سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
گمانه‌زنی در مورد تعیین تعرفه 60 درصدی و افزایش قیمت وارداتی‌ها

واردات خودرو به یک‌ میلیارد دلار در سال محدود می‌شود؟

مسدود بودن ثبت سفارش خودرو درحالی این بازار را با چالش مواجه کرده که به نظر می‌رسد قرار است تعرفه واردات خودرو به کشور از ۴۰درصد کنونی به نزدیک ۶۵درصد افزایش یابد و از سوی دیگر با سیاست‌های کنترلی دولت، میزان واردات خودرو به کشور به نیمی از ارزش فعلی آن یعنی سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار محدود شود.

به گزارش اخبار خودرو ،در حالی‌که بیشتر از ۵ماه از مسدود بودن سایت ثبتارش و بلاتکلیفی واردکنندگان و مصرف‌کنندگان خودروهای وارداتی به کشور می‌گذرد، زمزمه‌هایی از تصمیم دولتی‌ها برای محدود کردن میزان واردات خودرو به کشور و کاهش میزان ارزبری ناشی از آن به نیمی از میزان موجود به گوش می‌رسد. مسدود بودن ثبت سفارش خودرو درحالی این بازار را با چالش مواجه کرده که به نظر می‌رسد قرار است تعرفه واردات خودرو به کشور از ۴۰درصد کنونی به نزدیک ۶۵درصد افزایش یابد و از سوی دیگر با سیاست‌های کنترلی دولت، میزان واردات خودرو به کشور به نیمی از ارزش فعلی آن یعنی سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار محدود شود؛ رقمی که در حال حاضر نزدیک به یک میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار است و در صورت اجرایی شدن این تصمیم از یک سو و افزایش تعرفه‌های واردات از سوی دیگر، باید شاهد رشد حداقل ۲۰درصدی قیمت خودرو پس از بازگشایی سایت ثبتارش و آغاز ثبت سفارش خودروهای وارداتی باشیم. بسیاری از فعالان و دست‌اندرکاران این بازار بر این باورند که رشد ۱۰درصدی قیمت خودروهای وارداتی و محدود کردن تعداد خودروهای وارد‌شده به کشور اقدامی در جهت کنترل نرخ ارز است و این افزایش قیمت تاثیری بر انتخاب گروه هدف خودروهای وارداتی نخواهد داشت. این گروه از فعالان صنعت خودرو این اقدام دولت را گامی در جهت حمایت از خودروسازان داخلی نیز می‌دانند و معتقدند بالا رفتن ۲۰میلیون‌تومانی قیمت یک خودروی ۲۰۰میلیون‌تومانی تاثیری در انتخاب مشتری نخواهد داشت، از سوی دیگر باعث خواهد شد خودروهای داخلی جدید‌الورود بازار با قیمتی بین ۱۰۰تا ۱۸۰میلیون ‌تومان به‌راحتی جای خود را در بازار باز کنند. اگرچه این تصمیم میزان خروج ارز ناشی از واردات خودرو را به نصف کاهش خواهد داد اما باعث افزایش قیمت ناگهانی خودروهای وارداتی خواهد شد و درنهایت این مصرف‌کننده خودروهای خارجی است که باید هزینه تمام‌شده تصمیم دولت برای حمایت از خودروسازان داخلی و ثابت نگه داشتن نرخ ارز را با خرید‌های گران‌قیمت خود پرداخت کند. اگرچه هنوز این خبر به‌صورت رسمی از سوی مسئولان تایید نشده اما آنچه مشخص است سود بالای خودروسازان داخلی از افزایش قیمت وارداتی‌هاست چراکه در صورت رقابتی بودن قیمت‌ها، کمتر کسی حاضر می‌شود میان خودروی تولید داخل و خودرویی به مراتب باکیفیت‌تر که به‌صورت مستقیم از شرکت مادر وارد شده است، نمونه داخلی را انتخاب کرده و خریداری کند.

سودهای کلان و غیرقابل ردیابی واردکنندگان تایر

اگرچه هرگونه افزایش قیمت برای محصولات داخلی و خارجی باید با تایید سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان صورت گیرد، اما شنیده‌ها حکایت از سود بالای واردکنندگان این محصول به‌دلیل غیر‌شفاف بودن قیمت تمام‌شده واردات آن دارد. به‌نحوی‌که به گفته برخی فعالان بازار تایر، واردکنندگان با استفاده از فضای غیرشفاف واردات این محصول و مشخص نبودن قیمت تمام‌شده آن برای دستگاه‌های نظارتی سود‌های کلانی به دست می‌آورند. البته همین موضوع کافی است تا تولید‌کنندگان بر این باور باشند که افزایش تعرفه واردات تایر نیز نمی‌تواند تاثیری بر سود سرشار واردکنندگان این محصول داشته باشد و در نهایت این محصول با قیمتی بسیار متفاوت نسبت به قیمت تمام‌شده به دست مشتری خواهد رسید.

حساسیت بالای آلمانی‌ها برای انتخاب شریک در ایران

خودروسازان آلمانی برای انتخاب شریک تجاری خود در ایران علاوه بر بررسی زیرساخت‌ها و توان مالی شرکت طرف مذاکره، بر مکان استقرار شرکت و شهر محل احداث کارخانه نیز تاکید دارند. نکته جالب برای شراکت با خودروسازان آلمانی شاید همین نکته باشد که آنها برای بهداشت، درمان، تفریح و آسایش کارکنانی که قرار است در خطوط تولید و دیگر واحد‌های این کارخانه فعالیت داشته باشند نیز فکر کرده‌اند و برایشان برنامه دارند. به گفته یکی از مدیران سه شرکت طرف مذاکره با فولکس‌واگن آلمان، این خودروساز آلمانی از بین سه شرکتی که در سمنان، کرمان و حاشیه تهران برای سرمایه‌گذاری و شراکت با فولکس‌واگن پیشقدم شده بود، رای به همکاری با مجموعه‌ای داد که قرار است کارخانه تولید مشترک خود با فولکس‌واگن را در نزدیکی تهران بنا کند. نزدیک بودن به پایتخت و امکانات رفاهی برای کارکنان شاید نکته ای باشد که کمتر کسی به‌جز آلمانی‌ها به‌ آن توجه دارند و حتی در انتخاب شریک تجاری خود نیز آن را لحاظ می‌کنند.

روش تشخیص روانکارهای اصلی از تقلبی

در آشفته‌بازار فروش روانکارهای خودرو که هر روز با برندهای روز دنیا به بازار عرضه می‌شوند و البته اطمینانی هم به اصالت آنها نیست. توجه به اصالت محصول و نحوه شناسایی کالای تولید‌شده در کمپانی اصلی و تشخیص آن از محصولاتی که به اسم آن برند در ایران یا کشورهای حاشیه خلیج‌فارس توزیع می‌شوند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شاید راحت‌ترین راه برای تشخیص اصالت روغن موتور یا مکمل‌های سوخت وارداتی به کشور که به‌نام برندهای معتبر اروپایی وارد کشور می‌شوند بررسی دو برچسب بودن محصول است. در این محصولات که استاندارد‌های اروپا را دارند دو برچسب روی هم قرار گرفته‌اند که با کندن برچسب رویی‌، برچسب دیگری نمایان می‌شود که روی آن اطلاعات شناسنامه‌ای محصول درج شده است.این البته ساده‌ترین راه است. در مراحل بعدی می‌توان با استعلام از شرکت سازنده، نسبت به اصالت کالای عرضه‌شده در کشور توسط شرکت‌هایی که ادعای نمایندگی دارند، اقدام کرد.

فولکس‌واگن، خودرویی کمیاب در بازار خاورمیانه

تعداد محدود خودروهای فولکس‌واگن در خاورمیانه، فرصتی استثنایی را برای شرکت ماموت ایجاد کرده که بر اساس قرار‌داد مشترک خود با شرکت مادر آلمانی به تولید محصولات فولکس‌واگن در ایران بپردازد و مسئولیت تامین بازار منطقه‌ای این برند را نیز برعهده بگیرد. انتخاب هوشمندانه شرکت ماموت برای همکاری با فولکس‌واگن آلمانی در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته روی بازار خاورمیانه، تعداد خودروهای فولکس‌واگن موجود در بازار این منطقه به‌شدت کم است و علت اصلی آن شاید مانور بیشتر بازاریابی و فروش مجموعه فولکس‌واگن برای فروش محصولات لوکس این کمپانی مانند آئودی، پورشه و بنتلی در بازار پرسود حاشیه خلیج فارس باشد.

هندی‌ها با کراس‌اوور جدید به ایران می‌آیند

به جرات باید گفت که بازار خودروهای کراس‌اوور، پررونق‌ترین بازار نه‌تنها در ایران بلکه در سراسر دنیاست. خودروهای شاسی‌بلند در ایران محبوبیت +خاصی دارند و مخصوصا این کلاس از خودرو از طرف رانندگان خانم بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد. همچنین در حال حاضر در ایران، کراس‌اوورهای زیادی از برندهای مختلف به فروش می‌رسند که این موضوع باعث شده است خودروسازان دیگر نیز طمع حضور در ایران را داشته باشند. شرکت ماهیندرا، یکی از این خودروسازانی است که قصد دارد به ایران بیاید. شرکت خودروسازی ماهیندرا که یک شرکت هندی است باید در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور گسترده آن در ایران باشیم. همچنین این شرکت در سال‌های اخیر تصمیم به نفوذ در بازارهای دیگر گرفت و بنابراین به بازار دوچرخ‌ها‌ وارد شد. ماهیندرا همچنین بیشتر سهام شرکت خودروهای برقی روآ را خریداری کرد. شرکت ماهیندرا هم‌اکنون مالکیت شرکت کره‌ای سانگ‌‌یانگ را نیز در اختیار دارد.

نویسنده : علیرضا کافی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
  1. فرهاد
    در ارتباط با مطلب : واردات خودرو به یک‌ میلیارد دلار در سال محدود می‌شود؟

    به نظر من شرکت های تولید کننده خودروهای داخلی باید تغییر کاربری بدهند و سرمایه ملی را به هدر ندهند باکشاورزی و کار بر روی مزرعه قارچ سود بیشتری کسب میکنند نمی خوام خدای نکرده نا امیدشان کنم ولی باور کنید با کار روی زمین شاید استعداد بهتری داشته باشند خداوند هرکس را بحر کاری آفریده باید در راستای استعداد تلاش کرد و سرمایه ملی را هدر نداد تغییر هیچوقت دیر نیست بگذارید مردم در خودروهای روز دنیا حق انتخاب داشته باشند و با صادرات قارچ و پول حاصل از آن می توان در واردات خودرو سود بیشتری از شرایطی که اکنون وجود دارد کسب کنیم و دست از واردات خودروهای بنجول کشورهای جهان سوم برداریم و برای رفاه مردم به سمت خودروهای روز دنیا با قیمتی جهانی برویم در اینصورت برای مردم قدم برداشتیم و دست های منفعت طلبان که البته بیشتر آنها دولتی ها هستند کوتاه می کنیم ما اگر می خواستیم خوب عمل کنیم از کره با هیوندا و کیا اش جلو می زدیم البته با این وضعیت نشان دادیم تفکر آنها و قانع بودن آنها و توجه به کیفیت با سود کم و اتحاد و دلسوزی و عدم سود جویی زیاد و دزدی نکردن از کار و سرمایه ملی باعث موفقیت و پیشترفت آنان شده است تا زمانی که از جیب و دارایی های ملت منفعت می بریم به جایی نمی رسیم تازه دلمان را خوش کرده ایم که مسَلمانیم شما مسلمان نباش ولی مال مردم را نخور خدا را با دل و جان ناظر کارهایت ببین ودست تو جیب مردم نکن این روش مقطعی برای یک عده خاص منفعت دارد ولی بدانید سود و منفعت با این روش خیلی زود تبدیل به خاکستر می شود پس تلاش کنید برای رضای خدا کار کنید سیاست کل دولت باید اینگونه باشد و باید تغییر روش داد به فکر ارتقا منزلت ایرانی در دنیا باشید این روشی که پیش گرفتید روش جهان سومی است

دیدگاه شما