روز گذشته اکثر نمادهای تاثیرگذار گروه خودرویی روند نزولی را در پیش گرفتند، به‌طوری‌که نمادهای سایپا، ایران‎خودرو، پارس‎خودرو، زامیاد، گروه بهمن، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، قطعات اتومبیل ایران، کمک‎فنر ایندامین، بهمن‎دیزل و فنرسازی‌زر منفی خوردند .

به گزارش «اخبار خودرو»، روز گذشته اکثر نمادهای تاثیرگذار گروه خودرویی روند نزولی را در پیش گرفتند، به‌طوری‌که نمادهای سایپا، ایران‎خودرو، پارس‎خودرو، زامیاد، گروه بهمن، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، قطعات اتومبیل ایران، کمک‎فنر ایندامین، بهمن‎دیزل و فنرسازی‌زر منفی خوردند و در مقابل نمادهای سایپا آذین، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، آهنگری تراکتورسازی ایران و مهرکام پارس نیز مثبت شدند. همچنین روز گذشته طی 18هزارو104 نوبت معاملاتی 296میلیون‌و285هزار سهم به ارزش 30میلیاردتومان در این گروه مورد دادوستد قرار گرفت و ارزش‌کل بازار این گروه تا پایان معاملات روز گذشته بالغ‌بر 12هزارو638میلیاردتومان شد. براساس این گزارش، روز گذشته بازار سرمایه ایران بیش‌از هر روز دیگری به اخبارها درباره بازار ارز واکنش نشان داد، ارزش معاملات بورس تهران روز گذشته رقم ۱۴۲میلیاردتومان را رد کرد و حجم معاملات این بازار از عدد ۳.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی گذشت.

  آزادسازی معاملات ارز با قیمت آزاد 
در حالی‌که در ۲۱فروردین‌ماه سال جاری، اسحاق‌جهانگیری، معاون رئیس‎جمهور اعلام کرد «قیمت دلار از امروز تک‎نرخی شده و تنها دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان دادوستد شده و خرید و فروش در خارج از این قیمت قاچاق محسوب می‌شود»، قیمت ارز در بازار غیررسمی ایران روند افزایشی گرفت و در مقاطعی قیمت ۱۰هزارتومان را نیز رد کرد. این موضوع تاثیرات شدیدی بر معاملات بازار سهام داشت. با افزایش نرخ دلار در بازارهای غیررسمی، قیمت سهام شرکت‌هایی که عمدتا صادرات‎محور بودند، با روند افزایش قیمت مواجه شدند و روزهای بسیاری شاهد صف‌های خرید برای این سهم‌ها بودیم. افزایش شدید تقاضا نسبت‌به عرضه در بازار سهام به افزایش قیمت‌ها انجامید و این موضوع سبب شد شاخص‌های بازار سهام شاهد رکوردشکنی‌های پی‎درپی باشند. اما روز گذشته عبدالناصر همتی که به‎تازگی بر کرسی ریاست بانک‌مرکزی تکیه زده است، اعلام کرد: «از روز سه‌شنبه هفته جاری معامله ارز در صرافی‌ها با قیمت آزاد امکان‌پذیر است و قیمت ارز با توجه به عرضه و تقاضا در سامانه نیما کشف می‌شود.» او در عین حال تاکید کرد قیمت ارز در صرافی‌ها میانگین موزون بازاری است که ۹۵درصد آن در سامانه نیما مورد دادوستد قرار می‌گیرد.
  اوج هیجان در بورس با اعلام سیاست جدید ارزی
براساس گفته‎های رئیس جدید بانک‌مرکزی، حداکثر قیمت ارز در صرافی‌ها، 5 درصد بیشتر از رقمی تعیین خواهد شد که در سامانه نیما کشف می‌شود. درنتیجه از بازارهای غیررسمی ارز صرافی‌ها به بازارهای رسمی بدل می‌شود و واردکنندگانی که کالاهای اساسی و ضروری وارد نمی‌کنند، می‌توانند از طریق صرافی‌ها ارز خود را تامین کنند. کلیات این موضوعات بر روند معاملات بازار سرمایه به‎شدت سایه افکنده و باعث شده است تصمیم‌گیری در خریدوفروش تا حدودی سخت‌تر شود. این موضوعات سبب شده‌اند روز گذشته شاخص‌کل ۵۱۹۵واحد رشد کند و در قله تاریخی ۱۳۳هزارو۶۴۶واحدی بایستد. رقمی که در ماه‌های گذشته حتی تصور آن برای فعالان بازار سهام غیرممکن بود. ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک بازار سهام بیش‌از پیش‌معاملات این بازار را به سیطره خود در آورده و باعث شده است هیجان بر بازار سهام و معاملات بازار سهام حاکم باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

آخرین اخبار