دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۱

پرداخت یارانه شیر به دامداران از خردادماه

مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران گفت‌: طی صحبتی که با مسئولان وزارت بازرگانی شده قرار است تا پایان اردیبهشت‌ماه رویه خرید شیر از دامداران به روش قبلی ادامه یابد و از اول خرداد‌ماه این اتحادیه مباشرت خرید شیر از دامداران را طبق تصمیم جدید به‏عهده بگیرد.

سعید سلطانی سروستانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، از تصمیمی مبنی بر تعیین اتحادیه دامداران ایران به عنوان مباشر خرید شیر از دامداران خبر داد و گفت: طی جلسه‌ای که اخیراً با وزارت بازرگانی داشتیم آمادگی این اتحادیه را برای خرید اعلام کردیم که فردا سه‌شنبه هم طرح خود را ارائه می‌کنیم.

*پرداخت یارانه شیر به دامداران از خردادماه

مدیرعامل اتحادیه دامداران افزود: طی صحبتی که با وزارت بازرگانی انجام شده قرار است تا پایان اردیبهشت‌ماه رویه خرید شیر از دامداران به روش قبلی ادامه یابد و از اول خرداد‌ماه این اتحادیه مباشرت خرید شیر از دامداران را به عهده بگیرد.
وی در خصوص قیمت خرید شیر از دامداران گفت: در جلسه اخیر این اتحادیه با کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و مسئولان وزارت بازرگانی قیمت کارشناسی شیر حدود ۶۰۰ تومان تعیین گردید و قرار شد برای هر کیلوگرم شیر حدود ۲۰۰ تومان یارانه به حساب دامداران واریز شود که در این صورت قیمت خرید از دامداران ۴۰۰ تومان خواهد بود.
مدیرعامل اتحادیه دامداران این قیمت را منطقی دانست و گفت: قبلاً شیر یارانه‌ای متوسط ۴۱۰ تومان از دامداران خریداری می‌شد و قیمت بقیه را عرضه و تقاضا مشخص می‌کرد.
سلطانی در پاسخ به اینکه برای پرداخت یارانه شیر نحوه شناسایی دامداران چگونه خواهد بود، افزود: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دامداران عضو شبکه تعاونی های دامداران سراسر کشور هستند و کسی نمی‌تواند خودش را جای دامدار جا بزند از سوی دیگر فراخوانی هم داده می‌شود تا غیرعضو‌ها هم عضو شوند.

*قیمت شیر و فراورده‌های آن متعادل می‌شود

وی روش دادن یارانه به تولید‌کننده را روش مناسب و مطمئنی دانست و گفت: در حال حاضر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن شیر یارانه‌ای در کشور توزیع می‌شود که قیمت آنها با این تصمیم مشخص خواهد بود و شیر آزاد هم متأثر از این تصمیم قیمت منطقی به خود خواهد گرفت.
سلطانی افزود: همچنین با تثبیت و متعادل شدن قیمت شیر، قیمت فرآورده‌های لبنی از جمله ماست، پنیر، خامه، کره، پنیر و سایر فرآورده‌ها قیمت منطقی خواهند داشت.

دستور معاون اول رئیس جمهور برای تشکیل کمیته شیر

وی همچنین از ارسال دستورالعمل برای ایجاد کمیته‌های شیر براساس دستور معاون اول رئیس‌جمهور در استان‌ها خبر داد و گفت: با تشکیل این کمیته‌ها نظارت بر خرید شیر یارانه‌ای هم بیشتر خواهد شد.

*طرح خرید تضمینی شیر

مدیرعامل اتحادیه دامداران همچنین از طرح خرید تضمینی شیر خبر داد و گفت: در حال رایزنی با وزارت جهاد کشاورزی هستیم تا در طول سال علاوه بر توزیع شیر یارانه ای که حدود ۲۵ درصد شیر خام تولیدی کشور می باشد برای باقی‎مانده آن طرح خرید تضمینی شیر نیز به مرحله اجرا درآید و قیمت ثابتی برای خرید شیر در نظر گرفته شود و در صورتی که کارخانه‌داران امتناع کردند دولت شیر دامداران را خریداری کند.

*عواقب قطع یارانه شیر

سلطانی گفت: قبل از تصمیم‌گیری برای اختصاص یارانه شیر به تولید‌کننده طرحی مبنی بر قطع یارانه شیر و تحویل مستقیم آن به مردم بود که به دلیل اینکه عوارض زیادی در برداشت عملی نشد.

سلطانی افزود: در حال حاضر ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن شیر یارانه‌ای در کشور توزیع می‌شود که مصرف کننده اصلی آن دهک‌های پایین و حدود دوسوم جمعیت کشور هستند که با قطع یارانه شیر معمولاً از استفاده از این ماده حیاتی محروم می‌مانند.

وی افزود: از سوی دیگر قیمت آزاد ۷۵۰ تومان الی هزار تومان شیر آزاد نیز باعث می‌شود که میزان مصرف پایین آمده و به تبع آن نیز کارخانه‌داران تولید را کم کنند که نتیجه آن عدم خرید شیر خام از دامدار و یا خرید با حداقل قیمت خواهد بود به طوری که در حال حاضر در برخی از استان‌ها شیر را کیلویی تا ۲۰۰ تومان هم خریداری می‌کنند که در تمامی این موارد هم تولید‌کننده، مصرف‌کننده و دولت ضرر خواهند کرد.

*مشکل روش فعلی توزیع شیر

سلطانی همچنین گفت: در روش توزیع فعلی مشکلات زیادی وجود دارد به طوری که تاکنون پول شیر تحویل‌شده آبان‌ماه به کارخانه‌ها توسط دامدار دریافت نشده است از سوی دیگر دولت نیز تا اسفندماه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه شیر را به کارخانه‌داران نداده است.
مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: در حال حاضر افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه حمل‌ونقل، هزینه‌های خدماتی و بهداشتی از یک سو و عدم افزایش قیمت شیر دامداران از سوی دیگر مشکلات زیادی برای آنها فراهم کرده به طوری که آنها تمایلی برای افزایش تولید بیشتر ندارند و ادامه چنین روندی تعطیلی واحدهای دامداری را به دنبال خواهد داشت.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=921
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما