پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۰

پژو روآ

پژو روآ

اگر سواری با خودروهای امروزی را تجربه کرده باشد بعید است که از رکاب این اتومبیل لذت ببرد. بله اتهامات زیادی بر او وارد است: شتاب ندارد، استهلاکش بالاست و مصرف زیادی دارد. با این حال یک خودرو است، خودرویی که از ترکیب دو نسل و دو قوم متفاوت یعنی پژو و کرایسلر در ایران خودرو به دنیا آمد. خودرویی با چهره مردانه پدر ولی با موتور و قدرتی مادرانه… پژو آردی و عموزاده او روا.

نام روآ به معنای رونده به دلیل خوش آوا و کوتاه بودن جمله و شاید برازنده بودن خودرو انتخاب شد که گویا قابلیت جهانی شدن نیز دارد.
این خودرو با وزن ۱۰۹۰ kg و حداکثر وزن مجاز ۱۵۰۰ با قدرتی معادل ۸۲ اسب بخار مشغول به کار است.
امکانات و تجهیزات روآ که در RDi نیز وجود دارد عبارتند از:
سیستم تهویه چرخش هوا با فیلتر، کانال دو ردیفه چپ و راست، برف پاکن دوتیغه ای، شیشه گرمکن برقی عقب، سیستم قفل مرکزی، رادیوپخش ۳باند و پخش کاست استریو، سیستم کولر، رنگ تزئینات داخلی و رینگ فولادی.
رانندگی با این خودرو دارای نکاتی ست که راننده آن باید آنها را بیاموزد مثلا دنده مرده شدن در این خودرو بسیار دیده می شود که بهتر است تعویض دنده در دور مناسبی صورت گیرد.
زمان تعویض دنده از جمله نکاتیست که بخصوص در نظام تعلیم رانندگی به آن توجه می شود. بیشتر رانندگان برای تعویض دنده به صدای موتور گوش می دهند و البته به مرور زمان رانندگی و زمان تعویض دنده برای آنها عادی می شود و بر اساس تجربه سرعت و زمان دنده را تعویض می کنند.
اما بهترین زمان تعویض دنده چه زمانیست؟
به دور موتور خوب دقت کنید این آمپر اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار می دهد. هر عددی که می بینید باید در عدد ۱۰۰۰ ضرب کنید تا دور موتور در یک دقیقه را شما نشان دهد. این نکته از بنده به یاد داشته باشید که بیشترین قدرت و توان کششی موتور های اتو که در کتاب اول در موردش صحبت شد در ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ دور بر دقیقه تولید می شود.
یعنی بهترین دور برای تعویض دنده از ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ است که شما با توجه به سرعت و شتابی که دارید دنده را تعویض می کنید. این بازه از دور موتور یک منطقه مناسب به لحاظ تولید قدرت در ازای کمترین مصرف سوخت و کمترین استهلاک است. اگر می خواهیم یک خودروی تازه تحویل یا اصطلاحا خشک را آببندی کنید یا می خواهید کمترین مصرف به ازای بیشترین قدرت را دریافت کنید سعی کنید در این محدوده دور موتور رانندگی کنید.
حال خودروی روا از جمله خودروهایی است که نباید دنده اش را در دور های پایین تعویض کرد. این امر باعث زود مردگی دنده و فشار به موتور می شود. اگر دقت کرده باشید برخی از رانندگان قدیمی تاکسی به این کار مبادرت داشتند. یعنی دنده ها را همیشه با دور کم تعویض می کردند که این امر به دلیل سیاست کاهش مصرف سوخت بود و البته پیشنهاد می شود این کار در خودروهای انژکتوری انجام نشود زیرا باعث آسیب به کامپیوتر خودرو یا ECU می شود.
معرفی موتور
موتور روا ۴ سیلندر خطی با حجمOHV 1600cc است. این موتور ۸ سوپاپ داشته و همانند خودروی پژو آردی میل سوپاپ بر روی بلوکه سیلندر قرار دارد، به عبارتی آردی نیز OHV است یعنی سوپاپها بر روی سر سیلندر قرار دارد مثل همه خودروهای دیگر.
به نظر می آید برای جذاب کردن موتور روا از واژه OHV روی موتور آن استفاده شده است
همانطور که اشاره شد نسبت تراکم روا ۱ به ۹٫۵ است که این باعث تراکم بیشتر سوخت نسبت به موتور آردی می شود به همین دلیل باید سوخت مصرفی روا از کیفیت بالاتر و اکتان بیشتری برخوردار باشد. حداکثر توان این موتور ۶۱ kw یا به عبارتی ۸۲ اسب بخار است که نسبت به آردی که ۶۸ اسب بخار قدرت دارد قوی تر است. همچنین گشتاور این موتور۱۳۵ نیوتن متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه است که از آردی ۲۵ نیوتن بر متر قوی تر خواهد بود.
سیستم سوخت رسانی این موتور از انژکتوری چند نقطه ای یا تک پاشش ( Mpfi ) است و از سیستم جرقه زنی ساژم کوئل دوبل استفاده می کند.
نوع شمع این موتورeyquem بوده و فاصله دهانه شمع ۰٫۹ میلیمتر است. لقی سوپاپ دود ۰٫۴ mm و لقی سوپاپ گاز ۰٫۲ mm است.
روغن مصرفی این موتور ۲۰w50 با ظرفیت ۴ لیتر با فیلتر روغن ۴٫۵ لیتر است که می توان از روغن SF ,SE استفاده کرد و حجم گردش آب موتور با بخاری ۶٫۶ لیتر است.
سیستم برق و سوخت خودروی روا:
باتری مورد استفاده در این خودرو باطری ۱۲ ولتی از نوع سربی اسیدی با توان ۶۰ آمپرساعت است. برای شارژ از سیستم آلترناتور ولو ۸۰ آمپر استفاده میشود. آلترناتور به کمک تسمه همزمان به موتور و واتر پمپ متصل است و هنگام روشن بودن موتور ولتاژی متغیر تا ۱۴ولت و شدت جریانی معادل با ۸۰ آمپر را تولید می کند.
استارت با برق باطری توانی حدود ۰٫۹ کیلو وات را تولید می کند.
سیستم سوخت رسانی خودروی آردی در دو نوع کاربراتوری و انژکتوری با بازار ارائه شد است. نوع کاربراتوری که همانند موتور پیکان است که مصرف بالا و قدرت کمی دارد که با تغییر مدار سوخت رسانی کیت انژکتوری با ECU SL96با مصرف سوخت کمتر تولید شد که بعدها در مدلهای بالاتر از ECU S2000 در این خودرو استفاده شد و هم اکنون نیز از این ECU در تولید خودروی روا استفاده می شود.
از تجهیزات سیستم انژکتوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ابتدا سنسورها که وظیفه ارسال اطلاعات به ECU را دارند
۱٫سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است
۲٫سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
۳٫سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود
۴٫سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند روی دریچه گاز بسته می شود
۵٫سنسور ضربه: خود سوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش می دهد و جرقه ریتارد و روی بدنه قرار دارد
۶٫سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود
۷٫سنسور دمای آب: دمای آب خنک کاری را گزارش می دهد که روی سر سیلندر پشت ترموستات بسته می شود
۸٫سنسور میل سوپاپ : تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قرار دارد
۹٫سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ: اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفود گاز بسته می شود
اجرا کنندگان و عملگرها
۱٫رله دوبل : رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند
۲٫کوئل دوبل : تقویت کننده برق برای شمعها که دارای چهار برجک فشار قوی است
۳٫انژکتور : عامل تزریق سوخت در موتور
۴٫پمپ بنزین : عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت
۵٫شیر برقی کنیستر : شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور
۶٫گرمکن دریچه گاز : گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی وتنظیم درست دور آرام موتور
۷٫گرمکن سنسور اکسیژن : پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور
۸٫رله فن خنک کار : فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور
۹٫رله کولر : کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر
۱۰٫استپر یا موتور پله ای : تنظیم کننده دور آرام در حالت در جا و شرایط پر بار
۱۱٫چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد

ECU یا واحد کنترل الکترونیکی که کنار بوستر قرار دارد و وظیفه دریافت اطلاعات تحلیل و ارسال دستور را دارد.
بازدید از سیستم سوخت و جرقه
•شمعهای این موتور همگی در فاصله ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود
•بیاد داشته باشیم نقش شمع در کارکرد صحیح موتور و کاهش مصرف سوخت مهم بوده و زمان سرویس آن نیز از وظایف مصرف کننده است
•فاصله دهانه شمع در موتورهای انژکتور ۰٫۹ میلیمتر است که بعد از تمیز شدن دهانه شمع توسط آچار فیلر این فاصله اندازگیری می شود
•وایرهای شمع که برق تقویت شده کوئل را به شمع می رسانند به مرور زمان دارای مقاومت کاری شده و باعث ضعف جرقه می شوند که تا فاصله ۸۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود
•فیلتر هوا در فاصله ۸۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد که و در این فاصله با فشار باد و تکان دادن آن باید تمیز شود
•صافی بنزین در سیستم انژکتور باید در فاصله ۲۰۰۰۰ کیلومتر تعویض شود
•استپر ، دریچه گاز، سنسور دور موتور ریل و سوزن انژکتور در سیستم انژکتور باید هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر بازدید و درصورت نیاز توسط شوینده انژکتور تمیز شود
•سر و صدای زیاد موتور بخصوص در ابتدای روشن شدن موتور ناشی از لقی سوپاپها بوده که باید فیلر گیری شود
•صدای جیغ تسمه در ابتدای گاز دادن نشانه شل بودن تسمه است که در صورت نو بودن تسمه برای کاهش صدا، چند قطره مایع ظرف شور روی آن بریزید
•هیچ گاه نگذارید در موتور های انژکتوری بنزین تمام شود زیرا احتمال سوختگی پمپ بنزین وجود دارد
•پمپ بنزین روا بر روی بدنه در زیر خودرو بسته می شود
سیستم روغنکاری و خنک کاری پژو روا
مکانیزم گردش روغن در موتور روا همان پیکان است. چرخش روغن توسط اویل پمپ از کارتر به تجهیزان و برگشت مجدد روغن به کارتر است. انتخاب درست یک روغن خوب موجب افزایش طول عمر موتور و کاهش مصرف سوخت می شود.
کارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.
سیستم انتقال قدرت پژو روا
کلاچ این خودرو از نوع تک صفحه ای خشک است و نیروی پدال از طریق کابل به اهرم پدال کلاچ میرسد. سوختن صفحه کلاچ در این خودرو در قیاس دیگر خودروها در شرایط برابر بیشتر است که می توان کشش کم موتور نسبت به وزن بدنه و در نتیجه دور بالاتر موتور دانست.
گیربکس این خودرو دارای ۵ دنده جلو و ۱ عقب است. این گیربکس دارای درنده زیر است و با افزایش سن صدایش بیشتر می شود. روغن آن واسکازین باغلظت ۸۰ و حجم ۲٫۸ لیتر است. سروصدای ناشی از تعویض دنده در خودروی روا یکی از مشکلات همیشگی این محصول است که همیشه یاد پیکان را زنده می کند. بخصوص در دنده عقب که با صدای بیشتری درگیر می شود. بیاد داشته باشید همیشه موقع تعویض دنده کلاچ را تا انتها گرفته و اگر دنده به سختی جا میرود پدال را رها کرده و مجدد بگیرید تا فشار کمتری به دنده برنجی وارد شود در دنده عقب نیز همیشه کاملا متوقف شده و سپس دنده عقب را بگیرد و اگر درگیر نشد یکی از دنده های سنکرونیزه مثل دنده ۲ و ۳ را بگیرید و دوباره به دنده عقب بروید.
همانطور که اشاره شد دیفرانسیل این خودرو در بین چرخهای عقب قرار دارد که شما می توانید بین چرخهای عقب کلگی دیفرانسیل را ببینید. واسکازین دیفرانسیل ۹۰ با حجم ۱٫۲ لیتر است که نیرو را از طریق پولوسهای ثابت به چرخها می رساند.
از دیگر تجهیزات خط انتقال قدرت می توان به گاردان اشاره کرد که فاصله بین گیربکس و دیفرانسیل را در خودرو های محرک عقب تامین می کند.
گاردان لوله ای توخالی ست که به کمک چهار شاخ گاردان به طرفین متصل می شود. طول گاردان یکی از نقاط ضعف این محور است که احتمال آنبالانس شدن و در نتیجه لرزش کابین را بالا می برد که به این منظور در خودرو هایی کشیده تر مثل روا گاردان دو تکه ساخته می شود.
برجستگی که در وسط خودرو در امتداد کنسول تا به زیر صندلی سرنشینان عقب وجود دارد اتاق عبور میل گاردان است که احتمالا بارها پای خود را بر روی آن گذاشته اید.
سیستم کنترل حرکت
سیستم تعلیق این خودرو در قسمت جلو مک فرسون و در عقب نوع فنر شمشی است. اما سیستم فرمان هیدرولیکی با جعبه فرمان شانه ای است که فلکه فرمان ۵٫۲۵دور چرخش دارد و روغن هیدرولیک از نوع dexron به حجم ۰٫۵ لیتر است.
سیستم ترمز پژو روا دو کاناله ضربدری مجهز به سیستم بوستر ترمز است و چرخهای جلو دیسکی و عقب کاسه ای اند که از روغن آبی رنگ یعنی DOT4 استفاده می شود.
تایر این خودرو رادیال با رینگ ۱۳ اینچ و سطح مقطع ۱۶۵ mm است فشار باد در چرخ های جلو ۳۰ psi ودر چرخهای عقب ۳۱ psi است.
حداکثر سرعتی که شاید بتوان با روا تجربه کرد ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت است.

 

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=5986
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  دستتون درد نکنه
  عالی بود

 2. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  با تشکر فراوان و سپاسگذاری

 3. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام
  با تشکر از اطلاعات بسیار جامع و مفید.

 4. سامان
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  اگه مراعاتشو کنی ماشین خوبیه مخصوصا برای اقشار کم درامد ودر عین حال پراید گریز.

 5. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  اطلاعات خیلی خوبی دادید . ازتون تشکر میکنم .

 6. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  اطلاعات مفیدی در خصوص راکبان روآ دادید سوال: آیا دیفرانسیل تویوتا رو میشه رو روآ نصب کرد اگه بشه تغیر محسوسی ایجاد میشه؟

  • محسن
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   با عرض سلام من یه روآ دارم سه ساله که دیفرانسیل تویوتا گذاشتم کارش هم خیلی عالیه صدا هم نداره

 7. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  من با روا 200 تارو چسبوندم به کیلومتر.اگه بشه فیلمشم میذارم

 8. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  باتشکر اطلاعات مفیدی بود

 9. علي
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام نظر شما با دف مزدا چيه؟

 10. قاسم
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  بشیار بشیار عالی بودو کبف کردم

 11. hosein6251
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام ، من تا الان ماشینهای زیادی عوض کردم اما مزخرفتر از روا و آردی ندیدم مدل ۸۸ دارم از برج ۶سال۹۲گرفتم تا الان ۵ بار گیربکس پیاده کردم ،لعنت بر باعث و بانیش

 12. احمدىم
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  مدت چهار ساله روا دارم گير بكس مزدا گذاشتم خيلى خوبه خلاصه ماشين طبقه كم درامده چكار بايد كرد بايد ساخت.

 13. افشين
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام.من ماشين روا دارم يكي از عيبهاي روا همين سنسور اكسيژن آن مي باشد كه در زير ماشينه . لطفا جهت حفظ وعدم رسيدن اب به ان مخصوصا در زمان بارندگي راهنمايي بفرماييد .باتشكر

 14. هومن
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  میل بادامک(Overhead Valve (OHV

  OHV به میل بادامکی اطلاق می شود که در پایین موتور قرار دارد و نیرو را از طریق میله های بلندی به سوپاپ ها منتقل می کند. اگرچه این نوع میل بادامک ها تقریباً قدیمی شده اند، اما چندین دهه است که با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته اند. موتورهای مجهز به این نوع میل بادامک ها نسبت به انواع دیگر، کوچک تر هستند و دوام بالاتری دارند. گفتنی است، در این نوع موتورها، تنظیم زمان بندی دقیق سوپاپ ها در سرعت های بالا، قدری مشکل است. نکته منفی دیگر این که در این نوع موتورها، نصب بیش از دو سوپاپ برای هر سیلندر غیر ممکن است.

  میل بادامک

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   سئوال : اگر انگشتي ها سروصدا داشته باشند و چندبار هم فيلگيري كنيد و باز هم صدا داشته باشد به حدي كه مانند تراكتور صدا داشته باشد طبيعي است. باتشكر

 15. عباس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  پژو روا مفت هم نمی ارزه

  • فواد
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   باید ساخت برادر باید ساخت…
   چیکار کپنیم مجبوریم دیگه مثلا من اگه امکان خریدن شورولت یا بنزو داشتم هیچ وقت سراغ روا نمیومدم که.
   ولی از اینا گذشته تو ایران ماشین بدی نیست کم خرجه.

  • mr.mohsen
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   یه چرخش می ارزه به کل کارخونه سایپا و ارابه مرگ معروفش

 16. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام…من سرعت 185 هم با روا تجربه کردم البته با دیفرانسیل تویوتایی….جالب بود….

  • SMH
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   سلام
   چطوري اخه؟؟!!
   البته روا نميدونم چه جوريه اما من RDi دارم كه جلوبندي و شاسيه سالمي داره اما تو سربالايي كه هيچي اما سرزيري به ١١٠ به بالا كه ميرسه انگار غير قابل كنترل ميشه

 17. امید
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  عالی بود . ممنون

 18. عباس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام
  من روآ داره الان نزدیک به 4 ساله با سرعت 140 تا هم تو اتوبان باهاش رفتم خدا رو شکر کم نیاورد با پژو کورس کذاشته بودم ولی نباید ازش توقع سواری ماغشین های جدید رو داشته باشی بالاخره هر چقدر پول بدی آش میخوری . ماشینی است که خرج قطعات فنی اش پایین است و در عین حال هم سواریش از پراید هم بهتره جادارتر و مطمئن است .

 19. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  با سلام . من اردی دارم و تا حالا ازش راضی بودم به نسبت سوختش هم کمه ولی توی بازار خودروی پرمصرفی جا افتاده که واقعا اینجوری نیست و برای اقشار کم درآمد واقعا خوب و مناسبه . با تشکر

 20. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  من اردی دارم متوروش رواس اخر 85همیشه خرج تراشی کرده حساب کردم تا حالا پول پرشیا بیشتر دادم به همین خاطر میشه گفت ار دشیا

 21. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  من خودم روا دارم ولی باعرض شرمندگی باید بگم ازپراید که قبلا داشتم بیشتر راضی بودم.دلم برای پراید تنگ شده.اگه مشتری پیدابشه روا حتما میفروشم

 22. مهران
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  متاسفانه روا سال با وجود حل خیلی از مشکلاتش با بالا رفتن استهلاکش خرجش خیلی بالا میره
  بزرگترین مشکلش گاردانشه به ارتفاع ماشین گاردان هم با سطح زمین برخورد میکنه هم راخت تاب بر میداره و بدتر که چون دو تیکه اس تاب گیری نمیشه و عوض کردنشم چیزی حدود 1200 خرج بر میداره البته اگه موجوذ باشه

 23. يمان
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  من روا سال مدل ٨٨ دارم . خيلي خيلي ازش راضيم . واقعا هيچ مشكلي باهاش نداشتم . موتوري عالي . كولر عالي . سواريشم خوبه . قبلا ٤٠٥ داشتم .بجز شتاب اوليه كه اونم در حد اين ماشين ليه . سرعت ١٨٥ تا رو با كولر راحت طي ميكنه .

 24. مهران ت
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  با درود منم روآ 86 دارم خودم آبندیش کردم تا حالا خرجی نداسشته 5 سال تو خوزستان باکولر ازش استفاده کردم ماشین وفادار و خوبیه تا 170 کیلومترم رفتم اما بیشتر ترسیدم حس اطمینانم تو سرعت 140 کیلومتر با این ماشین ضعیف میشه اما کاملا خوشم ازش میاد از 405 چیزی بجز شتاب کم نداره

 25. کریم
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  از سال 86 دارمش فقط روغن و بنزین حتی زاپاس زیرش نرفته شمع و تسمه دینام اولیه روشه فقط فیلتر ها و برف پاکنشو تعویض کردم این اواخر واتر ÷م÷ کمی صدا میداد که تعویض کردم تا 165 هم سرعت باهاش رفتم بیشتر هم میرفت ولی صدای دیفرانسیل بالا رفته بود ترسیدم اما حسی که در رانندگی با این دارم با رانای صفر نداشتم بهمین خاطر اونو بعد از یکسال و نیم فروختم چون این جون میده برای مسافرتهای دور و دراز کولر و بخاری عالیه رانندگی باهاش خیلی خوبه

 26. سامان
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام من روا 85 تک گانه دارم اوایل تو سربالایی کم میاورد از 120 تا هم بیشتر نروندم که بهش فشار نیاد. من داخل کله گاوی دیفرانسیل رو عوض کردن دیفر تویوتا با ضریب 3.90 انداختم روش که تعداد دنده بینیونش کمتره بعد به علت ضعف ecu یک بpower race نصب کردم بایک تغزیه دهنده ی مخروطی سوزن هاشو سه سوراخ کردم یدونه هم صفحه کلاچ وایو بلو انداختم روش با 405 رفیقم کورس گذاشتم تو مسافت 200 متری نتونس شتابشو به من برسونه رو سرعت 180 تا ازم به زور رد شد البطه امبر سرعت بعد از نصب دیفر قات میکنه باید با gps گوشی سرعت ببینید

 27. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام سنسور دور سنج روی فلایویل را میکشم موتور بازم کارمیکنه خام سوزیم داره تنظیم موتور بردم میگه خوبه چکارکنم؟

 28. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  لطفا دقیقا توضیح بدید چطور میشه بازدهRoaافزایش داد مصرفشو کم کرد خام سوزی نداشته باشه

 29. مهران
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام من روا۸۷ دارم یکساله که خریدمش ازش خیلی راضیم تکسوز هست تا سرعت ۱۷۰ باهاش رفتم در ضمن از نظر سرشاسی عقب و جلو روا محکم هست نسبت به قیمتش ماشین خوبیه لاستیک ۲۰۵ انداختم از شتابش کم نکرد و تعادلش بهتر شد درسته انتظار۴۰۵ را ازش نمیشه داشت اما ایمنیش خوبه و کم خرج هست

 30. علی
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  اردی ای مدل ۸۵ دارم تا حالا هیچ مشگلی نداشته فقط سرویس و تعویض قطعاتی که مدت زمان داشته نگهداری و اطلاعات از کارایی وسیله نقلیه بسیار مهم است

 31. سلام
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  من اردی ای دارم مدل ۱۳۸۴ واقعا عالیه .از صفر خودم اببندی کردم
  کاملا بی صدا هست
  اتفاقا سربالاییشم عالیه
  دنده سه صدوده تا میره دورموتور رو پنج
  خدانگهدار

 32. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  چندساله روا دارم.خرج و مصرفش اونقدر پائین هست که دلم نمیاد عوضش کنم.

 33. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  مرده حساب چرا مقلته میکنی . دو خطه اوله مقابتو خوندم همین بس بودم. مصرفش کجا زیاده . از پژو کمتر میسوزونه . سگش به پژو شرف داره. هزینشم خیلی کمه.

 34. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  روا حرف نداره

 35. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  بنده روا مدل ۹۰ دارم .چند وقتی است که بعد از استارت اول و روشن شدن ماشین ،مشکلی نیست .ولی اگه بخواهیم مجدد ماشین و استارت کنیم سریع دور موتور افتاده و خاموش می شود. استپر هم عوض کردم نوع ایران کاربرات.خوب بود ولی باز بعد از دو ماه مجدد بد روشنی می کنه .

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   سلام با تعویض سنسور میل لنگ درست میشه

  • حسین بهنام اسکویی
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   سلام با تعویض دریچه گار با نو مشکلتون خل میشه البته اگر بیشتر از صد هزار تا کار کرده اینکارو کنید چون دریچه گاز این ماشین به مرور گشاد میشه و درست کار نمیکنه و باید کلا تعویض بشه قیمت چندانی هم نداره

 36. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  دوستان یک روا دارم می خوام موتورشو با تویو تا عوض کنم بنظرتون می شه کسی مشابشو دیده

 37. روآ86
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  یک جوریه روآ انگار شناوری! البته کیف میده. فرمونش هم خیلی خوبه با این طول تو پارکینگ راحت میشه سر و تهش کرد. هیدرولیک هم که داره.
  فقط یک ترمز دستی هست که کلا بی خاصیته. نمیدونم چه کاری باید کرد.

  • محمدرضا
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   من روآ سال دارم تاکسی مشکلش اینه که موقعه ای که با سرعت رانندگی میکنی مثل اینکه یکی از پشت میگیره ول میکنه لطفا راهنمائ کنید مشکل چی وایر شمع را هم تعویض کردم نشد الان سوکت سنسور اکسیژن را که به اگزوز وصل میشه را قطع کردم مشکل هل شد ولی تو سربالای کم میا ره همش باید با دنده سه رانندگی کنم لطفا راهنما ئ کنیت

 38. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام.من یه روآ۸۸دارم.دفش منو اذیت میکنه.سه بار عوض کردم.‌ولی باز صدا داره.میشه دف مزدا گذاشت روش؟

  • داود
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   سلام
   من اردی ۸۳دارم وقتی ماشین سرده اصلا گاز نمیخوره تو سر بالایی به حالت خفگی داره دیسک و صفحه هم عوض کردم درست نشد سنسور کیلومتر هم عوض کردم. بعد از داغ شدن ماشین خوب میشه ولی شتاب اولیه صفر. و چراغ های پشت امپر هم چشمک میزنه دور موتور هم میاد زیر یک. از دوستان که وارد کمک میخام

   • مکانیک
    در ارتباط با مطلب : پژو روآ

    سلام احتمالا سنسور اکسیژن مورد داره، در هر صورت باید ببرید پیش یه نفر که وارد باشه دیاگ بزنه،
    اینکه دور موتور بیاد پایین یک(وقتی موتور گرم باشه)یه چیز عادی است

 39. حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  ایا دیسک وصفحه دوو به آردی میخوره؟

 40. مجتبی
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام… فن ماشینه من رو ۸۵روشن میشه خواستم بدونم طبیعیه… در ضمن وقتی ماشین رو ۸۵خاموش میشه… بعد ک روشن میکنم آمپر تا ۹۰بالا میره حتی تا ۹۱٫۹۲هم بالا میره ولی بعد میاد پایین خواستم بدونم طبیعیه یا نه… ممنون

 41. معروف
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام منم روا دارم ۸۶ در کل نسبت به قیمتش و خرجش ماشین خوبیه البته دفرش عوض کردم تویتای ولی صدا میده

 42. میثم
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  باسلام من روآسال مدل ۸۹دارم ۱۸۰هزارتا باهاش را رفتم خدارو شکر مثل روز اولشه.احترامشرو بگیری هزارتومن خرج نداره فشار بهش بیاری خرجش فشار بهت میاره…

 43. امیر
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام‌ من یه دونه روآ سال ۹۰ دارم میخواستم بدونم میتونم باهاش ۱۸۰ تا برم؟تا حالا بالای ۱۲۰ تا نرفتم.

  • امیر
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   راجع سرعت بالا با روآ این رو بگم که من تا حدود۱۸۵تا باهاش رفتم مشکلی نداره ولی با توجه به ساختار خودرو عقل حکم میکنه حداکثر۱۴۰بالا تر نری،شتاب اولیه دیر انجام میشه ولی تو شتاب ثانویه پژو۴۰۵،پرشیا،۲۰۶باید جون بکنن تا ازت سبفت بگیرن مخصوصا تو سربالایی خداییش اگه بهش برسی و مراعاتش کنید نسبت به قیمتش و خودروهای هم رده حرف نداره،مخصوصا وقتی رو گاز هست،من ۲۰۵۰۰۰تا باهاش رفتم به جرات میگم که۵۰۰۰تاش با بنزین بوده و خدارو شکر موتور تعمیر نکردم

   • امیر
    در ارتباط با مطلب : پژو روآ

    سلام ممنونم از پاسختون.میخواستم بدونم که روآ سال تو امنیت با ۴۰۵ تفاوتی داره؟آخه از لحاظ ظاهری کپی همن.

    • میلاد
     در ارتباط با مطلب : پژو روآ

     اقا امیر من نه روآ دارم نه ۴۰۵ ولی سوارشدم هردورو فکر کنم تو امنیت روآ بهتر از ۴۰۵ باشه باتوجه به وسایل مکانیکی زیاد و سنگین ۴۰۵ که در خود جای داده هنگام تصادف جلو ماشین سنگینتر و قویتر میاد و به ادم برخورد میکنه و باتوجه به فشارزیاد بیشتر ادم رو مورد اصابت قرار میده تا روآ که موتور واجزای سبک وکمتری داره و احتمالش کمتره تا صدمه زیادی مثل ۴۰۵ به ادم وارد کنه.البته این نظر بنده بود.من دیدم با ۱۲۰تا سرعت با روآ سرنشینان سالم موندن ولی با ۱۰۰سرعت ۴۰۵راننده کشته شده.

 44. محسن
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  ایول مطلب خیلی خوبی بود واقعا دستتون درد نکنه خسته نباشین

 45. امیر
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام
  روآ سال مدل ۸۹دارم،مدتی هست که بعد از استارت زدن اونم با تاخیر گاهی اوقات چراغ چک حدود چند ثانیه بیشتر از حد معمول روشن میمونه و بعد خاموش میشه تو این حالت موتور بد کار میکنه باید چندتا گاز بدم خاموش کنم دوباره که استارت میزنم درست میشه،هر مکانیک یه چیز میگه کسی با این مشکل روبرو شده؟
  یه ایرادی که در روآ وجود داره و چند نفر هم باهاش مشکل داشتن سر رفتن آب رادیاتور بدون جوش آوردن هست راه حلش فقط تعویض در رادیات هست البته در رادیاتور دو واشره استفاده بشه دیگه مشکل حل میشه و فقط ماهی یکی دوبار نیاز به چک کردن داره اینم گفتم شاید از دوستان این مشکل رو داشته باشه.دم همه روآ دارها گرم

 46. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام من روا سال دارم صبحا وقتی استارت میزنم خودبه خود گازمیده حتی امپر موتر تا ۴میره مشگلش از کجاست تازه خریدم سردرنمیارم

 47. حسن
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  مچکر از همه دوستان
  نظرات خوب بود

 48. امیر
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  با سلام خدمت تمای دوستان من یه روا مدل ۸۵ دارم و خیلی ازش راضیم و به جرات میگم یکی از کم خرج ترین ماشین هاست بغیر از اجناس مصرفی مثل روغن اصلا خرج رو دستم نگذاشته.با تشکر

 49. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  با سلام خدمت دوستان من یه روا ۸۷ دارم صدی ۱۵ توشهری می سوزونه مصرف گازشم خیلی بالاست تنظیم موتور فیلر تعویض استپر شستشوی انژکتور هم کردم بدتر شد بهتر نشد مشکل چیه؟

  • حسین بهنام اسکویی
   در ارتباط با مطلب : پژو روآ

   سوزن های انژکتورتون رو هر چهار عددشون رو تعویض کنید
   سوزن انژکتور نیازی به شستشو نداره اینکارها تنها به موتور و خود سوزن های انژکتور آسیب میزنه . سوزن های انژکتور شما گشاد کردن و برای همین مصرف سوخت شما بدشت بالا رفته بهتره سوژن های انژکتور رو هر ۸۰ هزار کیلومتر همیشه هر چهار عدد رو تعویض کنید بدلیل بنزین بد ایران بعد این مدت کارکرد یا کپی میشن یا گرفته میشن و پاششون ضعیف میشه دوست من
   اینکه شستشوی انژکتور و….. هست تاثیر داره ولی این کار اصلا اصولی و درست نیست چون به باقی قطعات و سیستم های موتور آسیب میزنه راه حل اصولی و درستش تعویض کامل سوزن های انژکتور هست

 50. حسین بهنام اسکویی
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام ما یه روا سال مدل ۸۹ داریم
  اکثر افرادی که از روا سال شاکین متاسفانه راننده نیستن . از هر خودرو باید بر حسب توان و کارآیی خودش انتظار داشت موتور پیکان موتوری هست که باید باهاش آرام رانندگی کرد وقتی شخصی پر گاز و با شتاب و سرعت زیاد این ماشین رو برونه طبیعتا هم همیشه در حال خرج کردن و در تعمیرگاه هست .

  ما از صفر این خودرو رو خودمون داشتیم و همیشه هم جز تعویض قطعات مصرفی مخارج دیگه ای نداشته و نداره و بسیار خودرو کم خرجی هست . ولی این خودرو ماشین بقول خودمون افرادی هست که پیر مردی رانندگی میکنن اگر سبک رانندگیتون به این شکله بهترین انتخاب در ماشین های ارزون هست که کل ایران رو میگردید ولی هرگز تو راه نمیزارتتون
  کارکد ماشین ما ۲۳۰ هزار تا هست و مشکلی هم نداره همیشه هم میبرمش معاینه فنی مقادیرشو میبینن شاخ در میارن و همیشه میگن چقدر ماشین تمیزیه

  چند دلیل داره
  ۱- از ماشینمون در حد خودش انتظار دارم
  ۲- هرگز ماشین رو دستکاری نکردم و فابریک کارخانه هست
  ۳- قطعات رو همیشه با نو تعویض کردم بعنوان مثال تا انژکتور کیپ میشه پا نشدم ببرم بشورن هر چهار عدد رو با نو تعویض کردم

 51. ایوب
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام دوستان روآ ما بیشتر وقت ها همین که ماشین را خاموش می کنیم آب بالا می زند چه کار باید بکنیم

 52. آرش
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  با سلام.خدمت عزیزان
  من یک رؤآ سال ۸۹ دارم
  این اواخر موردی پیدا کرده که گاهی وقتی روی گاز هست و در حال حرکت
  وقتی پا از روی گاز برداشته می شه و دوباره می زارم البته بدون استفاده از کلاج ماشین تقه می زنه
  تنظیم موتور و تعویض شمع هم مشکل و برطرف نکرده
  ممنون می شم راهنمایی کنید

 53. حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  باسلام چند وقتی هست پژو روا باباما که از صفر دستش بوده رو خریدم همیشه پیش خودم فکر میکردم پراید بهتره ولی امروز با اتفاقی که برام افتاد تازه حرفای بابامو که درباره ایمنی گفته بود موتوجه شدم تو جاده با ۸۰ سرعت میرفتم که یه خودرو پیچید جلوم به ناچار زدم زیر فرمون ماشین بعد از دو دور چرخیدن متوقف شد همون لحضه پرایدیو دیدم که چپ کرده بود و متاسفانه دو نفر از سرنشیناش مردن اگه منم به جای روا پراید خریده بودم الان چپ کرده بودم برای مصرف سوخت پایین با جون خودتون بازی نکنید

 54. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : پژو روآ

  سلام به همه دوستان گرامی
  راجب خودروی روآ باید عرض کنم که این ماشین نسبت به قیمتش خودروی بسیار خوبیه و دلیل دارم
  اولا شما با مبلغ از نصف کمتر ۴٠۵ سوار اتاقی مشابه ۴٠۵ با ایمنی قابل قبول و جا داری مناسب و صدای نسبتا کم میشی که خودروی هم رده روآ ینی پراید هرگز این امکان رو ب شما نخواهد داد.
  دوما کولری ک این ماشین داره حالا از رو شانس یا چیز دیگ واقعا معرکست. درسته جون موتور رو تا حد قابل توجهی کم میکنه اما بنظر من یکم مراعات تو تابستون و تو هوای خنک آهسته ب منزل رسیدن بهتر از تب و عرق تو پرایده.
  سوما شاسی این خودرو از نظر استحکام تو خندق هایی ک اتفاقی توش میوفتیم خیلی قوی تر از پرایده.
  من تو جاده مشهد با باد خیلی شدید ک فرمون رو از دستت میگرفت با حداکثر سرعت مجاز ن ب آسونی ولی با یکم دقت و محکم چسبیدن فرمون میرفتم در صورتی ک کسایی ک پراید داشتند تو جاده اونم با ۵ تا سرنشین جرات گاز دادن ب ماشین پر شتابشونو نداشتند. بیشتر از ٨٠ تا تمیتونستند بیان.
  پراید و روآ باهم خیلی فرق ها دارن و مزایا و معایبشون نسبت ب هم قابل مقایسست. پراید شتاب داره ک روآ نداره مصرفش پایینه ک روآ بالاست البته روآ موتورش تنظیم باشه تو جاده صدی ٧.۵ میسوزونه
  پراید دف جلوه و این ب شتابش کمک میکنه ولی روآ با موتور ضعیفش دف عقبه
  این مزایای پراید هم خوبه
  پرایدو روآ هر دو ب مکانیکی میرن هر چند وقت ی بار
  اما روآ برای فیلر گیری پراید برای تعویض رینگ پیستون
  ما ک تو جاده های ایران بیشتر از ١٢٠ تا نمیتونیم بریم
  برای همین من امنیت روآ رو ب شتاب پراید ترجیح میدم
  خدا شاهده ک ی پسر جوونم و دلم میخواد ب ماشین گاز بدم ولی وقتی تو پراید میشینم و بهش گاز میدم همزمان با صدای موتور قلبم میلرزه
  تورو خدا یکم فکر کنید و بعدش خرید کنید. من اصلا نمیگم روآ ماشین خوبیه ولی اگ ١٠ تومن پول داشته باشم هرگز پراید نمیخرم.
  اگرم ٢٣ تومن داشته باشم بازم پراید صفر نمیخرم
  اگرم مجانی بهم پراید صفر بدن خدا شاهده میفروشم و ۴٠۵ دسته دو میخرم. هر چند ک اونم ایراداتی داره ولی امنیت حرف اوله
  من مکانیک خودرو میخونم خودم میدونم تکنولوژی ساخت موتور پراید چقد جدید تره ولی من روآ رو ترجیح میدم
  توروخدا ب جون با ارزش خودتون و عزیزانتون اهمیت بدید و سراغ ماشین اون شرکت …نرید
  ورق استاندارد برای ساخت بدنه خودرو ١.۴ میلیمتره
  پراید داره با ٠.٨ میلیمتر بدنه میسازه
  قضاوت با شما
  امری داشتین باز در خدمتم

دیدگاه شما