یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۸

از کمک ۵ هزار میلیارد تومانی به واحدهای تولیدی خبری نشد!

عضو شورای مرکزی شبکه خانه‌های صنعت و معدن ایران گفت: هنوز از مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان قول داده شده برای کمک به واحدهای تولیدی بعد از یک سال خبری نشده است.

به گزارش دنیای خودرو به نقل از روابط عمومی خانه صنعت و معدن مازندران، داریوش هندویی که رئیس خانه صنعت و معدن مازندران نیز هم هست با اشاره به بسته سیاستی نظارتی سال ۸۹ بانک مرکزی گفت: در این بسته از بانک‌ها خواسته شده که حدود ۳۷ درصد منابع مورد نظر خود را در اختیار تولیدکنندگان صنعتی، معدنی و کشاورزی قرار دهند اما چون تکلیف نشده و هیچ ضمانت اجرایی برای انجام این امر وجود ندارد، تضمینی نیست که این میزان تسهیلات‌دهی محقق شود.
هندویی ادامه داد: در این مدت حدود دو سال که سخت‌ترین شرایط اختصاصی بر جامعه حاکم است لیست سوم استمهال هنوز پذیرفته نشده است و از تسهیلات سه مرحله‌ای سرمایه در گردش اعلام شده فقط یک مرحله آن مکفی تحقق و تخصیص یافت، همچنین از مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان قول داده شده به واحدها نیز هنوز بعد از یک سال خبری نشده است.
رئیس خانه صنعت و معدن مازندران گفت: تنها بانکی که واقعاً به بیشتر تعهدات خود عمل کرده بانک صنعت و معدن وابسته به وزارت صنایع و معادن بوده که خدا را شاکریم که این بانک تاسیس شد و گرنه آسیب بیشتری به بخش صنعت و معدن وارد می‌شد.
وی افزود: همراهی بانک‌ها به غیر از بانک صنعت و معدن برای تسهیلات دهی به کارخانجات متناسب با شرایط فعلی در حد انتظار نیست.
هندویی تصریح کرد: تا مشکل چک‌های برگشتی و بدهی‌های معوق شرکت‌های تولیدی برطرف نشود، مشکلات همچنان ادامه می‌یابد.
‌عضو شورای مرکزی شبکه خانه‌های صنعت و معدن ایران بیان داشت: برای تعداد قابل توجهی از واحدهای تولیدی به ‌دلیل معوقه و چک برگشتی حکم اخطاریه و اجرائیه صادر شده است، البته بانک‌های خصوصی شرایط سخت‌گیرانه‌تری علیه واحدهای تولیدی اعمال می‌کنند.
وی اظهار داشت: بر اساس اصول علم مدیریت در شرایط بحران، اساس کارها بر مبنای مدیریت بحران شکل گرفته و مبتنی بر قواعد و دستورالعمل‌های خاص و قید تسریع در امور به مرحله اجرا در می‌آیند نه اینکه بر پایه همان شرایط و روال عادی گذشته عمل شود.
هندویی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که بحران جهانی به کشور ما نیز سرایت کرده و به رکود در داخل کشور دامن زده است و مزید بر علت‌های گذشته شده باید اساس اصول مدیریت بحران عمل شود.
هندویی اظهار داشت: اگر وضع اقتصادی به همین منوال ادامه یابد بازکردن گره‌های کور ناشی از بدهی‌ها و چک‌های برگشتی در آینده به‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود و عواقب بدی به ‌دنبال خواهد داشت.
وی اضافه کرد: باید همگی تلاش کنیم کارخانجات به تولید خود ادامه دهند، چرا که واحدهای تولیدی تنها با تولید، فروش و صادرات می‌توانند بدهی‌های بانکی خود را بپردازند.
‌هندویی تصریح کرد: صنعتگران برای اشتغال و افزایش ثروت و رفاه ملت ما تلاش و زحمات طاقت فرسایی متحمل می‌شوند که شایسته نیست تا این حد در تنگنا و مشقت و تحت فشار قرار گیرند.
وی در پایان پیشنهاد کرد: پیگیری بدهی‌های بانکی و معوقات و چک‌های برگشتی پاس نشده واحدهای تولیدی به سبب اخذ تسهیلات حتی الامکان برای مدت مشخصی به حالت تعلیق درآید و گرنه حتی با تخصیص و ابلاغ اعتبارات زیاد هم برای اکثر واحدها امکان دریافت آن وجود نخواهد داشت و وضعیت بغرنج همچنان ادامه دارد.

نویسنده : هوشمند امینی

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=23
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما