چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۰ - ۸:۲۵

خودروی ریو

آشنایی با خودروی ریو

خودروی ریو

ریو

ریو

در اولین نگاه جذاب است. چهره ی امروزی او دوست داشتنی ست. جدای ظاهری اسپورت جنبه تشریفاتی نیز دارد، در قیاس با خودروهای هم ردیف خود به قیمتش می ارزد. بیشتر افراد اولین فکری که برای خرید خودرو شاید بعد از فروش پراید به ذهنشان میرسد خرید این خودرو است. آشنایی شما با او از ۱۴ میلیون تومان پول شروع می شود ریو LS.

آشنایی با خودروی ریو:
ریو یک خودروی سواری سدان است و وزنی معادل ۱۱۰۹ KG بدون بار دارد که در نوع گیربکس اتومات ۲۸ کیلو گرم سنگین تر است، طول و عرض این خودرو ۴٫۲ و ۱٫۶ متر است و ارتفاعی معادل ۱٫۴ متر دارد و به طور ایده ال رکاب آن ۱۵ cm از سطح زمین فاصله دارد.

از جمله استانداردهای این خودرو می توان به سیستم تهویه مطبوع، شیشه بالا برهای برقی در جلو و عقب، شیشه های رنگی، کاتالیزور آلاینده اگزوز، رادیو و سیستم پخش CD، سیستم immobilizer، برف پاکن تایمر دار و گرمکن شیشه عقب اشاره کرد.

همچنین از آپشن های این خودرو رینگ اسپرت، فرمان هیدورلیک، ترمز ABS، پروژکتور جلو، گیربکس اتومات و ایربگ راننده و سرنشین جلو بوده که قابل تغییر است و به درخواست متقاضی وابسته است.

ریو با داشتن اتاق مدرن، ایمن و نیرو محرکه قویتر دست کم نسبت به پراید جایگاه خوبی در بین خودروهای داخلی و محصولات سایپا دارد.آیرودینامیک جذاب و فریم داخلی خوب، ارگونومی مناسب با خصوصیات متقاضی ایرانی چهره ی قابل قبول از این خودرو پدید آورده است. تست تصادفات Unticrash این خودرو مثبت بوده و با تجهیزات ایمنی ایربگ و ABS شرایط بهتری نیز خواهد داشت.

ریو در سال ۱۳۸۴ به این ایران آمد. امروزه نسلهای جدید کیا ریو از جمله خودروهای محبوب در آمریکا هستند. شرکت خودروساز کیا کره جنوبی با اصالت جنرال موتورز امریکا در ایران آغازی پرتوان با پراید داشت که هم اکنون یکی از پرفروشترین خودروهای موجود در کشور محسوب می شود.

ریواز گروه خودروهایی است که جزو CKD لحاظ میشود، طبق قوانین کلی CKD هیچ کشوری حق ندارد تغییری در جنس و فصل تجهیزات خودرو به وجود آورد مگر تغییراتی در آپشنهای خودرو که این نکته باعث حفظ کیفیت این خودرو شده به طوریکه هنوز بخشیهایی از قطعات این خودرو وارداتی بوده و بدون تغییرات کیفی ارائه می شود. بنابراین همچون زانتیا دچار تغییراتی کیفیتی نشده است، فعلا.

ریو در کوچه بازار:
از آنجائیکه ظاهر ریو یکی از مهمترین محاسن این خودرو محسوب میشود در تهیه تیزرهای تبلیغاتی تاکید بر نقاط مثبتی از جمله نمای عقب خودرو، چراغهای جلو و طراحی داخلی خودرو و همچنین راحت بودن رانندگی، نرمی حرکت فرمان در پیچها و پارک خودر اشاره شده است.
اما صدای زیاد موتور و عدم وجود آپشن هایی نظیر ABS و کیسه هوا مهم ترین نقاط ضعف این خودرو است که با برطرف نمودن آنها و حفظ شرایط قیمت افزوده می توان میزان تقاضا برای این خودرو را به مراتب افزایش داد.
بیشتر مالکین از این خودرو راضی هستند اما معایبی نیز داشته که در قیاس با دیگر خودروها قابل بررسی است به طور مثال صدای زیاد موتور، قیمت بالا، امکانات کم خودرو، تنگ بودن صندلیهای عقب یا طرح قدیمی داشبورد، نوع لاستیک و رینگ های کوچک نسبت به بدنه، ترمز ضعیف، از جمله معایب برجسته این خودرو است.
درک این معایب نیاز به مقایسه درست بین خودروهای مختلف را دارد. در کشور ما به علت عدم تنوع محصولات تولیدی و وارداتی گاه این قیاس وجود نداشته و حتی بیان این قیاس از زبان کارشناس کاری بیهوده است.

استفاده از لاستیکهای ۱۴ بجای ۱۳ in در این خودرو پیشنهاد می شود که جدای ظاهری بهتر در خودرو مصرف نیز کاهش می یابد. البته توجه که با افزایش قطر رینگ سرعت خودرو بیشتر از سرعت نمایش داده شده در داشبورد خواهد بود که خیلی از افراد هنگام جریمه شدن به علت سرعت بیش از حد متوجه این موضوع می شوند.
زاویه باز شدن درب این خودرو کمی متفاوت است. صندلی کوتاه و بلند بودن رکاب درب کمی راننده را مجبور به بیشتر بلند کردن پا برای پیاده شدن می کند و اگر کمی راننده چاق یا قد بلندتر باشد سوار و پیاده شدن از این خودرو سخت خواهد شد، در این بین زاویه فرمان که شبیه خودروهای کوپه است بی تقصیر نیست و با پای راننده درگیر است.
سرو صدای جاده در کابین در سرعتهای بالا زیاد است و اگر سرنشین عقب این خودرو باشید صدای زوزه باد از بیرون براحتی شنیده می شود.
سیستم فنربندی این خودرو کمی ضعیف است و لرزش جاده به راحتی به بدنه و تجهیزات می رسد که با افزایش سن خودرو صدای لرزش داشبورد به راحتی شنیده می شود. بنابراین سعی کنید باد تایر را بیش از حد تعیین شده نزنید، تا تایر نرمی کافی را برای جذب نوسانات جاده داشته باشد. از نکات دیگر منفی که خیر بیش از حد است زود قفل شدن کمربند ایمنی است که در یک دست انداز و حتی هنگام سریع بستن کمربند نیز قفل می شود.
فضای عقب کابین کوچک است و کمربندهای کوچکتر و کودکانه ای دارد.

موتور ریو:

موتور این خودرو ۴ سیلندر خطی در کلاس۱۵۰۰ با حجم دقیق ۱۴۹۳ CC با ضریب تراکم ۱ به ۹٫۵ است. این موتور توانی معادل ۹۷ اسب بخار در دور ۵۵۰۰ و گشتاور ۱۳۵ نیوتن متر در دور ۴۵۰۰ تولید میکند. سرعت نهائی این خودرو ۱۷۵ کیلومتر بوده و قادرست ظرف ۱۲٫۸ ثانیه سرعت صفر تا صد را بدست آورد.
موتور ریو در دو مدل ۸ و ۱۶ سوپاپ طراحی شده است، مدل ۸ سوپاپ ۱۳۰۰ CC بوده و دارای توان ۸۱ اسب بخار است.
مدل ۱٫۵ لیتری این موتور ۱۶ سوپاپ DOHC است یعنی دو محور میل سوپاپ دارد. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو با ظرفیت باک ۴۵ لیتری ۶٫۹ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.
اتصال دسته موتور در سه نقطه به بدنه، صدا و لرزش موتور را کاهش داده است.
سیستم سوخت رسانی این خودرو از نوع انژکتوری چند نقطه بوده که سوخت را به هر سیلندر به ترتیب می پاشد و سیستم جرقه زنی آن هم از نوع کوئل دوبل است.
روغن موتور این خودرو با ویسکوزیته ۲۰W50 SAE با کیفیت API SG مورد استفاده قرار می گیرد، ظرفیت روغن موتور ۳ لیتر است که با فیلتر ۳٫۴ لیتر خواهد بود.
همانطور که می دانید SAE نشان دهنده روغن اتومات یا چهار فصل است که به آب و هوای منطقه وابسته است و API نشان دهنده کیفیت روغن است که سعی شود از روغن با گرید SG در این خودرو استفاده شود که برای آشنایی بیشتر به کتاب دوم مراجعه کنید.
سیستم خنک کاری این موتور از نوع آب خنک به حجم گردش مایع خنک کننده ۶ لیتر با نسبت ۵۰ به ۵۰ درصد ضدیخ و آب مقطر است که در کمترین حجم نسبت اختلاط باید ۳/۱ مایع ضد یخ باشد.
نوع شمع این موتور BKR6E است که استاندارد فاصله دهانه شمع ۰٫۷ تا ۰٫۸ mm است که بهتر است در مدت ۱۵۰۰۰ km شمعها بازدید و در فاصله ۳۰۰۰۰ km تعویض گردد.

سیستم انتقال قدرت ریو:
انتقال قدرت موتور به چرخها از طریق کلاچ، گیربکس و دیفرانسیل صورت می گیرد.
کلاچ این خودرو در مدلهای معولی از نوع تک صفحه خشک است که نیروی موتور را به گیربکس ۵ سرعته این خودرو می رساند.
گیربکس این خودرو در دنده هایی جلو سنکرونیزه و در عقب کشویی است. در این گیربکس دنده ۱ قدرت بسیار بالایی دارد که توان کشندگی این خودرو را بالا برده است اما فاصله ضریب نسبت دنده یک با دنده دو بسیار بالا ست به طوریکه دنده دو سرعتی تر بوده و گشتاور کمی دارد و این باعث مردگی زودهنگام دنده دو بخصوص در ترافیکها می شود که راننده مجبور خواهد بود برای کاهش لرزش موتور و ادامه حرکت به دنده ۱ برگردد. نسبت دنده دو نزدیک دنده سه است اما دنده چهار سرعت فوق موتور یا به عبارتی اوردرایو دارد که در دنده ۵ به این سرعت افزوده خواهد شد. دنده عقب نیز در این گیربکس گشتاور بالایی داشته که برخلاف اکثر گیربکسها نسبت به دنده یک گشتاور کمی دارد.
توجه کنید گشتاور به نیروی چرخشی و توان کششی باربری موتور گفته می شود که معمولا در دور ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ بدست می آ ید.
حجم روغن واسکازین یعنی روغن گیربکس در دیفرانسیل ۲٫۸ لیتر با گرید ۷۵W90 است و در نوع گیربکس اتومات این خودرو ۵٫۹ لیتر روغن مخصوص گیربکس اتومات استفاده میکند.

دیفرانسیل در بین چرخهای جلو قرار دارد که از طریق دو پولوس نیرو را به چرخها می رساند. پولوس سمت چپ خودرو از طرف راست کوتاه تر است زیرا دیفرانسیل در سمت راننده قرار دارد به همین دلیل پولس سمت راست دارای یک بلبرینک است تا طول بلندتر پولوس دچار عدم بالانس نشده و لرزش نداشته باشد.
خلاصی بین توپی چرخ و پولوس توسط هزارخاری سر پولوس جبران می شود. پولوسها در خودروهای محرک جلو دارای سیبکی به نام CV بوده و اصطلاحا به آن سه شاخ پولوس نیز گفته می شود که توسط گردگیر پوشیده شده است و هنگام تغییر ارتفاع خودرو و تغییر زاویه چرخها انتقال نیرو را تامین می کند.

همیشه در گیربکس اتومات جهت نرمتر درگیر شدن دنده ها پدال ترمز را بگیرید. اگر دسته دنده اتومات را از حالت خلاص N یا از حرکت D به موقعیت دنده عقب R یا پارک P جابجا نموده اید و یا از پارک به دنده عقب و رفتن به قفل دنده D1 یا D2 حرکت می کنید کلید روی دسته دنده را فشار دهید. قفل دنده D1 و D2 هنگام حرکت در سطوح شیب دار مورد استفاده قرامی گیرد تا حداکثر قدرت مورد نیاز از موتور بدست آید و توجه کنید که هنگام قفل D1 یا D2 نباید سرعت خودرو به ترتیب بیشتر از ۶۰ و ۱۰۸ کیلومتر برساعت بشود.
توجه کنید هیچگاه خودروی خود را در سراشیبی ها خلاص نکنید زیرا در این شرایط بوستر ترمز ضعیف عمل می کند. بهتر است برای کنترل بهتر از نیروی ترمز موتوری استفاده کنید. توجه کنید زمانی که موتور خاموش است بوستر از کار می افتد و ترمز چوب میکند.
برای بالاتر بودن راندمان عملکردی، ترمز پدال را در دو مرحله فشار دهید تا لنت بهتر خنک شده و پمپ ترمز دوباره پر شود و همچنین زمان کافی برای گرفتن ترمز داشته باشید.
روغن ترمز پراید DOT3 بوده که روغنی زرد رنگ است. هیچگاه این روغن را با رنگ آبی یا DOT4 ترکیب نکنید.
کم شدن روغن ترمز نشانه نشتی روغن ترمز است.
هیچگاه از پدال کلاچ به عنوان تکیه گاه یا دسته دنده به عنوان تکیه گاه استفاده نکنید.
از نیم کلاچ برای نگه داشتن خودروی خود در سراشیبی استفاده نکنید.
بالانس چرخ‌ها، تنظیم فرمان و فشار باد از جمله عواملی است که سبب زیاد‌شدن طول عمر لاستیک‌ها می‌شود. بهتر است هر ۸ تا ۱۰هزار کیلومتر، جای لاستیک‌ها را به صورت ضربدری عوض کنید.

تایر این خودرو از نوع ۱۷۵/۷۰R13 و ۱۷۵/۶۵R14 است. تفاوت این دو تایر در فاق و قطر رینگ است. سطح مقطع هر دو تایر ۱۷۵ mm است. اما تایر با قطر ۱۳ in فاق ۷۰ cmو تایر قطر ۱۴ in فاق ۶۵ cm را دارد که معمولا از نوع طرح آج بلوک ریپ استفاده می شود. توجه داشته باشید باد چرخهای عقب و جلو ۳۳ psi است.

سیستم کنترل حرکت ریو:
سیستم فرمان این خودرو از نوع تلسکوپی مجهز به سیستم هیدرولیک فرمان با جعبه ی فرمان شانه ای است. قفل تا قفل فرمان از چپ به راست ۳٫۳ دور است. قطر قربیلک فرمان ۳۸ CM است که نسبتا زیاد است اما باعث افزایش نیروی فرمان و کاهش بار به دست راننده می شود با این حال در قیاس با هیدرولیک خودروهای دیگر فرمان کمی سفت تر است که این به دلیل طراحی این سیستم برای فشار کمتر به موتور است. روغن مصرفی در سیستم فرمان این خودرو PSF III ، DEXRON II است که در فاصله ۱۵۰۰۰ KM پیشنهاد تعویض دارد.

سیستم ترمز این خودرو از نوع هیدرولیکی مجهز به تقویت کننده بوستر خلائی است. پمپ اصلی ترمز دو کاناله بوده و به کمک تقسیم کننده یا کنترل کننده نیروی ترمز، روغن را به چرخها ارسال می کند. در این خودرو نیز روغن به صورت ضربدری توسط لوله های فولادی به چرخها منتقل می شود.

نوع روغن مورد استفاده در این خودرو از هر دو نوع ترمز DOT3 روغن زردرنگ و DOT 4 روغن آبی رنگ است، توجه کنید این دو روغن نباید با هم ترکیب شود بنابراین هر نوع روغنی که در مخزن روغن مشاهده شد از همان نوع و همان رنگ در صورت کم شدن روغن ترمز باید به آن اضافه شود.
به یاد داشته باشید روغن ترمز نباید به هیچ وجه کم شود زیرا تنها علت کم شدن روغن ترمز نشتی و ریزش روغن است که بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم توجه و تمام شدن روغن باعث خالی شدن پدال زیر پا یا اصطلاحا بریدگی ترمز می شود. کم شدن روغن ترمز در حد ۳ میلیمتر می تواند نشان دهنده کاهش ضخامت لنت باشد.
پیشنهاد تعویض این روغن برای هر دو سال است که اصولا در مناطق شرجی این نکته بسیارمهم تر است. زیرا یکی از خاصیتهای روغن ترمز واکنش آن آب است که در مناطق شرجی فساد این روغن زودتر پیش بینی می شود.

ترمزهای جلو از نوع دیسکی و در چرخهای عقب از نوع کاسه ای است که مجهز به رگلاژ اتومات ترمزدستی در کفشک چرخهای عقب است، کورس پدال ۱۳ CM است. سیستم ترمز دستی این خودرو نیز به چرخهای عقب متصل است که با نمایی نسبتا متناسب در وسط کنسول قرار دارد.

سیستم برق ریو:
شبکه روشنایی و برق این خودرو از یک باطری ۱۲ ولت ۶۰ AHاز نوع MF یا همان باطری اتمی یا بدون مراقبت برخوردار است. دینام یا آلترناتور این خودرو ۱۲ ولتی ۸۰ آمپری برق مورد نیاز خودرو را در شرایط روشن برعهده دارد. استارت این خودرو نیز ۸۵ کیلو واتی است.
شبکه موتور مجهز به سیستم سوخت رسانی انژکتوری تک نقطه ای است و سیستم جرقه زنی نیز از نوع کوئل دوبل است که دارای سنسورها و عملگرهایی است که توسط مدیریت مرکزی یعنی ECU رهبری می شود.
سنسورها حسگرهایی هستند که شرایط محیطی موتور را به صورت سیگنال یا ولتاژ متغیر به کامپیوتر مرکزی یاecu ارسال میکنند.
Ecu با engine control unite واحد پردازش گر است که اطلاعات دریافتی از سنسورها را با توجه به برنامه های الگوریتمی و جداول اطلاعاتی از پیش تعیین شده تحلیل کرده و پیامی را به عملگرها می رساند.
عملگرها نیز مجریان دستورهای ارسالی از ecu هستند که تغییرات موتور را تامین میکنند.

سنسورها:
۱٫سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است.
۲٫سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
۳٫سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود.
۴٫سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند که روی دریچه گاز بسته می شود.
۵٫سنسور ضربه: خودسوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش میدهد و جرقه را ریتارد کرده که روی بدنه قرار دارد.
۶٫سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد که کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود.
۷٫سنسور دمای آب: دمای آب خنک کاری را گزارش می دهد که روی سرسیلندر پشت ترموستات بسته می شود.
۸٫سنسور میل سوپاپ: تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قرار دارد.
۹٫سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ: اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفود گاز بسته می شود.

اجراکنندگان و عملگرها
۱٫رله دوبل: رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند.
۲٫کوئل دوبل: تقویت کننده برق برای شمعها که دارای چهار برجک فشار قوی است.
۳٫انژکتور: عامل تزریق سوخت در موتور
۴٫پمپ بنزین: عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت است.
۵٫شیر برقی کنیستر: شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور
۶٫گرمکن دریچه گاز: گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی و تنظیم درست دور آرام موتور
۷٫گرمکن سنسور اکسیژن: پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور
۸٫رله فن خنک کار: فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور
۹٫رله کولر: کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر
۱۰٫استپر یا موتور پله های: تنظیم کننده دور آرام در حالت درجا و شرایط پر بار
۱۱٫چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد

تسمه های موتور:
دو نوع تسمه در موتور ریو استفاده می شود. نوع اول تسمه شارژ است که دیده می شود و میتوان با لمس کردن و دیدن شرایط ظاهری آن را تشخیص داد البته باید این تسمه را در فاصله ۳۰۰۰۰ کیلومتر تعویض کرد و در طی ۱۰۰۰۰ نظر سلامت و کشش بازدید نمود. دقت کنید زمانیکه تسمه را تحت فشار قرار میدهید باید به اندازه یک سانتیمتر جابجا شود و قوس بگیرد. کم بودن این فاصله یعنی تسمه سفت است و سفتی تسمه باعث فشار به بلبرینگ های دینام و واتر پمپ می شود و اگر تسمه شل باشد هنگام حرکت صدای سوتی شنیده می شود. دقت کنید که دو تسمه شارژ در موتور ریو وجود دارد که اگر کنار گلگیر سمت شاگرد بایستید تسمه سمت چپ دینام و واتر پمپ را می چرخاند که پارگی این تسمه موجب روشن شدن چراغ قرمز باطری و بالا رفتن آمپر آب و در نتیجه جوش آوردن موتور می شود. برای تعویض این تسمه باید پایه دینام را توسط یک آچار ۱۲ شل کرد و دینام را بالا کشید و با قراردادن تسمه در شیار پولی ها دینام را به سمت پایین هل داد و پیچ را سفت کرد و تسمه سمت راست که کمی پایین تر است کمپرسور کولر و هرزگرد را می چرخاند و در خودروهایی که دارای سیستم فرمان هیدرولیک هستند پمپ هیدرولیک فرمان بجای هرزگرد قراردارد و پارگی این تسمه موجب از کار افتادن کولر و سفتی فرمان می شود.
اما تسمه دوم که دیده نمی شود تسمه تایم است و برای تعویض آن باید به کیلومتر خودرو توجه کرد. در خودروی ریو عمر این تسمه ۶۰۰۰۰ کیلومتر است و در تایم خود باید تعویض شود. عدم تعویض به موقع و پاره شدن این تسمه موجب خاموشی موتور میشود و میتواند در سرعتهای بالا به سوپاپ ها آسیب وارد کند. شتاب زیاد، معکوس کشیدن و خودرو را با دنده روشن کردن از دلایل پارگی این تسمه می باشد.

سیستم انتقال قدرت

اگر موتور روشن نمی شود…
اگر درجایی موتور خودروی شما روشن نمی شود به این نکات توجه کنید:
اگر استارت ضعیف میزند و یا اصلا نمیزند و صدای تقه ممتد شنیده می شود بی شک باطری ضعیف است که با هل دادن و باطری به باطری می توان مشکل را برطرف کرد.
ولی اگر موتور استارت می زند و موتور روشن نمی شود قبل از هرچیز سویچ اینرسی که در سمت گلگیر راننده قراردارد را فشار دهید که در صورت قطع شدن برق تجهیزات اصلی قطع می شود و اگر وصل است ابتدا باید از وجود بنزین در ریل سوخت و جرقه در سرشمع مطمئن شد. بنابراین ابتدا شلنگ ورودی بنزین به ریل سوخت را باز کرده و در داخل ظرفی قرار می دهیم و سوئیچ را باز می کنید. با بازکردن سوئیچ بنزین از لوله خارج می شود. اگر بنزین داریم ولی پمپ ینزین کار نمی کند ابتدا فیوزها را با توجه به تصاویر چک کنید و اگر فیوزها سالمند به خرابی رله دوبل و سوختگی پمپ بنزین شک کنید.
در مرحله بعد جرقه سر شمع را بازدید کنید برای اینکار یکی از وایر های شمع را باز کرده و کنار بدنه قرار داده و استارت بزنید اگر جرقه در سر شمع دیده شد نشانه سلامتی رله دوبل و سوختگی پمپ بنزین است.
اما در شرایطی که بنزین به موتور میرسد و جرقه سر شمع رویت نمی شود مشکل از سیستم برق خودرو است که مجددا به سلامتی رله دوبل و سوختگی کوئل دوبل شک خواهیم کرد.
رله دوبل همانطور که از اسمش مشخص است دارای دو رله است که احتمال خرابی هر دورله وجود دارد که حتی میتوان این رله را باز کرد و کنتاکتهای آن را با دست به هم متصل کرد.
از احتمالات دیگر خرابی سنسور آب یا سنسور دور موتور و حتی خرابی ECU می باشد.
خرابی ECU باید توسط افراد متخصص بازدید و بررسی شود معمولا برای تشخیص درست خطا از دستگاه دیاگ استفاده می شود.
دیاگ یا عیب یاب با تعریف فضای نرم افزای و برنامه الگوریتمی ECU اطلاعات مربوط را از خودرو دریافت نموده و در تصویر به کاربر نشان میدهد. ECU از طریق یک کابل ارتباطی به دستگاه متصل می شود و هر خودرو دیاگ مخصوص به خود را دارد.
یکی از نکات قابل توجه در خودرو های انژکتورحافظه موقت و دائمی ECU است که می تواند دچار خطا شود. بطوریکه موجب عدم تحلیل درست اطلاعات شده و خودرو با لرزش زیاد خاموش شدن سکته یا CUTOFF در دور های بالا مواجه است که نیاز به دوباره خوانی یا اصطلاحاتجدید حافظه است.
اما بازخوانی یا تجدید حافظه ECU جهت تثبیت یک روال کار تنظیم شده و کاملا مشخص برای موتور است. برای اینکه موتور بتواند این مقادیر را سریعتر بازیافت کرده و به کارکرد عادی و ایده آل خود نزدیک شود لازم است مراحلی به موتور یاد داده شود.
در این روش سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه ببندید.
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
استارت زده و بدون گاز دادن خودرو را روشن کنید وتا ۱۵ ثانیه گاز ندهی
حداقل به مدت ۱۵ دقیقه خودرو را برانید. در این حالت سعی کنید سرعت خودرو را در تمامی حالات اعم از دور آرام و فول گاز برسانید و به ویژه در دورهای ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ حرکت نمایید.
برای انجام این کار باید موتور گرم باشد.
دور موتور بالای ۴۰۰۰ RPM برده چندین بار به مدت بیش از ۵ ثانیه سرعت را کاهش دهید و برای مدت ۲ ثانیه تا به انتها پدال گاز را فشار دهید.
دنده ها را معرفی کنید:
با همه دنده ها ۵۰ متر حرکت کنید. به غیر از دنده عقب
حال به مدت ۱۵ دقیقه در دنده های مختلف این به حالت پرگاز حرکت می کنیم تا شرایط مختلف و نوسان آن برای ECU تفهیم شود.
سعی کنید در هنگام تجدید حافظه خودرو تک سرنشین باشد و در یک سطح کفی قرار بگیرید.
توجه کنید که اگر عیب دائمی باشد و حتی با پاک شدن موقت از حافظه موقت ecu با باز شدن دوباره سوئیچ این عیب مجددا در حافظه بازمیگردد.
روشن شدن چراغ چک انژکتور نیز میتواند ناشی از خطاهای موقت قطعات در ECU باشد که گاه می توان با برداشتن سر باطری قطب منفی به مدت ۱۵ دقیقه و یا ۴۰ بار روشن و خاموش شدن خودرو که در طول مدت طولانی باید صورت گیرد میتوان این چراغ را خاموش کرد.

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=3692
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. majid
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  mashini dar rade khili khob mibashad dar khanevade ma aksaran anra dashte va razi hastand

  • عبداِرضا علی پور
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام . خسته نباشید .
   من سال ۸۵ یگ دستگاه ریو خریداری کردم بعد از دوماه دیدم آمپر دور موتور بازز مزکند ولی ماشین خاموش نمیکند این اتفاق رعداز ۶ما یک بار اتفاق مبفتد ولی حالا دیگه هر دو . روزی این اتفاق میفتد. وماشین خاموش میشه وبلد هم با یک استارت روشن میشه. وپیش تمام تنظیم موتور بردم وهرکدام یک کارز انجام دادن ومبلغی دریافت کردن .دیگه خیلی اعصرابم خورد شده از شما خواهش میگنم مرا راهنمائی بفرماید . از کمک شما به ای حقیر ممنونم موفق باشزد

 2. محمد رضا جهاندار
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  الان بیست روز است که موتور ماشین من پس از یک گاز خوردن موتور چراغ موتور روشن می شود دور موتور نرمتر شده و این اتفاق یک روز در میان تکرار می شود لطفا اگر در این مورد اطلاعاتی دارید راهنمایی فرمائید

  • مهدی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   با سلام من یه ریو مدل 90 دارم خیلی هم راضی هستم ولی بعد از گذشتن از کیلومتر 65000 یعنی 65000 تا رفتم با ماشین ترمز که میزنم فرمان ماشین میلرزد قبلا تو سرعت 110 تا به بالا بود ولی حالا تو 80 تا هم میزنه گفتن دیسک ترمز هست تعویض کردم نبود خودم بیشتر حس مسکنم سیلند ترمزام باشه چیکار کنم و پیش کی ببرم خیلی سر این مسئله هزینه کردم حتی چند بار جلوبندی باز کردم درست نشد لطفا راهنمایی کنید.
   تهران
   09305145535

 3. ایمان
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  از اطلاعاتتون ممنون

  • رضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   من

   • علی
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    من همین مشکل رو داشتم جک بزن زیر ماشین چرخ رو بچرخون خیلی راحت نمیچرخه ترمزهارو باز کن میبینی یکی از لنتها مصرف شده یکی نشده همه ریو ها همین مشکل رو دارن راه حلشم این که هر بار لنت عوض میکنی زیر گرد گیر ها روغن بزن و رونش کن به همین سادگی هم ترمز ها رون میشن هم دیگه نمیلرزون

 4. سلیمان
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  حیف وه دیگه تولید نمیشه

 5. lmehry
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  من 6 سال داشتم ماشین عالی بود فقط سپرهای آنرادیگران در موقع پارک خراشیده میشد جلو آنهم خیلی پایین بود جیف که دنده اتومات نزدند

 6. Alireza
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  واقعا ممنون بابت اطلاعات کاملتون فقط آخرشرشو واقعا نفهمیدم!!!! مگه هوشمنده ریو؟؟؟؟

 7. حامد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  آخر ماشین من الان هم دارم اسمشم گذاشتم: ریوزو

 8. Yashar
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  منم اسم ریومو گذاشتم: ریودوژانیرو
  خیلیم راضیم

 9. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  hasan
  تسمه تایم ماشینم ریو پاره شد تمام سوپاپها و سیلند و سرسیلندر و پیستون و شاتون و غیره خراب شد که حتی نمی شود آن را تعمیر کرد و حدود چهار میلیون تومان خرج کردم ولی همه می گویند که دیگر موتور آن قابل تنظیم در ایران نیست.

  • علی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   موتورراعوض کن

  • پیام
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   من هم مثل تو الان چه کار کردی تو

  • پیام
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   من ریو مدل 87 دارم تازه تسمه تایم پاره کرده و هزینه ای بالغ بر 35000000 ریال رو دستم گذاشت به نظر دوستان عزیز بفروشم یه تیبا یا پراید صفر بگیرم چون از ایرادات احتمالی بعدیش میترسم یا نه ؟

   • حامد
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    ریو خودروی خوبی بود اما در حقیقت شما حتی بهترین ماشین رو هم بخرید باید در کیلومتر مشخصی تسمه تایم و بعضی قطعات رو تعویض کنید تا به این مصیبت دچار نشید.

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    من هم دارم ولی حیف سواریش نیست، ماشین خوبیه به شرطی هواست به تسمه تایم باشه از این لحاظ که جنس گارانتی دار بگیری و هرازگاهی بازدید کنی

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    حالا که تعمیر کریدین استفاده کنین

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    سلام.
    بستگی داره به مکانیکتون.
    اتفاقا ماشین منم دقیقا یک ماه پیش تسمه تایمینگ پاره کرد؛ ولی چون مکانیکم خیییییلی وارد بود الان از اولشم بهتر شده.
    منم همین ترس شمارو داشتم.
    اتفاقا هزینه ماشین منم 3/500/00 شد

   • حسین
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    منم تسمه تایم پاره کردم یک نمادیندگی خوب راحت تعمیرمیشه

  • پیام
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   در صورت راهنمایی ممنون میشم 09143539850

 10. Ashkan
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام!
  یک سوال داشتم:اگر روی صفحه نمایش رادیو پخش(هم سی دی خور هم فلش مموری خور) خودروی ریو پیغام ICDE ظاهر شد و رادیو پخش نه خاموش شد و کار نکرد و فقط پیغام بالا نمایش داده میشد یعنی چه و چه کار باید بکنیم؟لطفا راهنمایی ام کنید.
  خیلی متشکر…

 11. حمید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام با سپاس از همگی لطفا کیلومتر تعویض تسمه تایم را اعلام فرمایید.

 12. بابک
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام وتشکر از شما
  لطفا در مورد روش صحیح تعویض مایع خنک کننده و مخصوصا هواگیری آن نیز بنویسید.
  متشکرم

  • جنگیزی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   ظرفیت رادیاتور 6 لیتره شما سه لیتر ضد یخ و سه لیتر آب رادیاتور بخر با هم در یک ظرف قاتی بکن بعد از تخلیه رادیاتور بریز داخلش. ضد یخ صرفا برای زمستون نیست برای جلوگیری از زنگ زدگی داخل رادیاتور و در گرما هم به ثابت موندن دمای موتور کمک می کنه.

 13. حمید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من ریو مدل 88دارم باک آن سوراخ شده بنظر شما کامل باید عوض بشه لطفا راهنمایی بفرمایید

 14. کیوان
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  من یک ماشین ریو مدل 90 دارم که 59000 کیلومتر کارکرده و مشکل خاصی نداره چه موقع باید تسمه تایم را عوض کنم .

 15. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام لطف کنید بگید بهترین روغن برای ریو چیست؟

  • اکبر
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   جی تی مگنانک 10-40

  • احسان
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام کاسترول مگناتک 20-50 توی متن بالا هم توضیح داده روغنهای معمولی استفاده نکن چونکه اگر توجه کنی صبحها صدای سوپاپهای ماشینت رو میشنوی

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    با احسان خان موافقم کاسترول مگناتیک یعنی وقتی موتور خاموش هم باشه روغن مث آآآآهنربا با

 16. اسفندیار
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بستن سیمیای رله دوبل سمند

 17. مرتضی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  بهترین روغن برای ریو

  • چنگیزی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   با توجه به اینکه عمده روغن های خارجی تقلبی شده بهترین انتخاب بهران سوپر پیشتاز یا ایرانول ریسینگ هست که کم از روغن های خارجی ندارن

 18. هومن
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من یک خودرو ریو مدل 87 دارم چند وقت پیش تسمه تایم پاره کرد وحدود 2 میلیون هزینه گذاشت رو دستم بعد ازیک هفته تو خیابان خاموش کرد دیگم روشن نشد نگاه کردم تسمه تایمم سالمه ومحکم سر جاشه اما استارت ماشین روان کار میکنه مثل همون موقعه که تسمه تایم پاره کرده بود ولی اصلا ماشین روشن نمیشه انگار دوباره تسمه ام پاره شده ولی نگاه کردم تسمه سالمه چیش میتونه باشه با تشکر خیلی اعصابمو خورد کرده

  • lمسعود
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام دوست عزيز احتمالا شما نيش ترمزي زده ايد و اتومبيلتان يكي دو باز ريپ زده و خاموش شده دركنار موتور نزديك دريچه گاز يك سوكت هست كه مربوط به سنسور الكترونيكي سوپاپ ها است در اين موارد بهتر است خار فلزي اين سوكت را درآوريد و سوكت را آزاد نمائيد حالاگر استارت بزنيد اتومبيل روشن مي شود ولي بعدا بايد به نمايندگي ببريد تا پين كد مخصوص آن را بزنند و بعد سوكت را مجددا نصب كنند

  • ریوslx
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   در اولین فرصت بفروشش

 19. علی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  باسلام خدمت دوستان عزیز ….
  میخواستم بدونم چرا در بعضی مواقع کولر ریو در هنگام استارت زدن خودرو سرخود روشن میشه و حتما باید با اعمال دستمون خاموشش کنیم ….
  ممنونم از همکاریتون ….

  • هومن
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام
   اگر دستگیره تنظیم هوا برای شیشه جلو (علامت زرد رنگ روی دو حالت آخر باشه ) و فن شما روی حالت روشن باشه هرموقع ماشیم خود رو خاموش و روشن کنید کولر اتومبیل خود به خود روشن میشه.

  • مسعود
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   دکمه کولر را رف سه ثانیه پنج بار با دست خاموش و روشن کن تا دیگه اون چراغ روشن نشه مگر در هنگام استفاده از کولر

 20. امیری
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ماشین من مدل 88 هست بعضی وقتا رو دنده عوض کردن ریپ میزنه اگه میشه جهت رفع عیب راهنمایی کنید

 21. در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام
  من یک ریو 89 دارم
  کولر ماشین وقتی روشن میکنم باید یک ضربه روی یش بزنم تا کولر کار کنه .
  امروز دیگه روشن نشد .ولی کمپرسور روشن میشه .ولی بادی نمیزنه.مشکل از کجا میتونه باشه .بیزحمت راهنمایی میفرمایید.؟
  بردم تعمیرگاه و گفت باید کلیدهای جلو را عوض کنم.آیا درسته؟سپاسگذارم.

 22. frutan
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام بنده نیز ریو مدل 89 دارم مشکل کولر شما از عدم اتصال صحیح سوکت برق زیر کولر می باشد . با دست ضربه نزن فقط سوکت سر سیمهای اتصال را عوض کن.

 23. عليرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام ريو من مدل ٨٨ مي باشد ودو مشكل دارد: ١- مدتي بود كه كيلومترش واسه خودش بالا پايين مي پريد ونوسان داشت وبعضي اوقات كار نميكرد ولي ماشين خاموش وروشن مي كردم درست ميشد اما الان اصلا نه كيلومتر كار ميكنه نه كيلومتر شمار ٢- در دو ريو ديگه هم سوار شدم مثل ريوي خودم بين ٨٠تا ١٠٠كيلومتر ريپ ميزد چرا؟ باتشكر

 24. فرهود
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  مدل ریوی من 89
  هنگام ترمز زذن صدای خر خر و تق تق ریز میده وبد ترمز میگیره چه باید کرد.؟

  • محمدی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   لنتها رو نگاه کن با جلو بندی

  • فرهود
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   من هم این مشکلو دارم ریو مدل 90 – احتمالا ای بی اس فعال میشه – من چند بار شده که ای بی اس خودبخود فعال شده با دو پا کردن اینجوری میشه پدالو یه بار میزنی و ول میکنی دوباره میزنی اینطوری میشه

 25. سیاوش
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان.من یک ریو مدل90 دارم.از وقتی که خریدمش حدودن بعد از یک سال باطریش خوابید.دو باره عوضش کردم یک 50 آمپر بهش انداختم.اما بازهم امروز ماشین روشن نمی شد دوباره باطریش رو عوض کردم 60آمپر بهش انداختم.به نظر شما چه باطری خوب هست؟و چند آمپر براش مناسب هست؟لطفا راهنمایی کنید…ممنون.

 26. RASOUL
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام
  من ريو مدل 87 دارم كه 70000كاركرد داره اما زماني كه كولر ميگيرم تو سربالايي يا تو ترافيك كه به كاشين فشار مياد آمپرش ميره بالا ميتونه علتش رادياتور ماشين باشه يا كمپرسور كولر؟

 27. محمدی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  مشکل تو اگزوزه

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   جناب محمدی میشه بیشتر توضیح بدید
   چون منهم این مشکل رو دارم
   منظورتون کیپ شدن کاتالیست اگزوزه؟

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   حالا که تعمیر کریدین استفاده کنین

   • محمدرضا
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    فعلا هیچ تعمیری روی ماشین انجام نداده ام
    و تا مطمین نشم ایراد از کجاست ترجیح میدم کاری نکنم

   • بهزاد
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    چه ربطی به اگزوز داره موتور نمیکشه همه ریو ها موقع سربالای کم میارن مخصوصا زمانی که بخوای کولر بگیری کلا تو ترافیک سربالای موقعه کولر گرفتن کم میاره من خیلی ازکسانی که ریو دارن این مشکل دارن خودمم همین مشکل دارم اصلا ربطی به اگزوز نداره

    • محمدرضا
     در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

     کم میاره ؟!!
     حرارت تا H میره بالا و جوش میاره اونهم تو هوای شهریور و فقط هم توی حرکت سربالایی.
     درجا و توی ترافیک سریع خنک میشه

 28. علی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  من کد پخش ماشین ریو 87 را گم کرده ام راهنمایی کنید چه باید انجام دهم متشکرم

 29. امامی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من پمپ بنزین ماشینم خراب شده تا بحال چندین پمپ خریدم ولی باز مشگل داره پمپ

  • یاسر
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   فیلتر بنزین را حتما تعویض کنید. (هر 15000 کبلومتر)
   در غیر اینصورت جلوی انتقال بنزین از باک به موتور , گرفته شده و پمپ بنزین نیز می سوزد.

 30. امامی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام پمپ بنزین ریو اصلی از کجا میتونم تهیه کنم

  • یاسر
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   از نمایندگی های سایپا یدک که توی سایت شرکت سایپا یدک نیز می تونید پیدا کنید.

 31. افشین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام به محض تعویض پمپ بنزین چراغ روشنایی شب که کیلومتر وروغن تودور موتور وغیره رو نظام میده خاموش شدن قبلا از جوابتان ممنونم

 32. علی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام به همه ریو دارای باحال
  یه سوال؟موتور ماشین من یه کوچلو ریپ داره خیلی کوچلو، میتونهاز وایرام باشه عوض نکردم تا به حال حدود 80 هزارتا کارکرد داره ؟

  • حمید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   با سلام
   علی جان ماشین من هم یک ریپ کوچولو داشت 3 ماه اثیرش بودم مکانیکی و باطری سازی های زیادی رفتم . دیاگ زدم ،استپر ،سنسور دور موتور را عوض کردم و غیره در آخر هم یکی از تعمیر کارها با یک دیاگ مشکل را برطرف کرد برنامه دیاگشان با هم فرق میکنه.پس از پاک شدن خطا ماشین درست شد.

 33. مجید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام، حدود 1 ماهه که یه ریو 86 خریدم. تا الان اش راضیم فقط یه هفته ای هستش که متوجه شدم تو ترافیک یا مسافت های نسبتا بالا، پشت صندلی های عقب و قسمت دندهو و ترمز دست ماشین داغ می کنه، می تونید راهنمایی ام کنید؟

 34. امير
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام. من ريو مدل 87 دارم. دو سوال:
  1 – آيا تعويض تسمه تايم براي دفعه دوم و سوم هم در همان 60000 كيلومتر بايد صورت بگيره يا زودتر؟
  2 – كولر من خنكي اش خوبه ولي فنش خيلي ضعيفه و خوب باد نمي زنه. مشكل چيه؟ ممنون

  • هوشمند امینی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام به طور معمول 60 خوبه ولی اگه تو تهران هستی و تو ترافیک رو 40 تا که رفتی به فکر تعویض باش چون ریو تسمه تایمش اگه پاره شه خیلی دردسر داره

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   کم بودن باد کولر بعیده از موتور فن باشه
   احتمالا سیم تنظیم دریچه های خروجی باد رد کرده – محلش بالای پدال گاز هستش و شبیه سیستم پرایده

  • ریوslx
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   30تا خیالتو راهت کن

 35. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  مشکل گرم کردن ریو در سربالایی ممکنه از گرفتگی یا اصطلاحا کیپ شدن کاتالیزور اگزوز باشه.
  دوستان اگر تجربه ای دارند به اشتراک بگذارند.
  قیمت کاتالیست حدود 500 هست
  عمر این قطعه 100000 کیلومتره که در شرایط بد و استفاده از مکمل ویا سوخت نامناسب کمتر میشه

 36. محسن
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام خدمت دوستان. من یه ربو 88 تازه گرفتم که فروشنده ضبطشو ازم خواست و ضبظ فابریک رویوشو بهم داد. موقعی که وصلش گردم به دلیل اتصال سیمهاش ساعت و ضبط و چراغ بالا سر از کار افتادن که با تعویض فیوزش درست شدن ولی دیگه ضبط کار نمیکنه. موقغی که روشنش میکنم رمز میخواد. فکر کنم زمزش 5555 باشه ولی وقتی میزنمش اینجوری تایپ میکنه icde5555 که وفتی دکمه شماره 5رو میزنم میره پشت icde عدد تایپ میکنه بعدشم blocked میشه. چیکار باید بکنم؟ مدلش mcd2400r

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   همراه مدارک ماشین یک کارت شبیه کارت عابربانک هست که رمز توش نوشته-اگر نیست از فروشنده بخواهید-اگر نداشت باید به نمایندهگی شرکت سازنده پخش مراجعه کنید
   احتمالا شرکت اورامان الکترونیک است

   • محمدرضا
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    توی پستهای بالا دوستان گفته اند در تهران خیابان ستارخان میتونند بدون نیاز به کارت رمزگشایی کنند

 37. مهرداد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام خدمت دوستان.من با ریو 45000 کیلومتر راه رفته ام.مدل 89 .به نظر شما وقت تعویض تسمه تایمش هست یا صبر کنم تا 60000 کیلومتر اقدام کنم.با توجه به مدل ماشینم.که 89 است و حدود 4/5 سال از عمر ماشین میگذره.

  • ریوslx
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   ریو کلا مشکل تایم داره 30000عوض کنی خیالت راحته فابریکیش تا60000میشه استفاده کرد

 38. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  عمرمفید تسمه تایم 60-40 هزارکیلومتر است و گفته می شود بیش از دو سال هم استحکام ندارد
  بنظر من بهتر است هرچه زودتر تعویض کنید

 39. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  مشکل بالا رفتن آمپر حرارت آب در سربالایی ها از چی میتونه باشه
  ماشین من 90هزارتا کارکرده و رادیاتورش هم سالم و بدون جرمه چون فقط آب مقطر وضدیخ داخلش ریختم و آب شهر بهیچوجه اضافه نکردم
  ضمنا درب رادیاتور اصلی هم با فشار 1.1 امسال عوض کردم
  البته فعلا تو زمستون مشکلش حل شده ولی تا شهریور گرم میکرد

 40. سیاوش
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان.شبتون بخیر،من ی ریو مدل 90دارم،توی کارت ماشین،نوشته شده آپشن ها:ABSاما چند باری باهاش ترمز شدید کردم،چرخ های جلو کشید.چراغ عیب یاب ABSهم درست عمل میکنه.لطفا راهنمایی کنیدممنون…

 41. امید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام –
  من یه ریو 87 خریدم – تسمه پاره کرد – میگن باید سیلند باز بشه — چقدر هزینشه — ممنون میشم راهنمائی کنید

 42. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من یه ریو 89 دارم.تازگی موقع استارت زدن چراغ چک روشن نمیشه وهرچی استارت میزنم هم دیگه ماشین روشن نمیشه.لطفا کمک کنید

 43. مجتبی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام و خسته نباشید .اتومبیل ریو من با اینکه سوزن و شمع رو سرویس کردم وای صدی 13 یا 15 میسوزونه . 09171634074غیاثوند خواهش میکنم راهنمایی کنید

 44. علی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من ریو 87 دارم 130 تا کارکرده
  مصرفش بطور متوسط 8.3 لیتر در 100 کیلومتره
  چطور میتونم مصرفشو پایین بیارم؟
  تقریبا 2 باک در میون سوپر میزنم

  • ریوslx
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   علی جان شمع سوزنی و وایر قویتر تعویض به موقع فیلتر هوا و صافی بنزین تعویض کن و در مواقع افزایش سرعت پدال گاز رو تا اخر فشار نده بذار به ارومی شتاب بگیره و فشار به ماشین نیار

 45. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام میخواستم ببینم چطور میشه ی تسمه تایم ریو اصلی و خوب تهیه کرد مشخصات تسمه خوب چی؟

  • بهزاد
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   باید بری خیابان خوش شمالی اگه بچه تهرانی یه لوازم یدکی فروشی هستش که نمایندگی سایپا اسمش عابدزاده هستش هم جنس اصل میاره هم قیمتاش مناسبه

 46. مهران
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ب همه دوستایه عزیزم من ی ریو مدل87 دارم ک صدایه موتورش نسبت ب بقیه خیلی بیشتره اعصابمو خورد کرده ممنون میشم بگید مشکل از کجاست ب هرکیم نشون دادم گفت از اگزوزه اما صداش تو موتوره

 47. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ریو دارم بعضی از مواقع برف پاکن از کار می افتد مشکل از کجاست

 48. جلیل
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام,ریو٨۵دارم,خیلی کم مصرف وکم خرجه,میتونم اتوماتش کنم میشه,هزینشو کی میدونه؟

 49. رزازیان
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام علیکم
  بنده ریو مدل 1385 دارم و الان رادیاتور ابش خراب شده و رادیاتور اصلی کیا موتورز پیدا نمیشه لطفا” راهنمایی کنید که چه رادیاتوری بندازم؟

 50. رزازیان
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  کسی میدونه از کجا میتونم رادیاتور اصلی کیا موتورز تهیه کنم؟

 51. مسعود
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام خدمت دوستان عزيز ميخوإستم بدونم ريو چراغ امپر بنزين داره كه موقع تمومي بنزين روش بشه يا نه ‘چون تازه خريدمش؟

 52. سپهر
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ریوی من بعدازروشن شدن خیلی خوب ونرم کارمیکنه ولی گرم که شد صدای تیک تیک مداوم ازسرسیلندرمیاددوماهه خریدمش فروشنده درسربالایی ترافیک بوده بادنده یک پرگازرفته این صدا توموتورافتاده.لطفا راهنمایی کنید.

 53. بهنام
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام خدمت دوستان عزیز میخوإستم بدونم ریو چراغ امپر بنزین داره که موقع تمومی بنزین روش بشه یا نه ‘چون تازه خریدمش؟

  • مجید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام دوست عزیز
   بله داره و متاسفانه مشکل اکثر ریو داران همین هست و از 100 تا 1 نفر بیشتر پیدا نمیشه بگه چراغش روشن میشه
   ــــــــــــــــــــــــــــ
   در مورد تسمه تایم هم خوشبختانه الان پیدا میشه فابریکش و با ظمانت نامه 70000 کیلومتری
   یکم گرونه ولی به خاطر گارانتیش خوبه 84000 هست قیمتش
   ___________________________
   یه سوال یکی راهنمایی کنه
   بلبرینگ های تسمه تایمر رو تو چه کیلومتری تعویض کنیم ؟

   • طوفان
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    اتفاقا چراغ بنزین داره و کاملا هم درست کار میکنه اما مدل روشن شدنش با بقیه خودروها متفاوته و اون اینه که اول چند بار روشن و خاموش میشه تا زمانی که زیر 5 لیتر بنزین مونده باشه دائم روشن میمونه

  • مهران سیستم
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   من پشت امپر را باز کردم چراغ داره و از نوع لامپ میباشد(ال ای دی نیست)که لامپ و مسیر برق ان را از روی برد تا سر سوکت چک کردم سالم بوده ولی متاسفانه روشن نمیشه!من احتمال میدم از سوییچ فرمان داخل باک باشه که فرصت نکردم باز کنم

   • محمدرضا
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    ریوها اولش چراغ بنزینش خوب کار میکنه
    ریوی من بعد از 4 سال روی 4-3 بیتر آخر روشن میشه…..قابل اعتماد نیست!!

 54. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام داره

 55. مهران سیستم
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام خدمت تمام ریو سوارها من حدود یکسال هست که ریو دارم و خیلی راضی هستم اما 5 ماه پیش متوجه کشیدگی فرمان خصوصا در سرعت بالا شدم که با تعویض طبق و چپقی و بوش میل تعادل مشکل برای مدت کوتاهی برطرف شد اما دوباره همان مشکل را دارم.جلوبندی را که چک کردم دیدم که طبق از قسمت بوش خراب شده!خواستم عزیزان راهنمایی بکنن که علت خرابی چیه اگر کیفیت جنسه چه مارکی بندازم.قبلا از راهنمایی شما ممنونم و سپاسگذارم.

  • مجید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام
   قرقره فرمونت رو عوض نکردی؟
   اگه عوض کردی چک کن ببین پراید ننداختن روش که
   چون اطولش فرق میکنه با پراید مال ریو

   اگه از اون نیست
   باد تایر ها رو هم چک کن
   .
   قطعات شرکتی هم هستن تو بازار که قیمتش فوقش 10 تمن فرق میکنه بهتره قطعات فابریک اصل رو بندازی روش کیفیتش 100 برابرهیشه

 56. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  لاستیکها رو با عقب عوض کنید
  معمولا ساییدگی لاستیک یا نامرغوب بودنش باعث مشکلات جلوبندی میشه
  اول از لاستیک مطمءن بشید بعد برید سراغ جلوبندی

 57. امین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام منیک ریو 86دارم اب کم میکنه رادیات و ترموستات و درب رادیات را چک کردم ظاهرا کپسول فن دیر عمل میکنه ولی از اگزوز هم اب میچکد ولی ریپ نمیزنه مثل ساعت کار میکنه کپسول رو چطوری تست کنم تشکر از راهنماییتون

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   آب توی اگزوز نشونه خوبی نیست
   سرسیلندر و واشرش رو بدید چک کنند
   البته صبح که استلرت میزنید و ماشین سرده چکه آب از اگزوز طبیعیه

 58. یاسر
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  من یه ریو مدل 89 دارم که صدای موتورش خیلی زیاده,توی کابین صدا زیاده!بعضیا گفتن که صدای ریو همینجوریه!ولی من بعید میدونم صدای ریو اینقدر بالا باشه!البته لازم به ذکره که ماشینم نمد کاپوت و نمد جلوی موتور نداره!
  میخواستم بدونم دلیل اصلیش چیه!؟
  سوال دومم اینه:توی سرعت های بالای 100 کیلومتر که جاده هم کمی شیب داشته باشه,موقعی که ترمز میگیرم ماشین خیلی میلرزه!لطفا راهنماییم کنین
  با تشکر از دوستان

  • هوشمند امینی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام
   منم شنیدم که می گن ریو عیبش اینه که صدای بیرون خیلی میاد داخل ،‌ برای مشکل دوم هم احتمالا دیسک هاتو باید عوض کنی تاب برداشته ، بیشتر موقعی تاب بر می دارن که آب سرد بپاشی روی تایر و دیسک ها یا موقعی که دیسک ها داغن کارواش ببری آب بپاشه رو دیسک ها

 59. فرهاد خوازه
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام خدمت دوستان عزیز
  من یک ریو ۸۶ دارم موقعیکه در شب حدود یگی دو ساعت با چراغ روشن رانندگی میکنم ماشین دیگه استارت نمیزنه و باید هلش بدم فردا صبحش خیلی راحت استارت میخوره و روشن میشه پیش چند تا برقکار هم بردم هیچکدوم سر درنیاورد

 60. امین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان کسی میدونه چطوری میشه فهمید واتر پمپ ریو سالمه؟البته بدون باز کردن

 61. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  کم کردن آب و دیدن نشتی از زیر واترپمپ علامتشه
  ولی ریوها به اینجا هنوز نرسیده اند که واتر پمپشون مشکل پیدا کنه

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   ریوی من بعد از ۷ سال نیاز به تعویض واتر پمپ داشت مدلش ۸۵ هست و ماشین فوق العاده ایه

   • مجید
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    سلام. من ریو مدل ۹۰ دارم ۷۰ هزار کارکرده. یکی دو روزه که کولر میزنم ماشین جوش میاره و آب رادیات خالی میشه. زیر پا جای پدالها هم خیس میشه. راهکار بدین

 62. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  رینگها هم اگر تاب بردارند موقع ترمز ماشین میلرزه
  از یک بالانس پنچری مجهز بخواهید رینگها رو چک کنه
  دیسکها به این راحتی موج بر نمیدارند

 63. امین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  اقا محمد رضا تشکر که وقت میگذارید جواب میدید

 64. یاسر
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بنده چند ماه پیش روغن گیربکس ماشینم(ریو) رو عوض کردم,تعویض روغنیه گفت که حجم روغن گیربکسش 2 لیتره!ولی چند روز پیش توی چند تا سایت خوندم که حجم روغن گیربکس ریو 2.8 لیتره(نزدیک به 3 لیتر)!به همین دلیل رفتم و دوباره روغن گیر بکس رو عوض کردم و 3 تا قوطی 946 سی سی ریختم توی گیربکس و پر شد!
  سوالم از دوستان اینه که اگه حجم روغن گیربکس بالا(پر) باشه,مشکلی پیش نمیاد؟
  ضمن اینکه الان 200 کیلومتر هم باهاش رفتم و اتفاقی نیوفتاده

  • امین
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام هیچ مشکلی پیش نمیاد چون تحت فشار نیست ولی در سرعتهای بالا ممکنه از هواکش بالاش بیرون بریزه

   • یاسر
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    سلام
    مرسی امین جان
    از کدوم هواکش؟میشه بگی جاش دقیقا کجاس؟

    • امین
     در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

     همون پیچ بالای گیر بکس که از بالا فول میکنن روش یک استوانه نصب کردن که از سوراخ وسطش گردو خاک و اب وارد گیربکس نشه کار هواکش رو بعد از کف کردن واسکازین انجام میده

 65. مجید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  تسمه تایمر ماشین رو عوض کردم
  که خوشبختانه به موقع بود
  نمایندگی بود که هنگام تعویض گوش زد کرد که به همراه تسمه بلبرینگ ها رو هم عوض کنید
  منم همینکار رو کردم
  به نظرم کار مفیدی بود
  ریو دار ها هم این کار رو بکنن چون بلبرینگ خراب باعث پاره کرن تسمه میشه
  نشونه های خرابی بلبرینگ هم یه صدای خاصی داره

 66. امین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام مرسی اقا مجید
  دوستان کسی هست بدونه تایم تسمه رو چطوری میشه بگیریم منظورم از روی علامتهای روی دنده بادامک وپولی میلنگ است وایا اگر یک دندانه پولی میلنگ جابجا بشه مهمه یا نه؟ تشکر

 67. ALI...
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام به ریو سوارهای محترم

  یه سوال دارم، هزینه های نگهداری و تعمیرات ریو در مقایسه با ماشینهای همرده چطوریه؟؟
  قبل عید میخوام یه ریو مدل 85 که نشون کردم بخرم ولی تنها نگرانیم واسه هزینه های بعدشه که خرج سنگین روی دستم نذاره!!

  مرسی اگه کسی جوابمو بده.

  • یوسف
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   با سلام خدمت همه دوستان
   برخلاف گفته های خارج از عرف که میگن هزینه های ریو خیلی زیاده ، به واقع تفاوت چندانی با بقیه خودرو ها نداره بجز اینکه کم استهلاک تره

 68. مسعود
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان عزیز.من یه ریو مدل 90 خریدم میخواستم ببینم این مدل قدرت موتورش چنده85 یا 97 اسب بخار

 69. نامنی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  باسلام
  ریو مدل 89 اتومات دارم
  مدتی است که در حالت ایستاده ماشین لرزش دارد
  گفتنی است در حال حرکت مشکلی نداردوهمچنین درحالت ایستاده با بالا بردن دور موتور لرزش قطع میشود.
  دیاگ زدم مشکلی نداشت
  دینام هم مشکلی ندارد
  اگزوز هم مشکلی ندارد
  یک تعمیرکار هم گفت طبیعی است
  یک تعمیرکار هم گفت باید بیاری دانلود مجدد انجام بدی.
  بنظر شما علت این لرزش چست؟

  • مجید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام ممکنه از دسته موتور زیر موتور باشه
   لرزش موتور رو انتقال میده به بندنه نرم شده حتما اون
   حتی بخوای تیکاف بکشی صدای قیژ باید بده

 70. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام خدمت همکیشان

 71. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان ریو سوار من یک ریو مدل 86 خریدم چند روزه از نظر سلیقه آدم وسواسی هستم تمام کارهای ماشینم رو رسیدم اما فقط یه مشکل بزرگ داره ماشینم که اونم مصرف بنزینش هست که حدوده صدی روی 9 لیتر هست با توجهبه هوش خودم احتمال دادم از خرابی اگزوز باشهکه به چندتا متخصص نشون دادم همه گفتن که منبع آخر تقریبا خراب داره میشه و دوتاشون گفتن که کاتالیزورش داره خراب میشه آخه یه خورده صدای ماشین عوض شده.یکیشون گفته که علت زیاد مصرفش به خاطر منبع آخرشه کاتالیززیاد تاثیر نداره خواهش میکنم راهنمایی کنیین منو و اینکه قیمت منبع آخر و کاتالیز چقدر هست واز کجا میتونم تهیه کنم من شهرستان هستم.توروخدا جواب بدید لطفا

  • مجید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام حسین جان
   فابریکش باید گرون تر از 95 باشه
   ولی میتونی یدونه آلمینیومیش رو بدی دست ساز بسازن
   هم صداش خیلی فرق میکنه هم جای فابریکش رو پر میکنه نزدیک 60 تمن در میاد

 72. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  تا مهرماه قیمت کاتالیزور در خیابان اکباتان 450 بوده
  انباره عقب هم بسته به مارکش از 95 تا 130 هست..پارس نگیرید فقط که یکسال هم دوام نمیاره
  میثاق یا رضامشهد خوبه
  کره ایش هم 300 اگه گیر بیاد

  • حسین
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   دمت گرم داداش آیا مصرف زیادش برا خاطره این دوتاس؟ حالا تازه آدم نمیتونه به حرف این اگزوز سازا اعتماد کنه بیشتر واسه خاطر خودشون میگن خرابه….میشه لطف کنی آدرس دقیق اکباتان و اون فروشگاه رو بدی تو تهران کجاست؟یا اگه شماره تلفن داری بهم بدی تا زنگ بزنم؟یکی گفته که اگه کاتالیز شکسته باشه خورده اون رو موتورمیکشه داخل خودش همین بیشتر بهم استرس داده….یعنی درست گفته؟

 73. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  مصرف صدی 9 توی شهر خوبه
  توی جاده بدون کولر 6 با کولر 7-8
  پیشنهاد میکنم از یکی از نمایندگیهای مرکزی اطلاعات بگیرید
  منهم تا همین حد میدونستم
  اکباتان شرکت همیاران اگه اشتباه نکنم
  سرچ کنید وارد کننده قطعات ریو

  • حسین
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   خیلی آقایی آقا محمد رضا که اینقدر زود جواب میدی.یه مشکلدیگه که همین الان توجه منو به خودش جلب کرده اینه که چنبار دیدم اما امروز صبح خیلی دیگه زم کردم روش از اگزوزش وقتی روشن کردم آب میریزیه که اگه ده دقیقه یک جا باشه ماشین تقریبا به اندازه دوتا کف دست روی زمین رو خیس میکنه یا اگه روی سطح آسفالت باشه آب تقریبا جمع میشه و میخواد حرکت کنه واقعا اعصابم خورده ونگرانم و نمیدونم برای چی اینطوری شده؟دلیل خاصی داره یا طبیعی هستش؟

 74. علی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام ریو مدل 89 دارم در حال حرکت تو هر دنده ای که باشی پا رو که از رو گاز بر مبداری و سرعت میاد پایین صدای زوزه میاد که با گرفتن کلاچ صداش خیلی کم میشه لطفاً راهنمایی کنید . باتشکر از دوستان عزیز

  • امین
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام اگه اب رادیاتور کم نشه از سردی هوا وکارکرد خوب موتوره که رطوبت جمع میشه نگران نباشید

 75. علی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام کسی میدونه قیمت گیری بکس ریو چقدره؟

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   برای قطعات ریو به خیابان اکباتان کوچه آهنین مراجعه کنید. همه مغازه ها لوازم ریو دارند با قیمت مناسب

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   خیابان اکباتان یا همون چراغ برق داخل کوچه آهنین انتهای کوچه همه ریو فروشند
   قیمتها هم خیلی مناسبه

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    …من رفتم اب پاش ریو گرفتم مثلا اصلی کره ای رابا قیمت بالا خریدم که اصلا به درد نمی خورد .

 76. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  موقع روشن کردن طبیعیه و بخصوص الان که هوا سرده
  ولی احتیاط کنید و با مکانیک یا یه نمایندگی مطمین مشورت کنید
  آب رادیاتور رو چک کنید روغنی نباشه….همینطور روغن ماشین رو وقتی عوض میکنید نباید کدر و آب قاطیش باشه
  منهم اطلاعات و تجربه شخصی خودمو میگم و متخصص نیستم

 77. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  قربون شما که اینقدر دقیق جواب دادین مرسی.

 78. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  من حدوداً یک ماهه ریو مدل85 خریدم موتور خیلی عالی کار می کنه. اما دو عیب گنده داره یکی مصرف بنزین خیلی زیاد و دیگه صدای لاستیک و اتاقش زیاده البته رینگ اسپرت هست با لاستیک پهن و بزرگتر از لاستیک استاندارد خودریو اگه فابریک خودشو بند ازم زیر ماشین درست می شه.البته یه کم هم فرمونش میکشه سمت وسط جاده.

 79. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  یکی از دلایل مصرف بالا لاستیک پهن است
  استاندارد ریو 13-70-175 هستش
  اگر کومهو مدل سولوس15- KH بندازید هم نرمه و هم ظاهرش پهن نشون میده
  منج یکساله دارم خیلی عالیه
  ضمنا برای یکدست کشیدن لاستیکهای جلو رو با خودشون جابجا کنید
  اگه تغییر کرد بدونید مشکل از لاستیکه
  ضمنا من یکبار لاستیک 185 انداختم ….سیبکهای فرمون و سیبک طبقها صدا افتاد بعد از حدود یکسال

 80. محمد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  ریو من مدل اخر 88 که 9000 تا کار کرده. می خوام بدونم تسمه تایم باید عوض بشه یا فعلا میتونم استفاده کنم.

 81. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بکسل کنید ببرید تعمیرگاه تا مبادا توی راه پاره نشه!!!
  2 سال سکبار یا 40 هزار کارکرد باید عوض بشه
  تا حالا هم ریسک زیادی کردید عوض نکردید

 82. مجید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان عزیز
  یه سوال
  آیا ریو هم شیم داره؟
  یا فیلر هست تو ریو
  زمان بازدیدشون کی هست

 83. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  ریو نیازی به فیلر گیری نداره
  اتومات خودش تنظیم میکنه

  • مجید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام محمد رضا جان ممنون بابت راهنماییت
   ولی این روزا احساس میکنم صدای سوپاپ ها هنگام خنک بودن ماشین زیاد شده
   هم روغن خوب میریزم توش هم عین بچه نگهداری میکنم
   این صدای سوپاپ ها یکم نگران میکنه
   ولی ماشین گرم باشه صدایی ازش نمیاد

   • محمدرضا
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    بنزین سوپر یکبار بزنید اگر صدای سوپاپها قطع یا بهتر شد مطمین باشید مشکل از نوع بنزینه
    البته سوپر دایما نزنید
    ماشین من با سوپر صبحها بخصوص توی هوای خنک موقع استارت خفه میکنه
    نتیجه رو اطلاع بدید

    • مجید
     در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

     سلام محمد رضا جان بازم شرمنده که اذیت شدید بابت این موضوع
     نه من اکثرا سوپر میزنم چون اعتقاد دارم نه ریو بلکه کلیه ماشین های 16 سوپاپ باید از بنزین سوپر استفاده کنن
     من از 10 بار بزنینی که میزنم حداقلش 7 بار سوپره
     این صدا سوپاپ که میگم قبلا تو نوشته های بچه ها هم دیدم گفتن که طبیعی هست
     ولی از اون طبیعی یکم زیاد تر شده صداش این روزا
     صبح ها و زمانی که خنکه خیلی زیاد میشه صداش
     ممنون

 84. محمد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام

  تعمیرکار ریو خوب در شیراز کسی سراغ داره. برای تعویض تسمه تایم. لطفا اطلاع بدین. ممنون

  • مجید
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام
   محمد جان بهتره ببری به نمایندگی سایپا یه فاکتور هم ازش بگیری
   چون تسمه رو یکم اینور اونور بزنه زود پاره میشه و نمیتونی بعدا گردن کسی بزاری

 85. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام. دوستان من بعد از کلی تحقیق هنوز به نتیجه نرسیدم که مطمئنطرین مارک تسمه تایم برای ریو کدومه و از کجا باید تهیه کرد… ضمنا میشه لطف کنین آدرس یه تعمیرگاه تخصصی و مطمئن برای ریو رو در تهران بگین… بخدا تو این گرونی حوصله هزینه 4-3 میلیونی رو ندارم…

 86. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  تسمه با ضمانت بیمه ایران و کارآفرین اومده که تا 18 ماه یا 60 هزار کارکرد تا 400 هزارتومن خسارت میده
  من کنتیننتال رومانی و کیای کره دیدم
  کنتیننتال پایین خیابون سعدی با جعبه زرد پلمپ شده 80هزار تومن خودم رو ماشین انداختم مکانیک هم تایید کرد
  ضمنا دقت کنید تسمه عمرش 3-2 سال بیشتر نیست پس حتما تسمه تازه تهیه کنید لااقل تاریخ ساختش 2014 باشه

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام من موتور ماشینمو تازه تهمیر کردم ولی بعد تعمیر کلاچ میگیرم خاموش میشه یاموقع دنده عقب باگرفتن کلاچ خاموش میشه دیاگ زدم عیب پاک کرد ولی دوباره همون مشکلو داره ممنون میشم

 87. مجید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  گفت و گوی اختصاصی با شهاب پیشانیدار، قهرمان ارزنده مسابقات اتومبیلرانی ایران
  برای رالی قهرمانی کشور چه خودرویی می‌تونه انتخاب خوبی باشه‌؟
  بهترین خودرو برای رالی ریو است، چون در سالی که شرکت می‌کنم حتی یک‌بار هم در کاپوت رو بالا نزدم و هیچ موقع دسته موتور نشکوندم اما زمانی که با 405 بودم در هر مسابقه 2 تا 3 بار دسته موتور میشکوندم و حتی رام و اکسل جلو را عوض می‌کردم ولی ریو به هیچ عنوان اینطوری نیست.

 88. در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  من کلاج ریوم خیلی سفته علتش چیه
  سیم کلاج رو هم عوض کردم
  ایا به خاطر دیسک و صفحه هستش
  میگن همه ریو ها اینطورین

 89. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  یه کم گریس روی مهره رگلاژش بزنید بهتر میشه
  خود لولای پدال رو هم میتونید با روغن یا اسپری کنتاکت شور چرب یا از همه بهتر اسپری گریس روون کنید
  کلا توصیه میکنم به مسایل جزیی ماشین اینقدر حساس نباشید
  دیدید که سیم کلاج رو عوض کردید….فایده ای هم نداشت!!

 90. کامیار
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  اخه خیلی سفته
  به نظرتون به خاطر دیسک و صفحه نیست

 91. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام داداش اگه شتاب ماشینت خوب نیست و خسته گاز میخوره و خوب دور برنمیداره شک نکن که دیسک و صفحه کلاجش مرخصه…وقتی تو دنده پنج تو صد کیلومتر کمی پدال کلاج رو فشار بدی آروم همینطور که پات رو گاز ثابت هست و فشارش نمیدی ماشینت گاز الکی میخوره و دور موتورت میره بالا و مصرف ماشینت بالا رفته اگه دیگه صد در صد دیسک و صفحه کلاجته داداش مطئن باش…

 92. در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام نه شتاب عالی مصرف پایین
  اما کلاج سفته
  تو دنده یک هم بد جا میره
  شایدم واسه خورشیدیه

 93. جلال
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام.من یه دو ماهی هست ریوخریدم چند موردهست اگه ممکنه راهنمایی کنین ممنون میشم.اول اینکه بوق ماشین بعضی وقتانمیزنه دوم اینکه تونیم کلاچماشین میلرزونه از صحاب قبلیش پرسیدم گفت دیسک وصفحه رو تازه عوض کردم ماشین توسربالای هم مال نیست

 94. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  نه آقا کامیار شک نکن دیسک و صفحه ماشینته..دیگه اگه واقعا این چیزا نباشه که گیربکس مشکل داره

 95. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  راستی ذدوستان کسی کاتالیزور ریو اصلیشو سراغ داره کجا دارن؟ اصلا اصلیش وجود داره؟ من تماس گرفتم با دوتا فرشگاه تو اکباتان که یکیش فکر کنم فروشگاه ایران ما یا ایران زمین اگه اشتباه نکنم که گفته بامنی فولدش داره 420 تومان به قول خودشم میگفت اورجینالش و یکی دیگه هم دقیقن همین چیزارو گفته اما با قیمت 620 تومان،،،بعضی هامیگن اگه استوک بگیرم بهتره …من تو شمال هستم تازه خریدم ماشینو و الان یک ماهه که تاکسی تلفنی کار میکنم مصرف زیادش واقعا فلج کرده منو که میگن به خاطره خرابی کاتالیزورشه که مصرفش زیاده… خواهش میکنم اگه اطلاعات دقیق دارین برادرانه کمکم کنین… منتظره پیاماتونم……….آآآآآآآههههههههههههاییییییییییی ریو سوارا دریابید منو………

  • جلال
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام همشهری مصرفش صدی چند میسوزه.؟واس منم ترکیبی 9میسوزه زیاده یاطبیعیه؟منم شمال هستم

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   خیابان اکباتان . کوچه آهنین مراجعه کنید . تمام کوچه ریو فروش هستند
   جنس را رویت کنید و بخرید
   یه نمایندگی سایپایدک هم وسطای کوچه هست بنظر من قابل اطمینان تره

 96. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام آقا جلال مصرف ماشین من تو جاده 7.5تقریبا و تو شهر حدوده 8.5 ….مصرف ماشینت زیاده داداش. باید ترکیبی نهایت نهایت 7 بسوزونه…اگه کاتالیزور ماشینت خراب نیست مطمئننا شمع و وائر و صافی بنزینت مرخصن…انژکتوراتم ببر سرویس…

 97. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  ممنون آقا محمدرضا خیلی لطف کردی

 98. جلال
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام داداش شمعو صافی بنزین وهواروتازه عوض کردم راستش من تازه ریوخریدم نمیدونم کاتالیزور سالمه یا نه.البته صفحه کلاجو شک دارم چون تو نیم کلاچ میلرزونه ولی تو حرکت گازهرض نمیخوره صاحب قبلیش گفت که تازه عوض کرده.بعد ازکجا باید بفهمم که کاتالیزورخرابه یعنی مکانیک با اطمینان میتونه بفهمه اخه چون گرونه نمیخوام خرج اضافه بکنم بعدشم تغییر نکنه .

 99. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  من از یک وارد کننده قطعات ریو پرسیدم گفت که عمر کاتالیزور صدهزار کیلومتره
  دشمن کاتالیزور مکملهای بنزین هستند
  ولی از نمایندگیهای سایپا و از اون بهتر کیا و هیوندا اطلاعات بگیرید بهتره
  من از هر مکانیکی که پرسیدم چیزی نمیدونست
  اگر اطلاعاتی گرفتید بنویسید
  منهم شک کردم که باید عوض کنم یا نه
  ولی تا مطمین نشم اینکارو نمیکنم

 100. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  جلال جان اگه صدای ماشینت زیاده کاتالیزترکیده در ضمن باید ببری پیش یه اگزوز ساز مطمئن متوجه میشه.یا نه اگه بردی پیش اگزوز ساز بگو برات منبع عقب ماشین رو در بیاره و سر و ته بکنش ببین توش چیزی هست یا صدایی میده که اگه کاتالیزور خراب شده باشه تا الان شکسته و اومده تو منبع عقب جمع شده چون از منبع عقب خالی نمیشه و تمام سوراخاشو مبنده ومصرفو بشتر و بیشتر میکنه اگه توش خورده ریزه کاتالیزور بودو کاتالیز خراب بود باید حتما منبع عقب رو هم عوض کنی چون پر شده و نفس ماشین رو میگیره..

 101. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  آقا محمد رضا این بنده خدایی که کاتالیزور وارد میکنه از وجود کاتالیزور اصلی ریو خبری نداره؟ من زنگ زدم چندتا فروشگاه تو اکباتان که قیمت بگیرم همه گفتن اورجینال اصلی ژاپن رو دارن یکی گفت 420 یکی گفت 620من واقعا نمیدونم کی راست میگه کی دروغ!!!!!!!!!آیا کاتالیزور استوک اصلی بگیرم ببندم بهتره یا همین جنسی مه هست نو ببندم که بیشتر دوستان میگن دوام نداره ونهایت 60هزارتا بیشتر کار نمیکنه وا یه گاز اضافه خالی میشه با این تفاصیل احساس میکنم استوک ببندم بهتره یا نه!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟راهنمایی کنید لطفا…..

 102. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  فروشگاه همیاران بود
  حدود 450 قیمت میداد
  من از 100هزار رد کردم ولی هنوز مشکلی احساس نمیکنم
  ولی تسمه تایم که قبل از عید عوض کردم معلوم شد تسمه قبلی یک دنده اشتباه جا زده شده. پارسال ماشین بدجور جوش می آورد ولی الان شتاب و کشش شده مثل روز اولش و هنوز هم گرم نکرده حتی با کولر توی جاده جنوب که عید رفتم
  بعضیها میگفتند جوش آوردن اگه از تایم نباشه از کاتالیزوره

  • سعید تمر
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام محمدرضا جان و دوستان
   مکانیک من میگه نمی شه یک دنده اشتباه جا زده بشه
   آیا این حرف درسته؟
   من تسمه تایم عوض کردم ولی شتاب و مصرف ماشین تغییر کرده اساسی.
   چیکار کنم؟ تعمیرکار مجرب میخوام. سمت امیرآبادم.
   ممنون از کمکتان دوستان

   • سعید تمر
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    دیدم مصرف ماشین عادی شده، دیگه پی اش را نگرفتم.
    یه جایی دیدم که خود واحد التکرونیکی ماشین -تایمینگ جرقه زنی- سعی می کنه این جور خطاها را جبران کنه!

    مکانیک خوب، و مطمئن طلاست.

 103. عماد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من چند وقتی هست که ریو مدل 89 خریدم اما هیدرولیکش یه خورده سفقت شده روغنش ام چک کردم مشکلی نداره دوستان کسی میتونه منو راهنمایی کنه که مشکلش از کجاست

 104. مخمود
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ریو87دارم ازش راضیم مشکل برقی داره ولی نمیدونم از چیه وقتی کلید میزارم توی در سمت راننده وباز میکنم قفلهای دیگه عمل نمکنند ولی کلیدرو که توی سویچ گذاشتم در صورتی که هنوز در باز باشه تمام قفلها باز میشه از بیرون هم که درو قفل میکنم فقط در راننده قفل میشه.در سمت شاگر هم بعد از چند ماه اینجوری شددر ضمن وقتی سکنها خاموشه ترمز میزنیم چراغهای ترمز روشن میشه ولی وقتی سکنها روشنه چراغ ترمز سمت راننده روشن نمیشه سوم اینکه دوسالیه بعضی وتها بوق نمی زنه چندتا برقکار بردم خاضر نشدن دست بزنند

  • جلال
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام اقامحمودریو من هم دقیقاهمین مشکلای که گفتی داره اگه مشکلشو پیدا کردی بهم بگو.البته من هنوز جایی نشون ندادم چون تازه خریدمش بعد چون شهرستانم اینجا هم مکانیک خوب نیست ریسک نکردم

   • مخمود
    در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

    سلام
    آقا جلال درهارو درست کردم مگنت داخل قفل در بعد از مدتی کار کردن درست عمل نمی کنه مگنت پلمپه وقابل تعمیر نیست اگه خالی پیدا کنی خوبه اما قفل کامل ایرانی 75 هزارتومانه در اهواز .انشاالله مشکل درای ماشینت حل بشه بعد یه خبری به من بده حالا دنبال مشکل چراغ ترمز عقبم که احتمالا از رله باکس باشه درست شد خبرت میدم

  • در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام ایراد از رله ماشینته
   زیر فرمون رله هست ببر اینا که دزدگیر درست میکنن اگه شد درست کن اگه نشد بخرالبته رله ریو گرونه حدود200 تومنه

 105. صادق
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان من ریو مدل 86 دارم مدتیه که ازش روغن میریزه بردم به میکانیک نشون دادم گفت از کاسه نمد ته میلنگه وباید گیربکس بیاد پایین حالا کسی میدونه که کاسه نمد خوب باید چه مارکی باشه و اگه گیربکس باز بشه ایراد دیگه ای پیدا نمیکنه

 106. صنم
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام. میشه منو راهنمایی کنین

 107. مهدی
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام خدمت دوستان عزیز، من ریو مدل 85 دارم که 3 سال خواب بوده، بعد از زدن سویچ و قطع شدن صدای پمپ هرچی استارت میزنم روشن نمیشه مگه اینکه بدون قطع صدای پمپ و یکدفعه استارت بزنم روشن بشه، ممنون میشم راهنمایی کنین

 108. سعید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  من یه ریو 90 دارم. مشکل جدیدی که باهاش روبرو شدم گرم کردن ماشینه. به این صورت:
  یه مسافتی که رانندگی میکنی دمای ماشین خوبه اما وقتی توی ترافیک وایمیسی یا اگه ترافیک هم نباشه پشت چراغ یا توی صفی توقف میکنی دمای آب بالا میره و وقتی یک درجه بالا میره چند بار گاز که بخوره دوباره پایین میاد.
  این مسئله اعصابمو خورد کرده چون همش دارم توی ترافیکا پر گاز رانندگی میکتن تا دمای آب بالا نره.
  علتش فکر میکنین چی باشه؟

  • حسین
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   برادر سعید سلام آقا رله فن یا کپسول فن شما مشکل داره چون در حرکت تو جاده با بادی که به ماشین میخوره رادیات خنک میشه و فن نزنه موردی نداره اما تو ترافیک یا جایی که ایستاده ای چون بادی نیست که رادیاتور رو خنک کنه و فن ماشینت هم کار نمیکنه آمپر آب میره بالا حالا چرا با چند بار گاز دادن آمپر میاد پایین دلیلش اینه که چون تازه این مشکل ا پیدا کرده با یکی دو بار گاز محکم دادن درگیر میشه رله و فن به کار میفته و خنک میشه ماشینت…یعنی به احتمال 80درصد مشکل از رله فن هست اگه نبود 15 درصد از کپسول فن در غیر نبودن مشکل از این دو مورد به احتمال 5 درصد باقی مانده مشکل از واشر سر سیلندر ماشینته که احتمالا نیم سوز شده که این آخری فکر نمیکنم باشه …تجربه من تا همین جا جواب میده داداش..موفق باشی و زودتر پیگیریش کن…

 109. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با این نشونیهایی که دادید احتمالا ماشین هوا گرفته .یعنی یه جایی از مسیرهای آب نشتی داره
  البته اگه آب کم میکنه
  در غیر اینصورت وقتی ماشین سرده درب رادیات رو باز کنید و استارت بزنید و بگذارید دما بالابره .ممکنه آب یه کم سر ریز کنه که طبیعیه
  درجه آب رو مرتب چک کنید وقتی کمی از وسط بالاتر رفت باید سطح آب رادیاتور پایین بره و فن شروع بکار کنه
  اگر اینطور نشد احتمالا ترموستات خرابه یا اینکه سنسور فن خرابه یا سوکتش شل شده .ولی به احتمال قوی ترموستات خراب شده و دیر باز میکنه
  حتما اصلیشو تهیه کنید که 88 درجه هم باشه
  پرایدی هم بهش میخوره ولی 82 درجه است و به موتور آسیب میرسونه
  ضمنا تعویضش به آسونی پراید نیست و کل آب خالی میشه
  یه توصیه دارم که هرگز آب رادیات و آب شهری استفاده نکنید . ترکیب 50-50 ضدیخ و آب مقطر باتری موتورتون رو تا چندین سال ضمانت میکنه
  ضمنا دنبال واترپمپ هم نروید که ریوها هنوز به این مرحله نرسیده اند

 110. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  توصیه میکنم اگه ترموستات اصلی پیدا کردید تعویض کنید 88 درجه حتما باشه
  ضمنا لاستیک کوچیکه درب رادیات رو هم چک کنید اگر خشک شده درب رو عوض کنید
  اینهم حتما باید اصلی باشه و عدد 1.1 روش حک شده باشه …..پراید و تویوتا 0.9 و هیوندا 1.3 هست که هیچکدوم بدرد ریو نمیخوره
  این عدد فشاریه که فنر درب رادیات تحمل میکنه و بالاتر از این فشار . آب رو بطرف مخزن پلاستیکی میفرسته

 111. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  یه احتمال دیگه هم وجود داره که اصلاموتور فن رادیاتور خراب شده باشه و که بعد از 4 سال احتمالش هست
  اگه مال خود ریو گیرتون نیومد موتور فن تویوتا 2000 دقیقا بهش میخوره فقط سوکتش باید عوض بشه
  خرابی فن هم اولش بگیر نگیر کار میکنه و یا دورش کم میشه
  موفق باشید

 112. سعید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام به همه دوستان عزیز، دستتون درد نکنه من ترموستات را عوض کردم و خداروشکر مشکل داغ کردن آب حل شد.
  بازم از همه دوستان مخصوصاً جناب حسین خان و محمد رضا جان کمال تشکر را دارم

 113. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  برادرا ریو منم یه مشکل داره البته احساس میکنم چون یکی دوبار پیش اوم که درب موتور ماشین رو وقتی روشنه برداشتم دیدم در لحظه اول از موتور بخار خارج شد و بعد قطع میخواستم بدونم آیا مشکلی داره؟و دوم اینکه یکی محبت کنه یه راهنمایی کنه منو که چه روغنی رو برا متور ماشینم استفاده کنم؟الان در اولین تعویض روغن ماشینم روغن سوپر پایا ده چهل ریختم که 10000تا کار میکنه به گفتهئتعویض روغنیه و تا الان حدود 6000تا باهاش کار کردماما احساس میکنم روغن مناسبی نیست و یه چیز بهتر با همین کارکرد پیدا کنم…منتظره راهنماییاتون هستم….

 114. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بهران پیشتاز گالن پلاستیکی نقره ای
  ارزونه و عالی البته بیشتر از5-4 هزارتا باهاش کار نکنید
  من 5 ساله میریزم راضیم. قبلا هم پراید داشتم و برای اون هم عالی بود
  نکته مهم اینکه بعد از تعویض گیج رو چک کنید از F بالاتر نیاد
  اگه با ساکشن عوض میکنید با فیلتر 3و ربع وبدون فیلتر 3 لیتر بیشتر نریزید
  چون ساکشن روغن قبلیو کامل خالی نمیکنه
  از پیچ تخلیه هم اگر خالی کردند همین مقادیرو رعایت کنید ولی بعدش گیج رو چک کنید هرچی کم داشت اضافه کنید
  فاصله بین E و F روی گیج یک لیتره
  اگه روغن زیاد بریزید به موتور فشار میاد ولی تا نیم لیتر کمتر هیچ مشکلی بوجود نمیاره
  من 16 سال با یه پراید و 5 سال با ریو همین رفتارو کردم نتیجه مثبت بوده

 115. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام آقا محمد رضا ممنون از نظرت…من امروز رفتم پیش مکانیک خودم و درب موتور رو برداشت ودید که کمی بخار داره موتور و گفت به احتمال 90 درصد برا روغنشه که رفتن یه تعویض روغنی که خودش معرفی کرد و به من روغن سوپر پیشتاز تو حلب قرمز رنگ را داد و عوض کردم روغن رو…توی تعویضروغن یه تابلو داشت و مقدار روغن مصرفی برای هر خودرویی روی اون چاپ شده بود که مال ریو با فیلتر 3/75 بود و بدون فیلتر 3/25 بود که من بدون فیلتر تقریبا 3/25 ریختم و روغن روی گیج تقریبا تاروی حرف fاومده بود یعنی بالاتر از خطی که زیر حرفfداشت اومد حالا دقیق باید روی خط باشه یا روی حرفf?آیا بخار موتور ماشین برطرف میشه؟ البته بعداز تعویض حدود 40 کیلومتر با ماشین اومدم و بعدش که درب موتور رو برداشتم اصلا بخاری نداشتیعنی برطرف شده؟

 116. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  از F بالا تر نباید بره از نصفه بین .EوF هم پایینتر نباشه
  سوپر پیشتاز قرمز من یکبار ریختم ….میگن خوبه
  ولی من فرقی با پیشتاز معمولی حس نکردم
  عمرش بیشتر از پیشتاز معمولیه…انتخاب با خودتون
  اگه بخار نکرد و موتور روون کار میکرد خوبه
  یادتون باشه روغنی که زود سیاه بشه یعنی که سیلندر موتور رو خوب تمیز کرده و مناسبه
  روغن آشغال! هم زود شل میشه و بخار و دود و بعضا هم کم میکنه
  اعدادی که گفتید درسته ولی همیشه تمام روغن از موتور تخلیه نمیشه

 117. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  خط ملاکه نه حرف F

 118. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان عزیز میخواستم بدونم صافی بنزین ریو دقیقا کجا قرار گرفته و آیا خودم میتونم عوضش کنم؟ لطفا راهنماییم کنید،باسپاس

  • علی حبیبی
   در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

   سلام صافی بنزین زیر ماشین نزدیک لاستیک عقب سمت رانندست. باید روی چاله عوضش کنی.

 119. فرزام
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام . منم چند روزیه ریو مدل 85 گرفتم . خیلی راضیم ازش . تنها یک ایراد داره اونم اینه که صبح ها یکم صدای سوپاپ زیاده . علت رو کیس میدونه ؟ یا راه حل ؟ ممنون دوستان

 120. محمد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام خدمت دوستان انجمن ریو دار
  لاستیک های زیر ماشینم هانکوک 205×13هستش که حدود 30الی40درصدعاج داره ولی چند روز پیش یکی از لاستیکهای جلوی ماشین بر اثر ضربه پاره شد.با توجه به اینکه لاستیک 205فرمان رو سفت میکنه وبه جلوبندی فشار میاره حالا که میخوام لاستیک بگیرم یک جفت هانکوک 205واسه جلو بگیرم یا اینکه 4حلقه لاستیک 175یا185بگیرم وهمه روعوض کنم.اینم بگم لاستیک هانکوک 205جفتی حدود 450درمیاد ولاستیک رودستون 13×185که مورد نظرمه جفتی 270 درمیاد.لطفا کسانی که اطلاعات در این زمینه دارن منو راهنمایی کنن .ممنون

 121. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  لاستیک بنظر من فقط کومهو
  البته حتما تازه باشه حداقل 2014
  175 به بالا به جلوبندی آسیب میرسونه
  من KH15 دارم و خیلی راضیم
  با اینکه 175 هست ظآهرش 185 نشون میده
  بهار 93 خریدم جفتی 350

 122. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  قیمت فعلی حدود 300 هست.خیابان 17 شهریور تهران

 123. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  دوستان درصورتیکه ماشینتون گرم میکنه حتما قبل از هرکاری بدید رادیات آب رو باز کنند و بیرونش رو تمیز کنند….پشه و گرد و خاک و کرک و …. باعث کیپ شدنش میشه و گردش هوا انجام نمیشه و گرم میکنه
  بنده با این همه ادعا!! بدلیل تعلل در این مورد دو روز پیش رادیاتور رو ترکوترکوندم !!
  ایشالا برای شما پیش نیاد…مراقب باشید

 124. علی ح
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام به همه دوستان ریو باز
  پیشنهاد میکنم در مورد نقاط ضعف و قوت ریو در برابر سرقت هم هر کس هر چی میدونه بنویسه تا همگی تجربمون رو در برابر سارقین افزایش بدیم.

 125. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  و البته تجربه سارقین رو همچنین !!!!!!

 126. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بهتره از سارقین محترم دعوت کنیم تا تجربه ما ریوباز! ها رو افزایش بدهند!!

 127. پویا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  ببخشید این سوئیچ اینرسی ریو کجاست دقیقا؟؟؟

 128. میثم
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام خدمت دوستان
  من تسمه تایم ریو مو 5000 تا پیش عوض کردم،از وقتی عوض کردم صدای تیک تیک قوی میاد از قسمت تسمه تایمش!

  قبین اینجوری نبود،ماشین مدل 90 هستش و 100 تا کارکرده

 129. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  اگه کشش ماشین کم شده و صدای تق تق سوپاپ ها میاد احتمال داره تسمه رو درست جانزده باشند یعنی یک یا دو دنده جابجا نصب شده
  البته نوع بنزین هم موثره و ممکنه مشکل با سوپر حل بشه

 130. حیدر
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ماشینم بدون اب کار کرد سر سیلندر زده به نظر شما بدم ترشکاری یا یکی نو بگیرم مرسی

 131. حیدر
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  نظرتون راجع به سر سیلندر چینی با کارانتی چیه ؟

 132. حسین
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  اگه میتونی استوکشو گیر بیار ی عالیه..اگرم تاب برنداشته و پوسیدگی نداره سرسیلندر ماشین خودتو بنداز روش اگرم جزئی مورد داره ببرش تراشکاری….و در نهابت اینکه گارانتی کیلوی چنده جنسش آشغالهحالا میخوان بندازن به مردم میگن گارانتی داره….سعی کن استوک فابریکشو گیر بیاری….تهران شوش یا اکباتان 100درصد دارن.موفق باشی

 133. سالار
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام خدمت همه دوستان یه تعمیرکار خوب ریو سمت غرب تهران میخوام ممنون میشم جواب بدید

 134. محمود
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام من یه ریو مدل 86 دارم تاحالا 4 بار رادیات بخاری عوض کردم تو مدت 1 سال و نیم. رادیات فابرکم انداختم ولی بازم سوراخ شد. علتش چی میتونه باشه؟ مرسی

 135. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  اب رادیات
  از مخلوط آب مقطر باتری و ضدیخ به نسبت پنجاه پنجاه استفاده کنید
  ضمنا شیر بخاری رو هم چک کنید شاید اون مشکل داشته باشه

 136. نیما
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام من یک ریو 89 دارم که 140000 کار کرده شدت باد کولرش نسبت به ریوی 90 دوستم که 65000 کار کرده خیلی کمتره مشکلش از کجاست؟ همچنین فن خودرو خیلی کار می کنه چه با کولر چه بدون ان عقربه امپر کمی زیر خط وسط می باشد اما مدام فن کار می کند با دور تند و بعد از 10 دقیقه خاموش می شود و بعد از مدتی دوباره شروع به کار می کند.
  ممنون می شوم راهنماییم کنید.

 137. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  رادیاتور رو باز کنید و از بیرون و داخل شستشو بدید
  اگر بیرونش کثیف بود مشکلش همین بوده
  اگرهم داخلش جرم داشت و گرفته بود عوض کنید

 138. محمد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  با سلام .درمورد شدت باد کولر به احتمال قوی فیلتر هوای کولر که پشت داشبورد قرارداره کثیف شده با تعویضش پرتاب باد کولر طبیعی میشه.

 139. سعید
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام دوستان
  ریو ما وقتی کولر را روشن کنید و به رانندگی ادامه بدین ، مواقعی که به سربالایی بررسین قدرت ماشین بسیار کم میشه و درجه آب از وسط بالاتر میره، درچنین حالتی دکمه A/C را اگر خاموش کنین قدرت برمیگرده و درجه آب هم پس از مدتی مجددا کاهش پیدا میکنه اما اگه به همان وضع ادامه بدین درجه کم کم بالاتر میره و حتی تا رنگ قرمز هم بالا میره. حال باید چکار کرد؟ کولر بدون A/C خنک کنندگی نداره و فقط فنش باد میزه!!!

 140. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  دوست عزیز
  لطفا قبل از هر اقدامی بدید رادیاتور ماشین رو باز کنند و بیرونش رو تمیز کنند
  گرد و خاک و پوشال و پشه ها و… شبکه های بیرونی رو کیپ میکنه و به مرور زمان رادیات قدرتش رو از دست میده
  ضمنا اگر داخلش هم جرم گرفته پیشنهاد میکنم رادیاتور رو تعویض کنید چون ریو اگر کارایی رادیاتورش یه کم پایین بیاد گرم میکنه و کار دستتون میده

 141. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام
  من یه ریو 90 دارم. مشکلات مختلفی باهاش داشتم ، تازگی رفتار خاصی پیدا کرده. شروع میکنه به ریپ زدن و لرزش و قدرتش میره انگار میخواد خاموش بشه.اولش توی توقف های ترافیکی اینجوری میشد. جدیدا وسط رانندگی توی خیابون و سربالایی. اون لرزش و از بین رفتن قدرت شروع میشه و چند ثانیه انگار ماشین قدرت نداره تا مجدد به قدرت و سرعت اولیش برگرده…
  اگه ممکنه کمک کنین…

 142. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  بدید یه جای مطمین دیاگ بزنند
  احتمالا یکی از سنسورهاش خرابه مثلا سنسور اکسیژن

 143. احمد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام..من ریو مدل 88 دارم.کولرش هر وقت دلش بخواهد حالت ACمیگیره.یعنی بعضی وقتها کار میکنه بعضی وقتها نه.باطری ساز میگه ایراد برقی ندارد. لطفا راهنمایی کنید .دیوانه ام کرده.

 144. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  یه سنسور باید داشته باشه که درصورت مناسب بودن فشار گاز کولر استارت میشه
  شاید مربوط به این سنسور باشه
  مال پراید درست کنار محل گاز زدنشه
  توی ریو دقت نکردم کجاست

 145. محمد
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو

  سلام ریو 86 تازه گرفتم نسبت به پرایدی که قبلا داشتم احساس میکنم فن رادیاتورش زیاد روشن می مونه مثلا پنج دقیقه روشن یه دقیقه خاموش،امپر هم وسطه، اب رادیاتو عوض کردم و ضد یخ ریختم، در ضمن از درب رادیاتور گردش ابش طبیعی به نظر می رسید، نظرتون چیه ممنون.

 146. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : خودروی ریو