چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
گزارش ارزشیابی کیفی خودروهای داخل در اردیبهشت‌ماه نشان داد

افزایش تعداد خودروهای دو و سه ستاره‌

آخرین گزارش ارزشیابی کیفی خودروهای تولید داخل تا پایان اردیبهشت‌ماه سال‌جاری روز گذشته منتشر شد.

به گزارش «اخبار خودرو»،آخرین گزارش ارزشیابی کیفی خودروهای تولید داخل تا پایان اردیبهشت‌ماه سال‌جاری روز گذشته منتشر شد. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو»، در جدیدترین رتبه‌بندی خودروهای تولید داخل از لحاظ کیفیت، تندر۹۰ پلاس اتوماتیک ایران‌خودرو با کاهش کیفیت مواجه بود و از میان خودروهای چهار ستاره، بار دیگر به گروه سه ستاره‌ها بازگشت.

اما در مقابل، دو خودرو سایپا ۱۳۱X پارس‌خودرو و سایپا ۱۳۲X با افزایش کیفیت، در میان دو ستاره‌های جدول جای گرفتند. با این حال، تعداد خودروهای چهار ستاره داخلی همچنان ۱۰‌مدل است. طبق آخرین گزارش ارزشیابی خودروهای ساخت داخل بر اساس استانداردهای ملی، کل تولید خودروسازان در اردیبهشت‌ماه امسال ۹۶هزار و ۴۹۲ دستگاه بوده است که نسبت به ماه قبل از آن، یعنی فروردین، ۵۶هزار و ۲۷۴ دستگاه افزایش تولید را نشان می‌دهد. خودروهای تولید‌شده در اردیبهشت، شامل ۴۴ مدل سبک و ۹ مدل سنگین بوده است.

ضمن این‌که مانند گذشته، از کل خودروهای تولیدشده در این ماه، ۹۹‌درصد از حجم تولیدات در گروه خودروهای سبک و یک‌درصد تولید به خودروهای سنگین اختصاص داشته است. لازم به یادآوری است کلاس‌های قیمتی درج‌شده در جدول، با توجه به قیمت کارخانه تعیین شده و قیمت این خودروها در بازار تغییر کرده است.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران

۴ستاره‌های جدول هنوز ۱۰مدل است

آن‌طور که از بررسی جزئیات آخرین گزارش ارزشیابی خودروهای ساخت داخل مشخص می‌شود، تعداد باکیفیت‌ترین خودروهای تولید داخل در اردیبهشت‌ماه نیز نسبت به گذشته تغییری نداشته است و همچنان فقط ۱۰ خودرو داخلی با چهار ستاره کیفیت به بازار عرضه می‌شوند.

به این ترتیب در جدول سطوح کیفی خودروهای سبک در بخش سواری‌ها، پژو۲۰۰۸ تولید ایران‌خودرو، نیومزدا‌۳ بهمن‌موتور، سوزوکی گرند‌ویتارا محصول ایران‌خودرو خراسان در گروه خودروهای بالاتر از ۱۰۰ میلیون‌تومان، کیا سراتو تولید سایپا و هیوندای i20 محصول کرمان‌موتور به‌عنوان خودروهایی با قیمت بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون‌تومان، B30 محصول بهمن‌موتور به‌عنوان تنها خودرو در گروه ۵۰ تا ۷۵ میلیون‌تومانی‌ها و رنو ساندرو ساخت پارس‌خودرو، پژو ۲۰۷اتوماتیک و تندر۹۰ پلاس از محصولات ایران‌خودرو و پارس تندر تولید پارس‌خودرو در گروه خودروهای بین ۲۵ تا ۵۰ میلیون‌تومان، در ارزیابی‌های انجام‌شده موفق به دریافت چهار ستاره کیفیت شدند. لازم به‌ذکر است تندر۹۰ پلاس تولید ایران‌خودرو که جای آن در جدول ارزیابی فروردین‌ماه خالی بود، به گروه چهارستاره‌های اردیبهشت‌ماه پیوسته است. البته تندر۹۰ پلاس اتوماتیک از محصولات همین شرکت نیز در جدول اردیبهشت‌ماه تغییر جایگاه داده است.

بازگشت یک چهارستاره به گروه سه‌ستاره‌ها

نگاهی به سه‌ستاره‌های جدول مقایسه سطوح کیفیت خودروهای داخل نشان می‌دهد تعداد خودروهای موجود در این گروه از ۹ مدل در فروردین‌ماه به ۱۳ مدل افزایش یافته است.

بر این اساس تیگو۵ شرکت مدیران‌خودرو، جک ‌S5 کرمان‌موتور و هایما ‌S7 اتوماتیک محصول ایران‌خودرو خراسان از گروه خودروهای بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون‌تومان، چانگان CS35 سایپا-سیتروئن، آریزو۵ محصول مدیران‌خودرو و برلیانس H330 تولید پارس‌خودرو در بازه قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون‌تومان، تندر۹۰ پارس‌خودرو، تندر۹۰، رانا، دنا پلاس، پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۶SD از محصولات ایران‌خودرو در گروه خودروهای ۲۵ تا ۵۰میلیون‌تومانی، از جمله خودروهای تولید ایران‌خودرو نیز در ارزیابی اردیبهشت‌ماه از میان چهار ستاره‌ها به این گروه بازگشته‌اند.

لیفان X60 اتوماتیک؛ هنوز ۲ستاره اما گران

بررسی سطوح کیفی خودروهای سواری حاضر در پرتعدادترین گروه جدول نیز نشان می‌دهد تعداد دوستاره‌ای‌ها نیز افزایش داشته است. به‌جز لیفان X60 اتوماتیک تولید کرمان‌موتور که به رغم داشتن دو ستاره در جدول کیفیت همچنان در میان خودروهای حدود ۷۵ میلیون‌تومانی جا خوش کرده است، سایر دو ستاره‌ها در گروه خودروهای ۲۵ تا ۵۰ میلیون‌تومانی و پایین‌تر از ۲۵میلیون‌تومان دسته‌بندی می‌شوند.

بر این اساس New MVM315 مدیران‌خودرو، دنا و دانگ‌فنگ H30 محصولات ایران‌خودرو، پژو پارس ایران‌خودرو کرمانشاه، پژو ۴۰۵ ایران‌خودرو خراسان، تیبا۲ سایپا، تیبا و ساینا محصولات سایپا-سیتروئن، پژو پارس ایران‌خودرو کرمانشاه و سورن و سمند تبریز محصول ایران‌خودرو تبریز در گروه خودروهای ۲۵ تا ۵۰میلیون‌تومانی دارای ۲ ستاره کیفیت هستند. همچنین در گروه خودروهای با قیمت کمتر از ۲۵ میلیون‌تومان، سایپا ۱۳۱X محصول پارس‌خودرو و سایپا ۱۳۲X با قرار گرفتن در کنار سایپا ۱۳۱X محصول سایپا، خود را به سطح دو ستاره‌های جدول ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی رساندند.

تنها یک تک‌ستاره در جدول باقی ماند

آخرین بخش بررسی گزارش ارزشیابی کیفیت خودروهای داخلی بر اساس استانداردهای ملی در اردیبهشت‌ماه، به تک‌ستاره‌ها اختصاص می‌یابد. بر اساس این گزارش، می‌توان گفت تنها تک‌ستاره باقی‌مانده در این جدول، سایپا ۱۱۱X است که در پایین‌ترین سطح قیمتی، یعنی در گروه خودروهای با قیمت کمتر از ۲۵‌میلیون‌تومان قرار گرفته است.

نویسنده : الهام دانیالی

به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما