در صورت ارائه راه‌حلی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک جمهوری اسلامی، این سازمان جلوی ترخیص خودروهای دپوشده با قیمت فوب بیش‌از ۴۰ هزاردلار را نخواهد گرفت.این خودروها عمدتا از برندهایی همانند مرسدس، پورشه، ب‌ام‌و و لکسوس هستند.

به گزارش « اخبار خودرو » ، بعد از حدود یک‌ماه سرگردانی نمایندگی‌ها، وارد‌کنندگان و خریداران، در‌نهایت حدود سه‌هفته پیش رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد خودروهای با قیمت بیش‌از ۴٠هزاردلار که در گمرکات کشور دپو شده‌اند، مجوز ترخیص از گمرکات را پیدا خواهند کرد. بعد از این اظهارنظر رئیس سازمان توسعه تجارت، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به وزارت اقتصاد و امور دارایی درخواست کرد تا مجوز ترخیص خودروهای مانده در گمرک را که طی ۶‌ماه بسته‌بودن سایت ثبت‌سفارش وارد گمرکات کشور شده‌اند، بدهد.

[caption id="attachment_206400" align="aligncenter" width="800"]خودروهای متوقف در گمرک خودروهای متوقف در گمرک[/caption]

بدین ترتیب خیال وارد‌کنندگان، نمایندگی‌ها و خریدارانی که این خودروها را پیش‌خرید کرده بودند بابت ترخیص خودروهایشان از گمرک راحت شد. اما در هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه گمرکات کشور از ترخیص این خودروها جلوگیری کرده‌اند و رئیس کل گمرک، نامه وزیر صمت را خلاف مصوبه هیات دولت دانسته است.

بدین ترتیب واردات خودروهای مانده در گمرک با قیمت بیش‌از ۴٠‌هزار‌دلار با چالشی دیگر روبه‌رو شد. در حالی این خبر به‌سرعت دست به دست و بین مطبوعات خودرویی و غیر‌خودرویی تفسیر و باز نشر شد که اصولا اولین منبع انتشار این خبر تفسیر اشتباهی از پاسخ رئیس کل گمرک کشور به نامه وزیر صمت داشته است.

در نامه رئیس گمرکات کشور اعلام شده است که برای ترخیص این دست خودروها از گمرکات کشور ابتدا باید توسط وزارت صمت، ثبت‌سفارش انجام و بعد از آن کار خودروها وارد مرحله پرداخت تعرفه گمرکی و ترخیص شوند، اما به‌دلیل اینکه این خودروها هنوز ثبت‌سفارش نشده‌اند و سامانه ثبتارش امکان ثبت‌سفارش خودروهای با قیمت بیش از ۴٠‌هزار‌دلار را حذف کرده است، باید از طرف وزارت صمت ابتدا راهکاری برای این مساله پیدا شود.

بدین ترتیب با بررسی دقیق نامه رئیس گمرکات کشور می‌توان نتیجه گرفت که گمرک توپ را به زمین وزارت صمت باز‌گردانده و اعلام کرده است که برای ترخیص این خودروها ابتدا باید مکانیزمی برای ثبت‌سفارش این خودروهای دپو‌شده در گمرک در‌نظر‌گرفته شود و نامه رئیس گمرکات کشور به معنی جلوگیری از ترخیص این دست از خودروها نیست‌!

اما اکثر کارشناسان و خبرنگاران حوزه خودرو بدون توجه به متن کامل نامه‌نگاری وزارت صمت و گمرک تنها به‌صورت تیتر وار به این موضوع پرداخته‌اند. در حالی که با بررسی دقیق می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که چنانچه وزارت صمت مشکل ثبت‌سفارش این خودروها را حل کند گمرکات کشور مشکلی برای ترخیص آنها با قیمت بیش‌از۴٠هزاردلار که در طول ۶ماهه بسته‌بودن سایت ثبت‌سفارش‌ به گمرکات رسیده‌اند، نخواهد داشت‌.

البته وزارت صمت درحال رایزنی برای حل این موضوع و پیدا کردن روش اجرایی ثبت‌سفارش این دست از خودروها بود که رای دیوان عدالت اداری برای باطل‌کردن مصوبه افزایش تعرفه خودروهای وارداتی باعث شد کار تعیین وضعیت ثبت‌سفارش خودروهای با قیمت بیش‌از ۴۰ هزاردلار موجود در گمرکات، فعلا به حالت تعلیق درآید تا وضعیت رای نهایی دیوان عدالت اداری درمورد ابطال مصوبه افزایش تعرفه وارداتی‌ها مشخص شود‌.

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ناصر ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  هیچ نمی توان گفت !!!
 • ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  چرا همه کشورهای اروپایی آمریکایی و عربی و همه دنیا از خودروهای روز دنیا با قیمت جهانی استفاده می کنند و ما ایرانی های بدبخت بخت برگشته باید خودروی آشغال را با تعرفه بالا استفاده کنیم من که هرگز خودروی داخلی نخواهم خرید و منتظر روزی می مانم که مسئولین دست از ... بردارند و با رقابت سالم خودرو خارجی را به قیمت جهانی به مردم بفروشند به امید آن روز . فعلا دوچرخه سوار می شم
 • دارکوب ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  با سلام در صورتیکه مسئولین محترم گمرک توان تفسیر ندارند می توانند این دستورالعمل را برای تفسیر خدمت علمای حوزه بفرستند .
 • حسین ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
  میدانید چرا امریکا هیچ غلطی نم تواند بکند چون همه کارهای غلط را ما خودمان سریعتر انجام میدهیم
 • سپهر ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  وزارت صمت وزارت جدیدی است ؟!!!!!
  • مدیر سایت ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
   مخفف وزارت صنعت ، معدن و تجارت است
 • رحمت ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
  سلام. ماشین ۲۰۷ دنده مدل ۹۶ برج ۷ را دوهفته پیش ۴۰ میلیون فروختم الان همون ماشین را ۴۳ تا ۴۴ میلیون میگن/ این وسط یهویی ماشین کشید بالا و ما انگشت به دهان ماندیم. هر که ندونه فکر میکنه داره ..... این رسم مملکت داری نیست بخدا.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

آخرین اخبار