پنجشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ - ۸:۱۹

ارزانترین و گرانترین تعرفه برق

وی افزود: ‌تعداد مشترکان افزوده شده هم که هر سال یک میلیون نفر بود، در سال گذشته به بیش از یک و نیم میلیون نفر رسید.

معاون وزیر نیرو با توجه به تعرفه های تعیین شده برای برق در بخش های مختلف، ارزانترین تعرفه را متعلق به بخش کشاورزی و گرانترین آن را متعلق به بخش دولتی ذکر کرد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دوم سیما، محمد بهزاد معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به صرفه جویی خوب انجام شده در مصرف انرژی و نیز اوج مصرف (پیک) گفت: مشترکان خانگی که کمتر از ۳۰۰ کیلووات در سال گذشته مصرف می کردند از ۸۲ درصد به ۹۲ درصد رسیده اند و درباره فروشگاه ها نیز مصرف کنندگان زیر ۳۰۰ کیلووات از ۷۴ درصد به ۸۴ درصد رسیده است.

وی افزود: رشد سالانه مصرف برق در ۳۱ سال گذشته ۹ و ۷ دهم درصد بوده است که این میزان پس از هدفمندی نه تنها رشد نداشته است بلکه شاهد کاهش آن هم بودیم.

بهزاد درباره اوج مصرف هم گفت: اوج مصرف در ۳۱ سال گذشته، ۸ درصد رشد را نشان می داد که پس از هدفمندی، کاهش چشمگیری را نشان داد و حتی در سال ۱۳۹۰ ، چهار درصد هم منفی شد یعنی در مجموع ۱۲ درصد مصرف انرژی کاهش یافت.

وی افزود: صرفه جویی در مصرف انرژی برق موجب افزایش ۲۰ تا ۲۲ درصدی صادرات برق هم شد به گونه ای که در سال ۸۹، هفت میلیارد کیلووات ساعت برق صادر شد.

معاون وزیر نیرو متوسط نرخ برق را در ۷ ماهه اول سال همچنان ۴۳ تومان ذکر کرد و گفت: البته برخی ادارات دولتی متوسط مصرفشان از ۱۲۰ تومان به ۱۳۰،‌ متوسط کشاورزی از ۱۲ به ۹ تومان رسید و اگر کشاورز در ساعات اوج،‌ برق مصرف نکند، در ۲۰ ساعت دیگر می تواند از کیلوواتی ۴ توان برق استفاده کند.

وی افزود:‌ صنعت همان ۴۰ تومان باقی ماند و مناطق گرم نیز به ۴ اقلیم تقسیم و الگوی های این ۴ اقلیم به ترتیب، ۳۰۰۰، ۲۰۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰ کیلووات تعیین شد.

البته در مناطق گرم، ماههایی از سال به صورت عادی هزینه محاسبه می شود مثلا در خوزستان، ۳ ماه زمستان جزو ماههای عادی به شمار می رود.

بهزاد درباره احتمال تفاوت محاسبه قیمت در مصرف یکسان گفت:‌ کسانی که در شرایط یکسان، میزان مصرف مشابهی دارند، قبض یکسانی هم دریافت می کنند و ما شکایتی در این زمینه دریافت نکردیم، اگر اعتراضی هم وجود داشته باشد، شماره تلفن ۱۲۱ پاسخگوی مردم است.

وی افزود: کسانی که کنتور جدید ندارند، مصرف آنها به صورت میان باری محاسبه می شود و اگر پس از چند بار مراجعه مامور، امکان قرائت کنتور فراهم نشود، صاحب ملک می تواند به صورت خود اظهاری و با تلفن، رقم کنتور را اعلام کند.

بهزاد تصریح کرد: برای تاکید بر دقت قرائت کنتورها اگر ماموری ۳ بار قرائت اشتباه داشته باشد و همچنین اگر شرکتی ۳ مامور اینچنینی داشته باشد خاتمه قرار داد می شود.

معاون وزیر نیرو متوسط قیمت برق در کشورهای دیگر را ۱۵ سنت ذکر کرد و گفت: در واقع قیمت تمام شده برق حدود ۱۳۰ تومان است که ما یک سوم متوسط دریافت می کنیم.

وی افزود: در مناطق عادی یک خانواده معمولی در فصل سرد حدود ۲۰۰ کیلووات و در فصل گرم ۳۰۰ کیلووات مصرف می کند که مهمترین راهکار برای کاهش مصرف آن است که تا حد مقدور از کولرهای آبی به جای گازی استفاده شود و زمان روشن کردن کولر گازی هم در ساعات اوج مصرف نباشد.

بهزاد کاهش هزینه تولید برق را نیز از اهداف وزارت نیرو برشمرد و گفت: ما سال گذشته موفق شدیم راندمان را به ۵۸ و نیم و افت را به ۱۶ و نیم درصد برسانیم.

وی به قانون برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: ما در حال تنظیم آیین نامه هایی هستیم تا دولت تنها تولید کننده نباشد و رقابت ایجاد شود به گونه ای که مشترکان بتوانند از تولید کننده خاصی برق خود را تامین کنند و ما آن را برایشان از مبدا به مقصد انتقال دهیم.

بهزاد با توجه به برنامه ریزی به منظور استفاده از تسهیلات بانکی برای واگذاری کنتورهای هوشمند تصریح کرد: ما باید شبکه را هم هوشمند کنیم چرا که در مراکز آزمایشی که شبکه هوشمند شده، افت به شدت کاهش یافته و معماری شبکه به حالت استاندارد تبدیل شده است.

معاون وزیر نیرو در پایان به برخی رکوردها و دست آوردهای صنعت برق در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ۴۹۶۴ مگاوات ظرفیت نیروگاهی وارد مدار شد که بی سابقه است و نیز از نظر ظرفیت نامی در منطقه تولید کننده اول و شانزدهمین کشور دنیا هستیم.

وی افزود: ‌تعداد مشترکان افزوده شده هم که هر سال یک میلیون نفر بود، در سال گذشته به بیش از یک و نیم میلیون نفر رسید.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=684
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما