شنبه ۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۰

مفهومی‌های دوست‌داشتنی “بی ام و”

 

شرکت خودروسازی “بی ام و” به تولید مدل‌های مفهومی چشم‌نواز و خیره‌کننده معروف است. برخی از این مدل‌ها با نگاه به آینده و برخی با نگاه به گذشته ساخته می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یک خودروساز معمولا برای معرفی مدل‌های جدیدی که تقریبا برای تولید آماده هستند یا برای نشان دادن سیر حرکت آتی خود در زمینه طراحی، مدل‌های مفهومی را عرضه می‌کند.

در این اینجا به برخی از مدل‌های مفهومی کمپانی “بی ام و” که در سالهای اخیر معرفی شده‌اند نگاهی می‌اندازیم. این شرکت آلمانی تنها خودروسازی است که در سالهای گذشته تعداد زیادی خودروی مفهومی معرفی کرده است.

1- اولین مفهومی “بی ام و” یک کوپه مفهومی سال 2006 است که به نوعی نسخه تغییریافته بی ام و 328 ساخت سال 1940 است.
2- “بی ام و” در سال 2008 مدل مفهومی جینا را معرفی کرد. در بدنه این خودرو به ویژه در قسمت درها به جای فلز از پارچه استفاده شده است، به طوریکه وقتی درها باز می‌شود، همانند آکاردئون جمع می‌شوند و پس از بسته شدن درها به حالت اول خود باز می‌گردند. اگرچه تولید انبوه این خودرو دور از انتظار است اما تولید این مدل مفهومی نهایت قوه تخیل و خلاقیت طراحان بی ام و را نشان می‌دهد.

 

3- “بی ام و” در همان سال تنها ابرخودروی واقعی خود موسوم به “ام 1 هامیج” را معرفی کرد. ام 1 اصلی یک خودروی عجیب موتور وسط است که توسط جورجیتو جیوجیارو طراحی و با همکاری شرکت لامبورگینی ساخته شد.

“ام 1 ” هامیج در سال 2008 (سی امین سال ساخت ام 1 اصلی) ساخته شد. ظهور این ابرخودرو برخی از شایعات مبنی بر برنامه‌ریزی بی ام و برای تولید یک خودرو موتور وسط برای رقابت با آئودی آر8 را دامن زد، اما طی چهار سال گذشته این شرکت چنین خودرویی را تولید نکرده است.

 

4- این مدل مفهومی سال 2009 شاید نزدیک‌ترین طراحی به مدل هیبریدی i8 باشد که به زودی به بازار روانه خواهد شد. این خودرو از یک موتور سه سیلندر توربو دیزل در کنار یک جفت موتور الکتریکی بهره می‌برد. شاسی این خودرو از آلومینیوم ساخته شده است.

 

5-“بی ام و” در این مدل مفهومی که در سال 2011 ارائه شد، بار دیگر به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد عرضه مدل‌های مسابقه‌ای 328 سراغ طراحی کلاسیک این مدل رفته است.

 

6- کمپانی “بی ام و” در این خودرو نهایت فن‌آوریهای الکترونیکی خود را در کنار یک طراحی هیجان‌انگیز به کار گرفته است که اگر غیر از این بود، شاید سیستم‌های پیشرفته این خودرو مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

این خودروی دو نفره در سال 2011 ارائه شد و درهای آن شبیه مدل Z1 رودستر سال 1989 ابتدا به بالا یا پایین و سپس جلو و عقب حرکت می‌کنند. اما جالب توجه‌ترین مساله در مورد این خودرو فن‌آوریهای پیشرفته آن نظیر نمایشگر سه بعدی، سیستم نویگیشن آنلاین، سیستم چراغ‌های سازگار با نور محیط و دیگر امکانات است.

 

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=9006
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما