پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۰

پژو روآ

پژو روآ

اگر سواری با خودروهای امروزی را تجربه کرده باشد بعید است که از رکاب این اتومبیل لذت ببرد. بله اتهامات زیادی بر او وارد است: شتاب ندارد، استهلاکش بالاست و مصرف زیادی دارد. با این حال یک خودرو است، خودرویی که از ترکیب دو نسل و دو قوم متفاوت یعنی پژو و کرایسلر در ایران خودرو به دنیا آمد. خودرویی با چهره مردانه پدر ولی با موتور و قدرتی مادرانه… پژو آردی و عموزاده او روا.

نام روآ به معنای رونده به دلیل خوش آوا و کوتاه بودن جمله و شاید برازنده بودن خودرو انتخاب شد که گویا قابلیت جهانی شدن نیز دارد.
این خودرو با وزن ۱۰۹۰ kg و حداکثر وزن مجاز ۱۵۰۰ با قدرتی معادل ۸۲ اسب بخار مشغول به کار است.
امکانات و تجهیزات روآ که در RDi نیز وجود دارد عبارتند از:
سیستم تهویه چرخش هوا با فیلتر، کانال دو ردیفه چپ و راست، برف پاکن دوتیغه ای، شیشه گرمکن برقی عقب، سیستم قفل مرکزی، رادیوپخش ۳باند و پخش کاست استریو، سیستم کولر، رنگ تزئینات داخلی و رینگ فولادی.
رانندگی با این خودرو دارای نکاتی ست که راننده آن باید آنها را بیاموزد مثلا دنده مرده شدن در این خودرو بسیار دیده می شود که بهتر است تعویض دنده در دور مناسبی صورت گیرد.
زمان تعویض دنده از جمله نکاتیست که بخصوص در نظام تعلیم رانندگی به آن توجه می شود. بیشتر رانندگان برای تعویض دنده به صدای موتور گوش می دهند و البته به مرور زمان رانندگی و زمان تعویض دنده برای آنها عادی می شود و بر اساس تجربه سرعت و زمان دنده را تعویض می کنند.
اما بهترین زمان تعویض دنده چه زمانیست؟
به دور موتور خوب دقت کنید این آمپر اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار می دهد. هر عددی که می بینید باید در عدد ۱۰۰۰ ضرب کنید تا دور موتور در یک دقیقه را شما نشان دهد. این نکته از بنده به یاد داشته باشید که بیشترین قدرت و توان کششی موتور های اتو که در کتاب اول در موردش صحبت شد در ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ دور بر دقیقه تولید می شود.
یعنی بهترین دور برای تعویض دنده از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ است که شما با توجه به سرعت و شتابی که دارید دنده را تعویض می کنید. این بازه از دور موتور یک منطقه مناسب به لحاظ تولید قدرت در ازای کمترین مصرف سوخت و کمترین استهلاک است. اگر می خواهیم یک خودروی تازه تحویل یا اصطلاحا خشک را آببندی کنید یا می خواهید کمترین مصرف به ازای بیشترین قدرت را دریافت کنید سعی کنید در این محدوده دور موتور رانندگی کنید.
حال خودروی روا از جمله خودروهایی است که نباید دنده اش را در دور های پایین تعویض کرد. این امر باعث زود مردگی دنده و فشار به موتور می شود. اگر دقت کرده باشید برخی از رانندگان قدیمی تاکسی به این کار مبادرت داشتند. یعنی دنده ها را همیشه با دور کم تعویض می کردند که این امر به دلیل سیاست کاهش مصرف سوخت بود و البته پیشنهاد می شود این کار در خودروهای انژکتوری انجام نشود زیرا باعث آسیب به کامپیوتر خودرو یا ECU می شود.
معرفی موتور
موتور روا ۴ سیلندر خطی با حجمOHV 1600cc است. این موتور ۸ سوپاپ داشته و همانند خودروی پژو آردی میل سوپاپ بر روی بلوکه سیلندر قرار دارد، به عبارتی آردی نیز OHV است یعنی سوپاپها بر روی سر سیلندر قرار دارد مثل همه خودروهای دیگر.
به نظر می آید برای جذاب کردن موتور روا از واژه OHV روی موتور آن استفاده شده است
همانطور که اشاره شد نسبت تراکم روا ۱ به ۹٫۵ است که این باعث تراکم بیشتر سوخت نسبت به موتور آردی می شود به همین دلیل باید سوخت مصرفی روا از کیفیت بالاتر و اکتان بیشتری برخوردار باشد. حداکثر توان این موتور ۶۱ kw یا به عبارتی ۸۲ اسب بخار است که نسبت به آردی که ۶۸ اسب بخار قدرت دارد قوی تر است. همچنین گشتاور این موتور۱۳۵ نیوتن متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه است که از آردی ۲۵ نیوتن بر متر قوی تر خواهد بود.
سیستم سوخت رسانی این موتور از انژکتوری چند نقطه ای یا تک پاشش ( Mpfi ) است و از سیستم جرقه زنی ساژم کوئل دوبل استفاده می کند.
نوع شمع این موتورeyquem بوده و فاصله دهانه شمع ۰٫۹ میلیمتر است. لقی سوپاپ دود ۰٫۴ mm و لقی سوپاپ گاز ۰٫۲ mm است.
روغن مصرفی این موتور ۲۰w50 با ظرفیت ۴ لیتر با فیلتر روغن ۴٫۵ لیتر است که می توان از روغن SF ,SE استفاده کرد و حجم گردش آب موتور با بخاری ۶٫۶ لیتر است.
سیستم برق و سوخت خودروی روا:
باتری مورد استفاده در این خودرو باطری ۱۲ ولتی از نوع سربی اسیدی با توان ۶۰ آمپرساعت است. برای شارژ از سیستم آلترناتور ولو ۸۰ آمپر استفاده میشود. آلترناتور به کمک تسمه همزمان به موتور و واتر پمپ متصل است و هنگام روشن بودن موتور ولتاژی متغیر تا ۱۴ولت و شدت جریانی معادل با ۸۰ آمپر را تولید می کند.
استارت با برق باطری توانی حدود ۰٫۹ کیلو وات را تولید می کند.
سیستم سوخت رسانی خودروی آردی در دو نوع کاربراتوری و انژکتوری با بازار ارائه شد است. نوع کاربراتوری که همانند موتور پیکان است که مصرف بالا و قدرت کمی دارد که با تغییر مدار سوخت رسانی کیت انژکتوری با ECU SL96با مصرف سوخت کمتر تولید شد که بعدها در مدلهای بالاتر از ECU S2000 در این خودرو استفاده شد و هم اکنون نیز از این ECU در تولید خودروی روا استفاده می شود.
از تجهیزات سیستم انژکتوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ابتدا سنسورها که وظیفه ارسال اطلاعات به ECU را دارند
۱٫سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است
۲٫سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
۳٫سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود
۴٫سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند روی دریچه گاز بسته می شود
۵٫سنسور ضربه: خود سوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش می دهد و جرقه ریتارد و روی بدنه قرار دارد
۶٫سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود
۷٫سنسور دمای آب: دمای آب خنک کاری را گزارش می دهد که روی سر سیلندر پشت ترموستات بسته می شود
۸٫سنسور میل سوپاپ : تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قرار دارد
۹٫سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ: اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفود گاز بسته می شود
اجرا کنندگان و عملگرها
۱٫رله دوبل : رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند
۲٫کوئل دوبل : تقویت کننده برق برای شمعها که دارای چهار برجک فشار قوی است
۳٫انژکتور : عامل تزریق سوخت در موتور
۴٫پمپ بنزین : عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت
۵٫شیر برقی کنیستر : شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور
۶٫گرمکن دریچه گاز : گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی وتنظیم درست دور آرام موتور
۷٫گرمکن سنسور اکسیژن : پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور
۸٫رله فن خنک کار : فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور
۹٫رله کولر : کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر
۱۰٫استپر یا موتور پله ای : تنظیم کننده دور آرام در حالت در جا و شرایط پر بار
۱۱٫چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد

ECU یا واحد کنترل الکترونیکی که کنار بوستر قرار دارد و وظیفه دریافت اطلاعات تحلیل و ارسال دستور را دارد.
بازدید از سیستم سوخت و جرقه
•شمعهای این موتور همگی در فاصله ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود
•بیاد داشته باشیم نقش شمع در کارکرد صحیح موتور و کاهش مصرف سوخت مهم بوده و زمان سرویس آن نیز از وظایف مصرف کننده است
•فاصله دهانه شمع در موتورهای انژکتور ۰٫۹ میلیمتر است که بعد از تمیز شدن دهانه شمع توسط آچار فیلر این فاصله اندازگیری می شود
•وایرهای شمع که برق تقویت شده کوئل را به شمع می رسانند به مرور زمان دارای مقاومت کاری شده و باعث ضعف جرقه می شوند که تا فاصله ۸۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود
•فیلتر هوا در فاصله ۸۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد که و در این فاصله با فشار باد و تکان دادن آن باید تمیز شود
•صافی بنزین در سیستم انژکتور باید در فاصله ۲۰۰۰۰ کیلومتر تعویض شود
•استپر ، دریچه گاز، سنسور دور موتور ریل و سوزن انژکتور در سیستم انژکتور باید هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر بازدید و درصورت نیاز توسط شوینده انژکتور تمیز شود
•سر و صدای زیاد موتور بخصوص در ابتدای روشن شدن موتور ناشی از لقی سوپاپها بوده که باید فیلر گیری شود
•صدای جیغ تسمه در ابتدای گاز دادن نشانه شل بودن تسمه است که در صورت نو بودن تسمه برای کاهش صدا، چند قطره مایع ظرف شور روی آن بریزید
•هیچ گاه نگذارید در موتور های انژکتوری بنزین تمام شود زیرا احتمال سوختگی پمپ بنزین وجود دارد
•پمپ بنزین روا بر روی بدنه در زیر خودرو بسته می شود
سیستم روغنکاری و خنک کاری پژو روا
مکانیزم گردش روغن در موتور روا همان پیکان است. چرخش روغن توسط اویل پمپ از کارتر به تجهیزان و برگشت مجدد روغن به کارتر است. انتخاب درست یک روغن خوب موجب افزایش طول عمر موتور و کاهش مصرف سوخت می شود.
کارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.
سیستم انتقال قدرت پژو روا
کلاچ این خودرو از نوع تک صفحه ای خشک است و نیروی پدال از طریق کابل به اهرم پدال کلاچ میرسد. سوختن صفحه کلاچ در این خودرو در قیاس دیگر خودروها در شرایط برابر بیشتر است که می توان کشش کم موتور نسبت به وزن بدنه و در نتیجه دور بالاتر موتور دانست.
گیربکس این خودرو دارای ۵ دنده جلو و ۱ عقب است. این گیربکس دارای درنده زیر است و با افزایش سن صدایش بیشتر می شود. روغن آن واسکازین باغلظت ۸۰ و حجم ۲٫۸ لیتر است. سروصدای ناشی از تعویض دنده در خودروی روا یکی از مشکلات همیشگی این محصول است که همیشه یاد پیکان را زنده می کند. بخصوص در دنده عقب که با صدای بیشتری درگیر می شود. بیاد داشته باشید همیشه موقع تعویض دنده کلاچ را تا انتها گرفته و اگر دنده به سختی جا میرود پدال را رها کرده و مجدد بگیرید تا فشار کمتری به دنده برنجی وارد شود در دنده عقب نیز همیشه کاملا متوقف شده و سپس دنده عقب را بگیرد و اگر درگیر نشد یکی از دنده های سنکرونیزه مثل دنده ۲ و ۳ را بگیرید و دوباره به دنده عقب بروید.
همانطور که اشاره شد دیفرانسیل این خودرو در بین چرخهای عقب قرار دارد که شما می توانید بین چرخهای عقب کلگی دیفرانسیل را ببینید. واسکازین دیفرانسیل ۹۰ با حجم ۱٫۲ لیتر است که نیرو را از طریق پولوسهای ثابت به چرخها می رساند.
از دیگر تجهیزات خط انتقال قدرت می توان به گاردان اشاره کرد که فاصله بین گیربکس و دیفرانسیل را در خودرو های محرک عقب تامین می کند.
گاردان لوله ای توخالی ست که به کمک چهار شاخ گاردان به طرفین متصل می شود. طول گاردان یکی از نقاط ضعف این محور است که احتمال آنبالانس شدن و در نتیجه لرزش کابین را بالا می برد که به این منظور در خودرو هایی کشیده تر مثل روا گاردان دو تکه ساخته می شود.
برجستگی که در وسط خودرو در امتداد کنسول تا به زیر صندلی سرنشینان عقب وجود دارد اتاق عبور میل گاردان است که احتمالا بارها پای خود را بر روی آن گذاشته اید.
سیستم کنترل حرکت
سیستم تعلیق این خودرو در قسمت جلو مک فرسون و در عقب نوع فنر شمشی است. اما سیستم فرمان هیدرولیکی با جعبه فرمان شانه ای است که فلکه فرمان ۵٫۲۵دور چرخش دارد و روغن هیدرولیک از نوع dexron به حجم ۰٫۵ لیتر است.
سیستم ترمز پژو روا دو کاناله ضربدری مجهز به سیستم بوستر ترمز است و چرخهای جلو دیسکی و عقب کاسه ای اند که از روغن آبی رنگ یعنی DOT4 استفاده می شود.
تایر این خودرو رادیال با رینگ ۱۳ اینچ و سطح مقطع ۱۶۵ mm است فشار باد در چرخ های جلو ۳۰ psi ودر چرخهای عقب ۳۱ psi است.
حداکثر سرعتی که شاید بتوان با روا تجربه کرد ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت است.

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=5986
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. حسین گفت:

  دستتون درد نکنه
  عالی بود

  • ناشناس گفت:

   سلام.دوست عزیز شما باطنا با این خودرو آشنایی ندارید
   شما دوست عزیز توصیه میکنم که نسل های جدید این خودرو را سوار شوید تا بدانید شتاب چیست دنده مردگی چیست تا بدانید راحتی چیست.موتور این خودرو موتور قدیمی نیست .اصلا نیست .
   متاسفانه در جامعه ما وقتی کسی از چیزی خوشش نمی آید
   حالا به هر دلیل کمبود اطلاعات و….آن را میان مردم جا می اندازد وآن محصول را از چشم مردم می اندازد و… تا بخواهند هم از ذهنشان پاک شود به زمان نیاز دارند.
   الان در ایران کلی از نفرات هستند که از این خودرو استفاده می کنند و راضی هستند. البته اکثرا بلد نیستند چگونه با این محصول تا کنند ولی در میان کسانی هستند که میدانند واقعا میدانند این محصول چیست و چه فرقی با نسل گذشته خود دارد .سرتان را درد نیاورم.خلاصه میکنم هرچی که باشد از پراید قاطل بهتر است.

   • کوروش گفت:

    سلام یک چرخش به صدتا پراید وتیبا می ارزه کاش حالا که داره وانت آریسان تولید میشه روآ دوباره در طرحهایی جدید با رنگهای زنده تر تولید بشه

 2. ناشناس گفت:

  با تشکر فراوان و سپاسگذاری

  • حجت نظری گفت:

   به نظر من این ماشین مظلوم واقع شده،چونکه این ماشین هم از نظر اقتصادی،هم از نظر فنی، هم از نظر رانندگی واقعا عالیه،من ۱۰ساله از این ماشین استفاده میکنم و دلم نیومده تا الان عوضش کنم….باید روا سوار باشی تا قدر این ماشین رو بدونی

 3. محمد گفت:

  سلام
  با تشکر از اطلاعات بسیار جامع و مفید.

 4. سامان گفت:

  اگه مراعاتشو کنی ماشین خوبیه مخصوصا برای اقشار کم درامد ودر عین حال پراید گریز.

  • amir گفت:

   پراید کیلو چند
   من یه روآ مدل ۸۸ دارم هر کی میبینه میگه این که ۴۰۵٫
   کم خرج و کم مصرف وا قعا خوبه من خودم جوونم .هسابی هم بهش گاز میدم (البته رعایتشو میکنم ها )
   تابستو کولر میگیرم آمپر به نصف هم نمیرسه سیستم صوتی هم روشن. ولی در کل رانندگی باهاش سخته و هندلینگش هم پایینه (برای خانم ها خوب نیست)

 5. محمد گفت:

  اطلاعات خیلی خوبی دادید . ازتون تشکر میکنم .

 6. علیرضا گفت:

  اطلاعات مفیدی در خصوص راکبان روآ دادید سوال: آیا دیفرانسیل تویوتا رو میشه رو روآ نصب کرد اگه بشه تغیر محسوسی ایجاد میشه؟

 7. ناشناس گفت:

  من با روا ۲۰۰ تارو چسبوندم به کیلومتر.اگه بشه فیلمشم میذارم

 8. ناصر گفت:

  باتشکر اطلاعات مفیدی بود

 9. علي گفت:

  سلام نظر شما با دف مزدا چیه؟

 10. قاسم گفت:

  بشیار بشیار عالی بودو کبف کردم

 11. hosein6251 گفت:

  سلام ، من تا الان ماشینهای زیادی عوض کردم اما مزخرفتر از روا و آردی ندیدم مدل ۸۸ دارم از برج ۶سال۹۲گرفتم تا الان ۵ بار گیربکس پیاده کردم ،لعنت بر باعث و بانیش

 12. احمدىم گفت:

  مدت چهار ساله روا دارم گیر بکس مزدا گذاشتم خیلى خوبه خلاصه ماشین طبقه کم درامده چکار باید کرد باید ساخت.

 13. افشين گفت:

  سلام.من ماشین روا دارم یکی از عیبهای روا همین سنسور اکسیژن آن می باشد که در زیر ماشینه . لطفا جهت حفظ وعدم رسیدن اب به ان مخصوصا در زمان بارندگی راهنمایی بفرمایید .باتشکر

 14. هومن گفت:

  میل بادامک(Overhead Valve (OHV

  OHV به میل بادامکی اطلاق می شود که در پایین موتور قرار دارد و نیرو را از طریق میله های بلندی به سوپاپ ها منتقل می کند. اگرچه این نوع میل بادامک ها تقریباً قدیمی شده اند، اما چندین دهه است که با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند. موتورهای مجهز به این نوع میل بادامک ها نسبت به انواع دیگر، کوچک تر هستند و دوام بالاتری دارند. گفتنی است، در این نوع موتورها، تنظیم زمان بندی دقیق سوپاپ ها در سرعت های بالا، قدری مشکل است. نکته منفی دیگر این که در این نوع موتورها، نصب بیش از دو سوپاپ برای هر سیلندر غیر ممکن است.

  میل بادامک

  • ناشناس گفت:

   سئوال : اگر انگشتی ها سروصدا داشته باشند و چندبار هم فیلگیری کنید و باز هم صدا داشته باشد به حدی که مانند تراکتور صدا داشته باشد طبیعی است. باتشکر

 15. عباس گفت:

  پژو روا مفت هم نمی ارزه

  • فواد گفت:

   باید ساخت برادر باید ساخت…
   چیکار کپنیم مجبوریم دیگه مثلا من اگه امکان خریدن شورولت یا بنزو داشتم هیچ وقت سراغ روا نمیومدم که.
   ولی از اینا گذشته تو ایران ماشین بدی نیست کم خرجه.

  • mr.mohsen گفت:

   یه چرخش می ارزه به کل کارخونه سایپا و ارابه مرگ معروفش

 16. ناشناس گفت:

  سلام…من سرعت ۱۸۵ هم با روا تجربه کردم البته با دیفرانسیل تویوتایی….جالب بود….

  • SMH گفت:

   سلام
   چطوری اخه؟؟!!
   البته روا نمیدونم چه جوریه اما من RDi دارم که جلوبندی و شاسیه سالمی داره اما تو سربالایی که هیچی اما سرزیری به ١١٠ به بالا که میرسه انگار غیر قابل کنترل میشه

 17. امید گفت:

  عالی بود . ممنون

 18. عباس گفت:

  سلام
  من روآ داره الان نزدیک به ۴ ساله با سرعت ۱۴۰ تا هم تو اتوبان باهاش رفتم خدا رو شکر کم نیاورد با پژو کورس کذاشته بودم ولی نباید ازش توقع سواری ماغشین های جدید رو داشته باشی بالاخره هر چقدر پول بدی آش میخوری . ماشینی است که خرج قطعات فنی اش پایین است و در عین حال هم سواریش از پراید هم بهتره جادارتر و مطمئن است .

 19. محمد گفت:

  با سلام . من اردی دارم و تا حالا ازش راضی بودم به نسبت سوختش هم کمه ولی توی بازار خودروی پرمصرفی جا افتاده که واقعا اینجوری نیست و برای اقشار کم درآمد واقعا خوب و مناسبه . با تشکر

 20. ناشناس گفت:

  من اردی دارم متوروش رواس اخر ۸۵همیشه خرج تراشی کرده حساب کردم تا حالا پول پرشیا بیشتر دادم به همین خاطر میشه گفت ار دشیا

 21. ناشناس گفت:

  من خودم روا دارم ولی باعرض شرمندگی باید بگم ازپراید که قبلا داشتم بیشتر راضی بودم.دلم برای پراید تنگ شده.اگه مشتری پیدابشه روا حتما میفروشم

 22. مهران گفت:

  متاسفانه روا سال با وجود حل خیلی از مشکلاتش با بالا رفتن استهلاکش خرجش خیلی بالا میره
  بزرگترین مشکلش گاردانشه به ارتفاع ماشین گاردان هم با سطح زمین برخورد میکنه هم راخت تاب بر میداره و بدتر که چون دو تیکه اس تاب گیری نمیشه و عوض کردنشم چیزی حدود ۱۲۰۰ خرج بر میداره البته اگه موجوذ باشه

 23. يمان گفت:

  من روا سال مدل ٨٨ دارم . خیلی خیلی ازش راضیم . واقعا هیچ مشکلی باهاش نداشتم . موتوری عالی . کولر عالی . سواریشم خوبه . قبلا ۴٠۵ داشتم .بجز شتاب اولیه که اونم در حد این ماشین لیه . سرعت ١٨۵ تا رو با کولر راحت طی میکنه .

 24. مهران ت گفت:

  با درود منم روآ ۸۶ دارم خودم آبندیش کردم تا حالا خرجی نداسشته ۵ سال تو خوزستان باکولر ازش استفاده کردم ماشین وفادار و خوبیه تا ۱۷۰ کیلومترم رفتم اما بیشتر ترسیدم حس اطمینانم تو سرعت ۱۴۰ کیلومتر با این ماشین ضعیف میشه اما کاملا خوشم ازش میاد از ۴۰۵ چیزی بجز شتاب کم نداره

 25. کریم گفت:

  از سال ۸۶ دارمش فقط روغن و بنزین حتی زاپاس زیرش نرفته شمع و تسمه دینام اولیه روشه فقط فیلتر ها و برف پاکنشو تعویض کردم این اواخر واتر ÷م÷ کمی صدا میداد که تعویض کردم تا ۱۶۵ هم سرعت باهاش رفتم بیشتر هم میرفت ولی صدای دیفرانسیل بالا رفته بود ترسیدم اما حسی که در رانندگی با این دارم با رانای صفر نداشتم بهمین خاطر اونو بعد از یکسال و نیم فروختم چون این جون میده برای مسافرتهای دور و دراز کولر و بخاری عالیه رانندگی باهاش خیلی خوبه

 26. سامان گفت:

  سلام من روا ۸۵ تک گانه دارم اوایل تو سربالایی کم میاورد از ۱۲۰ تا هم بیشتر نروندم که بهش فشار نیاد. من داخل کله گاوی دیفرانسیل رو عوض کردن دیفر تویوتا با ضریب ۳.۹۰ انداختم روش که تعداد دنده بینیونش کمتره بعد به علت ضعف ecu یک بpower race نصب کردم بایک تغزیه دهنده ی مخروطی سوزن هاشو سه سوراخ کردم یدونه هم صفحه کلاچ وایو بلو انداختم روش با ۴۰۵ رفیقم کورس گذاشتم تو مسافت ۲۰۰ متری نتونس شتابشو به من برسونه رو سرعت ۱۸۰ تا ازم به زور رد شد البطه امبر سرعت بعد از نصب دیفر قات میکنه باید با gps گوشی سرعت ببینید

 27. محمد گفت:

  سلام سنسور دور سنج روی فلایویل را میکشم موتور بازم کارمیکنه خام سوزیم داره تنظیم موتور بردم میگه خوبه چکارکنم؟

 28. محمد گفت:

  لطفا دقیقا توضیح بدید چطور میشه بازدهRoaافزایش داد مصرفشو کم کرد خام سوزی نداشته باشه

 29. مهران گفت:

  سلام من روا۸۷ دارم یکساله که خریدمش ازش خیلی راضیم تکسوز هست تا سرعت ۱۷۰ باهاش رفتم در ضمن از نظر سرشاسی عقب و جلو روا محکم هست نسبت به قیمتش ماشین خوبیه لاستیک ۲۰۵ انداختم از شتابش کم نکرد و تعادلش بهتر شد درسته انتظار۴۰۵ را ازش نمیشه داشت اما ایمنیش خوبه و کم خرج هست

 30. علی گفت:

  اردی ای مدل ۸۵ دارم تا حالا هیچ مشگلی نداشته فقط سرویس و تعویض قطعاتی که مدت زمان داشته نگهداری و اطلاعات از کارایی وسیله نقلیه بسیار مهم است

 31. سلام گفت:

  من اردی ای دارم مدل ۱۳۸۴ واقعا عالیه .از صفر خودم اببندی کردم
  کاملا بی صدا هست
  اتفاقا سربالاییشم عالیه
  دنده سه صدوده تا میره دورموتور رو پنج
  خدانگهدار

 32. مصطفی گفت:

  چندساله روا دارم.خرج و مصرفش اونقدر پائین هست که دلم نمیاد عوضش کنم.

 33. ناشناس گفت:

  مرده حساب چرا مقلته میکنی . دو خطه اوله مقابتو خوندم همین بس بودم. مصرفش کجا زیاده . از پژو کمتر میسوزونه . سگش به پژو شرف داره. هزینشم خیلی کمه.

 34. ناشناس گفت:

  روا حرف نداره

 35. رضا گفت:

  بنده روا مدل ۹۰ دارم .چند وقتی است که بعد از استارت اول و روشن شدن ماشین ،مشکلی نیست .ولی اگه بخواهیم مجدد ماشین و استارت کنیم سریع دور موتور افتاده و خاموش می شود. استپر هم عوض کردم نوع ایران کاربرات.خوب بود ولی باز بعد از دو ماه مجدد بد روشنی می کنه .

  • ناشناس گفت:

   سلام با تعویض سنسور میل لنگ درست میشه

  • حسین بهنام اسکویی گفت:

   سلام با تعویض دریچه گار با نو مشکلتون خل میشه البته اگر بیشتر از صد هزار تا کار کرده اینکارو کنید چون دریچه گاز این ماشین به مرور گشاد میشه و درست کار نمیکنه و باید کلا تعویض بشه قیمت چندانی هم نداره

 36. مصطفی گفت:

  دوستان یک روا دارم می خوام موتورشو با تویو تا عوض کنم بنظرتون می شه کسی مشابشو دیده

 37. روآ86 گفت:

  یک جوریه روآ انگار شناوری! البته کیف میده. فرمونش هم خیلی خوبه با این طول تو پارکینگ راحت میشه سر و تهش کرد. هیدرولیک هم که داره.
  فقط یک ترمز دستی هست که کلا بی خاصیته. نمیدونم چه کاری باید کرد.

  • محمدرضا گفت:

   من روآ سال دارم تاکسی مشکلش اینه که موقعه ای که با سرعت رانندگی میکنی مثل اینکه یکی از پشت میگیره ول میکنه لطفا راهنمائ کنید مشکل چی وایر شمع را هم تعویض کردم نشد الان سوکت سنسور اکسیژن را که به اگزوز وصل میشه را قطع کردم مشکل هل شد ولی تو سربالای کم میا ره همش باید با دنده سه رانندگی کنم لطفا راهنما ئ کنیت

   • حالا حالا گفت:

    عزیزجان … منم این مشکل رو داشتم … یه روز یه نفر داشت جعبه میل فرمون رو درست میکرد / یکهو گفت راستی چرا این پیستون های پشت لنت ترمز … سریع بر نمیگرده ول کنه ؟ همش در گیره ؟
    اونجا بود که فهمیدم … علت اینکه .. تو حرکت سنگینه … انگار یکی از پشت بکسل بسته .. گرفتتش .. و یکدفعه ول میکنه … خوب میشه
    همون درگیر بودنه … پیستون های پشت لنت ترمز هستند
    چرخ و باز کن … اونارو یکم روغن کاری کن .. روان بشه … درست میشه

 38. محمد گفت:

  سلام.من یه روآ۸۸دارم.دفش منو اذیت میکنه.سه بار عوض کردم.‌ولی باز صدا داره.میشه دف مزدا گذاشت روش؟

  • داود گفت:

   سلام
   من اردی ۸۳دارم وقتی ماشین سرده اصلا گاز نمیخوره تو سر بالایی به حالت خفگی داره دیسک و صفحه هم عوض کردم درست نشد سنسور کیلومتر هم عوض کردم. بعد از داغ شدن ماشین خوب میشه ولی شتاب اولیه صفر. و چراغ های پشت امپر هم چشمک میزنه دور موتور هم میاد زیر یک. از دوستان که وارد کمک میخام

   • مکانیک گفت:

    سلام احتمالا سنسور اکسیژن مورد داره، در هر صورت باید ببرید پیش یه نفر که وارد باشه دیاگ بزنه،
    اینکه دور موتور بیاد پایین یک(وقتی موتور گرم باشه)یه چیز عادی است

 39. حسین گفت:

  ایا دیسک وصفحه دوو به آردی میخوره؟

 40. مجتبی گفت:

  سلام… فن ماشینه من رو ۸۵روشن میشه خواستم بدونم طبیعیه… در ضمن وقتی ماشین رو ۸۵خاموش میشه… بعد ک روشن میکنم آمپر تا ۹۰بالا میره حتی تا ۹۱٫۹۲هم بالا میره ولی بعد میاد پایین خواستم بدونم طبیعیه یا نه… ممنون

 41. معروف گفت:

  سلام منم روا دارم ۸۶ در کل نسبت به قیمتش و خرجش ماشین خوبیه البته دفرش عوض کردم تویتای ولی صدا میده

 42. میثم گفت:

  باسلام من روآسال مدل ۸۹دارم ۱۸۰هزارتا باهاش را رفتم خدارو شکر مثل روز اولشه.احترامشرو بگیری هزارتومن خرج نداره فشار بهش بیاری خرجش فشار بهت میاره…

 43. امیر گفت:

  سلام‌ من یه دونه روآ سال ۹۰ دارم میخواستم بدونم میتونم باهاش ۱۸۰ تا برم؟تا حالا بالای ۱۲۰ تا نرفتم.

  • امیر گفت:

   راجع سرعت بالا با روآ این رو بگم که من تا حدود۱۸۵تا باهاش رفتم مشکلی نداره ولی با توجه به ساختار خودرو عقل حکم میکنه حداکثر۱۴۰بالا تر نری،شتاب اولیه دیر انجام میشه ولی تو شتاب ثانویه پژو۴۰۵،پرشیا،۲۰۶باید جون بکنن تا ازت سبفت بگیرن مخصوصا تو سربالایی خداییش اگه بهش برسی و مراعاتش کنید نسبت به قیمتش و خودروهای هم رده حرف نداره،مخصوصا وقتی رو گاز هست،من ۲۰۵۰۰۰تا باهاش رفتم به جرات میگم که۵۰۰۰تاش با بنزین بوده و خدارو شکر موتور تعمیر نکردم

   • امیر گفت:

    سلام ممنونم از پاسختون.میخواستم بدونم که روآ سال تو امنیت با ۴۰۵ تفاوتی داره؟آخه از لحاظ ظاهری کپی همن.

    • میلاد گفت:

     اقا امیر من نه روآ دارم نه ۴۰۵ ولی سوارشدم هردورو فکر کنم تو امنیت روآ بهتر از ۴۰۵ باشه باتوجه به وسایل مکانیکی زیاد و سنگین ۴۰۵ که در خود جای داده هنگام تصادف جلو ماشین سنگینتر و قویتر میاد و به ادم برخورد میکنه و باتوجه به فشارزیاد بیشتر ادم رو مورد اصابت قرار میده تا روآ که موتور واجزای سبک وکمتری داره و احتمالش کمتره تا صدمه زیادی مثل ۴۰۵ به ادم وارد کنه.البته این نظر بنده بود.من دیدم با ۱۲۰تا سرعت با روآ سرنشینان سالم موندن ولی با ۱۰۰سرعت ۴۰۵راننده کشته شده.

  • رضا گفت:

   سلام من روآ ۸۶ دارم از اصفهان تا بندر عباس همیشه ۹ ساعت میرفتم الانم که فقط سر کار میرم باهاش و برا مسافرت سمند ای اف۷ دارم همینجوریا میرم کمترین سرعتم تو جاده ۱۴۰ بود خیلی عالیه فقط باید از گیربکس درست استفاده کنی موتورش توان دور بالا رو داره اگه میخاید شتابگیری کنید تا۴٫۵ و ۵ گاز بده نترس

 44. محسن گفت:

  ایول مطلب خیلی خوبی بود واقعا دستتون درد نکنه خسته نباشین

 45. امیر گفت:

  سلام
  روآ سال مدل ۸۹دارم،مدتی هست که بعد از استارت زدن اونم با تاخیر گاهی اوقات چراغ چک حدود چند ثانیه بیشتر از حد معمول روشن میمونه و بعد خاموش میشه تو این حالت موتور بد کار میکنه باید چندتا گاز بدم خاموش کنم دوباره که استارت میزنم درست میشه،هر مکانیک یه چیز میگه کسی با این مشکل روبرو شده؟
  یه ایرادی که در روآ وجود داره و چند نفر هم باهاش مشکل داشتن سر رفتن آب رادیاتور بدون جوش آوردن هست راه حلش فقط تعویض در رادیات هست البته در رادیاتور دو واشره استفاده بشه دیگه مشکل حل میشه و فقط ماهی یکی دوبار نیاز به چک کردن داره اینم گفتم شاید از دوستان این مشکل رو داشته باشه.دم همه روآ دارها گرم

 46. رضا گفت:

  سلام من روا سال دارم صبحا وقتی استارت میزنم خودبه خود گازمیده حتی امپر موتر تا ۴میره مشگلش از کجاست تازه خریدم سردرنمیارم

 47. حسن گفت:

  مچکر از همه دوستان
  نظرات خوب بود

 48. امیر گفت:

  با سلام خدمت تمای دوستان من یه روا مدل ۸۵ دارم و خیلی ازش راضیم و به جرات میگم یکی از کم خرج ترین ماشین هاست بغیر از اجناس مصرفی مثل روغن اصلا خرج رو دستم نگذاشته.با تشکر

 49. ناشناس گفت:

  با سلام خدمت دوستان من یه روا ۸۷ دارم صدی ۱۵ توشهری می سوزونه مصرف گازشم خیلی بالاست تنظیم موتور فیلر تعویض استپر شستشوی انژکتور هم کردم بدتر شد بهتر نشد مشکل چیه؟

  • حسین بهنام اسکویی گفت:

   سوزن های انژکتورتون رو هر چهار عددشون رو تعویض کنید
   سوزن انژکتور نیازی به شستشو نداره اینکارها تنها به موتور و خود سوزن های انژکتور آسیب میزنه . سوزن های انژکتور شما گشاد کردن و برای همین مصرف سوخت شما بدشت بالا رفته بهتره سوژن های انژکتور رو هر ۸۰ هزار کیلومتر همیشه هر چهار عدد رو تعویض کنید بدلیل بنزین بد ایران بعد این مدت کارکرد یا کپی میشن یا گرفته میشن و پاششون ضعیف میشه دوست من
   اینکه شستشوی انژکتور و….. هست تاثیر داره ولی این کار اصلا اصولی و درست نیست چون به باقی قطعات و سیستم های موتور آسیب میزنه راه حل اصولی و درستش تعویض کامل سوزن های انژکتور هست

 50. حسین بهنام اسکویی گفت:

  سلام ما یه روا سال مدل ۸۹ داریم
  اکثر افرادی که از روا سال شاکین متاسفانه راننده نیستن . از هر خودرو باید بر حسب توان و کارآیی خودش انتظار داشت موتور پیکان موتوری هست که باید باهاش آرام رانندگی کرد وقتی شخصی پر گاز و با شتاب و سرعت زیاد این ماشین رو برونه طبیعتا هم همیشه در حال خرج کردن و در تعمیرگاه هست .

  ما از صفر این خودرو رو خودمون داشتیم و همیشه هم جز تعویض قطعات مصرفی مخارج دیگه ای نداشته و نداره و بسیار خودرو کم خرجی هست . ولی این خودرو ماشین بقول خودمون افرادی هست که پیر مردی رانندگی میکنن اگر سبک رانندگیتون به این شکله بهترین انتخاب در ماشین های ارزون هست که کل ایران رو میگردید ولی هرگز تو راه نمیزارتتون
  کارکد ماشین ما ۲۳۰ هزار تا هست و مشکلی هم نداره همیشه هم میبرمش معاینه فنی مقادیرشو میبینن شاخ در میارن و همیشه میگن چقدر ماشین تمیزیه

  چند دلیل داره
  ۱- از ماشینمون در حد خودش انتظار دارم
  ۲- هرگز ماشین رو دستکاری نکردم و فابریک کارخانه هست
  ۳- قطعات رو همیشه با نو تعویض کردم بعنوان مثال تا انژکتور کیپ میشه پا نشدم ببرم بشورن هر چهار عدد رو با نو تعویض کردم

 51. ایوب گفت:

  سلام دوستان روآ ما بیشتر وقت ها همین که ماشین را خاموش می کنیم آب بالا می زند چه کار باید بکنیم

 52. آرش گفت:

  با سلام.خدمت عزیزان
  من یک رؤآ سال ۸۹ دارم
  این اواخر موردی پیدا کرده که گاهی وقتی روی گاز هست و در حال حرکت
  وقتی پا از روی گاز برداشته می شه و دوباره می زارم البته بدون استفاده از کلاج ماشین تقه می زنه
  تنظیم موتور و تعویض شمع هم مشکل و برطرف نکرده
  ممنون می شم راهنمایی کنید

 53. حسین گفت:

  باسلام چند وقتی هست پژو روا باباما که از صفر دستش بوده رو خریدم همیشه پیش خودم فکر میکردم پراید بهتره ولی امروز با اتفاقی که برام افتاد تازه حرفای بابامو که درباره ایمنی گفته بود موتوجه شدم تو جاده با ۸۰ سرعت میرفتم که یه خودرو پیچید جلوم به ناچار زدم زیر فرمون ماشین بعد از دو دور چرخیدن متوقف شد همون لحضه پرایدیو دیدم که چپ کرده بود و متاسفانه دو نفر از سرنشیناش مردن اگه منم به جای روا پراید خریده بودم الان چپ کرده بودم برای مصرف سوخت پایین با جون خودتون بازی نکنید

 54. محمدرضا گفت:

  سلام به همه دوستان گرامی
  راجب خودروی روآ باید عرض کنم که این ماشین نسبت به قیمتش خودروی بسیار خوبیه و دلیل دارم
  اولا شما با مبلغ از نصف کمتر ۴٠۵ سوار اتاقی مشابه ۴٠۵ با ایمنی قابل قبول و جا داری مناسب و صدای نسبتا کم میشی که خودروی هم رده روآ ینی پراید هرگز این امکان رو ب شما نخواهد داد.
  دوما کولری ک این ماشین داره حالا از رو شانس یا چیز دیگ واقعا معرکست. درسته جون موتور رو تا حد قابل توجهی کم میکنه اما بنظر من یکم مراعات تو تابستون و تو هوای خنک آهسته ب منزل رسیدن بهتر از تب و عرق تو پرایده.
  سوما شاسی این خودرو از نظر استحکام تو خندق هایی ک اتفاقی توش میوفتیم خیلی قوی تر از پرایده.
  من تو جاده مشهد با باد خیلی شدید ک فرمون رو از دستت میگرفت با حداکثر سرعت مجاز ن ب آسونی ولی با یکم دقت و محکم چسبیدن فرمون میرفتم در صورتی ک کسایی ک پراید داشتند تو جاده اونم با ۵ تا سرنشین جرات گاز دادن ب ماشین پر شتابشونو نداشتند. بیشتر از ٨٠ تا تمیتونستند بیان.
  پراید و روآ باهم خیلی فرق ها دارن و مزایا و معایبشون نسبت ب هم قابل مقایسست. پراید شتاب داره ک روآ نداره مصرفش پایینه ک روآ بالاست البته روآ موتورش تنظیم باشه تو جاده صدی ٧.۵ میسوزونه
  پراید دف جلوه و این ب شتابش کمک میکنه ولی روآ با موتور ضعیفش دف عقبه
  این مزایای پراید هم خوبه
  پرایدو روآ هر دو ب مکانیکی میرن هر چند وقت ی بار
  اما روآ برای فیلر گیری پراید برای تعویض رینگ پیستون
  ما ک تو جاده های ایران بیشتر از ١٢٠ تا نمیتونیم بریم
  برای همین من امنیت روآ رو ب شتاب پراید ترجیح میدم
  خدا شاهده ک ی پسر جوونم و دلم میخواد ب ماشین گاز بدم ولی وقتی تو پراید میشینم و بهش گاز میدم همزمان با صدای موتور قلبم میلرزه
  تورو خدا یکم فکر کنید و بعدش خرید کنید. من اصلا نمیگم روآ ماشین خوبیه ولی اگ ١٠ تومن پول داشته باشم هرگز پراید نمیخرم.
  اگرم ٢٣ تومن داشته باشم بازم پراید صفر نمیخرم
  اگرم مجانی بهم پراید صفر بدن خدا شاهده میفروشم و ۴٠۵ دسته دو میخرم. هر چند ک اونم ایراداتی داره ولی امنیت حرف اوله
  من مکانیک خودرو میخونم خودم میدونم تکنولوژی ساخت موتور پراید چقد جدید تره ولی من روآ رو ترجیح میدم
  توروخدا ب جون با ارزش خودتون و عزیزانتون اهمیت بدید و سراغ ماشین اون شرکت …نرید
  ورق استاندارد برای ساخت بدنه خودرو ١.۴ میلیمتره
  پراید داره با ٠.٨ میلیمتر بدنه میسازه
  قضاوت با شما
  امری داشتین باز در خدمتم

 55. حسین گفت:

  سلام خدمت همه ی روآ سوارا
  روآ مدل ۸۷ دارم حدود یک ساله
  تو آژانس کار میکنم روزی حدودا ۳۰۰ کیلومتر کار میکنه برام
  میخواستم بگم جای روآ اگه هر ماشین دیگه ای بود شک ندارم تاحالا کلی خرج برداشته بود
  تو این یسال حدود ۶۰۰۰۰ تا باهاش کار کردم و فقط دفرانسیلش صدا داد ک عوضش کردم
  کلا ماشین کم خرج و سفتیه
  باپراید ک اصلا قابل مقایسه نیست چون واقعا برتره
  بقول اون دوستمون هرچقد پول بدی به همون کیفیتم ماشین زیر پاته
  موفق باشین

 56. سحاب گفت:

  بت عرض سلام خدمت تمامی دوستان مخصوصا اون دوست عزیزی که روا ۸۸ داره . من هم یه روا ۸۸ رو سال ۹۴ خریدم البته خیلی کم کارکرد بود . ولی واقعا ازش راضی هستم از همه چیزش البته در حد خودش . باید مراعاتشو کرد . ال پی جی هم روش هست با کولر رو ال پی جی پا به پای ۴۰۵ هم تو کفی و شیب زیر ۱۵ درصد میره ولی نمیذارم اب تو دلش تکون بخوره . دمشم گرم نه دف میخونه نه گیربکس صدا میده کلاچش رو هم خودم یه دستگاریایی کردم که نرم شده.

 57. حسن گفت:

  سلام
  من دوساله اردی ۸۳ دارم،
  ازش راضیم ماشین خوبیس

 58. محمد گفت:

  سلام من یه آردی ۸۴ دارم از صفر دست خودم بجز موارد مصرفی چیزی خرج نکرده ام حتی یه سنسور هم تعویض نشده مثل اول کار میکند

 59. ali bagh گفت:

  سلام من یه آردی مدل۸۳ دارم یه ۵ ماهی میشه چراغ استوپ رو داشبورد و نشان دهنده کیلومتر و چراغ ترمز دستی .یه دفه از کار میوفتن دیگه نشون نمیده که من چندتا دارم میرم و چندتا رفتم تا روغن ماشین عوض کنم .اگه کسی در این مورد تجربه دارم منو هم در جریان بزاره ممنون میشم.من سنسور کیلومترم هم عوض کردم.فیوض ها رو هم چک کردم ولی باز همین طور هستش.

 60. ایمان گفت:

  من یه آردی ۸۲دارم ودیفرانسیلشو سه سال پیش تعمیر کردم.الان صدا میده و رفتم پیش میکانیک بازدید کرد گفت دیفراسیلش لقی داره و چهارشاخ گاردانشم هم لقی داره.میخواستم راهنمایی کنید که دیفرانسیلش نو بخرم یا تعمیرش کنم یا تویوتایی بندازم؟

 61. اردشیرپیرخانی گفت:

  باسلام به دوستان واقعا از تجارب شما استفاده کردم چون منم رواسال مدل ٨٨ دارم

 62. رامین گفت:

  من چندماهه روامدل۸۸تک گانه خریدم
  قبل اون هم پرایدداشتم
  ب نظرمن پرایدکلا ساختارش اصولی تره نظمی قطعات وهماهنگی باسایراجزای ماشینوداره پول دارین پژوبخرین اگه پول کم دارین پژومدل پایین نخرین بجاش باهمون پول یه روامدل بالابخرین ک خیلی باصرفس
  روا درقیاس باپرایدخیلی خیلی ماشین بهتری هس
  فقط میتونم بگم روا رو باپیکان اردی وپرایدوپی کی مقایسه کنین فقط ازاونا برتراست

 63. داود نجاتی گفت:

  باید بگویم که آردی من از اون سری های اوله الان ۱۲ سال که باهاش زندگی میکنم باید انتظاراتتون از خودرویی که زیر پاتون همانی باشه که اون خودروه توانایی داره بنده توی ترافیک یا جاده ماشینرو میبینم که چندصد میلیون قیمتش حالا میخواهم هم سرعتم هم قدرتم و امکانات خودروی چند میلیونی با اون خودرو یکی باشه من هم به امکانات خوب یا همه اون چیزهایی که همه نیاز دارند فکر میکنم اما ایی هموطن عزیزم توی این مملکتی که جاده های عالی و اتوبانهای بدون موج دست انداز و بدون تهدید پلیس ( مثلاً ) ، میخواهی خودتو خانواده ات را به کشتن بدی من که راضی هستم و به همین که میتونه با امکانات محدود همون کاری رو انجام بده یعنی منظورم سرعتمون توی جاده بیش از ۱۲۰ کیلومتر نباشه شکر ، درضمن ماشینهای چند صد میلیونی بیمه ،عوارض،مالیات و هزینه های فراخور اون خودرو را دارد .
  البته ببخشید این مطالب رو عرض کردم که بگویم سه روزه که ماشین من به یکباره خاموش میشد اون هم در حین حرکت ، به چندین تعمیرکار مراجعه که هر کدام ایرادی را مطرح و در صدد رفع آن شدند ولی آخرش یک مکانیک کار ساده قدیمی ایراد کار را در کاربراتور آونهم ( نه بخاطر هزینه و یا قیمت قطعه ) با سی هزار تومان حل شد .
  باید یک گله ای هم بکنم که متأسفانه مملکت ما بیشتر تعویض کار هستند تا تعمیرکار ، نمیدونم این به طراحی مربوط میشه یا به راحتی برای تولید بیش از حّد ، نمیدونم .
  به هر حال از توجه شما عزیزان کمال تشکر را دارم در پناه حق تعالی و سلامتی همه هموطنانم .

 64. حالا حالا گفت:

  دوستان سلام … اگه بخوام بی طرف و کاملا .. بدون هیچ هدفی .. قضاوت بکنم .. راجع به کلا ماشین سواری پژو rd . روا …
  فکر کنم … تجربه شخصیم از همه بیشتر باشه … لاف هم نیست / حالا چرا ؟
  چون هیشکدوم تون مثل من … ۳ تا .. ار دی . / رو آ رو تو یکسال داغون نکرده
  خخخخ .. تعجب نکنید .. واقعیت رو میگم ..
  اولا که … من مسیر اتوبان ازادگان رو به جنوب و سرازیری رو / هر روز بخاطر کارم میرم .. منتهی شب از مسیر داخل شهر میام
  شتاب آر دی … با دیسک صفحه نو … حرف نداره
  از اون بهتر .. وقتی تو دور میافته … خدا شاهده … تا حالا هیشکی از من جلوتر نزده
  یعنی .. جـــَـــوی میدم به اتوبان که بیاو و ببین ها … خخخخ ..
  تخت گاز … برو بالای ۱۳۰ / ۱۴۰ / میرم ..میرم ..میرم … به دوربین میرسم یک نیش ترمز ..( مابین دو دوربین ) عکس و جریمه هم نمیشم
  البته تا حالا تو این ۷/۸ سال و ۵ تا ار دی … خلافی بالای ۵ تومن دادما ..که…. شون بشه
  اردی خوبه / روا از اونم بهتره / پژو که عالی .. پرشیا که دیگه نگو
  اما ..قیمت ۵ تومن ..ار دی کجا / ۹ تومن روا … ۳۰ تومن پژو ۴۰۵ … ۴۰ تومن پرشیا کجا
  خوب معلومه هر چقدر پول بدی همون قدرم آش میخوری
  بستگی داره کی چجوری ..سواری بگیره .. من دوتا از ماشینهامو .. از دامادمون خریدم / اقا دست اون بودا .. نگو ندیدم ..تریلی ماک سوسماری /
  دست من که میاد ..یکم .. سیم کلاج و سفت کن .. یکم ..برس به ماشین .. میشه الیزابت تیلور / منم که کله خراب و … بی دل … … .. راهنمائی رانندگی / مانوری میدما …
  خدا وکیلی ..یقران ..اگه جونه ادمهای بی گناهی که تو خیابون .یا اتوبان .دارن میرن .. حالا یا با زن و بچه یا مرد تنها … برام مهم نبودا / هر روز شاهد نمایش زنده .. کبرا ۱۳ یا صغرا ۱۴ بودین .. تو خیابونا / شهرو بهم میریختم /
  البته بازم ناگفته نمونه .. فکر کنم تنها جائی که نشکسته و بخیه نخورده .. حدقه چشمامه /

 65. علی سی گفت:

  سلام
  روآ واقعا ماشین خیلی خوبیه بشرطیکه در حد توانش ازش انتظار داشته باشی و با ماشینای هم قیمت خودش مقایسه کنیش…
  من پدرم ۱۰ساله که یه روآ مدل ۸۵ داره و واقعا ازش راضیه
  خودم هم چندماهی میشه روآ سال مدل۹۰ دارم که واقعا عالیه و حرف نداره
  ماهی یبار ماشینو تو جاده میندازم و تقریبا هرروز هم باهاش تو تهران مسافرکشی میکنم… اگه مراعات حال این ماشینو بکنی و رانندگی عادی داشته باشی واقعا معرکس
  کولرش تو تابستون جوریه که یخ میزنی… بخاریش هم توی زمستون اونقد گرم میکنه که میتونی تو ماشین با تیشرت بشینی:)))
  برعکس خانواده ۴۰۵ هم اصلن توی ترافیک آمپر آبش بالا نمیره و جوش نمیاره…
  درمورد امنیتش هم چیزی از ۴۰۵ کم نداره چون دقیقا از همون اتاق استفاده شده و اتاقش با پراید هم که اصلن قابل مقایسه نیست…. شما توی پراید میشینی با سرعت صدتا هر لحظه حس میکنی الانه که ماشین پرواز کنه و به پیچهای تند که میرسی حس چپ کردن بهت دست میده و تنت میلرزه ولی توی روآ راحت تا سرعت ۱۳۰_۱۴۰ میری و حس ترس و دلهره نداری…
  البته که خودم تا ۱۶۵تاهم باهاش رفتم و آخ نگفته ولی دیگه اون حس امنیت رو نداری :)))
  وقتی ماشینو روی گاز میذارم برخلاف روای معمولی اصلن متوجه تغییر سوخت نمیشی و ماشین با همون روال معمولی حرکتشو ادامه میده و توان موتور هدر نمیره که واقعا عالیه…
  من ۲_۳میلیون خرج ظاهر و امکاناتش (آینه های برقی و راهنمادار پارس و شبشه های عقب برقی با پاور ویندوز و دوربین دنده عقب و…. ) کردم و تاحالا کسی نتونسته فرقشو با ۴۰۵ تشخیص بده :))))

  • امير گفت:

   سلام من میخوام روا بخرم ولی واقعا هرچی فکر میکنم نمیدونم چجوری کاری کنم که از پشت معلوم نشه ماشین رواست! اخه کمکای عقبش از پشت خیلی ضایس که!

 66. یعقوب گفت:

  بنده روآسال دارم ۸۹خیلی ازش راضیم…
  فقط کمی مصرفش بالاست،ولی درمجموع خیلی ازش راضی هستم

 67. یعقوب گفت:

  سلام دوستان..
  آیا میشه رادیات ۴۰۵روی روآسال نصب کرد؟
  ممنون میشم اگه راهنمای کنید.

 68. روآ باز بودیم وقتی روآ بازی مد نبود... گفت:

  سلام به رفقای روآ باز مشتی..یه روآ سری اول دارم مدل آذر ۸۵ تک سوز.. از صفری دست خودم بوده. یه چند تا سوال داشتم ازتون اول این که ماشینم یکی دو ساله قدرت و شتابش افت کرده و سر و صدا و لرزش خیلی زیادی داره تو دور بالا.. البته زمستون ۹۴ موتورش تعمیر کامل شد لوازمشم تعویض کردم.. خواستم بدونم کسی راه حلی براش داره؟ دوم این که وقتی رو دست انداز میزنم احساس میکنم غربیلک زیر دستم لق میزنه میلرزه اینم یه راهنمایی بدید.. سوم این که لاستیک ۱۴ پژویی بندازم زیرش، مصرفش بالا نمیره؟ شتابش کمتر نمیشه؟ ممنون میشم جواب بدید

 69. روآ باز بودیم وقتی روآ بازی مد نبود... گفت:

  کسی راه حلی برای این که دستیش‌ قشنگ ماشینو نگه داره سراغ داره؟ سیم دستی رو عوض کردم؛ ترمز عقبشو رگلاژ کردم ولی هم سفت شده هم یه کم میاد بالا هم این که اصلا ماشینو نگه نمیداره لنتامم نو هستش از اول اینجوری بود

  • عباس گفت:

   دستیش همینه، زورکی ماشین تو کفی نگه می داره. دستیه آریسان فک کنم بهینه شده. چون اون میله ها رو دیگه نداره و تا پشت درام سیم هست.

 70. سعید گفت:

  سلام من روآمدل ۸۶دارم دوگانه دارم چندمدتیه دورموتورش نوسان داره روی گازکه میرم خاموش میشه رویژبنزین دورموتوربالامیره گاهی وقتاروی گازم بالا میره استپروسنسوردریچه گازوهم عوض کردم ول بازم اینجوری میشه لطفن راهنماییم کنید

  • ناشناس گفت:

   سلام دورموتوربالا بعد از بررسی استپر و اطمینان از سالم بودن آن برمیگرده به خرابی باطری چنانچه باطری خودرو ایراد پیدا کند ای سی یو برق با ولتاژ پایین دریافت می کند و مدام دستور به استپر می دهد که دریچه گاز را بیشتر باز کند تا ماشین با گاز زیاد بتواند از طریق دینام برق مورد نیاز ای سی یو را تامین کند دوست عزیز سری به باطری ساز بزن و اول باطری و دوما دینام را برات چک کنه

 71. مهدی گفت:

  Slm…واقعا متن خوبی بود
  عرضم به حضور اون عده ای که میگن ماشین خوبی نیست
  رو گاز ۱۶۰ رو بنزین ۱۹۰ باهاش رفتم با جی پی اس هم سرعت گرفتم دقیقه دقیق…از روآ انتظار بیشتری دارین خب بجای بدگویی برین یه ماشین بهتر بگیرین…پس چرا با این همه فشاری ک رو ماشین نن بوده تو این سالها چرا یه پیچشم باز نکردم؟…ماشین سالم هر کی سوار میشه بهم میگه واقعا ماشیتنون به صدتا پرشیا میارزه … بعدشم…اگه من تو ایرانخودرو سایپا کار کردم روآ خیلی بهتر از پرشیا و سمنده…چون اسکلت اینا ضعیفه بعد یکی دو سال ماشینا لش میشن از ریخت میافتن…من از ماشینم راضیم…تازگیا شمع سوزنی هم انداختم خداروشکر تو جاده بیجار به زنجان با ۴ سرنشین ک پژو ۴۰۵ یه نفر سرنشین داشت خداشاهده پا ب پای هم تا ۱۶۰ رفتیم…۲۸۰ تا هم کار کرده…یا علی

 72. حسن گفت:

  سلام
  به اندازه پولی که براش میدی کار میده بلکه بیشتر فرمان هیدرولیکش به پراید میچربه البته مدل ۹۰ به پایین
  پاها خسته نمیشه مثل پراید و پیکان
  مصرفش آگه دوگانه کارخانه هس که خوبه ولی آگه بنزینی هس یک lpg بذار روش از دوگانه کارخانه هم بهتر میشه مصرفش مثل پراید بنزینی میشه
  البته بشنو این نکته که خود را ز غم آزاده کنی خون خوری گر طلب روزی ننهاده کنی
  البته نکته مهم اینه که ما در ایرانستان زندگی میکنیم وطنم پاره تنم
  دریغا که ایران که ویران شده
  کنام ایران خودرو و سایپا شده
  وگرنه بجای درست کردن این رویا باید ما ماشین به کره و ژاپن و اروپا صادر میگردیم
  خداوند به ما پول و به صنعت خودرو ساز هم عقلی آگه مونده باشه بده
  البته ما روا سوارا آگه ماشین‌های خارجی سوار شیم دیوانه میشیم
  خدانگهدار شما و نه نگهدار سایپا و ایران خودرو و….

 73. mjm گفت:

  سلام.ممنون از سایت خوبتون.ماشین روا مدل ۸۶دارم وقتی سویچو میچرخونم تا ماشین روشن بشه ،خودکار کولر ماشین روشن میشه در حالی ک کولر خاموشه ولی خود ب خود کولر کار میکنه.ب فیوزهاشم نگاه کردم مشکلی نداره.ممنون میشم راهنماییم بکنین ???

 74. امان گفت:

  سلام دوستان ..من یا آردی ۸۲ دارم که یه دو ماهی میشه خریدم..تو دست اندازه از دنده سه به دو میخوام بیام سفت جا میره..و صدا میده..سرعتم در حد ۱۰کیلومتربه سرعت برسه نرم جا میوفته…این طبیعه یا گیربکس مشکل داره؟؟؟راهنماییم کنین دوستان

 75. احمد ساکا گفت:

  سلام ببینید بچها ما ایرانیها متاسفانه یه مشکل که تو جامعه و فرهنگمون پیش اومده اینکه یواش یواش داریم تشکر کردنو فراموش میکنیم با در امد و پول من که بخام هزینه تعمیر نگهداری این خودرو تامین بشه وراحتی بتظر من اصلا یه خودرو لوکسیه خوشت میاد یه ماشینی بخری که زندگیتو واسه تعمیراتش بفروشی اصلا واسه بعصیها پورشه هم بدی یه انگی واسش میچسبونند

 76. محمد گفت:

  سلام
  خودروی من روآ هست و موقعی که آمپر بنزین به زیر یک خط میرسد خودرو سر پیچ خاموش میشود و زمانی که خودرو پیچ را رد میکند دوباره استارت میخورد یا اگر خودرو زمانی سوختش زیر یک خط میرسد و ماشین در یک سطح شیب دار باش روشن نمی شود ممنون میشم راهنمایی کنید

 77. ناشناس گفت:

  من یه روؤای ۸۸ ، ال پی جی دارم.
  هنگام روشن کردن ماشین دور موتور ،۲ رو رد میکنه
  بعد از گرم شدن خاموش روشن که میکنم به حالت عادی برمیگرده ،همه قطعاتش رو تعویض کردم تا دریچه گازرو جدید کردم اما این ایرادش رفع نشده…
  اگه راهنماییم کنید ممنون میشم…

 78. حسن گفت:

  سلام دوستان منم روا۸۷دارم هنگام سرعت ۸۰به بالاکل اتاق میلرزه دلیلش چیه لطفاراهنمایی کنید چندبارهم چرخاشوبالانس کردم جواب نگرفتم

 79. مرتضی گفت:

  سلام خدمت همه دوستان
  من از سال ۸۷ روآ دارم بعد از دوسال دفرانسیل تویوتا انداختم روش و بوستر ترمز سمند درضمن فشار شکن روغن ترمز رو حذف کردم کلاج رو هم اهرمی کردم تقریبا همه ایران رو هم باهاش گشتم
  تابستون تو گرمای جنوب کولر روشن بوده و تو این ۹سال هیچ خرج اضافه و درد سری برام نداشته خیلی هم راضی هستم و کاری با اونایی که از روآ بد میگن ندارم چون واقعا ازش راضی هستم و اصلا نمیتونم عوضش کنم حداقل وقتی تو جاده از کنار کامیون یا اتوبوس سبقت میگیرم کنترل ماشین از دستم خارج نمیشه و تو سرعت بالای ۱۲۰ اطمینان دارم زنده خواهم موند

 80. ش.ع گفت:

  چرا روآ وقتی که تو سوخت SNG خاموش میکنیم دوباره روشن میکنیم خود به خود به بنزین میوفته؟

 81. سروش گفت:

  کل نظر ها رو خوندم . موندم چی بگم؟ طرف گفته با روا دویست کیلومتر سرعت رفتم . یکی دیگه گفته با روا و چهار سرنشی با پژو که تک سرنشین بود کورس گذاشتم . روا خوبه و فلان و بهمان . من چهار ساله تاکسی روا دارم و بیچاره م کرده . دوست عزیزی که میخوای روا بخرب و اومدی ببینی نظر کاربرا چیه ؟ شما اگه بری تو روم پراید سوارا همه میگن پراید خوبه و روا بد . بری تو پیج چینی سوارا میگن ماشینای چینی خوبه و ایرانی بدرد نخوره . من اکه پول داشتم هرگز روا نمیخریدم . تنها دلیل فروش روا اینه که تو اون رنج قیمت حریفی نداره .

 82. سروش گفت:

  من بعد چهار سال به این نتیجه رسیدم که خرید روا اشتباهه . چون خرج بدنه و بعضی از قطعات روا با پژو یکیه، میمونه سیلندر و سرسیلندر. چون اتاق پژو برای موتور پیکان سنگینه بهش فشار میاد و اگه تعمیر پژو بعنوان مثال چهار سال دوام داشته باشه واسه روا میشه دوسال و نیم. واسه خرج و مخارج درسته ی سرسیلندر پژو رو باز کنی دوبرابر روا هزینه میخواد ولی اگه از اول سال تا اخر حساب کنی روا اندازه پژو رو دست صاحبش خرج گذاشته و اخر سر خرج پژو کردی و سوار پیکان شدی . بعضی ها ی جوری میگن کم خرجه انگار بقیه زندگیشون رو حراج کردن و خرج ماشین کردن . باجناقم پژو هشتاد و سه داره خداوکیلی تا حالا موتورش باز نشده

 83. یاور گفت:

  روا دارم هشتادوپنج ازش راضیم یه توصیه میکنم هر دو سه باک بنزین که میزنید یه بار سوپر بزنید موتور همیشه سالم میمونه وشتابش کم نمیشه مخصوصا تو روآ

 84. یاسین گفت:

  سلام .ماشین ای هست که فقط به درد خیابانهای ایرون به ویژه اراک
  وقتی هم که موتورش گرم میشه عالیههههه
  من یه ٨۶ دارم حرف نداره کم خرج و کم اصطلاک

 85. روا مدل ۸۸ گفت:

  روا مدل ۸۸ دارم که مشکلی که داره زود جوش میاره لطفا راهنمایی کنید ضمن اینکه ترموستات انرا هم بتازگی عوض نموده ام

 86. مهدی گفت:

  باسلام روا ۸۵دارم تازه خریدم از طرف گیربکس کمی صدا میده خرخر میکنه اگه میتونین راهنماییم کنید

 87. محمود گفت:

  سلام بسیار عالی کاش روا سال تولید بشه چون خودرو متوسط قیمت بود و رو گاز خیلی خوب کار میکنه الان اردی ۸۴ دارم کم خرج عالی ۱۶۰ تا باگاس راه میره تو کفی ولی بهترین روغن استفاده میکنم ورزش میرسم

 88. اسد گفت:

  دوستان من یه پیکان دارم باهمون گیربکس ۴دنده و دف فابریکش تا ۱۵۰ تا براحتی پر میکنه/تو اتوبان همه نگاش میکردن و چراغ میزدن. خیلی میخامش

 89. محمد گفت:

  من از سال ۸۶ روآ دارم خیلی خیلی ازش راضیم هم از سرعتش هم از کیفیتش هم از جادار بودنش و هم از پایین بودن هزینه اش
  تاکنون خرج چندانی هم نداشته است بجز تعویض تایر و روغن و اینجور چیزا که در هر خودرویی هست. واقعا حرف نداره

 90. مهدی گفت:

  من یه اردی مدل ۸۲دارم خداوکیلی با صدتاپرایدعوضش نمیکنم
  ماشین خیلی خوبیه فقط بایدمراعاتش کنی
  این ماشین ها قلق دارند و اونایی که روا و اردی سوارن بهترمتوجه میشن اینایی ک ازش ایرادمیگیرن چون ازش انتظار۴۰۵دارند اما زمین تااسمون با ۴۰۵فرق میکنه منکه همه جوره بش میرسم روپاهو سرحاله باهاش کورس انداختم با پژوتیوفایو به گردپامم نمیرسید

 91. سينا گفت:

  سلام من یه روآ ٨۵ دارم مصرفش داخل شهرصدی ١٠/۵ زیاده، یا خوبه؟ راستی با ال پی جی جواب میده ؟ چقدر خرجش می شه؟

 92. مجیدقادرزاده گفت:

  من روآسال مدل۸۹دارم.به خدا۱۷۰تاهم باهاش رفتم وتاالان بجز سیم کلاچ ریالی خرج رودستم نذاشته.موتور.گیربکس.دف.همگی سالم وسرحال هستن. یه قطره روغن کم نمیکنه.میخوام بفروشم ماشین مدل بالاتربخرم دلم نمیاد.کاش تولیدروآسال راادامه میدادن.ضمناپیچ چرخ روآ سال به صدتاپرایدمی ارزه

 93. اصغر گفت:

  با سلام وخسته نباشید من خودرو روا مدل ۸۲ دارم خیلی ز ود چوش میاره ترموستات ندارد واتر پمپ واشر سرسیلندر عوض کردن سرسیلندر کف تراش کردو درب رادیاتور هم عوض کردم بازهم جوش میاره درب رادیاتور رابازمیکپم وقتیکه موتور سرده آب رادیاتور بالا میاره مانند درب نوشابه صدا میده خواهش میکنم راهنمای بفرمائید ممنونم فقط مانده رادیاتور راعوض بکنم

 94. مصطفی گفت:

  واقعا جای تاسف داره که روا رو با پراید مقایسه میکنید
  فقط شتاب و گیربکس پراید به کل هیکل روا می ارزه
  پراید که پس از ۲۰ سال همواره تولیدش متوقف نشده
  ولی روا ناچارا بعد ۵ سال تولیدش رو متوقف کردن

 95. علی رضا خدایی گفت:

  باسلام وخسته نباشید میخواستم بگم ضعف بزرگی که روا سال دارد جعبه فرمان وجلو بندیشه واتاقی که سر ماشین گذاشتن برا ی موتو سنگینه.

دیدگاه شما