چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۷

طرح ساماندهی بازار خودرو یعنی کاهش تعرفه واردات

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: با توجه به اتفاقاتی همچون تعلیق فعالیت پژو سیتروئن در ایران، طرح ساماندهی بازار خودرو که در مجلس مطرح شده باید متوقف شود.

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از ایسنا، امیرحسن کاکایی اظهار کرد: چند ماه است که برخی نمایندگان مجلس طرحی تحت عنوان “ساماندهی بازار خودرو” را مطرح کرده‌اند که نکته اصلی و محوری آن کاهش تعرفه واردات خودرو است.

وی با بیان اینکه در واقع این طرح نه طرح “ساماندهی بازار خودرو” بلکه طرح “تسهیل واردات خودرو” است، خاطرنشان کرد: ارائه چنین طرح‌هایی از سوی نمایندگان مجلس در چنین شرایطی تعجب‌آور است و ظاهرا برخی نمایندگان توجه به شرایط و اوضاع اقتصادی کشور ندارند.

این کارشناسان صنعت خودرو ادامه داد: در شرایطی که ما در یک جنگ اقتصادی قرار داریم، مشخص نیست به چه دلیل برخی نمایندگان مجلس به جای کمک به صنعت خودرو و اقتصاد ملی به دنبال ضربه زدن به آن و تسهیل واردات خودرو هستند.

وی افزود: وقتی شرکت‌های خارجی همچون پژو سیتروئن به تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌پردازند ما باید به فکر راهکارهای تقویت صنعت خودرو در برابر تحریم‌ها باشیم نه آنکه بخواهیم واردات خودرو را تسهیل کنیم.

کاکایی با بیان اینکه باید منابع محدود کشور شامل ارز، سرمایه و امکانات صرف تقویت اقتصاد ملی شود، تصریح کرد: در حوزه صنعت خودرو مهم‌ترین اولویت در برخورد با تحریم‌ها، محدودیت واردات خودرو در کنار تقویت صنعت قطعه‌سازی است.

وی ادامه داد: راهکار مقاوم‌سازی صنعت خودرو در برابر تحریم‌ها افزایش داخلی‌سازی قطعات خودروهای تولیدی است چون وابستگی به خارج از کشور برای تولید خودروها به حداقل می‌رسد. در این زمینه با توجه به محدودیت‌های مالی صنعت قطعه‌سازی، سیاستگذاران کلان اقتصادی کشور باید راهی برای تامین مالی این صنعت ارائه کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: در این زمینه مجلس و دولت باید دست در دست هم داده و واکنش سریع و مناسبی داشته باشند؛ زیرا اگر فرصت را از دست داده و از هم اکنون به فکر تقویت صنعت قطعه‌سازی به عنوان زیربنای صنعت خودروسازی نباشیم، ممکن است در آینده دچار مشکل شویم.

به گزارش ایسنا، اوایل اردیبهشت ماه امسال طرح دو فوریتی ساماندهی بازار خودرو از سوی برخی نمایندگان در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که تنها یک فوریت آن به تصویب رسید. کاهش قابل توجه تعرفه و عوارض واردات خودرو، تاکید بر اجرای استانداردهای ۸۵ گانه جدید در صنعت خودرو و الزام پلیس راهنمایی و رانندگی به تعیین نقش خودرو و خودروسازان در سوانح و تصادفات رانندگی از مهمترین مفاد این طرح است.

نویسنده : مدیر سایت

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. amirrahim گفت:

  ای خدا یکی نیست بگه تو این چهل سال عرضه نداشتین صنعت خودرو رو روپا کنید حالا الان میخواین روپا کنید ای خدا مارو از دست این … نجات بده مرد حسابی نه اینکه هرچی میخواین رو به زور دارید به مردم میفروشید بابا ما این داخلی سازیرو نخوایم باید کیو ببینیم

 2. نیما گفت:

  بی شک که جنابعالی از سهام داران ایران خودرو و سایپا هستید

 3. مهدی گفت:

  احتمالا ایشان خودشان قطعه ساز هم هستند و با واردات خودروهای با کیفیت مخالفند

 4. مصرف کننده گفت:

  آقای به حساب کارشناس صنعت خودرو سازی ایران به مفت نمیارزه.اینو قبول کنید.ایران هیچوقت تا سایپا و ایران خودرو رو داره خودروساز نبوده و نخواهد شد.
  با سهیل واردات و پایین آوردن تعرفه شاید تاکید میکنم شاید یه درجه سایپا و ایرانخودرو و زیر مجموعه های آنان احساس خطر به منافع خود کنند و سره سوزنی کیفیت و نو آوری رو بیشتر کنند هر چند تا حالا ما یه خودرو هم تولید ۱۰۰درصد ایرانی نداشتیم.
  خلاصه واردات خودرو با کیفیت با تعرفه کم و ارزان هم از لحاظ جانی و هم از لحاظ اقتصادی به نفع مردم هست به نظره من

 5. آرش گفت:

  ایشون خیلی…. همچین فرمایشاتی دادند، در طول چهل سال گذشته کجا تشریف داشته اند که صنعت خودرو رو جلو ببرند؟ چرا صنعت خودرویی مثل کره جنوبی که با ایران آغاز شده امروز به آمریکا صادرات دارد ولی ما هنوز پژو ۴٠۵ بیست سال پیش رو تولید میکنیم؟! باز بودجه دانشگاه علم و صنعت کم شده و امثال ایشون ….؟ اگه کسی در اون دانشگاه عرضه داشته باشه ماشین وارداتی رو میاره از اون بهترشو میزنه مثل چین ولی اینا تا بحال چه کردند ، حتی کپی کردن هم بلد نیستند! کاهش پلکانی تعرفه خودرو مصوبه خود مجلس است و باید اجرا شود و امثال ایشون نباید حرف اضافه بزنند.

 6. ناشناس گفت:

  سلام تورا بخدا به فکر این همه انسان که داخل این خودرهای غیر استاندار ایرانی و چینی کشته میشون باشید بزار هر که میخواد بیکار بشه بشه بهتر از جان ملت میباشد بزار ملت راحت شن از این خودرهای زمان قاجار

 7. Mohammad گفت:

  مشخص است که جناب کاکایی پول خوبی بابت این اظهار نظرها دریافت می کنند. در صنعتی که هنوز خودروی پراید تولید می شه، خودوریی که ۲۰ و چند سال پیش در کشور کره متوقف شده ، حمایت مفهومی ندارد. در یک تحلیل که چند وقت پیش در کشور انجام شده بود فقط از یک جنبه به آن بپردازیم اگر دو خودور ساز دولتی داخل کشور را به طور کامل تعطیل کنند و فقط پول صرفه جویی بنزین ناشی از آن را صرف تولید اشتغال غیر خودرویی کنند چندین برابر میزان فعلی شغل ایجاد خواهد شد.

 8. محمد گفت:

  بابا جمع کنید خودتون رو خستمون کردید چهل ساله به اسم حمایت جون مردم رو گرفتید اگر قرار به فرجی بود تا الان میشد مگر هر انسان چقدر عمر داره که باید بخاطر شما صبرکنه

 9. هموطن گفت:

  کارشناس محترم فقط داعیه دفاع از صنایع خودرو سازی داخل دارند.اما به چه قیمتی. خودرویی که سال به سال بی کیفیت تر از لحاظ فنی، مصرف سوخت بالا، آلاینده هوای شهرها و محیط زیست و ایمنی پایین که منجر به کشته شدن قریب به ۴۰ هزار نفر انسان در سال شده و گذشته از خسارت های مالی؛ هزاران معلول، یتیم و زن بیوه را در جامعه به جای می گذارد که آثار روحی، روانی و اجتماعی آن برای خانواده ها و کشور کم نیست. واقعا به چه قیمتی…. ؟ لم تقولون ما لا تفعلون…این تذهبون…

 10. morteza گفت:

  اظهار نظر شما تعجب اور است،نکنه شما توی ایراتخودرو وسایپا سهام دار هستی،به گفته رئیس راهنمایی ورانندگی سالیانه بیش از ۲۵۰۰۰هزار نفر بر اثر بی کیفیتی خودرو ها توی تصادفات جان می دهند ادمایی مثل شما از این صنعت بی کیفیت دفاع می کنند،البته به خاطر منافع خودشون،سرمایه های ارزی برای … …. …. میره نه برای واردات خوردو،کدوم داخلی سازی منظورتون چینی سازی است…؟؟همین الن هم دچار مشکل هستیم ن اینده….؟؟همچین کسایی عضو هیئت علمی دانشگاه هستند که وضع وحال مملکت اینه….!!

 11. دارکوب گفت:

  استاد … محترم شما و شاگردانتان و شرکتهای خودروسازی داخلی ۴۰ سال فرصت داشتید ، در تمام این سالها در حق مردم و خریداران خودرو اجحاف کردید و آنرا به قیمت گزاف به دست مردم دادید ، حالا به این نرخ تعرفه و قیمت ارز هم راضی نیستید ؟؟؟!!!!! خودرویی که در تمام دنیا قیمت آن ۲۰ هزار دلار قیمت دارد اکنون ۲۹۰ میلیون به فروش می رسد و ….. از زمانی که من به یاد دارم شما با تمام دنیا در جنگ بودید و همیشه پیشگام بوده اید در تحریم کردن مردم در آزادی اقتصادی و ….. عجب انصافی دارید ؟؟؟!!!!! واقعا” این هم نظره !!!!؟؟؟؟؟ شما عرضه نداشتید در این ۴۰ سال موتور و یا حتی بدنه مناسبی برای خودرو طراحی کنید ؟؟؟!!!!! باز هم راضی نیستید ؟؟!!! وقتی که در شرایط فعلی خودرو ساز های داخلی هم از فروش خودرو امتناع می کنند و به قیمت های فعلی هم راضی نیستند ، از چی حرف می زنی بی خرد !!!!! شما ها و امثال شما اول مردم رو تحریم کردید و باعث گرانی بودید …..

 12. ناشناس گفت:

  این استاد مدرکشو کیلویی گرفته .وقتی تحریم میشیم و توان تولید خودرو ما پایین میاد بهترین روش برای کنترل تقاضا و جلوگیری از افزایش قیمت خودرو واردات حساب شدست

 13. کلیایی گفت:

  این مثلا استاد دانشکاه خودش ، عضو … خودروسازاس.

 14. مهدی گفت:

  آقای مدیر سایت کافی نیست ۴۰سال حمایت کورکورانه از دو شرکت خودروساز که بعداز این همه حمایت بدترین خودروهای تاریخ جهان رو تولید میکنن..رقابت تا نباشه وضعیت همین وروزانه ۵۰درصد مرگ و میر تصادفات از خودرو بی کیفیت داخلی

 15. رضا گفت:

  تا کی باید از صنعت خودرو سازی داخلی حمایت کنیم….اقای کاکای محترم چهل ساله از صنعت داخل حمایت کردین بی قید و شرط این همه منابع مالی به هدر رفته در صنعت خودرو یک قدم به جلو رفتیم هر بی سوادی میداند باید بازار خودرو رقابتی باشد نه اینکه در های کشور را ببندیم که شاید چند سال دیگه این خودروهای قرن بوق را به ملت بینوا بفروشیم…..از شما بعیده اقای کاکای …..خدا به حال ملت رحم کند با این صاحب نظران

 16. alia گفت:

  ای استاد ضد مردم از خودروسازان قاتل که همه چیزشون وارداتیه و در واقع مونتاژ میکنن چه نفعی به مردم میرسه؟؟؟فقط زودتر خلاصشون میکنه
  کدوم اقتصاد رو میگی؟؟؟اصلا میدونی چهل سال گذشت؟؟؟

دیدگاه شما