کد خبر: 216180
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۱

واردات تایر از چین این‌بار با چاشنی دریافت ارز دولتی، بیشتر از ارزش واقعی تایر. خبری کوتاه اما پر‌از نکته، اتفاقی که باعث شده است مقدار زیادی ارز بدون وارد شدن کالا از کشور خارج شود.

به گزارش اخبار خودرو ، چند روز پیش بانک مرکزی با انتشار فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی به بسیاری از اما و اگرها در حوزه واردات پاسخ داد. در این بین واردکنندگان تایر نیز به‌عنوان تامین‌کنندگان بخشی‌از نیاز بازار به این کالای استراتژیک، نزدیک‌به 47میلیون‌یورو ارز دریافت کردند.

[caption id="attachment_216181" align="alignleft" width="378"]تایرهای چینی تایرهای چینی[/caption]

ارزی که به‌گفته فعالان حوزه واردات تایر به یک‌سوم ارز دریافتی در مدت مشابه سال گذشته تقلیل یافته است.

در این بین اگرچه بسیاری از رسانه‌ها موضوع واردات تایر توسط یک باشگاه ورزشی را به‌سوژه داغ خود تبدیل کرده بودند اما هیچ یک به این نکته توجه نکردند تایرهای چینی که سال‌هاست 20درصد گران‌تر از قیمت اصلی خود در سامانه ارزش‌گذاری گمرکی قیمت‌گذاری می‌شوند، هنگام تخصیص ارز،‌ نه به بهای اصلی بلکه به قیمت تعیین‌شده در سامانه گمرک ارز دریافت می‌کنند.

این نوع برخورد با تایرهای چینی اگرچه به بهانه بالا بردن عوارض ورودی آنها و بازگذاشتن فضای رقابتی برای تولیدکنندگان داخلی بوده است اما هنگام تخصیص ارز به معضلی برای سیستم بانکی تبدیل شده است.

در بحث واردات تایر به کشور، ‌چینی‌ها بیشترین سهم را در اختیار دارند و دولت برای حمایت از تولید داخلی و با هدف اینکه قیمت پایین تایرهای چینی و البته باکیفیت به رقیبی شکست‌ناپذیر برای تولیدکنندگان داخلی تبدیل نشود، ارزش گمرکی آنها را کمی پایین‌تر از تایرهای کره‌ای درنظر گرفته‌اند که با یک حساب سرانگشتی، تقریبا 20درصد گران تر از قیمت محصول در کشور سازنده است.

با این اتفاق مشخص نیست تا امروز چه میزان ارز به‌دلیل ارزش‌گذاری بالاتر تایرهای چینی در گمرک، از کشور خارج شده و کالایی در ازای آن به کشور وارد نشده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

آخرین اخبار