کد خبر: 209967
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۹

پس از گذشت دو هفته سخت، گرم و طاقت‌فرسا بالاخره رانندگان و راکبان داکار نفس راحتی کشیدند و حالا نوبت به جمع‌بندی رکوردهایی است که آنها طی این ۱۳ روز ثبت کرده‌اند.

به گزارش« اخبار خودرو » ، داکار ۲۰۱۸ از اولین روز دومین هفته سال جدید میلادی آغاز شد و روز گذشته در کوردوبای آرژانتین به پایان رسید. این مسابقه بزرگ برای دهمین سال متوالی به‌دلیل مسائل امنیتی از آفریقا به آمریکای‌جنوبی منتقل شده و در کشورهای پاراگوئه، بولیوی و آرژانتین برگزار می‌شود.

در رقابت‌های امسال برای دومین‌بار متوالی خودروهای دسته UTV «وسایل نقلیه چهار‌چرخ چندمنظوره کوچک» نیز مجاز به شرکت در مسابقات بودند.

به‌طور کلی رالی داکار ۲۰۱۸ در ۱۴مرحله و در پنج کلاس مختلف برگزار شد که شامل اتومبیل‌ها، کامیون‌ها، موتورسیکلت‌ها، کوادها (موتور‌سیکلت‌های چهار‌چرخ) و UTV‌ها می‌شود. مسابقات بخش اتومبیل داکار ۲۰۱۸ عرصه درخشش رانندگان تیم پژو بود.

[caption id="attachment_209968" align="aligncenter" width="2000"]رالی داکار ۲۰۱۸ رالی داکار ۲۰۱۸[/caption]

در رده‌بندی نهایی و پس از طی مسافت ۸هزار و ۷۸۲ کیلومتری، هر سه راننده این تیم روی سکو قرار گرفتند و عناوین نخست را به خود اختصاص دادند.

اتومبیلی که رانندگان تیم پژو با آن به مقام قهرمانی دست یافتند، ۳۰۰۸ DKR نام دارد و روی کراس‌اوور ۳۰۰۸ شکل گرفته است.

[caption id="attachment_209987" align="aligncenter" width="800"]۳۰۰۸ DKR ۳۰۰۸ DKR[/caption]

این خودرو به یک موتور ۳ لیتری V6 توربودیزل مجهز شده و ناگفته پیداست که برای عبور از پستی‌و‌بلندی‌ها از سیستم تعلیق بسیار ارتقا‌یافته برخوردار است.

کارلوس سنز ، راننده اسپانیایی تیم «پژو» فاتح چهلمین دوره از رقابت‌های رالی داکار در بخش اتومبیل شد. این راننده ۵۵‌ساله که از یک هفته پیش، صدر جدول کلی را در اختیار داشت، روز شنبه در پایان چهاردهمین و آخرین مرحله از این رقابت‌ها در کوردوبای آرژانتین توانست به‌رغم قرار گرفتن در مکان نهم، جایگاه خود در صدر جدول کلی را حفظ کند و به مقام قهرمانی دست یابد.

[caption id="attachment_209969" align="aligncenter" width="1200"]کارلوس سنز کارلوس سنز ، راننده اسپانیایی تیم «پژو» فاتح چهلمین دوره از رقابت‌های رالی داکار ۲۰۱۸[/caption]

جینیل دی ویلیرز، راننده اهل آفریقای جنوبی از تیم «تویوتا»، استفان پترانسل راننده فرانسوی تیم «پژو» و ناصر العطیه قطری، دیگر راننده تیم «تویوتا» جایگاه‌های اول تا سوم مرحله چهاردهم را به خود اختصاص دادند.

بدین‌ترتیب ناصر العطیه و جینیل دی ویلیرز در جدول کلی مسابقات بخش اتومبیل پس از کارلوس سنز به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

در بخش موتور کوین بناویدس آرژانتینی مکان نخست مرحله چهاردهم را کسب کرد اما در‌نهایت این ماتیاس والکنر، راننده اتریشی تیم «کی‌تی‌ام» بود که توانست برای نخستین‌بار فاتح این رقابت‌ها شود.

این راننده ۳۱‌ساله که سال گذشته مکان دوم رده‌بندی کلی بخش موتور را از آن خود کرده بود در رقابت‌های امسال عملکردی درخشان داشت و به‌عنوان نخستین ورزشکار اتریشی فاتح این مسابقات شد.او از روز ششم ژانویه، زمان استارت رقابت‌ها تاکنون همواره در بین ۶ نفر برتر قرار داشت.

در جدول کلی رقابت‌های بخش موتور کوین بناویدس آرژانتینی از تیم «هوندا» و توبی پرایس، راننده استرالیایی تیم «کی‌تی‌ام» به ترتیب در مکان دوم و سوم قرار گرفتند.

در بخش کامیون نیز ادوارد نیکولوف روس از تیم کاماز برای سومین‌بار و دومین سال پیاپی عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. برنده کلاس تازه‌تاسیس UTVها نیز در این سال رینالدو وارلا برزیلی بود.

آمار جالب این دور از داکار

از نکته جالب این دور از مسابقات این بود که از ۳۳۵ تیم شرکت‌کننده، فقط ۱۸۴ تیم موفق شدند از خط پایان عبور پیدا کنند. در اولین روز از مسابقه ۱۳۹موتورسیکلت،‌ ۴۹‌دستگاه چهارچرخ، ۹۲ خودرو، ۴۴ کامیون و ۱۱ دستگاه UTV مسابقه را شروع کردند که در روز استراحت تیم‌ها ۱۱۰ موتورسیکلت، ۴۱ چهارچرخ، ۶۲ خودرو، ۲۳ کامیون و ۱۰ UTV مسابقه را ادامه دادند و در روز پایانی نیز ۸۵ موتورسیکلت «۶۱ درصد از شرکت‌کنندگان»، ۳۲ دستگاه چهارچرخ «۶۵درصد از شرکت‌کنندگان»، ۴۳ دستگاه خودرو «۴۷ درصد از شرکت‌کنندگان»، ۱۸ دستگاه کامیون «۴۱ درصد از شرکت‌کنندگان» و ۶دستگاه UTV «۵۴‌درصد از شرکت‌کنندگان» توانسته بودند از خط پایان بگذرند.

البته بخش عمده‌ای از شرکت‌کنندگان به‌خاطر شرایط بد آب‌وهوایی که در مرحله نهم و دوازدهم مسابقه ایجاد شده بود، از مسابقه کنار رفتند.

لازم به ذکر است دور نهم برای تمام کلاس‌ها کنسل شد و مرحله دوازدهم نیز برای موتورسیکلت‌ها و چهارچرخ‌ها برگزار نشد. در مورد زمان‌های ثبت‌شده در این مسابقه نیز باید گفت کارلوس ساینز اسپانیایی از تیم پژو، کل مسابقه را طی ۳۶ ساعت و ۱۶ دقیقه و ۲۷ ثانیه به اتمام رساند و هم‌تیمی فرانسوی او و ناصر العطیه از تیم تویوتا گازو با اختلاف یک ساعتی از خط پایان گذر کردند.

در کلاس موتور‌سیکلت‌ها ماتیاس والکنر اتریشی تیم ردبول-کی‌تی‌ام در زمان ۳۶ ساعت و ۳۳ دقیقه و ۳۷ ثانیه‌ای از خط پایان عبور کرد و پس از او با اختلاف نیم‌ساعتی کوین بناویس با موتور هوندا از تیم مانستر انرژی از خط پایان گذشت و توبی پرایس هم‌تیمی والکنر نیز به‌عنوان نفر سوم در مجموع با فاصله ۴۰‌دقیقه‌ای از هم‌تیمی خود مسابقه را به اتمام رساند.

در کلاس چهار‌چرخ‌ها ایگناسیو کاساله شیلیایی از تیم کاساله در زمان ۴۶ ساعت و چهار دقیقه و ۲۰ ثانیه به مسابقه پایان داد. اما پس از او نیکولاس کاویگیلیاسو آرژانتینی از تیم آل‌دیزرت پس از یک ساعت از ۳۴ دقیقه از خط پایان عبور کرد و نفر سوم نیز با اختلاف دو ساعت از نفر اول این کلاس مسابقه را به پایان رساند.

در کلاس کامیون‌ها نیز پس از تیم سه‌نفره روسی کاماز که طی ۵۴ ساعت و ۶۷ دقیقه و ۳۷ ثانیه مسابقه را به اتمام رساندند، تیم بلاروسی ماز قرار گرفتند که با اختلاف سه ساعت و ۵۷ دقیقه و ۱۷ ثانیه نسبت به تیم اول مسابقه را به پایان رساندند و تیم سوم نیز دیگر کامیون روسی کاماز شد که نسبت به هم‌تیمی‌های خود پنج‌ساعت و ۲۲ دقیقه فاصله داشتند.

در نهایت نیز UTV‌سواران تیم برزیلی کن‌ام، با ثبت زمان ۷۲ ساعت ۴۴ دقیقه‌ مسابقه را به اتمام رساندند. تیم دوم به نام پلاریس فکتوری با اختلاف یک‌ساعتی از تیم اول مسابقه را به پایان رساندند و هم‌تیمی‌هایشان به‌عنوان تیم سوم با اختلاف ۱۰ ساعتی از خط پایان عبور کردند.

این در حالی است آخرین نفرات کلاس خودروها با اختلاف هشت‌ساعته از خط پایان عبور کردند. در کلاس موتورسیکلت راکب تیم هیرو به‌عنوان آخرین نفر با اختلاف دو ساعته مسابقه را به اتمام رساند.

در کلاس چهارچرخ‌های نیز راننده تیم مکسس با اختلاف ۹ ساعته نسبت به نفر اول از خط عبور گذر کرد. در کلاس کامیون‌ها، دومین تیم ژاپنی به‌نام هینو با اختلاف ۱۰ ساعتی نسبت به نفر اول این کلاس را به انتها رساندند ولی لازم به ذکر است در زمان نگارش این مطلب هنوز رقابت در کلاس UTVها به پایان نرسیده است ولی احتمال داده می‌شود دهمین راننده این خودروهای چهار‌چرخ با اختلاف ۲۰ ساعته تا یک‌روزه نسبت به نفر اول از خط پایان عبور پیدا کند.

[gallery link="file" ids="209987,209984,209983,209982,209981,209980,209979,209978,209977,209976,209975,209974,209973,209972,209971,209970,209969"]

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

آخرین اخبار