سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۵

مازاد درآمد واردات خودرو به جبران نرخ ارز برای صادرات اختصاص ‌یابد

رئیس انجمن قطعه‌سازان با اشاره به تحقق درآمد حاصل از واردات خودرو در سال گذشته بیش از رقم پیش‌بینی شده، اختصاص مازاد این درآمد به جبران نرخ ارز برای صادرات خودرو و قطعات را خواستار شد.

به گزارش دنیای خودرو ، محمدرضا نجفی‌منش در یک نشست خبری اظهار داشت: تا زمانی که نرخ ارز اصلاح شود، نیازمند حمایت‌های تعرفه‌ای از صنعت خودرو هستیم و پس از آن، می‌توان این حمایت تعرفه‌ای را حذف کرد.
وی افزود: تا زمان اصلاح نرخ ارز بهتر است بخشی از درآمد حاصل از واردات خودرو به صادرات این محصول اختصاص یابد و جایزه صادراتی نیز بر اساس مابه‌التفاوت قیمت مواد اولیه و خودروی صادراتی پرداخت شود.
وی با اشاره به نقش ۴ درصدی صنعت خودرو در تولید ناخالص ملی، گفت: ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی به بخش صنعت اختصاص دارد و سهم خودروسازی در کل صنایع نیز حدود ۲۰ درصد است و به این ترتیب ۴ درصد از تولید ناخالص ملی کشور به صنعت خودروسازی اختصاص دارد.
نجفی منش افزود: با احتساب نقش صنایع وابسته به خودروسازی، سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی به ۱۱.۵ درصد می‌رسد.
وی با تأکید بر نقش تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی کشور گفت: در اتاق بازرگانی همواره بخش بازرگانی قوی‌تر از بخش صنعت و معدن عمل کرده ولی از این به بعد صنعتگران باید نقش فعالی را در اتاق دارا باشند.
به گفته وی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بیش از ۳۰۰ نفر عضو هیأت نمایندگان هستند که ۶۰ نفر آنها به استان تهران و بقیه نماینده شهرستان‌ها و تشکل‌ها هستند.
وی ادامه داد: اگر سهم ۱۱.۵ درصدی را برای صنعت خودرو در تولید ناخالص ملی قائل باشیم، باید از ۳۰۰ نفر عضو هیئت نمایندگان اتاق ۳۳ نفر از صنعت خودروسازی انتخاب شوند که این مسئله تاکنون محقق نشده است.
رئیس انجمن قطعه سازان، دولتی بودن بخش عمده‌ای از صنایع را در سال‌های گذشته از جمله دلایل حضور کمرنگ صنعتگران در اتاق عنوان کرد و گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، صنایع کشور به سمت خصوصی سازی پیش رفته‌اند به طوری که در حال حاضر سهم سازمان گسترش در شرکت‌های بزرگ خودروسازی به حدود ۱۷ درصد رسیده است.
وی با تأکید بر لزوم تسهیل امور مربوط به تولید و ایجاد فضای کسب و کار رقابتی در کشور، گفت: ارتباط مؤثر بین صنعت و دانشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است و در زمینه امنیت سرمایه نیز باید اقدامات جدٌی صورت گیرد.
وی تأکید کرد: در اتاق بازرگانی سعی خواهیم کرد سهم مواد اولیه داخلی را در تولید محصولات به حداکثر برسانیم و صادرات خودرو و مجموعه‌ها را تسهیل کنیم.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=308
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما