چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷

حقوقی‌ها این بار در نقش سرعت‌گیر سقوط ظاهر شدند

گروه خودرو و قطعات حاضر در بازار اوراق بهادار که روز دوشنبه به مدد نفس مصنوعی حقوقی‌ها در سایه معاملات کد‌به‌کد توانسته بود اندکی از سقوط فاصله بگیرد، در ادامه دادوستدهای روز گذشته باز هم به همان مسیر ناکامی بازگشت و عمده نمادهای حاضر در این گروه دوباره روانه محدوده زیر صفر تابلو شدند.

به گزارش اخبار خودرو ،خودرویی‌های بورس تهران امروز را در حالی آغاز خواهند کرد که باز هم به نظر می‌رسد در مسیر نزول قرارگرفته‌اند.
به گزارش روزنامه «دنیای خودرو»، گروه خودرو و قطعات حاضر در بازار اوراق بهادار که روز دوشنبه به مدد نفس مصنوعی حقوقی‌ها در سایه معاملات کد‌به‌کد توانسته بود اندکی از سقوط فاصله بگیرد، در ادامه دادوستدهای روز گذشته باز هم به همان مسیر ناکامی بازگشت و عمده نمادهای حاضر در این گروه دوباره روانه محدوده زیر صفر تابلو شدند.
این در حالی است که همچنان دادوستدهای کم‌حجم مبتنی‌بر سود کوتاه‌مدت در بازار اوراق بهادار تهران در جریان و حاکم است، و فعلا کمتر خریدار حقیقی یا حرفه‌ای به خودرویی‌ها تمایل نشان می‌دهد. ضمن اینکه بر خلاف رویه هفته گذشته این‌بار غول‌های جاده‌مخصوص نتوانستند روند صعودی نماد خود را حفظ کنند. با این حال دادوستدهای درون‌گروهی در میان خودرویی‌ها با حجم های بالا در جریان است. به نحوی که روز گذشته در مجموع ۱۰۰میلیونو۶۵۵هزار سهم به ارزش ۱۱میلیاردو۵۹۰میلیون، طی ۸هزار‌نوبت دست‌به‌دست شد. ارزش کل بازار این گروه نیز با اندکی افت به ۱۴هزارو۷۱۴میلیارد تومان رسید.
در این میان نماد نارنجی‌پوشان طی داد‌وستدهای دیروز هم در میزان تاثیرگذاری منفی بر شاخص و هم در حجم و ارزش داد‌وستدها نامش در صدر قرار گرفت. به نحوی که ۴۴میلیون و۶۷۰هزا سهم این نماد که با افت ۱٫۸۵درصدی مواجه شده بود، طی ۲هزار و۸۲۲نوبت و به ارزش ۴میلیاردو۷۴۰میلیون تومان خرید‌وفروش شد.ایران‌خودرو نیز دیروز با افت ۰٫۲۵درصدی بار دیگر افت را تجربه کرد. در عین حال ۴میلیون و۲۵۴هزار سهم نماد آبی‌پوشان جاده‌مخصوص طی ۳۹۷نوبت و به ارزش یک‌میلیارد‌و۳۰میلیون تومان جابه‌جا شد. برخلاف دو نماد یادشده پارس‌خودرو و زامیاد به ترتیب با رشد روزانه ۰٫۴۳و۰٫۸۵درصدی همراه شدند. همچنین معامله‌گران ۷میلیون‌و۱۰۰هزار سهم خزامیا را طی ۵۹۸نوبت و به ارزش ۵۷۰میلیون‌تومان و ۸میلیون‌و۷۹۸هزار سهم زامیاد را طی ۷۰۲نوبت و به ارزش ۶۱۰میلیون تومان داد‌وستد کردند. در یک نمای کلی تعدا نمادهای منفی در گروه خودرویی‌ها بورس تهران بر نمادهای مثبت غلبه دارد. به بیان دیگر کم‌تحرکی در کلیت بازار و عدم اقبال به سهام خودرویی‌ها باعث شدند در دادوستدهای دیروز توان حقوقی‌ها تنها به حدی برسد که بتواند به‌مثابه یک سرعت‌گیر مانع از سقوط بیشتر و پرسرعت‌تر خودرویی‌ها شود.
براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد ملی صنایع مس ایران با ۵۲واحد، فولاد مبارکه با ۴۵واحد و پالایش نفت تهران با ۱۹واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به‌نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های همراه‌اول با ۲۲ واحد، گروه سایپا با ۱۹واحد و تجارت‌الکترونیک پارسیان با ۱۰واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

نویسنده : علی طجوزی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما