یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۷:۱۰

پراید

معرفی , عیب یابی و نگهداری خودرو پراید

در این کتاب می خوانیم:
– آشنایی با سیستم سوخت رسانی و جرقه
– نکات عیب یابی و نگهداری
– معرفی تجهیزات خودرو
– گارانتی

پراید

پراید

این خودرو دوران بسیار خوبی را در بازار کشور ما سپری کرد و حتی با وجود خودروهای جدید هنوز هم نقش خود را به عنوان یک خودروی پر طرفدار تا به امروز حفظ کرده است. این خودرو به علت قیمت مناسب و مصرف پایین، خیلی زود مورد توجه قرار گرفت و خود را در جایگاه پرفروشترین خودروهای بازار داخلی قرار داد. سرویس آسان و دسترسی به قطعات یدکی و خرید و فروش راحت آن از دیگر مزایای مهم این خودرو به شمار می رود این خودرو در مدلهای ۱۳۲ ,۱۴۱ ,GTX , LX , CD 5 , DM تولید و به بازار عرضه شد. شاید این خودرو بعضی اوقات بد قلق می شود ولی امروز یکی از دوستان بسیار خوب شماست. دوستی به نام پراید.
پراید خودرویی است که تولید آن در ایران از سال ۱۳۷۲ در شرکت سایپا (SAIPA) آغاز شد.
پراید در اصل در شرکت مزدا ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ طراحی و تولید شد و تولید آن از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ ادامه داشت سپس در آمریکای شمالی این خودرو توسط شرکت فورد با نام فورد فستیوا تولید شد. حتی امروز خودریی به نام \”ایننام\” در اروپا و آمریکا وجود دارد که از فرزندان پراید است. این مدل همچنین از ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۰ در شرکت کیا موتورز کره جنوبی تولید ‌شد.
این خوردرو با وزن معادل ۸۵۰ کیلوگرم و موتوری با حجم ۱۳۲۳ سی سی جایگاه خوبی در نوع خودروهای پر شتاب دارد حداکثر وزن خودرو با بار ۱۲۱۵ کیلوگرم است و موتور آن با سیستم انژکتور در دور ۵۵۰۰ RPM قدرتی معادل ۶۱ اسب بخار و گشتاوری برابر ۱۰۳ Nm تولید می کند که این توان در سیتم کاربراتوری ۵۰ اسب بخار است. نوع سوخت مورد طراحی موتور بنزین اکتان ۹۲ به بالا است و مصرف سوخت آن با باک ۳۷ لیتری در شهر ۶٫۷ لیتردر ۱۰۰ کیلومتر است. گیربکس این خودرو ۵ دنده بوده و دیفرانسیل آن در محور جلو قرار دارد.
استانداردهای آلودگی اتحادیه اروپا را نیز تا یورو۲ داشته است. سیستم سوخت رسانی موتور پراید در نوع کاربراتوری تا اواخر سال ۸۲ تولید شده و پس از آن سیستم انژکتوری بر روی آن نصب شد.
تجهیزات انژکتور پراید
از سنسورها و عملگرهای مهم موتور پراید می توان به تجهیزات زیر اشاره کرد
سنسور دور موتور:
کنار دنده استارت روی فلایویل ۶۰ دندانه قراردارد که دو دنده آن حذف شده است. این سنسور موقعیت میل لنگ را هنگامی که پیستون ۱و۴ در نقطه مرگ بالا قرار دارد بررسی کرده و دور موتور را به دور سنج اعلام می کند. روشن نشدن موتور، ریپ زدن، و نوسانی بودن پشت آمپر از نشانه های خرابی این سنسور است.
سنسور سرعت:
این سنسور روی شفت خروجی گیربکس نصب شده می باشد و وظیفه ارسال اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به ECU و پشت آمپر دارد.
خاموش شدن خودرو هنگام رها کردن پدال گاز مثل رها کردن پدال پشت چراغ قرمز و خطاهای موتور در دورهای بالا مثل بالا نرفتن دور موتور از ۳۰۰۰ ازنشانه های خرابی این سنسور است.
سنسور دمای آب CTS:
این سنسور مقاومتی است که با افزایش حرارت مقاومت آن کم می شود و اطلاعات حرارت موتور را از طریق تغییرات مقاومتی به ECU انتقال می دهد.
در صورت خرابی این سنسور موتور هنگام سرد بودن موتور بد روشن شده و دود ضعیفی تولید می شود.
اکسیژن سنسور(oxygen sensor):
این سنسور روی منیفولد دود نصب می شود و بنا به میزان اکسیژن گازهای خروجی، ولتاژی برای ECU می فرستد. در صورت خرابی این سنسور مصرف سوخت بالا می رود و چراغ چک روشن می شود.
سنسور فشار منیفولد – MAP
با تغییرات فشارهوای موتور واختلاف آن با فشار محیط پیرامون ولتاژی متناسب با فشار هوای منیفولد به ECU ارسال می شود خرابی این سنسور موجب افزایش مصرف و گاهاً روشن نشدن موتور می شود.
کویل دوبل
وظیفه کویل دوبل تهیه ولتاژ بالا برای جرقه شمعها است. در داخل کویل دو بل دو هسته مجزا در کنار هم وجود دارد که برق تحریک آن توسط ECU داده می شود. در این سیستم جرقه سیلندر ۱و۴ و همچنین ۲و۳ با هم زده می شود این کوئل در نوع زیمنس دوتکه است و در صورت خرابی کوئل موتور روشن نمی شود.
انژکتور:
انژکتور وظیفه پاشش سوخت در پشت سوپاپ گاز و در نتیجه ترکیب با هوا را بر عهده دارد که بر اساس فرمان ECU فعال می شود. دود کردن خودرو و افزایش مصرف سوخت از نشانه های خرابی سوزن انژکتور است.
استپر موتور
محل نصب استپر در مسیر فرعی هوا می باشد. در بالای دریچه گاز است و وظیفه تنظیم نسبت سوخت به هوا را دور آرام بر عهده دارد. استپر در حالت ساسات، کولر کشیدن یا هنگام رها کردن دریچه گاز عمل می کند و دور موتور را متعادل می کند
کنسیتر و شیر برقی:
این مجموعه وظیفه جمع آوری بخارات بنزین داخل باک را بر عهده دارد و جنس آن از کربن فعال بوده و زیر در پوش موتور کنار گلگیر سمت راننده نسب می شود و هنگام شتاب گرفتن و سرعتهای بالا توسط فرمان ECU از طریق شیر کنیستر به موتور منتقل می شود.
سنسور موقعیت دریچه گاز – TPS
این سنسور یک پتانسیو متر ساده است که با محور پولکی دریچه گاز همگام است. وظیفه آن فرستادن اطلاعات مربوط به میزان باز شدن دریچه گاز به ECU است.
در صورت خرابی این سنسورخودرو گاز نمی خورد و یا خود به خود و نامنظم گاز می خورد
رله دو بل:
وظیفه این رله تامین برق به قسمتهای مختلف از جمله پمپ روغن- ECU -انژکتور- کویل دو بل– شیر برقی کنسیتر سنسورهای اکسیژن است. هنگام خرابی این رله خودرو استارت می خورد ولی روشن نمی شود.
سنسور ضربه -KNOCK:
این سنسور یک مقاومت پیزو الکتریک است و روی بلوک سیلندر نزدیک سیلندر شماره ۲ نصب شده است و اطلاعات مربوط به خود سوزی سوخت را ECU می رساند که در این حالت ECU جرقه را ریتارد کرده یعنی دیرتر زده می کند تا از خود سوزی را کاهش می دهد.
نکته: بنزینها دارای نمرات اکتان و کیفیتهای متفاوتی هستند. برای اینکه بدانید بنزین مصرفی شما نسبت به بنزین محلی دیگر دارای اکتان بهتری است سعی کنید برای چند لحظه دنده مرده حرکت کنید یعنی دنده را زود عوض کنید. اگر صدا کمتر شنیده شود جنس بنزین مرغوبتر و دارای اکتان بالاتر است یا آور می شودم این روش نیاز به تجربه و قضاوتی درست است.
موتورهای گاز سوز
یکی از سیاستهای کاهش مصرف سوخت و کنترل آلودگیها استفاده از سوختهای گازی ست گازهای مورد استفاده در خودرو ها از دو نوع CNG گاز طبعی فشرده و LPG گاز نفتی مایع بوده که گاز CNG از جنس متان است و نسبت به LPG که از بوتان و پروپان تشکیل می شود آلودگی کمتری دارد و اقتصادی تر است.
کیت خودرویهای گاز سوز در چهار نسل بر روی خودروها نصب میشود در نوع خودروهایی که امروزه شرکتها به نام خودروی OEM تحویل میدهند از نسل چهارم استفاده می کنند که دارای دو ECU جداگانه گاز و بنزین است در تبدیل خودروهای دوگانه سوز در گاراژهای متفرقه بیشتر از نسل اول و دوم استفاده می شود که نسبت به نوع چهارم دقت کمتری دارد.
کیت گاز سوز شامل کپسول پرکن، شیراطمینان، شیر قطع کن برقی، میکسر، لوله های ارتباطی، گیج گاز، کلید انتخاب سوخت و در نسلهای بالاتر انژکتور تزریق گاز و کامپپیوتر مرکزی است.
به یاد داشته باشید در خودروهای گاز سوز OEM که در کارخانه گاز سوز می شوند هنگامی که خودرو روشن می شود حتی اگر کلید انتخاب سوخت روی گاز باشد خودرو با بنزین روشن شده و با گاز دادن و بالا رفتن دور تا ۳۰۰۰ خودرو به حالت گاز می رود.
خودروها هیچگاه درحالت شتابگیری و یا دور بالاتر از ۳۰۰۰ از حالت بنزین یه حالت گاز نمی روند ولی از می توان از گاز به حالت بنزین رفت. ولی اگر می خواهید خودرو را درحالت گاز روشن کنید کلید را حالت گاز قراد داده وسوئیچ را باز کنید. کلید انتخاب سوخت را کمتر از دو ثانیه به حالت بنزین برده و دوباره به گاز برگردانید و استارت بزنید خودروهای گاز سوز جهت گرم شدن رگلاتور به آب گرم موتور نیاز دارند بنابراین وجود ضدیخ در موتور در همه شرایط الزامی است. استفاده از بنزین در طول رانندگی برای افزایش طول عمر موتور و کاهش استهلاک ناشی از سوختن گاز واجب است .
گاز CNG به علت بالا بودن درجه اکتان و کم بودن نسبت تراکم موتور راندمان کاری موتور را کم می کند و درنتیجه شتاب خودرو نیز کم می شود.
چهار LED گیج گاز روی داشبرد نشان دهنده حجم گاز مخزن است که هنگام استفاده از گاز روشن می شود، هرکدام LED ها نشانگر یک چهارم مخزن است. یعنی اگر حجم مخزن نصف شود تنها یک چراغ سبز از سمت چپ روشن می شود ودر صورت رسیدن به حجم یک چهارم آخر تنها چراغ زرد رنگ سمت چپ روشن می شود.
هر ۶ ماه کپسول و اتصالات مربوط به سیستم گاز را بوسیله افراد متخصص بازدید کنید و از هر گونه نشتی وخطا با استفاده کف صابون اطمینان حاصل کنید حد اکثر عمر کپسولهای گاز CNG 22 سال است و بیشتر از آن کار پر خطا هستند
روغن موتور
انتخاب درست موجب افزایش طول عمر موتور و کاهش مصرف سوخت می شود. با توجه به مواد افزودنی به پایه روغن، روغن موتور دارای ویژگیهای متفاوتی خواهد بود.
کارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.
روغن استاندارد موتور پراید با غلظت ۲۰W50 و کیفیت SF یا SG است. حجم روغن موتور پراید ۳ لیتر است که با فیلتر ۳٫۴ لیتر خواهد شد. همانطور که در کتاب دوم گفته شد SF یا SG نشان دهنده کیفیت روغن است که واژه S ثابت است و حرف کنار آن طبق جدول لاتین با نزدیک شدن به واژه N روغنی با کیفیت بالاتر خواهد بود. به طور مثال روغن SL نسبت به دو روغن نامبرده کیفیت بالاتری دارد.
سیتم خنک کاری
سیستم خنک کاری موتور پراید همانند موتورهای آب خنک دیگر با استفاده از چرخش آب موتور را خنک می کند. حجم آب موتور پراید ۵ لیتر است که نیمی از این حجم باید ضد یخ باشد استفاده از ضد یخ در موتور پراید در تمام فصول الزامیست و باید هرسال سرویس و تعویض شود.
مایع خنک کننده موتور را هر ۱۵ روز بازدید کنید ودر صورت کم شدن به آن آب مقطر اضافه کنید.
آب کم کردن در موتور امری عادی نیست و باید بررسی شود معمولا آب کم کردن دلایل مختلفی دارد ولی احتمال خرابی در رادیاتور زیاد است. سعی کنید در طول رانندگی به آمپر آب توجه کنید بالا رفتن آمپر آب علتی دارد که باید بر طرف شود. موتور پراید بنا به ارتفاع بیشتر نسبت رادیاتور نیاز به هواگیری دارد بنابراین هیچگاه هنگام گرم بودن موتور در رادیاتور را باز نکنید و برای بازدید آب از منبع جانبی که کنار گلگیر سمت راننده نسب شده است استفاده کنید.
جوش آوردن موتور
اگر آمپر آب تا خط چهارم بالا رفت موتورگرم است. در این حالت اگر موتور را خاموش کنید فن به نشانه گرمای غیر معمول روشن می مانند. اگر چراغ قرمز باطری روشن شده است به کناری بروید وقبل از گرمتر شدن موتور آن را خاموش کنید خواهید دید که تسمه پاره شده است. سعی کنید آن را تعویض کنید. ولی اگر چراغ باطری روشن نیست موتور را خاموش نکرده و به حرکت خود ادامه دهید. با روشن کردن بخاری حرارت موتور را کم کنید. این کار مثل پاشویه کردن فردیست که تب دارد و اگر حرارت پایین نیامد به کناری بروید، پیاده شوید و بدون خاموش کردن موتور شرایط آن را بازدید کنید.
اگر نتوانستید موتور را خنک کنید و آمپر نیز به خط پنجم یعنی HOT رسید بدون خاموش کردن موتور با ریختن آب بر روی رادیاتور بدنه آن را خنک کنید. توجه کنید که به هیچ وجه نباید بر روی موتور آب ریخته شود زیرا باعث ترک برداشن سرسیلندر و موتور می شود.
در این شرایط در رادیاتور را شل کنید و با گذاشتن دستمالی خیس که آب آن گرفته نشده است بر روی رادیاتور مانع از سوختن دستتان و پاشش آب به سمت خود شوید.
به این نکته خوب دقت کنید گاهی خودرو به علت خطایی جوش می آورد که در آن لحظه جبران پذیر نیست مثلا پارگی شلنگ آب یا سوراخ شدن رادیاتور، که روشن نگه داشتن موتور دراین شرایط خطر ناک است بنابراین موتور راباید خاموش کرد ولی اگر حرارت موتور بالاست باید هر ۲۰ ثانیه تک استارت بزنید تا مانع از چسبیدن قطعات و سوختن موتور شوید.

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=222
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. مبین
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام:پرایدمدل87دوگانه سوزکارخانه هست دوعیب دارد که تاحالاهیچ استادی درستش نکرده یکی درموقع سربالای صدای چک چک میده دومی وقتی که سوخت روی بنزین باشد وبخوای به سوخت گاز تغییر دهید موتور خاموش میشود.باتشکر از راهنمایتون منتظر جوابتانم

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام
   در مورد چك‌چك موتور دليل اصليش كم آوردن موتوره و اونم 2 دليل بيشتر نداره البته اگر موتور در حالت عادي خوب گاز بخوره: 1- سوخت به اندازه كافي و يا دقيق به داخل موتور ورود نمي‌شه كه بايد پمپ بنزين ماشين يه بازديد بشه.
   2- تايم موتور تنظيم نيست.
   در مورد خاموش كردن هنگام تعويض صوخت مشكل مي‌تونه از شير برقي قطع و وصل گاز باشه.

   • سلمان
    در ارتباط با مطلب : پراید

    با عرض معذرت از استاد:
    فکر میکنم صدای چک چک بخاطر اکتان پایین بنزین باشه که چند روش برای برطرف کردنش هست:
    اولین و ساده ترینش بنزین سوپره.در درجه بعد پایین اوردن دمای موتوره.برای اینکار میشه از ترموستات و فشنگی پایینتر استفاده کرد یا هوای ورودی منیفولد رو خنک کرد یا با برداشتن کاتالیست خروجی رو بازتر کرد یا مثل من همه این موارد با هم و شتاب خوب.

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : پراید

    سوخت را این جوری می نویسند

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : پراید

    پراید بی کیفیته

  • ابراهيم
   در ارتباط با مطلب : پراید

   دوست خوبم اين صدا از سوپاپ ميباشد به خاطر كيفيت بد بنزين ميباشد حتما از بنزين سوپر استفاده كن .

   • ارشام
    در ارتباط با مطلب : پراید

    سلام
    با عرض پوزش از همه اخه پراید چه به بنزین سوپر این صدایی که میگویید طبیعیه چون این ماشین ضعیفه و در سربالایی ها سوخت کم میاره و با هوای مورد نیازش تنظیم نمیشه

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   دوست عزیز اولا تو سر بالایی دنده رو متناسب با سرعتت کن
   ثانیا سوپاپها را فیلر گیری کن .

  • امیر 1354
   در ارتباط با مطلب : پراید

   من یه مکمل ریستور موتور engine restore از اینترنت خریدم توان موتورم و افزایش داد

  • دیرپای کار
   در ارتباط با مطلب : پراید

   دوست عزیزم مبین سلام.علت چک چک کردن موتور عدم تناسب قدرت ایجاد شده توسط موتور با قدرت مورد نیاز میباشد. این موضوع هنگامی رخ میدهد که از دنده سبکتری نسبت به دنده مورد استفاده میکنیم. همانطور که اشاره کرده ای این حالت در سر بالایی بیشتر اتفاق می افتد. ما هنگامی که در بک مسیر افقی بدون شیب حرکت میکنیم و در طول مسیر به یک سطح شیبدار میرسیم،برای طی این مسیر به قدرت بیشتری نیاز داریم و لازم است با توجه به شیب مسیر از یک و یا حتی دو دنده سنگینتر استفاده کنیم. در غیر این صورت صدای چک چک موتور را میشنویم. این حالت رانندگی که به دنده مرده معرف است اگر بصورت مداوم اتفاق بیفتد باعث شکستن رینگ پیستون و در بعضی موارد پیستون خواهد شد. موفق باشی.

  • دیرپای کار
   در ارتباط با مطلب : پراید

   دوست خوبم مبین عزیز،در ادامه که کامنتهای دوستان رو چک میکردم متوجه شدم که بعضی علت رو تشخیص دادن ولی راه حل بعضیشون کامل نیست مگر دوست عزیزی که خودش را ناشناس معرفی کرده. ابراهیم گفته که چک چک صدای سوپاپهاست که درسته ولی استفاده از بنزین سوپر – که اکتانش نسبت به بنزین معمولی بالاتره – راه حل چاره نیست. عدد اکتان بنزین نشان دهنده مقدار مقاومت بنزین در برابر خود اشتعالی بر اثر تراکم و پبش از جرقه زدن شمعه. به عبارت دیگه مخلوط هوا و سوخت در مرحله دوم موتورهای 4 زمانه – یعنی مرحله تراکم – پیش از رسیدن پیستون به نقطه مرگ بالا – مانند موتورهای دیزل – بر اثر شدت گرما و فشار،قبل از جرقه زدن شمع،مشتعل میشه و لنگر معکوسی به پبستون و مبل لنگ وارد میکنه که برای موتور بسیار مضره. اما همانطور که دوست ناشناسمون گغته،اولا” باید دنده ماشین را در سربالایی متناسب با قدرت مورد نیاز سنگین کنی. در ثانی چون در مناطق گرمسیر و در فصل تابستان،بسیاری از مکانیک ها – برای جلوگیری از گرم شدن موتور – فیلرها مقداری به حالت آوانس تنظیم میکنن،فیلرگیری مجدد میتونه تا اندازه ای به کاهش صدای چک چک سوپاپها کمک کنه. ولی بهترین راه تناسب دنده با قدرت مورد نیازه. موفق باشی.

  • VARELIYO
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام خسته نباشین
   یه پراید مدل ۸۱ خریدم موقع استارت اولیه تا ماشین کامل گرم نشده نمیشه پاپو از گاز بردارم چون خاموش میشه درضمن دور موتور رو هم باید زیاد کرد تا بعد گرم شدن باز خاموش نشده
   میشه راهنمایی بکنین

 2. مرتضی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام. پراید مدل 86 دلرم .چند وقتیه که عنگام دنده خلاص کردن یا اسیت کامل یا با شدت موتور در حالت بنزین خاموش می کند . دو بار استپر را هم عوض کرده لم و وایره را هم تعویض کرده ام کوئل دوبل را هم تعویض کرده ام ولی مشکل حل نشده لطفا مرا راهنمایی کنید . ماشین دوگانه سوز شرکتی می باشد.

  • حسین
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام مشکل از سنسور دریچه گاز است

  • مکانیک
   در ارتباط با مطلب : پراید

   اگه فقط رو گازه ار تنظیم رگلاتوره
   رو بنزین هم هست میتونه سنسور سرعت باشه

   • امید
    در ارتباط با مطلب : پراید

    دلیل دیگر می تواند ورودی هوا برای گازسوز بصورت دستی توسط یک شیر هوا قابل تنظیم هست که اگر مقدار ورودی این هوا زیاد باز باشد و هوا زیاد ترکیب شود این اتفاق می افتد.

 3. ساسان
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من یک پراید مدل 83 دارم که دو روزه چراغ چک آن یک دفعه روشم شد میخواستم علت آنرا بدونم لازم است که بگم ماشین تو هوای سرد روشن کردم و بعد یک کیلومتر اینچراغ روشن شد.

 4. mehdi
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام یکی لطف بکنه وبگه تو دری جدید پزاید 132 یا 131 در منطقه مازندران از کجا میتوانم تهیه کنم

 5. اورنگ
  در ارتباط با مطلب : پراید

  مرتضی جان چرغ چک دلایل مختلفیس داردبهتراست به مکانیک مراجعه ودیاگ بزنی

 6. ehsan
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بسمه تعالی
  باسلام
  من یک پی کی موتوری پراید دارم وقتی دنده یک در حال حرکت سرعت تا 18 بروم صدای گاز و موتور زیاد می شود مجبور شدم بر روی دنده 2 عوض کنم
  آیا مشکل دارد ؟ چه جوری موتور و گاز دادن صدا رو کم کنیم؟
  با تشکر
  yaghtinehsan@gmail.com

 7. سینا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام مبین جان من سینا هستم و مشکلتو خوندم. گاز کپسولتو خالی کن و دوباره یه باک گاز جدید بزن چون بعضی وقتا ممکنه گاز هوا داشته باشه.اگر درست نشد ریل سوختت رو عوض کن حتما جواب میگیری

 8. سینا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقا مرتضی مشکله شما فقط با دیاگ مشخص میشه. به نضر من سنسور دور کیلومترت معیوبه. سنسور کیلومترای ماشینه شما چرخ دنده ای هستش و در استلاح کچل کرده. پنیون کیلومتر شمار و سنسور سرعتشو عوض کن جواب میگیری

  • ارمين
   در ارتباط با مطلب : پراید

   اين مشكل براي من هم پيش امد وقتي پا از روي گاز بر مي داشتم بخصوص پشت چراخ قرمز ماشين خاموش مي شد و كم كم امپر سرعت يا همان امپر كيلومتر از كار افتاد بردم نمايندگي گفتند كه از پنيون كيلومتره تعويض كردن درست نشد بعدش گفتن از سنسور كيلومتره تعويض كردن درست نشد در اخر پس از گرفتن ٢٥ هزار اجرت گفتن از چرخ دنده ي داخل گيربكس خراب شده كه پنيوم كيلومتر را نمي چرخاند و بدون هيچ كاري من را از نمايندگي بيرون كردن تا خودم دست به كار شدم كاري كه انها كردند از نو چك كردم انها درست مي گفتند اما نمي فهميدند كه قبل از هر كاري بايد فيش سنسور كيلومتر را چك كرد كه شوره نزده باشه . با پاك كردن شوره ي فيس سنسور كيلومتر همه چي درست شد به همين راحتي اما ٢٥ هزار مفت مفت ضرر كرديم

 9. کامران
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام عقربه کیلومتر پرایدم تا 60 دقیق کار کرده واز ان به بعد از دور افتاده وکار نمی کند لطفا جواب دهید ممنون

 10. حمید
  در ارتباط با مطلب : پراید

  درجواب سوال اقامرتضی بایدبگم مشکل ماشین شما ازدریچه گازهستش.درزمان گازدادن بازمیشه.وزمانی که درخلاصی قرارمیدهید.بسته نمیشود. به دلیل فشارزیادسوخت واردشده خودروخاموش میشود

 11. حمید
  در ارتباط با مطلب : پراید

  ساسان جان اگه نمیخوای دیاگ بزنی.یه شب تاصبح بست مثبت باتری بردار

 12. وحبد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  من يه پرايد 89 دوگانه سوز كارخانه اي دارم، چند وقت پيش گاهي چراغ چك روشن ميشد دور موتور بالا پايين ميرفت يا گاز نميخورد و يا در حالت خلاص نزديك 2000 ميموند، بردمش تست موتور گفتند سنسور دريچه گازشه (همون سنسور TPS) بايد جنس فاريك پيدا كنيد جنسهاي چيني درست جواب نميدن

 13. خاکسار
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام
  شاید یکم دیر باشه ولی من تازه این مطلب رو دیدم
  سنسور سرعت روی شفت خروجی گیربکس نیست بلکه روی دیفرانسیل چرخ دنده ای است درگیر با پنیون کیلومتر شمار که سنسور کیلومتر روی آن پیچ شده.
  با اجازه مدیر سایت جواب بعضی سوالات رو میدم.
  جواب مرتضی. ماشین شما به 4 علت میتونه چنین مشکلی براش پیش بیاد
  1 استپر
  2 سنسور دریچه گاز
  3 اتاقک دریچه گار
  4 برنامه ecu
  به نظر من پیش تنظیم موتور برو تا دقیقا عیب رو پیدا کنه.
  جواب ساسان. اگه وقتی که ماشین گرم میشه چراغ چک روشن میشه مقاومت فن ماشینت سوخته.
  جواب کامران. احتمالا پنیون کیلومتر شمار ماشینت خورده شده.
  جواب وحید. جنسهای چینی هم جواب میدن ولی عمرشون یکم کمه.

  • مهدی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام
   اول تشکر میکنم از راهنماییهاتون
   من هم مثل آقا مرتضی همین مشکل رو دارم .پراید 132 se مدل 93 دوگانه دستی دارم و تا موقعی که ماشین خنک مشکلی نداره اما همین که هوا گرم باشه و ماشین گرم بشه یا دور موتور بالا و پایین میره یا و خاموش میکنه و یا دور کلا دور موتور بالا میمونه
   چند بار هم دیاگ زدن هرکی یه چیزی میگه نمیدونم چکار کنم

 14. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام پراید مدل 86 دارم و مشکل آمپر پیدا کرده یعنی آمپر تا ربع بالایی می رسه ولی فن روشن نمیشه ؟

 15. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقلی مبین شمع سه پراستفاده کنیدوبدهیدفیلربگذارند

  • علی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام آقا ناصر من یه پراید هاچ بک ۷۵ کره ای دارم تازه موتورشو تعمیر کردم خدارو شکر مشکل روغن سوزیش درست شده ولی الان اول حرکت با دنده یک بعضی وقتا لرزش شدیدی میگره که باز درست میشه دیسک وصفحه شو مکانیک میگه سالمه جلو بندیشم تازه درست کردم. لطفا راهنمایی کنید متشکر.

  • حسن
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سیمش شله

 16. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  دوستان گازسوزهر3یا4ماه بدهند فیلرگذاری

 17. هادی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقا کامران ایراد میتونه یا از دندنه کیلومتر داخل کاپوت متصل به سیم کیلومتر باشه در غیر این صورت ایراد از حلزونی داخل گیربوکس است

 18. مجمد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام – من یه پراید 141 مدل 85 دارم که تو زمستونا صدای موتور رو دور 3000 زیاد داخل اتاق مییاد که فکر کنم مربوط به جنس عایق بندی اون باشه – دوستان عزیز نظرشونا بدن و راهنمایی کنن

 19. میثم
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقابابت این سایت واطلاعاتت دستت درنکنه.

 20. اسد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من مصرف سوختم خیلی بالاس نزدیک 2 برابر مشگلش میدونید

 21. بچه مشد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  پرايد 81 دارم،كاربراتيه اما مصرفش بالاست چكار بايد بكنم؟
  توي دنده 2 در حالت دنده مرده كن ميزنه مشكلش از كجاست؟
  لطفا راهنماييم كنين
  ممنون

  • جواد
   در ارتباط با مطلب : پراید

   مال کاربراتورته یا داره از جایی هوا میکشه یا سوزنات تنظیم نیست برقتم مشکل داره که تو دنده کاز مورده پس میزنه مات دلکو هستش

 22. مسلم
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام بنده پراید 85موتور ساژم دارم وقتی ماشین را روشن میکنم چراغ چک روشن میشه و دور موتور تا 2000بالا میره بعد میاد پایین وچراغ چک روشن خاموش میشه سنسور دریچه گاز عوض کردم درست نشده استوپر 2 تا دیاگ 5بار زدم باز درست نشد تو رو خدا کمکم کنید دارم دیوونه میشم

 23. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من پراید مدل 89 دارم شتابش پایین است راهنمایم کنید

 24. علي
  در ارتباط با مطلب : پراید

  ماشين توجاده جوش اورده به خاطرپارگي لوله اب رادياتوررفته به اب دسترسي نداريم از طرفي استارت ماشينم خرابه چطوري ماشينو خنك كنيم تارينگ وپيستون نچسبونه؟

 25. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پراید

  ممنون ازهمه

 26. مص
  در ارتباط با مطلب : پراید

  ممنون

 27. مصطفي
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام.پرايد83انژكتوردارم.وقتي موتورگرم ميشه وميخاي شتاب بگيري ريپ ميزنه وانگاربرق موتوريه لحضه قطع بشه.تنظيمم رفتم سردرنياوردن.ممنونم.

  • محمد
   در ارتباط با مطلب : پراید

   آقا امید پمپ بنزین که زیر صندلی عقب هست نیم سوز شده پمپ بنزینتو عوض کن درست میشه

 28. رضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من يه پرايد كره هاي مدل 77 دارم كه خيلي سرحاله ولي چند وقته فن رادياتورش هي خاموش وروشن مي شه يعني وقتي فن موتوررو خنك كرد وخاموش شد بعد از چند لحظه دوباره روشن مي شه وفورا خاموش مي شه واين برنامه همش ادامه داره مهره فنو تا حالا چند بارعوض كردم ولي فايده نداره اگه كسي مشكلشو مي دونه خواهش مي كنم راهنمايم كنه اگه بهم ايميل بزنيد كه واقعا سپاسگذتر مي شم

 29. گلشاهی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  پراید مدل 85 دارم.مصرف سوختش زیاد شده در صورتی که فیلتر بنزین عوض کردم و سنسور کیلومتر عوض کردم و فیلتر هوا هم عوض کردم و مطمئن هستم که ماشین نشتی نداره که بنزین بره اما نمیدونم چطوریه که در عرض یک روز یک چهارم بنزینم تمام شد فقط در عرض یک رفت و برگشت از محل کارم به منزل
  لطفا راهنمائی بفرمائید ممنون میشم

 30. رضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام و عرض ادب من پراید 86 دارم تو ترافیک و سرعت های پایین آمپر از خط وسط بالا میره و لی فن وسط میزه و کارشو میکنه بعد از زدن فن عقربه به سمت بالا میره و فن خاموش میشه دوباره چند لحظه طول میکشه که پایین بیاد. آب هم کم نمی آره . نمی دونم فشنگیشو دوبار عوض کردم و لی بازم جواب نداد و ضدیخشو هم عوض کردم بازم جواب نداد . مشکل از چیه و لی تو حالت های معمولی مشک نداره

  • ستار
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام احتمالا سیم اتصال بدنه زعیف شده از سیم قوی تری استفاده کن

  • علی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام من یه پراید90 دارم تو ترافیک آمپرش بالا میاد طرز راننگی شرطه وقتی تو شیب تو ترافیکی سعی کن ماشینو خلاص کنی دراین حالت موتور خنک میشه واگه توکفی هستی سعی کن یه مکس کوتاه کنی تاموتور خنک بشه من اینو رعایت کردم ماشینم مشکلش برطرف شد

 31. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  پراید من مدل 89 هست تازگی بایک استارت روشن نمیشه(البته اول صبح یا زمانی که ماشین برای مدت طولانی خاموش باشه) .استپر رو تمیز کردم انژکتورها رو شستم دیاگ زدم باز هم روشن نمیشه .اگه کسی اطلاعی در این زمینه داره منو راهنمایی کنه

  • سلمان
   در ارتباط با مطلب : پراید

   بعضی پرایدها با بنزین سوپر از این بازیها در میارن.یک احتمال دیگه کنیستر و شیر برقیشه.
   ان شالله برطرف میشه

  • مهدی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   من هم همین مشکل رو داشتم ایراد از ضعیف بودن برق باطری بود چک کن باطریت عمر مفیدش تموم نشده باشه یا ماشینت برق دزدی نداشته باشه یه شب بست مثبت باطریت رو بردار صبح سر جاش بزار استارت بزن اگه راحت روشن شد ماشینت برق دزدی داره

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام اگه ماشینت گاز هم داره حتما رگلاتورش رو چک کن ببین وقتی که ماشینت خاموشه گاز به داخل موتور نشتی نمیکنه ماشین منم پراید 85منم دقیقا این مشکلو داشتم الان هم کاملا حل شده

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   رله دوبلشو عوض کن. صد در صد درست میشه

 32. زهیر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  برای خاموش شذن در حالت خلاص فقط کافیه صافی بنزین عوض بشه
  برای بالا رفتن امپر هم فقط باید رادیاتور عوض بشه چون سوراخ شده خودتون رو با مکانیکای بی سواد علاف نکنید

 33. علی کارسناش ارشد خودرو
  در ارتباط با مطلب : پراید

  اقا مسلم مشکل مپ سنسور ماشین خرابه عوض کنی درست میشه

 34. رحمت اله
  در ارتباط با مطلب : پراید

  باسلام لطفا بفرمایید ایا درخودروپراید قطعه ای بنام اورنگی وجوددارد وچه کارایی دارد باتشکر

 35. رضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام

  خیلی جالب بود

 36. علی غلامی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با عرض سلام وخسته نباشید.براید من 80 هستش .چراغ جک روشن شد بردم ترمز سازی لنت های عقب را عوض کرد وکیت ترمزهای جلو . نه تنها چراغ خاموش نشد بلکه حالا روغن ترمز هم کم می میکند و بسیار خیلی کم درگیره در سرعتهای بالا وطولانی چرخ عقب دود می کند لطفا بگید چکار کنم

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   برو مکانیکی

  • رضا
   در ارتباط با مطلب : پراید

   چرخ عقب چه در سرعت بالا وچه سرعت پایین القاعده باید دود کند چون تنها زمانی این اتفاق می افتد که لنت با کاسه چرخ درگیر است.با توجه به اینکه به مکانیک مراجعه نموده اید .پس دلیل ان فقط جای کنس بلبرینک خراب است. ودر مسافت های طولانی چونمحور داخلی بلبرینک روی کنس می چرخد داغ می کند ودود می کند وبرای تعمیر ان بلبرینک چرخ را دراورد وبا سنبه روی کنس چرخ چندین بار ودر محا های مختلف کوبید تا از چرخش محور دورنی بلبرینک جلوگیری شود

  • فرزاد
   در ارتباط با مطلب : پراید

   من موندم اون به اصطلاح مکانیک چی بارش بوده!!!! چراغ چک روشنه اونوقت لنت ترمز عوض کرده تازه رگلاژم بلدنبوده لنتهای عقب درگیره وداره میسوزه !!! برو پیش یک آدم حسابی

 37. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقامرتضی فیلترهواوفیلرگذاری فراموش نشه

 38. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقارحمت اله اورینگ است

 39. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقا مصطفی روغن 10/50بریز

 40. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  درجواب “پراید مدل ۸۶ دارم و مشکل آمپر پیدا کرده یعنی آمپر تا ربع بالایی می رسه ولی فن روشن نمیشه “آب رادیاتورکم شده درصورتیکه ایرادازفن یافشنگی آب نباشه

 41. حسام
  در ارتباط با مطلب : پراید

  من یه پراید درام که هر چند روز یه بار اب کم میکنه دلل شو میشه کسی بهم بگه

 42. anita
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من پراید 91 ex دارم2 هفته کارکرده . فرمون می کشه یه سمت چپ ینی موقع حرکت مدام من باید فرمونو بگیرم که ماشین نگیره اونور. تنظیم باد هم زدم درست نشد . مشکل از کجاس؟

 43. ميلاد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام،من يه پرايد دارم خيلى دوسش ميدارم

 44. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام یه پراید 87 دارم که وقتی روشن میکنم درو موتور یکم بالا میره بعدش عادی میشه و وقتی حرکت میکنم مخصوصا تو دنده 1 و 2 کلاچ میگیرم که یا دنده عوض کنم یا ترمز کنم دور موتور یه کم از 1 بالا میره بعد عادی میشه.دلیلش چی میتونه باشه؟ممنون

 45. Mahmoud
  در ارتباط با مطلب : پراید

  واقعاممنونم ازاطلاعات پرسشهاوپاسخهاطبیعتامشکلهای مشترک همه ماست

 46. سعید مهرپویا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من ماشین 132 مدل 90 دارم و صبح که ماشین رو روشن میکنم با 3 تا یا 4 تا استارت باید روشنش کنم و بعدش حرکت که میکنم تا 50 — 60 متر ریپ میزنه بعد خوب میشه و خوب میمونه
  بعد اگر خاموش کنم که بیشتر از 15 دقیقه خاموش باشه بازم همینجوری میشه ولی اگر بلافاصله روشن کنم اینتوری نمیشه و خوبه و قدرتش تو سر بالایی کمه و کم میاره…..ممنون میشم کمکم کنید ممنونم09156409040

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   رفع عیب

   علتهای احتمالی

   عیب
   باطری را شارژ کنید، سیستم شارژ را کنترل نمایید.

   باطری ضعیف است.

   استارت موتور را نمی چرخاند (نور چراغ جلو کم است.)
   باطری راتعویض نمایید.

   باطری معیوب است.
   پست های باطری را تمیز یا تعویض نمایید. اتصال برق باطری و موتور استارت را محکم کنید.

   کابل های باطری خورده و زنگ زده، یا اتصالها شل است.
   تعویض نمایید.

   سولونوئید استارت معیوب است.

   استارت موتور را نمی چرخاند. (نور چراغ جلو خوب است.)
   جا شیار دنده استارت را تمیز نمایید.

   بندیکس کثیف و یا معیوب است.
   تعمیر و یا تعویض نمایید.

   استارت معیوب است.
   تعویض نمایید.

   سوئیج استارت معیوب است.
   باطری را شارژ کنید، سیستم شارژ را کنترل کنید.

   باطری ضعیف است.

   موتور آرام می چرخد ولی روشن نمی شود.
   تعویض نمایید.

   باطری معیوب است.
   پست های باطری را تمیز و یا عوض کنید. اتصال های استارت را محکم کنید.

   کابل های باطری خراب، یا اتصال ها شل است.
   تمیز و یا تعویض نمایید.

   اتصال بدنه موتور خوب نیست
   تعمیر و یا تعویض نمایید.

   استارت خراب است
   فیلتر و روغن موتور را تعویض نمایید.

   روغن داخل موتور سفت است.
   جرقه سر شمع ها کنترل کنید.

   خرابی سیستم جرقه.

   گردش موتور عادی است ولی روشن نمی شود.
   خروجی کوئل را کنترل کنید

   جرقه سر شمع مشاهده نمی شود.

   شکستگی در دلکو و چکش برق را بررسی کنید و از نظر نداشتن رطوبت مطمئن شوید، هنگامی که جرقه ای از سر سیم کوئل به دلکو مشاهده نشد اتصال های مدارجرقه و پلاتین را کنترل کنید.اگر سرشمع ها برق وجود دارد، عیب مربوط به سوخت است.

   فیلتر هوا را بردارید و عمل ساسات را بررسی کنید، اگر لازم باشد با فشار آرام انگشت آن را کمک کنید. روغن زدن به محور دریچه کاربراتور ممکن است کمک کند. اتصال بنزین از کاربراتور را شل کرده استارت بزنید و پمپ شدن بنزین را بررسی کنید.

   جرقه سر شمع مشاهده می شود.

   به داخل کاربراتور نگاه کنید گاز بدهید. رطوبت یا خشکی آن را تماشا کنید، اگر خشک بود مسیر پمپ شتاب دهنده را تمیز کنید، درصورتیکه مرطوب باشد شمعها را درآورده و پس از تمیز کردن آنها را از لحاظ فاصله تنظیم کنید.

   در صورتی که بنزین به کاربراتور می رسد.
   بنزین داخل باک را کنترل کنید ممکن است بنزین نداشته باشد و درجه اشتباه نشان می دهد.

   بنزین به کاربراتور نمی رسد.
   اتصال بدنه موتور پمپ بنزین را چک کنید و به پمپ تقه بزنید، اگر شروع به پمپ کردن بنزین کرد، پمپ را سوار کنید.

   اگر پمپ بنزین الکتریکی باشد.

   در صورتیکه کار نکرد به متخصص رجوع کنید. مطمئن شوید که مسیر از مخزن بنزین تا پمپ بنزین باز است، سر پمپ را بردارید و فیلتر پمپ را تمیز کنید و مطمئن شوید موقعی که سر پمپ را دوباره بستید محکم است و راه نفوذ هوا بسته شده است. لوله ها را از نظر نشت هوا کنترل کنید و در صورتیکه عیبی پیدا نکردید باید با متخصص مشورت کنید.

   در صورتی که پمپ مکانیکی باشد.
   کنترل و دوباره تنظیم کنید.

   دلکو نامیزان است.

   جرقه پس می زند، در داخل کاربراتور صدا ایجاد می کند.
   کاملا خشک نموده و ترتیب جرقه را کنترل کنید.

   در دلکو و نقطه های اتصال مرطوب است.
   به قسمت ” گردش موتور عادی ولی روشن نمی شود.”. رجوع کنید با تکیه بر مسئله ساسات جرقه و شمع ها.

   خرابی در سیستم بنزین و یا سیستم جرقه است.

   موتور روشن شده ولی دوباره خاموش می شود.
   تنظیم کنید.

   پیچ گاز احتیاج به تنظیم دارد.

   در دور آرام موقعی که موتور سرد است خاموش می شود.
   فیلتر هوا را بردارید و کار ساسات را کنترل کنید.

   ساسات درست کار نمی کند.
   در صورتیکه امکان داشته باشد پیچ گاز را زیاد کنید.

   دور آرام در دور کمی است.

   هنگامی که موتور گرم است در دور آرام موتور خاموش می شود.
   اگر ممکن است سوخت دور آرام را تنظیم کنید.

   مخلوط بنزین و هوای دور آرام تنظیم نیست.
   تمیز کنید.

   پیچ هوا میزان نیست.
   عمل ساسات را کنترل کنید.

   ساسات گیر کرده است.
   پلاتین را تنظیم کنید و در صورتیکه فرسوده باشد، تعویض نمایید.

   پلاتین درست تنظیم نیست و یا خال زده است.
   سطح شناور را به مقدار مشخص شده تنظیم کنید. والوهای سوزنی را تمیز کنید.

   کاربراتور خفه کار می کند.
   اتصالهای کاربراتور به منیفولد را محکم کنید. لوله مکش منیفولد را کنترل نمایید.

   نشتی در لوله مکش (لوله منیفولد)
   سرعت سوخت دور آرام را به مقدار مشخص تنظیم کنید.

   مخلوط هوا و بنزین تنظیم نیست.

   دور آرام موتور (سلو) نرم نیست.
   پلاتین را عوض ، تمیز و یا تنظیم کنید.

   پلاتین خال زده، کثیف و یا درست تنظیم نشده است.
   فاصله دهانه شمعها را تنظیم نمایید.

   شمعها کثیف و یا نامیزان است.
   تنظیم کنید.

   دلکو میزان نیست.
   اتصالهای کاربراتور را به منیفولد محکم کنید.

   نشتی در لوله مکش (لوله منیفولد)
   فیلرگیری کنید.

   فاصله ساق سوپاپها و چکشی ها میزان نیست.
   تنظیم کنید.

   تنظیم دلکو صحیح نیست.

   شتاب اتومبیل کم است.
   پیچها را محکم کنید و در صورتیکه واشر خراب شده باشد، تعویض نمایید.

   در لوله مکش نشتی وجود دارد
   سوراخها و والوهای سوزنی را تمیز کنید.

   سوخت کافی نیست.
   مطمئن شوید که تمام گاز داخل اتومبیل برابر تمام گاز کاربراتور است، در صورتی که لازم باشد تنظیم کنید.

   بازوهای اهرمهای گاز میزان نیست.

   قطعات فرسوده و یا خراب شده را تعویض نمایید. دلکو را طبق مشخصات موتور تنظیم کنید، گرفتگی داخل لوله آوانس مکش را برطرف نمایید واتصالات را محکم کنید.

   آوانس اتوماتیک دلکو صحیح نیست.
   تمیز کنید و یا تعویض نمایید.

   شمع ها خراب شده است.

   موتور ریپ می زند.
   مدار جرقه، چکش برق و وایرهای سیستم جرقه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام قطعات سیستم خشک و تمیز است.

   مدار جرقه خراب است.
   تمام قطعات متصل به منیفولد را محکم کنید.

   در لوله های تنفسی نشتی است.
   در صورتیکه لازم باشد تمیز کنید.

   بنزین کافی نیست و یا با آب مخلوط شده است.
   سوزن شناور را تمیز کنید. سطح شناور را کنترل کنید.

   خفه کردن کاربراتور.
   اگزوز را تعمیر کنید.

   سیستم اگزوز گرفته است.
   تنظیم کنید.

   دلکو تنظیم نیست.

   موتور دارای قدرت کمی است
   تعمیر ویا تنظیم نمایید.

   آوانس اتوماتیک خلاء خراب است.
   تمام قطعات متصل به منیفولد را محکم کنید.

   در مسیر لوله های تنفسی نشتی است.
   فیلر گیری گنید.

   فیلر سوپاپ ها صحیح نیست.
   فشار را اندازه بگیرید.

   فشار کمپرس کم است.
   سوخت رسانی به کاربراتور و والوهای سوزنی را بررسی کنید.

   بنزین کافی نمی رسد.
   مطمئن شوید که تمام گاز داخل اتومبیل برابر تمام گاز کاربراتور است.

   اهرم گاز خارج از تنظیم است.
   طوری تنظیم کنید که دور آرام موتور افزایش یابد.

   پیچ گاز احتیاج به تنظیم دارد.

   در دور آرام موتور خاموش می شود ولی در بقیه مواقع عادی کار می کند.
   تمیز کنید.

   سوراخ هوایی سلو (دور آرام) مسدود شده است.
   تمام قطعاتی که متصل به منیفولد هستند، کنترل کنید و در صورتیکه محکم نبودند محکم کنید.

   در لوله مکش نشتی است.
   مقدار آوانس را کاهش دهید.

   دلکو خیلی آوانس است.

   در حین کار موتور ضربه می زند.
   فنرهای آن را بررسی کنید.

   آوانس اتوماتیک گریز از مرکز معیوب است.
   سیستم خنک کن موتور را کنترل نمایید.

   موتور داغ می کنند.
   شمع مناسب بکار ببرید.

   شمعها داغ می کنند.
   کربن زدائی نمایید.

   جمع شدن جرم و دوده در محفظه احتراق.
   تعویض نمایید.

   واشر سرسیلندر سوخته است.

   در درجه حرارت عادی موتور آب از لوله اگزوز خارج می شود.
   تعمیر کنید.

   سرسیلندر ترک برداشته
   تمام اتصالهای داخل دلکو را تمیز و محکم نمائید و وضعیت آن را کنترل کنید.

   سر وایرها در مدار جرقه شل یا کثیف است.

   موتور در سرعتهای زیاد ریپ می زند.
   پلاتین را کنترل و تنظیم کنید

   پلاتین سوخته و یا فاصله ها تنظیم نیست.
   تمیز یا تنظیم و یا تنظیم نمایید.

   شمع ها خراب است.
   نشتی و یا کمبود آب را کنترل کنید ولی قبل از اضافه کردن آب نیم ساعت جهت خنک شدن موتور صبر کنید.

   کمبود آب در سیستم خنک کننده.

   داغ کردن موتور
   سفتی تسمه پروانه را به مقدار مشخص شده تنظیم کنید و در صورتی که تسمه خراب شده باشد تعویض نمایید.

   تسمه پروانه شل است.
   تعویض نمایید.

   لوله های جنت خراب است.

   واشر درب رادیاتور را کنترل کنید و مطمئن شوید که در حالت خوبی است و درب رادیاتور نسبت به درجه حرارتهای متفاوت مناسب عمل می کند، در غیر این صورن تعویض نمایید.

   درب رادیاتور خراب و یا مناسب نیست
   مسیر را تمیز کنید.

   مدار دستگاه خنک کننده گرفتگی دارد.
   ترموستات خراب شده را با یک ترموستات مناسب درجه حرارت کارکرد موتور تعویض نمایید.

   ترموستات خراب است.
   طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ، اتومبیل را تنظیم کنید.

   دلکو میزان نیست.
   پمپ آب را تعمیر و یا تعویض نمایید.

   پمپ آب خراب و یا نشت می کند.
   اتصال لوله را از نظر نشت کنترل کنید.

   عیب در لوله خارجی اتصال به رادیاتور جهت تنظیم و خروج بخار آب.
   مسیرها را به وسیله گریس حل شده در آب باز کنید. از به کار بردن وسایل خشن خوداری کنید.

   راههای عبور هوا به رادیاتور مسدود شده مخصوصا مسیرهای عمود بر رادیاتور. (پروانه، مگس و آشغال مسیر عبور هوا را مسدود کرده).
   از متخصص کمک بگیرید.

   ترمال سوئیچ پروانه برقی خراب است.

   اگر گرفتگی وجود دارد بر طرف سازید. لوله مکشی را چک کنید. آوانس دلکو را طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ اتومبیل تنظیم کنید. قطعات فرسوده را تعویض نمایید.

   آوانس اتوماتیک دلکو خراب است.

   داغ کردن موتور
   موتور را متوقف کنید و اتومبیل را به محل گرم ببرید تا یخها آب شود

   به علت یخ زدن، پمپ آب کار نمی کند و تسمه روی پولی هرز کار می کند.

   در موقع روشن کردن موتور در هوای سرد از موتور صدای غیر عادی شنیده می شود.
   محکم کنید.

   تسمه پروانه شل است.
   در صورتیکه جای گریس خور نداشته باشد ماده ای که توسط سازتده اتومبیل معرفی شده است به آب اضافه کنید.

   بلبرینگ پمپ آب احتیاج به گریس دارد.
   با یک یا دو قطره روغن سبک روغن کاری کنید.

   بلبرینگهای دینام احتیاج به روغنکاری دارد.
   ازمتخصص کمک بگیرید.

   خرابی فرمان هیدرولیک.
   تعمیر و یا از پمپ نو استفاده کنید.

   کاسه نمد خراب شده.

   پمپ آب نشت می کند.
   در صورتیکه شکستگی مشاهده نگردید از واشر نو استفاده کنید.

   واشر سر سیلندر سوخته و یا سر سیلندر ترک برداشته است.

   وجود دائمی حباب هوا در رادیاتور و داغ کردن موتور.
   لوله ها را بررسی کنید، اگر لازم بود تعویض نمایید. واشر سرسیلندر را در صورتیکه لازم بود تعویض نمایید.

   نشتی خارجی (معمولا محل نشت گچ و شوره می زند).

   رادیاتورمرتبا آب کم می کند.

   نشتی آب به داخل موتور را با استفاده از گیج روغن و بالا آمدن سطح روغن می توان کنترل نمود. در حالت خیلی بد روغن بصورت سفید رنگ است. بخار اضافی لوله اگزوز را کنترل کنید.

   نشت به داخل موتور.
   کاربراتور را تنظیم کنید.

   کاربراتور احتیاج به تنظیم دارد.

   موتور زیاد بنزین مصرف می کند.
   فیلتر هوا را تمیز و یا تعویض نمایید.

   گرفتگی در ورود هوای مکشی است.
   ساسات را رفع گیر نمایید.

   ساسات گیر کرده است.
   ازمتخصص کمک بگیرید.

   خوردگی سیلندر، پیستون، رینگ (ها) و یا خرابی کاسه نمد روی گاید سوپاپها.

   موتور مرتبا روغن کم می کند و دود آبی از اگزوز خارج می شود.
   موتور را کاملا بشوئید و موتور را درحالت گرم نگه دارید و نشت آن را کنترل کنید، واشرهای لازم را تعویض و یا پیچ آنها را محکم کنید.

   روغن ریزی موتور.

   دود اگزوز عادی است ولی مرتبا باید روغن به موتور اضافه شود.
   تمیز کن

 47. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بايد اينقدر خريد و فروششان کرد تا بلاخره يکي شون خوب از آب در آيد*من هم ماشين را که تحويل گرفتم معيوب بو رفع عيب که نشد بلکه به تدريج چند تا عيب ديگر پيا کرد که بعد از اتمام گارانتي و بيمه فروختمش

  • حسن
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام پراید مدل ۸۸ دارم وقتی کگازو فشار میدم صدای تق تق میاد وقتی ک بنزین سوپر میزنم سریع رفع میشه علتش چیه.

 48. امیر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  من پراید صبا دوگانه 89 دارم بیش از یک سال وقتی سویچ رو باز میکنم یا صدای سوت انژکتور(پاشش بنزین)نمیاد یا زمان کمتر از معمول میاد که در اینحالت ماشین روشن نمی شه قبلا باید سیمهای فیوز رو تکون میدادم تا ماشین روشن شه ولی مدتیه دیگه اینکار فایده نداره و سنسور روی گیربکس (که نمیدونم همون سنسور سرعته یا نه)رو عوض کردم حدود یک ماه خوب شد(نمی دونم چرا گیربکس روغنیش میکنه و هر بار که تمیزش میکنم چندروز خوب میشه) ولی بازم مشکل حل نشد دوبار رله دوبل رو عوض کردم چند بار سیمهای فیوز و جعبه فیوز و سرباتری و پمپ بنزین رو عوض کردم اما بازم نشد چندجا نشون دادم اما کسی چیزی نفهمید دیاگ هم چیزی نشون نداد لطفا راهنمایی کنید

 49. مانی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با عرض سلام یک پراید 141 مدل 87 دارم یک مدت درجا گاز میخوره یا در دور پایین شدت گاز زیاده این کارا رو کردم شمع عوض کردم انژکتور شستشو دادم استیپر عوض کردم و سنسور دریچه گاز عوض کردم رله فن و مقاومت فن رو عوض کردم همه اینکارا رو توسط مکانیک انجام شده و پیش حرفه ای دیاگ شده اما بازم ماشین پر گازه سیم گاز هم بستاش حالت طبیعی داره دیگه دارم روانی می شوم هیچ کس نمی دونه همش میگن اینو عوض کن اونو عوض کن تو رو خدا کمک کنید

 50. فرهاد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام . تازگیا یه 141 مدل 87 خریدم که وقتی روشنش میکنی فن روشن می شه و علامت چک میاد . لطفا راهنماییم کنید

 51. محسن باسمنجی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  پراید مدل86 دوگانه سوز دارم در حالت بنزین د ر زمان گاز دادن موتور تک کار میکندویک لحظه دور موتور یک مقدار به سمت پایین میرود انژکتورها و شمعها تست شده مشکلی نداشت ولی درست نشده لطفا مرا راهنما کنید متشکرم

 52. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام . پراید مدل 91 صفر خریدم ، ولی هر دوهفته یکبار که مسیر 3 ساعته رو رانندگی میکنم باید داخل مخزن انبساطش 2 لیوان آب بریزم آیا این مقدار آب کم کردن طبیعیه؟ ماشینو بردم نمایندگی تمام مسیرهای آب وموتور چک کردن حتی ترموستاتش رو هم عوض کردم ولی هنوز همونجوریه ؟ لطفا راهنمایی کنید

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   اگر آب منبع انبساط از حد مجاز بالاتر باشه كم كردن عاديه ولي در غير اينصورت دلايل زيادي داره اول از همه بايد به آمپر دماي آب توجه كني چون اگه دماي آب بيش از حد بالا بره بازم آب كم مي‌كنه. بعد سعي كنيد در هر حالتي ضد يخ -ضدجوش تو راديات باشه.

 53. حبیب کرمی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام ماشینم مدل 86 مزقعی که فن ماشین روشن میشه چراغ چک روشن میشه به نظر شما ایراد از چیه?

 54. سا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  من یک پراید دارم که دو تا مشکل داره 1- موقعی که دنده عقب میرم میخوام که ترمز بگیرم یک صدای تق مانند از ترمز میاد
  2- دومین مشکل هم اینه که موقع حرکت یا عوض کردن دنده ماشین تقه میزنه و یا صدای مثل تقه موقع برداشتن پا از روی کلاج صدای تقه احساس میکنم از دیفرانسیل بیاد ممنون میشم اگه کمک کنید

 55. آرش
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بابا جمع کنید قوطی کبریت رو

 56. منوچهر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من یه پراید انژکتوری ( نیمه انژکتور )دارم متاسفانه تعضی از مکانیکها وبرق کارها جهت تعمیرات بهش دست نمی زنند ومی گویند که نمی توانیم آن را تنظیم کنیم وبه من توسیه می کنند که آن را هرچه سریعتر بفروشم ولی این ماشین ده سال است برای من بدون هثچ مشکلی کار کرده وکلیه سیستمهای آن از قفل وشیشه بالا بر تا کولز وفن هنمه به خوبی کار میکند ومصرف سوخت آن هم پائین است ولی میترسم برای من ایحاد مشکل کنم آیا آن را بفروشم یا نگرش دارم آیا تنظیم آن واقعا کار مشکلی است.

  • حسین
   در ارتباط با مطلب : پراید

   منم تازه یکیشو گرفتم ، به نظر من نباید مشکلی باشه شمافقط قطعاطی
   که ممکنه خیلی نیاز باشه و ضروری هستش همیشه توی ماشین داشته باش بقیه هم که عمومی هست وهمه می تونن تعمیر یا تعویض کنن توی هرشهری دراصل می خوان خودشونو راحت کنن. ضمنا ظاهرا نمایندگی های سایپا هم مشکلی با تعمیراین مدل نداره فقط می گه بعضی قطعات رو ندارم .

 57. رامین
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  یه پراید 132 دارم که دستی گاز سوزش کردم . کسی که این کارو کرده میگه منبع 13 کیلوی وصل کرده ولی منبع ماشین من از 7 یا9 تا البته جدیدا فیکس7 کیلو بیشتر پر نمیشه و هر جا بردم میگن این 13 کیلویی
  با تشکر

  • پارس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   شما بايد توجه ميكردين كه در اولين بار سوختگيري چقدر گاز جا گرفت. چون بعد از اولين بار سوختگيري حتي بعد از تخليه به ظاهر كامل، مقداري گاز داخل منبع باقي ميمونه. ولي خيال ميكنيم كه منبع خاليه.

 58. امید
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  حدود یک ماه است پراید صفر خریدم ولی موتورش به شدت داغ میشود و گاهی اوقات جوش میاورد.میشه راهنمایی کنید

 59. رضامهدوی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  قیمت پراید رو میخوام بدونم

 60. علی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام من یه پراید 141 مدل 84 خریدم 2 تا مشکل داره یکی اینکه هنگام شب وقتی چراغها روشن میشن دمای اب بالا میره و فن دیر عمل میکنه به شدتی که آبش جوش میاره و 1قول قول میکنه و از قمقمه میپاشه بیرون و یکی هم صبها هنگام روشن شدن اولش خیلی صدا فیلر میکنه انگار یه چیزی تو موتور ول هستش و هنگامی که در دنده 3 گازش میدی خیلی صدا فیلر میده باتشکر

 61. adonis
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام پراید 86 دارم که در سربالایی امپر اب به خط سوم میرسه وبعد ازون اب کم میکنه با اینکه فن هم کار میکنه بازم امپر پایین نمیاد در ضمن من ترموستات در رادیاتور فشنگی وشیلنگ ها رو عوض کردم
  تا الان به چند میکانیک بردم هیکدوم نتونستن علتو پیدا کنن

  • سعید
   در ارتباط با مطلب : پراید

   احتمالا مشکل از تسمه دینامت باشه چون یا فرسوده شده یا پاره

  • پارسا
   در ارتباط با مطلب : پراید

   با توجه به‌اينكه تو سربالايي بيشتر اين اتفاق مي‌افته دليلش احتمالا از سرسيلندر است. شما توجه كنين زماني كه جوش مياره شيلنگ ورود آب از موتور به راديات كمي باد ميكنه يا نه؟ اگر اينطور باشه 100% سرسيلندر مشكل داره.

  • علی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   ببین سیم های فن رادیاتت برعکس نیست. اگه برعکس باشه فن باد رو در جهت مخالف میزنه و هین مشکلاتی که میگی پیش میاد.
   اگه با این کار حل شد به من زنگ بزن و خبرش رو بده و ازم تشکر هم بکن.
   09154155063

  • کاوه
   در ارتباط با مطلب : پراید

   دوست گرامی! احتمال داره فن رادیاتور ضعیف شده باشه یا فیش های برق فن رسوب داشته باشه.که باعث میشه فن با دور نهایی کار نکنه و یا اینکه باطری شما ضعیف شده. کلا از اتصال کابلهای باطری باید چک کنی تا اتصالات فن و در نهایت خود فن.

  • الهام
   در ارتباط با مطلب : پراید

   باسلام.ماشین 141 منم همین مورد رو داشت .همه مراحلو طی کردم.آخرش کل عیبش از درب بشکه آب رادیات بودکه بعدازتعویض اوکی شد.صدرصد

  • komak
   در ارتباط با مطلب : پراید

   شلنگ اب پشت منی فول رو چک کن

 62. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام من یک پراید 132 دارم از وقتی که دادم فِیلر زدند پشت فرمان که میشینی ماشین در جا لرزش شدید داره لطفا کمکم کنید
  با تشکر از دوستان

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پراید

   موتورش می خواد برقصه

  • پارسا
   در ارتباط با مطلب : پراید

   فيلر هارو صفت گرفتن و ماشين تو فشار كار ميكنه و بايد ببينني كه ماشين تك كار ميكنه يانه اگر تك كار منه بايد شمع ها و ميزان كمرس موتور و واير ها هم بازديد بشه.

 63. حسام
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من یه پراید 131 LE بتازگی خریدم
  بعدازیه ماه نمی دونم چرا امپر بنزین خیلی کم نشون می ده درصورتی که مطمئنم بیش ازاین بنزین داره اول تحویل خوب بود ولی یکدفعه اینجوری شده لطفا راهنمایی کنید

 64. سعید
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام
  من یه پراید 111 دارم گاهی اوقات در حین رانندگی با حر سرعتی ماشین یهو خاموش میشه ((بیشتر در فصل تابستان))و هر چی استارت میزنم روشن نمیشه بعد مدتی که وای میسم و سیم جعبه فیوز داخل موتور ((فیوز 3تا سیم داره)) رو بر میدارم و باز جا مزنم (( حالت ریست کردن)) ماشین بعد از استارت زدن روشن میشه

  بگم که سنسور سرعت و رله دوبل هم عوض کردم
  راستی ماشین من یه آمپ با یه جفت باند هم داره
  امکان داره از باطری باشه ؟
  خواهشن کمکم کنید ببخشین طولانی شد

  • کاوه
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سیستم های صوتی مصرف برق بالایی دارن. اگر با راهنمایی دوستان در سایر موارد نتیجه دلخواه رو نگرفتین باید یک باطری اضافه تهیه کنین و دینام ماشین رو هم عوض منین و قوی تر بندازین.

   • محسن کیخایی
    در ارتباط با مطلب : پراید

    هسلام من پراید87دارم فن که روشن میشه چراغ چک روشن میشه مقاومت فن هم عوض کردم فایده نداشتلطفا راهنمایی کنید ?ممنون

  • محسن
   در ارتباط با مطلب : پراید

   مشکل ماشینت از برق مگنتیت می باشد . باید عوضش کنی درست میشه (البته فکر کنم )

 65. احمد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  کمک کمک

  سلام الان ساعت 2 نصفه شبه ومن متوجه شدم که باک بنزین پرایدم نشتی میده و بوی فجیعی توی ساختمون راه انداخته این مشکل تا چه حد مشکل ساز هست؟؟؟؟؟

  کمکم کنید؟؟؟؟

 66. مهران
  در ارتباط با مطلب : پراید

  کمک کمک کمک
  سلام

  یک پراید 85 ساژم دارم وقتی که کولر روشن میکنم یا شب چراغ و فن همزمان کار می کنه (بدون کولر) درو موتور افت شدیدی پیدا می کنه . هر جا میبرم کسی ایرادشو پیدا نمیکنه بخدا کلی خرجش کردم همه قطعات برقی عوض کردم ولی ب نتیجه نرسیدم. کمک کمک کمک

 67. جك
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  پرايد كاربوراتي مدل 80 دارم كه وقتي با كولر كار مي كنه موقع توقف يا چراغ قرمز موتور خاموش ميشه و بايد دوباره استارت زد. مشكل چيست؟ ممنون

 68. اصغر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام من یه پراید مدل 74 دارم یکی دو روزه گلگیر جلو سمت راننده صدا میکنه انگار که مثلا یه تیکه از گلگیر پاره شده باشه با دست که روی گلگیر می زنی صدای پارگی میده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم .

 69. اصغر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  مدل ماشینم 84 می باشد

 70. شادمان
  در ارتباط با مطلب : پراید

  پدرم یک پراید انژکتوری 83داره بنزین زیاد می سوزونه ودود سیاه از اگزوزبیرون می ده مشکلش چیه به خدا150هزار تومان خرجش کردیم ولی تنظیم موتور می گه هیجیش نیست کمکم کنید

  • boran
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام یک پیشنهاد عمومی برای بازدیدکنندگان دارم که کلیه خودرو داران حتما یک اسپری انژکتور شور خریده و از ورودی هوا به طرف منیفولد در سوخت بنزین در اولین مرطبه سه بار به همراه گاز دادن اسپری کنند و یک قطعه بران boran با خاصیت شتاب دهنده و کاهش سوخت و آرامش دهنده موتور که افتخار این مرز و بوم است تهیه و بر روی موتور خودرو نصب کنند – احمدیان از تبریز

 71. bijan
  در ارتباط با مطلب : پراید

  mamnoon az etelaateton…khayli mamnoon

 72. Taraetemady
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام من ی پراید مدل 90 دارم چند وقتیه وقتی ماشین در جاکار میکنه به همراه روشن بودن کولرچراغ چکش روشن میشه دلیلش چیه؟

 73. سامان
  در ارتباط با مطلب : پراید

  موتور پرایدجزو بهترین موتورهای اتومبیل در ایران است گذشته ازضعفهای مونتاژوبدنه وترمز ضعیف ولی موتورش خوب است.

 74. روزبه
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  من يه پرايد مدل 80 دارم. بعد 6-7 سال كه هميشه روغن تكتاز توش ميريختم دفعه قبل پايا ريختم. ديدم كه روغن كم كرده. دوباره همون تكتازو ريختم ولي بازم روغن كم ميكنه ولي قبل اين دوبار حتي 1 قطره هم كم نمي‌كرد. از طرفي تو هيچ حالتي هم ماشين دود نمي كنه. حتي تو جاده گردنه‌اي هم چك كردمش بازم دود نداشت. روغن ريزي هم نداره. يه نفر اگه جنين حالتي واسش پيش اومده يه راهنمايي كنه. ممنون.

  • سامان
   در ارتباط با مطلب : پراید

   کم کردن روغن به میزان کم زیاد جای نگرانی نداره بهران پیشتاز بریز فیلترهواوروغن رو عوض کن.

  • مجتبی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام.از روغن مرغوب استفاده کنید و روغن به موقع تعویض شود.روغن نامرغوب و بیش از حد استفاده شدن روغن باعث تبخیر آن می شود.

 75. ساسان
  در ارتباط با مطلب : پراید

  باسلام . من یک پراید مدل 83 انژکتوری دارم . حدود چندماه است .درحال حرکت و در هنگام سرعت، یکدفعه ماشین دچار نفس تنگی می شود(ریپ می زند و دوباره به حالت قبل بر می گردد).گاهی در حال ترمز کردن و در سرعت کم چراغ چک روشن شده و خاموش می شود. پیش چندتا برقکار و مکانیک بردم و هرچه قطعه برقی بوده تعویض شده و انژکتورها چندبار شستشو داده شده ولی بازهم عیب برطرف نشده ،نمی دانم دیگر چه کار کنم. خواهشآ منو راهنمایی کنید

  • مجتبی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   اگر ماشین به حالت سلو کار میکند. ایراد یا از انژکتورهاست و یا برق دزدی دارد.به نمایندگی ها مراجعه شود.

  • مهدي
   در ارتباط با مطلب : پراید

   من يه همچين مشكلي داشتم ايراد از آفتامات دينام بود
   چند وقت ديگه كامل از كار ميفته

 76. سامان
  در ارتباط با مطلب : پراید

  فیلتر بنزین چک کن.شمعهات روهم چک کن.

 77. رضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  من ماشینم وقتی 1 روز روشنش نکنم , موقع روشن شدن استارت میخوره ولی روشن نمیشه !!!!!!!!
  رله 2بل هم عوض کردمه بازم همونجوریه!!

  لطفا راهنمایی کنید

  • آشنا
   در ارتباط با مطلب : پراید

   نوع ماشین ! در ضمن اگر پراید باشد تمام فیوز سیمیهای بغل موتور را عوض کن نوعش را بخر احتمالا فیوز فستی داخلش سوخته

 78. بهار
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام پراید مدل90دارم بعضی وقتا توی حرکت خامو شمیشه بردم نمایندگی دستگاه گذاشت گفت عیب ازشیربرقی عوضش کردم درست نشد چکارش کنم

 79. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  من یه پراید 131 مدل 90 دارم هنگام روشن شدن گاز میخوره. قبلا 170 تا میرفت حالا 140 به زور میره. ضمنا آمپر آبش زیادی بالا میاد.

 80. مهرداد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  درود
  پراید مدل 82 من کاربراتوری است استارت هنگام خاموش کردن سویچ صدار فیژ میداد آنرا تعمیر کردند الان هنگام سرد بودن ماشین براحتی استارت میخورد اما اگر موتور گرم باشد دیگر استرت عمل نمیکند میگویند باید آرمیچر هم عوض شود خواهش میکنم مرا راهنمای کنید
  سپاسگذارم

 81. محسن
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام.من یه پراید صبا دوگانه سوز کارخانه مدل 89 دارم، چند وقتیه که یعضی وقتا سرعتش با فشار دادن پدال گاز تا نصفه هم از 140 رد میکنه ولی بعضی وقتا تا ته هم که گاز میدی از 130 بالاتر نمیره…علتش چی میتونه باشه..فیلتر بنزین رو هم عوض کردم..شتابش بهتر شد ولی مشکل سرعت رو داره…لطفا راهنمایی کنید

 82. موحد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام.ماشین پرایدمدل 84 دارم.آمپرش زود میره بالای90 درجه،وقتی کولرروشن میکنم جوش میاره تا حالا بیش از 12 تعمیرگاه نشون دادم،رادیاتور،درب قمقمه آب،واترپمت،ماسوره های آمپرکه جلو موتوره همه را عوض کردم ولی درست نشده همه میگن راهش اینه که بفروشیش بنظر شما که تعمیرکار ماهری هستید باید چیکار کنم درست بشه؟ممنون

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   شما تمام قطعات مربوطه رو عوض کردید!! یا منفی بدنه به موتور ضعیفه ویا به احتمال زیاد مسیرهای اب که تو پوسته ی موتور وجود دارن گرفتگی دارن که دلیلش هم میتونه استفاده از آب معمولی به جای آب رادیات باشه.

   • boran
    در ارتباط با مطلب : پراید

    سلام ترموستات را عوض کردید اون را درارید بدون اون برانید اگر در ست شد عوض کنید و مرا دعا

 83. امید
  در ارتباط با مطلب : پراید

  باسلام خدمت دوستان من ی ۱۱۱ دارم ک روش سیستم هس یبار سوئیچ باز کردم ک استارت بزنم یهو ی صدایی اومد خلاصه بگم فهمیدم ک باتریم قطع شد و انداختم دور و یکی دیگه خریدیم تا اینکه دیشبم دوباره یهو سوئیچ باز کردم همین اتفاق افتاد منتهی این دفعه این سیم ک فک میکنم مربوط ب فیوز کنار باتری سوخته بود ک این سیم رو هم تعویض کردم علتش چیه ی توضیحی راجع ب این جعبه مشکی کنارباطری میدین چی هس؟؟ ممنون میشم

  • سجاد
   در ارتباط با مطلب : پراید

   فیوز اصلی است که اگر دینام برق اضافی تولید کنن فیوز اصلی سیم وسطی می پرد بده باتری ساز دینامتو تنظیم کنه شاید داخل دینام مشکل از افتامات و یا دیود باشد عوض کنه حله داداش .

   • سجاد
    در ارتباط با مطلب : پراید

    به نظر من سیستم صوتی که در ایران بسته میشه هیچ کس به استانداردیش فکر نمیکنه و پدر دینامو باتری را درمیاره برا اونا پول باشه تمام. اگه سیستم نبندی بهتره . اصلا کلا نباید روی خودروی کارخانه چیزی به برقش اضافه کنی.مثل سیستم و یا پروژکتور. و…

 84. asa
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام
  تازه سیستم رادیاتور و آب آن را عوض کردم امروز در حالی که موتور روشن بود و آمپر آب تا نیمه بالا بود پس از خاموش شدن فن در رادیاتور را با احتیاط باز کردم پس از چند ثانیه آب بالا آمده و آب سیاه از دهانه رادیاتور خارج شد.
  موضوع چیست؟

 85. zahra
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام تورو خدا یکی جواب بده..ماشینم پراید مدل ۹۰ هستش خاموش که کردم فرمانش زیادی چرخید به چپ بعدش دوباره خواستم روشن کنم که اصلا سویچ توش باز نمیشه

 86. مهران
  در ارتباط با مطلب : پراید

  با سلام
  ماشینم پراید 132sx مدل 90 هستش که چند وقتیه صبح ها بد روشن میشه یعنی اینکه حدوداً 2ثانیه باید استارت رو نگهدارم و بعد از روشن شدن هم دور موتور نوسان داره اولش تا 1.5 میره بالا بعدش میاد زیر 1 و بعد از چند 5 ثانیه درست میشه ممنون میشم اگه کسی راهنماییم کنه

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام. این مشکل میتونه از استپر موتور باشه .ولی در کل این مشکلی نیست که بخواید واسش هزینه کنید.

 87. mojtaba
  در ارتباط با مطلب : پراید

  صبحها پس ازروشن شدن موتورپرایدریپ میزنه ولی بعدازده دقیقه رانندگی درست میشه علت چیست

 88. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام؛
  یه پارس ای ال ایکس دارم ک هنگامی که پشت چهارراه توقف میکنم و ماشین ب حالت سلو میره دورموتور کم کم کاهش پیدا میکنه و ماشین خاموش میشه البته این همیشه این اتفاق نمی افته و در مواقعی که موتور گرم میشه این حالت رخ میده . استپر رو هم عوض کردم ولی تاثیری نداشته . خواهشا راهنماییم کنین که دقیقا مشکل چیه و چطوری میتونم برطرفش کنم؟؟ 

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   میتونه خیلی دلایل داشته باشه که با دیاگ مشکل مشخص میشه. ولی اگه دیاگ چیزیو نشون نده احتمال اینکه کوئل خراب باشه هست.حتما به یک تنظیم موتور کار بلد مراجعه کنید.

 89. لیلا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام یه پراید مدل 87دارم بعضی شبا خود به خود بوق ماشین میگیره مشکل کجاست

 90. فرهاد
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام اگه سنسور اکسیژن رو رو پراید نصب نکنم مشکلی برای ماشین پیش نمیاد؟

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   بله مصرف ماشین میره بالا و موتور بنزین رو خام میسوزونه. بعد از یه مدت موتور از تنظیم خارج میشه. علتش چیه که قصد ندارید نصب کنید؟؟؟؟

 91. مسعود
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام
  وقتی ماشین در جا کار میکنه یه صدای سوت آروم از استپر و ورودی هواکش میده.البته این صدا از وقتی شروع شد که از اسپری انژکتور استفاده کردم. همراه با گاز به ورودی هوا اسپری کردم.

 92. پیام
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام به اساتید محترم. پراید131 ساژم تحویل 18/12/91 دارم که 1 مشکل ناجور پیدا کرده با سرد شدن هوا هر روز بدتر از روز قبل روشن میشه نمایندگی بردم میگن باید برنامه استارت سرد بریزی رو ecuاما کل اصفهانو گشتم کسی نداشت کسی میتونه کمکم کنه ؟؟؟

  • بهادر
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام. دوست عزیز رو استارت خوردن ماشین زیاد حساس نشید مخصوصا هوای سرد چون آب رادیات روغن وتمام قطعات موتور سرد است ماشین با سه یا چهار استارت خوردن طبیعیهمشکلی نیست نگران نباشید

   • بهروز
    در ارتباط با مطلب : پراید

    این بار که خواستی استارت بزنی پات رو یه مقدار رو پدال گاز فشار بده اگه زود روشن شد ماشینت مشکل ساسات داره که 2 تا دلیل داره یا استپر موتورت خرابه یا همون برنامه ی ecu که خودت گفتی در ضمن این برنامه رو میتونی پیدا کنی باید بگردی ببینی کی تو برنامه هاش اینو داره اصفهان کاربلد کم نداره خدا رو شکر!!!

 93. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام بههمگی عزیزان.آقا من یک پراید 85 دارم از نوع ساژم دمای ماشین به وسط که میرسه یا بالتر میره که فن شروع به کار کنه قمقمه بقل رادیاتور شروع به قل قل میکنه بعد آب رومیده بیرون.در قمقمه در رادیات رو عوض کردم تمام اتصالات رادیات رو چک کردم ترموستات 82 درجه است سالمه نشتی نداره فقط دما میره بالا آب کم میکنه.از عزیزان خواهش میکنم جواب بدین ممنونم

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   این مشکل میتونه از خراب بودن سنسور دمای آب باشه یا از ضعیف بودن گردش اب . که ضعیف بودن گردش اب میتونه دلایل زیادی داشته باشه. یک را حل برای اینجور ماشینها اینه که حوزینگ ترموستات ماشینتون رو کاربراتوری کنید .روی حوزینگ کاربراتوری محل نسب فشنگی دما هست که با نسب فشنگی اب مدل کاربراتوری فنها در دمای پایین تر مثلا 80 درجه روشن میشوند و دیگه مشکل پس دادن اب از قمقمه رو ندارید. با این روش مشکل رو حل نکردید بلکه دور زدید. ابتدا به یک تنظیم موتور ماهر مراجعه کنید اگر جواب نگرفتید یا اینکه هزینش خیلی میرفت بالا از اون روش که گفتم استفاده کنید.

  • سواد
   در ارتباط با مطلب : پراید

   درب قمقمه یک واشر مشکی رنک داره که این واشر سوراخ کوچکی داره که بالوله خروجی اب باید یکی بشه
   این دستورالعمل از سایت سایپاکپی شده
   نشتی و یا کمبود آب را کنترل کنید ولی قبل از اضافه کردن آب نیم ساعت جهت خنک شدن موتور صبر کنید.

   کمبود آب در سیستم خنک کننده.

   داغ کردن موتور
   سفتی تسمه پروانه را به مقدار مشخص شده تنظیم کنید و در صورتی که تسمه خراب شده باشد تعویض نمایید.

   تسمه پروانه شل است.
   تعویض نمایید.

   لوله های جنت خراب است.

   واشر درب رادیاتور را کنترل کنید و مطمئن شوید که در حالت خوبی است و درب رادیاتور نسبت به درجه حرارتهای متفاوت مناسب عمل می کند، در غیر این صورن تعویض نمایید.

   درب رادیاتور خراب و یا مناسب نیست
   مسیر را تمیز کنید.

   مدار دستگاه خنک کننده گرفتگی دارد.
   ترموستات خراب شده را با یک ترموستات مناسب درجه حرارت کارکرد موتور تعویض نمایید.

   ترموستات خراب است.
   طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ، اتومبیل را تنظیم کنید.

   دلکو میزان نیست.
   پمپ آب را تعمیر و یا تعویض نمایید.

   پمپ آب خراب و یا نشت می کند.
   اتصال لوله را از نظر نشت کنترل کنید.

   عیب در لوله خارجی اتصال به رادیاتور جهت تنظیم و خروج بخار آب.
   مسیرها را به وسیله گریس حل شده در آب باز کنید. از به کار بردن وسایل خشن خوداری کنید.

   راههای عبور هوا به رادیاتور مسدود شده مخصوصا مسیرهای عمود بر رادیاتور. (پروانه، مگس و آشغال مسیر عبور هوا را مسدود کرده).
   از متخصص کمک بگیرید.

   ترمال سوئیچ پروانه برقی خراب است.

   اگر گرفتگی وجود دارد بر طرف سازید. لوله مکشی را چک کنید. آوانس دلکو را طبق مشخصات داده شده در کاتالوگ اتومبیل تنظیم کنید. قطعات فرسوده را تعویض نمایید.

   آوانس اتوماتیک دلکو خراب است.

   داغ کردن موتور

  • امیرعرفانی
   در ارتباط با مطلب : پراید

   عزیز ترموستات قفل کرده

 94. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  عزیزان دمای زیاد ماشین پراید فکر کنم ایده ای غلط باشه چون موتور پراید با کاربراتو تفاوتی نداره فقط سیستم انژکتور روش نصب شده .کاربراتور روی دمای پایین کار میکند.دمای بالا برای کل قطعات ماشین مضر هست باتری رو خراب میکنه قطعات رو میپوسونه من نمیدونم چرا دمای بالا رو صحیح میدونن.

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   ماشینهای کاربراتوری با دمای 80 درجه کار میکردند سیستمشون اینطوری بود ولی پراید انژکتوری دمای کارکردش 90 درجه هست که این با توجه به سیستم تزریق سوختش هست. ولی ماشینهایی هستن که با بالا بردن دمای موتور بهره وری سوخت رو بالا بردن مثل 206 که دمای کارکردش 97 درجه هست یعنی فن رادیتور تا دما به 97 نرسه روشن نمیشه. بعضی از 405 های قدیمی هم با توجه به برنامه ی کامپیوترشون دمای کارکرد موتورشون 97 بود. هر موتوری براش تعریف شده که در چه دمایی بالاترین بهره وری سوخت رو داره.
   اینکه شما میگید موتورش با کاربراتوری فرق نداره درسته ولی اتفاقا این سیستم انژکتور هست که با دمای موتور کار میکنه و تزریق سوخت رو تنظیم میکنه.

   • شاهین
    در ارتباط با مطلب : پراید

    این مشکل رو منم داشتم خودم راننده اژانسم چند بار این بلا سرم اومد تا پیداش کردم . مشکل از رادیاتور ماشینته . در ظاهر سالمه اما برو یه کوشش رادیاتور یا ولوو بنداز مشکلت هل میشه من خودم سر گرم شدن موتور همه کار کردم از ترموستات . درب . درب قمقمه . فشنگی اب . رله . مقاومت . همه رو عوض کردم نشد . تا اخر رادیات عوض کردم درست شد .

 95. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام.
  اگه کوئل سالم نباشه یا تنظیم نشده باشه چه مشکلی ایجاد میکنه و دقیقا در ماشین چه حالتیو بوجود میاره؟؟

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   منظورتون از تنظیم نشده باشه چیه؟؟؟؟؟ اگه کوئل درست کار نکنه شمع نمیتونه درست جرقه بزنه ماشین عطسه میزنه یا قدرتش کم میشه یا ولو میزنه اگر هم یکی از پایه هاش جرقه نفرسته ماشین 3 کار میکنه و … . در ضمن آوانس جرقه در ماشینهای انژکتوری رو کامپیوترشون تعین میکنه بر خلاف کاربراتوری که دلکو این کارو میکنه.

 96. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بهروز جان جواب منو هم میدی بالا نوشتم

 97. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام بهروز جان. اتفاقا صاحب قبلیش هم همین کارو کرده بود حالت کاربراتوریش کرده بود ولی بعد از یه مدتی فن یا خیلی زیاد کار میکرد یا تند تند هر ۱۰ ثانیه یک بار فن میزد.بردم باتری ساز حالت فابریکیش کرد.میگم مشکل از واشر سر سیلندر نمیتونه باشه؟که نیمسوز شده باشه .شتاب ماشین هم یه مقدار کم و زیاد میشه.جواب بدین ازتون ممنونم

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   سلام. حتما مشکلی داشته که حالت کاربراتوری کرده بودش. فک کنم فشنگی ابش رو عوض میکرد درست میشد و دیگه احتیاجی به برگردوندنش به فابریک نبود. واسه چک کردن سرسیلندر بهترین روش اینه که کمپرس 4 تا سیلندر رو بگیری. ولی همه ی تعمیرگاهها ندارند باید بگردی ببینی کی تو لوازمش داره. به نظر من ماشین شما باید یه سرویس اساسی بشه کامل سیستم انژکتورش چک بشه. از من میشنوی فشنگیش رو کاربراتوری کن یه خورده هم تر و تمیزش کن بفروش ماشینو. خیلی خرج میزاره رو دستت اخرشم درست نمیشه .به خصوص اگه لوله های گردش اب از تو موتور گرفتگی داشته باشن. تا بیان تشخیص بدن چشه کلی خرج میتراشن. البته ممکنه رادیاتور هم گرفتگی داشته باشه از داخل اونم چک کن.

 98. مجتبی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام خدمت دوستان من یه خودروی پرایدمدل84 ساژم دارم که بعدازتوقف دوازده ساعته یاصبها دیر روسن میشه وبعدروشن شدن موتورش ریپ میزنه ولی بعد ده دقیقه رانندگی درست میشه ضمنا این مورد در هنگام رانندگی بابنزین پیش میادلطفا اگه میدونید راهنماییم کنید.

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   یه فشار از پمپ بنزینش بگیر ببین 3 بار هست یا نه بعد ماشین رو خاموش کن فشار پمپ بنزین نباید بیاد پایین اگه فشار خوابید مشکل از پمپ بنزینه .در غیر اینصورت انزکتورهاش رو با دستگاه سرویس کن. این کارا همشون کار تنظیم موتوریه .

   • مجتبی
    در ارتباط با مطلب : پراید

    سلام با تشکر از بهروزجان چندین باردادم تنظیم موتوردرست نشده اگه ممکنه بگیدچطورفشارپمپ بنزین بگیرم؟

    • بهروز
     در ارتباط با مطلب : پراید

     به یه گیج فشار که واسه مایعات باشه احتیاج دارید که رنجش هم بین 0 تا 6 به بالا باشه .راستش فک نکنم بتونی چون یه مقدار تجربه میخواد. یه شلنگ بنزین از بالای فیلتر بنزین میاد واسه ریل سوخت اون شلنگ رو از ریل سوخت میکشی میزنی به یه طرف گیج اون طرف گیج هم با یه شلنگ دیگه میزنی به ریل سوخت.( گیج رو تو مسیر قرار میدی)
     بعد میزاری بنزین که ریخته خشک بشه بعد سوییچ رو دو بار بازو بست میکنی تا ببینی فشار چنده باید 3 تا 4 بار باشه. بعد سوچ رو ببند ببین فشار میاد پایین یا نه نباید فشار باد پایین. اگه اومد پایین که دیگه باید ببری تنظیم موتور اگرم که نه ماشین رو روشن کن چنتا گاز اساسی بش بده بازم نباید فشار از 2.5 باد پایین.

 99. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بازم سلام بهروز جان.ممنون که جواب دادین یه سوال دیگه داشتم.چطوری خودم دوباره کاربراتوریش کنم فن رو.سوکت و رله و سیمها و فشنگیشو دارم.نقشه سیستم فنشو میگی خودم این کارو کنم.ممنون میشم.

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   رله 5 فیش باید باشه حتما.
   یه برق ثابت امپر بالا ( سیم ضخیم) میدی به پایه 30 – یه برق مثبت امپر پایین ( سیم نازک)میدی به پایه 86 -سیم خروجی فشنگی کاربراتوریت به پایه ی 85 بده – برق ورودی به فن رو هم از 87a بگیر-
   اگه ماشینت سرد بود ولی فن همینطور یک سره کار میکرد بهد وقتی گرم شد موتور فن خاموش شد یعنی عملکرد فن برعکس شد ورودیه فن رو به جایه 87a از 87 بگیر . بستگی به نوع فشنگیت داره ولی همون اولی که گفتم احتمال خیلی زیاد همونه. انجام بده نتیجش رو بم بگو. 3 تا از سیم های بالا که میخوای وصل کنی اماده تو فیشی که الان به رله ی فنت وصله هستن فقط میمونه تشخیص که اونم به عهده ی خودته. سیم 4 م هم که از فشنگی میگیری . سوالی بود در خدمتم

 100. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بهروز دادا ماشین من وقتی درحالت سلو قرار میگیره لرزش داره وبعضی مواقع یه تکونی میخوره میخواستم ببینم دقیقا مشکلش چیه؟ .ممونن.

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   لرزش موتور ماشین دلیلای زیادی داره. میتونه کیفیت جرقه تو یکی یا چنتا از سیلندهات پایینن باشه دلایلش میتونه کویل باشه یا وایر شمع یا خود شمع که اینها باید یکی یکی چک بشن.شمعا رو باز کن ببین رو چینیشون ترک نخورده بعضی ترکها خیلی ریزن باید دقت کنی اگه ترک داشت حتما شمعها و وایر شمها رو با هم عوض کن.
   یکی دیگه از دلایل میتونه انژکتور ها کثیف باشن سوخت مساوی وارد 4 تا سیلند نشه که باید با دستگا شسته بشن.
   یکی دیگه از دلایل میتونه استپر موتورت باشه که به اندازه ی کافی هوا رو عبور نده موتور واسه یه لحظه خفه کنه .
   دلیل مکانیکیش میتونه از کمپرس سیلندر ها باشه که همشون برابر نیستن در حالی که باید مساوی باشن. تشخیصش هم فقط با کمپرس سنجه که متاسفانه 99 درصد تعمیرگاهها ندارن.

 101. بهروز
  در ارتباط با مطلب : پراید

  دوستان شرمنده اگه من جوابهام خیلی کلیه . اخه نمیشه هر عیب ماشین چنتا دلیل میتونه داشته باشه واسه همین جوابا طولانی میشه.
  در ضمن از راه دور نمیشه عیب یابی کرد همینطوریش میبریم ماشین رو پیش 10 تا استادکار ماشین رو میبینن تو عیبش میمونن چه برسه به اینکه از را دور بخوای عیب یابیش کنی. دوستان هم لطف میکنن فقط عیب رو به شکل کلی میگن نه میگن ماشین چیه نه میگن چقد را رفته نه میگن گاز سوزه یا تک سوز نه میگن تا حالا چه کارهایی واسش کردیم جواب نداده خلاصه اطلاعات میدن در حد لالیگا!!!!!

 102. مجتبی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام با تشکر از بهروزجان چندین باردادم تنظیم موتوردرست نشده اگه ممکنه بگیدچطورفشارپمپ بنزین بگیرم؟

  [پاسخ]

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   داداش مشکل ماشینت میتونه از جاهای دیگه هم باشه مثلا باید همون موقع که داره ریپ میزنه دیاگ بش وصل باشه تا پارامترها هم چک بشه این کاری نیست که خودت بتونی حتی میتونه از برق ماشینت هم باشه که نمیتونه کویل رو تغذیه کنه به خصوص وقتی باطریت شارژ کم کرده مثل صبح . اون گیج بنزین هم اگه اشتباهی کنی باعث اتیش سوزی میشه . نکن این کارو !!!!!!! برو یه تنظیم موتور حرفه ای با سواد پیدا کن. شما کدوم شهری؟؟؟

 103. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام بهروز جان ممنونم ازت فن پایین تر از وسط میزنه خیلی عالیه مثل اولش شد.فقط یه مشکل.سیم پیچ رله(همون که بقل ال ایدی هست بقل پلاتین رله) یه مقداری داغ میکنه آخه من در پوشش رو باز کردم تونستم دست بزنم مشکلی نداره رله فن نمیسوزه؟

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   معمولا تا یه حد گرم میشه مشکلی نیست رله شما 40 امپر اگه بعد از یه مدت دیدی پوسته ی رله رو ذوب کرد یه رله امپر بالا تر بذار ولی همین 40 هم عالیه. راستی حتما اون سیم مثبت ضخیمه رو از همون رله قبلی گرفتی دیگه؟؟؟!! چون اگه برق مثبت مستقیم بش از جای دیگه داده باشی عملا فیوز فن رو از مدار خارج کردی و در صورت اتصالی به جای سوختن فیوز سیم کشیت میسوزه!!!!

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   چراق چک روشن نموند ؟

 104. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بهروز جان یه سوال دیگه این عقربه دمای آب پراید.هر خطش چند درجه نشون میده .مثلا وسطش چند درجه هست؟خیلی آقایی فدات

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   بستگی به مقاومت فشنگیت داره .بین فشنگی ها اختلاف هست. معمولا وسط 90 درجه خط پایینش هم تقریبا 80 اما زیاد دقیق نیست.

 105. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بهروز جون سیم مثبت ضخیم رو از پشت سوییچ گرفتم.کلا به هیچ فیوزی وصل نیست یه مدار جداست.مدار فابریکش یه سیم زرد داشت به مثبت فن اونو قطع کردم.به جاش اینو وصل کردم. حالا کجاش فیوض بزارم تا نسوزه سیم کشیم.از پشت سوییچ گرفتم برقشو؟؟

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   2 تا کار میتونی کنی یا اینکه تو مسیر همین سیمه که خودت جدا کشیدی قبل از رله یه فیوز بزاری .ببین فیوز فنت چند امپره همون امپر رو بزار یا اصلا همون فیوز رو در بیار بزار واسه این. اگه میخوای اصولی باشه جعبه فیوزت 2 تا پیچ میخوره اونا رو باز کن پشت جعبه فیوزت رو نگا کن ببین سیمی که از فیوز امپر رفته واسه فن چه رنگیه همون زردست یانه خلاصه اون سیمو پیدا کن دنبالش کن بزنش به رله به جای این سیمی که خودت کشیدی. سعی کن قبل از باز کردن جعبه فیوز سر باطری رو بکشی

   • صادق
    در ارتباط با مطلب : پراید

    باسلام خدمت آقا بهروز. میتونین با شماره 09172384384 تماس بگیرین من چندتا سؤال داشتم هروقت پیامک کنیدخودم باهاتون تماس میگیرم . قربان تو صادق . ممنون میشم .منتظرم .

 106. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقا بهروز برقی رو که از پشت سوییچ گرفتم فیوض باهمون آمپر بزارم سر راهش امکاه سوختن نداره فیوز.یعنی فیوض ضعیف نیست برای اون برق؟ راستی ایمیل داری اگه سوالی در مورد ماشین داشتم ازت بپرسم لطف میکنی.

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   امپر فیوز رو مصرف کننده مشخص میکنه ربطی نداره از کجا برق رو گرفتی . فن های 2 دور فک کنم 40 امپر میذارن ولی بازم از تو جعبه فیوزت چک کن. behruz.mc69@yahoo.com

 107. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  راستی پرایدم رو بفروشم.نظرت با 206 مدل 82 تا 84 چی هست خوبه بگیرم.یا نه.ماشین به نظرت چی خوبه برا زیر پام میخوام؟

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   206 که از عمرش گذشته باشه خرج زیاد داره واسه ماشین بازا خوبه که خودشون تا یه حدی دس به اچارن. بهترین ماشین واسه زیر پات همین پراید. اگه مشکلت حل شد نگهش دار. 405 مدل 85 تا 88 اگه تمیز گیرت بیاد خوبه. من خودم اصلا به بدنه و رنگ ماشین اهمیت نمیدم اصل موتورشه . خرج نگه داریش از 206 کمتره.

 108. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بچه ها با 20میلیون بین 206و ال90چه مدلی وکدوماشو میتونم بردارم ؟

 109. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پراید

  پراید 83 دارم دنده 5 یا 4 و در دور بالا کلاچ چند ثانیه نگه دارم یا خلاص کنم خاموش میکنه مشکل از کجاست؟

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   ببر تنظیم موتور ولی یه فیلر گیری هم کن میتونه از فیلر هات باشه

   • ستار
    در ارتباط با مطلب : پراید

    اقا بهروز سلام پراید مدل89دارم گاهی اوقات با زدن راهنما استفاده از شیشه بالابرها ویا هروسیله برقی ماشین خاموش میشه دینامش رو چک کردم سنسور دور موتورش رو عوض کردم سیم اتصال بدنه روقوی تر کردم فایده ای نداشت چیکارش کنم

    • بهروز
     در ارتباط با مطلب : پراید

     سلام. دیاگ بزن ببین اون لحظه که مثلا شیشه رو بالا میبری ماشین میخواد خاموش بشه چه سنسورهایی درست عمل نمیکنن. با این حال یکی از دلایلش میتونه استپر موتور باشه. کولر که میگیری خاموش میشه باز؟؟؟

 110. وحید
  در ارتباط با مطلب : پراید

  آقا بهروز سلام
  من یه پرایدمدل 82 نیمه انژکتور دوگانه سوز دارم، چندتا مشکل داره
  ریپ میزنه( بعضی میگن از برقشه)
  دور موتور خیلی پایین میاد
  با گاز تقریبا حرکت غیرممکنه مگه در سرعت بالا
  موقع استارت سخت روشن میشه
  موقع ترمز ناگهانی خاموش میشه
  لطفا راهنمایی کنید

 111. سعید 0122
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام دوستان ماشینم مدل 90
  اوایل فنش رو دو تا خونه روشن میشد معد مدتی رو سه خونه روشن الان فن خنک کننده رو چهار تا خونه روشن میشه یکی به دادم برسه محبت شما کم نشه

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   2 تا سنسور دما داره ماشین که یکیش تک سیمه و دما رو برای صفحه امپر میفرسته و یکی دیگه 2 سیمه که به ecu دما رو میفرسته باید دیاگ بزنی ببینی فن رو چه دمایی روشن میشه و با درجه ی صفحه امپرت مقایسه کنی اینطور معلوم میشه کدومشون خرابه. تنظیم موتور مراجعه کن. آب رادیاتورت رو هم وقتی ماشین سرده از درب رادیاتور چک کن نه قمقمه شاید اب کم کرده.

 112. سعید 0122
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام دوستان ماشینم مدل 90
  اوایل فنش رو دو تا خونه روشن میشد بعد مدتی رو سه خونه روشن الان فن خنک کننده رو چهار تا خونه روشن میشه یکی به دادم برسه محبت شما کم نشه

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   ۲ تا سنسور دما داره ماشین که یکیش تک سیمه و دما رو برای صفحه امپر میفرسته و یکی دیگه ۲ سیمه که به ecu دما رو میفرسته باید دیاگ بزنی ببینی فن رو چه دمایی روشن میشه و با درجه ی صفحه امپرت مقایسه کنی اینطور معلوم میشه کدومشون خرابه. تنظیم موتور مراجعه کن. آب رادیاتورت رو هم وقتی ماشین سرده از درب رادیاتور چک کن نه قمقمه شاید اب کم کرده.

 113. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  سلام بهروز جون میگم.فشنگیه مال فابریکش کمتر از 90 درجه داره که کمتر از وسط بزنه دیگه کاربراتوریش نکنم؟؟ یه سوال دیگه ترمز دستیم رو چطوری ریگلاژ کنم که زودتر بگیره ؟؟ممنون

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   ترمز دستی تجربه میخواد چون اگه درست رگلاژ نکنی لنتات درگیر میمونن بعد 10 دقیقه رانندگی دود از چرخای عقب در میاد. این یکی رو دیگه بیخیال شو بده مکانیک. واسه اطلاعت میگم حالا یه مهره داره جفت همون دسته ی ترمز یکی اونه یکی دیگه هم زیر ماشین اونجا که سیم ترمز دستی عمود میشه رو یه سیم دیگه که اون سیمه وسله به دوتا چرخا. سوال اولت رو هم اصلا متوجه نشدم منظورت چیه؟

 114. بهادر
  در ارتباط با مطلب : پراید

  بهروز جون سنسور اکسیژن از کجا معلوم میشه که خرابه.بعد چه تاثیری رو کارکرد ماشین داره.رله کنیستر رو شتاب ماشین تاثیر داره ؟ ببخشید که سوالام زیاد شد اگه این مشکلات تو این مبحث گفته بشه شاید مشکل خیلی از افراد دیگه حل بشه.پس بهتره اینجا سوالاتمون رو مطرح کنیم دوستان.

  • بهروز
   در ارتباط با مطلب : پراید

   شیر کنیستر هیچ تاثیری رو شتاب و هیچ چیز دیگه نداره فقط واسه اینه که بخارات بنزین تو باک رو بیاره تو موتور و بسوزونه که این بخارات در برابر بنزینی که انژکتور میفرسته ناچیزه . بعضی از ماشینا اصلا کنیستر ندارن. اکسیژن اگه از مدار خارج بشه که چک روشن میشه اگر درست کار نکنه 2 حالت داره یا بنزین کم تزریق میشه که ماشین کم جون میشه یا زیاد تزریق میشه که خام میسوزونه نشونشم اینه که شمعها دوده میزنن. شمع ماشین انژکتور به هیچ عنوان نباید دوده بزنه دوده ی شمع هم کیفیت جرقه رو میاره پایین بازم ماشین کم جون میشه. دیاگ که بزنی تو پارامتر ها باید بین 100 تا 900 میلی ولت متغیر عدد نشون بده که نشون دهنده ی سلامتشه.در ضمن اگه ماشین وقتی سرده سرده مثل صبح بد کار کنه هیچ ربطی به سنسور اکسیژن نداره چون از مدار خارجه بعد که گرم شد میاد تو مدار. من در خدمتم.