یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۰

پراید

معرفی , عیب یابی و نگهداری خودرو پراید

در این کتاب می خوانیم:
– آشنایی با سیستم سوخت رسانی و جرقه
– نکات عیب یابی و نگهداری
– معرفی تجهیزات خودرو
– گارانتی

پراید

پراید

این خودرو دوران بسیار خوبی را در بازار کشور ما سپری کرد و حتی با وجود خودروهای جدید هنوز هم نقش خود را به عنوان یک خودروی پر طرفدار تا به امروز حفظ کرده است. این خودرو به علت قیمت مناسب و مصرف پایین، خیلی زود مورد توجه قرار گرفت و خود را در جایگاه پرفروشترین خودروهای بازار داخلی قرار داد. سرویس آسان و دسترسی به قطعات یدکی و خرید و فروش راحت آن از دیگر مزایای مهم این خودرو به شمار می رود این خودرو در مدلهای ۱۳۲ ,۱۴۱ ,GTX , LX , CD 5 , DM تولید و به بازار عرضه شد. شاید این خودرو بعضی اوقات بد قلق می شود ولی امروز یکی از دوستان بسیار خوب شماست. دوستی به نام پراید.
پراید خودرویی است که تولید آن در ایران از سال ۱۳۷۲ در شرکت سایپا (SAIPA) آغاز شد.
پراید در اصل در شرکت مزدا ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ طراحی و تولید شد و تولید آن از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ ادامه داشت سپس در آمریکای شمالی این خودرو توسط شرکت فورد با نام فورد فستیوا تولید شد. حتی امروز خودریی به نام \”ایننام\” در اروپا و آمریکا وجود دارد که از فرزندان پراید است. این مدل همچنین از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۰ در شرکت کیا موتورز کره جنوبی تولید ‌شد.
این خوردرو با وزن معادل ۸۵۰ کیلوگرم و موتوری با حجم ۱۳۲۳ سی سی جایگاه خوبی در نوع خودروهای پر شتاب دارد حداکثر وزن خودرو با بار ۱۲۱۵ کیلوگرم است و موتور آن با سیستم انژکتور در دور ۵۵۰۰ RPM قدرتی معادل ۶۱ اسب بخار و گشتاوری برابر ۱۰۳ Nm تولید می کند که این توان در سیتم کاربراتوری ۵۰ اسب بخار است. نوع سوخت مورد طراحی موتور بنزین اکتان ۹۲ به بالا است و مصرف سوخت آن با باک ۳۷ لیتری در شهر ۶٫۷ لیتردر ۱۰۰ کیلومتر است. گیربکس این خودرو ۵ دنده بوده و دیفرانسیل آن در محور جلو قرار دارد.
استانداردهای آلودگی اتحادیه اروپا را نیز تا یورو۲ داشته است. سیستم سوخت رسانی موتور پراید در نوع کاربراتوری تا اواخر سال ۸۲ تولید شده و پس از آن سیستم انژکتوری بر روی آن نصب شد.
تجهیزات انژکتور پراید
از سنسورها و عملگرهای مهم موتور پراید می توان به تجهیزات زیر اشاره کرد
سنسور دور موتور:
کنار دنده استارت روی فلایویل ۶۰ دندانه قراردارد که دو دنده آن حذف شده است. این سنسور موقعیت میل لنگ را هنگامی که پیستون ۱و۴ در نقطه مرگ بالا قرار دارد بررسی کرده و دور موتور را به دور سنج اعلام می کند. روشن نشدن موتور، ریپ زدن، و نوسانی بودن پشت آمپر از نشانه های خرابی این سنسور است.
سنسور سرعت:
این سنسور روی شفت خروجی گیربکس نصب شده می باشد و وظیفه ارسال اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به ECU و پشت آمپر دارد.
خاموش شدن خودرو هنگام رها کردن پدال گاز مثل رها کردن پدال پشت چراغ قرمز و خطاهای موتور در دورهای بالا مثل بالا نرفتن دور موتور از ۳۰۰۰ ازنشانه های خرابی این سنسور است.
سنسور دمای آب CTS:
این سنسور مقاومتی است که با افزایش حرارت مقاومت آن کم می شود و اطلاعات حرارت موتور را از طریق تغییرات مقاومتی به ECU انتقال می دهد.
در صورت خرابی این سنسور موتور هنگام سرد بودن موتور بد روشن شده و دود ضعیفی تولید می شود.
اکسیژن سنسور(oxygen sensor):
این سنسور روی منیفولد دود نصب می شود و بنا به میزان اکسیژن گازهای خروجی، ولتاژی برای ECU می فرستد. در صورت خرابی این سنسور مصرف سوخت بالا می رود و چراغ چک روشن می شود.
سنسور فشار منیفولد – MAP
با تغییرات فشارهوای موتور واختلاف آن با فشار محیط پیرامون ولتاژی متناسب با فشار هوای منیفولد به ECU ارسال می شود خرابی این سنسور موجب افزایش مصرف و گاهاً روشن نشدن موتور می شود.
کویل دوبل
وظیفه کویل دوبل تهیه ولتاژ بالا برای جرقه شمعها است. در داخل کویل دو بل دو هسته مجزا در کنار هم وجود دارد که برق تحریک آن توسط ECU داده می شود. در این سیستم جرقه سیلندر ۱و۴ و همچنین ۲و۳ با هم زده می شود این کوئل در نوع زیمنس دوتکه است و در صورت خرابی کوئل موتور روشن نمی شود.
انژکتور:
انژکتور وظیفه پاشش سوخت در پشت سوپاپ گاز و در نتیجه ترکیب با هوا را بر عهده دارد که بر اساس فرمان ECU فعال می شود. دود کردن خودرو و افزایش مصرف سوخت از نشانه های خرابی سوزن انژکتور است.
استپر موتور
محل نصب استپر در مسیر فرعی هوا می باشد. در بالای دریچه گاز است و وظیفه تنظیم نسبت سوخت به هوا را دور آرام بر عهده دارد. استپر در حالت ساسات، کولر کشیدن یا هنگام رها کردن دریچه گاز عمل می کند و دور موتور را متعادل می کند
کنسیتر و شیر برقی:
این مجموعه وظیفه جمع آوری بخارات بنزین داخل باک را بر عهده دارد و جنس آن از کربن فعال بوده و زیر در پوش موتور کنار گلگیر سمت راننده نسب می شود و هنگام شتاب گرفتن و سرعتهای بالا توسط فرمان ECU از طریق شیر کنیستر به موتور منتقل می شود.
سنسور موقعیت دریچه گاز – TPS
این سنسور یک پتانسیو متر ساده است که با محور پولکی دریچه گاز همگام است. وظیفه آن فرستادن اطلاعات مربوط به میزان باز شدن دریچه گاز به ECU است.
در صورت خرابی این سنسورخودرو گاز نمی خورد و یا خود به خود و نامنظم گاز می خورد
رله دو بل:
وظیفه این رله تامین برق به قسمتهای مختلف از جمله پمپ روغن- ECU -انژکتور- کویل دو بل– شیر برقی کنسیتر سنسورهای اکسیژن است. هنگام خرابی این رله خودرو استارت می خورد ولی روشن نمی شود.
سنسور ضربه -KNOCK:
این سنسور یک مقاومت پیزو الکتریک است و روی بلوک سیلندر نزدیک سیلندر شماره ۲ نصب شده است و اطلاعات مربوط به خود سوزی سوخت را ECU می رساند که در این حالت ECU جرقه را ریتارد کرده یعنی دیرتر زده می کند تا از خود سوزی را کاهش می دهد.
نکته: بنزینها دارای نمرات اکتان و کیفیتهای متفاوتی هستند. برای اینکه بدانید بنزین مصرفی شما نسبت به بنزین محلی دیگر دارای اکتان بهتری است سعی کنید برای چند لحظه دنده مرده حرکت کنید یعنی دنده را زود عوض کنید. اگر صدا کمتر شنیده شود جنس بنزین مرغوبتر و دارای اکتان بالاتر است یا آور می شودم این روش نیاز به تجربه و قضاوتی درست است.
موتورهای گاز سوز
یکی از سیاستهای کاهش مصرف سوخت و کنترل آلودگیها استفاده از سوختهای گازی ست گازهای مورد استفاده در خودرو ها از دو نوع CNG گاز طبعی فشرده و LPG گاز نفتی مایع بوده که گاز CNG از جنس متان است و نسبت به LPG که از بوتان و پروپان تشکیل می شود آلودگی کمتری دارد و اقتصادی تر است.
کیت خودرویهای گاز سوز در چهار نسل بر روی خودروها نصب میشود در نوع خودروهایی که امروزه شرکتها به نام خودروی OEM تحویل میدهند از نسل چهارم استفاده می کنند که دارای دو ECU جداگانه گاز و بنزین است در تبدیل خودروهای دوگانه سوز در گاراژهای متفرقه بیشتر از نسل اول و دوم استفاده می شود که نسبت به نوع چهارم دقت کمتری دارد.
کیت گاز سوز شامل کپسول پرکن، شیراطمینان، شیر قطع کن برقی، میکسر، لوله های ارتباطی، گیج گاز، کلید انتخاب سوخت و در نسلهای بالاتر انژکتور تزریق گاز و کامپپیوتر مرکزی است.
به یاد داشته باشید در خودروهای گاز سوز OEM که در کارخانه گاز سوز می شوند هنگامی که خودرو روشن می شود حتی اگر کلید انتخاب سوخت روی گاز باشد خودرو با بنزین روشن شده و با گاز دادن و بالا رفتن دور تا ۳۰۰۰ خودرو به حالت گاز می رود.
خودروها هیچگاه درحالت شتابگیری و یا دور بالاتر از ۳۰۰۰ از حالت بنزین یه حالت گاز نمی روند ولی از می توان از گاز به حالت بنزین رفت. ولی اگر می خواهید خودرو را درحالت گاز روشن کنید کلید را حالت گاز قراد داده وسوئیچ را باز کنید. کلید انتخاب سوخت را کمتر از دو ثانیه به حالت بنزین برده و دوباره به گاز برگردانید و استارت بزنید خودروهای گاز سوز جهت گرم شدن رگلاتور به آب گرم موتور نیاز دارند بنابراین وجود ضدیخ در موتور در همه شرایط الزامی است. استفاده از بنزین در طول رانندگی برای افزایش طول عمر موتور و کاهش استهلاک ناشی از سوختن گاز واجب است .
گاز CNG به علت بالا بودن درجه اکتان و کم بودن نسبت تراکم موتور راندمان کاری موتور را کم می کند و درنتیجه شتاب خودرو نیز کم می شود.
چهار LED گیج گاز روی داشبرد نشان دهنده حجم گاز مخزن است که هنگام استفاده از گاز روشن می شود، هرکدام LED ها نشانگر یک چهارم مخزن است. یعنی اگر حجم مخزن نصف شود تنها یک چراغ سبز از سمت چپ روشن می شود ودر صورت رسیدن به حجم یک چهارم آخر تنها چراغ زرد رنگ سمت چپ روشن می شود.
هر ۶ ماه کپسول و اتصالات مربوط به سیستم گاز را بوسیله افراد متخصص بازدید کنید و از هر گونه نشتی وخطا با استفاده کف صابون اطمینان حاصل کنید حد اکثر عمر کپسولهای گاز CNG 22 سال است و بیشتر از آن کار پر خطا هستند
روغن موتور
انتخاب درست موجب افزایش طول عمر موتور و کاهش مصرف سوخت می شود. با توجه به مواد افزودنی به پایه روغن، روغن موتور دارای ویژگیهای متفاوتی خواهد بود.
کارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.
روغن استاندارد موتور پراید با غلظت ۲۰W50 و کیفیت SF یا SG است. حجم روغن موتور پراید ۳ لیتر است که با فیلتر ۳٫۴ لیتر خواهد شد. همانطور که در کتاب دوم گفته شد SF یا SG نشان دهنده کیفیت روغن است که واژه S ثابت است و حرف کنار آن طبق جدول لاتین با نزدیک شدن به واژه N روغنی با کیفیت بالاتر خواهد بود. به طور مثال روغن SL نسبت به دو روغن نامبرده کیفیت بالاتری دارد.
سیتم خنک کاری
سیستم خنک کاری موتور پراید همانند موتورهای آب خنک دیگر با استفاده از چرخش آب موتور را خنک می کند. حجم آب موتور پراید ۵ لیتر است که نیمی از این حجم باید ضد یخ باشد استفاده از ضد یخ در موتور پراید در تمام فصول الزامیست و باید هرسال سرویس و تعویض شود.
مایع خنک کننده موتور را هر ۱۵ روز بازدید کنید ودر صورت کم شدن به آن آب مقطر اضافه کنید.
آب کم کردن در موتور امری عادی نیست و باید بررسی شود معمولا آب کم کردن دلایل مختلفی دارد ولی احتمال خرابی در رادیاتور زیاد است. سعی کنید در طول رانندگی به آمپر آب توجه کنید بالا رفتن آمپر آب علتی دارد که باید بر طرف شود. موتور پراید بنا به ارتفاع بیشتر نسبت رادیاتور نیاز به هواگیری دارد بنابراین هیچگاه هنگام گرم بودن موتور در رادیاتور را باز نکنید و برای بازدید آب از منبع جانبی که کنار گلگیر سمت راننده نسب شده است استفاده کنید.
جوش آوردن موتور
اگر آمپر آب تا خط چهارم بالا رفت موتورگرم است. در این حالت اگر موتور را خاموش کنید فن به نشانه گرمای غیر معمول روشن می مانند. اگر چراغ قرمز باطری روشن شده است به کناری بروید وقبل از گرمتر شدن موتور آن را خاموش کنید خواهید دید که تسمه پاره شده است. سعی کنید آن را تعویض کنید. ولی اگر چراغ باطری روشن نیست موتور را خاموش نکرده و به حرکت خود ادامه دهید. با روشن کردن بخاری حرارت موتور را کم کنید. این کار مثل پاشویه کردن فردیست که تب دارد و اگر حرارت پایین نیامد به کناری بروید، پیاده شوید و بدون خاموش کردن موتور شرایط آن را بازدید کنید.
اگر نتوانستید موتور را خنک کنید و آمپر نیز به خط پنجم یعنی HOT رسید بدون خاموش کردن موتور با ریختن آب بر روی رادیاتور بدنه آن را خنک کنید. توجه کنید که به هیچ وجه نباید بر روی موتور آب ریخته شود زیرا باعث ترک برداشن سرسیلندر و موتور می شود.
در این شرایط در رادیاتور را شل کنید و با گذاشتن دستمالی خیس که آب آن گرفته نشده است بر روی رادیاتور مانع از سوختن دستتان و پاشش آب به سمت خود شوید.
به این نکته خوب دقت کنید گاهی خودرو به علت خطایی جوش می آورد که در آن لحظه جبران پذیر نیست مثلا پارگی شلنگ آب یا سوراخ شدن رادیاتور، که روشن نگه داشتن موتور دراین شرایط خطر ناک است بنابراین موتور راباید خاموش کرد ولی اگر حرارت موتور بالاست باید هر ۲۰ ثانیه تک استارت بزنید تا مانع از چسبیدن قطعات و سوختن موتور شوید.

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=222
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. مبین گفت:

  سلام:پرایدمدل۸۷دوگانه سوزکارخانه هست دوعیب دارد که تاحالاهیچ استادی درستش نکرده یکی درموقع سربالای صدای چک چک میده دومی وقتی که سوخت روی بنزین باشد وبخوای به سوخت گاز تغییر دهید موتور خاموش میشود.باتشکر از راهنمایتون منتظر جوابتانم

  • ناشناس گفت:

   سلام
   در مورد چک‌چک موتور دلیل اصلیش کم آوردن موتوره و اونم ۲ دلیل بیشتر نداره البته اگر موتور در حالت عادی خوب گاز بخوره: ۱- سوخت به اندازه کافی و یا دقیق به داخل موتور ورود نمی‌شه که باید پمپ بنزین ماشین یه بازدید بشه.
   ۲- تایم موتور تنظیم نیست.
   در مورد خاموش کردن هنگام تعویض صوخت مشکل می‌تونه از شیر برقی قطع و وصل گاز باشه.

   • سلمان گفت:

    با عرض معذرت از استاد:
    فکر میکنم صدای چک چک بخاطر اکتان پایین بنزین باشه که چند روش برای برطرف کردنش هست:
    اولین و ساده ترینش بنزین سوپره.در درجه بعد پایین اوردن دمای موتوره.برای اینکار میشه از ترموستات و فشنگی پایینتر استفاده کرد یا هوای ورودی منیفولد رو خنک کرد یا با برداشتن کاتالیست خروجی رو بازتر کرد یا مثل من همه این موارد با هم و شتاب خوب.

   • ناشناس گفت:

    سوخت را این جوری می نویسند

   • ناشناس گفت:

    پراید بی کیفیته

  • ابراهيم گفت:

   دوست خوبم این صدا از سوپاپ میباشد به خاطر کیفیت بد بنزین میباشد حتما از بنزین سوپر استفاده کن .

   • ارشام گفت:

    سلام
    با عرض پوزش از همه اخه پراید چه به بنزین سوپر این صدایی که میگویید طبیعیه چون این ماشین ضعیفه و در سربالایی ها سوخت کم میاره و با هوای مورد نیازش تنظیم نمیشه

  • ناشناس گفت:

   دوست عزیز اولا تو سر بالایی دنده رو متناسب با سرعتت کن
   ثانیا سوپاپها را فیلر گیری کن .

  • امیر 1354 گفت:

   من یه مکمل ریستور موتور engine restore از اینترنت خریدم توان موتورم و افزایش داد

  • دیرپای کار گفت:

   دوست عزیزم مبین سلام.علت چک چک کردن موتور عدم تناسب قدرت ایجاد شده توسط موتور با قدرت مورد نیاز میباشد. این موضوع هنگامی رخ میدهد که از دنده سبکتری نسبت به دنده مورد استفاده میکنیم. همانطور که اشاره کرده ای این حالت در سر بالایی بیشتر اتفاق می افتد. ما هنگامی که در بک مسیر افقی بدون شیب حرکت میکنیم و در طول مسیر به یک سطح شیبدار میرسیم،برای طی این مسیر به قدرت بیشتری نیاز داریم و لازم است با توجه به شیب مسیر از یک و یا حتی دو دنده سنگینتر استفاده کنیم. در غیر این صورت صدای چک چک موتور را میشنویم. این حالت رانندگی که به دنده مرده معرف است اگر بصورت مداوم اتفاق بیفتد باعث شکستن رینگ پیستون و در بعضی موارد پیستون خواهد شد. موفق باشی.

  • دیرپای کار گفت:

   دوست خوبم مبین عزیز،در ادامه که کامنتهای دوستان رو چک میکردم متوجه شدم که بعضی علت رو تشخیص دادن ولی راه حل بعضیشون کامل نیست مگر دوست عزیزی که خودش را ناشناس معرفی کرده. ابراهیم گفته که چک چک صدای سوپاپهاست که درسته ولی استفاده از بنزین سوپر – که اکتانش نسبت به بنزین معمولی بالاتره – راه حل چاره نیست. عدد اکتان بنزین نشان دهنده مقدار مقاومت بنزین در برابر خود اشتعالی بر اثر تراکم و پبش از جرقه زدن شمعه. به عبارت دیگه مخلوط هوا و سوخت در مرحله دوم موتورهای ۴ زمانه – یعنی مرحله تراکم – پیش از رسیدن پیستون به نقطه مرگ بالا – مانند موتورهای دیزل – بر اثر شدت گرما و فشار،قبل از جرقه زدن شمع،مشتعل میشه و لنگر معکوسی به پبستون و مبل لنگ وارد میکنه که برای موتور بسیار مضره. اما همانطور که دوست ناشناسمون گغته،اولا” باید دنده ماشین را در سربالایی متناسب با قدرت مورد نیاز سنگین کنی. در ثانی چون در مناطق گرمسیر و در فصل تابستان،بسیاری از مکانیک ها – برای جلوگیری از گرم شدن موتور – فیلرها مقداری به حالت آوانس تنظیم میکنن،فیلرگیری مجدد میتونه تا اندازه ای به کاهش صدای چک چک سوپاپها کمک کنه. ولی بهترین راه تناسب دنده با قدرت مورد نیازه. موفق باشی.

  • VARELIYO گفت:

   سلام خسته نباشین
   یه پراید مدل ۸۱ خریدم موقع استارت اولیه تا ماشین کامل گرم نشده نمیشه پاپو از گاز بردارم چون خاموش میشه درضمن دور موتور رو هم باید زیاد کرد تا بعد گرم شدن باز خاموش نشده
   میشه راهنمایی بکنین

 2. مرتضی گفت:

  با سلام. پراید مدل ۸۶ دلرم .چند وقتیه که عنگام دنده خلاص کردن یا اسیت کامل یا با شدت موتور در حالت بنزین خاموش می کند . دو بار استپر را هم عوض کرده لم و وایره را هم تعویض کرده ام کوئل دوبل را هم تعویض کرده ام ولی مشکل حل نشده لطفا مرا راهنمایی کنید . ماشین دوگانه سوز شرکتی می باشد.

 3. ساسان گفت:

  سلام من یک پراید مدل ۸۳ دارم که دو روزه چراغ چک آن یک دفعه روشم شد میخواستم علت آنرا بدونم لازم است که بگم ماشین تو هوای سرد روشن کردم و بعد یک کیلومتر اینچراغ روشن شد.

 4. mehdi گفت:

  با سلام یکی لطف بکنه وبگه تو دری جدید پزاید ۱۳۲ یا ۱۳۱ در منطقه مازندران از کجا میتوانم تهیه کنم

 5. اورنگ گفت:

  مرتضی جان چرغ چک دلایل مختلفیس داردبهتراست به مکانیک مراجعه ودیاگ بزنی

 6. ehsan گفت:

  بسمه تعالی
  باسلام
  من یک پی کی موتوری پراید دارم وقتی دنده یک در حال حرکت سرعت تا ۱۸ بروم صدای گاز و موتور زیاد می شود مجبور شدم بر روی دنده ۲ عوض کنم
  آیا مشکل دارد ؟ چه جوری موتور و گاز دادن صدا رو کم کنیم؟
  با تشکر
  yaghtinehsan@gmail.com

 7. سینا گفت:

  سلام مبین جان من سینا هستم و مشکلتو خوندم. گاز کپسولتو خالی کن و دوباره یه باک گاز جدید بزن چون بعضی وقتا ممکنه گاز هوا داشته باشه.اگر درست نشد ریل سوختت رو عوض کن حتما جواب میگیری

 8. سینا گفت:

  آقا مرتضی مشکله شما فقط با دیاگ مشخص میشه. به نضر من سنسور دور کیلومترت معیوبه. سنسور کیلومترای ماشینه شما چرخ دنده ای هستش و در استلاح کچل کرده. پنیون کیلومتر شمار و سنسور سرعتشو عوض کن جواب میگیری

  • ارمين گفت:

   این مشکل برای من هم پیش امد وقتی پا از روی گاز بر می داشتم بخصوص پشت چراخ قرمز ماشین خاموش می شد و کم کم امپر سرعت یا همان امپر کیلومتر از کار افتاد بردم نمایندگی گفتند که از پنیون کیلومتره تعویض کردن درست نشد بعدش گفتن از سنسور کیلومتره تعویض کردن درست نشد در اخر پس از گرفتن ٢۵ هزار اجرت گفتن از چرخ دنده ی داخل گیربکس خراب شده که پنیوم کیلومتر را نمی چرخاند و بدون هیچ کاری من را از نمایندگی بیرون کردن تا خودم دست به کار شدم کاری که انها کردند از نو چک کردم انها درست می گفتند اما نمی فهمیدند که قبل از هر کاری باید فیش سنسور کیلومتر را چک کرد که شوره نزده باشه . با پاک کردن شوره ی فیس سنسور کیلومتر همه چی درست شد به همین راحتی اما ٢۵ هزار مفت مفت ضرر کردیم

 9. کامران گفت:

  سلام عقربه کیلومتر پرایدم تا ۶۰ دقیق کار کرده واز ان به بعد از دور افتاده وکار نمی کند لطفا جواب دهید ممنون

 10. حمید گفت:

  درجواب سوال اقامرتضی بایدبگم مشکل ماشین شما ازدریچه گازهستش.درزمان گازدادن بازمیشه.وزمانی که درخلاصی قرارمیدهید.بسته نمیشود. به دلیل فشارزیادسوخت واردشده خودروخاموش میشود

 11. حمید گفت:

  ساسان جان اگه نمیخوای دیاگ بزنی.یه شب تاصبح بست مثبت باتری بردار

 12. وحبد گفت:

  سلام
  من یه پراید ۸۹ دوگانه سوز کارخانه ای دارم، چند وقت پیش گاهی چراغ چک روشن میشد دور موتور بالا پایین میرفت یا گاز نمیخورد و یا در حالت خلاص نزدیک ۲۰۰۰ میموند، بردمش تست موتور گفتند سنسور دریچه گازشه (همون سنسور TPS) باید جنس فاریک پیدا کنید جنسهای چینی درست جواب نمیدن

 13. خاکسار گفت:

  با سلام
  شاید یکم دیر باشه ولی من تازه این مطلب رو دیدم
  سنسور سرعت روی شفت خروجی گیربکس نیست بلکه روی دیفرانسیل چرخ دنده ای است درگیر با پنیون کیلومتر شمار که سنسور کیلومتر روی آن پیچ شده.
  با اجازه مدیر سایت جواب بعضی سوالات رو میدم.
  جواب مرتضی. ماشین شما به ۴ علت میتونه چنین مشکلی براش پیش بیاد
  ۱ استپر
  ۲ سنسور دریچه گاز
  ۳ اتاقک دریچه گار
  ۴ برنامه ecu
  به نظر من پیش تنظیم موتور برو تا دقیقا عیب رو پیدا کنه.
  جواب ساسان. اگه وقتی که ماشین گرم میشه چراغ چک روشن میشه مقاومت فن ماشینت سوخته.
  جواب کامران. احتمالا پنیون کیلومتر شمار ماشینت خورده شده.
  جواب وحید. جنسهای چینی هم جواب میدن ولی عمرشون یکم کمه.

  • مهدی گفت:

   سلام
   اول تشکر میکنم از راهنماییهاتون
   من هم مثل آقا مرتضی همین مشکل رو دارم .پراید ۱۳۲ se مدل ۹۳ دوگانه دستی دارم و تا موقعی که ماشین خنک مشکلی نداره اما همین که هوا گرم باشه و ماشین گرم بشه یا دور موتور بالا و پایین میره یا و خاموش میکنه و یا دور کلا دور موتور بالا میمونه
   چند بار هم دیاگ زدن هرکی یه چیزی میگه نمیدونم چکار کنم

 14. مصطفی گفت:

  سلام پراید مدل ۸۶ دارم و مشکل آمپر پیدا کرده یعنی آمپر تا ربع بالایی می رسه ولی فن روشن نمیشه ؟

 15. ناصر گفت:

  آقلی مبین شمع سه پراستفاده کنیدوبدهیدفیلربگذارند

 16. ناصر گفت:

  دوستان گازسوزهر۳یا۴ماه بدهند فیلرگذاری

 17. هادی گفت:

  آقا کامران ایراد میتونه یا از دندنه کیلومتر داخل کاپوت متصل به سیم کیلومتر باشه در غیر این صورت ایراد از حلزونی داخل گیربوکس است

 18. مجمد گفت:

  سلام – من یه پراید ۱۴۱ مدل ۸۵ دارم که تو زمستونا صدای موتور رو دور ۳۰۰۰ زیاد داخل اتاق مییاد که فکر کنم مربوط به جنس عایق بندی اون باشه – دوستان عزیز نظرشونا بدن و راهنمایی کنن

 19. میثم گفت:

  آقابابت این سایت واطلاعاتت دستت درنکنه.

 20. اسد گفت:

  سلام من مصرف سوختم خیلی بالاس نزدیک ۲ برابر مشگلش میدونید

 21. بچه مشد گفت:

  سلام
  پراید ۸۱ دارم،کاربراتیه اما مصرفش بالاست چکار باید بکنم؟
  توی دنده ۲ در حالت دنده مرده کن میزنه مشکلش از کجاست؟
  لطفا راهنماییم کنین
  ممنون

  • جواد گفت:

   مال کاربراتورته یا داره از جایی هوا میکشه یا سوزنات تنظیم نیست برقتم مشکل داره که تو دنده کاز مورده پس میزنه مات دلکو هستش

 22. مسلم گفت:

  با سلام بنده پراید ۸۵موتور ساژم دارم وقتی ماشین را روشن میکنم چراغ چک روشن میشه و دور موتور تا ۲۰۰۰بالا میره بعد میاد پایین وچراغ چک روشن خاموش میشه سنسور دریچه گاز عوض کردم درست نشده استوپر ۲ تا دیاگ ۵بار زدم باز درست نشد تو رو خدا کمکم کنید دارم دیوونه میشم

 23. ناشناس گفت:

  سلام من پراید مدل ۸۹ دارم شتابش پایین است راهنمایم کنید

 24. علي گفت:

  ماشین توجاده جوش اورده به خاطرپارگی لوله اب رادیاتوررفته به اب دسترسی نداریم از طرفی استارت ماشینم خرابه چطوری ماشینو خنک کنیم تارینگ وپیستون نچسبونه؟

 25. ناشناس گفت:

  ممنون ازهمه

 26. مصطفي گفت:

  سلام.پراید۸۳انژکتوردارم.وقتی موتورگرم میشه ومیخای شتاب بگیری ریپ میزنه وانگاربرق موتوریه لحضه قطع بشه.تنظیمم رفتم سردرنیاوردن.ممنونم.

 27. رضا گفت:

  سلام من یه پراید کره های مدل ۷۷ دارم که خیلی سرحاله ولی چند وقته فن رادیاتورش هی خاموش وروشن می شه یعنی وقتی فن موتوررو خنک کرد وخاموش شد بعد از چند لحظه دوباره روشن می شه وفورا خاموش می شه واین برنامه همش ادامه داره مهره فنو تا حالا چند بارعوض کردم ولی فایده نداره اگه کسی مشکلشو می دونه خواهش می کنم راهنمایم کنه اگه بهم ایمیل بزنید که واقعا سپاسگذتر می شم

 28. گلشاهی گفت:

  پراید مدل ۸۵ دارم.مصرف سوختش زیاد شده در صورتی که فیلتر بنزین عوض کردم و سنسور کیلومتر عوض کردم و فیلتر هوا هم عوض کردم و مطمئن هستم که ماشین نشتی نداره که بنزین بره اما نمیدونم چطوریه که در عرض یک روز یک چهارم بنزینم تمام شد فقط در عرض یک رفت و برگشت از محل کارم به منزل
  لطفا راهنمائی بفرمائید ممنون میشم

 29. رضا گفت:

  سلام و عرض ادب من پراید ۸۶ دارم تو ترافیک و سرعت های پایین آمپر از خط وسط بالا میره و لی فن وسط میزه و کارشو میکنه بعد از زدن فن عقربه به سمت بالا میره و فن خاموش میشه دوباره چند لحظه طول میکشه که پایین بیاد. آب هم کم نمی آره . نمی دونم فشنگیشو دوبار عوض کردم و لی بازم جواب نداد و ضدیخشو هم عوض کردم بازم جواب نداد . مشکل از چیه و لی تو حالت های معمولی مشک نداره

  • ستار گفت:

   سلام احتمالا سیم اتصال بدنه زعیف شده از سیم قوی تری استفاده کن

  • علی گفت:

   سلام من یه پراید۹۰ دارم تو ترافیک آمپرش بالا میاد طرز راننگی شرطه وقتی تو شیب تو ترافیکی سعی کن ماشینو خلاص کنی دراین حالت موتور خنک میشه واگه توکفی هستی سعی کن یه مکس کوتاه کنی تاموتور خنک بشه من اینو رعایت کردم ماشینم مشکلش برطرف شد

 30. مصطفی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  پراید من مدل ۸۹ هست تازگی بایک استارت روشن نمیشه(البته اول صبح یا زمانی که ماشین برای مدت طولانی خاموش باشه) .استپر رو تمیز کردم انژکتورها رو شستم دیاگ زدم باز هم روشن نمیشه .اگه کسی اطلاعی در این زمینه داره منو راهنمایی کنه

  • سلمان گفت:

   بعضی پرایدها با بنزین سوپر از این بازیها در میارن.یک احتمال دیگه کنیستر و شیر برقیشه.
   ان شالله برطرف میشه

  • مهدی گفت:

   من هم همین مشکل رو داشتم ایراد از ضعیف بودن برق باطری بود چک کن باطریت عمر مفیدش تموم نشده باشه یا ماشینت برق دزدی نداشته باشه یه شب بست مثبت باطریت رو بردار صبح سر جاش بزار استارت بزن اگه راحت روشن شد ماشینت برق دزدی داره

  • ناشناس گفت:

   سلام اگه ماشینت گاز هم داره حتما رگلاتورش رو چک کن ببین وقتی که ماشینت خاموشه گاز به داخل موتور نشتی نمیکنه ماشین منم پراید ۸۵منم دقیقا این مشکلو داشتم الان هم کاملا حل شده

  • ناشناس گفت:

   رله دوبلشو عوض کن. صد در صد درست میشه

 31. زهیر گفت:

  برای خاموش شذن در حالت خلاص فقط کافیه صافی بنزین عوض بشه
  برای بالا رفتن امپر هم فقط باید رادیاتور عوض بشه چون سوراخ شده خودتون رو با مکانیکای بی سواد علاف نکنید

 32. علی کارسناش ارشد خودرو گفت:

  اقا مسلم مشکل مپ سنسور ماشین خرابه عوض کنی درست میشه

 33. رحمت اله گفت:

  باسلام لطفا بفرمایید ایا درخودروپراید قطعه ای بنام اورنگی وجوددارد وچه کارایی دارد باتشکر

 34. رضا گفت:

  سلام

  خیلی جالب بود

 35. علی غلامی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید.براید من ۸۰ هستش .چراغ جک روشن شد بردم ترمز سازی لنت های عقب را عوض کرد وکیت ترمزهای جلو . نه تنها چراغ خاموش نشد بلکه حالا روغن ترمز هم کم می میکند و بسیار خیلی کم درگیره در سرعتهای بالا وطولانی چرخ عقب دود می کند لطفا بگید چکار کنم

  • ناشناس گفت:

   برو مکانیکی

  • رضا گفت:

   چرخ عقب چه در سرعت بالا وچه سرعت پایین القاعده باید دود کند چون تنها زمانی این اتفاق می افتد که لنت با کاسه چرخ درگیر است.با توجه به اینکه به مکانیک مراجعه نموده اید .پس دلیل ان فقط جای کنس بلبرینک خراب است. ودر مسافت های طولانی چونمحور داخلی بلبرینک روی کنس می چرخد داغ می کند ودود می کند وبرای تعمیر ان بلبرینک چرخ را دراورد وبا سنبه روی کنس چرخ چندین بار ودر محا های مختلف کوبید تا از چرخش محور دورنی بلبرینک جلوگیری شود

  • فرزاد گفت:

   من موندم اون به اصطلاح مکانیک چی بارش بوده!!!! چراغ چک روشنه اونوقت لنت ترمز عوض کرده تازه رگلاژم بلدنبوده لنتهای عقب درگیره وداره میسوزه !!! برو پیش یک آدم حسابی

 36. ناصر گفت:

  آقامرتضی فیلترهواوفیلرگذاری فراموش نشه

 37. ناصر گفت:

  آقارحمت اله اورینگ است

 38. ناصر گفت:

  آقا مصطفی روغن ۱۰/۵۰بریز

 39. ناصر گفت:

  درجواب “پراید مدل ۸۶ دارم و مشکل آمپر پیدا کرده یعنی آمپر تا ربع بالایی می رسه ولی فن روشن نمیشه “آب رادیاتورکم شده درصورتیکه ایرادازفن یافشنگی آب نباشه

 40. حسام گفت:

  من یه پراید درام که هر چند روز یه بار اب کم میکنه دلل شو میشه کسی بهم بگه

 41. anita گفت:

  سلام من پراید ۹۱ ex دارم۲ هفته کارکرده . فرمون می کشه یه سمت چپ ینی موقع حرکت مدام من باید فرمونو بگیرم که ماشین نگیره اونور. تنظیم باد هم زدم درست نشد . مشکل از کجاس؟

 42. ميلاد گفت:

  سلام،من یه پراید دارم خیلى دوسش میدارم

 43. مصطفی گفت:

  سلام یه پراید ۸۷ دارم که وقتی روشن میکنم درو موتور یکم بالا میره بعدش عادی میشه و وقتی حرکت میکنم مخصوصا تو دنده ۱ و ۲ کلاچ میگیرم که یا دنده عوض کنم یا ترمز کنم دور موتور یه کم از ۱ بالا میره بعد عادی میشه.دلیلش چی میتونه باشه؟ممنون

 44. Mahmoud گفت:

  واقعاممنونم ازاطلاعات پرسشهاوپاسخهاطبیعتامشکلهای مشترک همه ماست

 45. سعید مهرپویا گفت:

  سلام من ماشین ۱۳۲ مدل ۹۰ دارم و صبح که ماشین رو روشن میکنم با ۳ تا یا ۴ تا استارت باید روشنش کنم و بعدش حرکت که میکنم تا ۵۰ — ۶۰ متر ریپ میزنه بعد خوب میشه و خوب میمونه
  بعد اگر خاموش کنم که بیشتر از ۱۵ دقیقه خاموش باشه بازم همینجوری میشه ولی اگر بلافاصله روشن کنم اینتوری نمیشه و خوبه و قدرتش تو سر بالایی کمه و کم میاره…..ممنون میشم کمکم کنید ممنونم۰۹۱۵۶۴۰۹۰۴۰

  • ناشناس گفت:

   رفع عیب

   علتهای احتمالی

   عیب
   باطری را شارژ کنید، سیستم شارژ را کنترل نمایید.

   باطری ضعیف است.

   استارت موتور را نمی چرخاند (نور چراغ جلو کم است.)
   باطری راتعویض نمایید.

   باطری معیوب است.
   پست های باطری را تمیز یا تعویض نمایید. اتصال برق باطری و موتور استارت را محکم کنید.

   کابل های باطری خورده و زنگ زده، یا اتصالها شل است.
   تعویض نمایید.

   سولونوئید استارت معیوب است.

   استارت موتور را نمی چرخاند. (نور چراغ جلو خوب است.)
   جا شیار دنده استارت را تمیز نمایید.

   بندیکس کثیف و یا معیوب است.
   تعمیر و یا تعویض نمایید.

   استارت معیوب است.
   تعویض نمایید.

   سوئیج استارت معیوب است.
   باطری را شارژ کنید، سیستم شارژ را کنترل کنید.

   باطری ضعیف است.

   موتور آرام می چرخد ولی روشن نمی شود.
   تعویض نمایید.

   باطری معیوب است.
   پست های باطری را تمیز و یا عوض کنید. اتصال های استارت را محکم کنید.

   کابل های باطری خراب، یا اتصال ها شل است.
   تمیز و یا تعویض نمایید.

   اتصال بدنه موتور خوب نیست
   تعمیر و یا تعویض نمایید.

   استارت خراب است
   فیلتر و روغن موتور را تعویض نمایید.

   روغن داخل موتور سفت است.
   جرقه سر شمع ها کنترل کنید.

   خرابی سیستم جرقه.

   گردش موتور عادی است ولی روشن نمی شود.
   خروجی کوئل را کنترل کنید

   جرقه سر شمع مشاهده نمی شود.

   شکستگی در دلکو و چکش برق را بررسی کنید و از نظر نداشتن رطوبت مطمئن شوید، هنگامی که جرقه ای از سر سیم کوئل به دلکو مشاهده نشد اتصال های مدارجرقه و پلاتین را کنترل کنید.اگر سرشمع ها برق وجود دارد، عیب مربوط به سوخت است.

   فیلتر هوا را بردارید و عمل ساسات را بررسی کنید، اگر لازم باشد با فشار آرام انگشت آن را کمک کنید. روغن زدن به محور دریچه کاربراتور ممکن است کمک کند. اتصال بنزین از کاربراتور را شل کرده استارت بزنید و پمپ شدن بنزین را بررسی کنید.

   جرقه سر شمع مشاهده می شود.

   به داخل کاربراتور نگاه کنید گاز بدهید. رطوبت یا خشکی آن را تماشا کنید، اگر خشک بود مسیر پمپ شتاب دهنده را تمیز کنید، درصورتیکه مرطوب باشد شمعها را درآورده و پس از تمیز کردن آنها را از لحاظ فاصله تنظیم کنید.

   در صورتی که بنزین به کاربراتور می رسد.
   بنزین داخل باک را کنترل کنید ممکن است بنزین نداشته باشد و درجه اشتباه نشان می دهد.

   بنزین به کاربراتور نمی رسد.
   اتصال بدنه موتور پمپ بنزین را چک کنید و به پمپ تقه بزنید، اگر شروع به پمپ کردن بنزین کرد، پمپ را سوار کنید.

   اگر پمپ بنزین الکتریکی باشد.

   در صورتیکه کار نکرد به متخصص رجوع کنید. مطمئن شوید که مسیر از مخزن بنزین تا پمپ بنزین باز است، سر پمپ را بردارید و فیلتر پمپ را تمیز کنید و مطمئن شوید موقعی که سر پمپ را دوباره بستید محکم است و راه نفوذ هوا بسته شده است. لوله ها را از نظر نشت هوا کنترل کنید و در صورتیکه عیبی پیدا نکردید باید با متخصص مشورت کنید.

   در صورتی که پمپ مکانیکی باشد.
   کنترل و دوباره تنظیم کنید.

   دلکو نامیزان است.

   جرقه پس می زند، در داخل کاربراتور صدا ایجاد می کند.
   کاملا خشک نموده و ترتیب جرقه را کنترل کنید.

   در دلکو و نقطه های اتصال مرطوب است.
   به قسمت ” گردش موتور عادی ولی روشن نمی شود.”. رجوع کنید با تکیه بر مسئله ساسات جرقه و شمع ها.

   خرابی در سیستم بنزین و یا سیستم جرقه است.

   موتور روشن شده ولی دوباره خاموش می شود.
   تنظیم کنید.

   پیچ گاز احتیاج به تنظیم دارد.

   در دور آرام موقعی که موتور سرد است خاموش می شود.
   فیلتر هوا را بردارید و کار ساسات را کنترل کنید.

   ساسات درست کار نمی کند.
   در صورتیکه امکان داشته باشد پیچ گاز را زیاد کنید.

   دور آرام در دور کمی است.

   هنگامی که موتور گرم است در دور آرام موتور خاموش می شود.
   اگر ممکن است سوخت دور آرام را تنظیم کنید.

   مخلوط بنزین و هوای دور آرام تنظیم نیست.
   تمیز کنید.

   پیچ هوا میزان نیست.
   عمل ساسات را کنترل کنید.

   ساسات گیر کرده است.
   پلاتین را تنظیم کنید و در صورتیکه فرسوده باشد، تعویض نمایید.

   پلاتین درست تنظیم نیست و یا خال زده است.
   سطح شناور را به مقدار مشخص شده تنظیم کنید. والوهای سوزنی را تمیز کنید.

   کاربراتور خفه کار می کند.
   اتصالهای کاربراتور به منیفولد را محکم کنید. لوله مکش منیفولد را کنترل نمایید.

   نشتی در لوله مکش (لوله منیفولد)
   سرعت سوخت دور آرام را به مقدار مشخص تنظیم کنید.

   مخلوط هوا و بنزین تنظیم نیست.

   دور آرام موتور (سلو) نرم نیست.
   پلاتین را عوض ، تمیز و یا تنظیم کنید.

   پلاتین خال زده، کثیف و یا درست تنظیم نشده است.
   فاصله دهانه شمعها را تنظیم نمایید.

   شمعها کثیف و یا نامیزان است.
   تنظیم کنید.

   دلکو میزان نیست.
   اتصالهای کاربراتور را به منیفولد محکم کنید.

   نشتی در لوله مکش (لوله منیفولد)
   فیلرگیری کنید.

   فاصله ساق سوپاپها و چکشی ها میزان نیست.
   تنظیم کنید.

   تنظیم دلکو صحیح نیست.

   شتاب اتومبیل کم است.
   پیچها را محکم کنید و در صورتیکه واشر خراب شده باشد، تعویض نمایید.

   در لوله مکش نشتی وجود دارد
   سوراخها و والوهای سوزنی را تمیز کنید.

   سوخت کافی نیست.
   مطمئن شوید که تمام گاز داخل اتومبیل برابر تمام گاز کاربراتور است، در صورتی که لازم باشد تنظیم کنید.

   بازوهای اهرمهای گاز میزان نیست.

   قطعات فرسوده و یا خراب شده را تعویض نمایید. دلکو را طبق مشخصات موتور تنظیم کنید، گرفتگی داخل لوله آوانس مکش را برطرف نمایید واتصالات را محکم کنید.

   آوانس اتوماتیک دلکو صحیح نیست.
   تمیز کنید و یا تعویض نمایید.

   شمع ها خراب شده است.

   موتور ریپ می زند.
   مدار جرقه، چکش برق و وایرهای سیستم جرقه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام قطعات سیستم خشک و تمیز است.

   مدار جرقه خراب است.
   تمام قطعات متصل به منیفولد را محکم کنید.

   در لوله های تنفسی نشتی است.
   در صورتیکه لازم باشد تمیز کنید.

   بنزین کافی نیست و یا با آب مخلوط شده است.
   سوزن شناور را تمیز کنید. سطح شناور را کنترل کنید.

   خفه کردن کاربراتور.
   اگزوز را تعمیر کنید.

   سیستم اگزوز گرفته است.
   تنظیم کنید.

   دلکو تنظیم نیست.

   موتور دارای قدرت کمی است
   تعمیر ویا تنظیم نمایید.

   آوانس اتوماتیک خلاء خراب است.
   تمام قطعات متصل به منیفولد را محکم کنید.

   در مسیر لوله های تنفسی نشتی است.
   فیلر گیری گنید.

   فیلر سوپاپ ها صحیح نیست.
   فشار را اندازه بگیرید.

   فشار کمپرس کم است.
   سوخت رسانی به کاربراتور و والوهای سوزنی را بررسی کنید.

   بنزین کافی نمی رسد.
   مطمئن شوید که تمام گاز داخل اتومبیل برابر تمام گاز کاربراتور است.

   اهرم گاز خارج از تنظیم است.
   طوری تنظیم کنید که دور آرام موتور افزایش یابد.

   پیچ گاز احتیاج به تنظیم دارد.

   در دور آرام موتور خاموش می شود ولی در بقیه مواقع عادی کار می کند.
   تمیز کنید.

   سوراخ هوایی سلو (دور آرام) مسدود شده است.
   تمام قطعاتی که متصل به منیفولد هستند، کنترل کنید و در صورتیکه محکم نبودند محکم کنید.

   در لوله مکش نشتی است.
   مقدار آوانس را کاهش دهید.

   دلکو خیلی آوانس است.

   در حین کار موتور ضربه می زند.
   فنرهای آن را بررسی کنید.

   آوانس اتوماتیک گریز از مرکز معیوب است.
   سیستم خنک کن موتور را کنترل نمایید.

   موتور داغ می کنند.
   شمع مناسب بکار ببرید.

   شمعها داغ می کنند.
   کربن زدائی نمایید.

   جمع شدن جرم و دوده در محفظه احتراق.
   تعویض نمایید.

   واشر سرسیلندر سوخته است.

   در درجه حرارت عادی موتور آب از لوله اگزوز خارج می شود.
   تعمیر کنید.

   سرسیلندر ترک برداشته
   تمام اتصالهای داخل دلکو را تمیز و محکم نمائید و وضعیت آن را کنترل کنید.

   سر وایرها در مدار جرقه شل یا کثیف است.

   موتور در سرعتهای زیاد ریپ می زند.
   پلاتین را کنترل و تنظیم کنید

   پلاتین سوخته و یا فاصله ها تنظیم نیست.
   تمیز یا تنظیم و یا تنظیم نمایید.

   شمع ها خراب است.
   نشتی و یا کمبود آب را کنترل کنید ولی قبل از اضافه کردن آب نیم ساعت جهت خنک شدن موتور صبر کنید.

   کمبود آب در سیستم خنک کننده.

   داغ کردن موتور
   سفتی تسمه پروانه را به مقدار مشخص شده تنظیم کنید و در صورتی که تسمه خراب شده باشد تعویض نمایید.

   تسمه پروانه شل است.
   تعویض نمایید.

   لوله های جنت خراب است.

   واشر درب رادیاتور را کنترل کنید و مطمئن شوید که در حالت خوبی است و درب رادیاتور نسبت به درجه حرارتهای متفاوت مناسب عمل می کند، در غیر این صورن تعویض نمایید.

   درب رادیاتور خراب و یا مناسب نیست
   مسیر را تمیز کنید.

   مدار دستگاه خنک کننده گرفتگی دارد.
   ترموستات خراب شده را با یک ترموستات مناسب درجه حرارت کارکرد موتور تعویض نمایید.

   ترموستات خراب است.
   طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ، اتومبیل را تنظیم کنید.

   دلکو میزان نیست.
   پمپ آب را تعمیر و یا تعویض نمایید.

   پمپ آب خراب و یا نشت می کند.
   اتصال لوله را از نظر نشت کنترل کنید.

   عیب در لوله خارجی اتصال به رادیاتور جهت تنظیم و خروج بخار آب.
   مسیرها را به وسیله گریس حل شده در آب باز کنید. از به کار بردن وسایل خشن خوداری کنید.

   راههای عبور هوا به رادیاتور مسدود شده مخصوصا مسیرهای عمود بر رادیاتور. (پروانه، مگس و آشغال مسیر عبور هوا را مسدود کرده).
   از متخصص کمک بگیرید.

   ترمال سوئیچ پروانه برقی خراب است.

   اگر گرفتگی وجود دارد بر طرف سازید. لوله مکشی را چک کنید. آوانس دلکو را طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ اتومبیل تنظیم کنید. قطعات فرسوده را تعویض نمایید.

   آوانس اتوماتیک دلکو خراب است.

   داغ کردن موتور
   موتور را متوقف کنید و اتومبیل را به محل گرم ببرید تا یخها آب شود

   به علت یخ زدن، پمپ آب کار نمی کند و تسمه روی پولی هرز کار می کند.

   در موقع روشن کردن موتور در هوای سرد از موتور صدای غیر عادی شنیده می شود.
   محکم کنید.

   تسمه پروانه شل است.
   در صورتیکه جای گریس خور نداشته باشد ماده ای که توسط سازتده اتومبیل معرفی شده است به آب اضافه کنید.

   بلبرینگ پمپ آب احتیاج به گریس دارد.
   با یک یا دو قطره روغن سبک روغن کاری کنید.

   بلبرینگهای دینام احتیاج به روغنکاری دارد.
   ازمتخصص کمک بگیرید.

   خرابی فرمان هیدرولیک.
   تعمیر و یا از پمپ نو استفاده کنید.

   کاسه نمد خراب شده.

   پمپ آب نشت می کند.
   در صورتیکه شکستگی مشاهده نگردید از واشر نو استفاده کنید.

   واشر سر سیلندر سوخته و یا سر سیلندر ترک برداشته است.

   وجود دائمی حباب هوا در رادیاتور و داغ کردن موتور.
   لوله ها را بررسی کنید، اگر لازم بود تعویض نمایید. واشر سرسیلندر را در صورتیکه لازم بود تعویض نمایید.

   نشتی خارجی (معمولا محل نشت گچ و شوره می زند).

   رادیاتورمرتبا آب کم می کند.

   نشتی آب به داخل موتور را با استفاده از گیج روغن و بالا آمدن سطح روغن می توان کنترل نمود. در حالت خیلی بد روغن بصورت سفید رنگ است. بخار اضافی لوله اگزوز را کنترل کنید.

   نشت به داخل موتور.
   کاربراتور را تنظیم کنید.

   کاربراتور احتیاج به تنظیم دارد.

   موتور زیاد بنزین مصرف می کند.
   فیلتر هوا را تمیز و یا تعویض نمایید.

   گرفتگی در ورود هوای مکشی است.
   ساسات را رفع گیر نمایید.

   ساسات گیر کرده است.
   ازمتخصص کمک بگیرید.

   خوردگی سیلندر، پیستون، رینگ (ها) و یا خرابی کاسه نمد روی گاید سوپاپها.

   موتور مرتبا روغن کم می کند و دود آبی از اگزوز خارج می شود.
   موتور را کاملا بشوئید و موتور را درحالت گرم نگه دارید و نشت آن را کنترل کنید، واشرهای لازم را تعویض و یا پیچ آنها را محکم کنید.

   روغن ریزی موتور.

   دود اگزوز عادی است ولی مرتبا باید روغن به موتور اضافه شود.
   تمیز کن

 46. ناشناس گفت:

  باید اینقدر خرید و فروششان کرد تا بلاخره یکی شون خوب از آب در آید*من هم ماشین را که تحویل گرفتم معیوب بو رفع عیب که نشد بلکه به تدریج چند تا عیب دیگر پیا کرد که بعد از اتمام گارانتی و بیمه فروختمش

 47. امیر گفت:

  سلام
  من پراید صبا دوگانه ۸۹ دارم بیش از یک سال وقتی سویچ رو باز میکنم یا صدای سوت انژکتور(پاشش بنزین)نمیاد یا زمان کمتر از معمول میاد که در اینحالت ماشین روشن نمی شه قبلا باید سیمهای فیوز رو تکون میدادم تا ماشین روشن شه ولی مدتیه دیگه اینکار فایده نداره و سنسور روی گیربکس (که نمیدونم همون سنسور سرعته یا نه)رو عوض کردم حدود یک ماه خوب شد(نمی دونم چرا گیربکس روغنیش میکنه و هر بار که تمیزش میکنم چندروز خوب میشه) ولی بازم مشکل حل نشد دوبار رله دوبل رو عوض کردم چند بار سیمهای فیوز و جعبه فیوز و سرباتری و پمپ بنزین رو عوض کردم اما بازم نشد چندجا نشون دادم اما کسی چیزی نفهمید دیاگ هم چیزی نشون نداد لطفا راهنمایی کنید

 48. مانی گفت:

  با عرض سلام یک پراید ۱۴۱ مدل ۸۷ دارم یک مدت درجا گاز میخوره یا در دور پایین شدت گاز زیاده این کارا رو کردم شمع عوض کردم انژکتور شستشو دادم استیپر عوض کردم و سنسور دریچه گاز عوض کردم رله فن و مقاومت فن رو عوض کردم همه اینکارا رو توسط مکانیک انجام شده و پیش حرفه ای دیاگ شده اما بازم ماشین پر گازه سیم گاز هم بستاش حالت طبیعی داره دیگه دارم روانی می شوم هیچ کس نمی دونه همش میگن اینو عوض کن اونو عوض کن تو رو خدا کمک کنید

 49. فرهاد گفت:

  با سلام . تازگیا یه ۱۴۱ مدل ۸۷ خریدم که وقتی روشنش میکنی فن روشن می شه و علامت چک میاد . لطفا راهنماییم کنید

 50. محسن باسمنجی گفت:

  پراید مدل۸۶ دوگانه سوز دارم در حالت بنزین د ر زمان گاز دادن موتور تک کار میکندویک لحظه دور موتور یک مقدار به سمت پایین میرود انژکتورها و شمعها تست شده مشکلی نداشت ولی درست نشده لطفا مرا راهنما کنید متشکرم

 51. مصطفی گفت:

  با سلام . پراید مدل ۹۱ صفر خریدم ، ولی هر دوهفته یکبار که مسیر ۳ ساعته رو رانندگی میکنم باید داخل مخزن انبساطش ۲ لیوان آب بریزم آیا این مقدار آب کم کردن طبیعیه؟ ماشینو بردم نمایندگی تمام مسیرهای آب وموتور چک کردن حتی ترموستاتش رو هم عوض کردم ولی هنوز همونجوریه ؟ لطفا راهنمایی کنید

  • ناشناس گفت:

   اگر آب منبع انبساط از حد مجاز بالاتر باشه کم کردن عادیه ولی در غیر اینصورت دلایل زیادی داره اول از همه باید به آمپر دمای آب توجه کنی چون اگه دمای آب بیش از حد بالا بره بازم آب کم می‌کنه. بعد سعی کنید در هر حالتی ضد یخ -ضدجوش تو رادیات باشه.

 52. حبیب کرمی گفت:

  سلام ماشینم مدل ۸۶ مزقعی که فن ماشین روشن میشه چراغ چک روشن میشه به نظر شما ایراد از چیه?

 53. سا گفت:

  سلام
  من یک پراید دارم که دو تا مشکل داره ۱- موقعی که دنده عقب میرم میخوام که ترمز بگیرم یک صدای تق مانند از ترمز میاد
  ۲- دومین مشکل هم اینه که موقع حرکت یا عوض کردن دنده ماشین تقه میزنه و یا صدای مثل تقه موقع برداشتن پا از روی کلاج صدای تقه احساس میکنم از دیفرانسیل بیاد ممنون میشم اگه کمک کنید

 54. آرش گفت:

  بابا جمع کنید قوطی کبریت رو

 55. منوچهر گفت:

  سلام من یه پراید انژکتوری ( نیمه انژکتور )دارم متاسفانه تعضی از مکانیکها وبرق کارها جهت تعمیرات بهش دست نمی زنند ومی گویند که نمی توانیم آن را تنظیم کنیم وبه من توسیه می کنند که آن را هرچه سریعتر بفروشم ولی این ماشین ده سال است برای من بدون هثچ مشکلی کار کرده وکلیه سیستمهای آن از قفل وشیشه بالا بر تا کولز وفن هنمه به خوبی کار میکند ومصرف سوخت آن هم پائین است ولی میترسم برای من ایحاد مشکل کنم آیا آن را بفروشم یا نگرش دارم آیا تنظیم آن واقعا کار مشکلی است.

  • حسین گفت:

   منم تازه یکیشو گرفتم ، به نظر من نباید مشکلی باشه شمافقط قطعاطی
   که ممکنه خیلی نیاز باشه و ضروری هستش همیشه توی ماشین داشته باش بقیه هم که عمومی هست وهمه می تونن تعمیر یا تعویض کنن توی هرشهری دراصل می خوان خودشونو راحت کنن. ضمنا ظاهرا نمایندگی های سایپا هم مشکلی با تعمیراین مدل نداره فقط می گه بعضی قطعات رو ندارم .

 56. رامین گفت:

  سلام
  یه پراید ۱۳۲ دارم که دستی گاز سوزش کردم . کسی که این کارو کرده میگه منبع ۱۳ کیلوی وصل کرده ولی منبع ماشین من از ۷ یا۹ تا البته جدیدا فیکس۷ کیلو بیشتر پر نمیشه و هر جا بردم میگن این ۱۳ کیلویی
  با تشکر

  • پارس گفت:

   شما باید توجه میکردین که در اولین بار سوختگیری چقدر گاز جا گرفت. چون بعد از اولین بار سوختگیری حتی بعد از تخلیه به ظاهر کامل، مقداری گاز داخل منبع باقی میمونه. ولی خیال میکنیم که منبع خالیه.

 57. امید گفت:

  سلام
  حدود یک ماه است پراید صفر خریدم ولی موتورش به شدت داغ میشود و گاهی اوقات جوش میاورد.میشه راهنمایی کنید

 58. رضامهدوی گفت:

  قیمت پراید رو میخوام بدونم

 59. علی گفت:

  با سلام من یه پراید ۱۴۱ مدل ۸۴ خریدم ۲ تا مشکل داره یکی اینکه هنگام شب وقتی چراغها روشن میشن دمای اب بالا میره و فن دیر عمل میکنه به شدتی که آبش جوش میاره و ۱قول قول میکنه و از قمقمه میپاشه بیرون و یکی هم صبها هنگام روشن شدن اولش خیلی صدا فیلر میکنه انگار یه چیزی تو موتور ول هستش و هنگامی که در دنده ۳ گازش میدی خیلی صدا فیلر میده باتشکر

 60. adonis گفت:

  با سلام پراید ۸۶ دارم که در سربالایی امپر اب به خط سوم میرسه وبعد ازون اب کم میکنه با اینکه فن هم کار میکنه بازم امپر پایین نمیاد در ضمن من ترموستات در رادیاتور فشنگی وشیلنگ ها رو عوض کردم
  تا الان به چند میکانیک بردم هیکدوم نتونستن علتو پیدا کنن

  • سعید گفت:

   احتمالا مشکل از تسمه دینامت باشه چون یا فرسوده شده یا پاره

  • پارسا گفت:

   با توجه به‌اینکه تو سربالایی بیشتر این اتفاق می‌افته دلیلش احتمالا از سرسیلندر است. شما توجه کنین زمانی که جوش میاره شیلنگ ورود آب از موتور به رادیات کمی باد میکنه یا نه؟ اگر اینطور باشه ۱۰۰% سرسیلندر مشکل داره.

  • علی گفت:

   ببین سیم های فن رادیاتت برعکس نیست. اگه برعکس باشه فن باد رو در جهت مخالف میزنه و هین مشکلاتی که میگی پیش میاد.
   اگه با این کار حل شد به من زنگ بزن و خبرش رو بده و ازم تشکر هم بکن.
   ۰۹۱۵۴۱۵۵۰۶۳

  • کاوه گفت:

   دوست گرامی! احتمال داره فن رادیاتور ضعیف شده باشه یا فیش های برق فن رسوب داشته باشه.که باعث میشه فن با دور نهایی کار نکنه و یا اینکه باطری شما ضعیف شده. کلا از اتصال کابلهای باطری باید چک کنی تا اتصالات فن و در نهایت خود فن.

  • الهام گفت:

   باسلام.ماشین ۱۴۱ منم همین مورد رو داشت .همه مراحلو طی کردم.آخرش کل عیبش از درب بشکه آب رادیات بودکه بعدازتعویض اوکی شد.صدرصد

  • komak گفت:

   شلنگ اب پشت منی فول رو چک کن

 61. مهدی گفت:

  با سلام من یک پراید ۱۳۲ دارم از وقتی که دادم فِیلر زدند پشت فرمان که میشینی ماشین در جا لرزش شدید داره لطفا کمکم کنید
  با تشکر از دوستان

 62. حسام گفت:

  سلام من یه پراید ۱۳۱ LE بتازگی خریدم
  بعدازیه ماه نمی دونم چرا امپر بنزین خیلی کم نشون می ده درصورتی که مطمئنم بیش ازاین بنزین داره اول تحویل خوب بود ولی یکدفعه اینجوری شده لطفا راهنمایی کنید

 63. سعید گفت:

  با سلام
  من یه پراید ۱۱۱ دارم گاهی اوقات در حین رانندگی با حر سرعتی ماشین یهو خاموش میشه ((بیشتر در فصل تابستان))و هر چی استارت میزنم روشن نمیشه بعد مدتی که وای میسم و سیم جعبه فیوز داخل موتور ((فیوز ۳تا سیم داره)) رو بر میدارم و باز جا مزنم (( حالت ریست کردن)) ماشین بعد از استارت زدن روشن میشه

  بگم که سنسور سرعت و رله دوبل هم عوض کردم
  راستی ماشین من یه آمپ با یه جفت باند هم داره
  امکان داره از باطری باشه ؟
  خواهشن کمکم کنید ببخشین طولانی شد

  • کاوه گفت:

   سیستم های صوتی مصرف برق بالایی دارن. اگر با راهنمایی دوستان در سایر موارد نتیجه دلخواه رو نگرفتین باید یک باطری اضافه تهیه کنین و دینام ماشین رو هم عوض منین و قوی تر بندازین.

   • محسن کیخایی گفت:

    هسلام من پراید۸۷دارم فن که روشن میشه چراغ چک روشن میشه مقاومت فن هم عوض کردم فایده نداشتلطفا راهنمایی کنید ?ممنون

  • محسن گفت:

   مشکل ماشینت از برق مگنتیت می باشد . باید عوضش کنی درست میشه (البته فکر کنم )

 64. احمد گفت:

  کمک کمک

  سلام الان ساعت ۲ نصفه شبه ومن متوجه شدم که باک بنزین پرایدم نشتی میده و بوی فجیعی توی ساختمون راه انداخته این مشکل تا چه حد مشکل ساز هست؟؟؟؟؟

  کمکم کنید؟؟؟؟

 65. مهران گفت:

  کمک کمک کمک
  سلام

  یک پراید ۸۵ ساژم دارم وقتی که کولر روشن میکنم یا شب چراغ و فن همزمان کار می کنه (بدون کولر) درو موتور افت شدیدی پیدا می کنه . هر جا میبرم کسی ایرادشو پیدا نمیکنه بخدا کلی خرجش کردم همه قطعات برقی عوض کردم ولی ب نتیجه نرسیدم. کمک کمک کمک

 66. جك گفت:

  سلام
  پراید کاربوراتی مدل ۸۰ دارم که وقتی با کولر کار می کنه موقع توقف یا چراغ قرمز موتور خاموش میشه و باید دوباره استارت زد. مشکل چیست؟ ممنون

 67. اصغر گفت:

  با سلام من یه پراید مدل ۷۴ دارم یکی دو روزه گلگیر جلو سمت راننده صدا میکنه انگار که مثلا یه تیکه از گلگیر پاره شده باشه با دست که روی گلگیر می زنی صدای پارگی میده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم .

 68. اصغر گفت:

  مدل ماشینم ۸۴ می باشد

 69. شادمان گفت:

  پدرم یک پراید انژکتوری ۸۳داره بنزین زیاد می سوزونه ودود سیاه از اگزوزبیرون می ده مشکلش چیه به خدا۱۵۰هزار تومان خرجش کردیم ولی تنظیم موتور می گه هیجیش نیست کمکم کنید

  • boran گفت:

   سلام یک پیشنهاد عمومی برای بازدیدکنندگان دارم که کلیه خودرو داران حتما یک اسپری انژکتور شور خریده و از ورودی هوا به طرف منیفولد در سوخت بنزین در اولین مرطبه سه بار به همراه گاز دادن اسپری کنند و یک قطعه بران boran با خاصیت شتاب دهنده و کاهش سوخت و آرامش دهنده موتور که افتخار این مرز و بوم است تهیه و بر روی موتور خودرو نصب کنند – احمدیان از تبریز

 70. bijan گفت:

  mamnoon az etelaateton…khayli mamnoon

 71. Taraetemady گفت:

  سلام من ی پراید مدل ۹۰ دارم چند وقتیه وقتی ماشین در جاکار میکنه به همراه روشن بودن کولرچراغ چکش روشن میشه دلیلش چیه؟

 72. سامان گفت:

  موتور پرایدجزو بهترین موتورهای اتومبیل در ایران است گذشته ازضعفهای مونتاژوبدنه وترمز ضعیف ولی موتورش خوب است.

 73. روزبه گفت:

  سلام
  من یه پراید مدل ۸۰ دارم. بعد ۶-۷ سال که همیشه روغن تکتاز توش میریختم دفعه قبل پایا ریختم. دیدم که روغن کم کرده. دوباره همون تکتازو ریختم ولی بازم روغن کم میکنه ولی قبل این دوبار حتی ۱ قطره هم کم نمی‌کرد. از طرفی تو هیچ حالتی هم ماشین دود نمی کنه. حتی تو جاده گردنه‌ای هم چک کردمش بازم دود نداشت. روغن ریزی هم نداره. یه نفر اگه جنین حالتی واسش پیش اومده یه راهنمایی کنه. ممنون.

 74. ساسان گفت:

  باسلام . من یک پراید مدل ۸۳ انژکتوری دارم . حدود چندماه است .درحال حرکت و در هنگام سرعت، یکدفعه ماشین دچار نفس تنگی می شود(ریپ می زند و دوباره به حالت قبل بر می گردد).گاهی در حال ترمز کردن و در سرعت کم چراغ چک روشن شده و خاموش می شود. پیش چندتا برقکار و مکانیک بردم و هرچه قطعه برقی بوده تعویض شده و انژکتورها چندبار شستشو داده شده ولی بازهم عیب برطرف نشده ،نمی دانم دیگر چه کار کنم. خواهشآ منو راهنمایی کنید

 75. سامان گفت:

  فیلتر بنزین چک کن.شمعهات روهم چک کن.

 76. رضا گفت:

  سلام
  من ماشینم وقتی ۱ روز روشنش نکنم , موقع روشن شدن استارت میخوره ولی روشن نمیشه !!!!!!!!
  رله ۲بل هم عوض کردمه بازم همونجوریه!!

  لطفا راهنمایی کنید

  • آشنا گفت:

   نوع ماشین ! در ضمن اگر پراید باشد تمام فیوز سیمیهای بغل موتور را عوض کن نوعش را بخر احتمالا فیوز فستی داخلش سوخته

 77. بهار گفت:

  سلام پراید مدل۹۰دارم بعضی وقتا توی حرکت خامو شمیشه بردم نمایندگی دستگاه گذاشت گفت عیب ازشیربرقی عوضش کردم درست نشد چکارش کنم

 78. مهدی گفت:

  سلام
  من یه پراید ۱۳۱ مدل ۹۰ دارم هنگام روشن شدن گاز میخوره. قبلا ۱۷۰ تا میرفت حالا ۱۴۰ به زور میره. ضمنا آمپر آبش زیادی بالا میاد.

 79. مهرداد گفت:

  درود
  پراید مدل ۸۲ من کاربراتوری است استارت هنگام خاموش کردن سویچ صدار فیژ میداد آنرا تعمیر کردند الان هنگام سرد بودن ماشین براحتی استارت میخورد اما اگر موتور گرم باشد دیگر استرت عمل نمیکند میگویند باید آرمیچر هم عوض شود خواهش میکنم مرا راهنمای کنید
  سپاسگذارم

 80. محسن گفت:

  سلام.من یه پراید صبا دوگانه سوز کارخانه مدل ۸۹ دارم، چند وقتیه که یعضی وقتا سرعتش با فشار دادن پدال گاز تا نصفه هم از ۱۴۰ رد میکنه ولی بعضی وقتا تا ته هم که گاز میدی از ۱۳۰ بالاتر نمیره…علتش چی میتونه باشه..فیلتر بنزین رو هم عوض کردم..شتابش بهتر شد ولی مشکل سرعت رو داره…لطفا راهنمایی کنید

 81. موحد گفت:

  سلام.ماشین پرایدمدل ۸۴ دارم.آمپرش زود میره بالای۹۰ درجه،وقتی کولرروشن میکنم جوش میاره تا حالا بیش از ۱۲ تعمیرگاه نشون دادم،رادیاتور،درب قمقمه آب،واترپمت،ماسوره های آمپرکه جلو موتوره همه را عوض کردم ولی درست نشده همه میگن راهش اینه که بفروشیش بنظر شما که تعمیرکار ماهری هستید باید چیکار کنم درست بشه؟ممنون

  • بهروز گفت:

   شما تمام قطعات مربوطه رو عوض کردید!! یا منفی بدنه به موتور ضعیفه ویا به احتمال زیاد مسیرهای اب که تو پوسته ی موتور وجود دارن گرفتگی دارن که دلیلش هم میتونه استفاده از آب معمولی به جای آب رادیات باشه.

 82. امید گفت:

  باسلام خدمت دوستان من ی ۱۱۱ دارم ک روش سیستم هس یبار سوئیچ باز کردم ک استارت بزنم یهو ی صدایی اومد خلاصه بگم فهمیدم ک باتریم قطع شد و انداختم دور و یکی دیگه خریدیم تا اینکه دیشبم دوباره یهو سوئیچ باز کردم همین اتفاق افتاد منتهی این دفعه این سیم ک فک میکنم مربوط ب فیوز کنار باتری سوخته بود ک این سیم رو هم تعویض کردم علتش چیه ی توضیحی راجع ب این جعبه مشکی کنارباطری میدین چی هس؟؟ ممنون میشم

  • سجاد گفت:

   فیوز اصلی است که اگر دینام برق اضافی تولید کنن فیوز اصلی سیم وسطی می پرد بده باتری ساز دینامتو تنظیم کنه شاید داخل دینام مشکل از افتامات و یا دیود باشد عوض کنه حله داداش .

   • سجاد گفت:

    به نظر من سیستم صوتی که در ایران بسته میشه هیچ کس به استانداردیش فکر نمیکنه و پدر دینامو باتری را درمیاره برا اونا پول باشه تمام. اگه سیستم نبندی بهتره . اصلا کلا نباید روی خودروی کارخانه چیزی به برقش اضافه کنی.مثل سیستم و یا پروژکتور. و…

 83. asa گفت:

  با سلام
  تازه سیستم رادیاتور و آب آن را عوض کردم امروز در حالی که موتور روشن بود و آمپر آب تا نیمه بالا بود پس از خاموش شدن فن در رادیاتور را با احتیاط باز کردم پس از چند ثانیه آب بالا آمده و آب سیاه از دهانه رادیاتور خارج شد.
  موضوع چیست؟

 84. zahra گفت:

  سلام تورو خدا یکی جواب بده..ماشینم پراید مدل ۹۰ هستش خاموش که کردم فرمانش زیادی چرخید به چپ بعدش دوباره خواستم روشن کنم که اصلا سویچ توش باز نمیشه

 85. مهران گفت:

  با سلام
  ماشینم پراید ۱۳۲sx مدل ۹۰ هستش که چند وقتیه صبح ها بد روشن میشه یعنی اینکه حدوداً ۲ثانیه باید استارت رو نگهدارم و بعد از روشن شدن هم دور موتور نوسان داره اولش تا ۱.۵ میره بالا بعدش میاد زیر ۱ و بعد از چند ۵ ثانیه درست میشه ممنون میشم اگه کسی راهنماییم کنه

 86. mojtaba گفت:

  صبحها پس ازروشن شدن موتورپرایدریپ میزنه ولی بعدازده دقیقه رانندگی درست میشه علت چیست

 87. علیرضا گفت:

  سلام؛
  یه پارس ای ال ایکس دارم ک هنگامی که پشت چهارراه توقف میکنم و ماشین ب حالت سلو میره دورموتور کم کم کاهش پیدا میکنه و ماشین خاموش میشه البته این همیشه این اتفاق نمی افته و در مواقعی که موتور گرم میشه این حالت رخ میده . استپر رو هم عوض کردم ولی تاثیری نداشته . خواهشا راهنماییم کنین که دقیقا مشکل چیه و چطوری میتونم برطرفش کنم؟؟ 

  • بهروز گفت:

   میتونه خیلی دلایل داشته باشه که با دیاگ مشکل مشخص میشه. ولی اگه دیاگ چیزیو نشون نده احتمال اینکه کوئل خراب باشه هست.حتما به یک تنظیم موتور کار بلد مراجعه کنید.

 88. لیلا گفت:

  سلام یه پراید مدل ۸۷دارم بعضی شبا خود به خود بوق ماشین میگیره مشکل کجاست

 89. فرهاد گفت:

  سلام اگه سنسور اکسیژن رو رو پراید نصب نکنم مشکلی برای ماشین پیش نمیاد؟

  • بهروز گفت:

   بله مصرف ماشین میره بالا و موتور بنزین رو خام میسوزونه. بعد از یه مدت موتور از تنظیم خارج میشه. علتش چیه که قصد ندارید نصب کنید؟؟؟؟

 90. مسعود گفت:

  سلام
  وقتی ماشین در جا کار میکنه یه صدای سوت آروم از استپر و ورودی هواکش میده.البته این صدا از وقتی شروع شد که از اسپری انژکتور استفاده کردم. همراه با گاز به ورودی هوا اسپری کردم.

 91. پیام گفت:

  سلام به اساتید محترم. پراید۱۳۱ ساژم تحویل ۱۸/۱۲/۹۱ دارم که ۱ مشکل ناجور پیدا کرده با سرد شدن هوا هر روز بدتر از روز قبل روشن میشه نمایندگی بردم میگن باید برنامه استارت سرد بریزی رو ecuاما کل اصفهانو گشتم کسی نداشت کسی میتونه کمکم کنه ؟؟؟

  • بهادر گفت:

   سلام. دوست عزیز رو استارت خوردن ماشین زیاد حساس نشید مخصوصا هوای سرد چون آب رادیات روغن وتمام قطعات موتور سرد است ماشین با سه یا چهار استارت خوردن طبیعیهمشکلی نیست نگران نباشید

   • بهروز گفت:

    این بار که خواستی استارت بزنی پات رو یه مقدار رو پدال گاز فشار بده اگه زود روشن شد ماشینت مشکل ساسات داره که ۲ تا دلیل داره یا استپر موتورت خرابه یا همون برنامه ی ecu که خودت گفتی در ضمن این برنامه رو میتونی پیدا کنی باید بگردی ببینی کی تو برنامه هاش اینو داره اصفهان کاربلد کم نداره خدا رو شکر!!!

 92. بهادر گفت:

  سلام بههمگی عزیزان.آقا من یک پراید ۸۵ دارم از نوع ساژم دمای ماشین به وسط که میرسه یا بالتر میره که فن شروع به کار کنه قمقمه بقل رادیاتور شروع به قل قل میکنه بعد آب رومیده بیرون.در قمقمه در رادیات رو عوض کردم تمام اتصالات رادیات رو چک کردم ترموستات ۸۲ درجه است سالمه نشتی نداره فقط دما میره بالا آب کم میکنه.از عزیزان خواهش میکنم جواب بدین ممنونم

  • بهروز گفت:

   این مشکل میتونه از خراب بودن سنسور دمای آب باشه یا از ضعیف بودن گردش اب . که ضعیف بودن گردش اب میتونه دلایل زیادی داشته باشه. یک را حل برای اینجور ماشینها اینه که حوزینگ ترموستات ماشینتون رو کاربراتوری کنید .روی حوزینگ کاربراتوری محل نسب فشنگی دما هست که با نسب فشنگی اب مدل کاربراتوری فنها در دمای پایین تر مثلا ۸۰ درجه روشن میشوند و دیگه مشکل پس دادن اب از قمقمه رو ندارید. با این روش مشکل رو حل نکردید بلکه دور زدید. ابتدا به یک تنظیم موتور ماهر مراجعه کنید اگر جواب نگرفتید یا اینکه هزینش خیلی میرفت بالا از اون روش که گفتم استفاده کنید.

  • سواد گفت:

   درب قمقمه یک واشر مشکی رنک داره که این واشر سوراخ کوچکی داره که بالوله خروجی اب باید یکی بشه
   این دستورالعمل از سایت سایپاکپی شده
   نشتی و یا کمبود آب را کنترل کنید ولی قبل از اضافه کردن آب نیم ساعت جهت خنک شدن موتور صبر کنید.

   کمبود آب در سیستم خنک کننده.

   داغ کردن موتور
   سفتی تسمه پروانه را به مقدار مشخص شده تنظیم کنید و در صورتی که تسمه خراب شده باشد تعویض نمایید.

   تسمه پروانه شل است.
   تعویض نمایید.

   لوله های جنت خراب است.

   واشر درب رادیاتور را کنترل کنید و مطمئن شوید که در حالت خوبی است و درب رادیاتور نسبت به درجه حرارتهای متفاوت مناسب عمل می کند، در غیر این صورن تعویض نمایید.

   درب رادیاتور خراب و یا مناسب نیست
   مسیر را تمیز کنید.

   مدار دستگاه خنک کننده گرفتگی دارد.
   ترموستات خراب شده را با یک ترموستات مناسب درجه حرارت کارکرد موتور تعویض نمایید.

   ترموستات خراب است.
   طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ، اتومبیل را تنظیم کنید.

   دلکو میزان نیست.
   پمپ آب را تعمیر و یا تعویض نمایید.

   پمپ آب خراب و یا نشت می کند.
   اتصال لوله را از نظر نشت کنترل کنید.

   عیب در لوله خارجی اتصال به رادیاتور جهت تنظیم و خروج بخار آب.
   مسیرها را به وسیله گریس حل شده در آب باز کنید. از به کار بردن وسایل خشن خوداری کنید.

   راههای عبور هوا به رادیاتور مسدود شده مخصوصا مسیرهای عمود بر رادیاتور. (پروانه، مگس و آشغال مسیر عبور هوا را مسدود کرده).
   از متخصص کمک بگیرید.

   ترمال سوئیچ پروانه برقی خراب است.

   اگر گرفتگی وجود دارد بر طرف سازید. لوله مکشی را چک کنید. آوانس دلکو را طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ اتومبیل تنظیم کنید. قطعات فرسوده را تعویض نمایید.

   آوانس اتوماتیک دلکو خراب است.

   داغ کردن موتور

  • امیرعرفانی گفت:

   عزیز ترموستات قفل کرده

 93. بهادر گفت:

  عزیزان دمای زیاد ماشین پراید فکر کنم ایده ای غلط باشه چون موتور پراید با کاربراتو تفاوتی نداره فقط سیستم انژکتور روش نصب شده .کاربراتور روی دمای پایین کار میکند.دمای بالا برای کل قطعات ماشین مضر هست باتری رو خراب میکنه قطعات رو میپوسونه من نمیدونم چرا دمای بالا رو صحیح میدونن.

  • بهروز گفت:

   ماشینهای کاربراتوری با دمای ۸۰ درجه کار میکردند سیستمشون اینطوری بود ولی پراید انژکتوری دمای کارکردش ۹۰ درجه هست که این با توجه به سیستم تزریق سوختش هست. ولی ماشینهایی هستن که با بالا بردن دمای موتور بهره وری سوخت رو بالا بردن مثل ۲۰۶ که دمای کارکردش ۹۷ درجه هست یعنی فن رادیتور تا دما به ۹۷ نرسه روشن نمیشه. بعضی از ۴۰۵ های قدیمی هم با توجه به برنامه ی کامپیوترشون دمای کارکرد موتورشون ۹۷ بود. هر موتوری براش تعریف شده که در چه دمایی بالاترین بهره وری سوخت رو داره.
   اینکه شما میگید موتورش با کاربراتوری فرق نداره درسته ولی اتفاقا این سیستم انژکتور هست که با دمای موتور کار میکنه و تزریق سوخت رو تنظیم میکنه.

   • شاهین گفت:

    این مشکل رو منم داشتم خودم راننده اژانسم چند بار این بلا سرم اومد تا پیداش کردم . مشکل از رادیاتور ماشینته . در ظاهر سالمه اما برو یه کوشش رادیاتور یا ولوو بنداز مشکلت هل میشه من خودم سر گرم شدن موتور همه کار کردم از ترموستات . درب . درب قمقمه . فشنگی اب . رله . مقاومت . همه رو عوض کردم نشد . تا اخر رادیات عوض کردم درست شد .

 94. علیرضا گفت:

  سلام.
  اگه کوئل سالم نباشه یا تنظیم نشده باشه چه مشکلی ایجاد میکنه و دقیقا در ماشین چه حالتیو بوجود میاره؟؟

  • بهروز گفت:

   منظورتون از تنظیم نشده باشه چیه؟؟؟؟؟ اگه کوئل درست کار نکنه شمع نمیتونه درست جرقه بزنه ماشین عطسه میزنه یا قدرتش کم میشه یا ولو میزنه اگر هم یکی از پایه هاش جرقه نفرسته ماشین ۳ کار میکنه و … . در ضمن آوانس جرقه در ماشینهای انژکتوری رو کامپیوترشون تعین میکنه بر خلاف کاربراتوری که دلکو این کارو میکنه.

 95. بهادر گفت:

  بهروز جان جواب منو هم میدی بالا نوشتم

 96. بهادر گفت:

  سلام بهروز جان. اتفاقا صاحب قبلیش هم همین کارو کرده بود حالت کاربراتوریش کرده بود ولی بعد از یه مدتی فن یا خیلی زیاد کار میکرد یا تند تند هر ۱۰ ثانیه یک بار فن میزد.بردم باتری ساز حالت فابریکیش کرد.میگم مشکل از واشر سر سیلندر نمیتونه باشه؟که نیمسوز شده باشه .شتاب ماشین هم یه مقدار کم و زیاد میشه.جواب بدین ازتون ممنونم

  • بهروز گفت:

   سلام. حتما مشکلی داشته که حالت کاربراتوری کرده بودش. فک کنم فشنگی ابش رو عوض میکرد درست میشد و دیگه احتیاجی به برگردوندنش به فابریک نبود. واسه چک کردن سرسیلندر بهترین روش اینه که کمپرس ۴ تا سیلندر رو بگیری. ولی همه ی تعمیرگاهها ندارند باید بگردی ببینی کی تو لوازمش داره. به نظر من ماشین شما باید یه سرویس اساسی بشه کامل سیستم انژکتورش چک بشه. از من میشنوی فشنگیش رو کاربراتوری کن یه خورده هم تر و تمیزش کن بفروش ماشینو. خیلی خرج میزاره رو دستت اخرشم درست نمیشه .به خصوص اگه لوله های گردش اب از تو موتور گرفتگی داشته باشن. تا بیان تشخیص بدن چشه کلی خرج میتراشن. البته ممکنه رادیاتور هم گرفتگی داشته باشه از داخل اونم چک کن.

 97. مجتبی گفت:

  سلام خدمت دوستان من یه خودروی پرایدمدل۸۴ ساژم دارم که بعدازتوقف دوازده ساعته یاصبها دیر روسن میشه وبعدروشن شدن موتورش ریپ میزنه ولی بعد ده دقیقه رانندگی درست میشه ضمنا این مورد در هنگام رانندگی بابنزین پیش میادلطفا اگه میدونید راهنماییم کنید.

  • بهروز گفت:

   یه فشار از پمپ بنزینش بگیر ببین ۳ بار هست یا نه بعد ماشین رو خاموش کن فشار پمپ بنزین نباید بیاد پایین اگه فشار خوابید مشکل از پمپ بنزینه .در غیر اینصورت انزکتورهاش رو با دستگاه سرویس کن. این کارا همشون کار تنظیم موتوریه .

   • مجتبی گفت:

    سلام با تشکر از بهروزجان چندین باردادم تنظیم موتوردرست نشده اگه ممکنه بگیدچطورفشارپمپ بنزین بگیرم؟

    • بهروز گفت:

     به یه گیج فشار که واسه مایعات باشه احتیاج دارید که رنجش هم بین ۰ تا ۶ به بالا باشه .راستش فک نکنم بتونی چون یه مقدار تجربه میخواد. یه شلنگ بنزین از بالای فیلتر بنزین میاد واسه ریل سوخت اون شلنگ رو از ریل سوخت میکشی میزنی به یه طرف گیج اون طرف گیج هم با یه شلنگ دیگه میزنی به ریل سوخت.( گیج رو تو مسیر قرار میدی)
     بعد میزاری بنزین که ریخته خشک بشه بعد سوییچ رو دو بار بازو بست میکنی تا ببینی فشار چنده باید ۳ تا ۴ بار باشه. بعد سوچ رو ببند ببین فشار میاد پایین یا نه نباید فشار باد پایین. اگه اومد پایین که دیگه باید ببری تنظیم موتور اگرم که نه ماشین رو روشن کن چنتا گاز اساسی بش بده بازم نباید فشار از ۲.۵ باد پایین.

 98. بهادر گفت:

  بازم سلام بهروز جان.ممنون که جواب دادین یه سوال دیگه داشتم.چطوری خودم دوباره کاربراتوریش کنم فن رو.سوکت و رله و سیمها و فشنگیشو دارم.نقشه سیستم فنشو میگی خودم این کارو کنم.ممنون میشم.

  • بهروز گفت:

   رله ۵ فیش باید باشه حتما.
   یه برق ثابت امپر بالا ( سیم ضخیم) میدی به پایه ۳۰ – یه برق مثبت امپر پایین ( سیم نازک)میدی به پایه ۸۶ -سیم خروجی فشنگی کاربراتوریت به پایه ی ۸۵ بده – برق ورودی به فن رو هم از ۸۷a بگیر-
   اگه ماشینت سرد بود ولی فن همینطور یک سره کار میکرد بهد وقتی گرم شد موتور فن خاموش شد یعنی عملکرد فن برعکس شد ورودیه فن رو به جایه ۸۷a از ۸۷ بگیر . بستگی به نوع فشنگیت داره ولی همون اولی که گفتم احتمال خیلی زیاد همونه. انجام بده نتیجش رو بم بگو. ۳ تا از سیم های بالا که میخوای وصل کنی اماده تو فیشی که الان به رله ی فنت وصله هستن فقط میمونه تشخیص که اونم به عهده ی خودته. سیم ۴ م هم که از فشنگی میگیری . سوالی بود در خدمتم

 99. علیرضا گفت:

  بهروز دادا ماشین من وقتی درحالت سلو قرار میگیره لرزش داره وبعضی مواقع یه تکونی میخوره میخواستم ببینم دقیقا مشکلش چیه؟ .ممونن.

  • بهروز گفت:

   لرزش موتور ماشین دلیلای زیادی داره. میتونه کیفیت جرقه تو یکی یا چنتا از سیلندهات پایینن باشه دلایلش میتونه کویل باشه یا وایر شمع یا خود شمع که اینها باید یکی یکی چک بشن.شمعا رو باز کن ببین رو چینیشون ترک نخورده بعضی ترکها خیلی ریزن باید دقت کنی اگه ترک داشت حتما شمعها و وایر شمها رو با هم عوض کن.
   یکی دیگه از دلایل میتونه انژکتور ها کثیف باشن سوخت مساوی وارد ۴ تا سیلند نشه که باید با دستگا شسته بشن.
   یکی دیگه از دلایل میتونه استپر موتورت باشه که به اندازه ی کافی هوا رو عبور نده موتور واسه یه لحظه خفه کنه .
   دلیل مکانیکیش میتونه از کمپرس سیلندر ها باشه که همشون برابر نیستن در حالی که باید مساوی باشن. تشخیصش هم فقط با کمپرس سنجه که متاسفانه ۹۹ درصد تعمیرگاهها ندارن.

 100. بهروز گفت:

  دوستان شرمنده اگه من جوابهام خیلی کلیه . اخه نمیشه هر عیب ماشین چنتا دلیل میتونه داشته باشه واسه همین جوابا طولانی میشه.
  در ضمن از راه دور نمیشه عیب یابی کرد همینطوریش میبریم ماشین رو پیش ۱۰ تا استادکار ماشین رو میبینن تو عیبش میمونن چه برسه به اینکه از را دور بخوای عیب یابیش کنی. دوستان هم لطف میکنن فقط عیب رو به شکل کلی میگن نه میگن ماشین چیه نه میگن چقد را رفته نه میگن گاز سوزه یا تک سوز نه میگن تا حالا چه کارهایی واسش کردیم جواب نداده خلاصه اطلاعات میدن در حد لالیگا!!!!!

 101. مجتبی گفت:

  سلام با تشکر از بهروزجان چندین باردادم تنظیم موتوردرست نشده اگه ممکنه بگیدچطورفشارپمپ بنزین بگیرم؟

  [پاسخ]

  • بهروز گفت:

   داداش مشکل ماشینت میتونه از جاهای دیگه هم باشه مثلا باید همون موقع که داره ریپ میزنه دیاگ بش وصل باشه تا پارامترها هم چک بشه این کاری نیست که خودت بتونی حتی میتونه از برق ماشینت هم باشه که نمیتونه کویل رو تغذیه کنه به خصوص وقتی باطریت شارژ کم کرده مثل صبح . اون گیج بنزین هم اگه اشتباهی کنی باعث اتیش سوزی میشه . نکن این کارو !!!!!!! برو یه تنظیم موتور حرفه ای با سواد پیدا کن. شما کدوم شهری؟؟؟

 102. بهادر گفت:

  سلام بهروز جان ممنونم ازت فن پایین تر از وسط میزنه خیلی عالیه مثل اولش شد.فقط یه مشکل.سیم پیچ رله(همون که بقل ال ایدی هست بقل پلاتین رله) یه مقداری داغ میکنه آخه من در پوشش رو باز کردم تونستم دست بزنم مشکلی نداره رله فن نمیسوزه؟

  • بهروز گفت:

   معمولا تا یه حد گرم میشه مشکلی نیست رله شما ۴۰ امپر اگه بعد از یه مدت دیدی پوسته ی رله رو ذوب کرد یه رله امپر بالا تر بذار ولی همین ۴۰ هم عالیه. راستی حتما اون سیم مثبت ضخیمه رو از همون رله قبلی گرفتی دیگه؟؟؟!! چون اگه برق مثبت مستقیم بش از جای دیگه داده باشی عملا فیوز فن رو از مدار خارج کردی و در صورت اتصالی به جای سوختن فیوز سیم کشیت میسوزه!!!!

  • بهروز گفت:

   چراق چک روشن نموند ؟

 103. بهادر گفت:

  بهروز جان یه سوال دیگه این عقربه دمای آب پراید.هر خطش چند درجه نشون میده .مثلا وسطش چند درجه هست؟خیلی آقایی فدات

  • بهروز گفت:

   بستگی به مقاومت فشنگیت داره .بین فشنگی ها اختلاف هست. معمولا وسط ۹۰ درجه خط پایینش هم تقریبا ۸۰ اما زیاد دقیق نیست.

 104. بهادر گفت:

  بهروز جون سیم مثبت ضخیم رو از پشت سوییچ گرفتم.کلا به هیچ فیوزی وصل نیست یه مدار جداست.مدار فابریکش یه سیم زرد داشت به مثبت فن اونو قطع کردم.به جاش اینو وصل کردم. حالا کجاش فیوض بزارم تا نسوزه سیم کشیم.از پشت سوییچ گرفتم برقشو؟؟

  • بهروز گفت:

   ۲ تا کار میتونی کنی یا اینکه تو مسیر همین سیمه که خودت جدا کشیدی قبل از رله یه فیوز بزاری .ببین فیوز فنت چند امپره همون امپر رو بزار یا اصلا همون فیوز رو در بیار بزار واسه این. اگه میخوای اصولی باشه جعبه فیوزت ۲ تا پیچ میخوره اونا رو باز کن پشت جعبه فیوزت رو نگا کن ببین سیمی که از فیوز امپر رفته واسه فن چه رنگیه همون زردست یانه خلاصه اون سیمو پیدا کن دنبالش کن بزنش به رله به جای این سیمی که خودت کشیدی. سعی کن قبل از باز کردن جعبه فیوز سر باطری رو بکشی

   • صادق گفت:

    باسلام خدمت آقا بهروز. میتونین با شماره ۰۹۱۷۲۳۸۴۳۸۴ تماس بگیرین من چندتا سؤال داشتم هروقت پیامک کنیدخودم باهاتون تماس میگیرم . قربان تو صادق . ممنون میشم .منتظرم .

 105. بهادر گفت:

  آقا بهروز برقی رو که از پشت سوییچ گرفتم فیوض باهمون آمپر بزارم سر راهش امکاه سوختن نداره فیوز.یعنی فیوض ضعیف نیست برای اون برق؟ راستی ایمیل داری اگه سوالی در مورد ماشین داشتم ازت بپرسم لطف میکنی.

 106. بهادر گفت:

  راستی پرایدم رو بفروشم.نظرت با ۲۰۶ مدل ۸۲ تا ۸۴ چی هست خوبه بگیرم.یا نه.ماشین به نظرت چی خوبه برا زیر پام میخوام؟

  • بهروز گفت:

   ۲۰۶ که از عمرش گذشته باشه خرج زیاد داره واسه ماشین بازا خوبه که خودشون تا یه حدی دس به اچارن. بهترین ماشین واسه زیر پات همین پراید. اگه مشکلت حل شد نگهش دار. ۴۰۵ مدل ۸۵ تا ۸۸ اگه تمیز گیرت بیاد خوبه. من خودم اصلا به بدنه و رنگ ماشین اهمیت نمیدم اصل موتورشه . خرج نگه داریش از ۲۰۶ کمتره.

 107. علیرضا گفت:

  بچه ها با ۲۰میلیون بین ۲۰۶و ال۹۰چه مدلی وکدوماشو میتونم بردارم ؟

 108. مهدی گفت:

  پراید ۸۳ دارم دنده ۵ یا ۴ و در دور بالا کلاچ چند ثانیه نگه دارم یا خلاص کنم خاموش میکنه مشکل از کجاست؟

  • بهروز گفت:

   ببر تنظیم موتور ولی یه فیلر گیری هم کن میتونه از فیلر هات باشه

   • ستار گفت:

    اقا بهروز سلام پراید مدل۸۹دارم گاهی اوقات با زدن راهنما استفاده از شیشه بالابرها ویا هروسیله برقی ماشین خاموش میشه دینامش رو چک کردم سنسور دور موتورش رو عوض کردم سیم اتصال بدنه روقوی تر کردم فایده ای نداشت چیکارش کنم

    • بهروز گفت:

     سلام. دیاگ بزن ببین اون لحظه که مثلا شیشه رو بالا میبری ماشین میخواد خاموش بشه چه سنسورهایی درست عمل نمیکنن. با این حال یکی از دلایلش میتونه استپر موتور باشه. کولر که میگیری خاموش میشه باز؟؟؟

 109. وحید گفت:

  آقا بهروز سلام
  من یه پرایدمدل ۸۲ نیمه انژکتور دوگانه سوز دارم، چندتا مشکل داره
  ریپ میزنه( بعضی میگن از برقشه)
  دور موتور خیلی پایین میاد
  با گاز تقریبا حرکت غیرممکنه مگه در سرعت بالا
  موقع استارت سخت روشن میشه
  موقع ترمز ناگهانی خاموش میشه
  لطفا راهنمایی کنید

 110. سعید 0122 گفت:

  سلام دوستان ماشینم مدل ۹۰
  اوایل فنش رو دو تا خونه روشن میشد معد مدتی رو سه خونه روشن الان فن خنک کننده رو چهار تا خونه روشن میشه یکی به دادم برسه محبت شما کم نشه

  • بهروز گفت:

   ۲ تا سنسور دما داره ماشین که یکیش تک سیمه و دما رو برای صفحه امپر میفرسته و یکی دیگه ۲ سیمه که به ecu دما رو میفرسته باید دیاگ بزنی ببینی فن رو چه دمایی روشن میشه و با درجه ی صفحه امپرت مقایسه کنی اینطور معلوم میشه کدومشون خرابه. تنظیم موتور مراجعه کن. آب رادیاتورت رو هم وقتی ماشین سرده از درب رادیاتور چک کن نه قمقمه شاید اب کم کرده.

 111. سعید 0122 گفت:

  سلام دوستان ماشینم مدل ۹۰
  اوایل فنش رو دو تا خونه روشن میشد بعد مدتی رو سه خونه روشن الان فن خنک کننده رو چهار تا خونه روشن میشه یکی به دادم برسه محبت شما کم نشه

  • بهروز گفت:

   ۲ تا سنسور دما داره ماشین که یکیش تک سیمه و دما رو برای صفحه امپر میفرسته و یکی دیگه ۲ سیمه که به ecu دما رو میفرسته باید دیاگ بزنی ببینی فن رو چه دمایی روشن میشه و با درجه ی صفحه امپرت مقایسه کنی اینطور معلوم میشه کدومشون خرابه. تنظیم موتور مراجعه کن. آب رادیاتورت رو هم وقتی ماشین سرده از درب رادیاتور چک کن نه قمقمه شاید اب کم کرده.

 112. بهادر گفت:

  سلام بهروز جون میگم.فشنگیه مال فابریکش کمتر از ۹۰ درجه داره که کمتر از وسط بزنه دیگه کاربراتوریش نکنم؟؟ یه سوال دیگه ترمز دستیم رو چطوری ریگلاژ کنم که زودتر بگیره ؟؟ممنون

  • بهروز گفت:

   ترمز دستی تجربه میخواد چون اگه درست رگلاژ نکنی لنتات درگیر میمونن بعد ۱۰ دقیقه رانندگی دود از چرخای عقب در میاد. این یکی رو دیگه بیخیال شو بده مکانیک. واسه اطلاعت میگم حالا یه مهره داره جفت همون دسته ی ترمز یکی اونه یکی دیگه هم زیر ماشین اونجا که سیم ترمز دستی عمود میشه رو یه سیم دیگه که اون سیمه وسله به دوتا چرخا. سوال اولت رو هم اصلا متوجه نشدم منظورت چیه؟

 113. بهادر گفت:

  بهروز جون سنسور اکسیژن از کجا معلوم میشه که خرابه.بعد چه تاثیری رو کارکرد ماشین داره.رله کنیستر رو شتاب ماشین تاثیر داره ؟ ببخشید که سوالام زیاد شد اگه این مشکلات تو این مبحث گفته بشه شاید مشکل خیلی از افراد دیگه حل بشه.پس بهتره اینجا سوالاتمون رو مطرح کنیم دوستان.

  • بهروز گفت:

   شیر کنیستر هیچ تاثیری رو شتاب و هیچ چیز دیگه نداره فقط واسه اینه که بخارات بنزین تو باک رو بیاره تو موتور و بسوزونه که این بخارات در برابر بنزینی که انژکتور میفرسته ناچیزه . بعضی از ماشینا اصلا کنیستر ندارن. اکسیژن اگه از مدار خارج بشه که چک روشن میشه اگر درست کار نکنه ۲ حالت داره یا بنزین کم تزریق میشه که ماشین کم جون میشه یا زیاد تزریق میشه که خام میسوزونه نشونشم اینه که شمعها دوده میزنن. شمع ماشین انژکتور به هیچ عنوان نباید دوده بزنه دوده ی شمع هم کیفیت جرقه رو میاره پایین بازم ماشین کم جون میشه. دیاگ که بزنی تو پارامتر ها باید بین ۱۰۰ تا ۹۰۰ میلی ولت متغیر عدد نشون بده که نشون دهنده ی سلامتشه.در ضمن اگه ماشین وقتی سرده سرده مثل صبح بد کار کنه هیچ ربطی به سنسور اکسیژن نداره چون از مدار خارجه بعد که گرم شد میاد تو مدار. من در خدمتم.

 114. مسعود گفت:

  سلام اقا بهروز
  دیروز از سفر اومدم صبح خاستم استارت بزنم اصلا هیچ عکس العملی نشون نمیده موقع استارت قبلنا که اینجوری میشد سر باطری رو سفت میکردم درست میشد وی الان برق همه قسمتها قعطعه حتی قفل مرکزی ایا باطری خراب شده باید تعویض بشه؟

 115. مسعود گفت:

  یه سوال دیگه اقا بهروز بعضا موقع دور زدن یا حتی در حالت عادی هم صدای تق تق تند با صدای کم از طرف شاگرد میاد ممکنه از سر پولوس باشه هفته قبل طرف راننده رو تعویض کردم اون از سرپوولوس بود
  و همچنین لاستیک طرف راننده نصفش بیشتر از نصف دیگه ساییده شده این علتش از چی میتونه باشه؟

  • بهروز گفت:

   اره میتونه از سرپلوس باشه ولی خوب مکانیک باید نظر قطعی رو بده.
   لاستیک سایی هم از جلوبندی میتونه باشه .بعد از درست کردن جلوبندی لاستیکا رو ضربه دری عوض کن بعد ببر تنظیم فرمان.

 116. ابراهیم گفت:

  سلام آقا بهروز گرامی .
  بنده یک پراید ۱۳۱ مدل ۹۱ دارم که در تابستان مشگل جوش آوردن داشت و یک بار از جوش آوردن رادیاتور سوراخ شد و با مراجعه به نمایندگی و تعویض رادیاتور که گفتن مشکل از ایسیو بوده و دیر فرمان داده ایسیو هم ساژم است … الان در زمستان هم مشگل بد روشن شدن در هوای سرد را دارد بعد از روشن شدن با چهار یا پنج استارت یعنی با استارت اولیه روشن می شود و همان موقع خاموش می گردد که با زدن ۴یا ۵ استارت روشن باقی می ماند اما اگر پا را روی پدال گاز بگذارم دوباره خاموش می شود به نمایندگی که مراجعه کردم می گوید مشگل از ایسیوی ساژم می باشد از شما خواهشمندم جناب آقا بهروز بنده را راهنمایی کنید . خیلی سپاسگزارم از شما .

  • بهروز گفت:

   باید برنامه ی اصلاح استارت سرد رو بریزی رو ecu نمایندگی ها باید داشته باشن اگرم نداشتن ببر تنظیم موتور ولی باید بگردی ببینی کی این برنامه رو داره .شما کدوم شهری؟

 117. بهادر گفت:

  سلام بهروز جان.میگم فشنگی فابریکش که ۹۲درجه هست.کمتر از اون درجه داره مثلا ۸۵ یا ۸۷ درجه که زودتر فن بزنه.برم بخرم دیگه از حالت کاربراتوری بیارمش بیرون .فابریکش رو ۸۵ درجه فن بزنه. میشه؟؟

 118. سعید 0122 گفت:

  چرا سوال منو جواب نمی دین

 119. ابراهیم گفت:

  آقا بهروز متشکرم . بنده در اصفهان هستم

 120. بهادر گفت:

  بهروز جان ترموستات ۸۲ درجه هست.

  • بهروز گفت:

   دمای ترموستات با فشنگی کاربراتوریت همخونی نداره یعنی به محض اینکه ترموستات باز میشه فشنگیت فعال میشه بعد ۳۰ ثانیه کار میکنه دما میاد پایین بلافاصله ترموستات بسته میشه واسه اینه که ۳۰ ثانیه فن روشن میشه دوباره خاموش میشه و دوباره تکرار میشه. باید ترموستات ۷۴ بندازی روش . تا سیستمه فن درست بیاد تو مدار. کلی فکر کردم تا ایراد کارتو پیدا کردم بالاخره!!!!!

 121. بهادر گفت:

  خوب بهروز جون این اولش خوب کار میکرد بعد اینطوری شد.فشنگیم ۹۱ درجه هست.ترموستاتم ۸۲ خوب این خوبه دیگه.ترموستات تا ۸۷ درجه کاملا باز میشه بعد دما که به ۹۱ رسید فن مزنه.فن که زد تا دمای ۸۰ درجه میرسونش بعد این مرحله ادامه داره.فکر کنم به قول خودت فشنگیم خرابه.ترموستاتم اگه ۷۴ بندازم که مصرف میره بالا به نظرت درسته؟؟ تازه فن اگه هر ۲۵ ثانیه یه بار بزنه مشکلی به وجود میاد ؟؟ آخه دمارو فقط یک اندازه نگه میداره.خیلی اذیت میکنه. فنش کاش پراید مثل پیکان فن نداشت همش دردسره این ماشینهای امروزی ۲۵ سال پیش کره.همش باید خرجش کنی اصلا پیاده برم فکر کنم به صرف باشه.انقدی که حال میده ده برابر باید خهرجش کرد.فقط مال من اینطوری نیست.حتی صفرشم دردسره.

  • بهروز گفت:

   این فشنگیا دقتشون خیلی پایینه. شما ترموستاتو در بیار ببین بازم اون حالت رو داره یا نه اگه درست شد ۷۲ بنداز اگرم نه که همون فشنگیت خرابه. این کارو امتحان کن چون اگه قرار باشه ترموستات این همه بازو بسته بشه ۱ ماه نشده قفل میکنه جوش میاره ماشین..
   مصرفتم فکر نکنم اونقدر بره بالا. یه امتحانی بکن شاید دیگه اذیتت نکرد.

 122. علیرضا گفت:

  با سلام من چند باری شده که وقتی خواستم استارت بزنم.ماشین هیچ استارتی نخورد و خالی خالی بود.وقتی گوش می دادم یه صدای چرخیدن مثل آرمیچر می اومد ولی ماشین انگار اصلا استارت نداره و الکی سویچ می چرخه
  وقتی ماشین رو حل می دادم و روشن می کردم،بعدش که خاموش می کردم استارت می خود
  علتش چی می تونه باشه؟
  راستی بعضی وقتها البته خیلی کم
  وقتی ماشین روشن بود و در حال رانندگی بودم ساعت ماشین هی نورش کی و زیاد می شد یا خاموش می شد؟
  ممنون میشم اول ایراد استارت و بعد این اتفاق ساعات ماشین رو بگید
  با تشکر

  • بهروز گفت:

   سلام. از اتوماتیک استارتته. اینبار که اینطور شد به جای هل دادن با یه چیزی مثا انبردست چندتا ضربه بزن رو اتومتیک( اتوماتیک بالای استارته که سیم اصلی برق روش متصله. بهتره یه نفر همزمان که میزنی رو اتوماتیک استارت بزنه . ولی در کل باید ببری برق کار یه سرویس کنه استارتت رو. به جز ساعت بقیه ی مصرف کننده هاتم برقشون کم و زیاد میشه مثل باد فن تهویه یا نور چراقای جلو؟؟؟ اگه همه درستن و فقط ساعت اینطوره از کیت ساعت میتونه باشه ولی اگه باقی مصرف کننده هاتم کمبود برق میارن از دینامت میتونه باشه.

 123. سجاد گفت:

  سلام.رادیات پراید نیاز به هواگیری داره؟ اگه داره چطوری خودم انجام بدم؟ برای سریع رفتن بالا شیشه برقی پراید چیکارکنم؟ وقتی پرایدمو بعد از چند ساعت روشن مکنم چه تو هوای گرم چه سرد صدای چق چق از داخل سوپاپ ها میاد فیلر گیریش کردم نمیدونم ازچیه؟ ممنون اگه جواب بدین

  • بهروز گفت:

   رادیاتور رو پر اب میکنی بعد ماشینو روشن میکنی تا انقدر گرم بشه که ترموستات باز بشه نشونشم اینه که جریان اب رو از تو رادیاتور میبینی (۸۲ درجه) اب یه کم بالا پایین میشه اگه کم شد دوباره پرش کن و فن که روشن شد درب رادیات رو ببند. اون صدایی رو هم که میفرمایید شاید روغن موتور کم شده درستش اینه که ماشین سرد رو که روشن میکنی اول صدا بده بعد که روغن کاری شد صداش قطع بشه اگه اینطور نیست به یه مکانیک خوب نشونش بده.

 124. علی گفت:

  باسلام به دوستان.من یه پراید مدل ۸۷ دارم.نمیدونم چرا اینقدر صدای فنش زیاده راهی هست برای کم کردنش؟ یه سوال دیگه اینه که از طرف تسمه تایم یه صدای تاپ تاپ حالت بم مانند ازش میاد مطمعنم که از فولی دینام و کولر نیست از فولی پایینی هست مال چیه این صدا مشکلی ایجاد نمیکنه؟ با تشکر

  • بهروز گفت:

   میتونه از بلبرینگ فن باشه معمولا فن رو کامل عوض میکنن چون عمر مفیدش ۳ تا ۴ سال بیشتر نیست. اون صدا هم میتونه از واتر پمپ باشه حتما به مکانیک نشون بده

 125. میترا گفت:

  سلام یه پراید دارم انژکتوری برای کم کردن مصرف سوخت چیکار کنم؟ ؟ ؟ شمع ماشین رو کی عوض کنم یعنی از کجا معلومه خراب شده؟

  • بهروز گفت:

   هر ۲۵ هزارتا شمع رو عوض کنید( شمع بوش تک پلاتین شمع خوبیه)
   واسه حفظ شتاب و قدرت ماشین انژکتورهاشم همون ۲۵ تا شستشو بشه
   فیلتر بنزین هر ۱۰ هزارتا تعویض بشه همه ی اینا کار تنظیم موتوره.
   اگه قسمت سرامیکیه شمع ترکهای مو شکل داشت حتما وایر شمعها هم عوض بشه. مدل ماشینتون واینکه دوگانه سوز بودن یا نبودنش رو اگه میکفتید بیشتر راهنماییتون میکردم.

 126. رضا امینی گفت:

  با سلام خدمات دوستان عزیز.می خواستم بدونم تو جاده بهتره از گاز استفاده بشه یا داخل شهر؟

  • بهروز گفت:

   تو شهر چون سرعت زیر ۸۰ تا هست گاز راحت جواب میده ولی مهم اینجاست که ماشین رو تو سربالایی با گاز نبرید که خیلی بش فشار میاد البته cng رو میگم ولی lpg چیزی از بنزین کم نداره.

 127. علي گفت:

  سلام
  خودرو بنده پراید انژکتور ۸۳ هست. گاهی اوقات در حین حرکت ماشین ریپ میزند . ریپ زدن گاهی به هنگام گاز دادن و گاهی در حالت عادی و بدون فشار دادن پدال گاز صورت میگیرد که معملآ پس از سه الی ۴ بار ریپ به حالت عادی باز میگردد .لطفآ راهنمایی فرمایید این علت از چیست .

  • بهروز گفت:

   شمعها رو باز کن ببین رو سرامیکشون ترک برداشته اگه اره شمع و وایر شمع ها رو همزمان عوض کن اگه سرامیکشون سالم بود ببر تنظیم موتور دیاگ بزن.

 128. ساسان گفت:

  سلام.بنده یه پراید دارم آیا پولس خود به خود خراب میشود یا اینکه با پاره شدن گردگیر به صدا می افتد.؟ مال من سه ماهی هست صدا میدهد هر دو طرف موقع دور زدن. تو جاده و مسیرهای مستقیم باهاش برم مشکلی ایجاد نمیکنه خطری نداره؟؟

  • بهروز گفت:

   پولوسم عمر مفید داره ولی اگه گرد گیر پاره بشه خیلی زودتر خراب میشه. ببر مکانیک حتما خطرناکه ممکنه چرخ ببره!! البته تق تق کردن میتونه از جلوبندی هم باشه.

 129. مینا گفت:

  سلام-تاخچه فیبری مانند پراید صبا که بلندگوهای عقب بهش وصله رو از کجا تهیه کنم؟ قابل تعویض است؟….ممنون

 130. بهادر گفت:

  سلام بهروز جان خوبی.ببین این آزمایشی رو که گفتی انجام بدم ترموستاتو بردارم که ببینم فشنگی سالم هست یانه.فشنگیه قطع و وصل میکرد.مشکل فکر کنم از اونه ولی دوباره که ترموستاتو زدم درست شد دیشب امتحان کردم ولی شانسیه باید عوضش کنم.راستی گفتی قل قل از گرفتگی لوله های آب موتور شاید باشه خوب من که ترموستاتو باز کردم ماشینو روشن کردم در رادیاتور باز بود آب به خوبی چرخش میکرد گرفتگی نداشت که؟

  • بهروز گفت:

   سلام.اگه اب خوب جریان داشته باشه فن هم به موقع کار کنه پس نباید جوش بیاره. فشنگیه خوب بنداز شاید درست شد اگه با فشنگیه خوب هم باز همون حالتو داشت فقط میمونه ترموستات. راستی یه سیم ضخیم از بدنه بالا رادیات پیچ کن به موتور شاید منفیت ضعیف باشه.!!

 131. بهادر گفت:

  بهروز جون این دوستمون اون بالا در مورد هواگیری رادیاتور گفته میگم این قل قل آب میتونه از هواگیری نکردن رادیاتور باشه؟ خیلی گلی

 132. برزگر گفت:

  باسلام ماشین بردم اپارتی روغن گیروبکس تست کنه یکی از سیمهای سنسور کیلومتر قطع ماشین بد کار میکرد خاموش کردم فیش سنسور رو دراوردم جا زدم ماشین روشن نمیشه

  • بهروز گفت:

   سیمه رو وصل کن اگه میتونی اگرم از ته چیده شده یه فیش بخر یکی یکی سیما رو ببند رو فیش جدیده ( جا به جا نزنی) سر باطری رو ۵ دقیقه بردار دوباره بزار ببین روشن میشه؟

 133. بهادر گفت:

  بهروز جان من یه بار اومدم هواگیری کنم همونطور که اون بالا گفتید برای دوستمون رادیاتور رو پر آب کردم و ضد یخ کردم ماشینو روشن کردم آب و ضد یخ همش داشت سر ریز میکرد پشیمون شدم تا چقدر سر ریز میکنه؟ تا دما به ۸۲ برسه؟ عزیز

  • بهروز گفت:

   کاری به سرریز کردن نداره باید درب رادیاتور رو باز بزاری تا زمانی که تر موستات باز بشه همون موقع که جریان اب رو بالای رادیاتور میبینی یعنی ترموستات باز شده چند ثانیه صبر میکنی که جریان اب ثابت بشه بعدشم درب رادیات رو میبندی.لازم نیست زیاد دقت کنی همین که ترموستات باز شد یه کم اب بالا پایین میشه بعدش درب رو ببند.

 134. بهادر گفت:

  ببین بهروز جان من آب رادیات رو تا بالای شبکه هاش پر کردم(تادرش نه) بعد ماشین رو روشن کردم حدود ۳ تا ۴ دقیقه که کار کرد آب رادیات روبه بالا میومد گذاشتم تا بالا بیاد دیدم داره از درش میریزه بیرون. چون آب وقی داغ میشه حجم پیدا میکنه مگه ندیدی وقتی درش بسته هست میره تو قمقمه. مال من اینجوریه یعنی باید آبشو کمتر بریزم تو رادیات تا ترموستات باز بشه؟( مال من هنوز ۲۰ درجه گرم نشده میاد بالا چطوری ترموستات ۸۲ درجه رو باز کنه)؟

  • بهروز گفت:

   درسته بزار همونطور کار کنه تا ترموستات باز بشه سر ریز یه مقدار به خاطر هوای تو موتوره یه مقدارم افزایش حجم اب. ماشینت رو هر وقت که جوش میاره هواگیری کن شاید ایراد کارت همینه!! هر چی سر ریز کرد ولش کن موتورت همش هوا گرفته!!!حتی شاید با خارج شدن هوای موتور نصف اب رادیاتور خالی بشه ولی مهم نیست بعد که دیگه سر ریز نکرد بش اب اضاف کن. کلا این کارو چند بار انجام بده تا کامل هوای تو موتور بیاد بیرون.

 135. پوریا گفت:

  سلام یه سوال خیلی مهم دارم:
  به خاطر سرقت راحت پراید، میخوام سوییچ مخفی روی پراید مدل ۸۷ نصب کنم. درصورت امکان بفرمایید بهترین قسمت برای اینکار کجاست؟ اگه میشه کامل توضیح دهید.چون خودم باید انجامش بدم.
  خیلی ممنون

  • بهروز گفت:

   معمولا تو مسیر پمپ بنزین میزارن یا برق اصلی کلا هر جایی میشه گذاشت ولی ببر برقکار تا سیم کشی رو ببینه تفاوت دارن ممکنه مثلا برق کوئل رو کلید بزاری تو مسیر بعد ecu بیاد خطای کوئل رو بگیره و چک روشن بمونه. ماشین دزدا معمولا همه فن حریفن با یه تیکه سیم ماشین رو روشن میکنن میبرن خودتو خسته نکن داداش!!!!

 136. علی اصغر گفت:

  سلام. من یه مدل ۸۴دارم بخاریش تا دیشب داغ بود صبح که زدم بیرون دیگه بخاریش یکمم گرم نکرد. ولی آمپر وسط بود موقعی که ۵۰ کیلومتر میرم خیلی کم گرم میشه. اطفا کمکم کنید. ممنون

 137. وحید گفت:

  با سلام
  چند روزه عقربه کیلومتر شمار پرایدم (مدل ۹۰) کمتر از سرعت واقعی نشون میده، تو دنده ۵ و دور موتور ۳۵۰۰ ۸۰-۹۰ نشون میده، مشکل ساز میشه این مسله؟

  • سجاد گفت:

   سلام.رو دور موتور ۳۵۰۰ باید دورو بر ۱۲۰ یا ۱۳۰ کیلومتر نشون بده.احتمالا یا عقربه کیلومترت شل شده که هرز میره مال من یکبار اینطوری شده بود یا باید ببری باتری ساز ۵ دقیقه ای درستش مکنه از برقش شاید باشه.

  • بهروز گفت:

   شاید سرعت واقعیت همینه واسه اینکه مطمئن بشی تو اتوبان پشت یه ماشین دیگه با همون سرعت هرکت کن ببین سرعت اون چقدره و سرعت شما چقدره اگه تقریبا یکی بودن پس یعنی کیلومتر شمار سالمه و دیسک صفحه تمام کردی کار مکانکیه اگرم کیلومتر شمار کمتر نشون میداد که ببر تنظیم موتور احتمال داره از سنسور کیلومتر باشه.

   • وحید گفت:

    بهروز جان سرعتو کم نشون میده، سرعتم رو دور ۳۵۰۰ حدود ۱۳۰ هست ولی کیلومتر شمارم ۸۰-۹۰ نشون میده، یه کم هم شلاقی میزنه عقربه کیلومتر شمار.
    فقط یه چیز جالب که هست وقتی ماشین سرده و تازه روشن شده این مشکل وجود نداره ولی ۱۰-۲۰ کیلومتر که باهاش میرم و خوب گرم میشه ماشین کم کم مشکل رو میشه و کیلومتر شمار شروع میکنه کم نشون دادن

   • وحید گفت:

    دیاگ زدم، error سنسور نداشت، سنسورشم مگنتیه!

 138. سعید گفت:

  باسلام.
  ۲تاسوال دارم. اول:پراید۱۳۲باموتور ارتقاء یافته(Hp+)باپرایدهای دیگه چ فرقی میکنه؟
  دوم”هرچندماه باید فیلر بزنم؟ماشین۳۰هزاربیشتر تو۲سال کارنکرده؟
  باتشکر

  • سجاد گفت:

   سلام فکر میکنم هر ۶ ماه یکبار باید فیلر بزنی.

  • بهروز گفت:

   سلام
   این موتور یه کم تراکم بالا تری داره که باعٍ میشه اسب بخار بیشتری داشته باشه یعنی قدرت و شتابشون یه مقدار بیشتر این کارم با دست کاری سرسیلندر انجام شده ولی یه نقطه ضعف دارن نسبت به پرایدهای معمولی اونم اینه که اگه تسمه تایم پاره بشه سوپاپ کج میکنه مثل موتور ۱۸۰۰ پژو ۴۰۵. عمر مفید تسمه تایم هم ۵۰ هزارتاست . فیلرگیری تا وقتی ماشین مشکلی نداره یا صدای چق چق نمیده احتیاجی نیست اونم معمولا ۵۰ هزارتا انجام بشه خوبه

 139. علیرضا گفت:

  با سلام
  پراید من مدلش ۱۳۸۷ هستش.می خواستم باطری ماشین بخرم
  می خواستم بدونم دینام ماشینم چند آمپری هستش و تا باطری تا چه آمپری می تونم رو ماشین بزارم؟
  و اینکه باطری اتمی چه برندی خوبه که بگیرم؟(هم تو خارجی ها معرفی کنید و هم تو ایرانی ها)
  با تشکر فراوان

 140. پارکور گفت:

  سلام من یه پراید ۱۳۲sx90 دارم چرا وقتی گاز میدم دور موتور از ۳ رد میشه ماشین خفه میکنه
  کیلومتر ماشینم از کار افتاده بود دیشب امروز صبح درست شد و دوباره از کار افتاد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • بهروز گفت:

   سنسور دور موتور وقتی خراب میشه دور موتور از ۳ بالاتر نمیره .سوکت سنسور رو در بیار ببین سولفاته نزده اگه سولفاته زده بود با مسواک و روغن ترمز هم سوکت و هم پین های سنسور رو تمیز کن. اگه با مسواک تمیز نشد با یه چیز نوک تیز سولفاته ها رو پاک کن. اگرم تمیز بود که سنسور رو عوض کن .

  • ناشناس گفت:

   سلام-درسته سوال قدیمیه ولی جواب میدم شاید به درد یکی خورد.
   من ماشینوبردم تست انزکتور.بعد تموم شدن ماشینو برداشتم تا دور موتور به ۳ میرسید ماشین اصلا گاز نمیخورد.مثل اینکه داری ترمز میگیری!!!بردم پیش مکانیکه گفت از کیلومتر شمارشه.چندتا از سیمای کیلومتر شمار رو دستکاری کرد و درست شد.!!

 141. امير گفت:

  سلام به همه دوستان من یک پراید کاربراتوری مدل ۸۱ دارم که بصورت دستی دوگانه شده است . چند هفته پیش مگنت دلکو سوخت که عوضش کردم اما از اون موقع برق موتور نوسان داره و گاهی نور چراغهاو صدای بوق قوی میشه ولی دور موتور میاد پائین و میخواد خاموش بشه و بعضی وقتها نور چراغها و بوق ضعیف میشه و دور موتور میره بالا در ضمن آمپر دور موتور هم نوسان داره و گاهی وقتها میافته . اگه میتونید راهنمایی کنید . ممنون

 142. آرش گفت:

  سلام
  از سر کویل پراید ۸۲ بوی خیلی بدی میاد
  مثل بوی لجن
  کسی دلیلشو میدونه؟

  • بهروز گفت:

   تنها چیزی که تو ماشین بوی لجن میده واسکازینه ببین از جایی نمیریزه مثل دور سنسور کیلومتر یا زیر گیربکس

 143. مهدی گفت:

  خودروی پراید اس ال ۹۰ دوگانه دستی دارم.موقع دنده ۱ /۲ پقه میزنه.دوبار هم باکس هواکش ترکونده.شمع و وایرم عوض کردم.دیاگ کردم نوشته سنسور ضربه.اما از اون نبود که خطاشو پاک کردیم

 144. ناشناس گفت:

  علی هستم بنده یک ماشین دوگانه سوز دارم وقتی که درگاز طبیعی کارمیکنه یک کمی که پدال گازرافشار میدم یک ریپ میزنه علتش رابرام بگین ممنون میشم بخدا خیلی خرج کردم

  • بهروز گفت:

   باید دیاگ بزنید ولی میتونه از رگولاتور گاز هم باشه . خیلی دلایل میتونه داشته باشه نمیشه اینطوری مشکل رو پیدا کرد .

 145. علی گفت:

  سلام یک پراید مدل ۸۳ دارم هنگامی که می خواهم دنده عوض کنم وقتی پا از روی کلاج بر می دارم ماشین شک میده یعنی انگار یه تق می کنه مخصوصا تو دنده عقب انگار موتور می خواد کنده بشه می دونم دسته موتور سالمه توی سرعت پایین بیشتره لطفا بگید چیکار کنم

  • بهروز گفت:

   اگه دسته موتورها سالم باشن مشکل از فنرهای دیسکه ( همون دیسک و صفحه ی کلاج )البته اگه فقط صدا میده میتونه از لنت های ترمز جلو هم باشه ولی اگه به جز صدا ضربه هم حس میکنی همون دیسکه

 146. saeed گفت:

  با سلام من پراید دارم دو روز هست که وقتی موتور گرم میشه چراغ روغن روشن میشه البته موقعی که گاز میدم خاموش میشه وقتی به حالت درجا هست روشنه روغن هم فول هست .
  میخواستم بدونم دلیل ای مشکل چیه ؟
  با تشکر

 147. فرشید گفت:

  اگر واتر پمپ پراید که تازه تعویض شده باشد نشتی داشته باشد مشکل از کجاست؟آیا باید چند روز صبر کرد تا اب بندی شود؟

 148. بهادر گفت:

  سلام بهروز جان خوبی یه مشکل برام پیش اومده که دیشب داشتم باپرایدم میرفتم یه دفعه یه صدای اهن که گیر میکنه به یه جایی بعد ول مشه از داخل چرخ های جلوم اومد.ترمز که میگرفتم صداش بیشتر میشد.چرخ رو باز کردم لنتهارو در آوردم.پاک کردم دیسک رو تمیز کردم.درست شد ولی نمیدونم صدا مال چی بود .دیشب یواش یواش تا خونه اومدم.انگار دیسک داشت یه آهنی رو خورد میکرد.ممنون میشم اگه مشکلمو جواب بدی؟؟

 149. بهادر گفت:

  راستی بهروز جان این صدا از دو تا چرخهی جلوم میومد.

 150. محسن گفت:

  سلام چند وقته با وجود فصل سرما امپر پراىدم بدر سر بالاىى ها مى ره روى خط پنجم پراىد مدل ۹۰ هست کسى مى تونه راهنماىىم کنه ¿?

 151. سیامک دادفر گفت:

  سلام بهروز جان

  ۲تا مشکل دارم ممنون می شم راهنمایی کنی

  ۱- برف پاک کنم رو دور کند که می زنم تا وسط میاد گیر می کنه . مشکل از موتورشه یا تیغشو باید عوض کنم ؟

  ۲- دنده یک ماشینم خیلی سخت جا می ره روغن واسکازین هم عوض کردم نشد باید دنده برنجی عوض شه یا می تونه از صفحه کلاچ هم باشه چون ۲ سالی هست صفحه داره کار می کنه و به نظرم قدرت ماشین کم شده باید عوضش کنم فکر می کنم

  • بهروز گفت:

   خود موتورش سالمه چنتا چرخ دنده داره روی موتور درپوش اونو باز کن داخلش اسپری چرب بزن خلاصه سرویسش کن احتمال زیاد درست بشه .
   دیسک و صفحه هم عمرش ۶۰ هزارتاست اگه انقد کار کرده عوضش کن.دنده برنچی هم نمیشه اینجوری گفت خرابه مکانیک یه دور باش بزنه بهتر متوجه میشه.

 152. بهادر گفت:

  بهروز جون.برای کم شدن صدای موتور چه توصیه ای داری. تو اتاق و بیرون صدای موتور کم بشه.مثل کشتی بشه.

  • بهروز گفت:

   کلا صدا زیاد میاد تو کابین پراید کاریشم نمیشه کرد ولی اگه زیاده باید ببینی کجای موتور صدا میده معمولا هرزه گرد تسمه خراب میشه یا فیلرگیری میخواد ماشین دسته موتور شاید خرابه و …..!!!!

 153. نگار گفت:

  سلام
  آقا بهروز یه سوال ؟
  من ماشینمو دوسال پیش صفر خریدم .
  بعد اون موقع ضد یخ ریختم . الان دوسال گذشته به نظرت باید دوباره ضد یخ بریزم یا نمی خواد ؟

  • بهروز گفت:

   سلام
   اگه ابش تمیزه احتیاج نیست . ( سبز روشن باید باشه)

   • ناشناس گفت:

    سلام من یه پراید مدل ۸۹ دارم به تازگی ظبتش خاموش روشن میشه نوچراغ های جلو و کیلومترم باهاش کم وزیاد میشه حتی تو حرکتم کهخاموش شدن ظبت کم وزیاد شدن چراغ جلو وداخ کیلو مترم کم وزیاد یشه حتی خود کیلومترمم وای میسه بعد ظبت که روشن شد چراغ ها نورش عادی و کیلو متر دوباره حرکت میکنه لفا راهنمایی کنید

 154. وحید گفت:

  سلام
  کمک فنر جلو سمت راننده ماشینم روغن زده و باید تعویضش کنم، آیا نیاز هست که دو تا کمک رو با هم عوض کنم یا همونکه خرابه عوض کنم مشکلی نداره؟

 155. بهروز گفت:

  اگه بیشتر از ۳ یا ۴ سال کار کرده عوضش کن.با خود جلوبندی ساز هم مشورت کنی بهتره

 156. مهدی گفت:

  باسلام ووقت بخیر.
  پراید مدل۸۷ دارم.برج ۲ باتری اتمی انداختم.ولی برج۷ دینام سوخت و یک دینام نو انداختم. متاسفانه ازون موقع به بعد ماشین بد استارت میخوره.حتی یک بارهم باتری رو گذاشتم زیر شارژ ولی الان که هواسرده یک روز که ماشین کارنکنه روشن نمیشه یا بد استارت میخوره. سوال بعدی اینکه ماشین موقع روشن شدن گازمیخوره. واینکه آمپربنزین بالا نمیره بنزین هم زدم ولی چراغ آمپربنزین روشن هس وبالا نمیرود.شرمنده زیاد شد.خیلی ممنونم.منتظرپاسخ تان هستم

  • بهروز گفت:

   سلام. ماشینتون مشکل برقی داره باید اول سیمهای متصل به دینام استارت و قطبهای باطری رو از نظر سولفاته شدن چک کنی .تمیزشون کن بعد یه تست دینام بگیر ببین زیر ۱۳ ولت نباشه .

   • بهروز گفت:

    ماشین وقتی سرده گاز میخوره طبیعیه.. اون گیج بنزین هم میتونه از گیج تو باک باشه معمولا گیر میکنن اگه تونستی پمپ بنزین رو باز کن سوییچ باز بهد با دست شناور رو بالا پایین کن ببین امپر بالا پایین میشه یا نه.

 157. فرهاد گفت:

  سلام.
  لطفآ نحوه باز کردن چراغ ترمز عقب پشته شیشه پراید مدل ۸۸ تک سوزه صدا مییده اعصابمو خرد کرده. با تشکر

  • سجاد گفت:

   سلام.برو روی صندلی عقب بشین برعکس.یه پیچ گوشتی چهارسو بنداز بغل استپ دوتا داره چپ راست بعد بکش بیرون کشویی.صدا مال اون نیست که احتمالا از تاخچه عقب یا زاپاس یا صندو ق عقب یا جک ها. یا آتو آشغالهای صندوقت هست.پراید چیزی نداره بچه ۱۲ ساله میارش پایین بعد جمش میکنه.

 158. عباس گفت:

  پراید ۸۲ کاربراتوری دوگانه دستی تو هوای سرد که بارون میومد تو جاده تو سربالایی با سرعت ۹۰یا ۱۰۰ میرفتم یه هو سرعت ماشین یواش یواش کم شد هرچی گاز می دادم هیچ تاثیری نداشت به ۶۰ که رسید زدم تو دنده ۳ ولی فایده نداشت همینطوری کم شد کشیدم کنار تا اینکه خاموش شد دوباره استارت زدم روشن شد و مشکلی نداشت در ضمن باک بنزین از نصف کمتر بود.روز بعد دوباره تو جاده دوبار همین مشکل پیش اومد یه بار هم می خواست بشه که رد کرد از اون موقع توی شهر همچین مشکلی نداشته. میگن از هوای سرد بود درب باک بنزینو شل کن یا جلو رادیات یه کارتن بزار که گرمتر باشه

 159. عباس گفت:

  پراید ۸۲ کاربراتور یه ماهی هم هست که وقتی سویچو باز میکنم که استارت بزنم چراخ باتری که روشن میشه چشمک میزنه پرسیدم میگن که از دینامه داره ضعیف مشه البته وقتی که اول صبح ماشین سرده اینطوری نمیشه وقتی که ماشین گرمه خاموش میشه دوباره میخواد روشن بشه ایطوری میشه دیشب هم وقتی که ماشین دوساعتی روشن بود وقتی خاموش کردم که دوباره روشن کنم سویچ که زدم اصلا چراغ باطری روشن نشد ولی ماشین خوب روشن شد ولی فردا صبح دوباره مثلا قبلا بود چراغ چشمک زد

 160. ali گفت:

  ایا روشن نشدن چراغ سوبالا به افتاماد چراغ مربوطه

 161. جلال گفت:

  مشغول گذراندن آموزش رانندگی هستم.۱۰ جلسه ام تمام شده ولی هنوز نمی دانم چه وقت باید از ترمز وکلاج استفاده کنم وهنگام ایست ماشین خاموش می شود لطفا سریعا راهنماییم کنید.با تشکر

 162. بهروز گفت:

  داداش گواهینامه رو بیخیال شو برو ۴ تا فهش نصار مربیت کن که پول گرفته ولی هیچی یادت نداده!!!!

 163. رضا گفت:

  سلام
  ماشین من پراید مدل ۸۹ دوگانه کارخانه هست و جدیدا وقتی سرد هست و تازه روشن کردم وقتی میخواد بره روی گاز خاموش میشه حتی اگر ماشین ۱۰ دقیقه گرم بشه فقط وقتی خاموش نمیشه که امپر اب به وسط رسیده باشه که معمولا نیم ساعت طول میکشه؟

  • بهروز گفت:

   به احتمال زیاد اون لحظه کلاج میگیری چون ماشین که دندش درگیر باشه خاموش نمیشه . وقتی میخواد بره رو گاز کلاج نگیر فقط پدال گاز رو ول کن وقتی صدای رله ی گاز اومد دوباره گاز بده.

 164. فرهاد گفت:

  فیوز سالم لامپ سالم ولی چراغ ترمز وstop کار نمیکند پراید ۱۴۱ هست مدل ۸۸ لطفآ راهنمایی فرمایید.

 165. فرهاد گفت:

  سلام استاد امروز چراغ ترمز پرایدم مدل ۸۸ هست تک سوز بنزین چراغ ترمز عقب و STOP پشت شیشه عقب روشن نمیشه فیوز ها رو چک کردم لامپ ها رو چک کردم ولی حل نشد لطفاً راهنمایی کنیدو با سپاس.

 166. سعید گفت:

  سلام و خسته نباشی من یه پراید ۸۵ دارم که وقتی میخوای با دنده یک یا دنده عقب راه بیفتی کلاچ را که آروم ول میکنم هنگام حرکت ضربه میزنه علت چیست. البته یکی بهم گفته دسته گیربکس یکی هم میگه هرزه گر گیربکسه ؟
  سوال بعدیم اینه که وقتی تو ترافیک رانندگی میکنم همش هم که دنده یک هستم موقعی که کلاچ میگیرم یه حالتی مثل ضربه به ماشین وارد میشه علت از چیست ؟ منتظر جوابتون هستم با تشکر

 167. عبدالحسن قاسمی گفت:

  با سلام وخسته نباشی. ازتون تشکر می کنم که این مطالب بسیار خوب توضیح داده اید من تازه دونستم.
  خدا حفظتون کنه

 168. حامد گفت:

  ا عرض سلام . من صبح زوداومدم پرایدم روشن کنم . ماشینکم روشن شد بعد از چند دقیه خاموش شد بعد از هرچه استارت زدم ماشین روشن نشد .البته تمسه تایمو نگاه کردم سالمه . ولی شیر بنزین از موتور جدا کردم وقتی استارت میزنم بنزین نمی یاد احتمال داره پمپ بنزین سوخته باشه . ممنون .یا از قسمت دیگه ای هست

  • بهروز گفت:

   اگه همیشه اینطوریه که باید ببری تنظیم موتور اگرم یه بار اینطوری شده بیخیالش بشی بهتره . در کل هر وقت ماشین روشن نشد و صدای پمپ بنزین هم نیومد باید سوییچ رو کامل در بیاری ۱۰ ثانیه از فرمون دورش کنی بعد دوباره استارت بزنی

 169. مهدی گفت:

  با سلام
  یکی به من بگد عقب اتاق پراید ۱۴۱ خیلی صدا میدهد علت از چی ؟

  • بهروز گفت:

   صندوق رو که باز کنی زیر شیشه عقب یه سری پلیت هست که از هم یه مقدار فاصله دارن بین اونا رو با فوم یا هر چیز دیگه ای پر کنید

 170. مهدی گفت:

  سلام
  یک سوال
  صبح که استارت میزنم از اگزوز خیلی اب می ریزند اشکال از چی؟

  • بهروز گفت:

   یه مقدار اب بیاد از اگزوز طبیعیه ولی میتونه از فشنگیه دمای اب هم باشه به تنظیم موتور نشون بدید راهنماییتون میکنه

 171. مولائی گفت:

  پراید۸۹ دوگانه دارم دو تا مشکل دارم۱- باطری رو تازه عوض کردم در هوای سرد وقتی استارت میزنم باید پا رو پدال نگه دارم تا خاموش نشه البته در مراحل بعدی استارت زدن مشکلی نیس قبلا اینطور نبود علت چیه؟۲-چراغ های پشت آمپر گهگاه چشمک میزنه ممنون

 172. مهدی گفت:

  سلام
  من یک لیفان ۶۲۰ دارم که چند وقتیه که هوا سرد شده اول صبح که استارت میزنم ماشین بلافاصله خاموش میشه یا با تپ تپ روشن میشود ولی وقتی ماشین گرم میشود دیگه مشکلی ندارد فقط در سرما مشکل دارد با دستگاه دیاک چک کردم هیچ مشکلی نداشت الان نمیدونم چکارش کنم هیچ کس مشکلش رو نمیدونه
  لطفا راهنمایی کنیدمتشکرم

 173. عرفاااانم گفت:

  من یه پراید انژکتور کیا زیمنس دارم از همون دلکودارها.توی دور آرام موتور فرمان به شدت میلرزه و خیلی رو اعصابمه دلیلش چی میتونه باشه؟

 174. بهادر گفت:

  سلام
  بهروز جون حالت خوبه؟
  یه سوال داشتم لاستیک کره ای رودستون جهت دار یا همون(آبشاری) لاستیکای خوبی هستن؟
  ۲-چرا موقع ایستادن پرایدم لاستیکهای جلوش از دور حالت یه مقدار کج رو به داخل هست هردوشون.از پولوس یا طبق نیست چون سالمن از چی میتونه باشه؟ میخوام لاستیک سایی پیدا نکنه.ممنون بهروز.

 175. بهمن گفت:

  سلام
  ممنون میشم پاسخ بنده رو بدید.
  من یه پراید کاربراتوری مدل ۸۲ دارم فیوزش میپره طوری که وقتی گاز رو ول میکنم خاموش میشه!بردم پیش باطری ساز گفت اتصالی داره باز کرد و اتصالی هاش رو برطرف کرد ولی امروز باز همون فیوز پرید! ممنون میشم راهنماییم کنید.خدا خیرتون بده.

  • حميد گفت:

   مال من هم این اشکال را داشت فیوز ۱۰ آمپری داخل جعبه فیوز را کلا بیرون بیار بعد فیشی که برق را به کاربراتور میرسانه را پیدا کن مستقیما از برق سر کویل بهش برق بده البته بهتر ه کهی یک فیوز ۱۰ آمپری سرراش بزاری

 176. خشايار گفت:

  سلام من پراید مدل ۸۸ دارم تک سوز هم هستش.میخواستم بپرسم چراوقتی ماشین روشنه دور موتور بالا میره یا بالا پایین میشه.زمانی که موتور هم گرم هستش اینجوری میشه.فکر کنم مشکل از استپر باشه.لطفا شما هم راه کار بگین؟

 177. sou گفت:

  سلام من یک پراید مدل ۹۲ ۱۳۱ EX دارم ولی آب ظرف خنک کننده رادیاتور مرتب کم میشه مثلا بعد از طی مسافت ۳۰ کیلومتر (البته توی شهر)یک بار نمایندگی بردم گفت از درب رادیاتوره. عوض کردم ولی فایده نداشت بازم کم می کنه. لطفا راهنمایی کنید.

  • بهروز گفت:

   شما کاری به قمقمه نداشته باش هر روز وقتی ماشین سرده از درب رادیاتور چک کن اگه رادیاتور اب کم نکنه مشکلی نیست

   • sou گفت:

    سلام
    درسته، آب رادیاتور کم نمیشه ولی من این سئوال را دارم: پس آب قمقمه چی میشه؟زیر ظرف آب(قمقمه) علامتی از نشت وجود ندارد.

 178. محمدصالح گفت:

  سلام آقا بهروز من یه پراید۸۴ دارم انژکتوری سیستم ساژم. بعد از چند ساعت خاموش ماندن در هوای سرد روشن نمیشود، پیش مکانیک و دیاکی هم بردم و قطعاتی مثل باطری، استوپر، وایرها، شمعها را نیز تعویض کردم تنها فرقی که کرده این است که بعد از چند بار استارت روشن می شود ولی باز خاموش می شود، مگر اینکه فقط گاز بدهم تا روشن بماند ولی بعد از مدتی که گرم شد دیگه راحت روشن میشود.
  مارک استوپر ایران کاربرات است و شمعها نیز دو پلاتینه می باشد و بنزین هم بیشتر سوپر میزنم.
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • بهروز گفت:

   احتمال داره از فشنگیه اب باشه پشت مینیفولد هواقرار داره ولی در کل دلایل زیادی میتونه داشته باشه که شما اکثر اونها رو رفع کردی. حالا اینم یه امتحانی بکن . اچار ۱۹ میخوره خودت عوض کن

 179. علی1 گفت:

  سلام افا.تورو خدا راهنماییم کنید.می پراید مدل ۹۰دارم.۳ماه پیش باتری عوض کردم.بعداز اون ۳بار افتامات دینام هوض کردم.تا اخرش دیناممو عوض کردم.دینام شارزش خوبه.ولی باز از در پوشای باتری خیلی کم اسید میزنه بیرون.باتریو هرجا تست میکنن میگن سالمه.مرسی

 180. حمید گفت:

  سلام . آب گرم تو رگلاتور نمی چرخه خودم میتونم تعمیرش کنم یا کار من نیست ؟ چه کنم ؟ سپاسگذارم .

 181. منصور گفت:

  باسلام وخسته نباشید پرایدمدل۸۵دارم سرسلندر باز کرده بودم ودوبارسوزنهایش تمیزویکی راعوض کردم الان موتور خوب کار میکندولی نسبت دور موتور باکیلو متر هخوانی ندارد قبلادردنده۴دورموتورروی ۳سرعت۱۰۰میرفت ولی الان۹۰تامیرودمثل اینکه قدرت موتورکم شده خواهشمنداست مراراهنمایی کنید

  • بهروز گفت:

   قدرت موتور با دور موتور تعیین میشه و سرعت خودرو با گیربکس و دیسک و صفحه در ارتباطه. موتور ماشینه شما دور ۳۰۰۰ رو داره یعنی موتور سالمه به احتمال زیاد دیسک و صفحه ضعیف کردی

 182. صمد گفت:

  سلام بهروز جون من یک پراید ۸۹ دوگانه دارم مصرف بنزینش خیلی زیاد شده چه کنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • بهروز گفت:

   دلایل زیادی داره مثل سیستم جرقه ( شمع و وایر و کویل) یا سنسور اکسیژن خوب کار نمیده ولی در کل باید دیاگ بزنی چک کنی همه ی اینا رو

 183. منصور گفت:

  سلام دوستان واقا بهروز مورد قبلی اگراز صفحه دیسک باشد انوقت در سرازیری باید این نسبت رعایت میشد در حالیکه اینطوری نمی شه میگویند شاید یک دندانه تسمه تایمر اشتباه انداخته شده .

  • بهروز گفت:

   دوست عزیز موتور فقط تولید قدرت میکنه اونم با دور موتور مشخص میشه سرعت به گیربکس مربوط میشه
   اگه دور موتور بالا نره مشکل از موتور و تسمه تام و … هست ولی اگه دور موتور بالا میره ولی سرعت کمه از دیسک و صفحه میتونه باشه

 184. علیرضا گفت:

  سلام
  من یه ماشین پراید ۸۵ اسپرت دارم که تو سرعت ۸۰ تا ۲۰اگه یکی از شیشه ها پایین باشه بوی بنزین خام سوخته میاد و چشمایه سرنشین میسوزه.. گه گداری هم بوی بنزین تو ماشین میاد
  خیلی جاها بردم نشون دادم و خیلی چیزاشم عوض کردم اما خوب نشد..
  تورخدا کمکم کنید چیکار کنم؟!!

 185. علیرضا گفت:

  سرعت۸۰تا ۱۲۰
  شستشو انزگتور بردم
  سنسور اکسیژن عوض کردم
  کنیستر عوض کردم
  و…

 186. منصور گفت:

  سلام

  اقای علیرضا بستهای پس وپیش صافی بنزین وورودی انزکتور را چک کن

  • علیرضا گفت:

   سلام اونم عوض کردم حتی صافیشم عوض کردم ولی..

   • منصور گفت:

    سلام
    به احتمال زیاد شما نشتی بنزین دارید زیر صندلی عقب پیچ وبست پمپ بنزین را چک کن

   • منصور گفت:

    سلام
    از یک اهل فن مورد شمارا پرسیدم گفت دو نوع بو به داخل ماشین میاد یا بوی دوده که به موتور مربوط میشه یابوی بنزینه
    در مورد دومی داخل صندوق عقب حبابگیری است که با دوتا شیلنک به زیر باک وصل شده معمولا شیلنکها فرسوده می شوند جای ان به گلگیرعقب وصل شده انهارا چک کن/

    • علیرضا گفت:

     سلام منصور جونم
     اره اون حبابگیرو عوض کردم ولی بازم خوب نشده..
     موتورم رو هم به تعمییر کار نشون دادم و اونم بررسیش کرد و مشکلی نداشت..
     حتی وقتی ماشین درجا کار میکنه در کاپوت باز باشه میشه اون بو رو حس کرد..
     بنظرم مال گلویه اگزوز باشه نه؟!!

 187. بهروز گفت:

  مطمئن نیستم از چیه ولی یه مورد بود که با در اوردن کاتالیزگراگزوز مشکل برطرف شد

 188. محمد گفت:

  سلام پراید ۱۳۲ مدل۸۸ دارم که توی سربالایی اتوبان دور موتور بدجور بالا میره صدای موتور در میاد ولی سرعت تغییری نمیکنه همون ۸۰ میمونه

 189. امید گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی های خوبتون .
  می خواستم بپرسم یکی از المنت های گرم کننده شیشیه عقب پراید من جدا شده و با لحیم و چسب هم نمی شه اون رو جسبوند . چطور باید درستش کنم که اتصالش برقرار بشه ؟

 190. ناشناس گفت:

  با سلام من یه پراید مدل ۸۵ تک سوز دارم صبح ها مخصوصا زمستانها بد روشن میشه یعنی باید ۵،۶بار استارت بخوره تا روشن شه شمعها عوض شده استوپر تعویض کردم سرویس کامل شده باز هم تغییر نکرده در ضمن پمپ انژکتور موقع باز کردن سویچ طول میکشه تا صداش قطع شه ممنون از راهنمایتون

 191. یاری از شما گفت:

  سلام♥
  بنده یه پراید کاربراتوری ۷۹دارم فنش ۹۰ درجه روشن میشه ولی دیگه خاموش نمیشه تا حالا چند تا فشنگی عوض کردم نشده.
  ترموستات هم ۸۰درجه .از عزیزان خواهش مندم راهنمای بفرمایید؟؟؟

 192. iman گفت:

  سلام ماشین ۸۶دوگانه شرککتی دارم ماشین که یک ساعت که خاموش میمونه وقتی روشن میکنم سه چهار دقیقه بد کار میکنه وقتی گرم میشه دیگه بد کارنمیکنه -استپر،سنسور دریچه گاز وعوض کردم حتی مپ سنسورم به طور آزمایشی عوض کردم ولی بازم درست نشد مشکل چیه

  • بهروز گفت:

   میتونه از سنسور اکسیژن باشه ویا نشتی در رگلاتور گاز که باعث میشه هواکش پر از گاز بشه و ماشین بد کار کنه و وقتی این گاز مکش شد دیگه به حالت طبیعی بر میگرده

   • iman گفت:

    سنسور اکسیژنو ۶ ماه پیش عوض کردم اصلی پیدا نکردم چینی انداختم در ضمن وقتی ماشین رو بنزینه چراغ چکم خاموشه ولی رو گاز روشن میشه ویکی از شمعهام کمی سرش نم میشه

    • iman گفت:

     ونشتیه گاز در رگلاتورو چه جوری باید تشخیص داد

    • منصور گفت:

     سلام
     ان شمعی که رو گاز نم میشه به احتمال زیاد سوزن انژکتور ان خراب یا خوب کار نمیکنه که موجب نشت بنزین به پیستون همراه گاز میشه وباعث بد کار کردن موتور میشه/

  • بهروز گفت:

   سنسور اکسیژن چینی معمولا زود خراب میشه . دیاگ بزن ماشین هم روی بنزین کار کنه حتما خطای اکسیژن رو میاره دلیلش هم استفاده از گازه برای همین نمیشه گفت چون خطا زده سیستم پس سنسور باید عوض بشه تشخیصش به ای شکله که تو پارامتر هایی که دیاگ نشون میده ولتاژ سنسور اکسیژن بالایی رو پیدا کن باید بین ۱۰۰ میلی ولت تا ۹۰۰ میلی ولت ویا ۰.۱ تا ۰.۹ ولت متغیر عدد بندازه. اگه عدد مینداخت و خطاش رو هم اورده بود باید یه قطع کن نسب کنی واسش که وقتی رو گازی سنسور رو از مدار خارج کنه.

 193. علی گفت:

  سلام آقا پراید ۸۴ دارم تو حرکت اولیه هر چقدرم کلاچ نرم ول میکنم یه تقه یا ضربه میزنه، ریپ نیستااا ، واسه کجاشه؟ بعد.. از وقتی سنسور کیلومتر عوض کردم و کیلومترش درست شده موتور ضعیف شده و موقع شتاب گیری موتور تق تق میکنه حتی تو دور بالا کم میاره

 194. رضا گفت:

  سلام من پراید دوگانه۸۷دارم تعمیر اثاثی کردم درزمان ومکانوشرایط ثابت قدرتش ۲۰کیلومتر افت کرده چگونه جبران کنم قبلا توپ توپ بود روی گاز با کولر با ۳سرنشین۱۴۰تا رو راحت میرفت.

  • بهروز گفت:

   احتمال داره پینیون سنسور کیلومتر دنده هاش صاف شده باشه و کیلومتر درست رو نشون نده. دقیقا چه قسمتهایی از ماشین تعمیر یا تعویض شده؟؟؟

 195. صمد گفت:

  سلام می بخشین سنسور اکسیژن پراید کجا قرار داره وچه جور ی تمیز یا چک میشه

  • منصور گفت:

   سلام
   سنسور اکسیژن زیر محافظ الومینیومی اگزوز قرار داره وبه اگزوز وصل شده نیاز به تمیز کردن نداره وموتور در حالت گرم وسرعت بالا باسوخت بنزین (نه باگاز) بد کارکنه یعنی موتور افت وخیز داشته باشه

 196. منصور گفت:

  سلام اقای بهروز
  در مورد نسبت دورموتوروکیلومترباخیلی تلاش ومقایسه سرعت باپراید دیگرنهایتاعیب ازدنده سنسور کیلومتر بودوباتعویض ان مشکل برطرف شد ممنون از لطف شما

 197. صمد گفت:

  سلام بچه ها شمع خوب واسه پراید چه مارکی بگیرم خوبه ایا خودم میتونم عوضشون کنم؟

 198. مجید گفت:

  سلام
  من یک پراید ۱۱۱ مدل ۸۹ دارم از همون روز اول یه مشکلی داشت تا حالا هم حل نشده مثلا ماشین بعضی وقتها ایتقدر نرم کار میکنه که صدا از موتورش نمیاد ولی بکدفعه مثلا با یک توقف و یا خاموش روشن کردن موتور و یا خاموش روشن شدن فن صدای موتورش وحشتناک زیاد میشه بعضی وقتها هم کلا صداش زیاده باز یکدفعه کم میشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنین – با تشکر

 199. حسن گفت:

  سلام تسمه دینام پراید من سوت می کشید بعد هم پاره شد آن را تعویض کردم مجددا سوت می کشه چه کنم

 200. محسن گفت:

  سلام مدتی است از لوله فرعی اب رادیاتورمقداری کمی اب میچکد چجوری میتونم خودم درست کنم تشکر

 201. بهروز گفت:

  لوله ی فرعی اون قسمتی که از زیر مینیفولد اگزوز وارد موتور میشه یه دونه اورینگ میخوره معمولا از اونه. قاب روی مینیفولد اگزوز رو باز کن حتما ماشین سرد باشه و به پیچها روغن ترمز بزن چون احتمال بریدنشون هست.خود لوله از ۲ قسمت پیچ شده یکی سمت باطری و یکی جلوی موتور کنار فشنگی امپر. اورینگش رو عوض کن زیر اورینگت حتما نوار تیفلن بزن خود اورینگ هم روغن موتور که هم کیپ بشینه هم موقع جا زدن اورینگ پاره نشه. یکی دو روز ضد یخ نریز تا مطمئن شی نشتی نمیده.

 202. امید گفت:

  می خواستم بپرسم یکی از المنت های گرم کننده شیشیه عقب پراید من جدا شده و با لحیم و چسب هم نمی شه اون رو جسبوند . چطور باید درستش کنم که اتصالش برقرار بشه ؟

  • بهروز گفت:

   ماژیک نقره باید بگیری خیلی کم گیر میاد . اون قسمتهایی که جدا شدن رو به هم وصل کنی . ضخامت خطایی که میکشی باید به اندازهی المنتها باشه

 203. محمد گفت:

  سلام. پراید نیمه انژکتور مدل۸۳ دارم. بعد از عوض کردن واترپمپ دور موتور ثابت نمیمونه و تا ۲۰۰ افت میکنه، بعد دوباره تا ۱۴۰۰ بالا میره و مرتب این مساله تکرار میشه، بعضی وقتها هم که دور موتور خیلی پایین میاد خاموش میشه. دیاگ که زدم گفت پارامترهای ای سی یو ثابت مونده و با گازدادن تغییر نمی کنه. ممنون میشم اگر درباره اشکال ماشین کمک کنید.

  • صمد گفت:

   استپ موتور راباز کن وبا اسپری تمیزش کن ولی بهش دست نزن بعد ببند بعد کابل مثبت باطری را جدا کن ۵ دقیقه بعد ببند تا ریست بشه بعدش ماشین رو روشن کن

 204. صمد گفت:

  میبخشین اقا بهروز شمع sny چه جور شمعی هستش من از اینترنت یک دست سفارش دادم ایا رو ماشین ببندم ؟

 205. مجید گفت:

  سلام
  من یک پراید ۱۱۱ مدل ۸۹ دارم از همون روز اول یه مشکلی داشت تا حالا هم حل نشده مثلا ماشین بعضی وقتها ایتقدر نرم کار میکنه که صدا از موتورش نمیاد ولی بکدفعه مثلا با یک توقف و یا خاموش روشن کردن موتور و یا خاموش روشن شدن فن صدای موتورش وحشتناک زیاد میشه بعضی وقتها هم کلا صداش زیاده باز یکدفعه کم میشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنین – با تشکر

 206. بهروز گفت:

  شاید فن رادیاتور صدا میده چون میگید بعضی وقتا وقتی فن روشن میشه صداش میاد تو کابین

 207. سعید زمردی گفت:

  سلام خسته نباشید
  پراید من ۸۳ انژکتوره اخیرا وقتی که دنده رو خلاص میکنم و گاز هم نمیدم با ترمز کردن دور موتور زیر یک میاد و گیج میزنه و بعد خوب میشه دلیلشو میخواستم بدونم
  ممنونم

 208. بهروز گفت:

  در حالت خلاص کولر بگیر اگه اگه دور موتور از ۸۰۰ اومد پایین تر یا ماشین خاموش کرد مشکل میتونه از استپر موتور باشه. ولی حتما قبلش یه تست از دینام و باطریت بگیر

 209. محمد گفت:

  سلام
  پراید مدل ۸۵ دارم.مدتیه وقتی ماشین به دور پایین یا خلاص میرسه انگار یه لحظه داره خاموش میشه که اگه چند تا گاز بدم درست میشه. لطفا راهنمایی کنید که مشکل کجاست؟ با سپاس

 210. مجتبی گفت:

  سلام دوستان شماره ترموستات برای زمستان در پراید چنده ؟

 211. مصطفی گفت:

  سلام من پرایدمدل ۸۴دارم که صبحهادیرروشن میشه باطریش تازه گرفتم وقتی هم توبنزین روشن میشه تاده بیست دقیقه ریپ میزنه پس ازاون درست کارمیکنه استپ راهم عوض کردم جواب نداده لطفاراهنماییم کنین ؟

  • بهروز گفت:

   باید دیاگ بزنی ولی احتمالش زیاده که از فشنگی پشت مینیفولد باشه اچار ۱۹ میخوره زیادم سفتش نکن چون تو خالیه زود میبره! دلیل دیگش از کثیف بودن انژکتورهاست.

 212. سامان 00 گفت:

  سلام.
  علایم خرابی رادیاتور پراید چیست؟
  اگه گرفتگی داشته باشه چطور میشه رفعش کرد؟
  خیلی ازتون ممنون اگه جوابمو بدید.چند وقته اذیتم میکنه.

 213. امیر گفت:

  سلام
  من پراید مدل ۸۶ دارم وقتی موتور سرده مشکلی نداره ، ولی بعد از ۲ دقیقه دور موتور از ۲۶۰۰ بالاتر نمیره. ضمنا سنسور دور موتور را عوض کردم .

 214. بهروز گفت:

  یه فشار از پمپ بنزین بگیر نباید زیر ۳ بار باشه.البته وقتی دور موتور از ۲.۶ بالا تر نمیره اگه زیر ۳ بار بود مغذی پمپ رو عوض کن اگه باز کردی دیدی سوکتها سیاه شدن یا سوختن کامل عوض کن یه تیکه شلنگ هم تو پمپ هست اگه اونم پاره شده باشه با عوض کردنش درست میشه.پمپ سالم باید فشار ۲.۵ تا ۳ بار داشته باشه. یکی دیگه از دلایلش سنسور دور موتوره ممکنه سیمها از اون جایی که وارد سوکت میشن به دلیل خشکی شکسته باشن اینم چک کن.داخل سوکت هم باید تمیز تمیز باشه باید برق بزنه خیلی حساسه سنسورش

 215. محمد گفت:

  سلام
  با تشکر از دوستان و آقا بهروز
  ماشینم پراید مدل ۸۵ بعضی وقتها فقط تو دنده یک وقتی ترمز میگیرم یه صدای تق میده. همیشگی نیست.احساس میکنم از سمت چرخای جلوهست. بعضی موقعها از سمت راست بعضی موقع از هر دو طرف یا از چپه یا شایدم من اشتباه کنم.
  بعضیها میگن ممکنه از لنتها باشه. لنتها هم نو هستن.
  راستی جلو بندیشم تازه سرویس کردم. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید چون پیش هر کی که بردم تو اون زمانی که پشت فرمون نشسته بود صدای تق نمیداد. مرسی

  • بهروز گفت:

   شاید ناخنی های بالا پایین لنتها افتادن. لنت رو که باز کنی بالا پایینش یه تیکه ورق هست به اسم ناخنی مجموعا ۸ تا باید باشه اونا رو یه چکی بکن باید لنتها رو دربیاری تا ببینیشون وقتی هم که میخوای بزی جا لبه هاش رو یه مقدار خم کن رو به داخل تا نیوفته .

 216. سامان 00 گفت:

  سلام.
  آقا بهروز مشکل ماشین من اینه آب تو رادیاتور به خوبی چرخش نداره.گاهی اوقات هم تو قمقمه آب اضافه رادیاتور که نگاه میکنم نمیدونم گل یا روغن سوخته ته نشین شده ایراد از چیه؟
  موقع روشن کردن در رادیاتور رو نمیبندم میبینم انگاری هوا از تو آب خارج میشه.ترموستات هم دارم ۷۶ درجه.

  • بهروز گفت:

   اون رسوبات باعث شدن گردش ابت کم بشه بیشترین گرفتگی هم تو رادیاتور بخاری پیش میاد چون مجراهای ابش نسبت به جاهای دیگه باریکترن. ببر رادیات ساز شاید بتونه تمیزش کنه

 217. مجید گفت:

  سلام موتور ماشینو شستم ماشین ریپ میزنه مشکلش چیه؟

 218. سامان 00 گفت:

  آقا بهروز منظور از گرفتگی لوله های بخاری همون لوله فلزیه که از زیر کویل و مانیفولد دود رد میشه رنگش طلاییه؟
  اگه اون باشه که امروز بعضی از لوله پلاستیکی هایی که بهش وصله رو باز کردم زنگ زدگی خیلی زیادی توش بود.
  به نظر شما با چی تمیزش کنم؟
  اگه نه که چطور عوض میشه یه دونه نو بگیرم چون واقعا زنگ زدگی زیادی داره؟؟؟؟

 219. بهروز گفت:

  اون لوله فرعیه. منظور من خود رادیاتور بخاری و رادیاتور ماشین بود به خاطر شکل مارپیچی که دارن گرفتگی زیاد پیش میاد واسشون. اون لوله فرعی رو بده مکانیک عوض کنن اگه پوسیده چون بعدن یه جایی کار میده دستت. خیلی چیزا میشه ریخت که حتما تمیز میکنه ولی مشخص نیست که به جاهایه دیگه ماشین ضرر میزنه یا نه مثلا میتونی گرد لوله باز کن (چنته)بریزی ۱۰ دقیقه ماشین کار کنه بعد کامل خالی کنی اب رو ولی میگم که معلوم نیست این چنته به اورینگها یا حتی واشر سرسیلندر ضرر میرسونه یا نه. بپرس از رادیاتورسازا ببین چیز مخصوصی ندارن که تست شده باشه.

 220. مرتضی گفت:

  سلام من یه پراید۸۳دارم ۲تا ایراد داره یکی موقع استارت زدن وقتی سر هست خاموش میشه و دیگری اینه که ماشینو که بعد از گاز خلاص می کنم دور موتور رو۲ می مونه و خودش گاز می خوره اگر می تونید کمک کنید بفهمم ایرادش از کجاست

  • بهروز گفت:

   از استپر موتوره باید تعویض بشه و طبق دستورالعملی که رو جعبش نوشته معرفی بشه یا میتونی بعد از نسب دیاگ بزنی و تنظیمش کنی

 221. شهرام گفت:

  سلام
  بعضی وقتها ماشین استارت نمیخوره ویه صدای تق میده ولی بعد از چند دقیقه استارت میخوره

 222. عرفان گفت:

  سلام من یک پراید دارم که وقتی دنده عقب میرم و ترمز میگیرم صدا میدهد علت چیست؟

  • عرفان گفت:

   شاید از موتور تکه خورده است

  • بهروز گفت:

   صدا مال لنتهای ترمز جلو هست یا لنت استاندارد استفاده نکردی و یا یه سری پلیت داره بالا پایین لنت که اونا افتادن و لنتها تو جاشون حرکت میکنن. اگه دسته موتور هم شکسته باشه همین صدا رو میده

 223. مهدی مسیح زاده گفت:

  با سلام
  سلام یه پراید۹۱ دوگانه سوز کارخانه ای +hp دارم که وقتی روشن میکنم درو موتور یکم بالا میره بعدش عادی میشه و وقتی حرکت میکنم مخصوصا تو دنده ۱ و ۲ کلاچ میگیرم که یا دنده عوض کنم یا ترمز کنم دور موتور یه کم از ۱ بالا میره بعد عادی میشه.دلیلش چی میتونه باشه؟
  ضمنا بعضی مواقع که ماشین برای چند ساعت خاموشه و اونو روشن میکنم و شروع به حرکت میکنم اولش ماشین ریپ میزنه و بعد از طی مسافتی خوب میشه؟
  ماشینم هم حدود ۱۸۰۰۰ کیلومتر کارکرد داره؟میتونه از صافی بنزین باشه آخه تا حالا عوضش نکردم؟
  مورد دیگه اینه که موقع تعوض دنده که کلاچ رو میگیرم یه صدای خر خر میده و بعد از رها کردن کلاچ تقریبا خوب میشه ؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • مهدی مسیح زاده گفت:

   سلام
   دوستان کسی نیست منو راهنمایی کنه؟؟

   • بهروز گفت:

    از استپر موتور میتونه باشه ولی اگه زیاد این حالت رو نداره و دور موتور بالای ۲ نمیره تعویضش نکن ارزش نداره هر وقت زیاد گاز میخورد عوضش کن چون جنسایی که تو بازار هستن زیاد کیفیت ندارن.

    • بهروز گفت:

     اگه گارانتی داره ببر نمایندگی درستش میکنن به خصوص این مورد که موقع حرکت ریپ میزنه چون ممکنه ار سنسور اکسیژن باشه اونم قیمتش ۱۰۰ به بالاست در کل این ایرادات رو باید به مکانیک و تنظیم موتور نشون بدی اول ایرادش رو بگیر که تو نمایندگی حرفی واسه گفتن داشته باشی.

 224. امید گفت:

  سلام
  یه پراید کاربراتوری دارم که رو دنده ۲ ریپ میزنه
  اگه امکانش هست راهنماییم کنید
  باتشکر

 225. سامان 00 گفت:

  سلام.
  آقا بهروز. من لوله فرعی آب پرایدو باز کردم(هم لوله باریکه و هم لوله چاقه که به واتر پمپ وصل میشه) مشکل اینه هم چسب آب بندی وهم واشر میندازم پیچها هم سفت میکنم .
  آب که تورادیاتور میریزم هنوز یک لیتر نشده از لابه لای لوله چاقه میره بیرون چجوری باید ببندمش که نشری نکنه ممنون میشم الان ماشین بازه؟

  • بهروز گفت:

   اینا اورینگ دارن اگه درست جا بره نباید نشتی بده . اقا سامان من نمیدونم چطور جا زدی شرمنده چیز دیگه ای نداره که بگم همون اورینگا حتما کیپ نمیشینن. جک بزن زیر ماشین برو زیر ببین داستان چیه !!!!

 226. ناشناس گفت:

  سلام. من یه پراید ۱۴۱ مدل ۸۶ دارم از وقتی که رادیاتش رو عوض کردم در بعضی مواقع دمای اب تا حد خط قرمز میره و بعد فن استارت میزنه و هنوز دمای موتور نرمال نشده فن خاموش میشه ) (کلا دمای بالا کار میکنه) مقاومت فن وترموستات هم سالم هستن

 227. مجید گفت:

  سلام
  پراید ما مدل ۸۶ دوگانه هست
  وقتی راه میره فنش کار میکنه
  ولی وقتی می ایسته(ماشینو نگاه میداریم) فنش خاموش میشه ، کار نمیکنه ، (سیستم خنک کنندش وقتی ماشین درجا کار میکنه ، کار نمیکنه
  سه تا هم فشنگ آب عوض کریدم بازم درس نشده
  در رادیاتور رو هم عوض کردیم و واتر پمپ را باز کردیم درست بود
  هچ جا دردشو پیدا نکردن و نمیکنن
  ممنون میشیم اگه کسی راهنمایی داشت بهمون ایمیل کنه
  خیلی مهمه
  majidsulduz@yahoo.com

  • بهروز گفت:

   مشکل از گردش ابه معمولا رادیاتور بخاری یا رادیاتور خنک کننده گرفتگی دارن شما دوتا جنت که رفت و برگشت اب به بخاری هستن رو با یه تیکه لوله به هم وصل کن (رادیاتور بخاری رو از مدار خارج کن) ببین چی میشه

 228. میثم گفت:

  سلام
  پراید ۸۴ ساژم با کارکرد ۱۳۵ تا
  وقتی ماشین سرده با تک استارت روشن میشه اما گاز که میدم (درحال حرکت) ماشین خفه میکنه کپ میکنه و بنزین بهش نمیرسه و ۵ ثانیه تا ۳ ثانیه مکث میکنه بعد یکدفعه راه میفته البته دور موتور زیر ۲۰۰۰ این اتفاق میفته بالای ۲۰۰۰ خوبه تا زمانیکه موتور گرم میشه این حالت ادامه داره – وقتی گرم میشه بهتر میشه اما هنوز وقتی دنده رو عوض میکنی و دور موتور زیر ۲۰۰۰ میاد ۱ ثانیه الی ۲ ثانیه فکر میکنه بعد گاز میخوره(مکث گاز) – شمع و فیلتر و وایر و دیاگ و پمپ بنزین هم عوض کردم درست نشد همه جا بردم حتی سنسور دریچه گاز رو با مپ سنسور با یه ماشن دیگه عوض کردم اما نشد فقط زمانیکه سنسور مپ یا سنسور اکسیژن رو از مدار خارج میکنم یا شیلنگ برگشت بنزین رو خم میکنم خوب خوب میشه یعنی عالی میشه فکر کنم سوخت به ماشین کم میرسه با قطع سنسورها سوخت بیشتر تزریق میشهه خوب میشه اما دود سیاه میکنه – در ضمن مصرف هم عادیه تو شهر صدی ۸
  ممنون راهنمایی بزرگواران هستم

  • بهروز گفت:

   سنسور اکسیژن خرابه

   • میثم گفت:

    سلام فرمودید سنسور اکسیژن خرابه
    ولی چراغ چک روشن نمیشه دیاگ هم زدم چیزی نشون نداده
    من خودم به کثیفی انژکتور یا رگلاتور سوخت شک دارم
    تو اصفهان ای سی یو کار خوب سراغ ندارید به ما معرفی کنید
    ممنون

    • بهروز گفت:

     نه اصفهان کسی رو نمیشناسم. سنسور اکسیژن خرابیش اینطور نیست که همیشه خطا بیاره خیلی وقتا ضعیف میشه یا مثلا وقتی ماشین سرده دیر میاد تو مدار . شما همه چیز رو عوض کردیت دیگه چیزی نمیمونه جز اکسیژن.

 229. sajjad گفت:

  با عرض سلام من یه پراید ۸۶ دارم تازگیا تو ۳ بار استارت زدن یا بیشتر روشن میشه ولی وقتی همون لحظه خاموش میکنم و دوباره استارت میزنم تو همون استارت اول روشن میشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنین

 230. مرتضی n گفت:

  با سلام پراید ۱۳۲ مدل ۹۰ دارم ان چند وقت ها فرصت استارت زدن به ماشین رو نداشتم تقریبا بعد از ۳ روز استارت زدم برق پشت امپر میاد اما استارت نمی خوره۲- اگه بخوام که ماشین رو چند روز روشن نکنم چیکار کنم که بعد اون با استارت روشن بشه ممنونم

 231. سینا گفت:

  با سلام.
  یه سوال داشتم…اگه شمعها ماشین ۴۰ یا ۵۰ هزارتا کار کرده باشه بعد سالم باشن وتمیزشون کرده باشم و فیلر شمع هم تنظیم کرده باشم………بازم نیاز هست تعویضش کنم؟؟ چون نه ریپ میزنه و نه چیزه دیگه …با تک استارتم روشن میشه ماشاالله.

 232. امین3 گفت:

  سلام خدمت بزرگواران.
  آقا علایم خرابی اویل پمپ پراید غیر از روشن شدن چراغ روغن چیه؟
  آیا صدای به خصوصی میده؟

  • بهروز گفت:

   اویل پمپ خرابیش کمه ولی از علایمش روشن موندن چراغ روغن و خشک شدن سوپاپاست که باعث میشه صدای تق تق از موتور بیاد در کل صدای موتور زیاد میشه

 233. ناهید هستم گفت:

  سلام.اگه لاستیک ماشنم نو باشه و ۳ یا ۴ سال زر ماشین باشه و بازم ۷۰ ۸۰ درصد عاج داشته باشه میتونم بازم ازش استفاده کنم.
  عمر مفید لاستیک که زیر ماشین باشه چقدره؟ غیر از صاف شدن.
  ممنون از سایت زیباتون.

  • بهروز گفت:

   لاستیک فرسوده ممکنه زیر فشار کم بیاره مثلا اگه باسرعت ۱۰۰ تا تو جاده ماشین تو چاله بیفته احتمال ترکیدنش هست ولی تو مصارف تو شهری مشکلی نداره جز لیز خوردن ماشین تو ترمز کردن یا سر پیچهای تند

 234. علی گفت:

  سلام گاز کولر پراید تموم میشه؟
  مال من وقت اون درپوش پلاستیک که مال لوله کولر که مثل باد لاستیک میشه خالیش کردو فشار دادم هوا با فشار میاد بیرون اما دستمو خیس نمیکنه یعن گازش تموم شده ا نشری داره؟؟
  سپاس گذارم اگه جواب بدین.

 235. صمد گفت:

  سلام اقا بهروز قبلا سوالی کرده بودم در مورد مصرف زیاد بنزین پراید دوگانه فرمودید سنسور اکسیژن چک شود اینکاررا کردم سنسور خطا میداد گفتند باید شبیه ساز یا رله نصب کنی من هم دادم رله نصب کردند که الان گاها موقع حرکت در بنزین چراغ چک روشن میشود میخواستم بدونم علت چیست وایا ایرادمکند یا نه ؟ باتشکر

  • بهروز گفت:

   اگه رله سالم باشه احتمال خرابیه خود سنسور هست. زیر جعبه فیوز پایینش سمت چپ یه سوکت ابی رنگ بزرگ هست تقریبا زیر داشبرد اونجا که ضامن کاپوت نسب شده مسیر اکسیژن از اونجا میگذره اونم یه چکی بکن شاید سولفاته زده.البته تو بعضی از پرایدا این سوکت هست .اگه سولفات زده بود با روغن ترمز تمیزش کن ولی احتمال خرابیه خود سنسور هم زیاده

 236. ناشناس گفت:

  باسلام پراید ۷۷ کره ای دارم خیلی سالم است ولی چند روزی است که روغن عوض کردم سریع روغن سیاه شده و سر شمع ها روغن می زنه وباعث ریپ زدن وبد روشن شدن می شه باید شمع ها رو باز کنم وتمیز کنم بطوری که شمع ها روغن خالی می شوند علت چیست لازم به ذکر است که کمی دود آبی قبلا داشت لطفا راهنمایی کنید واشر سرسیلند خراب شده یا سیلندر و رینگ پیستون ها؟

  • بهروز گفت:

   رینگ پیستون باید عوض بشه ولی وقتی باز میکنن موتور رو ممکنه ایرادایه دیگه هم پیدا کنن که تعویض بشه.این لینکی که گزاشتم رو ببین این ماده واقعا جواب میده خیلیا ازش جواب گرفتن. ببین چیزایی که گفته به درد موتور ماشینت میخوره یا نه.
   http://www.xado.ir/1392-01-31-12-49-39/1392-01-31-12-50-13.html

  • ناشناس گفت:

   اگر قبل تعویض روغن سرشمع روغن میزده عیب از رینگ و پیستونه اما اگر بعداز تعویض روغن این مشکل پیش اومده قطعا عیب از روغنه از روغن بهران یا ایرانول استفاده کن

 237. بهنام بهنامی فر گفت:

  سلام من ۱۴۱ مدل۸۶دارم.مشکل برق دزدی داره باطریساز عیب یابی کرده میگه پشت آمپرشه. به نظرشما آیا پشت آمپرم مگه باعث برق دزدی میشه؟یکی جواب بده ممنون میشم

  • بهروز گفت:

   چه مدت طول میکشه تا باطری خالی کنه؟؟ ماشینه به همون مدت زمان خاموش بذار با این تفاوت که اینبار سیم مثبت روی دینام رو جدا کن همون سیمی که از رو دینام میاد رو استارت و ازونجا میره رو سرباطری.ببین بازم باطری خالی میکنه یا نه. ببین چی میشه بهم اطلاع بده تو همین قسمت تا راهنماییت کنم.

 238. حمید گفت:

  سلام من پراید مدل ۸۵ دارم دوگانه سوز کارخانه خیلی وقته با بنزین راه نرفتم فقط صبحها که روشن میکردم با بنزین روشن میشد یک دقیقه کار میکرد میزدم رو گاز الان چند روزه که از بنزین استفاده میکنم ولی ماشین روشن نمیشه باید با یه ماشین دیگه بکسلش کنم اونم حدود یک یا دو کیلومتر تا روشن شه روشنم که میشه شتاب نداره بردم پیش تعمیرکار تموم سنسورها باطری استارت دینام سوزن ها رو چک کرد هیچ مشکلی نداره برق هم سر شمع میاد لطفا راهنماییم کنید هیچکس عیبشو نمیفهمه ممنون

 239. قاسمی گفت:

  باتوجه به اینکه امپراب بالا است بخاری باد گرم می زند علت را لطفا توضیح بدهید

  • سایه گفت:

   باد گرم می زند یا نمی زند اکه نمی زنه یا دریچه بخاریت تنظیم نیست (می تونی دریچه رو زیر فرمان چسبیده به بخاری پیدا کنی ببریش بالا تا درست بشه)اگر نشد ترموستات ماشبنو عوض کن

 240. داود گفت:

  با سلام
  من پراید ۸۴ دارم تازگیها وقتی ماشین را روشن می کنم دور موتور تا ۲ بالا میره و بعد از راه افتادن تا ۱.۵ پایین می اید ولی وقتی میخوای دنده عوض کنی وقتی پا روی کلاج می زای تا ۲.۵ بالا میره.استپر را عوض کردم ولی مشکل حل نشد خواهشا من را راهنمایی کنید

 241. دارابی گفت:

  دلبل دیربالا اومدن اب رادیات

  یک مدت که اب رادیات ماشینم دیر بالا میاد امافن ماشین به موقع عمل میکند

 242. وحید گفت:

  سلام
  من پراید ۱۳۱SL مدل ۹۰ دارم. امروز چرخ جلو ماشین سمت شاگرد صدای عجیبی میداد، وقتی پامو از رو گاز بر میداشتم (تو هر دنده ای) این صدا رو میداد. مشکل از کجاست؟ پیش جلوبندی ساز ببرم؟

 243. امیرعلی گفت:

  سلام من پرایدمدل۸۶دارم صبهای زود خصوصازمستان وقتی سوئیچ رابازمیکنی اگربعدازقطع شدن صدای پمپ بنزین بلافاصله استارت بزنی ۵یا ۶بار هم بزنی یا روشن نمیشه واگرهم شد یا خاموش میشه ویا چند کیلومت اول ریپ می زنه اما اگربعداز قطه شدن صدای پمپ ۳۰ ثانیه دیگر هم مهلت بدهی تک استارت روشن میشه وخوب هم کار میکند استپر وسنسور اکسیژن وسنسور دریچه گاز وشمعها ووایرها راعوض کردم انژکتورهاراتمیز کردم ودستگاه هم گذاشتم ولی درست نشد فشنگی آب راهم عوض کردم فشارپمپ هم درست بود در ضمن درحرکت هم حس مکن یه جایی از حالت گازدادن خودرو یه کم خفه است ولی کم خسته شدم لطفا راهنمایی کنید

 244. ناشناس گفت:

  من پراید ۸۱ دارم تا وقتی موتورش گرم نشه سه کار میکنه و لرزش داره اینم بگم ۲۰ ثانیه اول خوبه

 245. حسین گفت:

  پرایدمدل۸۹دوگانه فابریک موقع امپربالاهست ازبنزین به گازبرنمی گرددچراغ چک روشن شده وبازهم بابنزین کار میکند علت چیست؟

 246. محمود ب گفت:

  سلام
  لطفا راهنمایی کنید. از اراک
  من یه پراید صبا جی تی ایکس ۸۸ بنزینی دارم. موتور زیمنس.
  از روزی که خریدمش تاالان آمپر آب از روی خط یک بالاتر نمیره.
  حتی ترموستات هم عوض کردم. آفتاماتم همینطور. سنسور و … اصلا فایده نداشت. چند تا تعمیرگاه بردمش. متاسفانه هیچکدوم عیب رو نفهمیدن. حتی چند تاشون گفتن کارتن بزار جلو رادیاتور.
  امسال که هوا خیلی سرد بود اصلا بخاری نداشتم و بیشتر اوقات ماشین تو پارکینگ بود.

  • علی گفت:

   سلام.ببین فنت درجا کار نمیکنه.
   احتمال دوم اینه که مهره دمای آب شاید خرابه.
   تو ان مدت فنت کار کرده یانه؟

   • سجاد گفت:

    سلام پراید ۹۰ اس ایکس دارم هرلنتی انداختم بازم صدا میده مشکل از کجاست ممنون

   • محمود ب گفت:

    نه، فن درجا کار نمیکنه.
    مهره آب چی هست؟؟؟

    وقتی ماشین درجا کار میکنه، آمپر آب به نزدیکهای خط یک که میرسه فن روشن میشه. بعد از چند ثانیه آمپر میخوابه و این کار مدام تکرار میشه. تو حرکت هم که اصلا آمپر بالا نمیاد.

 247. آرش گفت:

  سلام استادمن پراید ۸۶ ساژم دارم بعدا گازی کردم شمع وایر عوض کردم کویل دوبل شرکتی زدم روی گاز پس میزنه من متوجه شدم دوتاخروجی کویل دوبل روامتحان کردم برق دوتای جلویی ضعیفترازدوتای بالایی هست کویل دوبل سالمه چون دوتا زدم جاش اوناهم ضعیفن راستی صبح هاسرده روشن میکنم رو بنزین دود سیاه میده تک کار میکنه تا سه چهار تا گاز میدی درست میشه بردم بیرون ای سی یو رو باز کرد یه آی سی هشت پایه رو عوض کرد دوماه ایراد تک کار کردنش درست شد الان بابنزین صبحهاتک کار میکنه با گازم پس میزنه تارپ تورپ میکنه ممنون اگه کمکم کنید

 248. سروش گفت:

  سلام امروز ظهر یکدفعه پراید روشن نسشد چراغهای پشت آمپر خاموش هستند ولی باطری ۱۰۰%سالمه مشکل از کجاست و استارت میخوره ولی روشن نمیشه

 249. فریبرز مهدوی جم گفت:

  روی سیستم گاز خاموش شد و یگر هرچه استارت زدم روشن نشد البته روی بنزین هم همینطور بود تعمیرگاه بردم شمعهاو وایر و احتمالا مگنت وکاربراتور تنظیم شد و الان روی بنزین خوب روشن می شود ولی روی گاز روشن نمشود و در حال حرکت از بنزین روی گاز که می ایم ریپ شدید میزند و شش مغازه تعمیر گاز رفتم نتوانستن درست کنند لطفا مرا راهنمایی فرمایید با تشکر

  • کاوه گفت:

   دوتا اشکال وجود داره. یکی شیر برقی بنزین درست قطع و وصل نمیکنه. یعنی زمانی که رو حالت گا میره هنوز مقدار کمی بنزین وارد کاربراتور میشه.(ریپ زدن) و اشکال دیگه مربوط به سوپاپ رگلاتور گاز شماست. این سوپاپ با باز کردن سوییچ۳ ثانیه باید وصل کنه و دوباره قطع کنه.که گاز کافی برای استارت رو تامین کنه. لحظه ای که سوییچ رو باز میکنین صداش کاملا از تو اتاق باید شنیده بشه. به تعمیرگاه های CNG مراجعه کنین.

 250. شهروند گفت:

  سلام لطفا راهنمایی کنید پراید مدل ۸۹دارم میخواستم بدونم علت کم کردن آب رادیاتور وحتی لجن شدن آب داخل رادیاتورچیه ممنون میشم

  • دریا کنار گفت:

   سلام.دوست عزیز داخل رادیاتور از آب مخصوص رادیاتور استفاده کنید نه آب شهر.کم کردن آب اگه تو هفته یک تا یکو نیم استکان کم کنه طبیعی هست.اگه زیاد احتمالا در رادیاتور خرابه.آب تو دمای ۹۰ درجه بالاخره مقداریش هم بخار میشه که طبیعی هست.

 251. ناشناس گفت:

  سلام ماشین من مدل ۹۱ توی سرعت۶۰ ۷۰ با فشار دادن پدال گاز تا انتها فقط دور موتور بالا میره و همزمان شناب نداره (هرز گاز میخوره) مشکل از چیه
  با تشکر

  • دریا کنار گفت:

   سلام.احتمالا از شمع هاست که خوب جرقه نمیزنه.بازش کن ببین تمیزه / یا دیسک و صفحه ات ضعیف شده.صافی بنزین هم عوض کن تا صافیه نو بنزین رو بهتر عبور بده.

  • بهروز گفت:

   سلام. چون موتور گاز میخوره پس مشکل نمیتونه شمع یا بنزین باشه هرزگردی فقط میتونه از قسمت گیربکس باشه که به احتمال خیلی زیاد همون دیسک و صفحه مشکل داره.

 252. علی گفت:

  سلام به همه…آقا ما یه پراید داریم موقعی که تو چاله چوله خیابون که میریم یه صدایی شبیه به چلق چلق کردن از سمت راننده زیر فرمون یا زیر گیربکس میاد هرچی دقت کردم نمیدونم از چیه کمکهام هم فشار دادم مشکلی نداشت فقط پولسهام موقع دور زدن صدا میده میتونه از چی باشه…تازه اگزوز هم دست زدم از اون نبود انگار از طرف میله پولس به چرخ میاد این صدا..اگه میشه راهنمایی کنید؟ باتشکر

 253. سعید گفت:

  با سلام ماشین من ۱۳۱ پایه گازسوز هستش روی حالت گاز رو دور ارام خاموش میشه و همیشه اینجوره.لطفا کمک کنید ماشین صفر هستش و فقط ۶۰۰کیلومتر راه رفته.اینم ماشین نو

  • سامان گفت:

   سلام.سوکت استپرت رو در بیار دوباره بزن جا. ۱۰ ثانیه سوییچ رو باز کن طوری که علامتهای هشدار صفحه کیلومتر روشن بشه دوباره ۱۰ ثانیه ببند.تا سه مرتبه انجام بده تا آی سیو ماشینت استپر رو بخونه.
   اگر باز ددی مشکل داره بست مثبت باتری رو ۱۵ دقیقه باز کن بعد بزن جا تا آیسیو ریست بشه.همین

 254. مسعود گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  پراید مدل ۸۶ هست که اخیرا با وجودی که هوا سرد نیست ولی چند ساعت که ماشین خاموش می مونه تا استارت می زنم ماشین می خواد خاموش بشه ولی بلافاصله بدون اینکه گاز بدم خودش تنظیم می شه. مکانیک انزکتور و استاپرش را شستشو داد و صافی بنزین را هم عوض کردم و حتی دیاگ هم شده و خطایی نداد ولی مشکل همچنان برطرف نشد. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

 255. میلاد گفت:

  علت اینکه فقط موقع استارت صبح دور موتوربالاپایین می ره چیه.پراید ساژم ۱۳۱هست

  • سامان گفت:

   احتمالا استپرت کثیف شده بازش کن با بنزین تمیز کن داخلشو.به خود استپر اصلا دست نزن و نچرخونش.احتمال دیگه هم مال کیفیت پایین بنزین میتونه باشه.صافیه بنزین هم عوض کن.

 256. علیوند گفت:

  با عرض سلام
  احتراما از شما عزیزان چند سوال دارم لطفا راهنمایی کنید :
  پرایدم مدل ۸۹ میباشد ۶۳ هزار کلیومتر کارکرده است
  ۱ جدیدا وقتی درجا کار میکند از قسمت بالایی گیربکس (خود گیربکس صدای درگیری چرخ دنده مانند به گوش میرسد وقتی پا روی پدال کلاج میگذارم صدا قطع میشود .
  ۲ دو سال یک بار آب رادیات و ضد یخ آنرا عوض می کنم
  ۳ علت اینکه از سوپاپ روی گلدانی گیربکس واسکازین خارج میشود آیا دلیل این است که این سری که واسکازین آنرا تعویض کردم به تعویض روغنی گفته بودم که کمی واسکازین را بیشتر بریزد آیا علت آن این مطلب است
  ۴- بعضی وقتها خصوصا در زمستان وقتی استارت می زنم دور موتور چندین بار نوسان دارد علت چیست
  ۵ در طول این چند سال باطری ماشینم را عوض نکردم و همان باطری اولیه است آیا با توجه به مطلب ۴ باید باطری را عوض کنم یا خیر

 257. ورمزيار گفت:

  سلام
  من پراید X132-SX مدل ۹۰ دارم بعضی وقتها مخصوصا وقتی هوا گرم میشه دور موتورش در هنگام حرکت بالا می ره و گیر میکنه و با زدن یک بوق به حالت عادی برمی گرده
  استوپر هم عوض کردم مشکل حل نشد
  البته وقتی سوکت کامپیوتر رو با دستم بازی میدم دور موتور تغییر می کنه
  خیلی وقت پیش یکنفر چندتا از پایه های سوکت رو با قلع لحیم کرد که تکون نخوره ولی بعد از مدتی دوباره مشکل برگشت

 258. سجاد گفت:

  سلام پراید ۹۰ اس ایکس دارم هرلنتی انداختم بازم صدا میده مشکل از کجاست ممنون

 259. محمد گفت:

  با سلام و تشکر از دوستان خصوصا اقا بهروز
  می خواستم تسمه تایم ماشینمو که پراید ۸۵ که صد تا کار کرده عوض کنم. به نظر شما چه مارکی از تسمه بخرم؟ میشه اصلیشو گیر اورد؟و اگه از قیمتش و مکان خرید در تهران اطلاع دارید ممنون میشم راهنمایی کنید.

 260. اسی گفت:

  سلام
  پراید ۱۳۲ مدل ۸۸ دارم چند وقته آب رادیاتور خشک میشه و از قمقمه سرریز می کنه ضد یخ ریختم درب رادیاتور عوض کردم قمقمه رو عوض کردم شیلنگ عوض کردم ترموستات عوض کردم اما هنوز فایده نداره
  در ضمن آمپر از وسط بالاتر نمیره
  رادیاتور و شیلنگها نشتی نداره و فقط از قمقمه سرریز میشه یعنی رادیاتور خالی ولی قمقمه پر از آب میشه و سرریز میشه تا حالا به ۴ یا ۵ تا مکانیک نشون دادم و همه گفتن مشکل نداره ولی موندم با رادیاتور خشک چیکار کنم جون من جواب اساسی بده

 261. حمید cng گفت:

  اگر خودروتون گاز سوز باشه احتمال نشت گاز از رگلاتور به داخل مجرا های ورودی آب موتور هست و باید از این نظر هم بررسی بشه در غیر این صورت مشکل گردش آب داره و باید واتر پمپ هم تست بشه!

 262. حمید cng گفت:

  پاسخ به تمام سوالات در مورد خودروهای گاز سوز
  http://repiars.persianblog.ir/

 263. آرش427 گفت:

  سلان.میخواستم بدونم فیلر مناسب برای پراید ۳۰ هست یا ۱۵؟
  پدر من مکانیک خودروهای کاربراتور و قدیمی هست میگه واسه پراید انزکتور هم ۱۵ خوبه!!!

 264. ناشناس گفت:

  باسلامژرایدی دارم که وقتی استارت میزنم لامبهای بشت امبر خاموش میشه وصدای قفل در به گوش میرسه وماشین روشن نمیشه لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • ناشناس گفت:

   سلام.فیوز اولی از سمت راست اون پایین پایینیه رو چک کن اگه نشد فیوز ۳۰آمپر که پشت باطری داخل موتور قرار داره رو هر سه تاشو عوض کن احتمالا به خاطر زیاد کار کردن نیمسوز شده قمتی هم نداره دونه ای ۵۰۰ تومنه.

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.فیوز داخل اتاق همون که سمت چپ فرمون هست روچک کن( اولین یا دومین فیوز از سمت راست اون پایین پایینیه رو ببین نسوخته) اگه از اون نبود کاپوت جلو رو باز کن پشت باطر سه تا فیوز سیمی هست درشون بیار ببین داخلش سولفاته نکرده اگه بود تمیزش کن هر سه تا فیوز هم عوض کن احتمالا نیمسوز شده.قیمتش هم دونه ای ۵۰۰ تومنه.

 265. مهدی گفت:

  با سلام من یک پراید ۸۹ دارم به تازگی دنده ۲ بد جا میره ولی در معکوس ۳ به ۲خوب جا میره واسگازین هم عوض کردم جواب نداد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 266. ناشناس گفت:

  باسلام پرایدمدل ۹۱دارم وقتی استارت میزنم چراغهای پشت امپر خاموش میشه وصدای قفل در بگوش میرسه وماشین روشن نمیشه با هل دادن روشن میشه ولی گاز به ماشین ندم خاموش میشه لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 267. حسین گفت:

  باسلام.بنده یک پرایدمدل ۸۷ دارم.رادیات آب عوض کردم به دستگاه دیاگ هم که میزنم ماشین خطایی نداردولی آب رادیاتور میرود داخل قمقمه وبرنمیگرددبه رادیات ومپآمپر آب بالا میرود.علت چیست؟

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.در رادیاتور سالمه؟ اگه خرابه تعویضش کن.اگه دما بالا میره و آب برنمیگرده احتمالا ترموستات گیر کرده خراب شده.ترموستاتو دربیار تو آب جوش امتحان کن اگه باز نشد یا بسته نشد خرابه تعویضش کن. قیمتش هم حدود ۱۲ هزار در رادیات ۲ تا ۴ هزار.موفق باشید.

  • ناشناس گفت:

   سلام شلنگ بین رادیات وقمقمه رو چک کن هوا نکشه چون کوچکترین روزنه ای باشه این اتفاق میفته و باعث میشه اب از قمقمه به رادیات برنگرده و امپر بالا بره

 268. امیری گفت:

  با سلام
  پراید من خشکه و تقریبا ۶۰۰۰ تا کارکرده ی ایرادی ک داره پدال گازو که تا ته فشار میدم چلک چلک ریز میکنه ۲روزه ک این صدا یکم بیشتر شده ولی رو گاز اینجوری نمیشه علتش چیه؟از فیلر کشیه؟ اصلا انژکتور نیاز به فیلر داره یا نه؟اوایل ک ماشینو تازه تحویل گرفته بودم اینجوری نبود.درضمن ماشین دوگانه کارخانه و اچ پی هستش
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 269. امیری گفت:

  اینم فراموش کردم بعضی وقتها دنده مرده ک میرم یهو پدالو فشار میدم ی دکی میزنه بعد دورموتور میره بالا اگر علت اینم بگین ممنون میشم

 270. حسین گفت:

  سلام من پراید مدل ۸۷ دارم کیلومترش ازکار افتاده آیا کیلومتر دیجیتالی بندازم روش کار میکنه آمپراش دقیق نشون میده .باتشکر

 271. علیرضا گفت:

  سلام
  پراید ۸۷ صبا دارم که مدتی است در کاپوت جلو باز نمی شود. چه باید کرد؟ با تشکر

 272. محمود گفت:

  سلام پراید۸۷دارم میخواهم بدانم پس از سرد شدن موتور آب قمقمه به راداتور کامل برگردانده میشود چیز طبیعی است یاخیر؟

 273. محمود گفت:

  با سلام ترموستات ۷۲ درجه برای پراید وجود دارد یا خیر؟

 274. سالار گفت:

  مشکل من بضی مواقع که استارت میزنم چراغ چک شروع به چشمک میکنه و ماشین روشن نمی شود

 275. هادی گفت:

  بنده خودرو پراید مدل ۸۳ انژکتوری ساژم دارم تا چند روز پیش ماشین فنش تقریبا زیر وسط روشن می شد و مشکلی نداشت ولی از زمانی که داخلش ضد یخ ریختم فنش روشن نمیشه لطفا راهنمایی کنید

 276. پ.مثل پراید گفت:

  اگه میتونی ببر دیاگ بزن.چون شاید از یک فیش باشه یا شاید یه مشکل برقی بزرگ که جبران پذیر نیست.
  شمهاتو و وایرهاتو چک کن. فیوز ۳۰ آمپری بغل باطری رو چک کن.فیوزهای جعبه فیوز رو نگاه کن سرجاشون باشن لقی نداشته باشن.سوکت استپر فشنگی آب و سوکتهای دیگرو چک کن قطع نباشن.

 277. مهرداد گفت:

  با سلام
  دوستان
  به راهنمایی نیاز دارم
  من پراید نیمه دوم ۸۳ انژکتوری دوگانه دستی دارم
  چند ماهی است که روی گاز فقط در سرعت بالا می تونم رانندگی کنم.
  چرا که در سرعت پایین و یا هنگام خلاص کردن و گرفتن کلاچ و یا رسیدن به دست اندازهاخاموش می کنه
  پشت چراغ قرمز هم دور موتور تا ۰.۵ پایین اومده و یکسره بازی می کنه.
  برای تنظیم هم بردم نتونستن تنظیم کنن
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون می شم .

 278. امیر گفت:

  سلام
  من پراید صبا دوگانه ۸۹ دارم بیش از یک سال وقتی سویچ رو باز میکنم یا صدای سوت انژکتور(پاشش بنزین)نمیاد یا زمان کمتر از معمول میاد که در اینحالت ماشین روشن نمی شه قبلا باید سیمهای فیوز رو تکون میدادم تا ماشین روشن شه ولی مدتیه دیگه اینکار فایده نداره و سنسور روی گیربکس (که نمیدونم همون سنسور سرعته یا نه)رو عوض کردم حدود یک ماه خوب شد(نمی دونم چرا گیربکس روغنیش میکنه و هر بار که تمیزش میکنم چندروز خوب میشه) ولی بازم مشکل حل نشد دوبار رله دوبل رو عوض کردم چند بار سیمهای فیوز و جعبه فیوز و سرباتری و پمپ بنزین رو عوض کردم اما بازم نشد چندجا نشون دادم اما کسی چیزی نفهمید دیاگ هم چیزی نشون نداد چند ماه فقط بنزین زدم درست شد اما تا گازاستفاده میکنم دوباره مشکلاستارت شروع میشه لطفا راهنمایی کنید

 279. سلام گفت:

  سلام
  من تازه پشت فرمون میشینم و یه پراید مدل ۹۰ دارم که وقتى روشن میشه علامت چک وباترى ویه چیزى شبیه روغن میاد, امروز احساس کردم یه بوى سوختگى لاستیک میاد از اونجاى که اطلاعاتم در رابطه با خودرو کمه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام گژ روغنت رو زمانی که موتور سرده دربیار ببین فوله.اگه خیلی کمه مشکل روشن شدن چراغ رو غن از اونه.در مورد چراغ باتری ببین تسمت زیاد سفت یا شل نیست که هم بوی سوختگی میاد هم چراغ باتریت روشنه.درمورد چراغ چک هم شاید مشکلی حاد یا شای ناچیز باشه برو حتما دیاگ بزن آخه این زغال آفتامات های دینام چینی زیاد شده اگه دینامت زیاد شارژ کنه چراغ باتری چک و اصلا فیوزهات میسوزه حتما برو دیاگ بزن.

 280. بهنام گفت:

  سلام.پراید ۱۳۲ مدل ۹۰

  گاز میدم ماشین حرکن نمیکنه تو دنده هست هاولی انگار خلاص هست.
  ماشین هم داغ نکرده.
  احتمال داره از سیبک باشه؟
  اگر کسی میدونه ممنون میشد زودتر راهنمایی کنید.

 281. بهنام گفت:

  معذرت منظورم بریدن شفت بود.
  اگر کسی هزینه تقریبی تعمیر رو هم بدونه ممنون میشم

 282. عذرا گفت:

  خسته نباشید من پراید ۱۳۲ دارم که خود به خود گاز می خورد البته یک بار دیگه هم اینجور شده بود و تعمیر کار با تمیز کردن انژکتور ووسایل دیگه درستش کرده بود. ولی دوباره اینجور شده علت چیست با تشکر

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام از استپر هست. بغل دریچه گاز.داخلش بعد از مدتی کثیف میشه که باید تمیز بشه با بنزین اگه دست به آچار هستید دو تا پیچ داره بازش کنید به خود استپر اصلا دست نزنید یعنی نچرخونیدش چون خراب میشه. داخلشو بایکم بنزین با دستمال تمیز کنید.انژکتور فکر نکنم زیاد کثیف بشه چون خودش صافی داره و حتی خود بنزین خاصیت پاک کنندگی داره.

 283. پ.مثل پراید گفت:

  پراید بهترین ماشینه ایرانه چه موتوری چه بدنه.فقط باهاش تند نرید .پرای وسیله ای هست که شمارو به کارتون میرسونه از سرما و گرما حفظتون میکنه بهش برسید.فشار نیارید دور موتورو بیشتر از ۳ نبرید فیلترهارو به موقع تعویض کنید .این خودرو چون کم مصرف و کم استحلاکه از اتلاف انرژی جلوگیری میکنه.ام وی ام و تیبا هم در رده ی پراید هستن و خیلی خوبن .اگه ماشینو اذیت کنید اون هم بلطبع شمارو اذیت میکنه.بهش عشق بورزید.تند نرید آروم برانید تا خودتون و ماشینتون سالم بمونید.پراید خودرویی متفاوت….

 284. بهنام گفت:

  کسی پاسخ سوال بنده رو نمیدونه راهنمایی کنه؟؟

 285. سید احمد گفت:

  سلام . من یک پراید ۱۴۱ موتور زیمنس قدیمی دارم . تنظیم موتور نمیتونن بکنن . کجا میتونم برنامه یا تعمیرکارش رو پیدا کنم

 286. امیری گفت:

  باسلام یک سوال فنی داشتم.ی شب از ماشین من روغن از گیربکس ریخت بردم نمایندگی گفت سوپاپو عوض کردن درست شده به طرف خونه ک اوکدم ماشینو ک نگه داشتم دیدم داره خیلی زیاد واسگازین میریزه هم مثل اول ولی شدید تر تا بردم تعویض روغنی ک فولش کنم بعد ببرم نمایندگی تقریبا مسافت ۵۰۰متری گیربکس به زوزه افتاد اول دنده ۴ بعد ۵ فولش که کردم دیگه صداش قطع شد تعویض رئوغنیه گفت گیربکس ک هم صدا کرد دیگه بدرد نمیخوره باید عوضش کرد حالا بنظر شما من که شنبه ماشینو میخوام ببرم نمایندگی گیربکسشو بگم عوض کنن یا نه.اینم بگم به محض اینکه واسگازینشو فول کردم تا خونه دیگه هیچ صدایی نداد
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 287. امیر علی گفت:

  باسلام من امروز حودود۵۰ کیلومتر کولر گرفتم بخوبی کار کرد و جواب داد مدل پرایدم ۹۰ هست اما موقع برگشت متاسفانه یکدفهع سرمای گولر قطع شد وفقط هوای گرم اومد سابق وقتی دکمه کولر و میزدم موقع روشن شدن کمپرسور یه صدای چیک می اومد ولی حالا هرچی دکمه رو میزنم فقط صدای فن میاد و وسلام ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید لازم بذکره بگم وقتی ازدریچه روی شیلنگ گازبا کلید فشاردادم دیدم گاز داره حدث خودم ازرله سه تایی کولره …

 288. علی گفت:

  سلام
  من ی پراید ۱۳۲ مدل ۸۷ دارم امروز آب رادیاتور کامل تخلیه شد و وارد اتاق ماشین زیر پای راننده و سمت شاگرد شده . بنظر شما علت چی میتونه باشه ؟

 289. پارسا گفت:

  سلام.من پراید ۸۲ کاربرات دارم که به تازگی به دلیلروغن زدن شمعهای۱و۴ سر سیلندر را باز ویک دست رینگ راعوض وپیستون ۴ را نیز به دلیل گشاد شدن جای رینگ تعوض نمودم حالا شمعها دیگر روغن نمیزنه واب هم کم نمیکنه ولی مشکل اینجاست بعد از طی نمودن مسافت ۱۰ کیلومتریامپر اب تا بیشتر از وسط بالا میرود علت ان چیست.مرسی

 290. هادی گفت:

  بنده یه پراید مدل ۸۳ موتور ساژم دارم وماشین دوگانه سوز lpg است روی گاز خوب راه میره ولی روی بنزین کمی ریپ میزنه و تودنده ۲ وقتی کمی مرده راه میره ماشین دل دل میکنه و احساس میکنم رو بنزین شتاب نداره ولی زمانی که رو گاز میرم ماشین نفسش باز میشه تا حالا دوبار وایر و دوبار شمع عوض کردم استوپر ماشین و پمپ بنزین را عوض کردم سه بار شستشوی انژکتور کردم و فیلتر بنزین را هم عوض کردم و فشار شکن روی انزکتور را عوض کردم ولی درست نشد لطفاً رهنمایی کنید.

 291. تعمیرگاه برادران عاشوری گفت:

  خسته نباشی برادر.
  از اونجایی که مدل و سیستم انژکتور ماشین شما بنزین سوزه برنامه کامپیوترشم بنزین سوزه وقتی شما از گاز استفاده میکنی برنامه ای سی یو(کامپیوتر)با شرایطهای گاز تطبیق پیدا میکنه و رو بنزین بد کار میکنه.شما با دستگاه دیاگ این برنامه هارو میتونی به طور موقت ریست کنی.موقت چون با مصرف گاز دوباره به حالت اول برمیگرده…

 292. adel گفت:

  سلام
  من یه پراید مدل ۸۶ دارم چند روز قبل رادیاتورشو عوض کردم چند روزی خوب بود ولی جدیدا توو شلنگی که از رادیاتور به موتور وصله کاملا هوا پر میشهو وقتی ماشین خنک میشه هوا خارج میشع و صدایه خارج شذنش قشنگ شنیده میشه و از وقتی اینطوری شده امپرشم خیلی بالا میره
  مشکل از چیه؟؟؟؟

 293. جبلی گفت:

  باسلام.بنده یک پراید دارم روزها که باهاش هرجا میرم مشکلی نداره اما شب وقتی چراغها و فن روشنه چراغ باتری و ترمز دستی و کمربند به صورت کم نور روشن میشه.دینام هم یک ماهه پیش افتامات و زغالشو باجنس زاپنی عوض کردم.میشه راهنمایی کنید؟؟؟؟

 294. هوشمند امینی گفت:

  سلام خسته نباشید،
  یه سوال داشتم
  من پراید دارم وقتی کلاچ میگیرم و میخوام دنده عوض کنم(بخصوص ۱ و۲)ماشینم خاموش میشه؟
  اگه میشه راهنمایی کنید؟

 295. محمد گفت:

  با سلام خدمت استاد گرامی بنده پراید۱۳۱ دارم هروقت سوخت میزنم ۲۵ کیلومتر نرفته۲ تاخانهای سوخت خاموش میشود وسوخت هم مصرف میشود شمع هارا عوض کردمدرست نشد وموقعی که گاز میدهمیکنواخت گاز نمیخورد وحالت پله ای گاز میخورد دلیلش چیست با تشکر

  • حسن گفت:

   سلام اقا منم مشکل شمارو دارم .کارهایی رو که انجام دادم.تعویض وایر و شمعها.تمیز کردن سوزن انژکتور با دستگاه.تعویض صافیه بنزین.تعویض روغن و فیلتر روغن و فیلتر هوا تعمیر دینام تعویض تسمه ها.نگاه کردن لنتها که یه موقع درگیر نباشن.هم جلو هم عقب.باتریه نو خریدم.خلاصه همه چیزو نو کردم اما فکر میکنم مشکل من و شما اگه اشتباه نکنم پمپ بنزین باشه که دچار نوسان کم و زیاد شدن بنزین میشه که خودرو خوب راه نمیره.اینها تجارب بنده بود.اگه مشکلتون بر طرف شد علتش رو هم در این سایت قرار بدید تا دیگران استفاده کنند.ممنون.

   • حسن گفت:

    راستی اگه ماشینت مصرفش بالاست ببین از جایی شلنگ بنزین نشر نکرده چون خیلی مصرف میکنه مال شما.البته گاهی اوقات خطای آمپر هم هست که یک ونه بیشتر نشون میده.

 296. هادی گفت:

  ضمن تشکر از سایت خوب شما عر ض شود پیرو پیامی که در تاریخ ۱۷/۰۲/۹۳ در خصوص پراید مدل ۸۳ دوگانه سوز lpg که مشکل ریپ زدن تو دنده۲ کمی مرده داشت و ماشین دل دل میکرد فرمودید که با دستگاه دیاگ این مشکلات حل میشود من ان روز فراموش کردم که بهتون بگم که تا به حال حدود ۲۰ بار دیاگ زدم حتی برنامه آن را عوض کردم درست نشد و تو دیاگ هیچ مشکلی نداره در ضمن بنده از گاز استفاده نمیکنم لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر از شما دوست عزیز

 297. هادی گفت:

  با سلام تو رو بخدا منو راهنمایی کنید بنده یه پراید مدل ۸۳ انژکتور موتور ساژم دوگانه lpg پارسال خریدم از زمانی که ماشینو خریدم ماشین روی گاز خیلی خوب راه میره ولی رو بنزین زمانی که ماشینو روشن میکنم و گاز میدم اولش یه ریپی میزنه و بعضی اوقات کپ میکنه و مخصوصا در دنده ۲ یک کم مرده میشه بعضی او قات ریپ شدیدی میزنه و دل دل میکنه و احساس میکنم ماشین روی بنزین کشش نداره، کارهایی که تا به حال برای ماشین انجام دادم ۱- دوسری شمع و وایر را عوض کردم۲- موتور پمپ بنزین و صافی بنزین را عوض کردم ۳- سه با ر شستشوی انژکتور کردم ۴- ۲۰ بار دیاگ زدم مشکلی نداشت ۵- برنامه کامپیوتر را عوض کردم۶- استوپر را دو بار عوض کردم ۷- فشار شکن انژکتور را عوض کردم ۸- ۱۰ بار بنزین سوپر زدم و درنهایت اینکه هر سری دیاگ زدم هیچ خطایی نداشت تو رو بخدا منو راهنمایی کنید نمیدونم ماشین چه مرگشه پدرمو در اورده در ضمن چند ماهی است که اصلا از گاز استفاده نکردم . با تشکر

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.متاسفم بخاطر مشکل که براتون پش اومده امیدوارم هرچه زودتر درست بشه.چیزی که به ذهن من میرسه شاید از برق باشه.ومشکل دوم ببین سوکتهای پمپ بنزین سالم هستن قطعی ندارن.چون این مشکل مربوط به سوخت بنزین هست.پمپ بنزین جنس خوب گرفتی؟
   اگه برات مقدوره ودر دسترس هست ای سی یو ماشینتو با یک مثل مال خودت امتحان کن ببین ایراد از نرم افزار اکو نیست

   • هادی گفت:

    با سلام ممنون از پاسختون ببخشید سوکت پمپ بنزین کجا قرار داره و در ضمن پمپ بنزین را ۳۵۰۰۰ تومان خریدم نمیدونم چه جنسیه؟ و اگر ایراد از نرم افزار اکو باشه چه کار باید کرد با تشکر فراوان دوست عزیز.

 298. هادی گفت:

  با سلام ممنون از پاسختون ببخشید اگر از برق باشه خودرو رو گاز هم باید بد کار کنه درسته؟ سوکت پمپ بنزین کجا قرار داره و در ضمن پمپ بنزین را ۳۵۰۰۰ تومان خریدم نمیدونم چه جنسیه؟ و اگر ایراد از نرم افزار اکو باشه چه کار باید کرد با تشکر فراوان دوست عزیز.

  • پ.مثل پراید گفت:

   هادی جان منظورم از برق همون سوکتهای مربوط به بنزین و پمپ بنزین هست.حالا شما صندلی عقب رو در بیار موکت کفش رو کنار بزن الان دقیقا روی پمپ بنزین هستی یه سوکت داره که پمپ بهش وصله ببین قطعی نداره خوب جا رفته فقط مراقب باش کبریتی چیزی روشن نکنی چون روی بنزین هستی.سیمهاشو چک کن دقیقا.مشکل خیلی سختی نیست اصلا نگران نباش ایراد برقیه .پمپ بنزینتم فکر کنم جنسش خوب باشه.پس ایراد از اون نیست.ایراد نرم افزاری اینه که آی سی یو زمان پاشش بنزینو با تاخیر یا شاید قطعی انجام میده.راستی فیوضهاتم چک کن.همشونو.فیوضهای بقل باتری همون سه تا فیوز رو هم با جنس خوب اگه میتونی عوض کن دونه ای ۵۰۰ تومنه.

 299. پ.مثل پراید گفت:

  هادی جان کلید قطع و وصل بنزین(همونی که موقع تصادفات باعث جلوگیری از آتش سوزی میشه بقل موتور برفپاکن هست )نگاه کن ببین سالمه اگه خرابه تعویض کن.چون نمیزاره بنزین به انژکتورها برسه و قطع کرده.

 300. ضرغامی گفت:

  سلام استاد محترم من ی پرایدبه قول مکانیکانیمه ازکتور مدل۸۲/۱۱/۳۰خریدم .بعداز خرید متوجه نیمه انزکتوریش شدم.بعد از تحقیقاتم متوجه شدم قطعاتش پیدا نمیشه.میشه بفرماییداز کجا میتونم قطعاتشو بخرم شمارهتلفن یا ادرس . ممنون میشم

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.چرا قطعاتش اون طور هم نیست که پیدا نشه همه چیزش مثل بقیه پرایدها میمونه اما سیستم انژکتورش فکر کنم نیاز به تنظیم دقیق داره.چیز خاصی نداره که قطعاتش پیدا نشه.نمایندگی ها و فروشگاهای بزرگ یا قدیمی احتمالا دارن.چون الان قطعات خودروهای ۳۰ ۴۰ سال پش پیدا میشه مال شما که مال ۱۰ سال پش هست و تازه جوونه حالا حالاها خودروی شما زنده و کار میکنه.اگه فنی نیستی. راهکار میدم انجام بده.صافیه بنزین.. رو غن ..فیلتر روغن.. واسکازین.. فیلتر هوا..چیزهای مصرفیه خودرو رو عوض کن.

 301. ضرغامی گفت:

  میشه بفرماییدچیکار کنم بعداز۳۰روز استفاده نکردن از ماشین /باطری خالی نکنه .

 302. ضرغامی گفت:

  سلام استادمحترم خیلی ممنون از راهنمایی و راهکارتون. انشاالله همیشه سلامت باشین

 303. امیر علی گفت:

  سلام ، من ماشینم پراید مدل ۸۵هست یه مدتی هست که داغ می کنه با تعویض رادیاتور تا حدی درستش کردم ولی امروز که رفتم تو جاده (بیابان) ماشین داغ کرد (نرسیده به خط قرمز چهار خط را پر کرد) و آب تموم کرد من هم آب ریختم تو رادیاتور از این جا به بعد هر پنج دقیه یه بار داغ می کرد و آب رو بخار می کرد و من هم هی بهش آب اضافه می کردم تا اونجا که یه بار درب رادیاتور را باز کردم و آب پاشید بالا و چراغ چک موتور روشن شد یه چند کیلومتر که با همین وضعیت رفتم ماشین خاموش شد و دیگه روشن نشد دو سه بار استارت زدم ولی بعد دیگه ماشین حتی استارت هم نمی خوره انگار قفل کرده (وقتی ماشین خاموش شد آمپر دما تقریبا وسط بود).می خواستم بدونم مشکل کجاست و چقدر خرجشه؟ باتشکر

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام دوست عزیز.موقع بالا رفتن دما فن کار میکرد؟؟
   اگه فنت کار نمی کرد احتمالا مهره آب خراب شده و هی قطع و وصل میکرده.
   مورد دوم=ترموستاتت گیر کرده بوده وآب داخل موتور چرخش نداشته و داغ میشده و از قمقمه میزده بیرون.
   مورد سوم=شما در این مواقع اصلا نباید در رادیاتور رو باز میکردین غیر از پاشیدن به صورت ودست کلا آب رادیاتور رو خالی کردین و موتور بدون آب مونده و رینگ وپیستون چسبوندین به احتمال زیاد.و نباید تو دمای بالا خودرو رو خاموش میکردین.اگه هم خاموش کردین باید هر ۱۵ ثانیه یک بار استارت بعد ۱۵ ثانیه روشن بعد خاموش تا دما پایین بیاد و رینگ وپیستون نچسبونید.
   به احتمال ۸۰ درصد رینگ وپیستون و واشر سرسیلندر افتادید تو خرج حدود قیمتش هم بستگی به تعمیر کار و قیمت قطعات داره ببر تعمیر کار نشون بده ببینه.

 304. علیرضا گفت:

  با سلام
  باک بنزین را پر کردم و دیروز رفتم دماوند و طی ۱۰۷ کیلومتر درجه آمپر بنزین نصف شد اما در برگشت حتی یک درجه نیز کم نشد!
  مشکل از کجاست از شناور یا درجه آمپر بنزین یا … ؟
  با تشکر از راهنمایی شما.

 305. برویز گفت:

  سلام خسته نباشید برایدمدل۸۶ دارم سی ان جی کارخانه مدتی ریگلاتور در حرکت زوزه می کشدعلت طریقه رفع عیب می خواستم ممنون

 306. خسرو گفت:

  سلام دوستان
  تورو خدا یکی منو راهنمایی کنه
  ۱۳۱مدل ۹۰ دارم از این صفحه دیجیتالیا.امپراب بیش از حد میره بالا بعضا از ۸ خونه ۷تاش پر میشه،پیش تعمیر کار برم فشنکی اب و فن وترموستات ۷۴ انداخت برام.خوب که نشد بدترم شد .تعمیرکار میگه ماشینت داغ نمیکنه وفقط امپر زیاد بالا میره و همیشه خیلی زیاد فن کار میکنته.لطفا منو راهنمایی کنین.ممنون میشم

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.ببین لحظه ای که فن میخواد بزنه یعنی حدودا ۳۰ ثانیه قبلش دست به اون لوله بالایی رادیاتور که به سر سیلندر متصله بزن اگه قل قل بیش از حد میکنه مال هواگیری هست.باید هواگیری بشه.وجوش کاذب باعث میشه دما بالاتر نشون بده.
   دوم اتصالات منفی بدنه رو هم چک کنید سولفاته داشت با برس سیمی پاکش کنید.
   اگه از اینا نبود احتمالا آی سیو دیر فرمان زدن فن رو صادر میکنه.سوکت مهره فن رو موقعی که ماشین روشنه بکش بیرون ببین چقدر طول میکشه فن بزنه همون قدر که طول بکشه …همونقدرم زمان میبره که به آی سیو خبر فرمان فن زدن رو میده.
   جوابشو بگو تا راه های دیگه هم بگم اگه نشد.از ۸ تا خونه باید ۶ تاش روشن بشه اگه اشتباه نکنم یعنی مقداری از نصف بالاتر…به دادش برس زودتر وگرنه به موتور آسیب میرسونه مخصوصا تابستون.

   • خسرو گفت:

    سلام.والا خود تعمیر کاراتصال به بدنه رو با سیم ۲ انجام داد میگه عیب از اینجا نبوده.ای سیو هم طبق نطر تعمیر کار درست فرمان میده.یعنی رو ۹۰ درجه کار میکنه تا درجه ابو برسونه به ۸۳ بعدش فن خاموش میشه.مشکل از هواگیری هم نبود بزرگوار .ای کارو هم انجام دادم.و تازه امروز دوباره یه فشنگی اب سانفر و شرکتی انداختم بدتر شد.به محضی که کولر میگیرم سریعا شروع با بالا رفتن میکنه و تموم ۸خونه روشن میشه.ماشینای دیگه رو کمه سوال کردم گفتن رو ۴ خونه روشن میشه فن و رو سه تا خاموش میشه

    • پ.مثل پراید گفت:

     سلام.

     پس با این تفاسیر مشکل از مهره آب( همون که آمپر آبو نشون میده تو صفحه کیلومتر ) میتونه باشه-که بیشتر دمارو نشون میده.

     آخه شما همه کارهارو تست کردید دیگه چیزی نمیمونه به غیر از مهره آب.
     اگه فنت هم رو ۹۰ درجه میزنه و ۸۳ خاموش میکنه پس دیگه صد در صد از مهره آب هست…

     دیگه چیزی نداره.

     موقع خرید مهره آب اول رو ماشین تستش بکن بعد بخر چون اگه سالم نباشه که به درد تو نمیخوره و فروشنده باید پس بگیره و به شرکت مرجوع کنه…تا در این بین مصرف کننده بیشتر از این برای جنسهای بی ضمانت ضرر نکنه.

   • نوراباد ممسنی گفت:

    سلام اینکه شما فرمودید موقعی که ماشین روشن است سوکت مهره فن را بکشیم ولی وقتی که سوکت مهره فن را بکشیم ESU از کجا اطلاعات دمای موتور را دریافت می کند که بتواند فن را راندازی کند

  • فرهاد گفت:

   منم این مشکل را داشتم توهمین مدل ۱۳۱مدل۹۰که با تعویض خازن زیر فن مشکل حل شد البته اون فیشها که به خازن میخوره راببین که سولفاته نشده باشه/اگه بود کاملا تمیزش کن

 307. حمیذ گفت:

  با سلام
  ماشین من پراید gtx 87 بنزین سوزه دور کم فن خنک کنندش راه نمی افته وقتی از سر رله مستقیم میکنیم راه می افته رله دور کم هم سالمه لطفا در صورت اطلاع از عیب خودرو راهنمایی بفرمایید.

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.
   یه نگاه به سیمهاش بنداز ببین جایی قطعی پیدا نکرده…در صورت دسترسی با یک رله دیگه امتحانش کن…رله سه قلو و رله خود فن.

 308. هادی گفت:

  با سلام بنده یک پراید مدل ۸۳ انژکتور ساژم دارم دوگانه سوز LPG است ماشین روی گاز خوب راه میره ولی روی بنزین در حرکت اولیه وگاز دادن اولیه اول یک ریپی میزنه و بعد نفسش باز میشه که این مشکل تو ترافیک و سربالایی خیلی مشکل ساز شده وهمچنی در دور پایین مثلا دنده دو یک کم مرده با ماشین راه میرم ماشین دل دل میکنه انگار یه چیزی جلوشو گرفته وهمچنین در دور پایین زمانی که گاز میدم و گازو ول میکنم بعضی وقتها ماشین کله میکنه لطفا منو راهنمایی کنید تا الان کارهایی که برای ماشین انجام دادم ۱- سه بار شستشوی انزکتور کردم۲- دو بار شمع و وایر عوض کردم۳- پمپ بنزیو فیلتر بنزین را عوض کردم۴- فشار شکن داخل انژکتور را عوض کردم۵- سنسور دور موتور را عوض کردم۶- استوپر را عوض کردم و خیلی خورده خرجهای دیگه کردم لطفا به من کمک کنید دیگه خسته شدم یعنی کسی پیدا نمیشه درد ماشینه منو بفهمه پیش ۵۰ نفر بردم هیچ کس سر در نمیاره لطفا هرچه زودتر کمکم کنید.

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.دوست من احتمال میدم مشکل شما از فیشهای سنسور tps ( ا سنسور دور موتور که بقل استپره) فیشهاشو یک نگاه بنداز در صورت لزوم یه فیش براش بگیر…وقتی ماشینت روشنه هرموقع که اینجوری میشه بپر سریع به فیشهای tps دست بزن احتمالا درست میشه.
   مارو بی خبر نزاری؟

 309. وحید گفت:

  سلام من ماشینم یورو ۴ هستش توو دور بالا گاهی یهویی ک میاره اصلا گاز نمی خوره و صبح ها هم بد کار می کنه یهوو خوب میشه و توو درجا هم یه دل ریز می زنه که زیاد به چش نمیاد. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.
   اگه تو دور بالا کم میاره مربوط به سنسور دور موتور یا همون(tps) هستش…همونطور که بالا عرض کردم سوکتهاش اگه خوب جا نره منظور مغزی داخلش هست نه بست که موقع جا زدن صدای چقه میده…باعث میشه برق نوسان کنه ودور موتور یه مقدار تو دور بالا کم و زیاد بشه…

   مورد دوم-اگه درجا ریپ یا دل میزنه احتمالا وایر میتونه باشه خود شمع ها میتونه باشه که خودم چند وقته پیش برای ماشینم شمع گرفتم سه تاشون یک اندازه اهم داشت اما یکیش یه مقدار کمتر بود اهمش که فکر کنم دلیل یه دل زدن ریز هم همین باشه…وجود عیب در شمع های نو…آخریشم خوب استپر هست بازش کن اگه کثیف بود با یک دستمال آغشته به کمی بنزین تمیزش کن…ممکنه از کثیف بودن یا گرفتگی انژکتور یا کم بودن فشار پمپ بنزین هم باشه.

   موفق و پیروز باشید…

 310. علی گفت:

  سلام من تقریبا ۳ ماه است که پراید صفر گرفتم ال ای ۱۳۱چند وقته متوجه شدم وقتی استارت میزنم و موتور هم کاملا سرد هست فن روشن میشود و۵،۶ثانیه با دور خیلی تند کار میکند وبعد از کار می افتد فشنگی ومقاومت عوض کردم درست نشد اطفا راهنمایی بفرمایید

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام…
   شما احتمالا وقتی ماشین رو خاموش میکنید دما بالا هست و تازه فن میخواد کار کنه یا اینکه در وسطای کار فن ماشینو خاموش میکنید و فن کار خودش رو به اتمام نمیرسونه…

   مورد دوم- خطا در آی سیو شاید باشه…

   مورد سوم اگه میبینید فن ۵ یا ۶ ثانیه کار میکنه عیب نداره…

   اما برای محض اطلاع و راحت شدن خیال خودت به یه برق کار هم مراجعه کن و در میون بزار…

 311. علی گفت:

  سلام با تشکر از راهنماییتون بردمش پیش باطری ساز تست کرد گفت مشکل جانبی نداره فرمان از ای سی یو صادر میشه ۱-باید ای سی یو راعوض کنم یا باید برنامش رابدم تعمیر کار دانلود کنه؟ باتشکر

 312. میثم گفت:

  سلام من ماشین پراید دارم . جدیدا مشکل پیدا کرده . آب از قمقمه به رادیاتور نمیکشه . رادیاتور عوض کردم ی شش ماه پیش . بعدش درب قمقمه و درب رادیاتور هم عوض کردم . باز آب نمیکشه . ولی باز بگم که از وقتی درب قمقمه شکست و تعویض کردم آب نمیکشه و اینکه آب از درب رادیاتور به بیرون میریزه و مشخص میشه .

  • صادق گفت:

   باسلام خدمت دوستان .
   بنده یه ی مشکلی برا پرایدم پیش اومده که توی این مشکلات هستش ولی جواب هارو که میرم انجامش میدم مشکل حل نمیشه خواهشا هرکی میتونه با ۰۹۱۷۲۳۸۴۳۸۴. اس بزنه تاخودم تماس بگیرم مشکل بازگو کنم بلکه حل بشه . منتظرم . اجرتون با سیدالشهدا … !

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام آقا میثم…

   ایراد از درب رادیاتور هست نباید کوچکترین روزنه یا نشری بکنه.با یه چیزی آب بندیش کن.

   چون آب رو نمیتونه از قمقمه بکشه…
   ایراد دیگه اینه که لوله های رابط به رادیاتور و قمقمه رو چک کن.پاره نباشن یا ترک نداشته باشن.

   آقا صادق شما هم مشکلتون رو در سایت بگید تا دوستانی که میدونن جواب شما رو بدن.

 313. ناشناس گفت:

  سلام ، من پراید مدل ۸۷ دارم چند وقتیه آمپر آب در سرعت بالا تا خط چهارم هم می رسه فشنگی آمپر و ترموستات را هم عوض کردم آب هم کم نمی کنه. لطفا راهنمایی کنید؟

 314. میثم گفت:

  با سلام پراید ۸۴ انژکتور ساژم
  یه چند وقتیه ماشن جون نداره از وقتی هوا گرم شده یعنی موقع شتابگیری قدرتش کم و زیاد میشه و با نوسان قدرت شتابگیری میکنه و مثل قدیم یکنواخت پر نمیکنه وقتی که گاز میدم نفس نداره وقتی هم که کولر میگیرم خیلی خیلی بدتر میشه و مثل ۲۰۶ های جدید کوپ گاز هم داره یعنی با کولر دنده ۱ که کلاج رو ول میکنیم یه کوپ ۳ ثانیه ای داره و بعد یه دفعه دور میگیره طوری که ماشینها پشت سرم بوق میزنند
  کلا در همه حال گازش با تاخیر عمل میکنه انگار اول فکر میکنه بعد گاز میخوره
  چراغ چک هم نداریم همه سرویسها هم انجام شده و میشه فقط شک خودم به کثیفی انژکتور هست آیا علائمش با اونا که گفتم میخونه در ضمن مصرف خیلی پایینی هم داره با ۳۰ لیتر ۴۳۰ کیلومتر تو شهر با کولر میره
  با تشکر فراوان ببخشید که عرایضم طولانی شد

 315. پ.مثل پراید گفت:

  سلام.میثم جان ببین سنسور تی پ اس یا همون سنسور دریچه گاز . فیشهاش قطع نشده یا خود سنسور خراب نشده.
  اگه مصرف ماشینت هم پایینه به سوزن انژکتورها دست نزن . و سالم داره کار میکنه.

  • میثم گفت:

   سلام نه سالمه حتی از یه ماشین دیگه تک تک سنسورها رو جابجا کردم همشون سالم بود مپ ، دریچه گاز ، فقط سنسور اکسیژن رو نشد تست کنم در ضمن صبحها هم که ماشین سرده کپ شدید گاز دارم وقتی هم که پدال گاز رو فشار میدم ریپ زدن هم دارم
   با تشکر فراوان

 316. محسن گفت:

  سلام به همگی
  پراید ۱۳۱ صفر رو ۳ روز پیش تحویل گرفتم . الان ۳ روزه چراغ چکش روشنه . نمایندگی دیاگ زد گفت از بنزینشه که یورو ۴ نیست. آیا حرفش درسته ؟
  باید چیکار کنم ؟

 317. رسول گفت:

  با سلام
  آمپر آب پراید کاربراتوری تا چه حد بالا بره نرمال هست و تا کجا بالا بره نشانه داغ کردن است؟ هیچ عددی نداره ۲ تا خط داره فقط
  اگر از آب شهری برای آب رادیاتو استفاده بشه چه اتفاقی می افتد؟

 318. پ.مثل پراید گفت:

  سلام.والا نمیدونم حدسم درست باشه یا نه!!! احتمالا در یورو ۴ ها سنسوری نصب شده که حد اکتان بنزین رو شناسایی میکنه و اگه بالا یا پایین باشه عمل میکنه و چراغ روشن میشه..این یه حدسه. اما کسانی که پراید صفر گرفتن یا تیبا چند کیلومتر اول چراغ چک روشن میشه بعد باید تو سرویس اول ببری چک کنن ..شاید سنسوری معیوب یا خراب شده …جنسهارو که خودتون میدونید تو بازار چی هست همش کار برادران چینی هست.
  مشکل ماشینت چی هست آیا نمایانه مشکل مثلا تو دور آروم خاموش نمیشه. شتابش خوبه؟

 319. علیرضا گفت:

  سلام به دوستان عزیز.
  من یک پراید دوگانه سوزمدل۸۷دارم،وقتی که باک گازش رو پر میکنم تو رفتن مشکلی نداره اما وقتی سر چهارراه سرعتش رو کم میکنم با گرفتن کلاچ ماشین خاموش میشه،تازگی ها متوجه شدم اگه یاک رو کمتر از نصف پرکنم ماشین کمتر خاموش میشه،اگر کسی مشکل رو میدونه ممنون میشم.

 320. علیرضا گفت:

  البته باک که اشتباهه مخزن گاز صحیح تره.

 321. حامد گفت:

  با سلام

  دوستان براید۸۶.۱۴۱ دارم دبروز یه دفعه خاموش شداولش دیدم صدای بمب بنزین نمیاد قکر کردم سوخته ولی ۳تا برقکار اومد روشن نشد که نشد.یکیشون کفت برق سر شمع نمیرسه یکیشونم کفت ECU مشکل داره خلاصه همه جیزو بازدید کردن ونشد میشه راهنماییم کنید ممنونم

 322. ابوالفضل گفت:

  باسلام من یک پراید مدل۸۵دارم که هنگام روشن کردن برای مدتی بنزین را خام میسوازند واما مشکل دوم کاسه لنت سمت شاگردچرخ عقب بیش از اندازه داغ میکند باتعویض کاسه ومحور چرخ وبلبرینگها درست نشده است لطفا راهنمایی کنید

 323. علی گفت:

  با سلام
  میخواستم یه کاری کنم که پشت آمپر پراید با بازکردن انژکتور روشن بشه(مثل پشت آمپر آزرا)
  میشه راهنمایی کنید؟

 324. محمد گفت:

  باسلام یه پراید ۸۴ دارم هر بار که شمعها را بازدید میکنم متوجه میشم که دور شمعا کمی چرب شده علت چیست ؟ توراخدا راهنمایی کنید در ضمن هیچ دودی مشکوکی هم از اکزوز خارج نمیشه

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.اگه دوده سیاه باشه که مال جرقه هست و طبیعی..اما اگه روغنی شده =
   ۱-روغن رو چک کنید ببینید مقدارش زیاد نیست چون پراید با تعویض فیلتر روغن باید ۳لیتر و نیم داخلش بریزید اگه بیشتر باشه باعث روغنی شدن شمع ها میشه.
   ۲-امکان داره رینگ ضعیف شده و تازه داره خودش رو نشون میده.

 325. محسن گفت:

  باسلام یه پراید ۸۵ سازم دارم
  وقتی کولر ماشین روشن میکنم دو موتور افت میکنه و امپر آب یه خط بالاتر از خط وسط میره و ترموستات و فشنگیا رو عوض کردم و فن هارم عوض کردم گاز کولر و هم تازه شارژ کردم و استپرم نو هست.دستگاهم زدم چیزی نشون نمیده.
  اگه کسی میدونه مشکل از کجاس بگه ممنون میشم.

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام اتصال بدنه داخل موتور رو چک کن اگه اتصالات کثیف شده تمیزش کن.یه سیم هم از منفی به بدنه موتور بزن…احتمال داره از دینام هم باشه..اما احتمالش کمه.

   • محسن گفت:

    اتصال بدنه گرفتم ولی برای یه مدت خوب شده بود.بازم الان همون جوری شده.

    • محسن گفت:

     اقا دستت درد نکنه دینام و چک کردم درس شد مشکل بالا اومدن امپر.
     ولی اینکه موقع کولر گرفتن موتور کم میاره و موقع حرکت ماشن خاموش میشه درس نشده.

 326. پ.مثل پراید گفت:

  محسن جان موقع کولر گرفتن اگه کم میاره یا اگه چراغ های نور بالاتو روشن کنی و فن هم بزنه بازم کم بیاره مال دینام هست.

 327. سید جواد گفت:

  سلام به تمام هموطنان عزیزم
  یه سوال:
  پرایدم صفره ، وقتی ماشین درجا کار میکنه و من کلاج رو میگیرم یه صدای تر تر شنیده میشه و وقتی کلاج رو ول می کنم صدا قطع میشه . برای چی می تونه باشه ؟ ممنون از راهنمایتون

 328. صمد گفت:

  سلام پراید ۸۶ بنزین سوز دارم که موقع دورارام خا موش میشه ونور چراغها ضعیف میشه علت چیست لطفا راهنمایی کنید

 329. فربد گفت:

  سلام. من پراید کاربراتوری دارم. درتابستان بدون کولر مشکل ندارم ولی در زمان استفاده از کولر آمپر آب بالا میره و مجبورم که آب روی رادیاتور بریزم تا موتور خنک وسرد شه . بنظرتان مشکل از کجاست ؟ممنون

 330. علی گفت:

  سلام. من یه پراید دوگانه سوز مدل ۸۹ دارم که تو تابستونا تو هوای گرم وقتی گرم میشه چراغ چکش روشن میشه و ماشین خاموش میشه و هر چی بعدش استارت بزنی دیگه روشن نمیشه تا اینکه کاملا خنک بشه بعدش روشن میشه و اگه همین شرایط دوباره اتفاق بیفته باز هم خاموش میکنه.بردم عیب یابی خطای سوخت رسانی گرفتن تو اون لحظه بهم گفتن ایراد احتمالا از ایسیو هستش بردم ایرادی ندیدن.مشکل از کجاست؟ با تشکر

 331. مهدی گفت:

  سلام دوستان
  یه پراید ۸۸ دارم که سرعت رو واقعی نشون نمیده مثلاً ۷۰ رو ۴۰ و ۱۲۰ رو ۸۰ نشون میده و عقربه بین ۶۰تا ۸۰ نوسان میکنه! سنسور و پنیون رو عوض کردم ولی فایده نداشت کسی راهکاری داره؟ متشکرم

  • مهدی گفت:

   پرایدمن توارتفاعات پتپت میکنه بعد خاموش میشه ولی تو کفی مشکل نداره موقعی که به ماشی فشار میاد اینطور میشه.پمب بنزینو عوض کردم دستگاه زدم هیچ ایرادی نداشت حباب گیر باکو عوض کردم و هیچ کس ایرادشو نمیفهمه مدل ماشینم ۹۰/۱۲ هست تک سوز +hp

 332. فرید گفت:

  سلام دوستان .
  من یه پراید مدل ۸۳ دارم که وقتی کولر میگیرم در حالت درجا آمپر آبش ثابت می مونه ( گاها پایینتر هم میاد ) اما وقتی داخل شهر میچرخم آمپر آب بالا میره ماشین هم شدیدا از کشش می افته ( قبلا در حالت درجا هم گرم میکرد فیلرهاشو یه کم شل کردم بهتر شد اما این بار مطمئنم که ربطی به فیلر هاش نداره )

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام. آب رادیاتور رو چک کن + ببین مهره فن ایراد نداره + ترموستات گیر نکرده + واتر پمپ سالمه + رادیاتور کولر و رادیاتور آب رو چک کن ببین جلوش آشغال نگرفته + مهره آب دما رو درست نشون میده + اتصال بدنه رو تقویت کن .

 333. حسن گفت:

  پراید من مدل ۸۵ است والان کاملا برقش از کار افتاده برق باتری هست ولی در صفحه کیلومتر هیچ چیزی روشن نمی شه و فیوز فن کولر هم سوخت است حتی برق تا زیر فیوز اصلی هم می رسدمی خواستم بدونم الان چه باید کرد.

 334. مهدی گفت:

  باسلام خسته نباشیدپراید ۸۵ دارم وقتی ماشینو روشن میکنم برا چن ثانیه همه چی میزون کار میکنه و کولر گرفتنی هم تو این چند لحظه ایرادی نداره.
  اما بعد چند ثانیه که یکم امپر میاد بالا دور موتور موقع کولر گرفتن افت میکنه و رو بنزین بد کار میکنه.
  دینام و استپر و فشنگیا رو چک کردم سالمه.
  اگه میشه راهنمایی کنید.

 335. جنگچي گفت:

  با سلام وخسته نباشی.پرایدی دارممدل ۸۵ صبادر بندر عباس زندگی میکنم کولر ماشین که روشن کنم امپر میره بالا تا خط قرمز میرسه هرچه دور ماشین بیشتر باشه امپربلاتر میره توحرکت هم همچنین .هر پیشنهادی که میکانیک های شهرمون دادند انجام دادم درست نشد ازجمله سرویس سر سلند .تعویض رادیاتور تعویض فشنگی اب وحرارت درست نشد .بدون کولر هم روی خط وسط قرار میگیره .بی زحمت راهنمایی کنید عیباز کجاست. با تشکر

  • مهدی گفت:

   دینام ماشینتو نشون بده ببین ساله یا نه
   اگه شارژ نکنه اینجوری میشه

  • اکبر گفت:

   سلام دوستان
   ماشین من هم پراید ۸۷ هست این مشکل را هم در زمان روشن بودن کولر هم خاموش بودنش دارم. چند بار هم مکانیکی بردم فایده نداشت
   فن هم وقتی به مدار میاد که آمپر درجه آب وسط اومده باشه . البته فشنگی را عوض کردم فایده نداشت دلیل جیه دوستان. درضمن گاهی که دما بالا رفت آب هم کم میکنه

 336. آرمان گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  پراید ۱۳۲ Sl مدل ۹۰ دارم زمانی که پا روی کلاج میزارم صدا برطرف میشه رفتم مکانیکی گفت بلبرینگش اشکال داره تعویضش کردم فردای تعویض ، کولر رو روشن کردم دوباره همون صدا اومد ولی از سمت موتور نبود حتی تسمه کولر هم عوض کردم ولی فایده نداشت زمانی که با ۳ حرکت میکنم صدا بر طرف میشه خواستم بدونم عیب از کجای ماشینه

 337. علی گفت:

  با سلام
  من یه خودرو پراید مدل ۸۷ صبا دارم مدتی است نفس کم اورده ودر دنده سه وچهار کمنفس شده
  تا جایی که می ترسم از ماشینی
  سبقت بگیرم چون کم می یاره شمع عوض کردم تنظیم موتور رفتم وایر شمع عوض کردم ولی بر طرف نشده لطفا راهنمایی کنید
  باتشکر

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام یه فیلر گیری درست و میزون و دقیق ازش بکن . ببین دیگه نمیشه جلوشو گرفت.
   سوپاپ دود رو سه و سوپاپ هوا رو دو و نیم. ماشین سرد باشه پیشنهاد منه.در این گرما سوپاپ آزاد باشه هم خودرو خنک کار میکنه و هم نفس دار میشه.

 338. علی گفت:

  با سلام
  علت زیاد استارت خوردن پراید چیست ؟فصل سرما وگرما هم تاثیری نداره

  با کمال تشکر

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.وایر شمع+ خود شمع + فیلتر بنزین + نوسان برق + کثیفی استپر + مشکل در پمپ بنزین + کثیفیه انژکتورها و …

 339. محمد گفت:

  سلام
  یه پراید ۱۳۱ صفر کیلومتر دارم که آمپرش تو حرکت معمول روی وسطه یا یکم بالاتره منطقیه؟
  وقتی ماشین روشنه درجا ایستاده آمپر یواش یواش تا نزدیکای آخر بالا میره – فن ماشین هم کار میکنه – مشکلش چیه؟؟؟
  توی ترافیک نرفتم ببینم چجوره
  لطفا راهنمایی کنین
  یه بار هم نمایندگی بردم کار خاصی نکردن

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام.بستگی به فشنگیه آب داره همون که درجه آمپرو نشون میده…مال بعضی ها زیر خط وسط و مال بعضی ها بالا ی خط وسط…

   شما باید ببینی فنت روی ۹۱ درجه روشن میشه اگه شد که مشکلی نداره فشنگیه دمای آب بالا نشون میده اما اگه دیدی فنت دیر میزنه ببین مشکل از کجاست.دور کند فن سوخته یا …

 340. علیرضا گفت:

  با عرض سلام و احترام
  موتور ماشین من پراید ۸۸ چند بار تا بحال جوش آورده و صدای قل قل آب از مخزن کمکی آب رادیات شنیده میشه و فن برعکس خاموش میشه که منم زود ماشین و خاموش کردم ایا واشر سرسیلند یا موتور اسیب دیده یا نه ؟ البته الان داره کار می کنه و مشکلی نداره ؟ آیا با یکی دوبار گرم کردن مشکل دار میشه؟
  ممنون

 341. مسعود گفت:

  با سلام و تشکر از وقتی که به سوالات ما اختصاص می دهید.
  پراید مدل ۸۶
  عیب اول : مدت طولانی هست که صبح که ماشین رااستارت می زنم ابتدا دور موتور به شدت پایین می افتد بعد دوباره بر می گرده و دیگه عادی هست.برای رفع این عیب استپر عوض شده دیاگ زدم فلش کردم انژکتور باز شده و شستشو دادم و فیلرگیری هم کردم دوباره فلش کردم امادرست نشد که نشد.لازم به ذکر مصرف سوختم عالیه.ممکن ناشی از ضعف پمپ بنزین باشه؟
  عیب دوم: اخیرا استارت رد می کنه یعنی گاها سوییچ را باز می کنم همه چراغها پشت آمپر روشن می شه اما استارت نمی خوره اوائل موردی بود الان خیلی زیاد شده و تو خلاصی با هل دادن هم روشن نمی شه.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • ناشناس گفت:

   عیب دوم مربوط به ضعف سیستم برق رسانی ماشین هست. باید پیش یک سیم کشی ببرین و براتون یه اتصال کوتاه درست کنه و مشکل حل میشه.

 342. اسی گفت:

  با سلاممن یه پراید مدل ۸۳ انژکتور سری اول دارم آمپر آب تا روی خط قرمز میره ترموستات،فشنگی آب،درب رادیاتور عوض کردم درست نشد.ضمنا تو شب وقتی چراغ ماشین رو روشن میکنم آمپر خود به خود بالا میره

 343. سیروس گفت:

  سلام پراید ۸۶ دارم تو حرکت امپر ابم تا وسط یکم بالاتر میره دور تند فن روشن میشه اما تا وقتی دوباره توقف نکنم امپر پاین نمیاد فشنگی اب مهره فن پژوی رادیاتور واتر پمپ درب رادیاتور مخزن. لوله اب اتصال بدنه ضد یخ ترموستا.ت فیلر گیری همرو عوض کردم باز درست نشده کولر روشن کنم تا خط اخر امپر بالا میره گردش اب خوبه فن هم بموقع کار میکنه ولی امپر پاین نمیاد لطفا راهنمای کنین گیج شدم واشر سرسیلندرم نسوخته چون اب کم نمیکنه اب روغن قاطی نکرده دودم نمیکنه

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام ببین پره های کولر و رادیاتور زخم نشده و باد به خوبی عبور میکنه؟

   اگه فیلرسوپاپ ها از استاندارد پایینتر باشه خودرو گرم میکنه… استانداردش ۳۰ هست برای هوا و دود اما دود مقداری باز باشه بهتره تا سوپاپ هاش نسوزه.

   دور موتور بالا هم باعث گرم شدن و عدم توانایی فن در خنک کردن مخصوصا در گرمای تابستون میشه.

   راستی فیلر شمعهات هم نگاه کن چون اون هم تاثیر داره. باید ۹۰ باشه.

 344. محسن گفت:

  باعرض سلام خدمت دوستان لطفااموزش تعویض لوله فرعی پراید را شرح دهید فکر نکنم زیاد مشگل باشه با تشکر

 345. سیروس گفت:

  رادیاتورها سالمه پره هاش سالمه بخوبی باد عبور میکنه فیلر گیری کردم اما شمع نه چطوری بدمنوهامنمنچطوری تنظیم کنم چه مقدار باز باشه-راستی رادیاتورم لوله درشت گرمسیری هس wrtبنظرم جنسش خوب نیس اب خیلی سریع عبور میکنه گرمای زیادی دفع نمیشه رادیاتور خوب چی معرفی میکنین لوله ریز یا درشت بهتره -رادیاتور قبلیم از این جدیده کمتر داغ میکرد با این که کهنه بود

 346. سیروس گفت:

  راستی صبحا هم دیر روشن میشه اما دود نمیکنه صبح به بعد همیشه خوب روشن میشه فیلر سوپاپ پاین تر ازز استاندارد یعنی باز یا بسته ؟دهان شمع با چه وسیله اى میشه تنظیم کرد

  • پ.مثل پراید گفت:

   از وایر و خود شمع هم میتونه باشه. فیلر شمع پراید ۹۰ یا همون ۹ هست.
   فیلر سوپاپ هم بی تاثیر نیست تو استارت اولیه.
   حتما فیلر هاتو تنظیم کن و آزاد بگیر فیلر رو.

   • پ.مثل پراید گفت:

    راستی در مورد سوالت درمورد فیلر سوپاپ پایین تر از استاندارد یعنی بسته یا سفت که تو این تابستون نباید سفت گرفت و باید شل گرفت یعنی ۳۰–
    و صدای فیلر رو به راحتی بشنوی.

 347. حامد گفت:

  سلام
  خواهشا جوابو برام ایمیل کنید
  ماشینم یه جور خواستی شده آب نه از رادیاتور و نه از منبع انبساط بیرون نمیزنه ولی اول آب منبع انبساط به طر کامل خالی میشه بعد آب داخل رادیاتور شروع به کم کردن میکنه خواهشا جواب بدید اعصابمو بهم ریخته
  باتشکر

 348. مسعود گفت:

  سلام عرض می کنم
  شرمنده یه سوال داشتم
  خواستم بدونم پراید انژکتوری ترموستات احتیاج دارد یا نه؟؟؟؟؟
  متشکرم

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام همه ماشینها از کاربراتوری تا انژکتوری نیاز به ترموستات دارن.برای پراید انژکتوری ۸۲ درجه هست اما ۷۶ درجه هم میشه انداخت.
   ترموستات باعث میشه آب از موقع استارت زدن و سرد بودن وارد موتور نشه– و دما رو به یک اندازه نگه میداره و از خام سوزی خودرو جلوگیری میشه.همیشه ترموستات داشته باشید.

 349. امید گفت:

  با سلام چراید۱۳۱sxمدل۹۱ دارم تو مسیر های بیشتر از ۱۰۰کیلو متر تا کمی دمای موتور بالا میره سر خونه ۴ دمای اب می مونه و جراغ چک روشن می شه(مخصوصا کولر بگیری زودتر این اتفاق می افته ) اما موتور جوش نمی اره و اب کم نمی کنه بعد چند دقیقه که توقف کنم موتور کمی خنک شه چراغ چکش خاموش میشه به نظرتون مشکل از کجاس؟فن هم دیدم خراب نیست

  • پ.مثل پراید گفت:

   سلام ببین ترموستات گیر نمیکنه.

   آب رادیاتور کم نشده.

   واترپمپ سالمه.

   حتما دور تند فنت از کار افتاده.

   گرما هم این تابستون امسال خیلی بالا بوده و فن تمام توانش رو به کار انداخته اما بازم کم میاره.

   چون هوای بیرون هم گرمه.

   • مهندس احسان پرویزی گفت:

    احتمال ۹۰% لوله های رادیاتورت کپ شده است.مایع خنک کاری شو تخلیه کن و با فشار آب لوله ها شو بازکن اگر باز نشد..بیارش پیش خودم نمایندگی سنجابی برات درستش میکینم.

  • مهندس گفت:

   ۳لیتر ضدیخ بریز حتما درست میشه.اگر درست نشد حتما از ترموستاته .

 350. مهندس گفت:

  می خواستم ببینم چیزی حالی تون هست یک سوال از شما می پرسم. پراید دو گانه سوز فابریک باید فیلر دهانه ی سوپاپ دود و گاز باید چقدر باشد راست میگید جواب بدید.

 351. علی گفت:

  باسلام

  یه سوال در مورد سیستم خنک کننده موتور داشتم.
  پراید من زیاد داغ می کنه وامپر به محض چند لحظه حرکت کردن بالا می اید نه چراغ چک روشن می شود ولی لوله جنت از سر بالاهر از گاهی می چسبد
  در ضمن اب رادیاتور هم پایین می اید بدون اینکه نشتی یا ریزش داشته باشد.
  علت چیست؟

 352. وحید گفت:

  سلام یه پراید هاچ بک نیمه انزکتور مدل ۸۳ دارم،تازگیا خیلی پت پت میکنه؛نشون دادم میگن یه سیلندرش کار نمیکنه مال سی پی یوشه گیر نمیاد، بنظرتون درسته و اگه درسته از کجا باید تهیه کنم؟؟؟
  ممنون

 353. مهدی گفت:

  باسلام خسته نباشیدپراید ۸۵ دارم وقتی ماشینو روشن میکنم برا چن ثانیه همه چی میزون کار میکنه و کولر گرفتنی هم تو این چند لحظه ایرادی نداره.
  اما بعد چند ثانیه که یکم امپر میاد بالا دور موتور موقع کولر گرفتن افت میکنه و رو بنزین بد کار میکنه.
  دینام و استپر و فشنگیا رو چک کردم سالمه.
  اگه میشه راهنمایی کنید.

 354. behzad77 گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم چراوقتی بنزین میزنم درجه امپربنزینم بالا نمیره ولی وقتی چندکیلومتر راه میرم درجه امپربنزین کم کم میره بالا ولی بااینکه ۲تا۳تاشناوربنزین عوض کردم بازم همین مشکل رو دارم اگه میشه راهنماییم کنیدتامشکله ماشینم برطرف بشه باتشکرازشماوسایت خوبتون…

 355. ali گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من در زمان بنزین زدن دچار مشکل نرفتن بنزین در داخل باک میشوم
  لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

 356. مهدی گفت:

  سلام پراید مدل ۸۳ انژکتور دارم، وقتی کولر میگیرم وخصوصا وقتی هوا خیلی گرمه(تو هوای خنک و یا وقتی موتور چند ساعت خاموش است و خنک مشکلی نیست) کولر بلافاصله روشن نمی شود عشقی هر وقت خودش خواست روشن می شود و موقع روشن شدن چندین بار یه فشار مضاعف به موتور می آورد انگار که داری ترمز می گیری در همین حین صدایی مثل صدای کشیده شدن لاستیک در هنگام ترمز شدید شنیده میشود و بعد از چند ثانیه ول میکند و قدرت ماشین به حالت اول بر میگردد و بعد از چند دقیقه دوباره همین اتفاق می افتد این سیکل چند بار ادامه دارد تا بالاخری کولر شروع به کار میکند، (در همون حین که اون صدا میآید باد هم خنک میشود)مشکل چیست بنظرتون، البته اینکه فشار مضاعف مثل ترمز به ماشین میآد فکر کنم دلیلش اینه که ماشینم به احتمال زیاد باید رینگ پیستوناش عوض بشه چون جون ماشین مدتیه کم شده و فکر کنم بخاطر کمپرس سیلندره ولی صدا نمیدونم واسه چیه تسمشم ظاهرا خیلی سفت و محکمه

 357. علی گفت:

  سلام پراید مدل ۸۷ دارم چند هفته میشه وقتی ماشین توسرعت بالا هلاص مینکم یا میخوام معکوس بکشم ماشین خاموش میشه دوباره که میزارم تودنده روشن میشه چراغ چک ماشینم چند ماهه روشن ولی بعید میدونم به اون ربطی داشته باشه راستی دیاگ زدم مشکل خاصی نشون ندادهاستوپرشم عوض کردم لطفا با نظراتتون کمکم کنید

 358. علی گفت:

  ببخشید منظورم خلاص بود بعدم اینکه تو سرعت پایین هیلی کم این مشکل برام پیش میاد و ماشین با تک استارت روشن میشه ولی تو سربالایی کم میاره خاموش میشه (با دنده ۳ این اتفاق میفته) واینکه چندتا تعمیر کار نشون دادم بیسوادا تشهیص ندادن هرکی ۱ چیز میگفت میخواستن همه قطعاتو عوض کنم شاید عیبش رفع بشه خواهشا کمک کنید

 359. صدرا گفت:

  با سلام و آرزوی اوقاتی خالی
  همه ریپ زدن هارو خوندم
  که درباره ماشین کاربراتوری سال ۸۱ من ، فهمیدم یا از پمپ بنزین یا شمع ها می تونه باشه و همچنین کثیفی بنزینی که وارد میشه
  اما یک ترسی دارم
  من چند هفته پیش داشتم سرپایینی با موتور خاموش میومدم که حواسم نشد و ماشین رو زدم تو دنده و چند ثانیه ماشین تو دنده خاموش حرکت کرد ، آیا این می تونه عامل ریپ زدن های بسیار زیاد ماشین باشه چه در ابتدای استفاده از موتور سرد و چه پس از ساعتها استفاده
  ریپ زدن هایی که در دورموتورهای کم می بینم مثلن زیر ۲ ولی بالاتر که میره این ریپ زدنها رو نمی بینم
  از پاسخگویی شما سپاسگذارم

 360. محمد گفت:

  با سلام
  دو روز پیش ماشینمو(پراید ۸۵) واسه تعویض روغن بردم بهم گفت گیربکس ماشین اصلا روغن نداشت حدود یک لیتر اضافه کردم.بعد از اون عقربه کیلومترشمار و اعداد دیجیتالی مربوط به اون دیگه کار نمیکنه. ضمنا از اون موقع تو سربالایی با دنده ۲ ماشین ریپ میزنه.
  به نظر شما امکان داره موقع اضافه کردن روغن به گیربکس این اتفاق افتاده باشه؟
  آیا سنسور کیلومترو عوض کنم یا میشه درستش کرد؟
  با سپاس از شما دوستان

 361. حمید رضا گفت:

  با سلام
  پراید مدل ۸۹ دارم . ماشین تو ترافیک خود به خود خاموش میشه ولی بعد از ۵ دقیقه دوباره میشه روشنش کرد ولی بعد از ۵ الی ۱۰ دقیقه حرکت دوباره خاموش میشه . البته مغزی پمپ بنزین و فیلتر بنزین عوض کردم و فشار شکن بنزین باد گرفتم و مکمل بنزین استفاده کردم ولی همچنان تو ترافیک خاموش میکنه . لطف کنید راهنمایی کنید. ممنون

 362. محمد گفت:

  پراید دوگانه مدل ۹۰ ۱۳۱ HP+ دارم توی جاده کفی بعد از یه مدت سرعت میاد روی ۸۰ و بالاتر نمی ره و یه دفعه درست میشه ( هم گاز و هم بنزین ) . مصرف گاز و بنزین هم بالارفته که سوزن انژکتور بنزین را با دستگاه شستم ولی فایده نداشت . میشه راهنمایی کنید ؟ عیب اول از ابتدا وجود داشت ولی مصرف مدتیه که اینجوری شده .

 363. علی گفت:

  سلام امپر ماشینم وسط میمونه بالا میره ولی پایین نمیاد ممنون میشم جوابموبدید