دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ - ۲۰:۱۸

خدمات پس از فروش صنعت خودرو در سالی که گذشت

در مورد کیفیت خدمات، لازم است موضوع مورد بررسی و ارزیابی فنی قرار گیرد و در این خصوص بهترین مرجع جهت اظهارنظر در مورد کیفیت خدمات، مشتریان هستند.

نتایج ارزیابی‌های سال ۱۳۸۹ شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران(ISQI) نشان می دهد شاخص وضعیت خدمات پس از فروش در حوزه خودروهای سبک وسنگین به ترتیب ۷ و ۱۶ درصد نسبت به سال ۱۳۸۸ رشد داشته است.

به گزارش پول‌نیوز، نتایج این گزارش حاکی از آن است که هرچند همچون سنوات گذشته شرکت حائز رتبه ۱ خدمات پس از فروش وجود نداشت اما در مقام مقایسه در حوزه خودروهای سبک شرکت‌های ایساکو، سایپا یدک و مزدا یدک و در حوزه خودروهای سنگین شرکتهای خدمات فنی رنا (سایپا دیزل)، زامیاد و عقاب افشان به ترتیب بالاترین امتیازها را در ارزیابی دوره ای ISQI به دست آوردند.

همچنین در بخش خودروهای سبک شرکت‌های راین خودرو، مدیران خودرو و بم خودرو و در بخش خودروهای سنگین شرکتهای شهاب یار، کاریزان خودرو و گواه (ایران خودرو دیزل) به ترتیب بیشترین رشد را نسبت به سال ۸۸ داشتند و صرفاً وضعیت شرکت های زاگرس خودرو و خودروسازان دیزلی آذربایجان دچار افت کیفی شده است.

براساس این گزارش، به نظر می رسد ابلاغ قانون ارتقاء کیفیت خودرو از سوی مجلس و تدوین و ابلاغ ضوابط ارتقاء خدمات پس از فروش از سوی وزارت صنایع و معادن و در نظر گرفتن راهکارهایی جهت پایش مستمر شاخص های آن در رشد وضعیت خدمات پس از فروش صنعت خودرو موثر بوده است.

با هدف گذاری‌های صورت گرفته از سوی وزارت صنایع و معادن در خدمات پس از فروش بویژه افزایش تعداد نمایندگی‌های مجاز و سهم بازار خدمات و قطعات، پیش بینی می‌شود در سال ۹۰ رشد کمی خدمات وضعیت مناسبی داشته باشد لیکن در مورد کیفیت خدمات، لازم است موضوع مورد بررسی و ارزیابی فنی قرار گیرد و در این خصوص بهترین مرجع جهت اظهارنظر در مورد کیفیت خدمات، مشتریان هستند البته وزارت صنایع در آیین نامه ارتقا خدمات پس از فروش راهکار بررسی نظرات مشتریان را نیز مشخص کرده است.

نویسنده : مدیر سایت

لینک کوتاه : http://www.donyayekhodro.com/?p=936
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما