جمعه ۲۰ آبان ۱۳۹۰ - ۱:۵۵

پژو ۲۰۶

آموزشی

طراحی و تولید این خودرو با آخرین دستاوردهای مهندسی و استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد. شتاب بالا، قابلیتهای دینامیکی خوب، سازگاری با محیط زیست و مصرف سوخت پایین از ویژگیهای این خودرو به شمار می رود. این اتومبیل در انواع مختلف بنزینی و دیزلی در فرانسه تولید شده است. مدل HDI بنزینی آن در شرکت ایران خودرو تولید شد و با تکامل آن در تیپهای مختلف به بازار ارائه شد. بله او کسی نیست جز دوست شما پژو ۲۰۶

در سالهای نخست دهه ۱۹۹۰، شرکت پژو فرانسه برای جایگزینی خودروی محبوب خود ۲۰۵ خودروی کوچک و نیرومندی را به نام پژو ۲۰۶ به بازار معرفی کرد تا بتواند بازار فروش مدلهای ارزان تر را به دست آورد و بعد از آن تولید ۲۰۷ نیز در سال ۲۰۰۶ آغاز شد.

شرکت ایران خودرو در ابتدا تولید خودروی ۲۰۵ را آغاز کرد، ولی با محبوبیت خودروی ۲۰۶ تولید آن را متوقف و در سه ماهه دوم سال ۱۳۸۰، محصول ۲۰۶ را جایگزین کرد.
با تغییرات مختلف در تجهیزات این اتومبیل در زمستان سال ۱۳۸۴ پژو ۲۰۶ صندوقدار از نیز وارد بازار شد که به عنوان یک خودرو نقش خوبی را برای خانواده های پر جمعیت ایفا کرد. در حال حاضر ۲۹ تیپ از مدل ۲۰۶ هاچ بک و صندوقدار در شرکت ایران خودرو تولید می شود که ۱۵ تیپ آن به بازار داخلی و ۱۴ تیپ آن به بازار خارجی عرضه می شود.
تیپ بندی یک محصول با توجه به تغییرات در آپشن های آن صورت می گیرد که قدرت خرید و انتخاب محصول را آسان می کند.
تنها وزن فریم بدنه این خودرو ۲۷۲ کیلوگرم است که ۳۵۰۰ نقطه جوش در بدنه آن به کار رفته است که در نهایت وزن این خودرو به ۱۰۲۵ کیلوگرم می رسد.
بدنه ۲۰۶ از بخشهای تقویت شده با محدودیتهای تغییر شکل یافته تشکیل شده که در تصادفات باعث کاهش ضربات وارد به سرنشینان می شود.
استاندارد تصادف در این خودرو در ضربه مستقیم با سرعت حداکثر ۵۶ کیلومتر در ساعت، ۴۰ درصد تغییر فریم است. در این حالت موتور خودرو که به صورت عرضی قرار دارد به جای حرکت خطی با چرخش زاویه ای و پیچیدن شاسی، بخشی از تتنش را در شاشی جذب می کند و به سمت پایین حرکت می کند تا به داخل کابین حمله نکند که این از ویژگیهای مهم این خودرو در تصادفات به شمار می رود.
در ضربات بغل با سرعت حداکثر ۵۰ کیلومتر در ساعت ۳۰ سانتیمتر تغییر فریم پیش بینی شده است. همچنین سپرهای آن از جنس پلی پروپلین بوده که در پشت آن ضربه گیرهای اسفنجی قرار دارد. رانندگی با این خودرو راحت است. راننده دید خوبی به اطراف داشته و به سطح جاده مسلط است. درب پوش موتور در شعاع دید راننده نیست که علاوه بر دید بهتر به عنوان خودروی مینی، هدایت خودرو در ترافیک نیز آسان می شود، ولی با این حال این دسته از اتومبیل ها فرم رانندگی خود را دارند. از نظر بنده دیدن جاده بدون در نظر گرفتن دماغه خودرو برای کنترل یا تطبیق خودرو با جاده کمی خسته کننده است. خفگی اتاق این خودرو و احساس فشردگی در آن کمی کسل کننده بوده که رابطه مستقیم با حجم و اندام نفرات سرنشین دارد. به همین علت اکثر رانندگان این خودرو افراد جوان و خانواده های کم جمعیت یا به قولی اسپرت هستند.

یکی از ایرادات وارد به این خودرو شایعه واژگونی یا چپ کردن است که در این مورد می توان گفت: به لحاظ فنی وزن ۲۰۶ نزدیک یک تن است و موتور قویتری نسبت به وزن بدنه دارد که علت خوبی برای پرواز آن است. زاویه دهانه چرخها کمتر و فاصله محل قرارگیری چرخها در عرض خودرو در کلاس مینی مثل وزنه برداری که پاهایش را کامل بازنکرده است و زیر بار تعادل کمتری دارد که با پایین آمدن ارتفاع خودرو و قد وزنه بردار این وضعیت بهبود می یابد. اما در کاهش ارتفاع خودرو نیز نباید زیاده روی کرد زیرا با کم شدن ارتفاع فنر، قدرت جذب ضربه کم شده و به شاسی آسیب وارد می شود که در محور جلو به جلوبندی آسیب هم وارد می شود.
اما به لحاظ رفتاری، اکثر متقاضیان این خودرو افرادی جوان و شاید کم تجربه هستند که به علت شناخت کم این خودرو در حرکت و کنترل دچار واژگونی می شوند.
در هر صورت این خودروی مینی هاچ بک خودروی جذاب و دوست داشتنی و به مرور زمان خسته کننده است که باید او را تجربه کرد.
موتور خودروی ۲۰۶ در دو نوع TU3 کلاس ۱٫۴ لیتر و TU5 کلاس ۱٫۶ لیترارائه شده است. خودرو نیز آپشن های مختلفی دارد که در تیپ ارائه می شود.
سری اول ۲۰۶ های ارائه شده در سال ۱۳۸۰ به عنوان تیپ یک وارد بازار شد که به طور کاملاً ساده با امکانات معمولی ارائه شد. تیپ دو ۲۰۶ یک سال بعد معرفی شد که از همان موتور TU3 1360 سی سی با ۷۵ اسب بخار استفاده شد ولی تغییرات زیادی در شبکه الکترونیکی خودرو به وجود آمد که از شبکه مولتی پلکس برای هماهنگ سازی تجهیزات الکترونیکی آن استفاده می شد.
علاوه بر آن تیپ دو ۲۰۶ دارای ECU ایربگ است. در صورتی که سیستم ایربک در آن فعال نیست و از آن هنگام تصادفات جهت قطع برق سیستم انژکتور و فعال کردن پیش کشنده کمربند استفاده می شود. پیش کشنده های کمربند هنگام تصادف کمربند را تحت کشش اولیه قرار داده و حرکت بدن را محدودتر می کند که البته در تیپ های دو جدید این ECU حذف شده و از سوییچ اینرسی که یک قطع کن برق در ضربات است استفاده می شود.
تیپ سه نیز با موتور TU3 علاوه بر امکانات تیپ دو از سیستم ترمز دو کانالهABS دو AIRBAG سیستم اتومات کولر یا تهویه هوشمند، آینه های برقی گرمکن دار، شیشه عقب برقی برخوردار است. در تشخیص ظاهری تیپ سه صندلی عقب دارای ۳ پشت سری است و آینه های جانبی دو رنگ است؛ البته می توان این تفاوتها را خیلی راحت جبران نمود اما دقت کنید که در تیپ سه یک زائده کوچک زیر فریم آینه قرار دارد که سنسور تشخیص دمای هوای اتومات برای تهویه هوشمند است که در تیپ دو وجود ندارد.
اما تیپ پنج ۲۰۶ دارای موتور متفاوت با کلاس حجمی ۱۶۰۰ سی سی است که دارای ۱۶ سوپاپ است و قدرتی برابر ۱۱۰ اسب بخار دارد. تجهیزات این خودرو همانند تیپ ۳ بوده با این تفاوت که در تیپ ۵ ترمز ABS چهار کاناله بوده و هر چهار چرخ دیسکی است. در صورتی که در تیپ ۳ ترمزهای عقب کاسه ای و ترمز جلو دیسکی است. در خودروهایی که رینگ اسپرت دارند این تفاوت به راحتی قابل دید است.
تیپ ۶ نیز از امکاناتی همچون تیپ ۵ برخوردار است. با این تفاوت که داری گیربکس اتومات AL4 است. یکی از ویژگیهای این گیربکس تیپ ترونیک بودن آن است. به عبارتی علاوه بر اتومات بودن آن می توان فرمان تعویض دنده را به صورت دستی نیز اعلام کرد.
بنابراین پژو ۲۰۶ با دو نوع موتورTU5، TU3 با حجم موتور ۱۳۶۰ و ۱۵۸۷ سی سی در تیپ ها و آپشن های مختلف به بازار عرضه شده است.
نامگذاری محصولات پژو با اعداد، وضعیت موتور و بدنه را نشان می دهد به شکلی که عدد اول کلاس بدنه و عدد دوم کلاس موتور است. ۵۰۴ موتور کلاس ۴ و بدنه بزرگ کلاس۵ ، پژو ۴۰۵، موتور کلاس ۵ و بدنه کلاس ۴، ۲۰۶ کلاس موتور ۶ و بدنه مینی ۲ و شاید فردا پژو ۱۰۸ و دیگر خودروها
تیپهای خودوری ۲۰۶٫

سیستم الکترونیکی خودروی ۲۰۶
از ویژگی مهم خودروی پژو ۲۰۶ سیستم الکترونیکی آن یعنی شبکه مولتی پلکس است. در طی دو دهه گذشته پیچیدگی سیستمهای الکترونیک و آپشن های خودرو باعث افزایش حجم سیم کشی، اندازه و وزن دسته سیمها شده است. تعداد سیمهای لازم در مورد اتومبیلهای رده بالا تا حدود ۱۲۰۰ رشته می رسد و بدیهی است که با افزایش اتصالها و سیمها احتمال بروز عیب احتمالی نیز بیشتر می شود.
در این بین توجه متخصصان به سیستمی که در صنایع مخابراتی مورد استفاده بود معطوف شد که همان سیستم مولتی پلکس است. البته در خودرو سازی از تلفیق این سیستم با سایر تکنولوژی های موجود در این زمینه استفاده می شود.
استاندارد Can ساخت آلمان که در خودرو های بنز ب.ام.و و غیره به کار می رود از این گونه تکنولوژیها به شمار می رود.
از مزایای استفاده از سیستم مولتی پلکس می توان به افزایش بیش از حد استفاده از قطعات الکترونیکی در خودرو – ساده سازی استفاده از سیم کشی و ساده سازی دسته سیم ها – بالا رفتن تعداد ارتباط میان ECU با سایر اجزا اتومبیل- بالا بردن کیفیت ایمنی و آسایش در خودروها- تغییر روش های عیب یابی خودرو و ساده سازی کار با دستگاههای عیب یابی اشاره کرد.
برای درک بهتر رفتار سیستم مولتی پلکس فرض کنید کنار یک ساختمانی هستید که دارای ۵۰۰ واحد است و شما کلید واحد ۵۵ را میزنید و زنگ واحد به صدا در می آید، تصور کنید، نمی توان برای هر واحد یک کلید و یک زنگ جدا قرار داد و چه بسا سیمکشی بسیار سنگینی خواهد داشت بنابراین از یک سیستم هوشمند استفاده می شود. بدین ترتیب یک کامپیوتر مرکزی که انتخاب شما یعنی واحد ۵۵ می شود و کدی را با مشخصات آن به همه واحد ها ارسال می کند و اگر این کد در سیستم هوشمند هر واحدی تعریف شده باشد زنگ آن واحد به صدا در می آید. بنابراین نوع سیگنال ارسالی و کد تعریفی بین دو بخش هوشمند عامل انتقال دستور است که هر گونه اختلال نویز در این مسیر و باعث عدم انتقال درست پیام خواهد شد.
بعد از آشنایی با اصول مولتی پلکس نگاهی به اصول رفتار سیستم خودرو ۲۰۶ خواهیم داشت.
هر بخش از سیستم خودروی ۲۰۶ دارای یک مدیرت جداگانه است. به عبارتی هر قسمت از بخشهایی الکترونیکی مثل موتور ABS ایربک سیستم روشنایی و غیره دارای یک ECU متفاوت است. همانطور که در کتاب اول صحبت شد ECU یا Electronic Control Unit، واحد کنترل الکترونیک نقش مدیریت سیستم را بر عهده دارد که از طریق حسگرها و تحلیل اطلاعات از طریق برنامه از پیش تعریف شده به عملگرها دستور می دهد.
تمام ECU های خودرو نیز توسط شبکه ای به نام VAN و CAN به ECU اصلی و سرور خودرو یعنی BSI منتقل می شود.
BSI یکی از مهمترین قطعات خودروی شماست. این ECU قلب ساختار مولتی پلکس به شمار می رود. وظیفه اصلی آن به عنوان یک Server شبکه, گذرگاهی برای ارتباط و انتقال اطلاعات بین ECU فرستنده تا گیرنده است همچنین کنترل برق اصلی سیستم شبکه بر عهده این مجموعه بوده و برای عیب یابی واسطه ارتباط ECU های دیگر به عیب یاب خواهد بود بدین ترتیب واحد کنترل در هربخش از طریق شبکه ارتباطی خود اطلاعات را به BSI انتقال میدهد و این اطلاعات در اختیار دیگر واحدها قرار گرفته و دستور از پیش تعیین شده اجرا می شود. مثلا اگر باران ببارد و شما بخواهید دنده عقب بروید اطلاعات مربوطه از طریق واحد سنسور باران و واحد گیربکس به سرور اصلی رسیده و دستور روشن شدن برف پاک کن عقب صادر می شود.
در خودرو ۲۰۶ مولتی پلکس هر ECU دارای ورودی خروجی و یک اوسیلاتور تولید فرکانس است که توسط شبکه ارتباطی CAN یا VAN و یک پورت ترانسیور یا همان فرستنده و گیرنده ، می تواند اطلاعات را ارسال و همزمان دریافت کند که تمامی ECU ها در هنگام ارسال و دریافت اطلاعات توسط ECU دیگر قادر به مشاهده اطلاعات روی گذرگاه داده ها هستند.

شبکه های ارتباطی بین ECU سه نوع است که هرکدام نقش ارتباطی جداگانه ای دارند.
شبکه که CAN ارتباط موتور گیربکس اتومات ABS را به BSI برقرار میکند.
شبکه VAN BODY ارتباط اطلاعات مربوط به AIRBAG و سنسور باران را منتقل میکند.
و شبکه VAN Comfort که اطلاعات مربوط به نمایشگر سیستم تهویه و آمپرها از طریق این شبکه انتقال می یابد.
در بین این شبکه ها پرسرعت ترین شبکه انتقال پیام CAN میباشد.
یکی از ویژگیهای مهم سیستم مولتی پلکس دستور پذیری BSI است که می توان تا حدی مشخص برنامه ریزی شود مثل هماهنگی افزایش صدای سیستم پخش با افزایش سرعت خودرو – روشن شدن اتوماتیک برف پاک کن های عقب همزمان با دنده عقب هنگام بارندگی باران – همزمان روشن ماندن نور بالا و پایین – روشن شدن برف پاک کن ها و چراغ های جلو در هنگام خرابی BSI و تغییر زمان بوق اخطار سرعت

همانطور که در کتاب اوال در مورد سیستم انژکتور صحبت شد یک موتور انژکتوری دارای تجهیزات الکترونیکی خاصی جهت درک محیط پیرامون خود است.
البته پیچیدگی نکات فنی وابستگی دستگاههای عیب یاب، کمبود تجهیزات و گرانی قطعات، عدم امکان اضافه کردن الکترو سیستمهای مورد علاقه در خودرو از معایب این سیستم بشمار می آید.
CAN (CONTROL AREA NETWORK)
VAN (VEHICLE AREA NETWORK )

معرفی سیستم الکترونیکی موتور پژو ۲۰۶

ECU های مورد استفاده در سیستم انژکتور موتور ۲۰۶ از انواع مختلفی بوده و سیستم تزریق سوخت ان از نوعMPFI تک پاشش است. به عبارتی انژکتور هر سیلندر جداگانه بر طبق ترتیب احتراق ۱۳۴۲ سوخت را تزریق می کند که در بعضی از خودروهای قدیمیتر این طور نیست و انژکتور دو سیلندر ۱ و۴ – ۳ و۲ را باهم پاشش میکنند. ECU مورد استفاده در موتورTU3 قدیمی تیپ ۱ غیر مولتی پلکس ۳۵S2000 — و در تیپ های ۲و۳ مولتی پلکس S2000 — ۳E 3F است. ولی در خودرو های جدیتر از ECU والو استفاده می شود. در موتور های TU5 از نوع ECU BOSCH ME7.4.4 استفاده می شود که در نوع خودروهای جدیدتر از BOSH ME7.4.5 استفاده میشود.
سنسور دور موتور:
روی فلایویل کنار دنده استارت قرار دارد و ۶۰ دنده فلایویل که دو دندانه آن حذف شده است را بررسی میکند. این سنسور موقعیت میل لنگ را هنگامی که پیستون ۱و۴ دقیقا در نقطه مرگ بالا قرار دارند را بررسی میکند.
همچنین دور موتور و دور سنج نیز از این قطعه اعلام اطلاعات می کنند.
روشن نشدن موتور ریپ زدن و نوسانی بودن پشت آمپر نشانه خرابی این سنسور است.
سنسور سرعت :
این سنسور روی شفت خروجی گیربکس نصب شده و وظیفه ارسال اطلاعات مربوط به سرعت به ECU و پشت آمپر را دارد.
در صورت خرابی سنسور سرعت:
۱-خاموش شدن خودرو هنگام رها کردن گاز در مواقعی خاص نه همیشه بخصوص پشت چراغ قرمز.
۲- ایجاد احساس بدکار کردن موتور برای راننده در سرعتهای بالا که با افزایش سرعت بیشتر می شود.
در ۲۰۶ تیپ ۵و۶ سنسور سرعت نداریم و بجای آن از سنسورهای ABS استفاده می شود و اطلاعات برای ECU می رود.
پس هیچ گاه پشت آمپر ها را نباید جابجا کرد زیرا اطلاعات مربوط به کیلومتر روی BSI این خودرو ثبت شده است.

سنسور دمای آب:
(۱ قهوه ای ———← PTC ———←اطلاعات برای یونیت فن — ۲ پایه
۲) سبز ——← NTC ———←اطلاعات برای ECU—۲ پایه
۳) آبی ———←NTC ———← اطلاعات برای پشت آمپر —
در صورت خرابی این سنسور :
۱)دود کردن خودرو به طور محسوس به خصوص در زمان سرد بودن خودرو یا پس از گرم شدن.
۲)ساسات نکردن خودرو و یا بد روشن شدن خودرو در هوای سرد، این عیب می تواند از استپ موتور نیز باشد.

سنسور اکسیژن (oxygen sensor):
این سنسور روی منیفولد دود نصب می شود و با دود خروجی از اگزوز در تماس مستقیم است. اکسیژن سنسور بنا به میزان اکسیژن گازهای خروجی، ولتاژی بین ۷٫ ۰ تا ۹٫۰ برای ECU می فرستد.
در صورت خرابی اکسیژن سنسور مصرف سوخت بالا می رود و چراغ انژکتور روشن می شود.

سنسور مپ:
مپ سنسور یا فشار هوای ورودی ( منیفولد )
با تغییر شرایط محیطی موتور و فشار اتمسفر شرایط کارکرد موتور نیز تغییر می کند و زمانی که فشار هوا تغییر می کند یک ولتاژ آنالوگ متناسب و یا فشار هوای منیفولد تهیه کرده و به ECU می فرستد.
تذکر: در ۲۰۶ سنسور دمای هوای ورودی داخل MAP قرار دارد

کویل دوبل (DOUBLE COIL) :
وظیفه کویل تهیه ولتاژ بالا برای جرقه زنی شمعها می باشد. در داخل کویل دوبل دو کویل مجزا در کنار هم وجود دارد که ECU منفی سیم پیچها و برق تحریک را برقرار می کند.
در صورت خرابی سیم پیچ اولیه چراغ انژکتور روشن می شود.

انژکتور:
انژکتور وظیفه پاشش سوخت بر اساس فرامین ECU را دارد.
مخروطی: زاویه پاشش ۳۰ درجه می باشد( پژو).
نکته: محل نصب در ۲۰۶ در روی ریل سوخت می باشد.
انژکتورها دو پایه دارند که یکی از آنها بر روی دوبل و پایه دیگر به طور مستقل به چهار پایه ECU اتصال دارند. با بدنه شدن پایه مرتبط ECU انژکتور شروع به پاشش می کند.

رگلاتور تنظیم فشار روی ریل سوخت:
در ۲۰۶ رگلاتور در داخل باک است و فشار سوخت را در پشت انژکتور بتا ۳ بار ثابت نگه می دارد.

پمپ بنزین برقی( FUEL PUMP ):
هدف از قرار دادن پمپ بنزین تامین فشار سوخت در ریل سوخت است که سوخت پشت انژکتور را تامین می کند. فشار داخل این لوله توسط رگلاتور تنظیم می شود باید همیشه ۲٫۵ تا ۳ بار باشد.

فیلتر: به ذراتی در اندازه ۸ میکرون به بالا اجازه عبور نمی دهد.

کنسیتر شیر برقی: جمع آوری بخارات بنزین داخل باک را بر عهده دارد و جنس آن از کربن فعال می باشد و زیر گلگیر سمت راست ۲۰۶ نصب می شود و توسط دو شیلنگ از یک طرف به باک و از طرف دیگر به هواکش هوای موتور متصل است. در زمان روشن بودن خودرو به دلیل خلا منیفولد، بخارات بنزین در باک به داخل موتور کشیده می شود و در زمان خاموش بودن موتور جذب محتوای کربن کنسیتر می شود.
وظیفه آن هدایت بخارات بنزین که در کنسیتر جمع شده است به منیفولد هوا می باشد و توسط ECU کنترل میشود.

سنسور موقعیت دریچه گاز:
این سنسور یک پتانسیومتر ساده است که به موازات محور پولکی دریچه گاز قرار میگیرد و وظیفه آن فرستادن اطلاعات میزان باز شدن دریچه گاز به ECU است که در تیپ ۱ و ۲ مورد استفاده قرار میگیرد ولی در تیپهای دیگر و همچنین تیپ ۲ جدید دریچه گاز سیم ندارد و از مجموعه ای استفاده می شود که به کمک یک موتور بسیار دقیق وظیفه کنترل دریچه گاز را برحسب اطلاعات رسیده از ECU به عهده دارد. این مجموعه کار سه عنصر سنسور موقعیت دریچه گاز – سیم گاز و استپ موتور را همزمان انجام دهد و در ۲۰۶ گیربکس اتوماتیک وظیفه Kick down را برعهده دارد. این عملیات با برداشتن پا از روی پدال گاز و مجددا فشردن آن انجام می شود که در این حالت با توجه به شرایط مناسب عمل معکوس را انجام می دهد.
یکی از مشکلات قابل لمس در ۲۰۶ نسبت به خودروهای دیگر تاخیر در شتاب ابتدایی خودرو است. اگر کمی دقت کنید می بینید هنگام گاز دادن خودرو در پشت چراغ قرمز کمی خودرو به سمت عقب می رود به عبارتی خودرو خلاص می شود. البته به غیر از تیپ ۲ قدیمی که دارای سیم گاز بوده و تیپ ۶ که دارای گیربکس اتومات است و این به آن علت است که خودرو سیم گاز ندارد و باید ECU فرمان باز شدن دریچه گاز را بدهد و این تاخیر کاملا به برنامه و نوع ساخت ECU وابسته است.

استپر موتور STEPPER MOTOR:
محل نصب استپر در مسیر فرعی هوا می باشد در بالای دریچه گاز تنظیم نسبت سوخت به هوا را در دور آرام به عهده دارد. به طور مثال در حالت ساسات یا کولر کشیدن عمل می کند یا در سرعت های بالا از بسته شدن به یکباره دریچه گاز در هنگام برداشتن پا از پدال جلو گیری می کند.

رله دو بل:
وظیفه این رله تامین برق به برخی از قسمتها می باشد( پمپ روغن – ECU انژکتور- کویل دوبل– شیر برقی کنسیتر سنسورهای اکسیژن).

نکته: محل نصب در پژو بالای سینی فن در ۲۰۶ تیپ ۱ زیر ECU، در سیستم مالتی پلکس داخلBSM است و قابل رویت نیست.

ناک سنسور:
تنظیم جرقه توسط این قطعه است. روی بلوک سیلندر نزدیک سیلندر شماره ۲ نصب شده است. اطلاعات به ECU می رود و ECUجرقه را آوانس یا ریتارد می کند. ( جنس پیزو الکتریک)

سنسور۱۱۸ C :
سوپاپ اطمینان سنسور دمای آب ( ترمو سوئیچ) است و روی سرسیلندر بسته شده است. زمانیکه سنسور دمای آب خوب جواب ندهد و دما از مرز ۱۱۸ درجه بگذرد بلافاصله ECU را متوجه افزایش دما می کند و ECU فن ها را با دور تند به کار می گیرد و چراغ STOP را نیز روشن می کند.
اگر فشار گاز بالای ۲۸ بار برود فن ها در دور تند عمل می کنند اما کولر خاموش می شود.
نکته: در ۲۰۶ از تیپ ۳ به بالا دارای کولر اتوماتیک هستند.
سنسور هیدرولیک فرمان:
اگر فرمان را تا انتها بچرخانیم به دلیل افزایش فشار در سیستم هیدرولیک باعث فشار به موتور می شود. وظیفه این سنسور اطلاع این وضعیت به ECU می باشد و ECU با افزایش دور موتور از خاموش شدن موتور جلو گیری می کند.
در صورت خراب شدن این سنسور در سر پیچ ها ممکن است خودرو خاموش شود.

سوئیچ اینرسی
در پژو در داخل محفظه موتور – در تیپ ۱ داخل محفظه موتور-در تیپ Max داخلECU ایربگ ( زیر جا سیگاری).
وظیفه این سنسور اینست که در مواقع ضربه ( تصادف ) این سوئیچ عمل می کند تا خودرو خاموش شود.
• برای غیرفعال کردن در پژو کافی است کلید را فشار دهیم ( سوئیچ اینرسی)
• در Max یکبار سوئیچ باز و بسته شود سپس استارت زده شود.
• درMax اطلاعات به BSI می رود BSI از CAN برای ECU موتور و ECU موتور رله دوبل را غیر فعال می کند.
در صورت خرابی می توان پین های آن را به هم وصل کرد و به تعمیر گاه مراجعه نمود.

گیربکس اتوماتیک(AL4):
این گیربکس در شبکه CAN مالتی پلکس تعریف شده است.
این گیربکس، گیربکسی الکترومکانیکی است که توسط کنترل یونیت بنام EGS کنترل می شود. این گیربکس هوشمند بوده بطوری که قادر است الگوی تعویض دنده را بر طبق نحوه رانندگی راننده انتخاب کند.
اجزای اصلی الکتریکی گیربکس:
۱) سنسور سرعت ورودی:
این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت را به EGS اعلام می دارد.
۲) سنسور سرعت خروجی گیربکس:
اطلاعات مربوط به شفت خروجی گیربکس را به EGS اعلام می دارد.
۳) سنسور سرعت خودرو:
اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به ECU موتور اعلام می دارد
۴) سوئیچ انتخاب دنده:
الف) موقعیت لیور دسته دنده را به EGS اعلام میدارد
ب) دستور روشن شدن چراغ اخطار عقب را می دهد
ج) اجازه استارت زدن به خودرو در زمان قرار گیری دسته دنده در حالتهای غیر از پارک و خلاص را نمی دهد
۵) سنسور دمای روغن:
دمای روغن را به EGS اعلام میدارد و EGS فشار روغن را تنظیم می کند
۶) شیر برقی باز و بسته مدار کولر روغن:
نوعی ترموستات برقی است که توسط دستوری که از EGS می گیرد در زمانهایی که دمایی روغن از حد مجاز بالاتر می رود باز شده و روغن وارد کولر روغن می شود و خنک می گردد.
۷) سنسور فشار روغن:
فشار روغن قبل از کلاچها و ترمزها را به EGS اعلام می دارد تا EGS توسط شیر برقی های تنظیم فشار، فشار را تنظیم نماید. (جنس از پیزو الکتریک)
۸) شیر برقی محرک سوپاپها:
با کنترل سوپاپهای هیدرولیکی تعویض دنده های مختلف را میسر می سازد.
( از یک بوبین و ساچمه تشکیل شده است و ولتاژ کاری آنها صفر تا ۱۲ ولت است)
۹) کنترل یونیت گیربکس Electronic control unit gearbox system:
دارای ۵۶ پین می باشد و مدیریت قسمتهای زیر را بر عهده دارد:
• برنامه ای که راننده انتخاب می کند
• انتخاب دنده مناسب
• تعویض دنده با در نظر گرفتن حق تقدم کاری ( مانند اقدامات مربوط به سیستم ABS یا کولر)
• انتخاب مد اضطراری ( در زمان ایجاد ایراد الکتریکی گیربکس قادر به انتخاب دنده ۳ و دنده عقب می باشد.
۱۱) بوبین قفل کننده دسته دنده در حالت پارک:
از خارج شدن دسته دنده در حالت پارک جلوگیری می کند تا زمانیکه پدال ترمز فشرده شود و سوئیچ اصلی باز باشد. در صورت بروز اشکال در سیستم Shift lock کافی است جا سیگاری را از کنسول بیرون آورده و دست محور بوبین را بیرون کشیده و دسته دنده را از حالت پارک خارج کنیم.
۱۲) کلید انتخاب مدهای برفی و ورزشی:
زیر لیور دنده قرار دارد در مد ورزشی تعویض دنده در دورهای بالا انجام می شود در مد برفی حرکت با دنده ۲ شروع می شود که این موضوع کمک می کند که چرخ ها در جاده های لغزنده سر نخورند.

نکته: روغن گیربکس AL4 ، ESSO LT 71141 میباشد و دمای روغن بین ۵۸ تا ۶۰ درجه می باشد.

سیستم BSI:
در سیستم سیم کشی خودروی پژو ۲۰۶ همانند خودروهای پیشرفته از سیستم مالتی پلکس استفاده شده است. و در واقع می توان از BSI بعنوان قلب این سیستم نام برد.
در سیستمهای فاقد BSI ، سیستم از نظر الکتریکی پیچیدگیهای خاص خود را دارد و اگر یک قسمت الکتریکی خودرو نیاز به اطلاعات از یک قسمت دیگر داشته باشد باید یک سیم کشی بین این دو قسمت در نظر گرفته شود که باعث افزایش طول سیم کشی خودرو و در نتیجه افزایش وزن و هزینه های کلی ساخت خودرو و افزایش هزینه های تعمیرات خواهد گردید.
سیستمهایی که مبتنی بر BSI می باشند می توانند قابلیت های زیادی برای خودرو ایجاد نمایند که می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
۱- کنترل قسمتهای مختلف از قبیل رله ها-فیوزها-قفل کن ها-لامپهای سقفی-الارمها توسط یک مجموعه
۲- ساده تر شدن سیستم سیم کشی خودرو که باعث بهبود ارتباط سیستمهای الکترونیکی والکتریکی می شود.
۳- با توجه به اینکه از تمام قسمتهای مختلف خودرو اطلاعاتی به BSI منتقل می شود این سیستم هشدارهای مناسبی مانند بوق و یا لامپ خطر را برای راننده فراهم نموده است.
۴- ساده تر شدن تجهیزات و عیب یابی سیستم
۵- استاندارد شدن سیم کشی خودروهای شرکتهای مختلف
۶- کاهش چشمگیر طول سیم کشی در خودروها

لازم به ذکر است که BSI مورد استفاده در پژو ۲۰۶ ساخت شرکت زیمنس می باشد.

قطعاتی که از پژو ۲۰۶ به سرقت می رود:
در بسیاری از موارد عدم اطلاع کافی از نحوه عملکرد و ایمنی قرار داده شده در این خودرو موجب مبادرت به سرقت از ان می شود.
کلیه قطعات ذیل اگر از روی یک خودرو به سرقت رود بر روی هیچ خودروی دیگری قابل استفاده نبوده و سرقت ان نفعی برای سارق نخواهد داشت:
۱- کلیدها
۲- رادیو
۳- امپر چهارگانه
۴- نمایشگر چند منظوره وسط داشبورد
۵- BSI در داخل اتاق راننده
۶- ECU انژکتور در داخل اتاق موتور
۷- ECU کیسه هوا در داخل اتاق راننده
۸- ECU گیربکس اتوماتیک در داخل اتاق موتور
۹- ECU سیستم ترمز ضد قفل ABS NV NHOG HJHR L,J,V
۱۰- جعبه اتصال دسته های برف پاک کن

لازم به ذکر است از این میان (کلیدها – ECU انژکتور- BSI ) در صورت سرقت به عنوان عناصر سوخته محسوب شده و در هیچ صورتی بر روی هیچ خودروی دیگری قابل استفاده نمی باشند.
و عناصر(رادیو-امپر چهارگانه-نمایشگر چند منظوره وسط داشبورد- ECU کیسه هوا- ECU گیربکس اتوماتیک- ECU سیستم ABS و COM2000 ) تنها در صورت موجود بودن ACCESS CARD که بصورت محرمانه در اختیار خود مشتری قرار می گیرد قابل استفاده می باشند.

ضمنا با توجه به اینکه در خودروی پژو ۲۰۶ سیستم ضد سرقت IMMOBILIZER وجود دارد لذا بوسیله هیچ نوع کلید دیگر حتی اگر مغزی فلزی آن با قفل فرمان نیز سازگار باشد و یا بااستارت زدن از روی خود استارت خودرو، روشن نخواهد شد و در صورت موجود نبودن سوئیچ مالک ، خودرو قابل روشن کردن و سرقت نمی باشد.

مشخصات‌ تایر:
مشخصات ابعادی یک تایر معمولا با سه فاکتور اصلی نشان داده می شود:

۱-پهنای اسمی تایر
۲-قطر اسمی رینگ
۳-سری تایر

پهنای اسمی تایر: عموما این اولین عددی است که در مشخصه ابعادی تایر در ج می گردد.
قطر اسمی رینگ: نشان دهنده قطر اسمی رینگی است که تایر بر روی ان نصب می گردد و این عدد به اینچ می باشد.
سری تایر: این فاکتور نسبت ارتفاع مقطع تایر به پهنای اسمی مقطه ان می باشد که به درصد بیان شده و نشان دهنده اینست که ارتفاع مقطع تایر چند درصد از پهنای تایر می باشد. این عدد فاکتور مناسبی در ارتباط با پهن یا باریک بودن تایر می باشد.

عملکرد سیستم ABS:
۱-چهارسنسور سرعت که بر روی چرخهای جلو وعقب نصب می گردد. وظایف این سنسورها اعلام سرعت چرخها به برد الکترونیکی بوده که این برد نیز باتوجه به جداول موجود در حافظه خود میزان سرعت چرخها را براورد کرده و پیغامی به واحد فعال کننده خود می فرستد. این واحد نیز با توجه به اطلاعات دریافت شده میزان فشار روغن بهینه را به هر چرخ اعمال می کند که همین توزیع مناسب فشار باعث جلوگیری از قفل شدن چرخها خواهد شد.

این سیستم جهت جلوگیری از قفل شدن چرخها می باشد .چرخهای خودرو هنگامی قفل می شود که فشار روغن بطور متناسب بین چرخها توزیع نگردد که این ایراد در مواقعی که خودرو با شتاب منفی (توقف ناگهانی ویا کاهش سرعت ناگهانی) روبرو می گردد پدید می اید.در سطوح لغزنده این حالت بیشتر پدید می اید.
هرساله بدلیل قفل شدن تایرها خسارات جانی ومالی متوجه رانندگان می گردد ودر حال حاضر در بیشتر شرکتهای خودروساز جهانی این سیستم بر روی خودروها نصب می گردد.

باک :
برخلاف سایر خودروهای انژکتوری در پژو ۲۰۶ رگولاتور فشار در داخل درجه شناور (که درب ان در قسمت صندلی عقب طرف شاگرد می باشد) قرار داده شده است.
ادر داخل درجه شناور مکانیسمی قرار داده شده است که اگر خودرو واژگون گردید جریان سوخت از طرف باک قطع می گردد تا حریق باعث منفجر گردیدن خودرو نگردد. بدین صورت که در داخل ان ساچمه ای تعبیه گردیده که اگر خودرو واژگون گردید این ساچمه به شناور بالای خود فشار وارد اورده واین شناور مسیر سوخت از باک را کاملا مسدود می کند .
ضمنا فشار داخل باک در هنگام پر کردن به مقدار ۴۰ میلی بار می باشد.

باتری :
باتریهایی که در این خودرو مصرف می شود باتریهای ۴۴ امپری و ۵۰ امپری می باشد که در مدلهای گیربکس اتوماتیک از باتریهای ۵۰ و در مدلهای معمولی از باتریهای ۴۴ امپری استفاده می شود.
نکته حائز اهمیت انست که که هیچگاه جهت شارژ این باتریها نباید انها را بصورت سری به یکدیگر متصل نمود. زیرا ولتاژ حاصله در اثر اتصال سری برابر ۲۴ ولت شده و باعث سوختن ECU خودرو می شود زیرا ریسک سوختن ECU حدود ۱۶ ولت می شود لذا در هنگام شارژ باتری باید انها را بصورت موازی به یکدیگر متصل نمود. باتریهای پژو ۲۰۶ از نوع MF می باشد( MAINTENENCE FREE ) یعنی بدون نیاز به نگهداری بوده و احتیاجی نیز به اضافه نمودن اب(الکترولیت) ندارد. این باتریها ۱۲ V بوده و میزان امپر ساعت ان ۶۰ می باشد و همچنین شدت جریان استارت زدن در سرما (۱۸-) برابر ۴۸۰ می باشد.
نکته مهمی که در زمینه باتریهای پژو ۲۰۶ باید به ان اشاره نمود که حتما باید مد نظر قراربگیرد استفاده از باتری دیگر جهت روشن نمودن خودرو می باشد (چنانکه در پیکان زیاد دیده شده است) اگر در خودرو پژو ۲۰۶ جهت روشن نمودن خودرو دو باتری بصورت سری به یکدیگر متصل شوند(یعنی قطب مثبت یکی به قطب منفی دیگری وقطب منفی یکی به قطب مثبت دیگری متصل شود انگاه ECU خودرو حتما خواهد سوخت وخسارات سنگینی به خودرو وارد می شود.
چون ریسک سوختن ECU این خودرو ۱۶ V می باشد واگر دوباتری بصورت سری به یکدیگر متصل شوند ولتاژ حاصله برابر ۲۴ V خواهد شد که منجر به سوختن ECU می گردد.
ولی اگر بصورت موازی به یکدیگر متصل شوند یعنی قطب مثبت یکی به قطب مثبت دیگری وقطب منفی یکی به قطب منفی دیگری متصل شود ایرادی در خودرو ایجاد نمی گردد.

گیربکس اتوماتیک :
گیربکس های اتوماتیکی که بر روی پژو ۲۰۶ مونتاژ می گردد از نوع بسیار پیشرفته بوده و در درون انها در حدود ۶ لیتر روغن ریخته می شود وجالب انکه این گیربکسها بر خلاف گیربکسهای اتوماتیک دیگر فاقد گیج روغن می باشد. این موضوع را من از یکی از کارشناسان فرانسوی پژو پرسیدم واو گفت با توجه به اطمینانی که از نوع روغن و قطعات تشکیل دهنده این گیربکس داریم دیگر نیازی به این گیج نمی باشد. در واقع این گیربکس برای ۶۰ هزار ساعت گارانتی دارد.
گیربکسهای اتوماتیک پژو ۲۰۶ دارای دو عدد ECU می باشد که ECU دوم مربوط به گیربکس اتوماتیک می باشد که این ECUدر کنار باطری قرار گرفته است.
نکته حائز اهمیت در خصوص گیربکسهای اتوماتیک انست که چون در این خودروها سینی زیر موتور در نظر گرفته نشده است )با توجه به اینکه در زیر گیربکس کامپیوتر اصلی مربوط به گیربکس اتوماتیک قرار گرفته است) لذا به نظر بنده باید در این مورد مخصوصا در جاده های خاکی و سنگلاخ با احتیاط بیشتری رانندگی کرد.
در خصوص نحوه پیدا کردن عیوب گیربکس اتوماتیک بهترین روش استفاده از دستگاه DIAG2000 می باشد و در واقع به جز این روش راه دیگری وجود ندارد.

مصرف بنزین با اکتان پائین:
بنزینهای موجود در ایران اکثرا دارای اکتان پائین در حدود ۸۰ می باشند و این بنزین در بسیاری از خودروها (خصوصا خودروهای انژکتوری) باعث بروز اختلالاتی در نحوه عملکرد خودرو می شوند. پائین بودن اکتان بنزین سبب بروز ایراد در اوانس شده و پدیده اشتعال زودهنگام را سبب می گردد. یکی از مضرات این پدیده بوجود امدن ضربه هایی بر روی بدنه موتور می باشد البته در پژو ۲۰۶ برای این ایراد تفکراتی اندیشیده شده است.
بر روی بدنه موتور سنسوری تحت عنوان ( knock sensor ) تعبیه گردیده که این سنسور بصورت سیم پیچ القایی عمل می کند و هنگامی که بدنه موتور دارای ارتعاشات غیر معقولی می گردد جریان الکتریکی توسط حرکت یک اهن ربا در درون این سیم پیچ بوجود می اید. این جریان به ECU فرستاده می شود و ECU با توجه به تعاریفی که در جدول ( LOOK UP TABLE ) خود دارد و با تنظیم پاشش انژکتورها، این ایراد را مرتفع می سازد.
هرچه ارتعاشات موتور بیشتر باشد میزان حرکت اهن ربا در داخل سیم پیچ بیشتر شده و جریان بیشتری تولید و به ECU فرستاده می شود. البته در برخی از خودروها که این سنسور را ندارند چون میزان CO خروجی زیادتر می شود (بدلیل سوخت ناقص) در داخل منبع اگزوز از کاتالیست کنورتور( CATALIST CONVERTOR ) استفاده می شود.

کاتالیست اگزوز:
این قطعه حدودا مدت دو ماه است که بر روی این خودرو در داخل منبع اگزوز قرار داده شده است و وظیفه این قطعه که از جنس تقریبا سفالین می باشد انستکه مونواکسیدکربن خروجی از منیفولد اگزوز را که تاثیر بسزایی در الودگی هوا دارد طی یک فرایند شیمیایی انرا به دی اکسید کربن تبدیل می کند که مضرات ان به مراتب کمتر از مونواکسید کربن می باشد.
درضمن لازم به ذکر است که در خودروی PEUGEOT 206 با موتور ۱۴۰۰ که تولیدات فعلی شرکت می باشد یک عدد سنسور اکسیژن وجود دارد که در بالای منیفولد اگزوز نصب شده است و وظیفه ان تنظیم مقدار مونواکسید کربن خروجی می باشد.
در موتورهای ۱۶۰۰ دو عدد سنسور اکسیژن وجود دارد (در حال حاضر تنها تعداد حدودا ۵۰۰ خودرو PEUGEOT 206 با موتور ۱۶۰۰ در ایران تولید شده است).

ظرفیت موتور:
موتور این خودرو در گنجایشهای متفاوتی ( ۱۴۰۰و ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰) تولید می شود البته تولید موتور با گنجایش ۲۰۰۰ برای ایران در نظر گرفته نشده و این مدل در ایران تولید نمی گردد.
سیستم انژکتور این خودرو از نوع پاشش تکی می باشد و همین عامل سبب پایین امدن مصرف سوخت نیز می شود (برخلاف پارس و سمند).
این خودرو دارای ۱۲ عدد سنسور می باشد که هرکدام از این سنسورها معرف خاصیتی از سیستم برای تعریف در ECU می باشند. خودروی پژو ۲۰۶ ( تیپ مالتی پلکس) علاوه بر ECU دارای BSI نیز بوده ( BUILT-IN SYSTEM INTERFACE ) و این قطعه در زیر داشبورد در طرف راننده نصب می شود و هر دوقطعه ای که بخواهند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند باید از طریق این سیستم به یکدیگر متصل شوند.

دزدگیر:
در حالت کلی خودرو پژو ۲۰۶ دارای دو تیپ می باشد:
۱- تیپ قبل از سیستم مالتی پلکس
۲- تیپ بعد از سیستم مالتی پلکس
سیستم مالتی پلکس نوعی فن اوری پیش رفته در دسته سیمهای خودرو می باشد که علاوه بر کوتاه کردن طول دسته سیم در خودرو، مزایای دیگری همچون ارتباط سریعتر بین عملگرها و همچنین عیب یابی سریعتر خودرو را فراهم می کند.
درخودروی پژو ۲۰۶ نیازی به نصب دزدگیر نمی باشد چون فقط یک سوئیچ برای این خودرو تعریف گردیده و این سوئیچ دارای یک قطعه الکترونیکی در داخل خودرو می باشد که در خط تولید این خودرو توسط دستگاهی بنام oddisse برای ecu خودرو تعریف می گردد و هنگامی که این کد وارد ECU گردید دیگر برای همیشه در خودرو باقی خواهد ماند و با هیچ سوئیچ دیگری نمی توان خودرو را روشن نمود.
خودروی پژو ۲۰۶ دارای یک سیستمی بنام IMMOBILEZER می باشد. این سیستم بر روی قفل سوئیچ نصب گردیده و هنگامی که راننده خودرو را خاموش کرده و قصد ترک اتوموبیل را دارد و سوئیچ او نیز بر روی خودرو باقی مانده است، توسط الارمهایی در حدود ۱۲ بار به راننده اعلام می کند که سوئیچ بر روی خودرو باقی مانده و باید انرا بردارد که همین عامل نیز می تواند از دسترسی افراد بیگانه به سوئیچ خودرو جلوگیری کند.

هدف عملی از تجدید حافظه ECU
هدف از این مقادیر اطلاعاتی، تثبیت یک روال کار تنظیم شده و کاملا مشخص برای موتور است. برای اینکه موتور بتواند این مقادیر را سریعتر بازیافت کرده و به کارکرد عادی و ایده آل خود نزدیک شود لازم است تا مراحل مورد نظر اجرا گردد.

مشکلاتی که از عدم انجام مراحل تجدید حافظه ECU ممکن است پدیدار شوند عبارتند از:
•مکث های موتوری
•عطسه موتور پس از استارت
•عطسه موتور هنگام رها کردن پدال گاز
با توجه به تمامی مسائل و مواردی که ممکن است حین انجام این پروسه پیش آید بهتر آن است تا به مشتریان خود بگوییم که در چند کیلومتر اول حرکت با خودرو ممکن است برای چند لحظه یکی از موارد بالا پیش آید.

روش Initialize و یا تجدید حافظه ECU
با استفاده از جدول زیر روش مورد نظر خود را با توجه به ECU مورد استفاده انتخاب می کنیم:

استپ موتور دور آرام را تنظیم کنید.
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه ببندید.
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
استارت زده و بدون گاز دادن خودرو را روشن کنید و تا ۱۵ ثانیه گاز ندهید.
حداقل به مدت ۱۵ دقیقه خودرو را برانید.
در این حالت سعی کنید سرعت خودرو را در تمامی حالات اعم از دور آرام و فول گاز به این حالت برسانید و به ویژه در دورهای ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ حرکت نمایید.
برای انجام این کار باید موتور داغ باشد.
با استفاده از تجهیزات عیب یابی حافظه ECU را پاک کنید.
سوئیچ را ببندید.
سوئیچ را باز کرده حداقل به مدت ۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
تجهیزات جانبی از جمله کولر و … خاموش باشند.
استارت زده و گاز ندهید.
اگر خودرو واجد گیربکس اتوماتیک باشد، دسته دنده را در حالت D قرار داده و با فشردن پدال ترمز از حرکت خودرو جلوگیری کنید.
چند دقیقه به موتور اجازه دهید تا در دور آرام کار کند.
حداقل به مدت ۵ دقیقه خودرو را در حالات و سرعت های مختلف برانید.
هنگامی که دور موتور بالای ۴۰۰۰ RPM باشد چندین بار به مدت بیش از ۵ ثانیه کاهش سرعت دهید.
با خودرو را حرکت کرده و برای مدت ۲ ثانیه تا به انتها پدال گاز را فشار دهید.
دنده ها را معرفی کنید:
با دنده یک حداقل ۵۰ متر حرکت کنید .
با دنده دو حداقل ۵۰ متر حرکت کنید .
با دنده سه حداقل ۵۰ متر حرکت کنید .
با دنده چهار حداقل ۵۰ متر حرکت کنید .
با دنده پنج حداقل ۵۰ متر حرکت کنید .
با استفاده از تجهیزات عیب یابی و منوی اندازه گیری پارامترها موقعیت دریچه گاز را شناسایی نمایید و وضعیت دنده ها را مشاهده کنید.
حال به مدت ۱۵ دقیقه در دنده های مختلف این به حالت پرگاز حرکت می کنیم تا شرایط مختلف و نوسان آن برای ECU تفهیم شود.
سعی کنید در هنگام تجدید حافظه خودرو تک سرنشین باشد و در یک سطح کفی قرار بگیرید.
توجه کنید که اگر عیب دائمی باشد و حتی با پاک شدن موقت از حافظه موقت ecu با باز شدن دوباره سوئیچ این عیب مجددا در حافظه پدیدار می گردد.
در صورت مشاهده عیب ، عیب را برطرف و مجددا تجدید حافظه نمایید.

پدال: سوئیچ باز پا تا آخر روی پدال ۲۰ ثانیه ، پا برداشته سوئیچ بسته ۲۰ ثانیه بدون گاز استارت می زنیم و خودرو را روشن می کنیم.
 زمان انجام مراحل :

 ECU از نوع Magneti Marelli G6 ( با سنسور سرعت خودرو ) و Magneti Marelli 8P ( با گیربکس معمولی ) ۱٫۱ ساعت .
 ECU از نوع Magneti Marelli تمامی مدل ها غیر از G6 ( با سنسور سرعت خودرو ) و Magneti Marelli 8P ( با گیربکس معمولی *** ) ۰٫۷۰ ساعت .
 ECU از نوع Bosch 0.70 ساعت .
 ECU از نوع Siemens 0.90 ساعت .
 ECU از نوع Sagem 0.50 ساعت .

لازم به ذکر است که دنده عقب نیاز به معرفی ندارد.

موارد ایمنی حفاظت از ECU
۱- کابل باطری هنگام روشن بودن خودرو نباید باز شود باطری خاصیت خازنی است وتغییرات ولتاژ تولیدی دینام را مهار میکند

۳-آب زدن به ECU باعث رسیدن آسیب به آن می شود.
۵- تکرار باطری به باطری در خودرو
تذکر:
در صورت جدا کردن کابل و یا سوکت های ECU پس از ۱۵ دقیقه و یا جدا کردن سوکت رله دو بل در ۲۰۶ غیر مولتی پلکس و سوکت های Bsm در مولتی پلکس بیش از ۱۵ دقیقه باعث پاک شدن حافظه موقت ECU می شود و موتور تا مدتی بد کار می کند.

ECU Electronic control unit-:
یک واحد کنترل الکترومکانیکی کاربری است که اطلاعاتی را از جاسوس ها گرفته و پس از تجزیه و تحلیل آنها فرامین عملگرها را صادر می کند:
۱- میزان پاشش سوخت
۲- زمان جرقه
۳- زمان پاشش

سوکت ECU، ۲۰۶ سه تکه بوده و مجموعا دارای ۱۱۲ پایه می باشند که شامل
الف) سوکت ۳۲ پایه خاکستری ۳۲ VGR
ب) سوکت ۳۲ پایه مشکی ۳۲ VNR
ج) سوکت ۴۸ پایه قهوه ای ۴۸ VMR

محل قرارگیری ECU موتور بر روی بدنه داخل اتاق موتور و تقریبا بر روی کمک فنر سمت راست است.
ECU دارای دو حافظه است:
١) دائم: حافظه دائم با برداشتن سرباطری پاک نمی شود و در حافظه دائم حداقل شرایط لازم برای راه اندازی موتور آمده است. در صورت خراب شدن حافظه دائم قابل برگشت نمی باشد. ECU در هر حال پس از باز کردن سوئیچ در حال اسکن کردن سنسورها و گرفتن اطلاعات آنها به صورت لحظه ای و تجزیه و تحلیل آنهاست در این جدول پس از تحلیل اطلاعات سه چیز مشخص می شود مدت پاشش سوخت، زمان پاشش و زمان جرقه.
۲) حافظه موقت:
با برداشتن سرباطری پاک نمی شود بلکه بعد از ۱۵ دقیقه پاک می شود و در آن آرمانی ترین شرایط کارکرد موتور و بعضی از خطا ها ذخیره می شود.
یکی از ویژگی های مهم از ECU انژکتور انجام عملیات Cutoff می باشد. یعنی اگر دور موتور به دلیل فشردن بیش از حد پدال گاز تمایل به بالارفتن از حد مجاز RPM6250 نماید ECU به طور اتوماتیک برق انژکتورها را قطع می کند. پس از پایین آمدن دور موتور مجددا فرمان پاششی از ECU صادرمی شود.

تذکر: بنابر ویژگی های خودروهای انژکتوری بهتر است با هل دادن خودرو را روشن نکنیم زیرا در این صورت موتور ممکن است از مرحله کرکینگ عبور نکند (دو مرتبه لمس نقطه مرگ بالا) می دانیم که در ابتدای کار موتور پس از مرحله کرکینگ شرایط موتور آرمانی می شود و ECU سیستم را کنترل می کند.
مواردی که باعث روشن شدن چراغ انژکتور می شود:
۱- سوئیچ باز
۲- خرابی اولیه کویل
۳- پارگی بو بین انژکتور
۴- ناک سنسور
۵- شیر برقی کنسیتر
۶- سنسور پدال گاز
۷- موتور دریچه گاز
۸- …..

سیستم ABS ( ANTI BRALCE LOCK SYSTEM ):
وظیفه این سیستم جلوگیری از قفل شدن ترمزها در زمان ترمزهای شدید است تا از ایجاد خط ترمز ممانعت شده و زمان ایستادن خودرو کاهش یابد. وظیفه ECU در این سیستم محاسبه سرعت و ارسال دستور باز و بستن شیرها برای تنظیم روغن ترمز است.
در ۲۰۶ تیپ ۵ و۶ واحد سنسور سرعت خودرو وجود ندارد و سرعت خودرو با استفاده از میانگین سنسورهای ABS چرخهای جلو بدست می آید.
در صورت خراب شدن ABS چراغ عیب یاب آن روشن می شود و ترمز به طور عادی کار می کند.
در صورتی که در خودرو ۲۰۶ سیستم ABS آن خراب شده باشد و خودرو روشن نشود با وصل کردن سیمهای سوکت ۱۹ به ۲۱ و سیمهای سوکت ۲۳ به ۲۵ خودرو روشن می شود.

گیربکس دنده نوع MA5N/A است.

بوق در قسمت جلو سمت راست سپر قرار دارد.

سیستم ترمز ABS
این سیستم در قسمت جلو شاسی خودرو نصب شده است و دارای سنسورهای جلو و عقب ثابت بوده. چرخ دنده ها با ۴۸ دنده و با پوسته محور محرک در جلو و با درام کاسه چرخ در عقب یکپارچه است.

گارانتی خوددرو به مدت یک سال بوده و سرویس اولیه آن ۶ ماه یا ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلومتر است. بازدید روغن نیز در خلال سرویسهای دوره ای صورت می پذیرد.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=3617
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. اشرف عراقی گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید میخواستم ازتون بپرسم آیا نصب چراغهایLED به مرورزمان باعث خرابی BSIمیشود؟

 2. مازیار گفت:

  با درود بی پایان
  خیلی خیلی ممنونم
  واقعا اطلاعات بی عیب و نقص همراه با بیان گیرایی بود
  یک سری از اطلاعات فوق رو میدونستم اما در برابر اون چیزی که یاد گرفتم ناچزیز بودند
  تازه ماشینمو شناختم

 3. basiri گفت:

  باسلام
  من ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۸۲ دارم وتولید فرانسه است . لطفا” به سئوالات من به آدرس ایمیلم پاسخ دهید ممنونم ارشما.
  ۱ – در زمان حرکت در سربالایی و سرپایینی دنده در وضعیت D باشد یا۲-۱یا ۳-۲ . و دور مونور باید روی چند باشد .
  ۲- صدای لرزش موتور درهنگام صبح مربوط به چیست ؟
  ۳ – درفصل سرد صبح ها بایک استارت روشن نمی شود درحالیکه در پارکنگ سرپوشیده پارک میکنم وجایش گرم است . باتشکرفراوان

  • علی ص گفت:

   من نمی دونم منظورت چیه ، لطفا بیشتر توضیح بده

  • محمد رضا گفت:

   سلام دوستان ۲۰۶ تیپ دو دارم . اول صبح با یک استارت روشن میشه ولی موقعی که بعد ازمدتی حدودا یک ساعت ماشین رو خاموش میکنم بعد از ده دقیقه برای روش شدن با چند استارت همراه با گاز دادن موفق میشم ماشین رو روشن کنم.لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر

 4. علی میلانی گفت:

  با سلام لطفا بفرمایید صندوقدار وی۲ دوگانه سوز تیپ چنده با تشکر

 5. Asghar گفت:

  سلام
  دوستان بنده SD V2 تیپ ۲ اریان دو گانه سوز ( با تمامی قطعات تیپ ۵) دارم. از یکماه پیش در سرعت با دنده ۵ ناگهان چراغ استپ روشن می شود و آمپر آب در کمتر از ۵ ثانیه کلا بالا می رود و فن با صدا ی بلند شروع بکار میکند. ماشین را چندین نمایندگی و چندین باطری ساز بردم جواب نگرفتم یکبار مقاومت فن عوض کردن نشد- شمع ها را عوض کردند سر انشکتورها را شستند سر وایر ها را عوض کردن- دینام از کار افتاد تعویضش کردند تست گرفتند خلاصه نشد که نشد چندین جا گفتند که از ترمو استارت ماشین هست تا اینکه دیروز بردم نمایندگی ایران خودرو در تبریز تا ترمو استارت عوض کنند دیدم یک بنده خدائی عین مشکل من را دارد و ترمو استارت اصل فرانسه نیز خریده جلوی خود من ترمو استارت اصل انداختند باز مشکل حل نشد. یارو اخرش بهم گفت که شمهای اب را باید عوض کنی خلاصه کسی سر در نمی اره و من نیز موندم چیکار کنم فقط می گن قطعه عوض کن . اگر کسی این مشکل را داشته و حل شده لطفا راهنمائی کنید.
  با تشکر

  • ا-رو گفت:

   با سلام قبلا من هم مشکلی مثل شما داشتم برای ریست و برگرداندن سیستم اولیه بترتیب زیر انجام بده ۱-در را باز کن وبشین ۲-در را نبند وسویچ را بدون استارت کامل باز کن۳-بعد از ۱۰ ثانیه در را ببند۴-دو دستک دوطرف فرمان (مربوط بچراغها وابپاش)را ۱۰ ثانیه نگهدار ——— موفق باشی

  • ناشناس گفت:

   سلام ببر عبادتگاه خطاشو پاک کنند درست میشه

  • ناشناس گفت:

   مال منم داشت که حل شد
   مشکل فقط یه فیوزه توی جعبه فیوزه کاپوت. سوخته عوضش کن

   • مجید ایازی گفت:

    با سلام

    من چند روز پیش برای خودروی پژویی
    که فکر کنم تیپ ۵ بود کلید دومی تعریف کردم بنابر اظهارات راننده یعد از کمی حرکت گویا درون کامپیوتر ماشین صدایی مانند تغ تغ میاید و بعد قطع میشود
    و من هم علت را نمیدانم لطفا راهنماییم کنید

    با تشکر

  • ناشناس گفت:

   درپوش رادیاتور را چک کن فشار داخل رادیات بایستی بالاتر از فشار بیرون باشه یا شاید رادیات نشتی ریزی پیدا کرده

  • وحید گفت:

   سلام داداش.منم همین مشکلو داشتم.چند روز پیش اتفاقی فهمیدم وقتی این اتفاق میفته که آب مخزن انبساط ( قمقمه) خالی میشه.آب رادیاتور بریز تا یه کم بالاتر از کمربند وسط برسه.ایشالا مشکل شما هم حل میشه

  • ناشناس گفت:

   منم همین مشکلو داشتم
   مشکل از ecuهستش

  • احمد گفت:

   دوست گرامی شما لطف کن در هنگام بروز این مشکل سر مثبت باتری را بردار بعد از یک دقیقه مجددا سر مثبت را وصل کن اگر امپر اب پائین امد و چراغ های اخطار خاموش شدن برق باطری شما ضعیف می باشد باطری قویعتر از دوستانت تهیه کن اگر جواب دار که می دهد باتری قویتری روی خودرو خود نصب کن وگر نه مشکل برقی داری نه تعویض قطعه

 6. کمال گفت:

  خیلی خوب بود

 7. yaser گفت:

  ماشین زمانی که سرده روشن می کنم گاز میدم خفه میکنه خاموش میشه سیستم انژکتور کامل با دستگاه شستم جواب نگرفتم می خواستم بپرسم عیبش چی

 8. علیرضااردستانی گفت:

  ۲۰۶ماشینه خیلی خوبیه.اگه یه تغییری تو جلو داشتبورد بدن ماشین استاندارد وباکلاسیه..

 9. محمد گفت:

  باسلام من ۲۰۶دوگانه دارم سیستم گازآن از کار افتاده وچراغ سی انجی داخل کیلومتر زرد رنگ شده وسیستم گاز غیر فعال شده لطفا راهنمائی فرمائید

 10. طاها صادقیان گفت:

  با سلام و ادب
  من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۱ دارم
  اول وقت که استارت می زنم، چراغ چک آن روشن می شود و دور موتور هم بیش از ۲٫۸ که میرود ماشین کم می آورد- اما ۱۰ تا ۱۵ دقیقه که کار می کنه(البته بعد از خاموش و روشن شدن مجدد) به حالت عادی میشه و چراغ چک هم خاموش میشه..
  درضمن سنسور آب که در مسیر جنت قرار داره به اضافه سنسور اکسیژن را به تازگی عوض نمودم

 11. سعید گفت:

  سلام ۲۰۶ تیپ ۵ دارم روغن عوض کردم حالا چراغ روغن خاموش و روشن میشه ممکنه بهم بگید ایراد ااز چیه ؟

 12. سعید گفت:

  در ضمن چراغ stop هم همزمان روشن میشه

 13. علی گفت:

  باسلام من یک ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۰ میخواستم بدانم امپر آب آن باید کجا باشد؟در ضمن وقتی خاموشش میکنم بعد روشنش میکنم امپر آن روی ۱۰۰ می ایستد بعد از چند دقیقه که کار میکند پایین می اید علت چیست ؟لطفا پاسخ دهید.

  • احسان گفت:

   سلام داداش شما واشر سرسیلندر سوزانده اید

   • حامد گفت:

    داداش احسان این چه راهنماییه؟ ۲۰۶ خط وسط یعنی ۹۰درجه رو رد میکنه نزدیک۱۰۰درجه فن روشن میشه و موتورو سرد میکنه و این کاملا طبیعیه

   • محمد گفت:

    نگو عزیزم
    ۲۰۶ دمای معمولیش ۹۰ تا ۱۱۰ میباشد واین مورد طبیعی مباشد اگه واشر بسوزد اب کم میکند و در نهایت اب و روغن قاطی میکند و چراغ استپ هم روشن میشود

  • نادر 11 گفت:

   سلام
   دما تقریبا حدود ۹۰
   باید باشه
   البته اگر واشر بسوزنه اب کم می کنه و تازه اب و رو غن هم شایدقاطی میکنه
   به موقع که به دادش نرسی صدمات زیاد به پیستون ها و غیره می رسونه

  • علیرضا گفت:

   سلام داداش
   تو ۲۰۶ امپر اب باید رو۹۰ باشه
   این چیزا عادیه
   اگه امپر اب اومد رو ۱۰۰ دیگه نیومد پایین اونوقت باید بری نشونش بدی چون اگه نری خدایی نکرده واشر میزنی

 14. خالد گفت:

  سلام . خودرو ۲۰۶ تیب ۲ چندی میشه که باطری آن خالی می کنه چشمی آن سفید است و با یک استارت صبحها خودرو روشن میشه ولی ساعت و زمان آن مدام از حالت تنظیم خازج می شه .آیا این وضع به خود رو ضر می زنه یاغ خیر ؟ راهمائی کنید و جواب را بطور کامل به ایمیل من بفرستید ممنون هستم .

 15. حسین گفت:

  ۲۰۶ اس دی دارم مصرفش بالاست چکار کنم ۱۰۰ حدود ۱۰

 16. ناشناس گفت:

  تا ۲۰۰۰۰ اینجوریه بعد کم ک کم می شه میارو ۶.۳

 17. onib گفت:

  سلام من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم میخواستم بدونم که نصب استرس بار از چپ شدن ماشینم جلو گیری میکنه؟ روی خرابی جلو بندی ماشین اثر میزاره؟
  ممنون میشم جوابم رو بدین

 18. مهدی گفت:

  باتشکر فراوان

 19. eman amershgae گفت:

  عالی بود

 20. nivan2013 گفت:

  سلام خدمت شمت دوستان عزبز
  ماشین بنده مدل دی ۹۲ است الآن مدتی است که روغن ریزی دارد بردم نمایندگی گفتند واشر درب سوپاپ ورودی و خروجی آن خراب است آیا صحت دارد
  – روی ماشین بنده آیا سیستم هشدار میزان روغن ماشین وجود دارد یا نه چون هیچ آلارمی نشان نمی دهد
  – صندلی ماشین نیز بسیار بد است و بعد از نیم ساعت رانندگی احساس خستگی زیاد می کنید در حالی که در ماشین قبلی بنده که ۴۰۵ بود این مشکل وجود نداشت راه حل آن چیست ممنون می شوم اگر اگر در ایمیل بنده جواب بگذارید

 21. علیرضا گفت:

  با عرض سلام
  چند روزه که دو مشکل برای ماشین من پیش اومده اگه میشه کمکم کنید
  ۱-در سرعتهای بالا و دنده سبک آمپر خیلی پایینه ولی وقتی دنده سنگین حرکت میکنم خیلی زودتر از قبل (یکماه پیش)آمپر بالا میره
  ۲-لامپ سقف ماشین وقتی درب بسته باشه در هیچ حالتی روشن نمیشه و فقط موقعی که درب باز باشه روشن میشه
  ممنون

  • ناشناس گفت:

   اگر ماشینت داغ میکنه به احتمال زیاد، رادیاتور بخاریت گرفتگی داره، کاپوت را بالا بزن و دو شیلنگی که میره داخل ماشین را باز کن و اونا را توسط یه رابط به همدیگه وصل کن، اگه ماشین دیگه داغ نکرد عیب از رادیاتور بخاریته، برای رفع این عیب، یک لوله باز کن( بقالی ها هم دارن، یا همون جیوه گیر) و توسط یک شیلنگ از یک سر لوله بخاری بریز که از اون طرفش بیاد بیرون سپس با شیلنگ آب با فشار، آب را از یک طرف رادیات بخاری حرکت بده تا از طرف دیگه زنگ زدگی ها و خورده آهنها بیاد بیرون، اونوقت جنت ها که باز کرده بوده را وصل کن و یه هواگیری هم بکن

 22. محمد گفت:

  دو ماشین به حالت روشن (سه لو )در کنار یکدیگر ایستاده اند یکی از آن ها بوق میزند و دیگری خاموش میشود در آن ماشینی که خاموش میشود کدام قطعه خراب است؟
  لطفا خیلی زود پاسخ دهید با تشکر

 23. علی گفت:

  سلام سوالی داشتم آیا فنر لول ۲۰۶ مدل v8 با تیپ ۲ فرق دارد یا نه ؟

 24. صفدر حیدری رستاق گفت:

  عالی بود متشکرم

 25. مهرداد گفت:

  با سلام خودرو۲۰۶ تیپ ۲ داریم که وقتی سوییچ را می بندیم چراغ های پشت آمپر خاموش نمی شود با تشکر تمام علت های ممکن را به من بگویید…

 26. امید گفت:

  سلام
  بنده سمند دارم با موتور TU5 اتوماتیک جدیدا یه مشکل پیدا شده؛ تو سرعتهای پایین یا درجا یا تو شهر دمای آب بالا میره ولی تو سرعت بالا و خارج از شهر خوب کار میکنه و آمپر وسط وا میسته،نمایندگی مجاز بردم ترموستات نو۸۹ درجه انداختند و هوا گیری کردند و دیاک هم زدند ولی ایرادش رفع نشده . اونجا خیلی با ماشین ور رفتند ولی نشد که نشد.کسی میتونه برای رفع این مشکل به من کمک کنه؟ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز….

 27. محسن گفت:

  با سلام
  بنده ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۷ دارم. چند روز پیش یکدفعه خاموش شد-البته ماشین خیلی گرم بود و کولر روشن- بنظر شما ممکنه از پمپ بنزین باشه؟

 28. محمود گفت:

  با سلام
  پارس TU5 اتومات دارم بعضی وقتا بهیچ عنوان استارت نمیخوره برق پشت آمپرم ضعیف نمیشه احساس میکنم بی ارتباط با گیربکس اتوماتش نباشه البته بار اول پس از چند ساعت روشن شد لطفا راهنمایی کنید

 29. محمد دلبری گفت:

  سلام میخواستم بدونم ۲۰۶ احتیاج به فیلر گیری داره یا نه؟

 30. مجيد صفرى گفت:

  پژوه ٢٠۶ اتوماتیک دارم که ترموستات روى درجه ٩٠ رها میشود اما فون یک روشن نمیشه و امپر اب تا ٩٧ بدون کولر بالا میرود بد از ٩٧ که فن یک فقط روشن میشود. حالا وقتى کولر روشن حرکت میکنم همین عمل باز صورت میکیرد البته امپر اب بالاى ١٠٠ هم میرود. میخواستم بدانم مشکل از فن شماره یک هستش که موقعى که ترموستات در دماى ٩٠ درجه ازاد میشه هم زمان فن شماره یک باید روشن شود یا نه. و یه سوال دیگر ترموستات پژوه ٢٠۶ معمولى به پژوه ٢٠۶ اتومات میخورد چون ترموستات پژوه تیپ ٢ دما پایین دارد. میخواستم ببینم اگر ترموستات هر دو ماشین یکى هستش ترموستات دما پایین روى ماشین ببندم. باتشکر.

 31. محمد777 گفت:

  پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل اسفند ۸۳ دارم چندروزی هشت چراغ چک روشن می شه و بعد صدای بیب و دل دل کردم ماشین در نتیجه خاموش شدن اون . بردم دستگاه دیاگ گفتش خطا انژکتور ۱ می ده. شمع ها ، صافی بنزین و استپر موتور را عوض کردم و انژکتور ها رو شستم باز هم همان حالت و خطای انژکتور یک لطفاً راهنمای بفرمایید .

 32. سجاد گفت:

  با سلام ۲۰۶مدل۸۵دارم فن آن به موقع روشن میشود ولی قطع نمیشود علت چیست

  • جواد گفت:

   اگر فن با دور بالا است که انگار میخواد ماشین پرواز کنه دو حالت داره یا رله فن باید عوض بشه که ارزان و ساده است و یا واتر پمپ خراب شده و همراه با داغ کرن موتور فن مستقیما روی دور تند می رود

 33. بابک قریشی گفت:

  با سلام و تشکر بابت سایت خوبتون
  من یه مشکل با ماشینم دارم
  ۲۰۶ تیپ ۲
  در حین حرکت با سرعت بالامخصوصا وقتایی که کولر روشنه بیشتر اتفاق می افته
  یهو ماشین خاموش میکنه
  یا دور موتور گرفته میشه و غقربه های کیلومتر تکون میخورن و چراغ باطری برای یه لحچه خاموش روشن میشه و در زمان روشن و خاموش شدن چراغ باطری روی صفحه نمایشگر ، یه صدای تیک تیک هم میاد. در این حالت
  به هیچ عنوان ماشین گاز نمی خوره و هرچی گاز میدی ماشین به اصطلاح “ریپ” میزنه و باید بزنم کنار ، کولر رو خاموش کنم.چراغها رو خاموش کنم و ماشین رو هم خاموش کنم
  چند دقیقه صبر کنم و دوباره روشن کنم ماشین رو
  بعضی مواقع با روشن شدن مجدد هم این حالت درست نمیشه
  نمی دونم مشکل از ضعیف شدن دینامه
  یا رله دوبل
  یا پمپ بنزین
  فکر کنم یه مشکل برقی داره
  اگه میشه راهنمایی کنید
  چند جا بردم نشون دادم اما نتونستند تشخیص بدند.

 34. جواد گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات کاملتان
  من ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۶ دارم که از صفری دست خودم بود. چند روزیه تا کولر می گیرم بوی شدید بنزین میاد بردم مکانیک زیر صندلی عقب رو چک کرد و یه خورده دور و برموتور چرخید با اینکه می دونم وارده ولی گفت نمی دونم از کجاشه !
  بدون کولر بعد نیم ساعت مختصر بو میاد.
  لطفن اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید چطوری باید بوی بنزین رو حل کنم. هلاک شدم توی این گرمای تابستون.
  با تشکر

 35. اسماعیل گفت:

  باسلام دوستان عزیز پژو۲۰۶اس دی وی ۶ موتور کوچیک مدل ۸۸ دارم هنگامی که کولر روشن است درحال حرکت با سرعت کم خودرو خاموش میشود چند تعمیر کار بردم گفتند یا از پمپ بنزین یا دریچه گاز لطفا راهنمائی کنید

 36. عبدي گفت:

  با سلام و خسته نباشید بوی تند مانند تینر که بیشتر در موقع گرفتن کولر به مشام میرسد و در مواقع افتادن در دست انداز بیشتر میشود از چیست با تشکر از زحماتتان

 37. علی گفت:

  سلام خسته نباشید بنده ۲۰۶تیپ ۲دارم مدل ۸۲ یکم مصرفش بالاست میخواستم ببینم چیکارکنم کم بشه ومیخواستم بدونم میخوام فنر عقب ها رو عوض کنم از کدوم فنر استفاده کنم تا نرم وبی صدا باشه یا فنر خود ۲۰۶خوبه؟ممنونم از شما

 38. مسعود گفت:

  با سلام
  من یه ۲۰۶ تیپ۲ مدل ۸۹ دارم
  آمپر بنزینش درست کار نمیکنه.چندبار پمپ بنزین نو انداختم به خاط اینکه فکر میکردم ایراد از شناور باشه درست نشد.آمپر و متعلقات کیلومترو کامل عوض کردم درست نشد.آیا ۲۰۶ مقاومت سیم کشی دارد؟چون یه پرایدداشتم همچین مشکلی داشت مقاومت سیم کشی رو عوض کردم خوب شد. لطفا راهنمایی بفرمایید.

 39. بخشنده گفت:

  سلام.من ۲۰۶ تیپ ۲دارم.مدتی هستکه میخوام ماشین روشن کنم به محض استارت زدن نمایشگرها یدفعه میفتندوسپس برمیگردند.این مشکل تورانندگی هم یدفعه پیش میاد.هربارکه اینجور میشه کولر دیگه کار نمیکنه.درضمن بعدپیداشدن این مشکل usbضبطم از کار افتاده وفقط رادیوش کارمیکنه.بردم دیاگ زدن گفتن مشکلی نداره.bsi,ecu,فیوزهاوکامپیوترشم دادم چکش کردن ایرادی نداشته.چیکار کنم باید

  • پیمان گفت:

   سلام۰۰۰۰مشکل دینام است۰۰۰۰حتما برو درستش کن۰۰۰چون داره برق بالای ۱۴ ولت به موتور میده۰۰۰۰

  • بهرام گفت:

   اکه وقتی سویچ باز میکنی یه لاارم داد و بعد عقربه ها بک زدن باطری عمرش تمومه

  • ابراهیم گفت:

   سلام خسته نباشید ۲۰۶ مدل ۸۲ دارم زمانی مهندسین روشن میشه چراغAir bag روشن میشه در صورتی که ایر بگ نداره بعد از خاموش شدنش چند بار یک رله زیر برخودش قطع و وص
   ل میشه. در ها دیگه با اینکه باز فرصته نمیشه باطری هم بعد چند ساعت خالی میکنه ممنون از راهنمایی شما

 40. مهران گفت:

  با سلام. قفل سوئیچی صندوق عقب ۲۰۶ صندوق دار اینجانب خراب شده و درب صندوق عقب باز نمی شود. به نمایندگیها و قطعه فروشیها مراجعه کردم اصلا پیدا نمیکنم. لطفا راهنمایی کنین چه بکنم. ممنون

 41. نادر 11 گفت:

  سلام چرا از چرخ عقب ماشینم(۲۰۶ تیپ ۲ ) پس از تعویض لنت روغن می ریزه؟
  لطفا جواب

 42. ماهان گفت:

  با سلام. ۲۰۶ تیپ ۵ دارم . مدتیه درجا گاز میخوره و نوسان دور موتور همراه با لرزش داره و کمی بوی بنزین هم میده و مصرفش رفته بالا. دیاگ زدم گفت مشکل از سنسور اکسیژنه عوضش کردم درست نشد مپ سنسور و شمع ها رو هم عوض کردم درست نشد دیگه دیاگ چیزی نشون نمیده و با ازمایش و خطا داریم پیش میریم . لطفا کمک کنید حسابی اعصابمو بهم ریخته.

 43. جواد گفت:

  سلام ۲۰۶تیپ ۵مدل ۸۲دارم
  بعد کارواش چراغ سو پایین قطع و بوق یکسره شده
  لطفا راهنمائی کنید

 44. رضا گفت:

  با سلام : من ۲۰۶ صندوقدار وی ۲۰ مدل ۸۷ دارم ، از زیر ماشین روغن چکه میکنه ، روغن هیدرولیک هم کم میکنه ، تو این ماه دو بار روغن توش ریختم ، تا روغن کم میکنه فرمان که تاب بدی صدای وووووو میده ، لطفا هر کی میتونه راهنمائی کنه چکار کنم ، عیبش چی میتونه باشه .
  ممنون میشم جواب بدید

 45. علیرضا گفت:

  سلام یه سوال خیلی اورژانسی و عجله ای !! فن پژو ۲۰۶ چند آمپر جریان میکشه؟؟

 46. سامان گفت:

  سلام پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۹ دارم
  چند وقتی که آمپر آب بالا میره تو کفی خوبه ولی یکم سر بالایی میشه میره تا روی ۱۰۰.
  بخاطر این موضوع رادیات و موتور فن و ترموستات عوض کردک و لی نتیجه ای نداد میشه یه راهنمایی دقیق کنید

 47. علی گفت:

  سلام ۲۰۶اتومات مدل۸۳ دارم هر از چندی استارت نمیخوره هر تعمیرکاری بردم متوجه نشده بعضی وقتها با درآوردن سوییچ یا جابجایی دنده روشن میشه گاهی سریاطری رو بر میدارم و سوکتهای جعبه سیمهای کنار باطری (فکر کنمbsmباشه) رو در میارم جا میزنم روشن میشه ولی وقتهایی هم با چندبار ریست هم روشن نشده و شب تا صبح سرباطری رو برداشتم صبح با اولین استارت روشن شده.راهکار یا تعمیرکار حرفه ای معرفی کنید.ممنون

 48. ali گفت:

  چن متر سیم در ۲۰۶ بکار رفته؟

 49. بهرام گفت:

  سلام من یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم چند مدته که بعضی وقتا چراغ چکش روشن میشه و ماشین شروع به ۳ کار کردن میکنهچند بار بردم تعمیرگاه دیاگ زدن پیام بد سوزی در سیلندر ۲ و سیلندرهای نا مشخص داد شمع و وایر شمع هم عوض کردن ولی بازم جواب نداد ضمنا وقتی اینجوری میشه خاموش میکنم چند دقیقه بعد درست میشه ممکنه راهنمای بکنید دلیلش چیه که الکی خرج بیخودی نکنم متشکر میشم

 50. سروش گفت:

  با سلام
  من یک ۲۰۶ تیپ ۲ دارم با absو ایربگ
  مشکل هر وقت دلش خواست روشن میشه هر وقت دلش نخواست نمیشه وقتی نمیشه برق سویچ را که میزنی چراغ پشت صفحه روشن میشه و برف پاکن ها شرو ع میکنه هر چند ثانیه کار کردن و ماشین استارت خوب و عالی میخوره و روشن نمیشه دیاک زدم باطری چک کردم ….. نشد که نشد لطفا کسی تجربه این مورد را داره راهنمایی کنه متشکرم

  • مهران گفت:

   سلام من هم همین مشکلو داشتم بعد ار کلی خرج و عیب یابی بالاخره ایراد از bsm یا همون جعبه فیوز داخل درب موتور بود که با ۳۸۰ تومن تعویض کردم قبل اینکه ماشینو بخرم اونقدر برف پاکن کار کرده بود که شیشه خراب شدخ بود مجبورا شیشه را عوض کردم

 51. sepehr گفت:

  علت روشن شدن همزمان چراغ STOP و جراغ BRAKE (ترمز) در ۲۰۶ تیپ۵ به چه دلیل است؟
  ضمناًٍ سرعت سنج کیلومترم هم کار نمی کند،آیا ایراد از سنسور ABS خودرو است؟؟

 52. داود گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  بنده پژو ۴۰۵ مدل ۱۳۸۹ با موتور ۲۰۶ tu5 دارم که به تازگی با مشکلی برخورد کردم که هر تعمبیر کاری بردم سر در نیاورد . مشکل ماشینم اینه که ماشین صبح با تک استارت روشن میشه ولی نوسان کمی داره . وقتی ماشین سرده و حرکت میکنم هیچ مشکلی ندارم همه چی خوبه اما بعد از حدود نیم ساعت رانندگی در خیابان موتور ماشین که داغ میشه و آمپر آب روی ۸۰ درجه که قرار میگیره ماشین شدیداً شروع به ربپ زدن میکنه وتا آمپر از ۸۰ درجه پایین نیادریپ زدن ادامه داره . خواهشاً راهنمایی کنید تا بدونم مشکل از چیه ؟ ممنون

 53. حمید گفت:

  سلام دوستان
  ماشینم ۲۰۶ تیپ۲ مدل ۸۶ آمپر آب ماشین تو جاده شروع میکنه به بازی کردن یعنی از۸۵میره تا۱۱۰برمیگرده ای اتفاق عرض ۵ثانیه میافتد

  • بهرام گفت:

   من هم به تازگی با همین مشکل روبرو شدم شاید از ترموستات باشه شایدم ecuقاطی کرده امروز صبح بست باطری رو کشیدم به مدت ۵دقیقه وصل کردم تا ecuریست بشه باهاش رانندگی کردم فعلا که مشکلی نداره البته واسه من وقت توقف فن هم بازی در میاره این مشکل هم بگیر نگیر داره یهوی میاد بعد چند کیلومتر یا روشن خاموش کردن درس میشه

 54. داود گفت:

  باسلام وخسته نباشید
  بنده پژو ۴۰۵ مدل ۱۳۸۹ با موتور ۲۰۶ tu5 دارم که به تازگی با مشکلی برخورد کردم که هر تعمبیر کاری بردم سر در نیاورد . مشکل ماشینم اینه که ماشین صبح با تک استارت روشن میشه ولی نوسان کمی داره . وقتی ماشین سرده و حرکت میکنم هیچ مشکلی ندارم همه چی خوبه اما بعد از حدود نیم ساعت رانندگی در خیابان موتور ماشین که داغ میشه و آمپر آب روی ۸۰ درجه که قرار میگیره ماشین شدیداً شروع به ربپ زدن میکنه وتا آمپر از ۸۰ درجه پایین نیادریپ زدن ادامه داره . خواهشاً راهنمایی کنید تا بدونم مشکل از چیه ؟ ممنون

  • جواد گفت:

   اگر شب از زیر ماشین آب سبز می چکه شاید واتر پمپ خراب شده من هم این مشکل را داشتم کمتر از نیم ساعت داغ می کرد و فن روی دور تند می رفت

 55. اکبر گفت:

  سلام۲۰۶ تیپ۵دارم چندروزپیش داخل راه چراغ چک روشن شدوماشین ۳کار کردخاموش و روشن کردم بعددرست شد امروزهم داخل راه خاموش شد روشن کردم درست شد راهنمایی کنید متشکرم

  • بهرام گفت:

   منم این مشکل دارم فکر میکنم وقتی بنزین سوپر میزنم دیگه درست میشه البته شمع و وایر شمع عوض کردم فایده نداشت گفتن شایداز کویل باشه من عوض نکردم فعلا بک به دو بنزین سوپر میزن بر نگشته فقط یه بار چند باک معمولی زدم دوباره شد

 56. اکبر گفت:

  سلام جوابمو کسی نداد ضروری هست

 57. میثم گفت:

  دوستان خام سوزی از چی میتونه باشه
  من ماشینو (۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۶ دریچه گاز برقی) یک ماه پیش ۲ میلیون خرج سر سیلندر و موتور کردم
  الان یه بوی خامی از اکزوز میاد به طوری ک دستتو میگیری تا یه چند دقیقه ای بوش رو دستت میمونه
  من سنسور اکسیژن رو هم عوض کردم نشد ک نشد
  دیاگ هم چیزی نشون نمیده
  اگزوز پرت پرت میکنه
  دلیل چی میتونه باشه اساتید محترم ؟؟؟

 58. میثم گفت:

  سلام دوستان

 59. ابراهیم گفت:

  سلام
  من سمند ۸۸ دارم.تازگیا اول صبح که روشن میکنم پرت پرت میکنه تا ۲۰ ثانیه بعد طبیعی میشه علتش چیه؟ میگن احتمالآ واشر سوزونده!؟

 60. بدیع معصومی گفت:

  سلام
  کسی جوابی نداد
  پزو ۲۰۶ صندوقدار ۸۸ ریپ میزد ۲ بار شمع عوض کردم اول ۲۰۰۰ و بار دوم ۵۰۰ کیلومتر کار کرد دوباره خراب شد گفتند از کویل است کویل و شمع با مارک ایساکو عوض کردم بعد از ۵۰۰ کیلومتر باز هم خراب شد ایراد چه میتواند باشد و چکار باید کرد
  با تشکر

 61. علیرضا گفت:

  سلام. من ٢٠۶ تیپ دو بدون ای بی اس و ایربگ دارم. مدل هشتاد و پنج. یه دور واشر سر سیلندر سوزوند. بردم عوض کرد. ازون موقع ماشین نفسش تو سربالاییها کم شده. یکی دو روز پیش هم یهو یه صدایی از پمپ بنزین اومد و موتور خاموش شد. نگا کردم دیدم کله پمپ از نقطه برگشت بنزین ترک خورده و کلا شکسته. امداد خودرو اومد یه پمپ جدید گذاشت. ظرف سه دقیقه اون پمپ هم ترکید همینجوری. بردم تعمیرگاه. یارو سر در نیاورد. دوباره یه پمپ گذاشت. ولی میترسم اینن بترکه کله پمپ. کسی میتونه کمکم کنه؟

 62. علی گفت:

  سلام
  من ۲۰۶ تیپ ۲ و مدل ۸۴ دارم که در اثر آتش سوزی مجددا سیم کشی شده است . حالا چراغهای عقب بصورت مستقیم کار میکند عیب از چیست

 63. ناشناس گفت:

  سلام
  من ۲۰۶ مدل ۸۹ دارموقتی موتور سرده با چندبار استارت روشن می شود .. لطفا راهنمایی کنید نمیدونم علت چیست //

 64. ناشناس گفت:

  سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۳ دارم وقتی موتور سرد با مشکل روشن میشه اول صبح ها باید سه چهار تا ارستارت زد تا روشن بشه ..مشکل واقعا از بنزینه

 65. ناشناس گفت:

  سلام. من ۲۰۶ مدل ۸۲ دارم الان حدودا یک ماه میشه که ماشین تو سرعت پایین اما در حال حرکت خاموش میشه میخواستم ببینم مشکل از چی هست ؟

 66. مجید گفت:

  من ماشین ۲۰۶ تیپ ۲ دارم . صبح زودکه ماشین روشن میکنم وقتی گاز می دم به ماشین دیر نشانگر گاز بالا میاد ولی موقعی که موتور گرممیشه خوب گاز می خوره

 67. عباس حسین پور گفت:

  سلام دوست عزیز-من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم واسه سال ۹۰-بردپشت امپربدفرمان میده مثلان وقتی
  چراغ نورافکن جلوراروشن میکنم
  چراغ باتری بشکل ضعیف وکمرنگروشن میمونه وچراغ مه شکن روروشن میکنم جراغ روغن واربگ به صورت کمرنگ روشن میمونه ووقتی ماشینوخاموش میکنم وسویچ رودرمیارم بازهم چراغ باتری به سورت کمرنگ روشن میمونه -ایاقابل تعمیرهست هزینش چقره-اگرتعمیرنمیشه کل کیت پشت امپر چقدرقیمتشه-اون برد روکسی نداره که واسم بفرسته که تعمیر کنم واسم زیاد هزینه نشه-منتظرجوابم مرسی

 68. عباس حسین پور گفت:

  سلام
  دوست عزیز-من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم واسه سال ۹۰-بردپشت امپربدفرمان میده مثلان
  وقتی
  چراغ نورافکن جلوراروشن میکنم
  چراغ باتری بشکل ضعیف وکمرنگروشن میمونه وچراغ مه شکن روروشن میکنم جراغ
  روغن واربگ به صورت کمرنگ روشن میمونه ووقتی ماشینوخاموش میکنم وسویچ
  رودرمیارم بازهم چراغ باتری به سورت کمرنگ روشن میمونه -ایاقابل تعمیرهست
  هزینش چقره-اگرتعمیرنمیشه کل کیت پشت امپر چقدرقیمتشه-اون برد روکسی نداره
  که واسم بفرسته که تعمیر کنم واسم زیاد هزینه نشه-منتظرجوابم مرسی

 69. حمید گفت:

  سلام خودروی۲۰۶من خطای کویل میداد از نمایندگی به اسم اصلی و قیمت دویست وپنجاه هزار تومان کویل خریدم ولی هر از گاهی چراغ چک روشن میشد و تک کار میکردو دوباره خطای کویل میزند ایساکو هم با اطمینان از سلامت این قطعه این جنس بدون ضمانت را پس نگرفته و مرجوع نمی کند احتمال دارد مشکل از جای دیگر باشد؟

 70. ناشناس گفت:

  سلام.۲۰۶ من تک کار میکنه بعضی وقتا.چند دفعه خاموش روشن میکنم درست میشه ولی چراغ چک روشن میمونه.

 71. مرجان صادقنيا گفت:

  سلام لطفا راهنمایی کنید
  ماشین ٢٠۶ تیپ ٢من کپ میکند و خاموش می شود ابتدأ در اتوبان نبایش که منجر به تصادف شد الان در دور بایین و بالا هر دو ابتدأ دیاک زدن سنسور اکسیژن و شمع وایر سنسور و الان یه کویل گذاشتن bsi رو ریست کردن هیچکدوم نتیجه نداد تعمیرگاه الان میگه که مشکل از ecu و دریچه گازه و این کار من نیست دیگه ، و باید ببری جای دیگه
  سوال من اینه که بعد ا ز ٧٠٠ هزار تومن هزینه ایا این حرف درسته که عیب ماشین درست نشه و من أنقد هزینه داده باشم. و. مورد دیگه این که ایا باید ببرم ecu و دریچه گاز چک بشه ایا مشکل اینه ؟
  با تشکر ممنون میشم جواب بدین
  ضمنا من اولین بار است به شما پیام می دم

 72. سجاد گفت:

  سلام
  من یک ۲۰۶ تیپ ٢ دارم شب رفتم خونه صبح که امدم روشن کنم استارت زدم مثل اینکه باطری جون نداره روشن کنه باطری داداشم گذاشتم دیدم اصلان دیگه استارت نمیزنه لطفا راهنمایی کنید برق پشت آمپر هم هست چکار کنم

 73. وحید گفت:

  سلام دوستان یک سالی میشه که مشکل میس فایر دارم نمی دونم مشکلش چیه از سنسور ناک گرفته تا پمپ بنزین و سنسور اکسیژن و شمع و وایر و عوض کردم یک سری قطعات ام ازمایشی گذاشتم مثل کویل و ecu و bm34 و اخر هم سیم کشی کویل تایم هم چک شده فیلرهم دوباره گرفته شده
  (در صورتی که وقتی چراغ بنزین باک روشن میشه از بعدش دیگه روشن نمیشه چک !!!!! )

  ماشیت تیپ ۲

 74. مری صادقی گفت:

  تعمیرگاه ۱۰۱۰ خیابون شریعتی ببرین

 75. بهرام گفت:

  سلام من یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم چند روزی میشه زیادی داغ میکنه توی جاده کفی که هستم امپر میاد نصف در صورتی که باید پایین تر از نصف باشه موقعه توقف هم سری امپر میره بالا و فن روشن میشه البته امپر بازی هم میکنه یعنی بعضی وقتا اوایل حرکت تا چند کیلومتر امپر پایین روی خط دوم میمونه بعد در عرض چند دقیقه تا نصف میاد بالاو روی خط نصف یه مقدار خیلی کم بالا پایین میشه چند جا نشون دادم یکی میگه ecuخرابه یکی میگه رادیاتوره یکی واتر پمپه یکی میگه سنسور اب و ترموستاته ممنون میشم راهنمایی کنید

 76. الناز گفت:

  سلام دوستان من اس دی وی ۸ ابان ماه ۹۳ تحویل گرفتم مصرف سوختش بالاست ۱۰ تا ۱۱ تا داخل شهر می سوزونه جاده هم امتحان نکردم مشکل اصلیم خاموش شدن ماشین وقتی موتور سرده وقتی پاتو از رو گاز برمی داری خاموش می کنه البته بعد از یه مدت که می رونی برطرف می شه سنسور اکسیزن رو هم عوض کردم باطری هم عوض کردم البته بعضی وقتام یه بویی مثه بوی گوگرد از ماشین میاد. دوستان لطفا راهنمایی کنید

 77. حسین گفت:

  با سلام مشکلات دوستان را خواندم در یک جمله خلاصه میکنم مهندسین ایران خودرو همه ی این مشکلات رامیدانند ولی هیچ تلاشی برای رفع ان نمیکنند.

 78. فرزاد گفت:

  دور موتوربه ۳که میرسه برق منفی سوززن قطع میشه ،شمع ها هم دوده میزنه در ضمن خودم تعمیر کارم

 79. مرتضی گفت:

  سلام من یک ۲۰۶ تیپ۳ مدل ۸۲ دارم مشکل شتاب داره دنده ۴ زمانی که دور موتور به ۴۰ می رسه سرعتش ۹۰ کیلومتر میشه و دنده ۵ دور موتور به ۴۰ که میرسه به زور ۱۲۰ تا میره ضمنا سوزن های انژکتور و پمپ بنزین نو گذاشتم

 80. نوری گفت:

  با سلام
  ۲۰۶ مدل ۸۳ تیپ ۳ هر چند مدت درجه آب بالا می رود.فن کار می کند و بلافاصله پایین میاد.در هنگام بالا رفتن درجه آب stopبهمرا بوق ممتدروشن می شود.باطریساز هر کار ممکن را انجام داده.ترموستات را هم تعویض کرده ام.لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

 81. مهران گفت:

  سلام من۲۰۶ تیپ۲ ۸۱ گرفتم که ecu را آنلاک کرده بودن علتش ایراد bm 34 یا جعبه فیوز داخل محفظه موتور بود بعد از کلی خرج و برنامه ریزی دوباره ecu و تعویض اون حعبه فیوز و برنامه ریزی مجدد ecu بعد از استارت و بعد از چند ثانیه چراغ استپ با چراغ روغن روشن شده و بو ایراد میزند نه روغن ریزی دارد و نه کمبود روغن البته قبل از برنامه ریزی استاندارد ecu سیم فشنگی روغن و قطع کرده بودن که هم فشنگی تعویض و سیمشو وصل کردم مشکل حل نشد هر تعمیر کار هم یه چیزی میگه واقعا کیج شدم یکی میگه از ecu یکی میگه از پمپ روغنه اگر کسی همچین مشکلی داشته راهنمایی کنه لطفا

 82. ناشناس گفت:

  سلام دوستان من ۲۰۶اس دی وی۲دوگانه دارم موتور داغ که میکنه روشن نمیشه دیاگ کذاشتم پاشش انژکتورزمان استارت زدن صفره.راهنمایی کنید

 83. ابوالفضل گفت:

  سلام خسته نباشید من یه سوال دارم.من ۲۰۶ تیپ ۵ دارم مدل ۸۳ فرانسوی وقتی تعداد بیشتر از ۲ نفر سوار میشیم توی سرعت گیر یا سربالایی یهو چراغ چک روشن میشه و گاز ماشین از ۲۰ بالاتر نمیره.بردم دیاگ زد گفت سنسور دریچه گاز مشگل داره عوض کردم درست نشد میشه منو راهنمایی کنید؟ممنون این ایمیل وشماره تلفنم aboalfazl1851@hotmail.com ۰۹۱۹۰۴۳۰۸۴۱
  ممنون از سایت خوبتون و کاربران گرامی

 84. خالد گفت:

  خودرو صبح میخوادروشن بشه پدال برای گازخوردن فرمان نمی برد و چه کار کنم ؟ جواب را به ایمیلم بفرست ممنون

 85. علیرضا اسلامی گفت:

  سلام.در جعبه فیوز داخل موتور۲۰۶تیپ۲.کدوم قسمتش به سنسور سرعت ربط داره.ممنون از راهنمایی تون

 86. میثم گفت:

  سلام
  لطفا جواب سوالمو یکی بده
  ۲۰۶ تیپ۳ دارم، وقتی استارت میزنم سریع روشن نمیشه باید ۳ یا ۴ مرتبه استارت بزنم تا روشن بشه و با رفتن مصافت کم هنگام توقف خاموش میکنه و پیغام STOP و چراغ عیب یاب موتور و چراغ ABS روشن میمونه و وقتی استارت میزنم روشن نمیشه و حتی صدای استارت اول ضعیف و رفته رفته از بین میرود
  کابل باطری جدا کردم و مجددا متصل کردم ولی مشکل حل نشد و وقتی چند ساعت خاموش میمونه با استارت مجدد همه چیزایی که از اول توضیح دادم تکرار میشه؟؟؟؟

 87. صمد گفت:

  خوش بحال کسانی که در نمایندگی های ایران خودرو آشنا دارند من الان چندماه است که میخواهم پژو پارش tu5 lx ثبت نام کنم می گویند اول برج مراجعه میکنم میگن ظرفیت پرشده آخر برج مراجعه مکنم میگن اول یا دوم برج در سایت حتی سی برج که خواستم زرنگی کنم باز ظرفیت پرشده آخرش منصرف شدم رفتم سراغ برادر چین با تشکر از نمایندگی های ایران خودرو :

 88. مصطفی گفت:

  با سلام
  دیروز به خاطر گرمی هوا کولر ۲۰۶ تیپ ۲ که دستم بود رو روشن کردن و موقعی که خاموشش کردم فراموش کردم درجه فن را از ۴ به صفر برگردونم ، امروز صبح خودرو رو روشن کردم و در بین راه می خواستم فن رو روشن کنم که از کولرش استفاده شدم ، که دیدم درجه فن از دیروز روی ۴ هستش و فن کار نمی کنه ، فیوز فن که کنار باتری هستش رو چک کردم ، سالمه، به نظرتون مشکلش کجاست؟ چیکار باید بکنم؟
  با سپاس

 89. امید گفت:

  با سلام خودروی من پژو ۲۰۶ SDV8 است چند وقتی است که چراغ سقفی داخل اتاق روشن نمی شود در صورتیکه قبلاً هنگامی که در باز میشد روشن میشد و هنگامی هم که خودرو خاموش میکردم سوئچ رو که در میاوردم روشن میشد و همچنیین فلاش هم کار میکرد ولی الان کار نمیکنه بردم تعمیرگاه میگه یک قسمت از کامپیوتر احتمالاً خراب شده خواستم بدانم کسی علتش رو بدونه و نحوه برطرف شدنش رو چون میترسم جایی ببرم که کامپیوتر شو خراب کنه ممنون میشم اگر کسی در این زمینه تجربه داره راهنمائی کنه ممنون

 90. مسلم فلاح کهن گفت:

  سلام خودرو ۲۰۶ من در هنگام حرکت امپر نمی کشد وقتی ان راخاموش کنم و بعد از چند دقیقه دوبار ان را بخواهم روشن کنم با باز نمودن سوییچ امپر می رود بالا و چراغ استوپ می زند به محض اینکه موتور روشن شد بعد از ۱ الی ۲ دقیقه امپر سریعا می اید پایین به تعمبیر کاه مجراجعه نمودم فشنگی اب عوض نموده متاسفاه خوب نشده لطفا راهنمایی نمایید

 91. آرش گفت:

  ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۵ دارم ، وقتی ماشین روشن میشه بوق کار نمیکنه و وقتی خاموش میشه سوئیچو در میارم بوق میزنه – لازم به ذکر است که چند روز پیش بردم درست کردم ولی قبل اینکه تعمییر کنم نمیدونم که آیا تو وضعیت خاموش هم بوق می زد یا نه – این حالت بوق زدن در حالت خاموشی رو بعد تعمییر تست کردم – البته ماشینو تازه گرفتم از وقتی گرفتم همین بود
  از راهنماییتون ممنون

 92. mohamad گفت:

  سلام. ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۷ دارم. موقع حرکت کیلومتر بالا و پایین میره یا همون پایین میمونه. مصرف سوخت هم بالا رفته. مشکل از کجاست؟ ممنون میشم جواب بدید زود

 93. یوسف گفت:

  سلام باعرض خسته نباشید من یک پژو ۴۰۵مدل۸۹باموتورtu5دارم الان مدتیه بد جوری روغن کم میکنه ولی چون دود سیاه میده کسی اعتقاد به روغن سوزی نداره ضمنا بعضی وقتها احساس می کنم اگزوزش گرفتگی داره لطفا راهنماییم کنین

 94. سجاد طاهری گفت:

  سلام. من ۲۰۶ sd v1 دارم مدتی بعضی مواقع تو روز چراغ استپ روشن میشه امپر اب بالا میره و بعد چند ثانیه میاد پایین و هرزگاهی امپر میوفته. بردم دیاگ زدم سنسور اب میزنه تا حالا ۴ تا عوض کردم درست نشده. ایساکویی گرفتم، سامفر گرفتم جواب نداده میشه راهنمایی کنید

 95. حامد گفت:

  سلام به همه
  ماشین من وی نه ، یه مشکل دارم اونم اینه که وقتی پا روی ترمز میزارم که عملگر دسته دنده آزاد بشه و دنده از حال پارک بیرون بیاد یا ازاد نمیشه یا باسد چند بار با پدال ترمز بازی کنم تا آزاد شه کسی میتونه راهنمایی کنه مشکل کجاست
  ممنون

 96. رضا کهنوجی از بندرعباس باطری ساز گفت:

  سلام به همگی رضا کهنوجی هستم با۵سال سابقه کاری باطری ساز .هر کاری از دستم بر بیا درخدمت شماعزیزان هستم
  مشاور تلفنی شما۰۹۳۰۳۶۲۲۸۴۴

  • ناشناس گفت:

   سلام من پزو۲۰۶ تیپ ۲ دارم میخواسم بدونم چرا موقی که امپر اب روی ۹۵ میاد دورتند فن شروع بکارمیکنه خبری ازدورکندن نیست درضمن رله دورکند سالمه تستش کردم البته اینجوری با دوانگشت پلاتین رله را میچسبونم دور کندکارمیکنه درضمن مقاومت فن وفشنگی اب روتعویض کردم درضمن یه موقعی

 97. رضا کهنوجی از بندرعباس باطری ساز گفت:

  اقای سجاد طاهری مشکل ماشینتون از رله فن با سوکت فن اگر فشنگی اب را عوض کردید چند بار

 98. رضا کهنوجی از بندرعباس باطری ساز گفت:

  پاسخ: الناز خانم دینام ماشینتون خراب است و احتمال زیاد این باطری را خراب کرده اون بو هم از باطری

 99. علی گفت:

  باسلام. بنده سمند مالتی پلکس دارم بعد از خاموش کردن خودرو و خارج کردن سویچ و خاموش کردن همه چراغ ها, چراغهای نور ضمینه کنسول جلو بصورت کم نور روشن می ماند و تا صبح روشن است .و باعث خالی شدن باطری می شود. چکار باید بکنم

 100. مهرداد گفت:

  سلام.من۲۰۶ tu5 اتومات مدل۱۳۸۸ دارم.این ماشین از فن و ترموستات اصلی و فشنگی فن و رله فن و فشنگی چ
  پرشین و رادیاتور و قمقمه اب و شلنگ وکیوم و برد bsi bsm همه رو عوض کردم ولی وقتیکه نیم ساعت رانندگی میکنم فن دور بالا میزنه و تا وقتیکه ماشینو خاموش نکنم قطع نمیشه. به چند نمایندگی هم نشون دادم ولی نتیجه نداش.شما راهکاری میدونی.ممنون

 101. شهاب شجاعی گفت:

  با سلام.۲۰۶ مدل ۸۵ دارم.وقتی فرمون رو کامل به چپ یا راست میدم ماشین ریپ میزنه.مشکل چیه ؟

 102. شازند ما گفت:

  ۱-سلام چراغ بیضی شکل پشت ۲۰۶ دکمه روشنش کجاست
  ۲-دربارنگی صدای جیک جیک میده این دیگه چیه

 103. فریبرز گفت:

  سلاپ به سروران واستادان عزیز
  بنده ..۲۰۶تیپ ۲دارم مدل ۸۲٫٫اول که یکبار تو جادخ بودم وقتی بنزین زدم ماشینم روشن نشد همه چیز درست بود ولی روشن نشد .وچون کد کارخونه همراهم نبود یک استادی اومد حکش کرد ..۴سالی گذشت .چندوقت پیش سنسور اکسیژنم سوخت وچندروز پیش باز همه چی کارمیکردولی به گفته استاکار گفت سرکویلم برق نمیرسه واشکال از کامپیوار اصلی که اونو باز کرد و فوم رکشو کند ودوتا مانومس رو دراورده میگه اینا خرابه .ولی من هنون قطعاتو بردم چندجا تست کردن میکن سالمه .درضمن موقع کندن فوم همه برد ررو بانوک کاتر خط انداخته ..سوال بنده اینه ایا ایرادی که گرفتن درست بوده و واگر بوده اون دوتا قطعه رو که میگه خرابه چراجاهای دیگه تست کردم میگن سالمه ودوما خطهایی که باکاتر انداخته نداراتو قطع نمیکنه .ودر کل اگر پدرسن نشه .دست دومش چقدره وکسی سراغ داره یانه ..مدلش هم صاژم فرانسه است …شماره تماسم هم ۰۹۳۳۳۴۶۷۳۵۵٫٫٫ممنون میشم اگر تماس گرفتید بفرمایید برای کامپیوتره ..ممنون از راهنمایتون

 104. ایمان گفت:

  سلام
  پمپ بنزین روشن نمیشود
  با باطری مستقیم روشن میشود
  کابلبرق آن ولتاژ دارد ولی حتی چراغ را روشن نمیکند
  ماشین هم روشن نمیشود
  کمک کنید لطفا

 105. مهدی گفت:

  سلام.دوستان.ماشین من ۲۰۶ سال ۸۳٫ وقتی کمی باهاش میرم.وسط راه گاز یهو قطع و وصل میشه.ماشین هی میگیره ول میکنه.در این حین اگه پام رو کلاج باشه هم خاموش میشه موتور.
  تا اینجا مشکلو گفتم.حالا ی مورد مشابه داشتم با ماشین پراید.ینی تو مسیر که گاز میدادم هی ریپ میزد.ماشیت میگرفت ول میکرد.خلاصه بعد کلی خرج درست نتونستم بکنند.در آخر پیش ی بنده خدا رفتم ی قطعه ب نام مگنت رو عوض کرد اگه اشتباه نگفته باشم.خواستم بدونم ۲۰۶ هم قطعه ای به نام مگنت داره که باگر خراب شه رق رو نتونه درست پخش کنه و گاز ماشین بگیره ول کنه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

 106. مریال گفت:

  شرکت مریال در خدمت شماست

 107. مهتا گفت:

  سلام ، اگه میشه شماره تلفنی اعلام کنید تا مشکل خودرو رو از طریق تلفن مطرح کنم ممنون می شم

 108. مهدی۱۹ گفت:

  سلام به همه کاربران و استادان عزیز
  من یه اس دی وی۱۹دارم وقتی موتور سرده مثلا شب تا صب خاموشه اولین استارتو که میزنم سر گاز که میزنم دور موتور میاد پایین و یهو که پدال گازو فشار میدم خاموش میکنه طوری که برای حرکت اولیه فقط با آروم رها کردن کلاج حرکت میکنم میخام بدونم این مشکل چیه و چطور حلش کنم؟ منتظر راهنماییتون هستم با تشکر

 109. علی گفت:

  با سلام ۲۰۶تیپ ۲دارم وقتی توجاده سرعت ۱۲۰به بالا که میرم تو هوای سرد آمپرش از ۱۰۰یکم میره بالا وقتی میزنم بغل میبینم فن کار میکنه و موتور داغ نیست و رادیاتم سرده ل بعد توی شهر هم آمپر از ۱۰۰بالا نمیره
  طفا راهنمایی کنید

  • پیمان گفت:

   علی جان داداش آمپر آبو نیگا کن اون که نیگا میگنی سرعتته… که صد تا بیشتر میری از صد میره بالا!!!
   با این چیزا گه گفتی جور دیگه مگه میشه مگه داریمممم

 110. محمد کاظم گفت:

  با سلام و خسته نباشید . خودرو ۲۰۶ تیپ دو بنده. بعد از مدتی پس از زدن گاز کولر؛ گاز کم می کند. قبل از گاز زدن طرف خواست نشتی رو بگیره؛ نشتی ندید … مشکل از کجاست ؟؟؟؟

 111. ناشناس گفت:

  سلام. ۲۰۶ مدل ۸۲ دارم. داشتم توراه میامدم وکولر هم روشن بود یکدفعه چراغ موتور روشن وخاموش می شدوماشین گاز نمی خورد. بی زحمت سریع مشکلش روبهم بگین چون میخوام برم سفر.

 112. Rahmat گفت:

  سلام من ۲۰۶v9 مدل ۸۸اتوماتیک دارم و مشکل گیربکس دارم چون وقتی درحالت پارک می زارم به سختی در میاد یعنی بدجوری اعصابم به هم می ریزه. خواهش میکنم اگه کسی میدونه تورو به روح رفتگان تون من راهنمایی کنید که درست بشه. بخاطر همین یکبار داخل ترافیک بازن و بچه بودم و کتک خوردم.
  ممنون

 113. هومن رسولی گفت:

  سلام ۲۰۶ من تیپ دو هست و ۶۱ کارکرده از عید تا حالا درگیر روشن شدن چراغ چک و یکسره شدن فن و گاز نخوردن هستم دریچه گاز رو عوض کردم درست نشد کامپیوترش و هم بردم چک کردن لازم درست نشده حتی دریچه گاز ایساکو اصلیرهم گذاشتم بازهم دو روز کار میکنه دوباره هم آش و همون کاسه لطفا راهنمایی کنید ضمنا سیم کشی رو هم چک کردن ولی درست نشده

 114. حامد گفت:

  سلام- یک ۲۰۶ صندوقدار v1 دارم که صد هزارتا کارکرده تازه خریدم وقتی ماشین روشن میکنم بوق و یکی از چراغهای جلو عمل نمیکنه و دوباره وقتی ماشین خاموش میکنم دوباره روشن میکنم کارمیکنه بعضی وقت ها چند بار که روشن میکنم باز عمل نمیکنه لطفا اگه کسی میدونه بگه علت چیه؟

 115. navid گفت:

  سلام عرض ادب خدمت دوستان.من یه ۲۰۶ مدل ۸۰ دارم که دو هفته میشه بدجور جوش میاره یکم که باهاش راه میری امپر یک دفعه از ۹۰ میره رو قرمز کلمه stop میاد رو امپر کاپوت میزنم بالا اب رادیات از در بشکه میزنه بیرون گاهی هم که فن روشنه سوییج خاموش میکنی فن تا صبح همانطور یک راس کار میکنه تا صبح از متخصصین محترم خواهش میکنم که راهنماییم کنن

  • جان گفت:

   رادیاتور اتومبیل شما خراب شده ترموستات را چک کنید واشر سر سیلند ر سوخته باشه موارد فوق چک شود
    

   • مجید گفت:

    با سلام من یک خودروی ۲۰۶مدل۸۴تیپ ۳دارم الان یه مدتیه حین حرکت ماشین خاموش میکنه اوایل بعد از ۱۰الی ۲۰بار استارت خوردن و گذشت ۱۰دقیقه روشن میشد با عوض کردن شمع و سنسوردور موتورالان دوباره درحین حرکت خاموش میکنه و با یک استارت روشن میشه لطفا راهنمایی کنید مشکل از کجاست میتونه از کوئل یا پمپ بنزین باشه؟

 116. علی گفت:

  سلام با تشکر از شما

 117. علی گفت:

  ۲۰۶ مدل ۸۹ دارم تازه خریدم مشکل حرکت در پشت چراغ قرمز واسه حرکت داره ۵ الی ۶ ثانیه با سرعت خیلی کم حرکت میکنه بعد یهو شتاب میگیره. که اعصاب من و پشت سرها خرد میشه اگه محبت کنید. تشکر

 118. امیر گفت:

  سلام
  من یه ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۸ دارم
  موقع حرکت گاهی برف پاک کن جول یه بار خودبخود می زنه و گاهی هم برف پاک کن عقب ۳ با همراه با شیشه شور فعال میشه و از کار می فته
  com 2000 رو هم عوض کردم نشد
  لطفا دوستان اگر مورد مشابه داشتن راهنمایی کنن

 119. sohil safari گفت:

  باسلام
  من یه خوردو ۲۰۶ صندوق دار دارم مدل ۸۸ که یه بار تو جاده با سرعت ۱۳۰ یهو عقربه دور موتور کاملا افتاد و چراغ چک روشن شد که بعد از خاموش و روشن کردن ماشین مشکل حل شد.ولی الان هر روز صبح که هوا سرده برای اولین بار که ماشین رو روشن میکنم همینجور میشه و با روشن و خاموش کردن درست نمیشه باید یه کم حرکت کنم در حد ۵۰۰ متر تا اینکه خودش درست شه. پیشاپیش ممنونم از راهنماییتون

 120. افزایش فالوور گفت:

  سایت قشنگی دارید خوشم اومد

 121. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید.چراغ چک ماشین روشن شده پژو ۲۰۶ تیپ ۵ Tu5 .تو دیاگ زده خاطا دایم سنسور موقعیت میل سوپاپ یا میل بادامک داستان این چیه مکانیکی ها میگن نمیدونیم یه سری ها میگن اصلا همچنین سنسوری نداره تو سایت ها زده داره موندم بخدا کسی میدونه باس چیکار کرد ؟؟؟؟؟؟؟

  • محمد سلامى گفت:

   سلام منم همین مشکل رو دارم،دیاگ زدم میگه سنسور میل سوپاپ خرابه ولى همه جا میگن ٢٠۶ اس دى اصلاً سنسور میل سوپاپ نداره،گرفتار شدم کمکم کنید

 122. مهدی گفت:

  سلام دوستان فن بخاری قر قر میکنه ایا راهی هست بدون دراوردن درستش کرد ویا خودم میتونم درش بیارم چطوری

 123. رضا فاطمی گفت:

  با سلام و درود،،، اطلاعات بسیار عالی و مفید ی بود،،سپاسگزارم. ۲۰۶ تیپ سه من نیز هنگام نگهداشتن و گرفتن کلاچ،، بعضا خاموش میشود،،با اطلاعاتی که در بالا خواندم،، احتمالآ سنسور سرعتش ایراد دارد؟ یا شیر برقی اش؟ هنگام دیاگ زدن هم هیچ ایرادی ظاهر نمیشود،،،

 124. فرهاد گفت:

  سلام
  ۲۰۶ تیپ۲مدل۸۸دارم ،صدای موتورش زوزه میکشه، درجا هم که گاز میدم، صدا با بالا رفتن دور موتور زیادتر میشه علتش چی میتونه باشه؟

 125. منوچهر گفت:

  سلام ی ۲۰۶ اس دی v8 93 دارم . بعضی وقت ها کولر ش زود اتومات میکنه که اجازه نمی ده هوای خروجی کوکر سری بشه تا کمی هوایش سرد میشه دوباره هواش گرمیشه
  ار بک طرف راست توی آمپر غیر فعال را نشان میده درصورتی سویچ اربک در وضعیت on است
  تسه تایمینگ رو با چه کارکردی عوض بشه بهتره
  تشکر .لطفا راهنمایی بفرمایید

 126. فرهاد گفت:

  سلام تو حرکت یهویی امپرام همه به جز امپر بنزین میفته وبعد چند ثانیه میره سر جاش شمع ووایر وکوئل رو عوض کردم درست نشد راهنماییم کنید ممنونم

 127. علیرضا گفت:

  با سلام خدمت سروران عزیز
  ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۲ دارم که مدتی بعضی وقتا چراغ stop و چراغ باطری باهم روشن میشن دینامو چک کردن مشکلی نداشت این اتفاق موقعی پیش میاد که موتور گرمه و ماشینو خاموش میکنم و بعداز چند دقیقه که روشن اینجوری میشه البته نه همیشه ولی میخوام بدونم مشکل کجاست ممنون میشم راهنمایی کنین خیلی رو اعصابمه. باتشکر از استادان عزیز.

 128. محمد گفت:

  با سلام ، من یه ۲۰۶ اس دی مدل ۸۹ دارم وی ۲۰ که مشابه تیپ دو و ۹۰ تا کارکرد داره، اخیرا منو به علتی که توضیح میدم خیلی اذیت میکنه ، وقتی ماشین سرده مثل ساعت کار میکنه بعد یک ساعت کار کردن و چندین بار روشن و خاموش شدن فن ، یهمو کپ میکنه اصلا انگار جون نداره راه بره، خصوصا در ترافیک، وقتی سوئیچ ماشینو میبندم و دوباره استارت میزنم برای چند دقیقه خوب میشه اما مجدد این اتفاق میافته، سنسور اکسیژن تی دی کی ژاپن گذاشتم، شمع تعویض کردم، شسشتشوی انژکتور دادم، کابلهای مربوط به ای سی یو چک شده، تو آخرین خطایی که دیاگ نشون داده دریچه گاز رو نشون میده، قیمتشم ۵۲۰تومنه موندم تعویض کنم یا نه ، اگه کسی سر در میاره کمک کارشناسی کنه لطفا ضمنا ای سی یو والئو می باشد.

 129. ناشناس گفت:

  با عرض سلام.۲۰۶ تیپ دو مدل ۹۵ دارم که دیشب با خوش شانسی تمام تو ی چهار راه با سرعت ۸۰٫هر چهار لاستیک قفل کرد و منجر به خسارت شد…..علتش چی میتونه باشه؟لطفا راهنمایی کنید

 130. محسن گفت:

  با سلام
  اساتید فقط لطفا جواب بدن من در بوشهر هستم و هپا اینجا گرمه انا با این وجود وقتی تازه نپتور روشن بشه حداقل بلید پنج دقیقه کار کنه تا گاز بخوره مدل ۲۰۶ من ۸۴ تیپ دو هست
  و تو حالت عادی نباید اینقد طول بکشه برا گرم شدن موتور چون قبلا داشتم از این ماشین
  لطفا راهنمایی کنید
  در ضمن مپ سنسور ارور داشت و من بردم دیاگ خطا رو پاک کرد ولی تغییر نکرده

 131. AMIN گفت:

  سلام.۲۰۶تیپ۲ مدل ۹۰ دارم یکی از چراغهای ایربگ روشن هستش.کمربنها رو هم درست کردم ولی خاموش نمیشه علت چی میتونه باشه ممنون

 132. صادق سعیدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان : من پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۸۱ دارم که مشکلی در برق آن است که از سویچ ماشین خاموش نمیشود و صفحه نمایشگر هم روشن می ماند دلیل چیست ؟ خواهش می کنم راهنمایی کنید ./// با کمال تشکر

 133. هادی گفت:

  سلام
  ۲۰۶ تیپ دو دارم وقتی سرعت به بالای هفتاد میرسه صدای هو هو میاد ، از بلبرینگ هم نبود، موندم دلیلش چیه
  ممنون میشم کمکم کنید
  بعقی وقتها فکر میکنم هوا به جایی میخوره و تولید صدا میکنه

 134. فرهاد گفت:

  با سلام خدمت مدیر سایت و دوستان گرامی

  بنده ۲۰۷ مدل ۸۹ دنده دستی دارم ، چند وقتیست وقتی موتور ماشین گرم میشه ، دور موتور به اندازه ۲ میلیمتر بالا و پایین میره ، و همزمان نور چراغهای جلو و نور پشت آمپر و کلأ هر لامپی که روشنه ، نورش کم و زیاد میشه ، از طرفی وقتی با دنده یک و سرگاز و با سرعته ۲۰ کیلومتر حرکت میکنم ، ماشین شل کن سفت کن میکنه ، منظورم اینه که ریپ میزنه .
  به نظر دوستان مشکل از چی میتونه باشه ؟
  یه تعمیرکار گفت که به احتمال زیاد مشکل از پمپ بنزینمه .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

 135. فاطمه اثیر گفت:

  باسلام من۲۰۶تیپTU5دارم جدیدابا کاهش سرعت ویا سر پیچ در حال حرکت خاموش میکند نمایندگی بردم اول استپر رو تعویض کردند فایده نکرد امروز هم باتری تعویض کردند که بنظرم از باتری نبوده راهنمایی بفرمایید

 136. محمود گفت:

  با سلام
  ۲۰۶ مدل ۸۹ دارم وقتی کولر روشن میکنم
  دور تند فن کار نمیکنه رلشم عوض کردم نشد
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 137. سمیعی گفت:

  دوستان میخواستم استارت بزنم ماشین دزدگیرش فعال شد و روشن نمیشه اصلا استارت نمیخوره چیکار کنم

 138. مهناز گفت:

  با سلام
  ماشین من ۲۰۶ مدل ۸۵ هستش . حین رانندگی یهو خاموش شد. کولر هم روشن نبود. خودم احساس کردم اینگار بنزین به موتور نرسید . خواهش می کنم اگر کسی می دونه مشکل چیه پاسخ بده .واقعا خطرناکه این مورد . وسط بزرگراه اگر خاموش شه باعث تصادف میشه.
  پس اگر ۲۰۶ حین حرکت خاموش کنه مشکل از چه جاهایی می تونه باشه ؟ ( کولر هم خاموش باشه )

 139. امیر گفت:

  سلام من۲۰۶v20دارم وقتی به سرعت ۷۰ میرسه گاهی اوقات گاز نمیخوره سرعت یهو میاد پایین لطفا بفرمایید مشکل چیه

  • سیدمصطفی گفت:

   سلام،داداش منم مدل ۸۲دارم خیلی عالیه،فقط یه جورایی توی پیچیدن به راست انگاری بنزین قطع بشه ماشین میخاد خاموش کنه،میگن از پمپ بنزینشه.

 140. ساسان گفت:

  باسلام
  ٢٠۶ صندوقدار v8 مدل ٩٣ دارم امپر اب یک کم از خط وسط بالاتر میاد و چند دقیقه بعد بر میگرده وسط ،اب قمقمه هم استاندارد اش هست میخواستم ببینم مشکلی هست؟
  با تشکر

 141. جواد گفت:

  سلام مطلب.خیلی عالی بود .ممنون .شما نوشتید که در صورت خرابی سنسور آب ،ماشین دود محسوس داره در موقع سرد یا گرم بودن ،میشه بیشتر توضیح بدین ،دود به چه صورتیه و چطور بفهمیم دلیل دود کردن ماشین همین مورد هست.

 142. تقی گفت:

  ۲۰۶ تیپ ۲ معاینه فنی بخاطر HC پاس نمی‌کنه
  هر کی چیزی میگه
  فیلر گیری
  سنسور اکسیژن
  شمع
  کاتالیست
  مشکل اینه که خودرو مثل ساعت داره کار می‌کنه
  حوصله تعویض کاری و آخرش نشه ندارم
  کسی تریکی بلده معاینه را پاس کنیم!

 143. محمد گفت:

  با سلام، من پژو ۲۰۶اس دی تیپ ۵دارم مدل ۹۰،امروز چراغ های سمت راست بعلاوه مه شکن سمت راست،از کار افتاد،ولی راهنما کار میکنه،فیوزش هم سالمه،البته فیوز f3رو پیدا نکردم،همه فیوز های هم سالم هستن

 144. رضا گفت:

  سلام ماشین ۲۰۶تیپ ۲صفرخریدم داخل اتاق صدای دورموتورش احساس میکنم زیاده صدای خوره میده توسرعت ولی یکی ازاقوام که۲۰۶تیپ ۲داره مدل ۹۵میگه صداش غیرطبیعیه میگه صدای بلبرینگ چرخهاش هس خیلی رواعصابه صداش لطفاراهنمایی کنیدممنون

 145. صادق kk گفت:

  قصد خرید خودرو۲۰۶ که بین v8 و تیپ۵ مردد هستم که کدومو بگیرم لطفا راهنمایی کنید و به جز ۲۰۶ گزینه بهتری هم میتونید بهم پیشنهاد بدین ممتون میشم..

 146. majid گفت:

  سلام کیلومتر ماشینم تیپ دو سالم بود با دیاگ دستکاری کردم حالا دیگه کار نمیکنه یه عاقبت بخیر راهنمای بکند

 147. امیر گفت:

  سلام. توی مطالبتون نوشتید که خودروی ۲۰۶ پرواز میکنه !!! و شتاب بالایی داره در صورتی که این خودرو مخصوصا تیپ ۲ آن به دلیل حجم موتور پایین شتاب زیادی نداره و با هر خودرویی در آن رنج قیمت مثل پژو۴۰۵ و پژو پرشیا و سمند که کورس بذاره عقب می افته.

 148. shahrokh گفت:

  سلام خدمت دوستان من ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۲ کارکرد ۴۰۰۰۰ هزار کیلومتر دارم صبح ها که ماشین روشن میکنم دود زیادی میکنه بعد از چند دقیقه دود قطع میشه دیگه اصلا دود نمیکه تا اینکه چند ساعت که ماشین خاموشه دوباره که روشن میکنم این مشکلو داره لاستیک سوپاپ عوض کردم درست نشد لطفا راهنماییم کنید ممنون

 149. omidrzn گفت:

  سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ دارم گاهی چراغ ABS روشن میشه ، گاهی هم چراغ ایربگها روشن میشه . دیاگ که زدم گفتن موتور ABS نقص داره که باید تعویض بشه (البته هزینه اش فک کنم حدود ۵۰۰ باشه) .با توجه به اینکه گاهی موقع استارت زدن همه عقربه ها یهوو میخابه و صدای دینگ میده آیا مشکل خطاهای ABS و ایربگ میتونه از خراب شدن باتری باشه ؟

 150. حمید گفت:

  سلام ۲۰۶تیپ ۵ دارم وقتی به دست انداز می افته یه صدایی از زیر فرمون میاد صدای شبیه تق تق ،ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه شما