یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۲

افزایش قیمت مرغ تا چقدر!

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران افزود: از سوی دیگر افزایش قیمت سوخت، قیمت تمام شده هر یک کیلوگرم مرغ را ۲۰۰ تومان افزایش می‌دهد که این موضوع بارها به وزارت بازرگانی و کشاورزی گزارش شده است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران ضمن تشریح دلایل افزایش قیمت مرغ گفت: اگر دولت قیمت ثابت سالانه برای مرغ در نظر بگیرد و تولید کننده از فروش محصول خود با قیمت مناسب مطمئن باشد بدون نوسان قیمت تولید نیز افزایش خواهد یافت.

حسین مقدم نیا در گفت ‌و گو با فارس در خصوص افزایش ۴.۸ درصدی قیمت مرغ نسبت به ماه قبل گفت: قیمت جوجه قبلا حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ تومان بود اما این قیمت به میانگین یک هزار و ۵۰ تومان رسیده است که در افزایش قیمت تمام شده موثر است.

مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران افزود: از سوی دیگر افزایش قیمت سوخت، قیمت تمام شده هر یک کیلوگرم مرغ را ۲۰۰ تومان افزایش می‌دهد که این موضوع بارها به وزارت بازرگانی و کشاورزی گزارش شده است.

وی افزود: برای ایجاد ثبات قیمت مرغ دولت باید قیمت ثابتی را در نظر بگیرد و تولید کنندگان در طول سال بدانند که محصول تولیدی آنها به همان قیمت خریداری می‌شود.

مقدم نیا با بیان اینکه ۷۰ درصد هزینه مرغداری ها مربوط به دان مرغ است، گفت: قیمت ذرت از سال گذشته تا امروز حدود ۴۵ درصد افزایش داشته به طوری که در تیر ماه پارسال ۲۷۰ تومان اما در حاضر ۴۱۵ تومان عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ زنده ۲۲۵۰ تومان به فروش می‌رسد، قیمت منطقی را برای مرغ زنده برای هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان خواند و گفت: در صورتی که این قیمت تصویب شود و مرغدار بداند که در طول سال به این قیمت به فروش می‌رود میزان تولید نیز افزایش خواهد یافت.

مقدم نیا افزود: از سوی دیگر با ورود به اجرای برنامه‌های پنجم توسعه که در آن افزایش تولید نیز پیش بینی شده است برنامه‌هایی نیاز است که تثبیت قیمت مرغ یکی از تاثیرگذارترین آنها است.
مدیر عامل اتحادیه سراسری مرغداران افزود: تشکل‌های تولیدی برای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه آماده نظم بخشی به تولید هستند که تثبیت قیمت یکی از موثرترین آنهاست.

مقدم نیا درمورد بیماری های تنفسی مرغداریها گفت: هنوز مشکلاتی وجود دارد به طوری که در حال حاضر تلفات گاهی اوقات به ۱۵ الی ۱۶ درصد می‌رسد سازمان دامپزشکی اقداماتی در این مورد انجام داده اما هنوز مشکلات به طور کامل منتفی نشده است.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=588
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما