پنج شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۲

پژو پارس

پژو پارس

خودرویی با همان شخصیت پژو ۴۰۵ که به عنوان یک گام کوچک در خودروسازی داخلی بشمار میرود. ظاهری جذاب و زیبا با چهره نسبتا خشن که بیشتر مورد علاقه مصرف کنندگان قرار گرفت.
این خودرو در روزهای اول با عنوان داخلی X9 تولید و سپس با نام پژو پرشیا به بازار عرضه شد ولی بدلیل مشکلات مالکیت معنوی چندی بعد به پژو پارس تغییر نام داد.

شباهت عینی فضای داخلی پارس با ۴۰۵ می تواند یک امتیاز منفی برای این خودرو باشد به طوریکه داشبورد در داخل کابین تقریبا همان پژو ۴۰۵ است البته با کمی تغییرات. گاهی اوقات نمی توان تفاوت ۴ میلیون تومانی این خودرو را با پژو ۴۰۵ درک کرد ولی به هرحال راحتی بیشتر صندلی ها، فرمان پذیری برتر، طراحی مناسب غربیلک فرمان، عملکرد بهتر جعبه دنده و کلاچ از جمله چهره خودرو تغییراتی هستند که این برتری نسبی را برای این خودرو فراهم کرده است.
از دید فنی خودروی پارس به عنوان یک برگ برنده برای کارخانه محسوب می شود چنانچه سازنده می تواند در شرایط خاص قیمت این محصول را کم و زیاد کند تا نتایج اقتصادی بهتری را بدست آورد.
این خودرو در اواسط سال ۷۸ به طور رسمی وارد بازار خودرو ایران شد البته قیمت این خودروی لوکس کشور همواره در نوسان بود که الان به عنوان خودروی بالای ۱۵ میلیون کشور مطرح است.
پس از تولید این خودرو در طی چند سال اول با نام پرشیا یا پارس مدل جدیدی به نام پارس ELX طراحی و تولید شد که از نظر ظاهری تغییرات زیادی نکرد و تنها کمی آپشن های خودرو افزوده شد اما موتوری جدید و پر قدرتی برروی این خودرو قرار گرفت و سواری با آن را جذاب تر نمود ولی بازهم این مدل نسبت به امکاناتش قیمت بالاتری بخود گرفت.
مشخصات پژو پارس
این خودرو وزنی معادل ۱۱۰۰ (KG) داشته و حداکثر وزن مجاز آن ۱۵۵۰ (KG) است. وزن بر روی محور اکسل جلو ۷۰۰ و در اکسل عقب ۴۴۰ کیلوگرم است.
طول این خودرو ۴٫۵ و عرض آن ۱٫۷ متر است و ارتفاعی معادل۱٫۴ متر دارد.
پوشش رنگ این خودرو نوع متالیک در رنگهای مورد تقاضای بازار است. سپر جلو و عقب تزریقی بوده و یک نوار محافظ جانبی سراسر بدنه را با زه نقره ای در بر میگیرد.
نور چراغ های ترمز عقب بسیار خیره کننده بوده و تفاوت شدت نور در لحظه روشن شدن چراغ ترمز عقب کمی زننده است. چراغ سوم ترمز بر روی طاقچه عقب نصب شده است همچنین دارای شیشه های رنگی با گرمکن عقب بوده و مجهز به سنسور دنده است. باک این خودرو ۷۰ لیتری است و مصرف ترکیبی آن ۹٫۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است و مصرف آن در شهر به ۱۳٫۲ لیتر نیز میرسد.
صندلی راننده دارای مکانیزم تنظیم ارتفاع بوده و کاملا ارگونومیک است. کمربندهای ایمنی جلو آن قابل تنظیم با گیره نگهدارنده است. کلیدهای شیشه بالابر درهای عقب روی کنسول وسط قرار دارد که گاهی دسترسی را بر خلاف هدف طراحی سخت میکند، زیر آرنجی تا شونده در وسط صندلی عقب ،آیینه بیرونی برقی، چراغ نقشه خوان، سیستم Immobilizer ضدسرقت و سیستم ترمز ABS از جمله دیگر امکانات این خودرو به شمار می رود.

پژو پارس تاکنون در چهار نوع پارس معمولی، پارس ۱۶ سوپاپ ، پارس اِگزک (Pars Exec) و پارس ئی‌ال‌اکس(Pars ELX) تولید و عرضه شده است.

مشخصات موتور پژو پارس

موتور پژو پارس چهار سیلندر خطی در کلاس حجمی ۱۷۶۱ cc است که در دو نوع معمولی و ۱۶ سوپاپ تولید می شود. نوع موتور معمولی این خودرو همچون دیگر موتورها از ۸ سوپاپ استفاده میکند به طوریکه هر سیلندر دارای یک سوپاپ وردی یعنی سوپاپ گاز و یک سوپاپ خروجی یعنی سوپاپ دود است که قدرتی معادل ۱۰۰ اسب بخار تولید می کند ولی در نوع دیگر از موتورهای تولیدی همچون موتور پارس ELX از ۱۶ سوپاپ استفاده شده است یعنی هر سیلندر دارای ۲ سوپاپ گاز و ۲ سوپاپ دود است که این باعث افزایش قدرت در موتور تا ۱۱۰ اسب بخار می شود.
موتورهای ۱۶ سوپاپ در مرحله مکش گاز یا مخلوط بنزین و هوا را به واسطه دو دهانه راحت و بهتر دریافت کرده و در مرحله تخلیه نیز دود را سریعتر از موتور خارج می کنند به عبارتی دیگر موتور در دورهای بالا که نیاز به تنفس بیشتری دارد به علت کافی نبودن زمان مکش و همچنین اینرسی و کندی گاز ورودی، موتور به سختی نفس میکشد که در این حالت موتور های ۱۶ سوپاپ با افزایش سطح مقطع دهانه سوخت را به بهتر دریافت کرده و به سرعت تخلیه می کنند.

تیپ های ارائه شده پژو پارس
موتور LFZ پژو پارس معمولی
موتور پژو پارس معمولی همان XU7JP موتور پژو-سیتروئن است که در اروپا با نام LFZ و در ایران L3 خوانده می‌شود. L3 یک پیشرانه ۴ سیلندر خطی به حجم ۱٫۸ لیتر با سوخت رسانی انژکتوری است که میل سوپاپ آن بر روی سرسیلندر بوده و یا به اصطلاحی OHC است که دارای ۸ سوپاپ و حداکثر توان ۱۰۰ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۵۳ نیوتن در متر در ۳۰۰۰ دور در دقیقه است. این پیشرانه توسط یک ECU مرکزی SAGEM SL96 کاربری و هدایت می‌شود. این موتور در خودروی سمند و ۴۰۵ در ایران و در پژو ۳۰۶، I 1.8 هشت سوپاپ و سیتروئن سارا ۱٫۸ I هشت سوپاپ بکار رفته که در ایران عرضه نشده است. این پیشرانه بهمراه مبدل کاتالیزوی اصلی دارای سطح استاندارد Euro II است.
پژو پارس ELX

موتور LFY پارس ELX
موتور این خودرو XU7JP4 پژو-سیتروئن است که در اروپا LFY و در ایران L4 خوانده می‌شود. L4 یک پیشرانه ۴ سیلندر خطی به حجم ۱٫۸ لیتر و سوخت رسانی تزریقی چند نقطه‌ای است که دارای دو ردیف میل سوپاپ در بالای سر سیلندر است که اصطلاحا به آن DOHC گفته می شود. در این موتور ۱۶ سوپاپ با تنظیم خودکار هیدرولیکی استفاده شده است. حداکثر توان ۱۱۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور ۱۵۵ نیوتن بر متر در ۳۵۰۰ دور در دقیقه است. این پیشرانه توسط یک ECU Bosch از خانواده Bosch Motronic MP 7.3 کاربری و هدایت می‌شود. این پیشرانه پیش از ئی‌ال‌اکس توسط پژو-سیتروئن در پژو ۴۰۶ LX 1.8 I سیتروئن زانتیا SX 1.8I شانزده سوپاپ و سیتروئن سارا VTS 1.8 I شانزده سوپاپ بکار رفته است این موتور بهمراه مبدل کاتالیزوی اصلی دارای سطح استاندارد یEuro III است.
استفاده از سیستم ترمز مجهز به ABS و EBD از دیگر تجهیزات این خودرو است بطوریکه دیسک‌ چرخ جلو پره‌دار و هوا-خنک و دیسک‌چرخهای عقب توپُر است.

پارس ELX (اِگزک سابق)
پارس ELX در ابتدای تولید با نام پارس اِگزک که مختصر executive بمعنی خودروی مدیران است تولید و به بازار عرضه شد، که با تولید بیشتر و افزایش تقاضا به ئی‌ال‌اکس تغییر نام یافت. حرفE در ابتدای نام ELX کماکان اشاره به گروه خودروهای تجملی مدیران دارد.
در مقایسه با پارس، امکانات اضافی پارس ئی‌ال‌اکس شامل امکانات مختلف از جمله سنجش مصرف سوخت لحظه‌ای دزدگیر، حسگرهای کمک به پارک، صندلی‌های برقی ورزشی بهمراه گرم‌کن و سردکن، داشبورد طرح چوب، آفتابگیر سرنشین، پیشرانه پر قدرت‌تر ۱۶ سوپاپه، ترمزهای دیسکی در هر ۴ چرخ بهمراه ای‌بی‌اس و ئی‌بی‌دی و بالاخره رینگ‌های آلومینیومی است.

پارس ۱۶ سوپاپ
این خودرو که به اندازه ELX مجهز و آراسته نیست، تنها یک پارس بهبود یافته در زمینه‌ موتور و ترمز عقب است. موتوری پرقدرت‌ تر که ۱۶ سوپاپ دارد با ترمزهای دیسکی در چرخهای عقب همانند چرخهای جلو است اما بر خلاف ELX دارای ABS و EBD نیست. ۱۶ سوپاپ از همان تقویت کننده خلأ یا vacuum booster سیلندر اصلی، با توزیع کننده و خطوط هیدرولیک پارس معمولی استفاده می‌کند.
تولید ۱۶ سوپاپ تنها در سال ۱۳۸۲ صورت پذیرفت و بلافاصله با ELX جایگزین شد. این خودرو بواسطه وزن کمتر نسبت به زانیتا و پژو ELX از شتاب بهتری برخوردار است و بدلیل سادگی قطعات استهلاک کمتری دارد.

تفاوت‌های ظاهری
ئی‌ال‌اکس دارای تایر ‎۱۸۵/۶۵ R15 است یعنی رینگ ۱۵ اینچ دارد که خودرو بالاتر می‌ایستد. قاب پشتی آینه بغل های ئی‌ال‌اکس دارای قسمت رنگی در بالا هستند، در حالی که پارس معمولی و پارس ۱۶ سوپاپ پشت آینه کاملاً رنگی دارند. آنتن رادیویی ELX کوتاه‌تر است چراغ سوم ترمز عقب ئی‌ال‌اکس در بالای شیشه قرار گرفته و از نوع LED است، در حالی که در پارس معمولی و پارس ۱۶ سوپاپ این چراغ در پایین شیشه و از نوع لامپی است. چهار حسگر دنده عقب بسیار برجسته روی سپر عقب وجود دارد. دیسک‌های ترمز عقب ELX از لابلای پره‌های رینگ آلومینیومی مشخص است. ردیف بالایی چراغ‌های عقب در ELX ‌های تیره رنگ با سایه تیره و در ELX ‌هایی با رنگ بدنه روشن نیمه شفاف هستند، درحالیکه این قسمت در پارس معمولی و پارس ۱۶ سوپاپ صورتی رنگ می‌باشد.
پارس ۱۶ سوپاپ هیچ تفاوت ظاهری با پارس معمولی ندارد. تنها در صورتی که از پشت و از زاویه کمی بالاتر به قسمت داخلی چرخ‌های عقب پارس ۱۶ سوپاپ نگاه کنید، با کمی دقت شلنگ ترمز هیدرولیک که بصورت خمیده و آویزان از اکسل به سمت قسمت زیر پیستون ترمز دیسکی رفته را می بینید که در پارس معمولی بجای این شلنگ، یک لوله نازک بطور مستقیم و از بالا وارد محفظه ترمز کاسه‌ای می‌شود که از نگاه عقب نمایی ندارد.
سیستم روغنکاری پژو پارس
روغن مورد استفاده در موتور پژو پارس روغنی با درجه گرانروی SAE 20 W 50 با کیفیت و سطح کارایی API SJ است. حجم روغن موتور مورد نیاز با فیلتر ۴،٨۵ لیتر است
انتخاب درست موجب افزایش طول عمر موتور و کاهش مصرف سوخت می شود.
کارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.
زمان مناسب برای تعویض روغن وابسته به کیلومتر کارکردی خودرو است و باید روغن در زمان پیشنهادی تعویض شود. البته کیلومتر خودرو نشان دهنده مسیر سپری شده است و باید دانست روغن موتور در خودروهایی شهری به دلیل وجود ترافیک و پرفشار بودن موتور روغن زودتر خراب می شود در صورتی که کیلومتر ثبت شده برابر زمانی است که خودرو بدون ترافیک حرکت میکرد.
هنگام چک کردن روغن خودرو توسط گیج، موتور باید خاموش باشد و خودرو در سطح صافی قراربگیرد، سپس گیج را پاک کنید و در قلاف خود قرار دهید. باید روغن تاخط بالایی باشد و اگر روغن کم شود از خط پایین کمتر نشود.
روغن به مرور زمان از رنگ شفاف کهربایی یا سبز خود به حالت تیره و سیاه درمیآید و نه تنها سیاه شدن رنگ دلیل بد بودن آن نیست بلکه نشان دهنده کارکرد درست روغن است ، روغن هیچگاه سفید یا شیری رنگ نشود زیرا علامت قاطی کردن آب با روغن است.
به یاد داشته باشید خروج دود آبی از اگزوز نشانه روغن سوزی است.
سرعت زیادخودرو، رانندگی پر بار، ترافیک سنگین، رانندگی در سرما قبل از گرم شدن موتور، خاموش و روشن کردن موتور به ویژه در سرما، رانندگی در هوائی مرطوب و پرگرد و غبار باعث کاهش عمر روغن می شود.

سیستم خنک کاری پژو پارس
آب کم کردن در موتور امری عادی نیست و باید بررسی شود. معمولا آب کم کردن دلایل مختلفی دارد ولی احتمال خرابی درب رادیاتور زیاد است سعی کنید در طول رانندگی به آمپر آب توجه کنید. بالا رفتن آمپر آب علتی دارد که باید بر طرف شود. موتور پارس بنا به ارتفاع بیشتر نسبت به رادیاتور نیاز به هواگیری دارد بنابراین هیچگاه هنگام گرم بودن موتور درب رادیاتور را باز نکنید.
آمپر آب به ۵ قسمت تقسیم می شود که از حالت C یعنی سرد تا به حالت H یعنی گرم مشخص شده است. آب به کمک ترموستات که مانع خروج آن از موتور به رادیاتور می شود زود گرم می شود و درجه آب به حالت وسط آمپر می رسد در این حالت ترموستات باز شده و آب خنک می شود و اگر آب گرم تر از حد نرمال شود فن رادیاتور روشن شده و رادیاتور و آب را خنک می کند.
در سیستم خنک کاری میزان دما توسط یک سنسور سنجیده شده و به قسمت ECU اطلاع داده می شود سپس واحد پردازش با مقایسه این دما با مقدارهایی که در واحد حافظه خود از قبل توسط استانداردهای معرفی شده توسط طراح موجود است، فرمانی را به پایه های مناسب مدار مجتمع ارسال می کند و رله مناسب توسط فرمان واحد پردازش فعال شده و با فعال شدنش رله و مدار فن شروع به کارمی کند به این بوسیله کنترل بیشتر و بهتری را در زمان خاموش و روشن بودن فن ها خواهیم داشت.
در این سیتم از دو فن استفاده شده که با توجه به شرایط متفاوت دمای موتور راه اندازی شده و با دور مناسبی جهت خنک کاری رادیاتور توسط کنترل رله ها بکار میروند.
جوش آوردن موتور
اگر آمپر آب تا خط چهارم بالا رفت موتور گرم است در این حالت اگر موتور را خاموش کنید فن به نشانه گرمای غیر معمول روشن می مانند اگر چراغ قرمز باطری روشن شده است به کناری بروید و قبل از گرمتر شدن موتور آن را خاموش کنید خواهید دید که تسمه پاره شده است. سعی کنید آن را تعویض کنید ولی اگر چراغ باطری روشن نیست موتور را خاموش نکرده و به حرکت خود ادامه دهید. با روشن کردن بخاری حرارت موتور را کم کنید این کار مثل پاشو کردن فردیست که تب دارد و اگر حرارت پایین نیامد به کناری بروید، پیاده شوید و بدون خاموش کردن موتور شرایط آن را بازدید کنید.
اگر نتوانستید موتور را خنک کنید و آمپر نیز به خط پنجم یعنی HOT رسید بدون خاموش کردن موتور با ریختن آب بر روی رادیاتور بدنه آن را خنک کنید توجه کنید که به هیچ وجه نباید بر روی موتور آب ریخته شود زیرا باعث ترک برداشن سرسیلندر و موتور میشود.
در این شرایط درب رادیاتور را شل کنید و با گذاشتن دستمالی خیس که آب آن گرفته نشده است بر روی رادیاتور مانع از سوختن دستتان و پاشش آب به سمت خود شوید.
دقت کنید که سوختگی حاصل از پاشش آب موتور بسیار شدید است و باید فاصله خود را از موتور در این شرایط حفظ کنید.
به این نکته خوب دقت کنید گاهی خودرو به علت خطایی جوش می آورد که در آن لحظه جبران پذیر نیست مثلا پارگی شلنگ آب یا سوراخ شدن رادیاتور، که روشن نگه داشتن موتور در این شرایط خطرناک است بنابراین موتور را باید خاموش کرد ولی اگر حرارت موتور بالاست باید هر ۲۰ ثانیه تک استارت بزنید تا مانع از چسبیدن قطعات و سوختن موتور شوید. برای اینکه موتور روشن نشود باید سیم کوئل دوبل قطع کنید تا شمعها جرقه نزنند این کار را تا ۱۵ دقیقه انجام دهید.
این خودرو همانند دیگر خودروها از نوع آب خنک است و با گردش آب توسط واتر پمپ که آب را از موتور به رادیاتور میرساند خنک می شود. حجم سیستم خنک کننده ۴،٧ لیتر است. نیمی از این حجم را ضد یخ و نیم دیگر را آب مقطر تشکیل می دهد.

به این نکات توجه کنید
درجه حرارت نرمال آب موتور در حدود ۸۰ تا ۹۳ درجه سانتیگراد است.
درب رادیاتور را هنگام گرم بودن موتور باز نکنید.
ضد یخ در هر چهار فصل استفاده می شود زیرا علاوه بر کاهش نقطه انجماد آب باعث افزایش نقطه جوش، جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی نیز می شود.
ضد یخ از خانواده الکلها بوده و در دو نوع اتانول و متانول گلیکول استفاده می شود.
بهترین زمان تعویض ضد یخ ابتدای فصل سرما است.
در مسافرتهای پر کار و گرم موتور را ناگهان خاموش نکنید.
اگر با خاموش کردن موتور فن سیستم خنک کننده روشن بماند موتور را خاموش نگذارید و روشن کنید و بعد از چند دقیقه و چند بار گاز دادن موتور را خاموش کنید و مطمئن شوید که فن خاموش شده است.
ترموستات موتور چهار فصلی است و هیچگاه برداشته نمی شود.
بخاری موتور با آب گرم فعال می شود و ترموستات باعث زود گرم شدن بخاری می شود.
هر ۱۵ روز یا بعد از گذشت ۱۰۰۰ کیلومتر، سطح آب را در رادیاتور بازدید کنید.
هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر سالم بودن تسمه پروانه را بررسی کنید توجه کنید که خلاصی تسمه بافشار دادن انگشت دست بر روی آن به اندازه ۱cm قابل قبول است.

سیستم انتقال قدرت پژو پارس
کلاچ این خودر از نوع تک صفحه ای خشک بوده و سیستم انتقال نیروی پدال از نوع سیمی می باشد.
گیربکس ۵ سرعته می باشد یا ۵ دنده دستی طراحی آلمان است. دیفرانسیل در محور جلو نیرو را به چرخها می رساند.
بیشترین گشتاوری که این گیربکس می تواند انتقال دهد ۱۸۰نیوتن بر متر می باشد. جنس پوسته ی این گیربکس از آلومینیوم بوده و وزن آن بدون روغن ۷٫۳۲ کیلوگرم می باشد.
حجم روغن گیربکس مورد نیاز ۲٫۵ لیتر با درجه گرانروی SAE 75 دبیلو ۸۰ است.

در خودروهای اتومات
هرگز هنگام حرکت خودرو را در دنده N قرار ندهید. در سرعتهای بالای ۱۵۰ کیلومتر دسته دنده را در وضعیت ۳ یا ۲ و ۱ قرار ندهید.
قبل از توقف کامل دسته دنده را در وضعیت R یا P قرار ندهید.
برای دستیابی به حداکثر قدرت پدال را تا انتها فشار دهید. این عمل باعث کاهش دنده یا معکوس می شود که به این عمل کیک دان می گویند.
در خودرو های گیربکسی اتومات باید جلوی خودرو را بلند کرد. در غیر این صورت می توان با اضافه کرن ۲ لیتر روغن گیربکس اتومات با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت در مسافت ۵۰ کیلومتر خودرو را بکسل کرد در این حالت دسته دنده در حالت N خواهد بود و د ر انتها باید روغن اضافی را تخلیه نمود.

نوع تایر ۱۸۵/۶۵R14 فشار باد تایر در ۲۹ تا ۳۰ PSI است که در خودرو های گاز سوز تا ۳۴ PSI نیز باد زده می شود که باید هنگام سرد بودن باد تایر را تنظیم کرد.
•هیچگاه پای خود را بی جهت برای مدت طولانی روی پدال کلاچ نگه ندارید زیرا بلبرینگ کلاچ درگیری بیشتری پیدا می کند و عمر آن کم می شود.
•نیم کلاچ طولانی باعث سوختن صفحه کلاچ می شود.
•اگر پدال کلاچ بالا و بالاتر عمل می کند لنت صفحه کلاچ ضعیف شده و در حال تمام شدن است.
•اگر در حالت حرکت در دنده های بالا بخصوص هنگام شتابگیری خودور بی جهت گاز می خورد صفحه در حال تمام شدن است.
•اگر در ابتدای نیم کلاچ کردن خودرو میلرزد دیسک کلاچ خودروی شما تاب دارد که با گرم تر شدن کلاچ و کولر کشیدن در سر بالاییها بیشتر دیده می شود.
•اگر دنده به سختی جا می رود کلاچ را رها کنید و یک بار دیگر کلاچ بگیرد.
•اگر دنده در سرما بد جا رفته و با گرم شدن خودرو دنده راحت جا می رود روغن واسکازین غلیظ است.
•اگر دنده راحت جا می رود ولی با گرم شدن موتور بد جا می رود فنرهای دیسک کلاچ ضعیف شده است.
•پس‌ از طی ‌هر ۴۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ کیلومتر لازم‌ است‌ میزان‌ واسکازین بازدید شود و در فاصله‌ ۸۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ کیلومترکاملا تعویض‌ گردد.
•دنده برنجی در گیربکس وظیفه هم سرعت کردن دو دنده درگیر شونده را دارد.
•دنده عقب به علت استفاده از یک دنده آزاد در ارتباط بین دنده ها معمولا بد جا می رود و با صدای زوزه خاصی کار می کند در صورت جا نرفتن دنده عقب ابتدا دنده ۲ یا ۳ رابگیرد وسپس به دنده عقب بروید.
•صدای زوزه در دورهای بالا ناشی از خلاصی دنده های دیفرانسیل است ولی اگر صدای زوزه در دورهای پایین شنیده می شود نشانه خلاصی دنده های گیربکس است.
•نشتی روغن در پارکینک خودرو از قسمت گیربکس و دیفرانسیل نشانه نشتی واسکازین است که ناشی از خرابی کاسه نمد یا ترک پوسته آن می باشد.
•هیچ وقت بادنده مرده بخصوص هنگامی که موتور زیر بار است رانندگی نکنید.

سیستم کنترل حرکت:
فرمان پارس از نوع دنده شانه ای با سیستم هیدرولیکی ست که قابلیت تغییر ارتفاع بر حسب قد راننده را دارد.
تعداد دور چرخش فلکه فرمان ۱/۳ دور است یعنی از وسط فرمان ۱٫۵ دور به سمت راست و ۱٫۵دور به سمت چپ می چرخد و قطر دایره چرخش خودرو۱۱ متر است.
ترمز این خودرو هیدرولکی دومداری ضربدری است. به این مفهوم که یک لوله از سه راهی پمپ ترمز به چرخ سمت راست جلو و سمت چپ عقب و از لوله دیگر به چرخ سمت چپ جلو و چرخ راست عقب ارتباط می یابد.
سیستم ترمز مجهز به بوستر خلائی بوده که نیروی پای راننده را به هنگام ترمز گیری افزایش می دهد. در پارس معمولی ترمز چرخ های عقب از نوع کفشکی و ترمز چرخ های جلو از نوع دیسکی است که در نوع پارس ۱۶ سوپاپ ترمز های عقب نیز دیسکی توپر و جلو دیسکی پردار استفاده شد و در پارس ELX از سیستم ABS استفاده شد.
لاستیکها در پارس معمولی ۶۵/۱۸۵ R14 و در ELX تایر ‎۱۸۵/۶۵ R15 است یعنی رینگ ۱۵ اینچ دارد که داراس سرعت بیشتری است.
سیستم تعلیق این خودرو در محور جلو مستقل از نوع مک فرسون و در محور عقب مستقل از نوع فنر پیچشی یا تورشن بار است.
•هیچگاه در سرپایینی ها موتور خودرو را خاموش نکنید چون همانطور که در کتاب دو نیز صحبت شد بوستر ترمز به موتور وابسطه است و از کار می افتد.
•کم شدن روغن ترمز بررسی و از نشتی آن جلوگیری شود، هیچگاه روغنهای ترمز از رنگهای مختلف را با هم ترکیب نکنید.
•لنتهای ترمز جلو همیشه زودتر از عقب تمام می شوند. روشن شدن چراغ لنت روی داشبورد نشاندهنده خرابی لنتهای جلو است.
برق خودرو پارس:
باتری مورد استفاده در این خودرو باطری ۱۲ ولتی از نوع سربی اسیدی با توان ۶۰ آمپر است. برای شارژ از سیستم آلترناتور یا همان دینام استفاده میشود. آلترناتور که حرکت خود را از موتور به وسیله تسمه می گیرد به هنگام روشن بودن موتور ولتاژی برابر ۱۴ولت و شدت جریانی معادل با ۸۰آمپر را تولید می کند.
استارت این خودرو موتور الکتریکی می باشد که با برق ۱۲ ولت شروع به کارکردن می کند و همچنین توانی حدود ۱٫۱ کیلو وات را دارا می باشد.
خالی شدن باطری از جمله معایب احتمالی ست که ناشی از روشن ماندن چراغهای کوچک، چراغ صندوق و غیره و یا از برق دزدی سیم کشی خودرو است که با بازکردن اتصال سرباطری و خالی نشدن آن میتوان به برق دزدی خودرو پی برد.
هیچگاه آب باطری کم نشود. در صورت کم شدن آب باطری از سطح صفحات باطری به آن آب مقطر اضاف کنید در باطریهایی که MF یا اتمی هستند چشمی باطری را نگاه کنید که باید سبز رنگ باشد سیاه شدن چشمی نشان دهنده ضعیف بودن و دشارژ بودن باطری است.
ابتدا سنسورها که وظیفه ارسال اطلاعات به ECU رادارند
۱٫سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است.
۲٫سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
۳٫سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود.
۴٫سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند روی دریچه گاز بسته می شود.
۵٫سنسور ضربه: خودسوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش میدهد و روی بدنه قراردارد.
۶٫سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود.
۷٫سنسور دمای آب : دمای آب خنک کاری را گزارش می دهدکه روی سر سیلندر پشت ترموستات بسته می شود.
۸٫سنسور میل سوپاپ : تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قراردارد.
۹٫سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ : اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفود گاز بسته می شود.

اجرا کنندگان و عملگرها
۱٫رله دوبل: رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند.
۲٫کوئل دوبل: تقویت کننده برق برای شمعا که دارای چهار برجک فشار قوی است.
۳٫انژکتور :عامل تزریق سوخت در موتور
۴٫پمپ بنزین : عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت
۵٫شیر برقی کنیستر: شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور
۶٫گرمکن دریچه گاز : گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی و تنظیم درست دور آرام موتور
۷٫گرمکن سنسور اکسیژن : پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور
۸٫رله فن خنک کار : فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور
۹٫رله کولر : کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر
۱۰٫استپر یا موتور پله های : تنظیم کننده دور آرام در حالت در جا و شرایط پر بار
۱۱٫چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد

ECU یا واحد کنترل الکترونیکی که کنار بوستر قراردارد و وظیفه دریافت اطلاعات تحلیل و ارسال دستور را دارد.
پارس جزو اولین موتورهای انژکتوری به کاررفته در محصولات ایران است.
بازدید از سیستم سوخت وجرقه
•شمعهای این موتور همگی در فاصله ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود
•بیاد داشته باشیم نقش شمع در کارکرد صحیح موتور و کاهش مصرف سوخت مهم بوده وزمان سرویس آن نیز از وظایف مصرف کننده است
•فاصله دهانه شمع در موتورهای انژکتور ۰٫۹ میلیمتر است که بعد از تمیز شدن دهانه شمع توسط آچار فیلر این فاصله اندازگیری می شود
•وایرهای شمع که برق تقویت شده کوئل را به شمع می رسانند به مرور زمان دارای مقاومت کاری شده و باعث ضعف جرقه می شوند که تا فاصله ۸۰۰۰۰ کیلومتر باید تعویض شود
•فیلتر هوا در فاصله ۸۰۰۰ کیلومتر تعویض گردد که و در این فاصله با فشار باد و تکان دادن آن باید تمیز شود
•صافی بنزین در سیستم انژکتور باید در فاصله ۲۰۰۰۰ کیلومتر تعویض شود
•استپر، دریچه گاز، سنسور دور موتور ریل و سوزن انژکتور در سیستم انژکتور باید هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر بازدید و درصورت نیاز توسط شوینده انژکتور تمیز شود
•سر وصدای زیاد موتور بخصوص در ابتدای روشن شدن موتور ناشی از لقی سوپاپها بوده که باید فیلر گیری شود
•صدای جیغ تسمه در ابتدای گاز دادن نشانه شل بودن تسمه است که در صورت نو بودن تسمه برای کاهش صدا، چند قطره مایع ظرف شور روی آن بریزید
•هیچ گاه نگذارید در موتور های انژکتوری بنزین تمام شود زیرا احتمال سوختگی پمپ بنزین وجود دارد
•پمپ بنزین روا بر روی بدنه در زیر خودرو بسته می شود

اگر موتور روشن نمی شود…
اگر در جایی موتور خودروی شما روشن نمی شود به این نکات توجه کنید:
اگر استارت ضعیف میزند و یا اصلا نمیزند و صدای تقه ممتد شنیده می شود بی شک باطری ضعیف است که با هل دادن و باطری به باطری می توان مشکل را برطرف کرد.
ولی اگر موتور استارت می زند و موتور روشن نمی شود قبل از هرچیز سویچ اینرسی که در سمت گلگیر شاگرد قراردارد را فشار دهید که در صورت قطع شدن برق تجهیزات اصلی قطع می شود و اگر وصل است ابتدا باید از وجود بنزین در ریل سوخت و جرقه در سرشمع مطمئن شد. بنابراین ابتدا شلنگ ورودی بنزین به ریل سوخت را باز کرده و در داخل ظرفی قرار می دهیم و سوئیچ را باز می کنید. با باز کردن سوئیچ بنزین از لوله خارج می شود اگر بنزین داریم ولی پمپ ینزین کار نمیکند ابتدا فیوزها را با توجه به تصاویر چک کنید و اگر فیوزها سالمند به خرابی رله دوبل و سوختگی پمپ بنزین شک کنید.
در مرحله بعد جرقه سر شمع را بازدید کنید برای اینکار یکی از وایرهای شمع را باز کرده و کنار بدنه قرار داده و استارت بزنید اگر جرقه در سر شمع دیده شد نشانه سلامتی رله دوبل و سوختگی پمپ بنزین است .
اما در شرایطی که بنزین به موتور میرسد وجرقه سر شمع رویت نمی شود مشکل از سیستم برق خودرو است که مجددا به سلامتی رله دوبل و سوختگی کوئل دوبل شک خواهیم کرد.
رله دوبل همانطور که از اسمش مشخص است دارای دو رله است که احتمال خرابی هر دورله وجود دارد که حتی میتوان این رله را باز کرد وکنتاکتهای آن را با دست به هم متصل کرد.
از احتمالات دیگر خرابی سنسور آب یا سنسور دور موتور و حتی خرابی ECU می باشد.
خرابی ECU باید توسط افراد متخصص بازدید و بررسی شود. معمولا برای تشخیص درست خطا از دستگاه دیاگ استفاده می شود.
دیاگ یا عیب یاب با تعریف فضای نرم افزای و برنامه الگوریتمی ECU اطلاعات مربوط را از خودرو دریافت نموده و در تصویر به کاربر نشان میدهد. ECU از طریق یک کابل ارتباطی به دستگاه متصل می شود و هر خودرو دیاک مخصوص به خود را دارد.
یکی از نکات قابل توجه در خودروهای انژکتور حافظه موقت و دائمی ECU است که می تواند دچار خطا شود. بطوریکه موجب عدم تحلیل درست اطلاعات شده و خودرو با لرزش زیاد خاموش شدن، سکته یا CUTOFF در دورهای بالا مواجه است که نیاز به دوباره خوانی یا اصطلاحاتجدید حافظه است.
اما بازخوانی یا تجدید حافظه ECU جهت تثبیت یک روال کار تنظیم شده و کاملا مشخص برای موتور است. برای اینکه موتور بتواند این مقادیر را سریعتر بازیافت کرده و به کارکرد عادی و ایده آل خود نزدیک شود لازم است مراحلی به موتور یاد داده شود.
در این روش
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه ببندید.
سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
استارت زده و بدون گاز دادن خودرو را روشن کنید و تا ۱۵ ثانیه گاز ندهید.
حداقل به مدت ۱۵ دقیقه خودرو را برانید. در این حالت سعی کنید سرعت خودرو را در تمامی حالات اعم از دور آرام و فول گاز برسانید و به ویژه در دورهای ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ حرکت نمایید.
برای انجام این کار باید موتورگرم باشد.
دور موتور بالای ۴۰۰۰ RPM برده چندین بار به مدت بیش از ۵ ثانیه سرعت را کاهش دهید و برای مدت ۲ ثانیه تا به انتها پدال گاز را فشار دهید.
دنده ها را معرفی کنید:
با همه دنده ها ۵۰ متر حرکت کنید به غیر از دنده عقب
حال به مدت ۱۵ دقیقه در دنده های مختلف این به حالت پرگاز حرکت می کنیم تا شرایط مختلف و نوسان آن برای ECU تفهیم شود.
سعی کنید در هنگام تجدید حافظه خودرو تک سرنشین باشد و در یک سطح کفی قرار بگیرید.
توجه کنید که اگر عیب دائمی باشد و حتی با پاک شدن موقت از حافظه موقت ecu با باز شدن دوباره سوئیچ این عیب مجددا در حافظه بازمیگردد.
روشن شدن چراغ چک انژکتور نیز میتواند ناشی از خطاهای موقت قطعات در ECU باشد که گاه می توان با برداشتن سر باطری قطب منفی به مدت ۱۵ دقیقه و یا ۴۰ بار روشن و خاموش شدن خودرو که در طول مدت طولانی باید صورت گیرد میتوان این چراغ را خاموش کرد.
تسمه ها: دو نوع تسمه در موتور پژو پارس استفاده می شود. نوع اول تسمه شارژ است که دیده می شود و می توان با لمس کردن و دیدن شرایط ظاهری آن را تشخیص داد. البته باید این تسمه را در فاصله ۳۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کرد و در طی ۱۰۰۰۰ از نظر سلامت و کشش و شرایط ظاهری بازدید و بررسی کنید. هرگونه پوسیدگی و ترک نشانه خرابی و احتمال پارگی این تسمه است.
اگر کنار گلگیر سمت شاگرد بایستید این تسمه را به راحتی می بینید. این تسمه نیروی چرخشی موتور را به دینام پمپ، فرمان هیدرولیکی، کمپریور کولر میرساند. پارگی این تسمه موجب روشن شدن چراغ قرمز باطری و سفت شدن فرمان می شود و در صورت ادامه دادن آمپر آب بالا رفته و موتور جوش می آورد. در این حالت علت جوش آوردن از کارافتادن واتر پمپ نیست بلکه بواسطه کار نکردن دینام باطری ضعیف شده و برق فن سیستم خنک کاری تامین نمی شود و موتور جوش می آورد. دقت کنید در این ارتباط واتر پمپ توسط تسمه تایم با موتور درگیر است.
تسمه دوم که دیده نمی شود تسمه تایم است و برای تعویض آن باید به کیلومتر خودرو توجه کرد. در خودروی پارس عمر این تسمه ۸۰ هزار کیلومتر است که در تایم خود باید تعویض شود. عدم تعویض به موقع و پاره شدن این تسمه موجب خاموشی موتور میشود و آسیب جدی به موتور خواهد شد. در خودروهایی از جمله پارس تعویض این تسمه کاملا اقتصادی تر از زمانیست که این تسمه خود پاره شود. شتاب زیاد معکوس کشیدن و خودرو را با دنده روشن کردن از دلایل پارگی این تسمه می باشد.
با تشکر از شما دوستان و همراهان مجموعه اتومبیل من.
این چکیده ای از دانستنی های پژو پارس خودروی شما بود امیدوارم در برنامه های بعدی ما را همراهی کنید

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=5987
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :
 1. حسن جعفری
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با درود
  سطح آب رادیاتور پژو پرشیا چقدر باید باشد و چگونه تنظیم میشود؟
  با سپاس

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   وا

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   تا قسمت max که رو محل ریختن اب رادیات هست

  • سعید شاهوار
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   باسلام خودروی بنده پارس موتور زانتیا میباشد .که سرسیلندر وسوپاپ به گفته مکانیک ویدکی فروش اروپایی میباشد.سوال اینکه اگر اروپایی باشد و۱۸۰۰موتور باز هم به کنیستر تهویه نیاز دارد .

  • مهدی
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام.تست سطح آب رادیاتور پژوپارس صبح ها که موتور سرده باید چک بشه و تا زائده ۳۰سانتی لبه رادیاتور باید آب رادیاتور داشته باشد.موفق باشید

 2. ادریس دلارامی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام
  عالی بود ای ول

 3. علی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  دلیل صدا دادن و سوت کشیدن تسمه دینام در موتور 405 چیست؟ با درنظر گرفتن این که تسمه نو می باشد؟

 4. بابك
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  خيلي كامل بود! ممنون

 5. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ترک خوردگی یا به اصطلاح قاچ قاچ شدن پشت تسمه در 405 از چیه البته تسمه نو هم همینجوری شد البته سطح شیار دار تسمه؟

 6. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ممنون عالي بود

 7. payam
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام لطفآ جهت تعویض لنت عقب پارس elx دیسکی تو ضیحاتی بدهید .ممنون

 8. reza
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  واقعا که دست مریزاد
  ساده و مفید بود

 9. ناصر
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام خیلی خوب بود.مرسی

 10. بهزاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام
  مي خواستم بدونم در خودروي سمند وقتي روشن نميشه مي خواي با حل دادن روشنش كني امكان داره تسمه تايم خراب بشه و يا تاثيري بر استهلاك تسمه تايم داره؟

 11. علی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام ممنون استفاده کردیم

 12. davood
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  چراغهای دنده عقب (پارس) من روشن نمیشن اصلا برق نداره. نمیدونم از چیه لطفا راهنمایی کامل کنید

 13. پري
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  قيمت؟

 14. رضا ل
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  واقعا مطالب مفید بودند از شما بسیار تشکر میکنم

 15. حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام خیلی کامل وعالی بود من خودم یرشبا دارم خیلی راضیم.برا افزایش سرعت ماشین باید چکار کرد ماشین بیشتر از سرعت نرمالش حرکت کنه بدون اینکه به موتور فشار بیاد ممنون میشم راهنمایی کنی برام ایمیل بفرستید منتظرم مرسی

 16. حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  اگه کسی elx برا فروش داره خبر بده09189153484

 17. رحمان خبازی ملکی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  خودرو من پژو پارس مدل 85 میباشد گاهی وقتها صدای غیرمتعارف موتور به داخل می آید هم در درجا گاز دادن و هم در سرعت علت چیست متشکرم

 18. میثم
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام با اینکه ماشینم پرایده ولی خیلی استفاده بردم. ممنون

 19. حمید رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام
  من مالک پژو پارس مدل 85 هستم. مدتی است که چراغ چک به دلیل خطای سنسور ضربه روشن مانده و با دیاگ برای 3-4 روز خاموش شده و مجددا روشن میگردد. همچنین سنسور را تعویض نموده و مشکلم برطرف نگردیده است. لطفا راهنمایی نمایید.
  با تشکر

 20. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  بسیار عالی بود ممنون

 21. محمدرضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام. میشه روی پژوپارس دو کانه سوز آینه های بغل راهنما دار برقی نصب کرد؟

 22. مراد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  پژوپارس مدل90با50000کارکردرنگ سفید27000000تومان می ارزه یا نه
  جواب بده؟

 23. احمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  زول سپاس

 24. اسداله
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  من یک پژوپارس دارم که ایموبلازر داره ولی چند وقته که اذیتم می کنه . بعضی وقتا سوئیچ رو که باز می کنم در عین حالی که تمام چراغ های پشت آمپر روشن میشه ولی صدای پمپ بنزین به گوش نمی رسه و در نتیجه ماشین روشن نمیشه . باید سوئیچ رو در بیارم و با کمی مکث دوباره و شاید بعضی مواقع ده ها بار این کار رو تکرار کنم تا بالاخره پمپ بنزین فعال بشه و ماشین روشن بشه . چندجا بردم دیاگ زدن . ولی به نتیجه ای نرسیدم . میگن باید ایموبلایزرش رو حذف کنی . خیلی اذیتم میکنه . لطفا اگه کسی علتش رو میدونه راهنماییم کنه .

  • mehran--urmia
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   با سلام من هم همین مشکلات داشتم شما پمپ بنزین تون خراب شده یک پمپ ابی رنگ که زیر ماشینته باید عوض کنی قیمت پمپ خوبش 150تومن بود الان نمیدونم چنده.. اما این عادیه چون این پمپ ها یه عمری دارن بعدش زغال تویه پمپ تموم میشه و از پمپ صدای حرکت بنزین نمیاد بهتر که بری ایرانخودرو

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   09393159141 بزنگ بگم از چیشه

  • حسام
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   داداش فقط پمپ بنزینتو عوض کن دوروبر 40تومن بیشتر نیست پمپ با کاورش 170تومن که ارزش نداره.
   مشکل از پمپه نیمسوزکرده

 25. محسن .
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من یه پرشیا دارم بالای 170 تا نمیره باید جیکارش کرد. ممنون میشم راهنماییم کنیم

  • حسام
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   شمعهاتو دریچه گازتو چک کن

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   شمع سوزنی توپ بنداز اگه یورو ۴ هست کاتالیزورش رو حذف کن ببر پیش یه ادم ماهر که تخصصش توی دیاگ و ecu باشه بگو چنتا پارمتراش رو تغییر بده که بشه موشک!

 26. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام من یه پارس 16سوپاپ مدل88دارم از روزی که تسمه تایم ماشینو تعویض کردم دور موتور بعضی وقتها بالا و پایین میشه و ماشین شتاب اولیش کندتر شده قبلا بهتر بود در ضمن صبحا موقع روشن شده 30ثانیه دود آبی میده استپرهم تعویض کردم اگر ممکنه راهنمائیم کنید با تشکر از شما.

  • حسام
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   واشر سرسیلندرت نیم سوزه

  • امین
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   آقا محمد سلام،احتمالا تایمش رو درست نگرفتن،چون 16سوپاپ هست خیلی حساسه،ببر یه تعمیرکار واردی که یه بار دیگه تایمش رو بگیره.

 27. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ببخشید مدلش 83بود اشتباه نوشتم.

 28. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  دستتون دردنکنه عالی بوداستفاده کردم پژوپارس من78معمولیه ولی ازش راضیم

 29. محمد حسین شعبانی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام
  من یک پارس مدل 90 اتوماتیک دارم که بعضی اوقات ابتدای راه افتادن ، وقتی دنده را عوض می کند با یک تکان شدید دنده جا میرود و بعد از آن هم دیگر دنده عوض نمی شود و معکوس هم نمی کشد.( حتی وقتی بایستی و دوباره راه بیفتی ).فقط در صورتی به حال عادی برمیگردد که خاموش و دوباره روشن گردد.در ضمن روغن گیربکس فول و در حدود 58000km کارکرد دارد.می خواستم بدونم دلیل این مشکل چیست ؟
  با تشکر

 30. محمد حسین شعبانی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  مشخصات روغن گیربکس اتوماتیک پژو پارس چیست؟ و در ازای چقدر کارکرد باید تعویض شود؟

 31. فرزام
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  خیلی ممنون

 32. مسعود
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  چراغ چك پژو پارس دو گانه روشن شده و روي گاز هم نمي رود
  لطفا علت؟

 33. مسعود
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  به غير از توجه به ميزان كاركرد كيلومتر چه راهي براي تشخيص زمان تعويض تسمه تايم وجود دارد؟

 34. علي رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ممنووووووووون

 35. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  من یه ماشین 405glx مدل 82دارم موقع تعویض دنده در حالت معکوس از 4 به 3 صدای بدی میده دلیلش چیه؟؟

 36. امین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام ،من ماشینم پارس ELX مدل 84 هست.چراغ چکش مدتی روشن شده،دستگاه دیاگ عیب ازکتور 3 رو نشون میده من جاش رو با انژکتور 2 عوض کردم بازم میزنه انژکتور 3،سیم کشی رو هم کامل چک کردم بازم نشد،یه ECU هم مدل خودش انداختم بازم نشد،البته بعضی وقها چراغ چک خاموش میشه ولی تو سرعتهای 170 به بالا روشن میشه،راهنمایی کنید

 37. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام من یه پارس tu5 دارم وقتی ماشین سرده دور موتور در لحظه ای که خودرو روشن میشه باید تا چند بالا بیاد ؟ بالای یک یا زیر یک ؟

 38. رضا پژو پارس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  من یه سوالی داشتم ماشین من مدل87 هستش روز های بارانی یا برفی صندوق عقب ماشینم پر از اب میشه چه ایرادی داره دماشینم باید چیکار کنم؟

  • فرشید
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   زیر گلگیرهای عقب رو چک کن اگه ماشین در حالت درجا یعنی بدون حرکت زیرباران آب داخل جعبه میره واشر دور صندوق خرابه اما اگه در حین حرکت این اتفاق می افته که زیر گاگیر ها لبه پرس شده صندوق و گلگیر از هم باز شده

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام روی چراغرعقبت چک کن..

 39. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  واقعا عالی. من که بخش بخش کردم تا بتدریج بخوانم و همه اش را یاد بگیرم. ضمنا متن را برای استفاده بعدی دانلود کردم.
  یک سوال. پارس مرا دزدیده بودند حالا که پیدا شده خیلی از وسایلش نیست از جمله کامپیوتر. کامپیوتر را با کلی جستجو از ایساکو خریدم و کار کرد (خیلی ها می گفتند کامپیوترها با هم تفاوت دارند و ممکن است به ماشین من نخورد) بعد از مدتی فهمیدم بخشی از کلیدهای داشبورد از جمله بخاری، گرم کن شیشه عقب، و غیره کار نمی کنند. نمی دانم مربوط به فیوزهاست و یا کامپیوتر ایراد دارد؟ راهنمائی لطفا. فیوز بخاری کدام است؟ باید همه فیوزها را چک کرد؟

 40. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  عالی بود مرسی

 41. کامبیز
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام خدمت شما من ماشین پرشیا مدل 85 دارم نمیدونم چرا وقتی بنزین میزنم ماشین یکدفعه ول میکنه بعد دوباره میگیره انگار که در حال حرکت هستید و یکی شما را میگیرد لطفآ راهنمایی کنید با تشکر

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام داداش این اشکال پژو پارس منم داره البته شاید از پمپ بنزینت باشه اما 90 درصد از وایر که برق خوب نمیتونه برسونه به شمع و ماشین کب داره موقع شتاب.

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   فیلتر بنزین رئو عوض کنید

 42. mohammad
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  من پژو پارس خریدم درب سرنشین عقب هر دو صدمه دیدن میخوام تعویضش کنم میخواستم بپرسم که چقدر برام تموم میشه؟؟؟ کارت طلایی هم داره ماشینم صفره …

 43. جنتلمن
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  عالی بود ممنون فقط یک نکته ای بگم: به پژو پارس در فرانسه میگن پژو406یعنی یه ورژن بالاتر از405

 44. mohammad
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  کسی نیست جوابه منووو بده؟؟؟

 45. mohammad
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  javab mikham…….

 46. Ali
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من پارس ۹۱ دوگانه دارم بعضی وقتها ناگهان خاموش میشه و دو باره با چند استارت روشن میشه ماشین نه ریپ میزنه نه صدای غیر عادی داره فقط گاهی وقتها دور موتور هم بالا وا میسه که در این حد توی پژو و سمند عادیه حدس میزنید مشکل چیه؟ ممنون

 47. حسن
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام وتقدیم بهترین احترامها
  مطالب بسیار ارزشمند ومفیدی را بیان فرمودین
  بنده پارس سال مدل 92 دارم از روزی که خریدم صدای فن رادیاتور دور کند داخل اتاق شنیده میشه نمایندگی مرکزی بردم میگن طبیعیه
  موندم با این صدا چیکار کنم
  خواهشان راهنمایی کنید

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام. داداش اون صدای فن بخاری ماشینته زیر داشبورد سمت شاگرد با دور کم کار میکنه که ممنکنه اتصالی داشته باشه

 48. وحید
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام.پرشیا مدل 83 دارم تازه سر سیلندر رو عوض کردم با تما وسایلش وقتی سر سیلندر رو بستند گازکه میدم ماشین صدای رخ رخ میده(دور موتور روی یه درجه بالای 20 باشه کاملاصداش مشخص میشه)چه کار کنم لطفا راهنمای کنید

 49. احمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سپاس فراوان از اطلاع رسانی و راهنمایی های خوبتان

 50. atm1370
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  من یک پژو پارسelx مدل90 دارم نمیدونم چی شد که دیگه روشن نمیشه . برق پشت آمیر هم داره ولی رو استارت که میرم استارت نمیخوره علتش چیه؟ فیوزی برای استارت داره؟

 51. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  فروش فوری دهه فجر پارسelxثبت نام کردم هنوز ماشینو تحویل نگرفتمه کسی هست که تحویل گرفته باشه

 52. بابک
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام، من پژو پارس معمولی مدل 87 دارم تو دنده دو وقتی دور موتور پایینه انگار بنزین به ماشین نمیرسه کپ میکنه شمع و وایر و پمپ بنزین رو عوض کردم تاثیر نداشت راهنمایی کنید ایراد از کجاست ممنون.

 53. بهزاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام و خسته نباشید
  پرشیا 85 دوگانه سوز (کارخانه نیست) دارم ،شتابش خیلی کمه و خوب گاز نمیخوره یعنی 140 150 تا خیلی سخت می ره ،صبحها هم 3-4 استارت کار می کنه (استپ موتور هم عوض کردم ،فرقی نکرد) .فیلتر هوا رو کلا اسپرت کردم .روغن موتور هم تازست
  لطفا راهنمایی کنید .

 54. مسعود
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  واقعا ازت ممنونممن سه ماه بود که درگیر این رله دوبل بودم سیصد هزار تومن خرج کرده بودم درست نمیشد دستت درد نکنه

 55. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام خسته نباشید
  پژو پارس دوگانه کارخانه مدل 90 صبحها موقع روشن شدن موتور چند ثانیه ای می لرزد علتش چیه؟

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   احتمالا واشر سرسیلندر نیمسوز شده. احتمالا آب هم کم میکنه و داخل رادیات روغن هم هست.

 56. میلاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام یه سوال داشتم حداکثر شیبی که پژو پارس میتونه روش حرکت کنه چند درجه هستش؟

 57. حامد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من یک پژو پارس سال صفر خریدم دو هفته ای هست سوارش میشم گاهی بوی سوختنی از داخل کابین میاد نمیدونم واسه چیشه همیشه نیست روانم ریخته بهم به نطرتون مال چی میتونه باشه؟

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   عزیزم واسکازین نشتی داره میریزه رو صفحه کلاچ. صفحه چرب شده جنسشم خوب نیست داره میسوزه. تو سربالایی یهو میلینی از چرخات دود زده بیرون که فاتحه صفحه خونده میشه. ببرش نمایندگی بازدید صفحه کلاچ بشه.

 58. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام يك سوال دارم لطفا” راهنمائي كنيد ،
  خودرو پژو پارس مدل84 دارم كه تازه سرسيلندر را تعمير كردام .
  زماني كه خودرو روشن هست و گرم مي شود چراغ STOP و روغن و باطري گاهي اوقات شروع به چشمك زدن مي كند كه با گاز دادن خاموش مي شوند و مكانيك گفت از اويل پمپ هست و آن را تعويض نمود بازه هم روشن شد گفت از فشنگي روغن هست و اين قطعه را نيز تعويض نمود و هنوز هم بهتر نشد و اين چراغها روشن مي شود لطفا” راهنمائي كنيد .

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   داری تسمه دینام پاره میکنی زودتر عوضش کن تا توی راه نزاشته

   • ناشناس
    در ارتباط با مطلب : پژو پارس

    هیچ ربطی به تسمه دینام نداره. منم 405 داشتم همینجوری شد . بعد از تعویض سرسیلندر تمام اینکارها رو کردم درست نشد. نمایندگیش هم نفهمید . اخرش فروختمش یه ال 90 صفر خریدم تازه فهمیدم فرقش با پژو چیه. تو هم یا بی خیالش شو یا بفروشش.

  • hossein
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سطح روغن پایینه

  • حمید از رفسنجان
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   با عرض سلام دقیقا ماشین بنده هم همین عیب را داشت تمام راهها را رفتم نتیجه نداد نهایتا فیلتر روغن هشت سوراخ روی ان گذاشتم خوب شد

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   اگه از فشنگی روغن باشه، همین حالت پیش میاد چراغ باتری روشن نمیشه.

   مشکل شما مربوط به فولی سر میل لنگ هست که باید تعویض بشه.

 59. علی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام.رله راهنما(اتومات)پژو پارس رو حتما” باید به نمایندگی مراجعه کنم واسه تعویضش یا خودم میتونم؟چطور باید تعویضش کنم؟

 60. علیرضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  مدت چهارروز است که پژوپارس دوگانه دوایربگ یور4 گرفتم فن دود کند اصلا خاموش نمیشه نمایندگی هم بردم فشنگی آب را نیز عوض کردندوحتی رله فن را نیز کنترل کردند درست نشد احتمال دارد از ecu fhan.

 61. یعقوب
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام پژو پارس مدل 91 دارم. میخواستم بدونم سنسور اکسیژن دارد یا نه؟

 62. ali
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام به اساتید پارس 88 دارم امپر اب ماشین شما تو تابستان بدون گرفتن کولر تا کدوم خط بالا میاد.تمپراتوری هست که بشه روی پارس سوار کرد اگه دیجیتال باشه که بهتر. مثل پی کی ماشینم برای مدت زیادی یه فنش کار نمیکرد موتور با دمای بالا کار میکرد به نظر شما اسیب به موتور رسونده؟
  (با تشکر)

  • رضا
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   کمی بالاتر از خط اول باید بالا بیاد اگر بالاتر بره احتمالا واشر سر سیلندر میسوزونه مال من هم همینطور شد اگه میخوای مطمئن بشی دو تا ضد یخ بریز توش معلوم میشه واشر سوخته یا نه

 63. احسان
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من پارس سال یورو4مدل93دارم وقتی ماشین رو یکی دوساعت زیرآفتاب میگذارم دوسه تا استارت میخوره تا روشن بشه ولی توی سایه اینجوری نیست لطفا یکی راهنمایی کنه

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام مال بنزین سوپره بنزین عادی بزن درست میشه چون این موتورها با سوپر سازگاری ندارند

 64. حسن
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام:پژو پارس مدل 85 مدتی است که چراغ دینام باطری سو سو میزند (روز و شب یعنی با چراغ روشن و حتی خاموش) در شب نور چراغهای جلو کم و زیاد میشه. با همین وضعیت تا کنون بیش از هشت هزار کیلومتر هم کار کار کرده و هیچ مشکلی ایجاد نشده حتی باطری ضعیف نشده است. باطری طبیعی استارت میزند. برقکار خود رو گفت دینام پژو پارس یکبار مصرف است تا هر زمانی دینام از کار افتاد کارکنید و بعد کامل تعویض نمایید!! ممنون میشم اگر راهنمایی کنید نقص از کجاست؟

 65. حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام
  من یک پژوپارس مدل 87 دارم دمای ان تا خط وسط ماید فن ها در سرویس نمی اید و کولر از کار می افتد لطفآ دوستان اگر اطلاعی دارند راهنمایی کنند ممنون می شوم

 66. محمد حسین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ﺳﻼﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﯿﻦ ! ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﻣﯿﺨﻮﺍﻡ ﺍﺯﺗﻮﻥ
  ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﯿﺸﻢ !
  ﺩﻧﺒﺎﻟﻪ ﭼﺮﺍﻍ ﻋﻘﺐ ﺑﺎﻻ ﺧﺎﮐﺴﺘﺮﯼ ﭘﺮﺷﯿﺎ elx ﺍﻡ ﻭ ﺧﯿﻠﯽ
  ﮐﻤﯿﺎﺑﻪ ! ﻣﺪﻝ 84 ﺭﺍ ﺍﯾﻦ ﭼﺮﺍﻏﻮ ﺩﺍﺭﻥ ﺍﻣﺎ ﺟﺪﯾﺪﺍ ﺳﻔﯿﺪ ﯾﺎ
  ﻣﺸﮑﯿﻦ !
  ﺍﻣﺎ ﻣﻦ ﻓﺎﺑﺮﯾﮑﻪ ﻣﺪﻟﻪ 84 ﺭﻭ ﺍﺯ ﮐﺠﺎ ﻣﯿﺘﻮﻧﻢ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﻨﻢ؟
  ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﯿﺸﻢ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻨﯿﻦ

 67. ali
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام به همه
  من یک پژو پارس سال دوگانه تحویل گرفتم .میدونم موتورش xu7هست ولی نمیدونم jpl3 هست یا jpl4 ؟
  اگه میشه راهنمایی بفرماید چطور میتونم بفهمم؟
  کجای موتور مشخصاتش را نوشته؟

 68. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام.کولر پژو پارسم بعد از چند دقیقه سرما باد گرم میده ولی کلید a/c همیشه روشنه.وقتی کلید درجه رو خاموش روشن میکنم میگیره ولی بعد چند ثانیه باز باد گرم میده.چند جا رفتم نشون دادم گفتن از کلیدشه..چند بار کلیدو در اوردیم ولی باز خوب نشد.دیگه نمی دونم چی کار کنم….

 69. برديا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام.پارس ٨٦ دارم.
  ١.توي هر دنده اي با فشار دادن و ول كردن گاز ماشين ترقه ميخوره.
  ٢.دنده توي هر دنده اي ميلرزه و با گاز دادن بيشترم ميشه.
  مشكل چيه؟دريچه گاز و پلوس؟

 70. فاطمه
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلاممطالبتون خوب بود مدل ماشين من 83است كه چراغ هاي پشت امپر روشن نشدودرواقع برق به ماشن نرسيدوماشين روشن نشد چه كاركنم

 71. مرتضی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  Salam
  Bebakhshid/;mashinam samande;tora
  moz mikonam cheraghaye aghab roshan nemishe;chera?mamnoon misham mail bezanid behem ya sms.935-5758942.kheili kheilimamnoon

 72. رامین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  پارس ۸۳ دارم که وقتی گرم میشه ماشین گاز نمیخوره و کپ میکنه! شلنگ مپ رو در میارم بهتر میشه اما سر گازش کپ میکنه وقتی دور بگیره سر گاز خوب راه میره اما تا بخوام بهش گاز ببندم میمونه. فیلتر بنزین مپ سنسور شمعها فشار شکن سوخت رو عوض کردم مشکل برقی نداره.علت میتونه از پمپ بنزین باشه؟

 73. حامد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام آمپر بنزین خودرو بنده پایین مانده و چراغ آن روشن است و با پر نزین علت آن چیست ؟

 74. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام پارس 85 دماش تا چه حد بیاد عادیه

 75. حمزه
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام.پژو ٨٤دارم سوپاپ كج كرد بخاطر خراب بودن تسمه دينام بعد كهماشينو درست كردم موقع استارت روشن ميشه ولي صاف كار نميكنه قطعو وصل خفيف ميكنه اگه لطف كنيد ج بديد

 76. یاسر
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من یه 206 مدل 89 دارم که ecu ماشینم رو دوهفته پیش دزدیدن . بعداون چندتا ecu روش تست کردم اما ماشین به سختی روشن میشه باید صدبار استارت بزنم و سریع پامو بزارم روی گاز تا روشن بمونه باید چند دقیقه تو این حالت پامو نگه دارم تا روشن بمونه و موقع تعویض دنده از یک به دو یه مقدار ریپ میزنه .کسی میدونه ایرادش چیه؟آیا ربط به ecu داره؟

 77. حمزه
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام.اينجا چرا سوال مطرح ميشه ولي مسي جوابگو نيست لطفا يه راهنمايي بكنيد خواهشاً

 78. حمزه
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  كسي نيست.مسئول محترم چرا جواب نميدين رسيد ما اينجا تعطيل شد

 79. حميد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام من يه پژوگرفتم توراه رفتني جوش نمياره واي درجاكارميكنه چراغ اب stopروشن ميشه ممنون ميشم راهنماييم كنيد.

 80. سهند
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  salam ye soal dashtam chejoori mishe barghe pezho parso ghat kard vali be batrish das nazanim – vaghti swicho baz mikoni bargh nadare

 81. مجتبی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام پارس سال مدل ۹۳تحویل گرفتم موقع در بازه و با رومیت باز بسته میکنم بوق ماشین بلند میزنه ایا دزگیر داره و میشه بجای بوق اژیر گذاشت در ضمن مولت پلکسه.

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   ببر نمایندگی برات آژیر میذارن و جای فیوزه بوق رو با فیوز آژیر عوض میکنن.در ضمن مولتی پلکس نیست سیستم CEC داره

 82. احمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام خدمت دوستان
  من یه پارس سال مدل 90 کارکرد 65 هزار دارم به توصیه دوستم میخوام گازسوزش کنم اونهم ال پی جی میخواستم نظر عزیزان و تجربیاتشون در این خصوص بدونم ممنون میشم در خصوص آسیب موتوری راهنماییم کنید .

  • علی
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   کار خوبی میکنی ولی ال پی جی خطرناک تر از سی ان جی هستش و ترجیحا از CNG استفاده کنید.

 83. Morteza
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  agha salam man ye persia modele 85 daram in mashin motoresh hengame roshan boodan milarze va inke to sar balaeiha kam miyare gaaz nemikhore bad yehoo dobare vel mikone mire bala vali chandin bar injoori mishe

 84. بهزاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ماشین پزو پارس سال مدل 90 دارم سه بار است که واشر سرسلیندر میسوزه دلیلش چی هست

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   دمای موتور خیلی بالا میره حتما.ببین آب رادیاتورش تا MAX باشه و همچنین ببین فن های خنک کننده کار میکنن یا نه؟

 85. بهزاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  پدرم یه سمند مدل 83داشت بعد فروخت و پزو پارس سال خرید اما الان داره هر روز گریه میکنه که چرا …غروخته وپزو پارس خریده

 86. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  من یه ماشین پارس 91 خریدم الان خود به خود میره رو گاز بعد هم تپ تپ میخواد خاموش بشه.چراغ abs هم از دیروز تا حالا روشن مونده.خواهش میکنم یکی کمکم کنه چون تعمیر کارا هر کدمشون یه چیزی میگه….

 87. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  پارس واقعا ماشین قشنگیه فقط اگه یه موتور خوب میذاشتن روش خیلی بهتر میشد.با این داشبورده جدیدی که تولید کردن دیگه قشنگیه پارس تکمیل شد خیلی خیلی داشبوردش قشنگ شده.تهویه اتوماتیکش هم خیلی خوبه

 88. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام به همگی ما یه پژو پارس داریم از جلوی داشبورد صدای گردش اب میاد حتی یه موقع هایی تو حرکت لطفا راهنمایی بفرمایید!

 89. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  ماشینم پزو پارس است با اینکه واشر سرسلندر و خود سرسلندر را عوض کرده هنوز احساس میکنم که آب رادیاتور کم میشود لطفا” راهنماییم کنید .

 90. hadi
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام دوستان من پارسال ی سمند ال ایکس 89 خریدم 100 تا کارکرده نمیدونم قبلا جوش اورده یانه خیلی هم از واشر سوختن ماشین میرسم امروز توی درب موتورش یکم روغن سفید رنگ بود که سفت شده بود امکانش هس واشر سوخته باشه در ضمن نه اب کم کرده نه مشکل خاصی داره. ممنون

 91. امیر
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  اقامهدی صدای روغن هیدرولیک فرمان است اکثر ماشینهای ایران خودرو اینجوری هستند

 92. مسعود
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام خسته نباشید
  پژو پرشیا دنده عقب خیلی خیلی بد جا میره
  سپاس گذارم از راهنمای

 93. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام به همگی و خسته نباشین!
  من پرشیا ای ال ایکس دارم و این خودرو در حالته ثابت تو دوره 1.5 لرزش داره حتی موقع راه رفتن بخوام پر گاز راه برم اتاق تو دور 2 یا 3 لرزش داره! چندجا بردم گفتن دسته موتور سالمه و شمع و وایر هم نو هست! لوله اگزوزم با بدنه فاصله داره فیلتر بنزینم تازه عوض کردم دیسکو صفحه هم همینطور! مشکل چی میتونه باشه؟ لطفا راهنمایی کنین

 94. hadi
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  کسی نیس جواب بده؟؟؟

 95. ابراهیم موسوی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام پارس سال 90 دارم مدتی سنسور دنده عقب از کار افتاده،علتش چیه؟وقتی به ماشین گاز میدی و گاز رو رها میکنی توش برگشت گاز صدای هن هن میدهد و حس میکنم دمای اطراف موتور هم خیلی زیاد میشه البته آمپر معمولیه.

 96. ابراهیم موسوی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  البته علاوه بر سنسور چراغ دنده عقب هم کار نمیکند،آیا امکان دارد فشنگی دنده عقب باشد و در صورت تایید در کجایی ماشین قرار دارد؟

  • سیروان
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   با سلام خدمت دوستان موقعی که ماشینم درجا کار میکنه زیرش روغن ریزی داره تو روغن ضد یخ هم دیده میشه وقتی که خاموشه کم میده وقتی روشنه چکه میکنه لطفا زود جواب بدیند

 97. سامان
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام واحترام خدمت دوستان. من 1 ماه هستش که یه پارس معمولی 2گانه مدل 89 گرفتم. رو گاز خیلی خوب کار میکنه اما رو بنزین ریپ میزنه مخصوصا از دنده1به 2 و 3. با اونکه گاهی اوقات گاز میدم واسه سرعت گرفتن و دنده عوض کردن،اولش تقه تقه میزنه و ماشین میلرزه بعدش گاز میخوره . شمع و وایر و صافی بنزین رو عوض کردم و بنزین سوپر هم زدم اما درست نشده. به نظرتون مشکل از کجا میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایییم کنید.

  • رضا
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام
   من هم پارس 91 دوگانه دارم که برعکس شما ماشین من رو بنزین خوب کار میکرد رو گاز ریپ میزد بردم نمایندگی ecu رو مجددآ برنامه ریزی کردند درست شد.

  • رضا
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   با سلام
   من هم پارس 91 دوگانه دارم که برعکس ماشین شما روی گاز ریپ مزد و خاموش میشد.چند تا تعمیرگاه بردم که هر کدمشون یه چیزی میگفت .یه بنده خایی گفت ببرش نمایند گی ایران خودرو منم بردمش نمایند گی کامپیوتر(ecu) مجددآ برنامه ریزی کردند درست شد…..

  • صادق
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سنسور دريچه گاز – استپرموتور – انژكتور بايد چك شود

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   فقط دیاگ بزن و برنامه ریزی مجددش کن

 98. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام علی بود ممنون من پارس 85 دارم مدتی است که وقتی ماشین راروشن می کنم تاکاملا داغ نشده چراغ چک بصورت چمک زن (لرزه ای)روشن می ماند در حین حرکت اگر کلاچ بگیرا یا پات ر ا ازروی گاز برداری خاموش می شود بردم دیاگ زدند گفتند پتانسیو متر گاز عوض کن خوب می شود نشد البته برای رانندگی مشکلی ندارد ممنون می شوم اگر راهنمایم نمایید

 99. رحیم
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  دو روزه که در بیشتر اوقات وقتی میخوام ماشینمو استارت بزنم صدای پمپ بنزین شنیده نمیشه و استارت هم نمیخوره و بعد از چند بار باز و بسته کردن سوییچ صداش شنیده میشه و استارت میخوره
  به نظر شما ایراد از پمپ بنزینه یا از نرسیدن برق به آن؟

  • صادق
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   آرميچر پمپ نيم سوزه مثل اينه كه سكته ناقص زده اگه يكي دو بار بنزين باكش كم شه سكته سومم ميزنه ميسوزه راحت ميشي يه نو شو ميخري اونوقت ديگه اون صداشم قطع ميشه

 100. نوید
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من پارس مدل 87 دارم صبح ها که ماشین سرده باید 3 بار استارت بزنم تا موتور روشن بشه ! استارت میخوره ولی روشن نمیشه انگار خفه میشه بعد دو سه بار یهو درست میشه ولی بد کار میکنه یکی دو دقیق اولش؟ ولی وقتی ماشین گرمه مشکل نداره
  تشکر

 101. محمد معبودی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام پژوپارس xu7سال93 دارم داشبورت خوب بسته نمی شود و چراغ آن روشن است به نمایندگی مراجعه نمودم و می گویند مربوط به ما نمی باشد من به کجا مراجعه کنم. با تشکر

 102. ب ع
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  عالی بود

 103. m a
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام من پژو پارس مدل 87دارم ترمز های جلوش موقع ترمز خط می کشن حتی در سرعت پاین 4بار لنت جلورو عوض کردم 2بار لنت عقب رو عوض کردم ودیسک جلو روهم عوض کردم ولی هرکاری می کنم تا مدتی خیلی کوتاهی خوب است ولی دوباره مثل روزاول می شه پیش چندتا مکانیک بردم میگن مشکلی ندار اگه ممکن راهنمای کنید ممنون

 104. جلیل
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من پارسtu5 مدل93 دارم دور ارام موتور بین0.5تا0.75 است نمیدانم درسته یانه بعضی مواقع اگه حواسم نباشه خاموش میشه لطفا راهنمایی کنید

  • آرمان
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام دوستان
   منم پارسLX93دارم و دقیقا همین ایراد رو داره.در صورتیکه یه لحظه گاز بدم وماشین برگرده به دور آروم دور موتور پایین تر هم میاد وشرایط بدتر میشه انگار موتور کوپ میکنه.در صورت داشتن اطلاعات در این زمینه لطفا اطلاع رسانی کنید.
   باتشکر

   • علی
    در ارتباط با مطلب : پژو پارس

    مدل های ۹۳ مشکل سنسور فشار هوا دارن منم سمند ef7 دارم دقیقا مثل شما میشد ولی دیاگ زدن برام و عیب سنسور فشار هوا داد.بعد از تعویض کاملا درست کار میکرد.*البته ممکنه مشکل از استپر هم باشه.

 105. مهدی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام من یک پژو پارس ELX دارم تاز سرسیلندر باز کردم ولی بعداز اون هرروز صبح ماشین با تک استارت روشن میشه وبعد از چند ثانیه شروع به ریپ زدن میکنه بعدش قطع میشه از همه دوستان خواهش میکنم کمکم کنید. خیلی اذیتم میکنه .دورموتور هم تا وقت حرکت بالا میمونه استپر هم اصلی انداختم

 106. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام پارسLXمدل93 دارم از سرعت 110 به بالا صدای باد از دربها میاد ولی باد داخل نمیاد ایا این مشکل حل میشه راهنمایی کنید مرسی

  • سجاد
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   سلام من خودم با ماشین خودم که پارس 93 هست تا 180 تا هم رفتم ولی اصلا صدایه باد نمیاد حتما ماشینتو ببر جایی نشون بده شاید مشکلی داره

 107. در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام پرشیا استارد می خورد روشن نمیشد پمپ بنزین هم عوض کردیم باز هم بنزین نیومد بعد فهمیدیم یکی از سه تا فیوز های کامپیوتر ماشین سوخته بود

 108. سعید
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام عزیزان من یه405 مدل82 دارم در بعضی مواقع بسیار نرم و بیصداوپرشتاب میشه بعضی مواقع هم100درجه برعکس .سنسور دریچه گاز وفشاروپمپ بنزین وسوزن ودورموتور واستپرش رو هم عوض کردم فایده نداشت

 109. امین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام دوستان. میخواستم بدونم پژو پارس دوگانه سوز کارخانه ایی مصرف روغن موتورش به ازای هر 1000 کیلومتر چقده؟ اینی که تو کاتالوگ نوشته نیم لیتر به ازای هر 1000 کیلومتر درسته؟ و بهترین روغن برای پارس دوگانه چی هست ممنون میشم ج بدید. پارس دوگانه مدل 91

 110. سمیرا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من ی برشیا دارم میخوام بفروشم

 111. جواد حیدری
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من یه پرشیا 90 دارم امروز یه دفعه گی چراغ چکش روشن شد چیکار کنم بنظرتون؟؟؟؟ تورو خدا راهنماییم کنید اعصابم بهم ریخت

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   اعصاب خوردی نداره که برادر من پاشو ببرش نمایندگی یه دیاگ بزن درست میشه

 112. ناشناس
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام.من يه پارس87دارم كه موقع حركت لرزش داره وماشين يك كم تكون مبيخوره وبا موج حركت ميكنه ايرادش چيه

  • ياشار
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   علل: 1-اشكال در سنسور دريچه گاز يا سنسور اكسيژن
   2- اشكال در استپر موتور
   3- (احتمال كمتر) سوختن واشر سرسيلندر كه البته در انصورت بايد جوش بياره و آب كم كنه و چنتا مورد ديگه
   4- اشكال در ديسك
   5- اشكال در انژكتور مثلا كثيف بودن آن

 113. جعفر
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام، من پارس سال مدل 93 دارم آمپر آبش هي ميره بالا و برميگرده بردم مكانيكي همه قسمت هاشو چك كرد وگفتش كه از فشنگيشه اونو عوض كردم دوباره همون طوري شد، دوباره بردم پيشش ميگه نشون دهنده آمپرآب خرابه ، به نظرتون همچين چيزي امكان داره ازتون ممنون ميشم كمكم كنيد.

 114. علی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام
  سلام خیلی عالی بود ممنون

 115. مجیدملک زاده
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باسلام.لطفا راهنماییم کنید.چند مدتیه کلید بالا بر عقب ماشینم کار نمیکنه؟.فیوزشم چک کردم ولی مشکلی نداره.پژو پارس سال.مرسی

 116. ابوالفضل
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام خدمت دوستان.
  من پژوپارس elx مدل ۸۳ دارم خیلی هم راضی هستم با اینکه چند بار موتورش تعمیر شده ولی اگر برونم ۲۲۰ تا سرعت رو میره ؛ اما ترمزش ایراد داره و درسرعت عقب ماشین میچرخه و جلو میاد یعنی قشنگ چرخ میزنه…
  موندم چی کار کنم میگن abs نداره و غیر فعال شده …کسی هم سر در نمیاره !!!
  راهنماییم کنید لطفا.

 117. محمدحسین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام سال نو همه پرشیا سوارها مبارک
  پارس معمولی 92 دارم صبح ها پس از روشن کردن دور موتور پایین میآید و حالت خاموش شدن می گیرد که با کمی گاز دادن خوب می شود ولی تا موتور هم به خوبی گرم نشود شتاب خوبی ندارد لطفااگر کسی سردرمیاره راهنمایی کنه. باتشکر

  • صادق
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   بده انژكتورهاتو بشورن – استپر موتورتم يا عوض كن يا پاكش كنن البته ببرش تست موتوري كار درس كه erorrاشم رفع كنن

 118. لادن
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من پ‍‍ژو سال دارم يه مدتيه احساس ميكنم دور موتورش با سرعتش تناسب نداره و صداي موتورش زياد ميشه وقتي ميخواد سرعت بگيره و زودتر از قبل ميخواد دنده عوض كنه، كه قبلا اينطور نبود. مكانيك هم ميگه مشكلي نداره ،ولي خودم حس ميكنم كه كشش نداره و تو سرعتهاي كم هم دنده بالاتر ميخواد!!! يه هفته پيش هم شمع و سنسور دريچه گازشو عوض كردن ان‍ژكتور رو هم شستن چون تو سرعت كم ريپ ميزد كه حل شد ولي اين مشكل دور موتور و شتاب باز هس!! اصولا دور موتور نرمال برا پ‍‍ژو سال چنده؟ لطفا راهنماييم كنيين

 119. محمدحسین
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام آقا صادق ممنون پیگیری کردم میگن سنسور دریچه گاز هم باید عوض کنم اشکال داره
  ضمنا درخصوص مشکل پژوی که دور موتورش با سرعتش تناسب نداره به نظرم اگه موتورش معمولیه مصرف سوخت بالا و صدای موتور از ایردات اینوع خودرو هست که باید باهاش بسازی!!!!

 120. sina
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام خدمت دوستان
  من یه پارس سال مدل۹۱ دارم وقتی موتور سرده و استارت میزنم حس میکنم صدای موتور خیلی زیاده؟؟به نظر شما علت چی هست؟؟اخه منبع اگزوز را هم عوض کردم و هیچ نشتی هم نداره…ولی صدای موتور خیلی زیاد هست..ایا فیلر گیری میخواد؟؟؟

  • صبور
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   بايد تا كمتر از 10 دقيقه صداش كم شه چون اصولا دور موتور حدود 3 تا 4 دقيقه بعد استارت بالاس بعد يواش يواش كم ميشه (دور موتور اول رو 1100 بعد مياد رو 1000) بعد استارت 1 دقيقه صب كن بعدش حركت اونم رو دنده 1 و 2 با سرعت كم تا موتور گرم شه – هر وقتم راهت بيفته به تست موتوري خوب، بده كلا يه چكي بكنن شمع-واير و استپر موتور و پتانسيومتر دريچه گاز و انژكتورت بررسي بشه اگه شمع ها لازم بود عوض شه سه پر بنداز حل ميشه.

 121. hk
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام پژو پارس 85 دارم از ديروز دور و ور تسمه يا پمپ هيدروليكش صدا ميده ميشه راهنماييم كنيد؟

 122. مومنی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام و عرض ادب
  آیا روغن موتور و گیربکس پارس معمولی با دیفرانسیل فرق می کنه ؟به هم متصل نیستن ؟واز کجا میشه روغن گیربکس و دیفرانسیل رو چک کرد؟

 123. محسن
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام عرض ادب
  مدتی پیش بدلیل خراب شدن پمپ بنزین ماشین پژو پارس مکانیک اقدم به تعویض پمپ آن نموده ولی از آن روز به بعد در درون اطاق ماشین بوی بنزین می آید خواهشمند است در این خصوص راهنمایی لازم را بفرمایید

 124. فرهاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام می خوام یه پژو پارس مدل 86 دوگانه کارخانه بخرم ، پولم به مدل بالاتر نمی رسه ، به نظر شما دوستان با تجربه؛ آیا کار درستی می کنم؟

 125. مصطفی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام واشر سرسسلند تعویض کردم سرسیلند هم تراشکاری بردم دوشی روغن هم تعویض کردم الان بعد از تعمیر ماشین سرده صدای سوپاپها میاد و ازاگزوز بوی بد سوختن ماشین میاد علتش چیه ممنون میشم دوستان کمکم کنید

 126. حميد YZ
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  خيلي عالي بود
  دمتون گرم

 127. Mohammad
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام..من پارس TU5 دارم..مدل 93.. هنگام رفتن دنده عقب یه صدایی میده. صدا از چرخ های عقبه انگار. رفتم نمایندگی دیسکارو عوض کرد..ولی درست نشده هنوز…. لطفا راهنمایی کنید….کسی میدونه مشکل چیه؟؟؟؟

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   باید ببریش دوباره عوض کنن.این ایراد رایج اکثر راس های TU5 داشبورد جدید هست

 128. نادر
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام من پرشيا 81دارم الان چند وقته وقتي ماشين سرده درب رادياتور رو كه باز ميكنم صداي هوا از رادياتور خارج ميشه و يه بخار از رادياتور خارج ميشه رادياتور هم تعويض كردم درست نشنده خواهشن راهنماييم كنيد

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   با سلام واشیر سر سیلندر ترسونده

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   طبیعی هست چون رادیاتور خیلی تحت فشار هست و اصلا ربطی به گرم یا سردبودن ماشین نداره و بخاطر بخار شدن اب رادیاتور هست و چون نمیتونه خارج بشه وقتی درش رو باز میکنید همیشه بسرعت یه زره فیس صدا میده تموم میشه

 129. فرهاد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  چرا رله دوبل پژو پارس 86 در زمان موتور خاموش بعد از 1 تا 1/5 ساعت هر 13 ثانیه کار میکند و همزمان چراغ روغ پشت آمپر چشمک می زند

 130. محمد حسین ب
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام یه پارس تی یو 5 دارم حواسم نبود با کولر خاموش کردم فرداش که روشن کردم .صدای کولر مییا اما بادش خیلی گرمه

 131. محمد
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام دوستان عزیز من یه پژو پارس ۹۱ دارم که وقتی ماشین سرده با تک استارت روشن میشه ولی وقتی گرمه خیلی استارت می خوره تا روشن بشه وقتی هم تو حالت گرمی روشن میشه اولش در حد ۳ ثانیه ریپ میزنه بعد درست میشه به نظر شما اشکال از چیه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • دیرپای کار
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   دوست خوبم،محمد سلام.این مشکل توی بیشتر ماشینها،بخضوص ماشینهای با موتور دور بالا طبیعیه.علت اون هم در تابستون اینه که در این موتورها،بعد از خاموش شدن ماشین،حرارت بعلت خاموش شدن فنها و توقف واتر پمپ بالاتر میره و این حرارت باعث میشه سوخت اضافه ای که در مجراهای سوخت وجود داره بخار بشه و فشار این بخار،پس از استارت مجدد باعث اختلال در جریان یافتن سوخت به موتور بشه.این مشکل رو خیلی مطرح کردن.موقع استارت مجدد کمی صبور باش.موفق باشی.

 132. رضا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام دوستان ساعت پژو پارس داشبورد جدید چطور تنظیم میشه.

 133. سينا
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام صفحه كلاچ پارس رو بايد روي چند كيلومتر عوض كرد؟

  • دیرپای کار
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   دوست خوبم،سینا سلام.تعویض صفحه و دیسک کلاچ،بستگی به کیفیت جنس و نوع رانندگی داره.من برای اولین بار در خرداد سال 88 و در کیلومتر حدود 107000 صفحه کلاچ رو – که بر اثر ناتمام گرفتن کلاچ،یکی از فنرهاش شکسته بود – عوض کردم و مارک ساچ گذاشتم.تا الان که کیلومتر ماشین 281000 است مشکلی پیدا نکرده در حالی که خیلی از دوستان بعد از یک سال یا حدود 50-60هزار کیلومتر دیسک و صفحه عوض میکنن. علت خیلی از اونا هم اینه که عادت دارن هنگام رانندگی پاشون رو از روی کلاچ برنمیدارن با در هنگام تعویض دنده،کلاچ رو کامل فشار نمیدن. ناگفته نمونه که عدم تناسب دور موتور مناسب هنگام تعویض دنده هم عمر صفحه کلاچ رو کم میکنه.موفق باشی.

 134. پرشیا 86
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام دوستان. بتده 1 ماه میشه پرشیا 86 گرفتم ماشین زیاد گاز میخوره )130( ریپ میزنه و چراغ STOP و روغن شروع به چشمک زدن می کندچند ثانیه و مکانیک گفت از پمپ بنزین هست و آن را تعویض کردم بازه هم روشن شد گفت از فشنگی روغن هست و اینم تعویض کردم و شمع نو انداختم هنوز هم بهتر نشد و این چراغها روشن می شود تا الان 500 خرجش کردم دیگه کلافه شدم لطفا” راهنمائی کنیییییید .

 135. محمد الوندی
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  پارس خیلی قشنگه مخصوصا اسپرتش

 136. پرشیا 91
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام، پرشیا مدل 91 دارم، چراغ پشت آمپر روشن نمی شه، ماشین استارت می خوره اما روشن نمی شه، ضبط ماشین، جراغها و راهنما ، چراغ داخل خودرو همگی روشن می شه، لطفآ راهنمایی کنید

 137. حميز
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  خريدار پارس سال مدل٩٢هستم
  ٠٩١٧١٨٣٧١٦٥

 138. ساسان
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سوئيچ ماشين پرشياي من باز شد و يه قطعه كوچيك ازش افتاد بيرون اما هرچي ميگردم پيدا منيكنم بايد چكار كنم

 139. ساسان
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  راستي استارت كه ميزنم روشن نميشه

 140. علی اصغر
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  با سلام دورودمن یه پرشیا دارم زیرش کمی روغن میده به دونفر مکانیک نشون دادم یکی میگه کاسه نمد یکی میگه از زیرجعبه فرمان ممنون راهنمایی کنید

 141. سینا 3
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  مروری بر نظرات کردم به غیر از خرابی این محصول پر طرفدار چیز دیگه ای ندیدم .
  احسنت به شرکت خودرو سازی ایران
  اخه این لگن چیه که میخرین . هنوز از نمایندگی نیومدی بیرون خرابه .
  اینجا شده تعمیرگاه . هیچکس در مورد سواری و امکانات و عملکرد موتور ماشین نظری نداده . عجباااااااااا

  • علی
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   آقای محترم این عیبایی که شما میبینید بدلیل اینه که تعداد این خودرو توی ایران خیلی زیاده و بالاخره این عیب ها طبیعیه ولی دلیل نمیشه بگی که همشون خرابن و بدرد نخور.من خودم چند ماهه یه دونه صفرشو خریدم واقعا عجب ماشینیه!عاشقشم!قبلا ماشین میخریدم بعد یکی دو سال میفروختم چون بد بود ولی اینو تا عمر دارم نگهش میدارم.

  • ممد
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   برو بابا!کدوم ماشین دیگه الان سالمه؟؟؟

 142. محسن
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  من یه مدل ۹۱ دوگانه دارم . چند روز پیش بردم تزییناتی سر دنده رو عوض کردم ولی طرف که میخواست سر دنده فابریکی رو در بیاره و جدیده رو جا بزنه خیلی به دسته دنده فشار آورد و وقتی روشن کردم حرکت کنم دیدم دنده تکون نمیخوره اصلا. طرف خودش اومد با عصباتیت گفت من که به گیربکست دست نزدم که تقصیر من باشه خلاصه باز اومد دسته دنده رو گرفت به زور کشید بالا یه مقدار اومد بالا دسته دنده و دنده درست شد. اما از اون موقع خیلی ماشین تو حرکت دل میزنه و به قولا ریپ میزنه.ممکنه از همون باشه؟یا دلیل دیگه ای مثل وایر شمع و شمع و پمپ بنزین و اینا داره؟البته کلاچ رو هم خیلی اوردم بالا

  • ناشناس
   در ارتباط با مطلب : پژو پارس

   خب اخه چرا دستهدندت رو عوض کردی?مگه مشکل داشتی باهاش?استغفراله! کلاچت رو تنظیم کن اگه درست نشد ببرش یه تعمیرگاه تخصصی گیربکس که بفهمه مشکلش چیه گمون نکنم خرجش زیاد بشه

 143. قاسم
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  باعرض سلام وادب واحترام .پژپارس دوگانه فابریک مدل ۸۹ دارم آمپربنزینش دروغ میگه حتی چراغ اون هم موقع تموم شدن بنزین روشن نمیشه تاحالانردیک به دویست هزارتومن خرجش کردم توباکی کامل هم عوض کردم.ایسیوسالمه.خودآمپرهم سالمه.لطفاراهنمایی کنید.

 144. اسماعیل
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام دوست عزیز مهندس ی سوال داشتم از حضورت:
  ماشین من روغن ترمزش کم بود چراغ دستی روشن خاموش میشد روغن ترمز پر کردم حالت ی چراغ دیگه زرد رنگ موقع ترمز گرفتن تند تند چشمک میزنه این چراغ چیه؟ی چراغ زرده گرده دورش هم چنتا خط داره میشه کمکم کنین ممنون

 145. مهران
  در ارتباط با مطلب : پژو پارس

  سلام
  من پزو پارس دارم وقتی سوئیچ می بندم ماشین خاموش نمی شه حتی سوئسچ را در می آورم هنوز ماشین روشنه
  گفتم شاید از سوئیچمه ولی سویچ درسته نمی دونم از کجاست می تونید راهنماییم کنید