چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۰ - ۹:۱۸

تاثیر شاه توت در درمان بیماری قند

برگ درخت شاه توت، کربنات کلسیم فراوان دارد و برای آن اثر کم کننده قندخون قائلند که از این جهت می‌توان از آن در موقع وجود قند در ادرار و معالج بیماری قند استفاده کرد.

هر کدام از میوه‌های فصل تابستان خواص منحصر به خود را دارند که ترکیب آنها را در کنار یکدیگر جذابیت قابل توجهی را به این فصل می‌دهد و شاه توت نیز یکی از میوه‌های خوش طعم این فصل است که مصرف آن خالی از فایده نبوده و از آن در درمان بیماری قند استفاده می‌شود.

ایسنا، جهت آشنایی کاربران خود با خواص دارویی و گیاه‌شناسی، با استناد به کتاب گیاهان دارویی، نوشته دکتر علی زرگری به معرفی شاه توت به عنوان یکی از میوه‌های خاص فصل تابستان پرداخته است.

شاه توت (توت سیاه) میوه‌ای لذیذ، خوش طعم و قبل از رسیدن کامل، کمی قابض است از این جهت از شاه توت قبل از رسیدن کامل به عنوان قابض و بعد از رسیدن، به عنوان ملین استفاده می‌شود.

از شیره شاه توت قبل از رسیدن کامل، شربتی با طعم ترش و قابض تهیه می‌کنند که به صورت غرغره می‌تواند در رفع درد گلو و التهاب مخاط دهان و آفت اثرات مفید داشته باشد.

مصرف پوست ریشه شاه توت که طعمی تلخ، تند و ناپسند دارد از قدیم الایام به عنوان دفع کرم و حتی کرم کدو، بین مردم معمول بوده است، هر چند اثر دفع کرم کدو، در تمام موارد چندان مورد تایید قرار نمی‌گرفته است.

برگ درخت شاه توت، کربنات کلسیم فراوان دارد و برای آن اثر کم کننده قندخون قائلند که از این جهت می‌توان از آن در موقع وجود قند در ادرار و معالج بیماری قند استفاده کرد.

شاه توت، درختی زیبا دارد که به حالت طبیعی به ارتفاع ۴ تا ۱۰ متر می رسد و از مشخصات آن این است که شاخه‌هایی کوتاه و متعدد پیدا می‌کند و ظاهر مشخصی را به این درخت می‌دهد.

برگ‌های درخت شاه توت به رنگ سبز تیره دیده می‌شوند و پهنکی قلبی شکل با تقسیمات نا منظم و منتهی به دندانه دارند.

میوه درخت شاه توت کمی بزرگتر از توت سفید است و بعد از رسیدن کامل به رنگ ارغوانی سیاه و دارای طعم ترش و شیرین و مطبوع است. پوست، ریشه، برگ و میوه نارس و رسیده قسمتهای مورد استفاده درخت شاه توت هستند.

شواهد تاریخی نشان می‌دهد که منشا اولیه درخت شاه توت، در ایران بوده و از آنجا به دیگر نواحی انتقال یافته است.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=2084
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما