جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۸۹ - ۱:۰۳

حضور در اتاق بازرگانی مجرایی قانونی برای توسعه صنعت خودرو است

مدیرعامل شرکت مگاموتور، بهره‌گیری از فرصت‌های قانونی را یکی از راه‌های توسعه صنعت خودرو در کشور برشمرد و گفت: حضور در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن یکی از مجاری قانونی است که تلاش داریم از این مجرا در توسعه و بالندگی صنعت خودرو ایفای نقش کنیم.

به گزارش ایرنا، \’ابوالحسن سرشار\’ روز سه‌شنبه در نشستی خبری به انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اشاره کرد و گفت: نمایندگان بخش صنعت و معدن کشور متناسب با ظرفیت و نقش این بخش در تولید ناخالص داخلی حضور خود در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران را تعریف خواهند کرد.
هفتمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی ، چهارم اسفند ماه امسال برگزار می شود .
وی با اشاره به نقش آفرینی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در ارتقای صنعت خودرو کشور اظهار داشت: اتاق می‌تواند در جهانی سازی صنعت خودرو کشور و رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه نقش مهم، اساسی و تاثیرگذاری ایفا کند.
سرشار یکی از ابزارهای توسعه هر صنعت را استفاده از فرصت‌های قانونی دانست و گفت :‌اتاق بازرگانی بهترین این فرصت‌ها است .
به گفته وی ، ایجاد نقش موثر دراصلاح قوانین و مقررات برای تعیین سرنوشت و شکوفایی صنعت خودرو از طریق اتاق بازرگانی یکی از فرصت‌ پیش روی صنعتکاران است.
وی با بیان اینکه صنعت خودرو لکوموتیو سایر صنایع کشور محسوب می‌شود، افزود: با توجه به سهم چشمگیر صنعت خودرو در تولید ناخالص داخلی باید فعالان این صنعت حضوری متناسب با ظرفیت و نقش خود در تولید ناخالص داخلی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران داشته باشند.
مدیرعامل شرکت مگاموتور با بیان اینکه اتاق بازرگانی پارلمان بخش خصوصی است، اظهار داشت: اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بهترین مشاور برای قوای سه‌گانه و مسوولین کشور محسوب می‌شود که می‌تواند با اتخاذ تصمیم‌های درست و به موقع و دادن اطلاعات صحیح به تصمیم‌گیرندگان کشور راه بالندگی صنعت خودرو را هموار کند.
سرشار یکی از دلایل نقش‌آفرینی کم رنگ فعالان بخش صنعت و معدن در مقایسه با فعالان بخش بازرگانی در اتاق را دولتی بودن صنایع بزرگ صنعتی عنوان کرد و گفت: در گذشته دولتی بودن صنایع بزرگ خودروسازی باعث شد تا این صنعت نمایند‌ه‌ای در اتاق نداشته باشد اما پس از واگذاری سهام دولتی خودروسازان امروز شاهد فعالیت چشمگیر بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تهران هستیم.
همچنین در ادامه این نشست دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو، درباره اهداف حضور قطعه سازان در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: رفع موانع موجود در راه تولید و پیوستن به سازمان جهانی تجارت، ایجاد ارتباط موثر و سازنده بین دانشگاه و صنایع، بهبود وضعیت و امنیت سرمایه‌گذاری، افزایش داخلی سازی تولید مواد اولیه و قطعات، تسهیل در صادرات قطعات و خودروهای داخلی، پررنگ‌کردن نقش بخش خصوصی در تصمیمات اقتصادی و ارتباط موثر با مردم و سازمان هایی چون محیط زیست را از جمله اهداف حضور در اتاق بازرگانی عنوان کرد.
\’محمدرضا نجفی‌منش\’ سپس تاکید کرد: حضور قطعه سازان در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می‌تواند بر روی بهبود قیمت و کیفیت محصولات داخلی تاثیر مثبتی داشته باشد.
همچنین در این نشست عضو انجمن قطعه سازان و عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران گفت:موضوع حضور و مشارکت قطعه سازان در اتاق بازرگانی تهران از سال‌ها قبل مطرح بوده که موانع و مشکلاتی نیز در این زمینه وجود داشته است.
\’بهرام شهریاری\’ با اشاره به اینکه اقتصاد دولتی یکی از مشکلات پیش روی صنایع است، گفت: اقتصاد دولتی نمی‌تواند پویا و زنده باشد چرا که در تصمیم‌گیری‌ها در چنین اقتصادی قائم به فرد بوده و خود شرکت نقش چندانی در این زمینه ندارد.
وی با بیان اینکه اتاق جایی برای شنیدن صدای صاحبان صنایع است، ادامه داد: ما باید به سوی اقتصادی برویم که حضور بخش خصوصی در آن پررنگ‌تر و پویاتر از بخش دولتی باشد و اتاق بازرگانی این فرصت را در اختیار صاحبان صنایع قرار می دهد تا در تصمیم‌گیری های حساس اقتصادی نقش موثری داشته باشند.

نویسنده : هوشمند امینی

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=317
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما