کد خبر: 5989
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۹:۰۴

سمند

سمند

سمند نام نخستین خودرویی است که با نماد یک شرکت ایرانی به بازار عرضه شد. سمند به معنای اسب زردرنگ در شرکت ایران خودرو متولد شد. و با توجه کارایی، نوآوری و قیمت متعادل نسبت به دیگر محصولات موجود مورد استقبال خوبی قرار گرفت. این خودرو در مدلها و تیپ های دیگر با نام سمند معمولی، LX، سمند سریر و سورن با آپشنهای مختلفی به بازار ارائه شد.

شاید سمند یک انقلاب در صنعت خودرو سازی ایران محسوب شود. دنیای مونتاژ خودرو در ایران که ما را بیشتر مبتکر در دوباره سازی خودرو یعنی facelife یا redesign نموده است کمی بیشتر از زمان معمول به طول انجامید. که شاید این نقطه عطفی در صنعت خودروسازی کشور باشد. به هرحال تولید و عرضه این محصول کمی توانست تشنگی بازار به خودروهای جدید را برطرف کند، بی شک رشد تکنولوژی و افزایش جمعیت جوان و همچنین ایجاد انتظارات متقاضیان به خودروهای لوکس و مدرن به خصوص در بازار جزیره ای ایران مجالی برای بی تفاوتی خودرو ساز به تولید خودروهای جدید نخواهد داد.
همانطور که می دانید سمند این خودروی ملی بر اساس پلتفورم پژو ۴۰۵ ساخته شده‌است، این طرح توسط ایران خودرو خریداری شد و تغییراتی در آن صورت گرفت تا سمند شکل گیرد.
طراحی بدنه و شاسی سمند در شرکت طراح انگلیسی به نام فرست اتوموتیو صورت گرفت و طراحی موتور آن توسط شرکتهای فرانسوی پژو انجام پذیرفت.
قالب‌های اصلی بدنه خودرو به کمک شرکت میازو ژاپن تولید شد. فیکسچرها و تجهیزات خط تولید این خودرو توسط شرکت کره‌ای تامین شد و در نهایت مالکیت این اسب زرد از آن ایران خودرو شد.
طراحی این خودرو بر اساس استانداردهای روز دنیا صورت گرفت. شکل آیرو دینامیک این خودرو شبیه به خودروهای اروپایی است. فضای داخلی این خودرو راحت بوده و آرگونومی لازم با مردم ما را دارد به طور مثال بزرگی فضای داخلی خودرو متناسب با سلیقه، ابعاد فیزیکی و تعداد افراد خانواده های ایرانی است.
آیرودینامیک سمند به عنوان یک خودروی سدان مناسب با جاده است و حرکت محکم و ایمنی را دارد. انحنای بنده سمند از مزیت های اوست. انحنای بنده موجب افزایش مقاومت در تصادفات و کنترل نیروی مقاوم هوا در خودرو می شود به عبارتی انحنای بدنه، ایجاد نک یا تاخوردگی در بدنه موجب افزایش مقاوت ورق بدنه می شود برای مثال می توانید یک ورق کاغذ را بردارید و حرکت دهید. می بینید بسیار شل و ناپایدار است حال وقتی به کاغذ انحنا می دهید یا برگه را تا می کنید کاغذ مقاومت بیشبری پیدا میکند این حالت در خودرو باعث افزایش تحمل و جذب ضربه می شود البته این به تنهایی در یک خودرو کافی نیست.
اصولا این تقویت سازی باعث کاهش ضخامت ورقه مورد استفاده و سبک سازی خودرو است که در سمند آنچنان نسبت به خودروهای هم حجم خود کاهش وزنی دیده نمی شود.

اما از معایب سمند دید ضعیف راننده به اطراف است سپرهای سمند به خصوص تاکسیهای سمند که بیشتر در خیابانهای شلوغ در رفت و آمد هستند زدگی و خوردگی بسیاری دارند که این ناشی از دید ضعیف راننده در این خودرو است. البته به گذشت زمان به خودرو و این کاهش دید عادت خواهید کرد، گاهی انحنای بدنه خود موجب تشخیص و کنترل غلط خودرو نیز می شود به طور مثال راننده شیشه درهای ماشین را مرز خودرو در عرض تلقی می کند در صورتی که درب از شیشه تا رکاب چند سانتیمتر برامدگی دارد که در گذرهای تنگ و تاریک شهری همچون تهران بدنه بی فیض از ضربه و سایش نخواهد بود و اکثر صافکارها نیز نمی توانند این انحنا را به درستی در بیاورند و این زخمها اکثرا روی بدنه دیده می شود. همچنین دید راننده به عقب به علت کوچکی سطح مقطع شیشه عقب و بلندی ارتفاع ثقل خودرو کم است، اشراف راننده به اطراف در آینه های کوچک سمند و در جلو در وضعیت قراگیری ستونها بسیار ضعف به نظر می رسد.
خیلی از کارشناسان بزرگی ستون سمند را دلیل دید بد راننده به اطراف بخصوص در پیچها تلقی کرده اند. اما اگر خوب دقت کنید خواهید دید محل قرارگیری ستون سمند با دیگر خودروها متفاوت است. به طور مثال اگر در محصولات پژو بنشینید خواهید دید ستون جلو و سقف به سر راننده نزدیکتر و شیب بیشتری به عقب دارد که در سمند این فاصله بیشتر و ستون جلوتر قرار گرفته است و در حوزه دید راننده قرار گرفته است.
از دید بیرون نیز سمند بلندتر و چاق تر دیده می شود که با کم کردن ارتفاع خودرو چهره ای دیگری پیدا می کند که جذاب و اسپورت به نظر میرسد.
آنچه در تصادفات این خودرو از نگاه ایران خودرو دیده می شود ضربه وارد شده از جلو از طریق دو مسیر اصلی خنثی شونده است به طوریکه حدود 60 درصد از کل ضربه بوسیله مجموعه ریل جانی منتقل می شود و توسط قطعات و مجموعه های که در مقابل ضربه له شده و تغییر شکل می دهند انرژی جنبشی مستهلک می شود، باقی نیرو به رکاب و سینی زیر اتاق وارد می شود، در تصادفات جانبی هم با تقویت ستون ها و بکارگیری لوله در درب ها مقاوت در تصادفات را افزایش داده است.
سمند از سوی شرکت انگلیسی مایرا استاندارهای ایمنی را کسب کرده است اما با استاندارد های ایمنی روز دنیا فاصله بسیاری دارد.
قیاس سمند با پژو 405 که یک خودروی 30 ساله است منصفانه نیست و برای سمند یک کاری تنبیهی است ولی شاید چون این محصول از مشتقات 405 است و خودرویی در این سطح نداریم راه ریگری نباشد. رقابت در ایمنی میان سمند و 405 رقابتی نزدیک است اما مهندسین طراح داخلی معتقد به ایمن تر بودن سمند بوده، تجربه رانندگی با سمند در قیاس با 405 نیز ایمنی بیشتر خودرو سمند را نشان می دهد. بیشتر دوستان سعی بر انتقاد از محصولات داخلی را دارند که این منصفانه نیست.
وزن تقریبی این خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی 1220 Kg با حداکثر وزن قابل حمل 1743 Kg و حداکثر وزن مجاز با سرنشین 1610 Kg است.

موتور خودروی سمند:
موتور سمند XU7JPL3 چهار سیلندر خطی با حجم موتور 1761 cc در کلاس 1800 بوده که بطور مایل و عرضی در جلوی خودرو نصب شده است. این موتور 8 سوپاپ دارد و نسبت تراکم آن 1 به 9.3 است، قدرتی معادل 100bhp در 6000 rpm با گشتاور 153Nm در 3000 rpm تولید می کند. نوع سوخت بنزین بدون سرب اکتان 95 با سیستم انژکتوری پاشش چند نقطه ای و کنترل الکترونیکی(MPFI) است. سیستم جرقه زنی آن دوبل با استاندارد حد آلایندگی Euro II است. ظرفیت باک سوخت 70 لیتر، فشار پمپ بنزین سیستم سوخت رسانی 8 بار با فشار 3 بار در ریل سوخت انژکتور و فیلر دهانه شمع 0.8 میلیمتر است.
حداکثر سرعت این خودرو 185 Km/h بوده و شتاب صفر تا 100آن 11.9 s است. میانگین مصرف داخل و خارج شهر بر اساس استاندارد ECER101 8.5 Lit/100 Km است.
هر سیلندر این موتور دارای 2 سوپاپ است که توسط میل بادامک روی سر سیلندر، باز و بسته می شوند. بلوک سیلندر از جنس آلومینیوم سبک بوده که چهار پستون آلومینیومی را در سیلندر هدایت می کند، شاتون ها به زیر پیستون سر تخت متصل شده تا میلنگ را به حرکت دربیاورد. حرکت میل بادامک نیز توسط تسمه تایم از میل لنگ گرفته شده تا سوپاپ ها در زمان مناسب باز شوند.
بوش های سیلندر این موتور از جنس چدن ریخته گری از نوع بوش تر بوده که قابل تعویض است. این بوش ها از قسمت بالای بلوکه سیلندر تعویض می شوند. در زیر بوش ها برای جلوگیری از ورود مایع خنک کننده به کارتل روغن، از اورینگ های مخصوصی استفاده می شود.
تجهیزات جانبی این موتور مانند کولر، دینام و پمپ هیدرولیک فرمان توسط یک تسمه شیاردار حرکت می کنند. کشش این تسمه توسط یک تسمه سفت کن اتوماتیک ثابت نگه داشته می شود.

سیستم روغن کاری:
روغن کاری توسط پمپ انجام می شود که توسط یک زنجیر و چرخ دنده در انتهای سمت راست میل لنگ حرکت می کند، روغن را از میان یک صافی که در کارتل قرار دارد مکیده، آن را از طریق یک فیلتر خارجی به داخل مجرای بلوکه سیلندر با فشار وارد می کند. از آنجا روغن به یاتاقان های اصلی میل لنگ و میل بادامک فرستاده می شود. یاتاقان های ثابت روغن را از طریق سوراخهای درون میل لنگ دریافت می کنند و در نهایت روغن تحت فشار به یاتاقان های میل بادامک نیز وارد می کنند. بادامکها و سوپاپ ها به مانند تمام قطعات دیگر موتور با پاشیدن روغن روغن کاری می شوند.
حجم روغن مصرفی این موتور با فیلتر 5لیتر است. روغن این موتور از نوع روغن سینتیک با غلظت 5010W و کیفیت SJ یا SL است که بهتر است از همان روغن پیشنهادی کارخانه استفاده شود. عبارت SL یا SJ نشان دهنده رتبه API روغن و سطح کیفیت مواد افزوده شده به آن است که در کتاب دوم صحبت شد در اینجا SL بهتر از SJ است.
زمان مناسب برای تعویض روغن وابسته به کیلومتر کارکردی خودرو است و باید روغن در زمان پیشنهادی تعویض شود، البته کیلومتر خودرو نشان دهنده مسیر سپری شده است و باید دانست روغن موتور در خودروهای شهری به دلیل وجود ترافیک و پرفشار بودن موتور زودتر خاصیت خود را از دست داده در صورتی که کیلومتر ثبت شده برابر زمانی است که خودرو بدون ترافیک حرکت میکند.
هنگام چک کردن روغن خودرو توسط گیج، موتور باید خاموش باشد و خودرودر سطح صافی قرار بگیرد، سپس گیج را پاک کنید و در قلاف خود قرار دهید. باید سطح روغن تاخط بالایی بوده و اگر روغن کم شده باشد نمی بایست از خط پایین کمتر باشد.
روغن به مرور زمان از رنگ شفاف کهربایی یا سبز خود به حالت تیره و سیاه درآمده و نه تنها سیاه شدن رنگ دلیل بد بودن آن نیست بلکه نشان دهنده کارکرد درست روغن است. روغن هیچگاه سفید یا شیری رنگ نشود زیرا علامت قاطی کردن آب با روغن است. به یاد داشته باشید خروج دود آبی از اگزوز نشانه روغن سوزی است.
کارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.
سیستم خنک کاری سمند:
سیستم خنک کاری این خودرو با گردش آب توسط واتر پمپ در بلوکه و سرسیلندر صورت گرفته که با ورود مایع خنک کننده به رادیاتور آلومنیومی و خنک شدن دوباره آن توسط فن ها مدار تکمیل می شود. در این موتور واتر پمپ نیروی چرخشی خود را از تسمه تایم میگیرد. دو فن برقی نیز در دمای 92 درجه در دور کند و در دمای 96 درجه با دور تند فعال می شوند حجم آب و مایع خنک کننده این موتور 4/7 لیتر است که نیمی از این حجم باید ضدیخ باشد. ضد یخ این موتور BS 6580 بوده که به طور چهارفصل مورد استفاد قرارمیگیرد که هرسال بازدید و درصورت نیاز تعویض می شود.
توجه کنید کم کردن آب در موتور امری عادی نیست و باید بررسی شود. معمولا آب کم کردن دلایل مختلفی دارد در این حالت درب رادیاتور بازدید کنید سعی کنید در طول رانندگی به آمپر آب توجه کنید بالا رفتن آمپر آب علتی دارد که باید برطرف شود. موتور سمند بنا به ارتفاع بیشتر نسبت به رادیاتور نیاز به هواگیری دارد. بنابراین هیچگاه هنگام گرم بودن موتور درب رادیاتور را باز نکنید.
هواگیری در این موتور توسط دو پیچ تخلیه که بر روی درپوش ترموستات و سرسیلندر قرار دارد صورت می گیرد. برای اینکار باید موتور سرد و روشن باشد سپس مخلوط آب و ضدیخ را در رادیاتور ریخته و دور موتور را تا 1500 بالاببرید و پیچهای هواگیری را به ترتیب از سرسیلندر باز کنید و ببندید. این کار را ادامه دهید تا مطمئن شوید آب بدون حباب از پیچها تخلیه می شود. سپس پیچهای هواگیری را ببندید البته بهتر است برای اینکار از شخص متخصصی کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید.
آمپر آب به 5 قسمت تقسیم می شود که از حالت C یعنی سرد تا به حالت H یعنی گرم مشخص شده است. آب به کمک ترموستات که مانع خروج آن از موتور به رادیاتور شده زود گرم می شود و درجه آب به حالت وسط آمپر می رسد در این حالت ترموستات باز شده و آب خنک می شود و اگر آب گرم تر از حد نرمال شود فن رادیاتور روشن شده و رادیاتور و آب را خنک می کند.
در سیستم خنک کاری میزان دما توسط یک سنسور سنجیده شده و به قسمت ECU اطلاع داده می شود. سپس واحد پردازش با مقایسه این دما با مقدارهایی که در واحد حافظه خود از قبل توسط استانداردهای معرفی شده فعال شده و فرمانی را به پایه های مناسب مدار مجتمع ارسال می کند و رله مناسب توسط فرمان واحد پردازش فعال شده و با فعال شدنش رله و مدار فن شروع به کارمی کند به این بوسیله کنترل بیشتر و بهتری را در زمان خاموش و روشن بودن فن ها خواهیم داشت.

سیستم انتقال قدرت سمند:
سیستم انتقال قدرت این خودرو نیرو را از موتور تا به چرخهای جلو توسط کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و پولوس انتقال میدهد.
کلاچ این خودراز نوع مکانیکی تک صفحه ای خشک بوده و سیستم انتقال نیروی پدال کلاچ از نوع سیمی می باشد.
گیربکس یا همان جعبه دنده ای خودرو از نوع BE3/5N 5 سرعته می باشد که در دنده 4و5 اوردرایو است بیشترین گشتاوری که این گیربکس می تواند انتقال دهد 180 نیوتن متر می باشد.
دیفرانسیل این خودرو سرخود بوده یعنی دیفرانسیل و گیربکس در یک پوسته قرار دارند. جنس پوسته ی گیربکس سمند از آلومینیوم با ظرفیت روغن واسکازین 2لیتر با غلظت 90 و کیفیت GL5 است.
نوع تایر در این خودرو 185/65R15 بوده و فشار باد تایر30 تا 32 PSI است که در خودروهای گاز سوز تا 35 PSI خواهد بود که باید هنگام سرد بودن باد تایر را تنظیم کرد.
رینگ استاندارد از نوع فولادی J156 و در نوع انتخابی آلومینیومی J156.5 است.

سیستم کنترل حرکت:
مکانیزم فرمان در خودروی سمند از نوع دنده شانه ای و پینیون با سیستم هیدرولیکی بوده که قابلیت تغییر ارتفاع بر حسب قد راننده را دارد.
چرخش فلکه فرمان 3 دور است یعنی فرمان از وسط 1.5 دور به سمت راست و 1.5 دور به سمت چپ می چرخد. قطر دایره چرخش خودرو ۱۱ متر است نوع روغن هیدرولیک فرمان AFT DextronII-D است.
سیستم ترمز این خودرو هیدرولیکی دومدار ضربدری مجهز به بوستر خلائی است که نیروی پای راننده را به هنگام ترمز گیری افزایش می دهد. بوستر ترمز به کمک موتور فعال می شود. بنابراین در مواقعی که موتور خاموش است بوستر فعال نیست و پدال ترمز سفت یا به اصطلاحی چوب است به یاد داشته باشید بکسل کردن در این حالت به صورت خودرو به خودرو بسیار خطرناک است زیرا ترمز درست عمل نمی کند.
مکانیزم لنت های ترمز در چرخ های عقب از نوع کفشکی و چرخ های جلو از نوع دیسکی است. البته در سمندهای مجهز به سیستم abs چرخهای عقب و جلو هردو از نوع دیسکی هستند.
نوع روغن ترمز مورد استفاده در سمند Dot4 به رنگ آبی است که نباید هیچگاه با روغن Dot3 به رنگ زرد ترکیب شود.
کم شدن روغن ترمز را بررسی شده و از نشتی آن جلوگیری شود که باعث بریدن ترمز خواهد شد. روشن شدن چراغ ترمز دستی هنگامی که ترمز دستی پایین است نشانه نبود روغن ترمز در مخزن آن است.
چرخها دارای شیر رگلاتور تنظیم فشار هستند که فشار هیدرولیکی اعمال شده را بر روی چرخهای عقب کنترل میکند. این شیر کنترلی از قفل کردن چرخها در مواقع اضطراری جلوگیری میکند.
سیستم تعلیق این خودرو در چرخهای جلو از نوع مستقل Macpherson شامل فنر لوله ای و کمک فنرهای هیدرولیکی یک پارچه به همراه میل موج گیر است.
سیستم تعلیق عقب نیز مستقل از نوع تورشن بار شامل دو ژامبون، فنرهای پیچشی به طور عرضی و کمک فنرهای هیدرولیکی است.

برق خودرو سمند:
سیستم برق در این خودرو مجهز به باطری 12 V ولتی سربی اسیدی از نوع MF با توان 66Ah است. برای شارژ این باطری از آلترناتور کلاس Valeo یا همان دینام استفاده میشود. آلترناتور که حرکت خود را از موتور به وسیله تسمه می گیرد به هنگام روشن بودن موتور ولتاژی برابر 14ولت و شدت جریانی معادل با 80 آمپر را تولید می کند.
استارت این خودرو موتور الکتریکی 12 ولتی می باشد با توانی 0.9 kw است.
خالی شدن باطری از جمله معایب احتمالی ست که ناشی از روشن ماندن چراغهای کوچک، چراغ صندوق و یا از برق دزدی سیم کشی خودرو است که با بازکردن اتصال سر باطری و خالی نشدن آن میتوان به برق دزدی خودرو پی برد. دقت کنید، سر باطری نباید شل باشد و سولفات بزند. هیچگاه آب باطری کم نشود در صورت کم شدن آب باطری از سطح صفحات باطری به آن آب مقطر اضافه کنید.
اما سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی موتور سمند در انواع مختلفی از واحد کنترل الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفت انواع ECU مدلهای S-2000-LC تا SIEMENS SIM2K-34VR که از دقت و شناخت بالاتری برخوردار است و باعث افزایش راندمان موتور و کاهش مصرف سوخت می شود.
از تجهیزات سیستم انژکتوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
ابتدا سنسورها که وظیفه ارسال اطلاعات به ECU رادارند
1.سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است.
2.سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
3.سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود.
4.سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند روی دریچه گاز بسته می شود.
5.سنسور ضربه: خودسوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش میدهد و جرقه را ریتارد می کند و روی بدنه قراردارد.
6.سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود.
7.سنسور دمای آب: دمای آب خنک کاری را گزارش می دهد که روی سر سیلندر پشت ترموستات بسته می شود.
8.سنسور میل سوپاپ: تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قراردارد.
9.سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ: اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفولد گاز بسته می شود.

اجرا کنندگان یا عملگرها
1.رله دوبل: رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند.
2.کوئل دوبل: تقویت کننده برق برای شمعها که دارای چهار برجک فشار قوی است.
3.انژکتور: عامل تزریق سوخت در موتور.
4.پمپ بنزین: عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت.
5.شیر برقی کنیستر: شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور.
6.گرمکن دریچه گاز: گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی و تنظیم درست دور آرام موتور.
7.گرمکن سنسور اکسیژن: پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور.
8.رله فن خنک کار: فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور.
9.رله کولر: کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر.
10.استپر یا موتور پله ای: تنظیم کننده دور آرام در حالت در جا و شرایط پر بار.
11.چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد.

سرویس شمع:
ابتدا برای رفع عیب تنظیم نبودن موتور وایرهای شمع های موتور را جدا کرده و شمع ها را باز می کنیم و سالم بودن انها را از نظر ظاهری چک می کنیم به این صورت که روی چینی شمع نباید ترک خوردگی وجود داشته باشد و با توجه به رنگ الکترود شمع به چگونگی مصرف سوخت و چگونگی احتراق پی می بریم. کربن گرفتگی به رنگ مشکی براق نشانه وجود روغن سوزی در موتور است و اگر الکترود به رنگ مشکی مات باشد نشانه زیاد بودن مصرف سوخت است و اگر قهوه ای باشد نشان دهنده احتراق خوب در داخل سیلندر است. در این موتور با تمیز کردن شمع و فیلر زدن دهانه انها به فاصله 8/0 mm شمع را در جای خود می بندیم.

تسمه ها:
دو نوع تسمه در موتور سمند استفاده می شود نوع اول تسمه شارژ است که دیده می شود و میتوان با لمس کردن و دیدن شرایط ظاهری آن را تشخیص داد البته باید این تسمه را در فاصله 35000 کیلومتر تعویض کرد و در طی 10000 نظر سلامت و کشش و شرایط ظاهری را بازدید و بررسی کنید هرگونه پوسیدگی و ترک نشانه خرابی و احتمال پارگی این تسمه است.
اگر کنار گلگیر سمت شاگرد بایستید این تسمه را به راحتی می بینید. این تسمه نیروی چرخشی موتور را به دینام پمپ فرمان هیدرولیکی کمپرسور کولر میرساند در این ارتباط واتر پمپ توسط چرخ دنده با موتور درگیر است دقت کنید پارگی این تسمه موجب روشن شدن چراغ قرمز باطری و سفت شدن فرمان می شود و در صورت ادامه دادن آمپر آب بالا رفتن و موتور جوش می آورد در این حالت علت جوش آوردن از کارافتادن واتر پمپ نیست بلکه بواسطه کارنکردن دینام باطری ضعیف شده و برق فن سیستم خنک کاری تامین نمی شود و موتور جوش می آورد.
اما تسمه دوم که دیده نمی شود تسمه تایم است و برای تعویض آن باید به کیلومتر خودرو توجه کرد. در خودروی سمند عمر این تسمه 80 هزار کیلومتر است که در تایم خود باید تعویض شود عدم تعویض به موقع و پاره شدن این تسمه موجب خاموشی موتور میشود و آسیب جدی به موتور خواهد شد. در خودروهایی از جمله سمند تعویض این تسمه کاملا اقتصادی تر از زمانیست که این تسمه خود پاره شود شتاب زیاد معکوس کشیدن و خودرو را با دنده روشن کردن از دلایل پارگی این تسمه می باشد.

تفاوت بین سمندها
سمند معمولی
سمندهای اولیه که به بازار ارائه شد و اکثر تاکسی های موجود از این گروه هستند که نمای پشت بسیار ساده ای دارند.
همانطور که اشاره شد موتور سمند معمولی از نوع XU7JP/L3 انژکتوری 4سیلندر و با حجم 1761 cc با قدرتی حدود 100 اسب بخار است.
سمند LX در واقع همان سمند معمولی است با چند تفاوت.
از نظر ظاهری تنها فرقی که دارد چراغ های عقب خیلی باریک تر شده و ظاهری جذاب تر دارد. آنتن برقی نیز تعویض شده و به گفته ایران خودرو نوع منعطف و بهتری استفاده شده است نصب رینگ های آلومینیومی هم یکی دیگر از تفاوتهای ظاهری این سمند است.
از نظر موتوری هیچ تغییری ایجاد نشده، اما ترمزها به سیستم ABS مجهز شده اند.
در داخل خودرو تغیراتی انجام گرفته مثلا می توان گودی و بالا و پایین بودن صندلی را به صورت برقی تنظیم کرد، باز کردن درب جعبه عقب به وسیله کلید روی داشبورد و کلید روی سوویچ، رادیو و پخشCDهمچنین در صندلی عقب یک زیر دستی تعبیه شده که وقتی ان را باز کنید می توانید به جعبه عقب دسترسی داشته باشید.
جلوپنجره جدید، سیستم تعلیق بهبود یافته، تزئینات داخلی همرنگ، جلوآمپر جدید با نور آبی، و صندلی های برقی و آینه های جانبی برقی اشاره کرد.
سمند ال ایکس با بهره گیری از ترمز ضد قفل ABS و EBD توزیع ترمز الکترونیکی کنترل بیشتری را در رانندگی در اختیار ما می گذارد، فرمان پذیری در ال ایکس قابل قبول می باشد اما سطح متوسط ارگونومی به راننده اجازه بهره برداری کامل از این قابلیت را نمی دهد. وزن 1200 کیلوئی این خودرو که 100 کیلوگرم بیشتر از پژو 405 است شتاب گیری این خودرو را ضعیف تر از پژو 405 کرده اما از کنترل حرکت بهتری نسبت به 405 برخوردار است. عدم تعادل پژو در سرعتهای بالا بخصوص در تغییر لاین بسیار ترسناک است و راننده احساس میکند که انتهای خودرو در اختیارش نیست و درصورتیکه این کنترل در سمند مثبت بوده و ایمن تراست، مدل MK 20E (Continental Teves) ABS است
سیستم تعلیق در سمند LX در سطحی قابل قبول بوده و توزیع وزن بیش از 40 در صدی در عقب این خودرو، پایداری و فرمان پذیری قابل قبولی را به آن بخشیده و همچنین استفاده از رینگ چرخ با افزایش 1 اینچ تغییراتی در سیستم انتقال نیرو و سرعت نهائی سمند ایجاد کرده. دقت کنید استفاده از رینگ با ابعاد بزرگ تر نسبت به استاندارد خودرو باعث افزایش سرعت می شود به طوریکه سرعت نشان داده شده در داشبورد کمتر سرعت واقعی خواهد بود اصولا تغییراتی که در کمپانی ایجاد می شود بر اساس محاسبات و تغییرات از پیش تعیین شده است.
سمند سریر
نیاز به تولید یک خودروی تشریفاتی داخلی بهانه ای بود که ایران خودرو به فکر ساخت یک خودروی تشریفاتی بیافتاد. به هرحال سمند سریر به این عنوان تولید شد. این خودرو از نظر ظاهری دقیقا مثل سمند LX است با این تفاوت که برای ایجاد فضای بیشتر در عقب طول خودرو حدود 30سانتیمتر بین درب جلو و عقب اضافه شده است. همچنین رینگ آلومینیومی و تایر پهن برای حفظ تعادل در سر پیچها مورد استفاده قرار گرفته و در داخل خودرو چرم بکار رفته که نمای زیبایی به اتاق می دهد. در قسمت عقب خودرو و در پشت هر صندلی جلو، یک مانیتور LCD کوچک وجود دارد که با استفاده از سیستم پخش VCD و MP3 که در قسمت عقب تعبیه شده می توان فیلم های مورد نظر را در داخل اتومبیل تماشا کرد. همچنین بر حسب سفارش در قسمت عقب یک یخچال نیز نصب می شود.
سمند پردیس
این مدل از سمند از جمله طرحهایی است که در آینده به احتمال زیاد به بازار خواهند آمد.

سمند

اخبار مرتبط
برچسب ها:
نظرات بينندگان
انتشار يافته: ۹۸ دیدگاه


نويسنده ديدگاه : پرویز
|
|
۱۳۹۱-۱۰-۱۵
Thumb up 29 Thumb down 1

عالی بود.


نويسنده ديدگاه : کریم
|
|
۱۳۹۱-۱۱-۱۰
Thumb up 23 Thumb down 1

قابل استفاده بود . نکات جالبی یاد گرفتیم . خیلی ممنون


نويسنده ديدگاه : احسان
|
|
۱۳۹۲-۱-۲۰
Thumb up 20 Thumb down 0

ممنون واقعا آموزنده بود


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۲-۱-۲۸
Thumb up 20 Thumb down 0

با سلام،
تحليل شما جامعترين تحليلی بود که تا حالا در مورد سمند خونده بودم.
ممنون.


نويسنده ديدگاه : مسعود
|
|
۱۳۹۲-۲-۱۳
Thumb up 14 Thumb down 0

خیلی مفید بود با تشکر


نويسنده ديدگاه : کورش
|
|
۱۳۹۲-۲-۱۷
Thumb up 21 Thumb down 1

ممنون از اینکه اطلاعات میدین.ای کاش خودروسازهای وطنی کیفیتشون رو بالا ببرن نه قیمت رو.

پاسخ ها
سامان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۶-۲۲

انشالله

پاسخ ها
حمید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۷-۲۶

سلام.موقع خرید F7باید به چه چیزی توجه کرد و چه طوری بفهمم ماشین سالمه
با تشکر


نويسنده ديدگاه : مرتضی
|
|
۱۳۹۲-۳-۲
Thumb up 13 Thumb down 1

سپاس فراوان. نیازمند چنین اطلاعاتی در مورد خودروهای داخل هستیم. لطفا باز هم اطلاعات بیشتری ارائه فرمایید.


نويسنده ديدگاه : atabak
|
|
۱۳۹۲-۳-۲۳
Thumb up 9 Thumb down 1

این مطلب بسیار سود آور بود


نويسنده ديدگاه : خسرو
|
|
۱۳۹۲-۳-۲۷
Thumb up 11 Thumb down 1

ممنون از ارايه اطلاعات مفيدتون.
اما چگونه پيدا كردن روغن وضد يخ استاندارد گفته شده تو بازار سخته

پاسخ ها
سامان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۶-۲۲

روغن سوپر پیشتاز20.50برای موتور معمولی و10.40برای موتورef7انتخاب خوب وراحتیه برای رادیات هم مخلوط50.50ضدیخ کاسپین بااب مقطر.والسلام.


نويسنده ديدگاه : نیلوفر
|
|
۱۳۹۲-۵-۱۵
Thumb up 5 Thumb down 1

با سلام می خواستم اطلاعاتی در رابطه با مل لنگ و ساختارش بگیرم


نويسنده ديدگاه : سامان
|
|
۱۳۹۲-۶-۲۲
Thumb up 17 Thumb down 1

سمند کلا ماشین خوبیه.


نويسنده ديدگاه : سامان
|
|
۱۳۹۲-۶-۲۲
Thumb up 6 Thumb down 3

روغن سوپرپیشتاز 20.50برای موتورمعمولی وسوپرپیشتاز10.40 برای موتورef7انتخاب مناسب وراحتیه.مایع رادیات هم مخلوط 50.50 ضد یخ کاسپین بااب مقطر. والسلام.


نويسنده ديدگاه : مجید امینی
|
|
۱۳۹۲-۷-۷
Thumb up 5 Thumb down 1

باسلام وسپاس ازتوضیحات ارائه شده
میخواستم خواهش کنم به صورت کاربردی نحوه تعمیرات خودرو سمند اعم از برق/تعلیق ومکانیک رو درصورت امکان بر روی سایت قرار بدین.درصورت عدم امکان راهنمایی فرمایید.
باسپاس فراوان


نويسنده ديدگاه : نعمت ساری
|
|
۱۳۹۲-۷-۱۳
Thumb up 11 Thumb down 2

سلام خسته نباشید عالی بود موفق باشیداگر مطالب تخصصی تر بفرمایید ممنون میشم


نويسنده ديدگاه : فرهاد
|
|
۱۳۹۲-۸-۲۱
Thumb up 10 Thumb down 0

سلام من یک سمند lx ef7 دارم چند روزیست سیستم گازش در مسیر کم فشار دچار مشکل شده با بررسیهایی که توسط تعمیرکاران شده میگن نشت گاز از رگلاتور به داخل مسیر کم فشار داره وقتی ماشین روشنه و روی گازه هیچ مشکلی نداره اما وقتی خاموش میشه و سرد میشه که این روزا هوا سرد شده بعلت همون نشت، فشار گاز افت پیدا میکنه و با روشن کردن ماشین چراغ چک روشن میشه و روی سوخت گاز نمیره مگر بعد از مدتی کار کردن و گرم شدن و یا پاک کردن خطای نشت گاز در مسیر کم فشار. آیا جایی برای تعمیر رگلاتور یا تنظیماتش وجود داره؟

پاسخ ها
سعید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۱۷

آقا منم همین مشکل رو دارم الان چند وقته که خیلی بدجور اذیتم میکنه.اگر علت رو پیدا کردین راهنمایی کنین لطفا.09357414428ممنون میشم

پاسخ ها
وجودی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۴

سلام عزیزم این مشکل را منهم داشتم درست کردم رگولاتور گاز را باز کردم توش پر روغن شده بود که از خود گاز ایجاد میشود اونهارو پاک کردم درست شده


نويسنده ديدگاه : آرش
|
|
۱۳۹۲-۹-۲
Thumb up 7 Thumb down 2

علی بود


نويسنده ديدگاه : رضا
|
|
۱۳۹۲-۹-۱۳
Thumb up 4 Thumb down 1

واقعا ممنون و متشکر.


نويسنده ديدگاه : madad64
|
|
۱۳۹۲-۹-۲۰
Thumb up 4 Thumb down 0

سلام دوستان
من یک سمند lxدارم اگه چراغهای ماشین روشن باشه نه کلید تبدیل به گازسوزعمل میکنه نه گرمکن شیشه عقب به نظرتون عیب از چیه ؟


نويسنده ديدگاه : کامبیز
|
|
۱۳۹۲-۱۰-۷
Thumb up 4 Thumb down 19

سمندازلحاظ مقاومت وشتاب بسیارضعیف است

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۰-۲۲

اتفاقا برعکس


نويسنده ديدگاه : شهیاد
|
|
۱۳۹۲-۱۰-۱۴
Thumb up 6 Thumb down 0

سلام ..
واقعا آموزنده بود …
خیلی خیلی ممنون از شما


نويسنده ديدگاه : حمید
|
|
۱۳۹۲-۱۱-۱۱
Thumb up 2 Thumb down 11

بد نبوداما خوبم نبود


نويسنده ديدگاه : باقر
|
|
۱۳۹۲-۱۲-۱
Thumb up 5 Thumb down 1

سلام سمند lxمن گاها خودبخود فلاشر می زند.
بیشتر وقتها هم آب کم میکنه و جوش میاره مراجعه کردم نتیجه نگرفتم. نظر شما چیست؟

پاسخ ها
زارع
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۲-۱۲-۱۲

سلام فلاشر زدن خود به خود میتونه به دلیل خرابی سنسور کیلومتر باشه کم کردن آب هم یکی از دلیلهاش نشت آب از کورکن رادیاتور میتونه باشه که وقتی ماشین سرده باید کور کن ها رو بررسی کنید.

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۶-۳

واشر سرسبلندر

پاسخ ها
وجودی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۴

سلام باقر خان شما واشر سرسیلندر سوزوندی باید عوض بشه و اگر سرسیلندر را برداری حتما موریانه شده اگر اینجوری شد بهتر است سرسیلندر را تراش ندی نو بخر که هزینه اش کم میشه


نويسنده ديدگاه : مهدی از شیراز
|
|
۱۳۹۲-۱۲-۲۱
Thumb up 3 Thumb down 0

ممتون از اطلاغات بهدرد بخور


نويسنده ديدگاه : مصرف کننده
|
|
۱۳۹۳-۱-۱۲
Thumb up 10 Thumb down 0

اگر سمند خواستید بخرید حتما ef7 پایه گاز سوزش را بخرید چون واقعا عالیه من مدل 92 خریدم واقعا حرف نداره از نظر مصرف که خیلی خوبه و اگر باک گاز را پر کنید حداقل 250 کیلومتر میره و با بنزین هم واقعا فکر می کنم هر 100 کیلومتر 6 لیتر بیشتر مصرف نمی کنه . موتور پر قدرتی هم داره ولی تنها عیبش اگر بر طرف کنند سرو صدای داشبورد اتاق هستش که قطعاتش را محکم مونتاژ نمی کنند ولق می زنه


نويسنده ديدگاه : عباس
|
|
۱۳۹۳-۲-۱
Thumb up 3 Thumb down 0

عالی بود مرسی.آیا با فیلر میتوان دهانه شمع را تنظیم کرد.لطفا ایملیل کنید boyboy2012_2012@yahoo.com خیلی ممنون میشم اگه جواب بدین و بگید فیلر چند را بزنمtanks

پاسخ ها
وجودی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۱۱-۲۴

فیلر 0.8 برا شمع استاندارد است


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۲-۲۲
Thumb up 4 Thumb down 0

ممنون از مطالب مفید و کاملتون


نويسنده ديدگاه : رضا . ش
|
|
۱۳۹۳-۴-۴
Thumb up 5 Thumb down 1

مرسی از مطالبتون


نويسنده ديدگاه : hgh
|
|
۱۳۹۳-۴-۶
Thumb up 5 Thumb down 0

سلام من 1هفته ست سمند ef7 پایه گازسوز تحویل گرفتم چراغ چکش همیشه روشنه !! کسی میتونه راهنمایی کنه؟؟؟
لازم به ذکر سمند از نوع یورو 4هست و من چون تو شهرستانم بنزین سوپر یا یورو4نمیتونم توش بریزم.ممکنه علت کیفیت
بنزین باشه؟
ازمزایاشم بگم برای دوستان:
شتاب عالی
وقتی بین گازو بنزین سویچ میکنید متوجه تغیر نوع سوخت نمیشید( کاهش قدرت یا سرعت و ریپ زدن نداره حتی یک ذره)
صندلی راننده بسیار راحت(داشتن پیچ تنظیم قوس کمر) تا حدی که بنده با 11 ساعت رانندگی متوالی احساس خستگی چندانی نکردم.

پاسخ ها
حسن
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۸-۲۹

سلام .درمورد سمند ef7 و مطالبی که گفتی باهات موافقم .من هم مشکل روشن شدن چراغ چک رو داشتم.رفتم نمایندگی یک اتصال کامپیوتری ( منظورم یک سوکت کامپیوتری) در قسمت جلو ماشین سمت چپ بود باز کرد و چند لحظه سوییچ باز بود و بعد بست و دو باره تکرار کرد و خلاصه اوکی شد.به همین راحتی و سادگی ولی مشک من چراغ abs روشن شده و سنسوذ چرخ عقب و سیم کشی کنترل شده ولی خاموش نمی شه .اگه راهی بلدین لطفا کمک کنید.الان شدم absام کجا بود


نويسنده ديدگاه : taha
|
|
۱۳۹۳-۵-۲۲
Thumb up 5 Thumb down 0

خیلی خیلی عالی بود


نويسنده ديدگاه : taha
|
|
۱۳۹۳-۵-۲۲
Thumb up 9 Thumb down 2

به نظر من سمند بهترین ماشین است من خیلی ماشین عوض کرده ام ولی سمند بهترین است البته از خودرهای داخلی-الان هم تازه یک سورن F7 از این جدید ها گرفتم.


نويسنده ديدگاه : va
|
|
۱۳۹۳-۵-۳۱
Thumb up 2 Thumb down 2

ُسلام دوستان من یک سمند ef7دارم ریموتی که رو سویچ تعبیه شده عمل نمیکنه باطریشم عوض کردم فایده نداشت فقط زمانی خوب عمل میکنه که سویچ رو ماشین باشه اونم برق بیاد پشت آمپر اگه راهنمایمون کنیم چیکار کنیم ممنون میشمvahid.sr.666@gmail.com

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۱۱-۱۵

سلام کد پرونده بده باطری ساز درست کنه


نويسنده ديدگاه : علیرضا
|
|
۱۳۹۳-۶-۶
Thumb up 4 Thumb down 1

ممنون.اطلاعاات بسیار خوبی بود


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۳-۶-۱۸
Thumb up 6 Thumb down 1

با سلام سه هفته ای است که سمند lx خریدم ماشین خوبی اما لاستیک زیرش گلدستون ساخت 2007 است به نظرتون نیازی به تعویض با نمونه خارجی اش است یا نه ؟

پاسخ ها
محمد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۴-۳

دوست عزیز تاریخ ساخت تایر پشت چرخ ها است بنده هم مثل شما همین فکر رو میکردم برای این کار میتونید تایر زاپاس رو چک کنید که یک عدد 4رقمی است مثل 1423 که دورقم از سمت چپ سال ساخت(میلادی) و دورقم از سمت راست هفته تولید ان واین رقم به معنای هفته 23 از سال 2014 میباشد.


نويسنده ديدگاه : شهرام
|
|
۱۳۹۳-۶-۱۹
Thumb up 4 Thumb down 0

سلام دوستان من یک هفتهای میشه ef7 دوگانه خریدم عالیه امام الان با یه مشکل مواجه شدم کسی هست بتونه کمکم کنه؟اول اینکه دنده 4 ماشین گیر داره یعنی بعضی وقتا باید چندبار بالا ژایینش کنم تا دنده 4 جابره دوم اینکه در حالت خلاصی که دنده رو تکون میدم از ژایه دسته دنده صدای یه تیکه فنر یا اهن میاد که خودشو ول کرده


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۳-۷-۱۵
Thumb up 1 Thumb down 0

امروز باران شدیدی می بارید آب تا نصف چرخ های ماشین آمده بود من پس از اینکه ماشین به خانه آوردم دو ساعت بعد که روشن کردم دیدم که دنده ها جا نمیره وزمانی که میخواهم دنده را جا بذارم ماشین رو به جلو حرکت میکند علت جا نرفتن دنده چیه


نويسنده ديدگاه : ادونیا
|
|
۱۳۹۳-۷-۲۵
Thumb up 1 Thumb down 0

عالی بود متشکرم


نويسنده ديدگاه : عارف
|
|
۱۳۹۳-۸-۹
Thumb up 1 Thumb down 1

سلام من یه سمند lxEF7تکسوز بنزینی تحویل گرفتم دور موتور درزمان تعویض دنده گاها روی 2000 یا بیشتر و یا کمتر گیر می کند و بعد از چند لحظه ای افت می کند . چند بار استپر سمندی عوض شده درست نمی شود . لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ ها
سامان
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۳-۹-۷

شما باید سنسور دریچه گاز رو تعویض کنید نه استیپر.
وقتی با تعویض استیپر مشکل برطرف نشد…شک نکنید که ایراد از سنسور دریچه گاز هست..در نهایت برای برطرف شدن خطاهای ecu دیاگ فراموش نشود.


نويسنده ديدگاه : رمضانی
|
|
۱۳۹۳-۸-۱۱
Thumb up 7 Thumb down 3

سلام من نمی دانم ما تا کی باید چوب ندانم کاری های خودمان را بخوریم کجای سمند تعریف داره که تعریف می کنید من هفت ماه است که یک دستگاه سمند ال ایکس خریدم که هر عیبی که پیش میاد می رم نمایندگی وقتی بیرون مآیم عیبی دیگر خودش نشان می دهد .

پاسخ ها
دانیال
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۵-۴-۱۰

داداش شانس تو خراب بوده ماشبنت رو خط تولید خوب جمع نشده من الان سمند مدل نود دارم پنچ ساله فقط اب و روغن توش ریختم یه بار هم تسمه تایمش رو عوض کردم سمند فقط تو شهر یه خورده باید دست به عطا باشی چون وزنش سنگینه والا ماشین یعنی سمند ….. اینهم شمار ه موبایلم خواستی بیا ببین ۰۹۱۲۸۶۱۱۲۲۳ بیگ محمدی هستم قربون اقا ….


نويسنده ديدگاه : بابک
|
|
۱۳۹۳-۹-۳
Thumb up 1 Thumb down 0

سمند من 9000 کار کرده در دور بالای 1000 تا 1200 صدای خاصی از موتور مثل صدای خشکی زنجیر می اید و وقتی دور کم می شود صدا قطع می شود بخصوص در زمانیکه موتور گرم است این صدا کاملا واضح شنیده می شود


نويسنده ديدگاه : مهدی
|
|
۱۳۹۳-۹-۴
Thumb up 0 Thumb down 0

عالی بود


نويسنده ديدگاه : امیر حسین
|
|
۱۳۹۳-۱۰-۹
Thumb up 1 Thumb down 1

من یک باطری 100 امپر دارم برای سیستم میتونم رو این ماشین بزارم سمند

پاسخ ها
علی اهوازی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۲-۱۶

امیر حسین سلام
این کار را نکن اصلا نیازی نیست . شما از همان 66 امپر استفاده کن . ماشین را دستکاری نکن

پاسخ ها
علی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۴-۲۰

اگر درمحل باطری جابگیرد مشکلی ندارد بیشتر رانندگان باطری۷۴میگذارندولی باطری شما هم مشکلی نخواهدداشت


نويسنده ديدگاه : حمید
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۸
Thumb up 1 Thumb down 0

با سلام من یک دستگاه سمند EF7 93 دارم تعویض دنده چه در حالت خاموش و چه در حالت روشن صدا می دهد حالتی مانند شل و ول بودن جعبه دنده واز طرفی تسمه ماشین صدای جیر جیر می دهد .

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۱-۶

عیب از تسمه است


نويسنده ديدگاه : حهانشاه
|
|
۱۳۹۳-۱۲-۲۲
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام
وقتی ماشین رو روشن کردم دود از اطراف سر سیلندر امد علت چیه/


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۴-۱-۱۲
Thumb up 0 Thumb down 4

اطلاعات شمادرسته اماسمندموتورش خارجی است ودرکل طرح ناموفق است مثل 405-pars-pride که سمندآشغالترینشه


نويسنده ديدگاه : erfan
|
|
۱۳۹۴-۱-۱۸
Thumb up 2 Thumb down 0

مر30 بابت اطلاعات خوبتون


نويسنده ديدگاه : امیر
|
|
۱۳۹۴-۲-۳
Thumb up 0 Thumb down 1

سلام بهترین راه برای پیدا کردن برق دزدی چه.؟؟ خودروی من هرچند وقت یکبار دچار برق دزدی میشه دفعات قبل ازبخاری بود امااین دفعه مشخص نميشه از کجا برق دزدی داره؟؟


نويسنده ديدگاه : علی اهوازی
|
|
۱۳۹۴-۲-۱۴
Thumb up 0 Thumb down 1

سلام
اطلاعات خوبی بود استفاده کردم.
من یک سمند lx سال 88دارم تا حالا دوبار در جاده کیلومترش از کار افتاده و پنیونش را تعویض کردم خیلی اذیت شده ام ظاهرا سیستم این خودرو طوری است که اگر کیلومتر از کار بیافتاد بعد از مدتی کوتاه که مسافت طی می شود خودرو خاموش می شود یکی از برقکاران به من گفت برق ماشین ایراد ندارد سنسوربالا که پنیون درونش است چینی هستند و کار نمی د هد باید نوع فرانسوی آن به نام گراس ببندی من هم همین کار را کردم حالا ببینم چه می شود ولی جرات ندارم با آن به مسافرت بروم پنیون بالا دو بار خراب بود ولی بار سوم سالم بود حتی پنیون داخل گیربکس را هم عوض کرده ام شاید شانس بدمن هم عیب از پنیونها بوده و هم از سنسورهای آن. لطفا اگر در این مورد اطلاعاتی دارید ارائه نمایید.ضمنا نمایندگی می گوید وقتی کیلومتر از کار می افتد دور ماشین کم می شود ولی خاموش نمی شود اما عملا من دوبار مشاهده کردم ماشین خاموش می شود یک برقکار به من گفت چرا ماشین خاموش می شود.متشکرم


نويسنده ديدگاه : سیا
|
|
۱۳۹۴-۴-۲
Thumb up 4 Thumb down 0

با سلام
یه متور ملی دوگانه مدل 89 دارم نمیدونم سیخ روغن اشتباه میکنه یا واقعا روغن کم میکنه نشتی هم نداره دود هم نمیکنه


نويسنده ديدگاه : محمد
|
|
۱۳۹۴-۴-۳
Thumb up 2 Thumb down 1

ما بنزینی ef7 داریم مدل 93 قدرتش تحسین برانگیزه شما 30تومن بدید سمند بهتره یا 405؟سمند سیستمش دوبرابر 405 هست. موتورش هم بسیار قوی و کم مصرف تر از 405 .همچنین بدنه ی بسیار قوی که کاملا نسبت به سایر ماشین ها مشخصه و همه میدونن توی تصادفات چقدر خوب عمل میکنه.بخدا این ماشین مفته حداقل ارزشش از پارس 35 میلیونی که بیشتره.فقط میشه گفت قیمتش مفته هرکی نخره اشتباه میکنه

پاسخ ها
مجید
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۵-۲۴

حرفات درسته فقط سمند بزرگه وسنگین زود لش میشه

پاسخ ها
بووووق
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۶-۲۱

مدل lx سال لش میشه بخاطر موتور تقریبا ضعیفش ولی ef7 عالی هست اصلا حس نمیکنی ماشینت لش شده همیشه پرقدرت و پرشتابه


نويسنده ديدگاه : میلاد
|
|
۱۳۹۴-۴-۱۱
Thumb up 0 Thumb down 0

دمتون گرم عالی بود


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۴-۴-۱۷
Thumb up 1 Thumb down 0

سلام من ای اف 93دارم ازهمان روز اول مشکل اینکه انگار فرمان لق باشد رادارم یعنی زمانی که دور میزنم نمایندگی که جواب نداد و دیگر اینکه موقع حرکت کلاج که به نیمه بالا میاد وماشین حرکت میکنه یه صدای جیر از سمت راست شاگرد قسمت موتور میاد کسی میدونه

پاسخ ها
زیبا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۹-۲۰

جعبه فرمونو غوض کن
توپی قفلها عوض شه در رگلاژشه


نويسنده ديدگاه : علی دزفولی
|
|
۱۳۹۴-۵-۱۲
Thumb up 1 Thumb down 1

سلام برآقای اهوازی.بهترین کاری که خیلی خوب جواب می گیریدوازشراین عیب راحت میشیداینه که خودرو را ببرید بفروشید.منم ماشین همین نقص داشت فروختمش.هم اعصابم راحت هم ازشرش راحت شدم


نويسنده ديدگاه : محمد
|
|
۱۳۹۴-۵-۲۹
Thumb up 0 Thumb down 0

با سلام.یه سوال دارم از دوستان.
وقتی در حین حرکت کولر استفاده میکنم آمپر اب شروع به بالا رفتن میکنه تا نزدیکیای خط وسط.ولی در حالت سکون آمپر آمپر زیاد بالا نمیره.ماشینم سمند se سال 90 هست.ممنون

پاسخ ها
بووووق
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۶-۲۱

ماشینتون سالمه و کاملا طبیعیه


نويسنده ديدگاه : رسول
|
|
۱۳۹۴-۶-۶
Thumb up 0 Thumb down 0

خودروسمند lxدارم تازگیا امپر اب تا وسط میاد رادیاتور را هم عوض کردم کولر را که روشن میکنم امپر پائین میاد لطفا راهنمائی کنید

پاسخ ها
بووووق
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۶-۲۱

امپر آب تا وسط بیاد هیچ مشکلی نداره فقط وقتی کولر روشن میکنید چون فن خنک کننده مدام روشنه امپر خیلی بالا نمیاد


نويسنده ديدگاه : حامد
|
|
۱۳۹۴-۶-۲۱
Thumb up 1 Thumb down 2

سلام ماشین من خود به خود هنگام رفتن فلاشر می زند. وقتی که شتاب می گیرم اینجوری می شود. سنسور کیلومتر را هم دوبار عوض کردم درست نشد.

پاسخ ها
بووووق
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۶-۲۱

آقا منم مث شما شده ماشینم تا حالا یه بار کیلومترش از کار افتاده هنوز یکسال نشده که نمایندگی درستش کرده دوباره خراب شده و دقیقا مث شما همش فلاشر میزنه و اولش هی بالا و پایین میرفت بعدش کلا خراب شد.زاررررت

پاسخ ها
حامد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۶-۲۲

من کلافه شدم خیلی خرج کردم ولی درست نشد. گارانتی داره. یعنی ایران خودرو خودش نمی تونه ماشین های خودش را درست کنه؟ یعنی چی؟

پاسخ ها
حامد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۶-۲۲

من با ماشین دارم می رم یک دفعه شروع می کنه به جفت راهنما زدن. دوباره قطع که می شه کافی است یک ذره گاز بدی بعد پاتو برداری دوباره شروع میکنه به فلاشر زدن. آبروم رفته تو شهر. نمی دونم چکار کنم.

پاسخ ها
هادی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۹-۲۴

سلام میگن از پنیون گیربکسه ماشین منم اینجوره

پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۱۰-۲۳

اره برای منم دوبار هم این پنیون هم سنسور کیلومتر شمارش خراب شد.دیگه از هرچی سمنده حالم بهم میخوره الانم دنبال یه پژوپارس هستم که حداقلش به این سمند قراضه شرف داره


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۴-۸-۷
Thumb up 1 Thumb down 3

سلام من ای اف ۷ مدل ۹۰ دارم تاحالا فقط تسمه تایم عوض کردم خیلی هم راضیم ازش هم از قدرتش هم مصرف سوختش


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۴-۸-۲۳
Thumb up 1 Thumb down 0

با سلام من یک سمند دارن تازه خریدم رفتم اب رادیاتور عوض کردم کامل چند روز بعد دیدم زیر پای راننده ضد یخ جمع شد خیلی زیاد نه ولی دو روزی ماشین حداقل صد سی سی اب کم می کنه مراجعه به برقکار کردم گفت باید داشبورد باز شود آیا راهی است که بدون باز شدن داشبورد نشتی گرفته شود یا آیا سمند شیر رادیاتور بخاری دارد که ببندم فعلا تا پول برای خرجش دست تم بیاد.ممنون

پاسخ ها
سینا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۴-۱۰-۹

سلام شلنگ ورودی و خروجی بخاری توی موتور به هم با یک رابط وصل کنید.


نويسنده ديدگاه : هادی
|
|
۱۳۹۴-۹-۲۴
Thumb up 1 Thumb down 1

من هم ۷دوگانه دارم از همون ابتدای خریدبا سرعت صد به بالا هرازچنددقیقه یکبارفلاشرمیزنه کسی میدونه علتش چیه؟ نمایندگیهاهرکدام یه چیزی میگن


نويسنده ديدگاه : حسین.م
|
|
۱۳۹۴-۱۰-۱
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام دوستان سمند منم یهو خودبخود فلشر میزد وقتیکه خودمم روشنش میکردم بعد یه دقیقه خودش خاموش میشد بردم گارانتی گف بمونه سیمکشیش برسی بشه ندادم بردم باطری سازی تاگتم ندید گف اتومات فلشرته تو پنج دقیقه عوضش کزد درست شد اینم از گارانتیییی.


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۴-۱۰-۶
Thumb up 2 Thumb down 1

سلام من سمند مدل ۸۱دارم خیلی رازی هستم ازش فقط دروغ نگفته باشم یکبار سرسیلندشوعوض کردم با۴۰۵کورس انداختم گرفتمش داشت پشت سرم دست وپا میزدطفلک


نويسنده ديدگاه : mostafa
|
|
۱۳۹۴-۱۰-۱۰
Thumb up 0 Thumb down 2

سلام من یک سمند ef7پایه کاز سوز دارم .امروز میخواستم شمع ماشینو عوض کنم دیدم بالای دوتا از شمع ها روغن پر شده اون دوتا هم یه کمکی روغن داشتند به نظر شما مشکل ماشین از چی هست. باید چی کارکنم؟


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۴-۱۰-۲۳
Thumb up 1 Thumb down 1

مزخرفترین ماشینی که داشتم(سمند LX EF7 بنزینی)روی این لگن ۲۰سال پیر شدم…خواهش میکنم کسی سراغ این لگن نره(EF7)


نويسنده ديدگاه : اقاي ايكس
|
|
۱۳۹۵-۳-۱۱
Thumb up 0 Thumb down 1

باعرض سلامخدمت اقا یونی کهسمندef7دارن ماشیناشون رو بفروشن بهتره-چون ef7موتور نیست-بجاش یه سسمند۱۸۰۰بخرن از ماگفتن بود-ماکه همین کاروکردیم


نويسنده ديدگاه : ناشناس
|
|
۱۳۹۵-۴-۵
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام ماشین منهم درموفع حرکت خود به خود جفت راهنما میزنه خواهشن هرکس ابن مشکل راداشته راهنمایی کنه

پاسخ ها
مدیر سایت
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۳۹۵-۴-۵

سلام زیر در کاپوت یه میله فنری هست که نشون می ده درکاپوت کاملا بسته است . مثلا اگه شل باشه دزدگیر باعث این اتفاق می شه . ممکنه اون شل باشه


نويسنده ديدگاه : حسین
|
|
۱۳۹۵-۵-۱
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام.دوستان من یک LX89دارم چندروز پیش سخنگوی ماشین پیام داد که فیلترروغن،فیلترهوا،روغن موتور تعویض گردد منم عوض کردم ولی هنوزم سنخگواون پیام رو هروقت ماشین رو روشن میکنم میگه چرا؟؟؟


نويسنده ديدگاه : علی
|
|
۱۳۹۵-۶-۲۷
Thumb up 0 Thumb down 0

قسمت تنظیمات سخنگو برو واعداد کیلومتر فیلتر روغن و… را تغییر بده درست میشود در غیراینصورت تشریف ببرید نمایندگی


نويسنده ديدگاه : سمیرا
|
|
۱۳۹۵-۷-۱۷
Thumb up 0 Thumb down 0

سلام خیلی ممنون از راهنمایی های کاملتون من یک سمند سال ۸۵ دارم با موتور XU7JPL3 و سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی SIEMENS نزدیک به سه سال پیش ماشین آمپر آبش میرفت بالا و کلمه stop نمایان میشد که با مراجعه به تعمرگاه و خرج بالای یک میلیون ماشین تعمیر شد و شرح تعمیراتشم تعویض واشر سر سیلند و تراشکاری و… بود تا الان مشکلی نبود که همین جمعه شب که از مسیر طولانی برمیگشتم تو پارکینگ متوجه شدم آمپر رفته بالا و دور تند فنها روشن شده و با خاموش کردن ماشین فنها با صدای زیاد داشتن کار میکردن فردای اون شب دیدم آب رادیاتور بشدت کم شده رفتم تعویض روغنی نزدیک منزل گفت آب خالی میریزم اگه بعد دو سه روز کم نکرد بیا ضد یخ ضد جوش بریزم ولی بعدش بازم آمپر نه مثل قبل ولی گاهی از خط وسط بالاتر میره بنظر شما مشکل از کجاست ممنون میشم راهنماییم کنید با سپاس فراوان


نويسنده ديدگاه : دیکشنری
|
|
۱۳۹۵-۸-۱۷
Thumb up 0 Thumb down 0

ممنون از مطلب خوبتون

پربیننده ترین ها
پربحث ترین ها
سمند
سمند
سمند
سمند
سمند
فروش خودرو
فروش خودرو
برنامه بدنسازی
برنامه بدنسازی
قیمت خودرو
قیمت خودرو
خودرو
خودرو