یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷

آب‌پاشی دهلی راهی برای کاهش آلودگی هوا

آلودگی هوا که از چند روز پیش مانند چتری دهلی‌نو را دربر گرفته ‌است، اکنون به وضعیت خطرناکی رسیده و به‌همین دلیل مسئولان، مدارس را از روز چهارشنبه تعطیل کرده‌اند.

به گزارش اخبار خودرو ، طبق پیش‌بینی کارشناسان این وضعیت اواخر هفته آینده بدتر خواهد شد. علت این وضعیت بحرانی، سوزاندن محصولات توسط کشاورزان در ایالت‌های همسایه دهلی‌نو، خروج سم از اگزوز خودروها در شهر و آلودگی‌های مرتبط با ساخت‌وساز است.

کارشناسان پاشیدن آب روی ابری از دود که شهر را فراگرفته است و تنها راه پایین آوردن سطح مواد سمی معلق در هوا می‌دانند. هم‌اکنون دولت درحال تهیه برنامه‌ای برای پاشیدن آب روی شهر از ارتفاع یک‌صدمتری است. چنین ارتفاعی برای این عملیات در جهان بی‌سابقه است. د

ر‌عین‌حال، بسیاری درباره موفقیت این برنامه شک دارند زیرا دهلی‌نو شهری بسیار بزرگ است که ۲۲میلیون نفر را درخود جای داده است. در چهار روز گذشته میزان مواد سمی در هوای دهلی‌نو در سطح بسیار مرگبار ثبت شده‌ است.

یکی از روش‌هایی که در این چند روز برای کنترل میزان آلودگی به کار بسته شده، استفاده از طرح زوج‌وفرد برای خودروهاست که از ۱۰سال پیش در پکن پایتخت چین در موارد مشابه اجرا می‌شود. همچنین به تقلید از پکن، مقامات دهلی‌نو می‌خواهند از طرح بارورسازی ابرها برای بارش استفاده کنند.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما