یکشنبه ۷ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۸

از كمك 5 هزار ميليارد توماني به واحدهاي توليدي خبري نشد!

عضو شوراي مركزي شبكه خانه‌هاي صنعت و معدن ايران گفت: هنوز از مبلغ 5 هزار ميليارد تومان قول داده شده براي كمك به واحدهاي توليدي بعد از يك سال خبري نشده است.

به گزارش دنياي خودرو به نقل از روابط عمومي خانه صنعت و معدن مازندران، داريوش هندويي كه رئيس خانه صنعت و معدن مازندران نيز هم هست با اشاره به بسته سياستي نظارتي سال 89 بانك مركزي گفت: در اين بسته از بانك‌ها خواسته شده كه حدود 37 درصد منابع مورد نظر خود را در اختيار توليدكنندگان صنعتي، معدني و كشاورزي قرار دهند اما چون تكليف نشده و هيچ ضمانت اجرايي براي انجام اين امر وجود ندارد، تضميني نيست كه اين ميزان تسهيلات‌دهي محقق شود.
هندويي ادامه داد: در اين مدت حدود دو سال كه سخت‌ترين شرايط اختصاصي بر جامعه حاكم است ليست سوم استمهال هنوز پذيرفته نشده است و از تسهيلات سه مرحله‌اي سرمايه در گردش اعلام شده فقط يك مرحله آن مكفي تحقق و تخصيص يافت، همچنين از مبلغ 5 هزار ميليارد تومان قول داده شده به واحدها نيز هنوز بعد از يك سال خبري نشده است.
رئيس خانه صنعت و معدن مازندران گفت: تنها بانكي كه واقعاً به بيشتر تعهدات خود عمل كرده بانك صنعت و معدن وابسته به وزارت صنايع و معادن بوده كه خدا را شاكريم كه اين بانك تاسيس شد و گرنه آسيب بيشتري به بخش صنعت و معدن وارد مي‌شد.
وي افزود: همراهي بانك‌ها به غير از بانك صنعت و معدن براي تسهيلات دهي به كارخانجات متناسب با شرايط فعلي در حد انتظار نيست.
هندويي تصريح كرد: تا مشكل چك‌هاي برگشتي و بدهي‌هاي معوق شركت‌هاي توليدي برطرف نشود، مشكلات همچنان ادامه مي‌يابد.
‌عضو شوراي مركزي شبكه خانه‌هاي صنعت و معدن ايران بيان داشت: براي تعداد قابل توجهي از واحدهاي توليدي به ‌دليل معوقه و چك برگشتي حكم اخطاريه و اجرائيه صادر شده است، البته بانك‌هاي خصوصي شرايط سخت‌گيرانه‌تري عليه واحدهاي توليدي اعمال مي‌كنند.
وي اظهار داشت: بر اساس اصول علم مديريت در شرايط بحران، اساس كارها بر مبناي مديريت بحران شكل گرفته و مبتني بر قواعد و دستورالعمل‌هاي خاص و قيد تسريع در امور به مرحله اجرا در مي‌آيند نه اينكه بر پايه همان شرايط و روال عادي گذشته عمل شود.
هندويي خاطرنشان كرد: در شرايط فعلي كه بحران جهاني به كشور ما نيز سرايت كرده و به ركود در داخل كشور دامن زده است و مزيد بر علت‌هاي گذشته شده بايد اساس اصول مديريت بحران عمل شود.
هندويي اظهار داشت: اگر وضع اقتصادي به همين منوال ادامه يابد بازكردن گره‌هاي كور ناشي از بدهي‌ها و چك‌هاي برگشتي در آينده به‌سادگي امكان‌پذير نخواهد بود و عواقب بدي به ‌دنبال خواهد داشت.
وي اضافه كرد: بايد همگي تلاش كنيم كارخانجات به توليد خود ادامه دهند، چرا كه واحدهاي توليدي تنها با توليد، فروش و صادرات مي‌توانند بدهي‌هاي بانكي خود را بپردازند.
‌هندويي تصريح كرد: صنعتگران براي اشتغال و افزايش ثروت و رفاه ملت ما تلاش و زحمات طاقت فرسايي متحمل مي‌شوند كه شايسته نيست تا اين حد در تنگنا و مشقت و تحت فشار قرار گيرند.
وي در پايان پيشنهاد كرد: پيگيري بدهي‌هاي بانكي و معوقات و چك‌هاي برگشتي پاس نشده واحدهاي توليدي به سبب اخذ تسهيلات حتي الامكان براي مدت مشخصي به حالت تعليق درآيد و گرنه حتي با تخصيص و ابلاغ اعتبارات زياد هم براي اكثر واحدها امكان دريافت آن وجود نخواهد داشت و وضعيت بغرنج همچنان ادامه دارد.

نویسنده : هوشمند امینی

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=23
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما