شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۵

خروج ‌٨ میلیارد قطعه اسکناس با حذف صفرها

اینکه این طرح طی چه مدت زمانی و در چند مرحله انجام خواهد شد، برنامه‌ریزی‌های ما برای حذف اسکناس و مسکوکات کنونی را مشخص خواهد کرد، باید دید اجرای این طرح تدریجی است یا به صورت ناگهانی.

دبیرکل بانک مرکزی درباره خروج اسکناس و مسکوکات کنونی با توجه حذف سه یا چهار صفر از پول ملی گفت:‌ نحوه اجرای حذف صفرها، مشخص‌کننده‌ چگونگی خروج پول‌ها از گردش خواهد بود.

سیدمحمود احمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ میزان خروج اسکناس و مسکوکات از چرخه پولی کشور با توجه به حذف سه یا چهار صفر از پول ملی اظهار کرد:‌ نحوه اجرا و این‌که جایگزینی پول‌های جدید طی چه مدت زمانی انجام خواهد شد، مشخص‌کننده میزان چگونگی خروج سکه و اسکناس‌های کنونی خواهد بود.

به گفته وی معاونت اقتصادی بانک مرکزی پیگیر اجرای طرح حذف صفرها از پول ملی است و با اجرای این طرح، کلیه پول‌های رایج کنونی از چرخه مبادلات اقتصادی کشور خارج خواهند شد.

دبیرکل بانک مرکزی گفت:‌ اینکه این طرح طی چه مدت زمانی و در چند مرحله انجام خواهد شد، برنامه‌ریزی‌های ما برای حذف اسکناس و مسکوکات کنونی را مشخص خواهد کرد، باید دید اجرای این طرح تدریجی است یا به صورت ناگهانی.

وی ارائه آمار دقیق درباره میزان اسکناس و مسکوکات کنونی کشور را به عد موکول کرد.

محمود بهمنی ـ رییس‌کل بانک مرکزی ـ پیش از این اعلام کرده بود: \”هر اسکناس بین ۳۵ تا ۴۰ تومان هزینه ارزی برای کشور دارد.\” وی در اسفند ۸۸ تعداد اسکناس‌های موجود در کشور را هشت میلیارد برگ عنوان کرده بود.

عمر مفید اسکناس در ایران حداکثر پنج سال است که در کشورهای دیگر به ۱۵ سال می‌رسد.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=724
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما