فروش جهانی خودرو

پس از یک دوره آرامش و رونق، وضعیت بازار خودرو در سراسر جهان باری دیگر التهاباتی را تجربه می‌کند.

به گزارش «اخبار خودرو»،  این‌که پس از یک دوره رونق بازار دچار رکودی نسبی شود، طبیعی است؛ واضح است که یک خریدار پس از خرید خودرویی جدید تا چند سال بعد دیگر به سراغ عوض کردن ماشین خود نخواهد رفت، اما این مساله چیزی نیست که در سطحی گسترده روی بازار تاثیر بگذارد. از دور خارج‌شدن نسبتا سریع خودروهای دیزلی و از دست رفتن جذابیت آن‌ها برای مشتریان نیز یکی از مواردی است که روی فروش خودروها تاثیرگذار بوده است. 
در اینجا نگاهی به وضعیت بازار خودرو کشورهای مختلف در ماه جولای می‌اندازیم. 
ژاپن

ماه گذشته فروش برندهای خارجی در ژاپن نسبت‌به دوره مشابه در سال قبل رشدی 4.2درصدی را تجربه کرده است و تعداد 21هزارو869خودرو خارجی در این کشور به فروش رسیده است. این اولین بار است که پس از دو ماه فروش خودروهای خارجی در این کشور روندی افزایشی پیدا می‌کند. فروش برندهای خارجی 7.8درصد از کل فروش خودرو در ژاپن را تشکیل می‌دهد. براساس گزارش انجمن واردکنندگان خودرو ژاپن، این میزان رشد نشان‌گر تقاضا برای مدل‌های جدید و شاسی‌بلند‌های جذاب خارجی در این کشور است. مرسدس بنز که پرفروش‌ترین برند خارجی در ژاپن است، برای دومین ماه متوالی با افت فروش (8درصد) در فروش خود روبه‌رو بوده است و در مجموع 4هزارو673دستگاه از محصولاتش را به مشتریان ژاپنی فروخته است. برند پرطرفدار دیگر خارجی یعنی‌ب‌ام‌و با رشدی 4.6درصدی میزان فروش ماه جولای خود را در این کشور به 3هزارو752دستگاه رساند که بخش عمده این فروش به شاسی‌بلند جمع‌وجور X2 مربوط می‌شود. آمار فروش برندهای ژاپنی هنوز اعلام
 نشده است.

چین


فروش خودرو در بازار چین، به‌‌رغم تمام تهدیدهایی که درخصوص جنگ تجاری رودررو با آمریکا وجود دارد، با رشد روبه‌رو بوده است. در ماه جولای فروش خودروهای سواری در مجموع نسبت‌به سال گذشته با 4.3درصد رشد روبه‌رو بوده که از 2.3درصد در ماه ژوئن فراتر رفته است. در ماه گذشته تعداد 1.68میلیون دستگاه خودرو سواری در چین به فروش رسیده و فروش هفت ماهه نخست سال جاری نسبت‌به دوره مشابه در سال گذشته با رشدی 2درصدی روبه‌رو بوده است. این در حالی است که فروش خودروهای آمریکایی در چین با این رشد هماهنگ نبوده و به‌طور خاص کمپانی فورد در این کشور با مشکلاتی مواجه بوده است. در ماه جولای مجموعا 1.98میلیون دستگاه خودرو به فروش رسیده که نسبت‌به دوره مشابه در سال گذشته 6.2درصد بیشتر بوده است. 

بریتانیا

طبق اظهارات انجمن سازندگان و فروشندگان خودرو در بریتانیا، در ماه جولای ثبت خودروهای جدید در این کشور با 1.2‌درصد رشد همراه بوده و این‌طور به‌نظر می‌رسد که پس از ‌ماه توفانی بازار خودرو بریتانیا به ثباتی نسبی رسیده است. طبق گزارش‌های منتشر‌شده در این ماه فروش خودروهای دیزل در ادامه افت خود با کاهشی 24.4درصدی روبه‌رو بوده است؛ هرچند تقاضا برای خودروهای بنزین‌سوز به میزان یک‌پنجم افزایش پیدا کرده است. پس از اعلام این‌که مدل‌های دیزل آلاینده‌تر از میزان قابل تصور هستند، تقاضا برای این ماشین‌ها با افتی شدید مواجه شده است. این در حالی است که فروش خودروهای با سوخت جایگزین، که شامل خودروهای هیبرید و تمام الکتریکی می‌شود در این ماه با 21درصد رشد مواجه بوده است. یک‌سوم از این رشد به خودروهای پلاگین هیبرید مربوط می‌شود و خودروهای هیبرید و تمام الکتریکی به ترتیب با 17.5 و 2.4درصد رشد روبه‌رو بوده‌اند. 

ایالات متحده 

اکثر خودروسازان شاخص آمریکایی اعلام کرده‌اند که فروش خودروهای سواری در ماه جولای با کاهشی قابل‌ملاحظه همراه بوده است. هرچند فیات کرایسلر با 6درصد رشد فروش نسبت‌به دوره مشابه در سال گذشته، میان آن‌ها یک استثنا به‌شمار می‌رود. به‌طور کلی مدت‌هاست که مشتریان آمریکایی از خودروهای سواری سنتی روی‌گردان شده‌اند و به خرید مدل‌های بزرگ شاسی‌بلند و وانت‌های پیکاپ روی آورده‌اند که البته محصولات سودآورتری برای خودروسازان هستند. فیات کرایسلر بخش عمده رشد فروش‌ را در ماه گذشته، به پرطرفدار‌ترین برند خود، یعنی جیپ مدیون است که 15درصد افزایش فروش داشته است. این در حالی است که فورد در مجموع با 3.1کاهش روبه‌رو بوده است. جنرال موتورز از چند ماه پیش ارائه گزارش‌های فروش ماهیانه‌اش را متوقف کرده است. سایر خودروسازان فعال در بازار آمریکا مانند تویوتا و نیسان نیز در ماه جولای با افت فروش مواجه بوده‌‌اند. 
 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

آخرین اخبار