در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در هفته جاری، شاخص‌کل روند نزولی را طی کرد اما گروه خودرویی عملکردی خوبی از خود برجای گذاشت، به‌طوری‌که نمادهای سایپا، ایران‎خودرو، سایپا آذین، پارس‎خودرو، زامیاد، گروه‌بهمن، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، رینگ‎سازی مشهد و کمک‎فنر ایندامین سبزپوش شدند.

به گزارش «اخبار خودرو»، در آخرین روز معاملاتی بورس تهران در هفته جاری، شاخص‌کل روند نزولی را طی کرد اما گروه خودرویی عملکردی خوبی از خود برجای گذاشت، به‌طوری‌که نمادهای سایپا، ایران‎خودرو، سایپا آذین، پارس‎خودرو، زامیاد، گروه‌بهمن، گسترش سرمایه‎گذاری ایران‎خودرو، رینگ‎سازی مشهد و کمک‎فنر ایندامین سبزپوش شدند و در‌مقابل نیز آهنگری تراکتورسازی ایران، موتورسازان تراکتورسازی ایران، ایرکا پارت‎صنعت، فنرسازی خاور و رادیاتور ایران قرمزپوش شدند. همچنین، روز گذشته طی 16هزار‌و357 نوبت معاملاتی، 269میلیون‌و141هزار سهم به ارزش 28میلیاردتومان مورد دادوستد قرار گرفت. براساس این گزارش، به‎رغم رشد فزاینده قیمت‌ها در روزهای گذشته در بورس تهران، دیروز شاخص‌کل در تغییر موضع ۱۸۰درجه‌ای، بیش‌از ۲هزار واحد افت کرد، به‌طوری که شاخص‌کل ۲۰۶۲ کاهش یافت و تا نیمه کانال ۱۳۱هزار واحدی پایین آمد.

  کاهش قیمت در بسیاری از نهادها 
به بیان دیگر، دیروز برخلاف روزهای گذشته، بازار سهام شاهد کاهش قیمت در بسیاری از نهادها بود. بااین‌حال مدتی است با افزایش قیمت دلار، روند قیمت‌ها در بازار سرمایه به شدت افزایشی شده و در روزهای گذشته شاخص‌کل آن‎قدر کانال‌شکنی کرد تا به قله ۱۳۲هزارواحدی رسید. در‌عین‌حال، بسیاری از سهم‌ها با صف خرید همراه بودند اما امروز در یک چرخش ۱۸۰‌درجه‌ای روند قیمت‌ها رو به افت گذشت. همچنین شاخص‌کل هم‎وزن بازار سرمایه امروز با افت ۳۶واحدی روبه‌رو شد و به رقم ۱۸هزارو۹۱۳ رسید. شاخص آزاد شناور نیز ۱۶۲۴واحد افت کرد و تا رقم ۱۴۰هزارو۳۴۰ پایین آمد، علاوه‌بر این شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هریک به ترتیب ۱۳۳۵ و ۴۹۸۵ واحد افت کردند. این در حالی است که ارزش‌کل معاملات روز گذشته بورس تهران به بیش‌از ۶۵۸ میلیارد‌تومان بالغ شد که ناشی‌از دست‌به‌دست شدن ۲‌میلیارد‌و۲۲۶میلیون سهم و اوراق مالی قابل‌معامله طی ۱۲۴هزارو۳۸۷ نوبت 
دادوستد بود.

  افت شاخص بورس کوتاه‎مدت و مقطعی است
کارشناسان، افت کوتاه‎مدت و مقطعی شاخص بورس، پس از رشد بی‎سابقه اخیر را امری طبیعی می‎دانند؛ به نظر آن‎ها شاخص بورس در مرحله استراحت و اصلاح، انرژی لازم برای موج جدید رشد را کسب می‎کند. از سوی دیگر، روز گذشته معامله‌گران بورس تهران یک‌روز پس از آغاز معاملات بازار ثانویه ارز براساس سیاست‌های جدید ارزی بانک‌مرکزی، درحالی شاهد ریزش قیمت‌ سهام گروه‌های پیشرو در یک روند متعادل از دادوستدها بودند که اغلب حقوقی‌ها از این فرصت برای جمع‌آوری سهام استفاده کردند. این فرایند با تداوم معاملات متعادل در گروه‌های پیشرو در حالی ادامه یافت که صف فروش پایداری در گروه‌های پیشرو دیده نشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

آخرین اخبار