یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۴:۱۰

غزال ایرانی ۲ امروز رونمایی شد

تست‌های حرکتی این خودرو اطراف دانشکده فنی تهران و خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران آغاز شد و نهایتا این خودرو توانست در خیابان کمربندی فرودگاه امام خمینی (ره)‌تست نهایی خود را با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت با موفقیت طی کند.

خودرو خورشیدی «غزال ایرانی ۲» که دومین خودرو خورشیدی ساخته شده توسط دانشجویان دانشکده پردیس فنی دانشگاه تهران است، صبح امروز (یکشنبه) در مراسمی با حضور جمعی از مسوولان در دانشگاه تهران رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، «غزال ایرانی -۲»، دومین خودرو خورشیدی خاورمیانه که نمونه ارتقا یافته خودرو سال ۲۰۰۵ (غزال ایرانی – ۱) در پردیس فنی دانشگاه تهران است به منظور حضور در رالی بزرگ «استرالیا» در آبان ۸۸ ساخته شد که به علت مشکلات ترانسپورت از حضور در این مسابقات بازماند. این خودرو سال گذشته بار دیگر برای حضور در رالی بزرگ خودروهای خورشیدی در آفریقای جنوبی آماده و اعزام شد که به دلیل انصراف بیشتر تیم‌ها از حضور در رقابت‌ها، بخت حضور در این مسابقات را هم از دست داد.

دکتر ابری‌نیا، سرپرست تیم خودروی خورشیدی غزال ایرانی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از این خودرو خورشیدی در پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران که با حضور رویانیان – رییس ستاد حمل و نقل و سوخت کشور – مهندس کاظمی – مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت – و دکتر رهبر – رییس دانشگاه تهران – برگزار شد اظهار کرد: طرح ساخت این پروژه با حمایت شرکت ایران خودرو و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت به عنوان حامیان اصلی و برخی شرکت‌های خودروساز دیگر و چندین شرکت خصوصی اجرا شده است.

وی افزود: قطعات و بدنه این خودرو توسط تیم دانشجویی طراحی شده است که نسبت به خودرو «غزال ایرانی یک» برتری دارد چرا که از نظر ایرودینامیکی بهینه‌سازی شده و مواد به کار رفته در آن فیبر کربن‌، کامپوزیت وسازه‌های لانه زنبوری است که باعث می‌شود تا حد زیادی خودرو سبک‌تر شود.

ابری‌نیا خاطرنشان کرد: تست‌های حرکتی این خودرو اطراف دانشکده فنی تهران و خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران آغاز شد و نهایتا این خودرو توانست در خیابان کمربندی فرودگاه امام خمینی (ره)‌تست نهایی خود را با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت با موفقیت طی کند.

سرپرست تیم غزال ایرانی همچنین در خصوص ویژگی‌ها و مزایای این خودرو نسبت به نمونه قبلی خود تصریح کرد: طراحی و ساخت بدنه با فناوری پیشرفته، طراحی پیشرفته آیرودینامیک، وزن ۱۵۰ کیلوگرمی، توانایی حرکت با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت که قابلیت افزایش تا ۱۵۰ کیلومتر را دارد، افزایش راندمان سلول‌های خورشیدی، استفاده از موتور برقی جریان مستقیم، استفاده از کنترلر قابل برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت MPPT توسط اعضای تیم و بهینه‌سازی مواد‌، طراحی و روش ساخت در بخش‌های بدنه، شاسی، تعلیق، فرمان، مدارها و سسیستم‌های برقی از ویژگی‌های خودرو خورشیدی غزال ایرانی (۲) نسبت به نمونه قبلی آن است.

ابری‌نیا اضافه کرد: این خودرو نسبت به نمونه قبلی (غزال ایرانی – ۱) ۱۰۰ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است. موتور مورد استفاده در ‌آن از نوع DC مغناطیسی دائمی است که ۹۷ درصد راندمان دارد، راندمان سلول‌های سیلیکونی خورشیدی این خودرو حود ۲۲ درصد بوده که می‌تواند در صورت وجود خورشید در طول روز تا ۶۰۰ کیلومتر را با سرعت متوسط ۸۰ کیلومتر در ساعت طی کند.

وی در پایان با بیان اینکه باتری تعبیه شده در این خودرو می‌تواند دو تا سه ساعت در شب با استفاده از انرژی ذخیره شده خود حرکت می‌کند،‌ گفت: غزال ایرانی -۲ آمادگی شرکت در مسابقات جهانی خودرو خورشیدی را که در مهر ماه سال جاری برگزار می شود دارد که امیدواریم با حمایت مسوولین این مهم محقق شود.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=603
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما