کد خبر: 204664
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹

در هواپیماهای جت، هر چقدر هواپیما بزرگتر باشد قطعا حقوق کاپیتان‌ها نیز بیشتر است. میانگین حقوق سالانه یک کاپیتان اگر با هواپیماهای بزرگ جت پرواز خود را انجام دهد درحدود ۱۲۱۴۰۸‌دلار است.

مسعود زارع - پژوهشگر حوزه هوانوردی: با توجه به اینکه در سطح دنیا، خطوط هوایی با کمبود خلبان مواجه هستند، درآمدهای این قشر در حال افزایش است.

بررسی میزان حقوق دریافتی خلبانان شاید به عده‌ای که می‌خواهند شغل آینده خود را انتخاب کنند، کمک کند تا در این زمینه تصمیم‌گیری درستی داشته باشند.

[caption id="attachment_204665" align="aligncenter" width="600"]خلبان‌ها چقدر حقوق می‌گیرند؟ خلبان‌ها چقدر حقوق می‌گیرند؟[/caption]

تارنمای Payscale.com میانگین حقوق سالانه خلبانان را ۱۰۰۱۹۱ دلار و محدوده حقوق خدمه را بین ۳۷۷۷۴ تا ۲۷۳۰۱۰ دلار عنوان کرده است. این اعداد تنها می‌توانند یک دید کلی از درآمد خلبانان و چگونگی تغییر میزان درآمد آن‌ها در طول دوره خدمتشان ارائه دهند.

در ادامه به دنبال پاسخ به این سوال خواهیم بود که حقوق خلبانان چقدر است و چرا برخی خلبانان به مراتب حقوق نسبتا بیشتری از سایر خلبانان دریافت می‌کنند؟

تلاش برای تعیین حقوق و دستمزد خلبانان هواپیماها ممکن است اندکی سخت و گیج‌کننده باشد چراکه شما با تعداد زیادی عدد و رقم مختلف در اینترنت روبه‌رو خواهید شد.

واقعیت این است که هر شرکت هواپیمایی یک پرداختی دارد و این میزان پرداختی به تجربه و عوامل دیگری نیز بستگی دارد که همه این عوامل باعث می‌شوند حقوق خلبانان از ۲۸هزار دلار در سال تا چند صد هزار دلار متغیر باشد.

میانگین حقوق خلبانان در صنعت حمل‌ونقل هوایی همان‌گونه که عنوان شد پرداخت دستمزد به خلبانان به عوامل مختلفی بستگی دارد اما اگر بخواهیم کلیه خلبانان را به‌عنوان یک مجموعه دسته‌بندی کنیم باید گفت میانگین حداقل حقوق ۱۰ درصد پایینی این مجموعه ۶۶۹۷۰دلار است.

براساس گزارش‌ها، به‌صورت میانگین حداقل دستمزد سالانه اکثر خلبان‌های شرکت‌های هواپیمایی، کمک خلبان‌ها و مهندسین پرواز در می ۲۰۱۲ حدود ۱۱۴۲۰۰ دلار بوده است. ۱۰ درصد از این خلبانان که در صدر مجموعه خلبانان قرار دارند، به صورت میانگین حداقل دریافتی‌شان ۱۸۷۲۰۰ دلار است.

ساعت موظف برای پرواز خلبانان معمولا به‌صورت ساعت موظفی کار می‌کنند. طبق قوانین آن‌ها موظفند در طول ماه حدود ۷۵‌ساعت پرواز داشته باشند. البته اگر زمان‌های دیگر مانند برنامه‌ریزی قبل از پرواز را در نظر بگیریم، ساعت کار خلبانان بیشتر هم می‌شود، اما زمانی که محاسبه می‌شود زمانی است که آن‌ها در کابین خلبان حضور دارند و معمولا این زمان همان ۷۵‌ساعت است.

خلبانان در حدود ۱۵۰‌ساعت دیگر از یک ماه را موظفند به سایر مسئولیت‌ها و وظایفشان رسیدگی کنند.

کمترین حقوق سالانه خلبانان چقدر است؟ بیشتر شرکت‌های هواپیمایی به خلبانان تازه‌کار خود حقوقی در حدود ۲۰‌هزار دلار در سال پرداخت می‌کنند که این مبلغ به‌صورت سالانه افزایش پیدا می‌کند. هنگامی که میزان ساعت‌های پروازی و تجربه یک خلبان افزایش یافت و به سطح کاپیتانی رسید، طبیعتا حقوق و دستمزد بیشتری دریافت خواهد کرد.

قبل از توضیح اینکه یک کاپیتان در سال به‌طور میانگین چقدر حقوق دریافت می‌کند، ابتدا باید نوع شرکت‌های هواپیمایی را توضیح بدهیم چراکه حقوق کاپیتان‌ها با‌توجه‌به نوع شرکت‌های هواپیمایی متغیر است.

شرکت‌های هواپیمایی اساسا به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: Regional Airlines و Major Airlines. شرکت‌های هواپیمایی منطقه‌ای معمولا زیرنظر یک شرکت هواپیمایی بزرگ پرواز می‌کنند، اما در واقع جزو این شرکت هواپیمایی بزرگ نیستند. یک نمونه از این شرکت‌های هواپیمایی ExpressJet است که تحت نام «یونیک اکسپرس» فعالیت می‌کند.

شرکت‌های هواپیمایی منطقه‌ای معمولا هواپیماهای کوچک‌تر را در اختیار دارند که ۵۰ تا ۷۰ مسافر گنجایش دارند و اغلب خلبانان غیرنظامی که در ابتدای کار خود هستند مسئولیت پرواز آن‌ها را برعهده دارند.

پرداخت در شرکت‌های هواپیمایی منطقه‌ای به‌طور قابل توجهی کمتر از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ است. نمونه‌ای از شرکت‌های هواپیمایی منطقه‌ای عبارتند از ExpressJet، Endeavour، Skywest و Republic.

شرکت‌های هواپیمایی بزرگ شامل American، Delta و United هستند. همچنین شرکت‌های هوایی باربری مانند FedEx و UPS نیز شامل همین شرکت‌های هواپیمایی بزرگ هستند.

باتوجه‌به توضیحات فوق، میانگین دستمزد کاپیتان‌ها در شرکت‌های هواپیمایی منطقه‌ای در حدود ۵۵‌هزار دلار است و این در حالی است که اگر همین کاپیتان‌ها در شرکت‌های هواپیمایی بزرگ استخدام شوند، به صورت میانگین سالانه حقوقی در حد ۱۳۵‌هزار دلار دریافت می‌کنند.

سایز هواپیما موثر در حقوق کاپیتان‌ها یکی دیگر از عوامل موثر در حقوق کاپیتان‌ها اندازه هواپیمایی است که با آن پروازهای خود را انجام می‌دهند. در هواپیماهای جت، هر چقدر هواپیما بزرگتر باشد قطعا حقوق کاپیتان‌ها نیز بیشتر است.

میانگین حقوق سالانه یک کاپیتان اگر با هواپیماهای بزرگ جت پرواز خود را انجام دهد در حدود ۱۲۱۴۰۸‌دلار است. اگر همین پرواز با جت‌های کوچک انجام شود میانگین حقوق او در سال ۱۰۴۲۱۹ دلار خواهد بود.

اگر پرواز با هواپیماهایی به‌غیر از جت انجام شود، بسته به بزرگ یا کوچک بودن آن، باز هم میزان حقوق متفاوت خواهد بود؛ اما در این نوع هواپیماها اگر کاپیتان با هواپیماهای غیرجت کوچک پرواز کند، حقوق بیشتری دریافت خواهد کرد.

احتمالا دلیل این موضوع نیز به خصوصی یا عمومی بودن این نوع هواپیماها باز می‌گردد. کاربرد هواپیماهای کوچک غیرجت معمولا برای تشریفات و جابه‌جایی افراد خاص است، اما هواپیماهای بزرگ غیرجت معمولا برای حمل مسافران معمولی و بازرگانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حقوق سالانه‌ کاپیتانی که با هواپیماهای بزرگ غیرجت پرواز می‌کند، به‌طور میانگین چیزی در حدود ۷۹۱۰۶دلار است، اما اگر همین کاپیتان با هواپیماهای کوچک غیرجت پرواز خود را انجام دهد، به‌طور میانگین ۸۵۴۱۸ دلار دریافت خواهد کرد.

حقوق کاپیتان و خلبان اول در شرکت‌های هواپیمایی بزرگ حقوق کاپیتان‌ها و خلبانان بسته‌به نوع شرکت‌های هواپیمایی و همچنین میزان سال‌های خدمت متفاوت است. برای آنکه این تفاوت در حقوق‌ها، به شکل بهتری مشخص شود؛ ما سه شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک، امارات و اتحاد را در نظر گرفتیم و نوع هواپیما را نیز بوئینگ ۷۴۷ انتخاب کردیم. شایان ذکر است که حقوق‌های پرداختی در این سه شرکت ماهانه است.

اول از حقوق دریافتی کاپیتان‌ها آغاز می‌کنیم. یک کاپیتان در سال اول خدمت خود در شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک ۱۱۱۰۹ دلار در ماه حقوق دریافت می‌کند. همین کاپیتان اگر در شرکت هواپیمایی امارات و یا اتحاد پروزاهای خود را انجام دهد در سال اول به صورت ماهانه به ترتیب ۸۰۸۴ دلار و ۹۵۷۸ دلار حقوق دریافت می‌کند.

اگر میزان خدمت این کاپیتان به ۵ سال برسد، او به‌صورت ماهانه در شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک ، امارات و اتحاد به ترتیب حقوقی در حد ۱۲۰۲۵ دلار، ۹۰۹۸ دلار و ۱۰۵۴۸ دلار دریافت می‌کند.

اگر میزان خدمت به ۱۰سال برسد، او به‌صورت ماهانه در شرکت هواپیمایی کاتای‌پاسفیک، امارات و اتحاد به ترتیب حقوقی در حد ۱۳۵۱۵ دلار، ۱۰۵۴۸ دلار و ۱۲۰۱۳ دلار دریافت می‌کند.

حالا حقوق دریافتی خلبان اول چقدر خواهد بود؟ اگر یک خلبان اول در سال اول خدمت خود باشد به‌صورت ماهانه در شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک ۵۸۱۱ دلار، در شرکت هواپیمایی امارات ۵۶۶۳ دلار و در شرکت هواپیمایی اتحاد ۷۰۷۵ دلار حقوق دریافت می‌کند.

میزان دریافتی ماهانه همین خلبان اول، در سال پنجم خدمت خود در شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک، امارات و اتحاد به ترتیب ۷۷۹۴ دلار، ۶۳۷۳ دلار و ۷۶۵۷ دلار خواهد بود.

اگر میزان خدمت به ۱۰ سال برسد، او به‌صورت ماهانه در شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک، امارات و اتحاد به‌ترتیب حقوقی در حد ۸۸۷۸ دلار، ۶۷۶۱ دلار و ۸۴۵۲ دلار دریافت می‌کند.

اگر حقوق به‌صورت ساعتی پرداخت شود باز هم بسته‌به نوع شرکت‌های هواپیمایی پرداختی‌ها متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال دو شرکت هواپیمایی یونایتد و دلتا را در نظر می‌گیریم. هواپیمایی که کاپیتان و خلبان اول با آن پرواز خود را انجام می‌دهند بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰ است.

باز هم از حقوق کاپیتان آغاز می‌کنیم. یک کاپیتان که در سال اول خدمت خود است در شرکت یونایتد ساعتی ۲۳۳ دلار حقوق دریافت می‌کند و همین کاپیتان با همین شرایط در شرکت دلتا ساعتی ۲۴۱ دلار دریافت خواهد کرد.

اگر میزان سابقه خدمت این کاپیتان به ۵ سال برسد در شرکت یونایتد ساعتی ۲۴۱ دلار و در شرکت دلتا ساعتی ۲۴۸ دلار دریافت خواهد کرد.

اگر سابقه خدمت به ۱۰ سال برسد میزان دریافتی کاپیتان در شرکت یونایتد ساعتی ۲۵۱ دلار و در شرکت دلتا ساعتی ۲۵۹دلار خواهد بود. اما یک خلبان اول با همین شرایط چقدر در این دو شرکت حقوق دریافت می‌کند؟

در شرکت یونایتد خلبان اول در سال اول خدمت خود ساعتی ۶۶ دلار و در شرکت دلتا ساعتی ۶۸ دلار دریافت می‌کند. با رسیدن میزان خدمت خلبان اول به ۵ سال در هر دو شرکت، میزان دریافتی او در هر ساعت نیز با سال اول خدمت تفاوت فاحشی می‌کند.

شرکت هواپیمایی یونایتد به خلبان اول خود با ۵ سال سابقه خدمت ساعتی ۱۵۵ دلار و شرکت دلتا ساعتی ۱۶۰دلار حقوق پرداخت خواهد کرد.

اگر همین خلبان دارای ۱۰ سال سابقه خدمت باشد در هر ساعت در شرکت‌های هواپیمایی یونایتد و دلتا به ترتیب ۱۷۰ و ۱۷۶ دلار دریافتی خواهد داشت. به‌طور کلی در شرایط یکسان پرداختی‌های شرکت دلتا نسبت‌به شرکت یونایتد بسیار بهتر است.

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • Amir IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  33 11
  با سلام حقوق يك خلبان هما به تومان چه قدر است
 • ناشناس IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  25 5
  خیلی کمه
 • متین IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
  4 6
  خیلی خیلی کمه فکر نمیکنم این باشه باید حقوق شون بیشتر باشه
 • Shabnam IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
  6 2
  به نظرتون برای زن خوبه
 • یوسف IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۶
  5 1
  بی خود نبود بعضیا زمون بچگی میگفتن خلبان می خوان بشن ما که هیچ آرزویی نداشتیم هیچی هم نشدیم الان با 36 سال سن دلم می خواد خلبان بشم یعنی 36 سال از دنیا عقبم ای روزگار
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
   3 3
   نه میتونی خلبان مسافربری بشی
 • ابراهیم IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  3 4
  آخه ...توی این ماه بیش از 40 خلبان نخبه بخاطر دریافت خیلی کم حقوق، درآمد کم، امنیت پرواز و... مجبور به مهاجرت شدن، هیچکس هم نیس که فکری بکنه، اصلا واسه مسئولین اهمیتی نداره، فقط بفکر پر کردن جیب خودشون هستن
 • رضا IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  3 0
  سلام من خلبان هستم حقوم همدبسیار عالی و درجه ۱هستش ماهی۴۵میلیون
  • مهدی IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
   0 0
   سلام مسافری هستی یا چیز دیگر
 • مانی IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  3 1
  خیلی کمه باید 1000000دلار باشه
 • رضا IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
  2 0
  من ۱۵سال دارم خیلی خلبانی رو دوست دارم میخام خلبان بشم ولی دندونام خرابه نمیتونم پر کنم خیلی به خلبانان حسودیم میشه اگه ماهی ۱ملیونم بدن باز میخوام خلبان بشم
 • هادی IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۶
  1 1
  حقوق خلبان جت یا هلی کوپتر ارتش چقدره ؟
 • حاجی IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۸
  0 0
  اگه ما افسر خلبانی هستیم حقوقمان 2750 یعنی مثل یه معلم هست
 • حمیدرضا IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  0 0
  کم بودنش واسه کسی که به این رشته علاقه داره مهم نیست
 • Parsa IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۵
  0 1
  سلام من یک خلبان بین المللی هستم با توجه به چیزی که خوندم تقریبا حقوق من بیشتر از اینا هست در ساعت حدود ۲۵۰ دلار دارم میگیرم لطفا اطلاعات رو بروز کنید ممنون
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  0 0
  ایا یک پسر29ساله میتونه کاپیتان پرواز مسافربری باشه

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

آخرین اخبار