پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۵۸
با توجه به برنامه تولید 250هزار خودرو از سوی رنو در ایران، کارشناسان در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» مطرح کردند

بهبود فضای کسب‌و‌کار و اصلاح قوانین لازمه حضور خودروسازان جهانی در ایران

از طرفی تسهیلاتی که برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته می‌شوند، در این بین بسیار با اهمیت هستند. در آخر باید گفت امنیت سرمایه‌گذاری نیز یک مقوله بسیار مهم است که باید به آن توجه کرد.

به گزارش اخبار خودرو ، در دو روز گذشته مدیرعامل رنو اعلام کرد این خودروساز فرانسوی قصد دارد تا سال ۲۰۲۲، سالانه ۲۵۰هزار دستگاه خودرو در ایران به تولید برساند. از سوی‌دیگر دو کشور هند و ایران در برنامه راهبردی رنو در منطقه خاورمیانه، شمال‌ آفریقا و هند به‌عنوان دو پایگاه تولیدی رنو در منطقه فوق، معرفی شده‌اند.

مدیرعامل رنو اعلام کرد این خودروساز فرانسوی قصد دارد تا سال 2022، سالانه 250هزار دستگاه خودرو در ایران به تولید برساند

مدیرعامل رنو اعلام کرد این خودروساز فرانسوی قصد دارد تا سال ۲۰۲۲، سالانه ۲۵۰هزار دستگاه خودرو در ایران به تولید برساند

حال این انتخاب بسیار مهم است و اینکه باید در آینده چه اتفاقی بیفتد تا سایر خودروسازان جهانی نیز مانند رنو، ایران را به‌عنوان پایگاه تولید و صادرات خود در منطقه خاورمیانه انتخاب کنند. در حالی که همواره یکی از موضوعاتی که در اقتصاد کشورهای در حال توسعه مطرح بوده، بحث جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

از سویی همواره کارشناسان بر این نکته تاکید دارند جذب سرمایه‌گذار خارجی امری است که باید به صورت همه جانبه به آن نگریست و نمی‌توان تک‌بعدی به آن نگاه کرد.

این حرف بدان معنی است اگر در کشور برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی قصدی وجود داشته باشد، تمام دستگاه‌ها و ارگان‌های دخیل در این موضوع به صورت واحد به آن نگاه کنند،به بیان دیگر با یکدیگر هماهنگ باشند و در یک راستا حرکت کنند.

حال با اجرایی شدن برجام این نگاه یکسان در کشور پدید آمده است و در این زمینه طی ماه‌های گذشته شاهد به امضا رسیدن قراردادهای سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف کشور بودیم.

در این بین صنعت خودرو به‌عنوان مادر صنایع کشور تاکنون شاهد امضای قراردادهای خودرویی در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در عرصه پسابرجام است.

از سویی می‌توان گفت سرمایه‌گذاری خارجی، کلید حضور صنعت خودروی ایران در بازارهای بین‌المللی است و در صورت ادامه این روند می‌توان امیدوار بود خودروسازی کشور در سال‌های آتی حضور چشمگیری در بازارهای بین‌المللی داشته باشد.

محمد‌حسین برخوردار ، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران :

دلایل انتخاب ایران به عنوان پایگاه تولیدی رنو در خاورمیانه

محمد‌حسین برخوردار

محمد‌حسین برخوردار

در فضایی که شاهد امضای چند قرارداد همکاری بین خودروسازان کشور و همتایان اروپایی و آسیایی آنها هستیم، مهم‌ترین نکته‌ای که می‌تواند پای خودروسازان را به بازارهای جهانی باز کند، چیست؟
در این رابطه باید گفت همکاری و جوینت‌شدن با طرف‌های خارجی مهم‌ترین ابزاری است که می‌توان با آن سهمی از بازارهای بین‌المللی خودرو را برای ایران به عنوان ره‌آورد کسب کرد.

در حال حاضر خودروسازان فرانسوی به‌عنوان شرکای اصلی خودروسازی ایران حضور بسیار پررنگی در بازار و صنعت خودروی کشور دارند.

در این رابطه می‌توان از ظرفیت و پتانسیل آنها استفاده و زمینه رشد و توسعه صنعت خودرو را فراهم کرد.

در دو روز گذشته مدیرعامل رنو اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۲ ظرفیت تولید رنو در ایران به ۲۵۰هزار دستگاه در سال افزایش خواهد یافت، این مورد می‌تواند موید این موضوع باشد که رنو باتوجه به اینکه بازار هند برای آن‌ها یک بازار سنتی محسوب می‌شود و همچنین در بین کشورهای خاورمیانه ازجمله ترکیه، ایران را برای فعالیت خود انتخاب کرده است. حال این پرسش مطرح می‌شود در بلند‌مدت چه عواملی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا رنو به این تصمیم رسیده و ایران را پایگاه تولید خود در منطقه خاورمیانه انتخاب کرده است؟

به سرانجام رسیدن برجام در این بین یک موفقیت استثنایی است، همانطور که بارها اعلام شده، اثرات و مواهب برجام به صورت بلند‌مدت ظهور پیدا خواهد کرد.

از طرفی اعلام رسمی رنو برای افزایش میزان تولید خود در ایران تا ۲۵۰هزار دستگاه در سال، بی‌شک می‌تواند خبر بسیار مهمی برای خودروسازی کشور باشد، زیرا بعد از این دیپلماسی بسیار فعالی که در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد بودیم و عملکرد وزارت صنعت و خودروسازان ایرانی نیز در این تصمیم رنو بسیار موثر بوده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه بازار خودروی ایران برای اروپایی‌ها یک بازار بکر شمرده می‌شود و علاوه‌بر این وجود یک بازار ۳۰۰ میلیون نفری در منطقه خاورمیانه موجب شده است، این تصمیم از سوی رنو اتخاذ شود.

 

برای جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری‌های خارجی که علاوه‌بر رنو دیگر خودروسازان جهانی را ترغیب به سرمایه‌گذاری و حضور در ایران کنند، چه باید کرد و اصولا باید چه اقداماتی صورت گیرد تا بتوان به جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی دست یافت؟

یک موضوع مهم، بهبود فضای کسب‌و‌کار در کشور است. در حال‌حاضر تولیدکنندگان و صنعتگران با مشکلات بسیاری در این‌باره مواجه هستند. به اصطلاح کاغذبازی برای انجام یک فعالیت تولیدی و سرمایه‌گذاری بسیار زیاد است.

همچنین قوانین دست‌وپاگیر و مزاحم نیز باید در این باره تسهیل شوند، زیرا قوانین نیاز به اصلاح و تغییر دارند. اگر این کارها انجام شوند، می‌توان به آینده جذب سرمایه‌گذاری بسیار امیدوار بود.

از طرفی تسهیلاتی که برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته می‌شوند، در این بین بسیار با اهمیت هستند. در آخر باید گفت امنیت سرمایه‌گذاری نیز یک مقوله بسیار مهم است که باید به آن توجه کرد.

محمد لاهوتی ، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران :

هزینه‌های تولید، چالش اصلی خودروسازی ایران

محمد لاهوتی

محمد لاهوتی

درحالی‌که از اجرایی شدن برجام بیش از دوسال می گذرد، شاهد هستیم در صنعت خودرو تاکنون چندقرارداد خارجی امضا شده است. از سویی در سال‌های گذشته همواره بر این موضوع تاکید شده در این صنعت باید زمینه برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی فراهم شود. حال‌که این موضوع محقق شده است، آیا برای حضور صنعت خودروی ایران در بازارهای جهانی می‌توان آینده‌ای را متصور شد؟

اول باید به این نکته اشاره کرد با اجرایی شدن برجام وضعیت خودروسازی کشور بهبود یافت و در پی آن قطعا با ورود محصولات جدید به بازار هم کیفیت خودروهای تولیدی و هم رضایت مردم از این محصولات افزایش خواهد یافت.

در مورد اینکه آیا با ورود خودروسازان خارجی صنعت خودروی ایران می‌تواند به بازارهای جهانی ورود پیدا کند، باید گفت اگر زمینه صادرات محصولات و انتقال دانش و تکنولوژی به کشور از سوی خودروسازان خارجی فراهم شود، آن زمان می توان آینده روشنی را برای حضور خودروسازی کشور در بازارهای جهانی ترسیم کرد.

درحال‌حاضر موانع اصلی که سد راه خودروسازی کشور هستند، شامل چه عواملی می‌شوند و به نوعی چه مولفه‌ای با توجه به قراردادهایی که در خودروسازی کشور امضا شده‌اند، باید مورد اصلاح و بازنگری قرار بگیرند؟

در حال‌حاضر یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در خودروسازی کشور باید به آن توجه جدی شود، موضوع هزینه بالای تولید خودرو است. با توجه به قراردادهایی که در این زمینه امضا شده‌اند، می‌توان امیدوار بود هزینه تولید خودرو در کشور کاهش یابد و در مقابل نیز شاهد افزایش بهره‌وری این صنعت باشیم.

چند سالی از تصویب قانون بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار در مجلس و دولت می‌گذرد اما متاسفانه تاکنون این قانون به مرحله اجرا گذاشته نشده و به نوعی نسبت به اجرای آن بی‌اعتنایی صورت گرفته است. در این باره برای بهبود فضای کسب‌و‌کار در کشور چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

اگر بخواهیم موانع کسب‌و‌کار موجود در کشور را از بین ببریم، نخست باید فضا را برای کار و تولید فراهم کرد که این مهم از طریق کاهش مراحل اداری و همچنین حذف کاغذبازی‌ها فراهم می‌شود. دوم آنکه قوانین و مقرراتی که در زمینه سرمایه‌گذاری هستند نیاز به تغییر و اصلاح دارند و همچنین برخی قوانین در این رابطه باید حذف شوند.

نویسنده : رامین بیات

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما