فروش بنزین

طبق گزارش‏ میدانی خبرنگار «دنیای‏ خودرو» نه‌تنها این افراد قیمت‏های بسیار گزافی را از مسافرانی که به‌دلیل کمبود جایگاه‏ سوخت در این محور مواصلاتی بنزین تمام کرده ‏اند، دریافت می‏کنند، بلکه به‏ جای بنزین ترکیب آب‌ونفت یا آب‌وگازوئیل را که به‌مراتب قیمت ارزان‏تری نسبت به بنزین دارند، به مسافران عرضه می‏کنند

به گزارش «اخبار خودرو»، تیرماه سال 86 با اجرایی شدن سهمیه‏ بندی سوخت، تجارت جدیدی تحت‌عنوان فروش سوخت توسط افراد سودجو شکل گرفت. این افراد با خرید سهمیه سوخت وسایل نقلیه‌عمومی و موتورسیکلت‏ها، اقدام به فروش بنزین با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب در کنار ‏خیابان‏ها و معابر می‏کردند. اما پس از پایان سهمیه ‏بندی سوخت در خردادماه سال 94، این موضوع بسیار کمرنگ شد و کمتر شاهد دیدن چنین افرادی در کنار خیابان‏ها و جاده ‏های مواصلاتی کشور بودیم.

حال پس از گذشت چند سال از این موضوع و کمرنگ شدن اخبار پیرامون فروش غیر قانونی سوخت در جاده‏ ها، کمتر کسی به فکر آن افتاده است شاید هنوز هم افرادی اقدام به فروش بنزین با قیمت‏هایی چند برابر قیمت مصوب می‏کنند. اما باید بگوییم متاسفانه به‌دلیل کمبود جایگاه ‏های سوخت ‏رسانی در بسیاری از جاده ‏های بین شهری و راه‏های مواصلاتی کشور، افراد بسیاری از این موضوع سوءاستفاده کرده و بنزین را با قیمتی 5برابر نرخ رسمی آن به رانندگانی که در راه مانده ‏اند، می ‏فروشند.

شاید این فکر به ذهن متبادر شود که چنین اتفاقی مربوط به راه‏های فرعی و جاده ‏های دور افتاده‏ ای بوده که تردد روزانه از آن‏ها بسیار کم است. به همین خاطر مقصر اصلی رانندگانی هستند که پیش از ورود به جاده باک خودروی خود را پر نکرده ‏اند و این موقعیت را در اختیار افراد سودجو قرار داده ‏اند. اما باید بگوییم این‏گونه نیست و برخی راه ‏های اصلی کشور به‌دلیل نداشتن جایگاه سوخت در فواصل مشخص، مشکلات متعددی را برای خودروهای عبوری از این جاده‌ها به‌وجود آورده است.

به عنوان‌مثال آزادراه قزوین-رشت که یکی از شریان‏های اصلی کشور به ‏شمار می‏آید، به‌دلیل نداشتن جایگاه سوخت‏ رسانی در هیچ‏یک از مسیرهای رفت‌وبرگشت، معضلات جدی را برای مسافران عبوری از آنجا به ‏وجود آورده است. همین موضوع سبب شده پس از گذشت سال‏ها باردیگر شاهد حضور افراد سودجو در این جاده باشیم که بنزین را تا 5 برابر قیمت مصوب به رانندگان عبوری از این جاده می‏ فروشند.

اما این پایان ماجرا نیست، طبق گزارش‏ میدانی خبرنگار «دنیای‏ خودرو» نه‌تنها این افراد قیمت‏های بسیار گزافی را از مسافرانی که به‌دلیل کمبود جایگاه‏ سوخت در این محور مواصلاتی بنزین تمام کرده ‏اند، دریافت می‏کنند، بلکه به‏ جای بنزین ترکیب آب‌ونفت یا آب‌وگازوئیل را که به‌مراتب قیمت ارزان‏تری نسبت به بنزین دارند، به مسافران عرضه می‏کنند. این موضوع سبب شده است مشکلات فنی بسیاری برای خودروهایی که از این ترکیب استفاده کرده ‏اند، پیش آید که هزینه‏ های بسیار زیادی را برای آن‏ها در پی خواهد داشت.

گفتنی است میزان عوارض دریافت‌شده از مسافرانی که از این محور عبور می‏کنند، مبلغ 6هزارتومان است که البته در ازای آن هیچ امکانات رفاهی نیز ارائه نمی‏شود. همچنین نبود جایگاه سوخت‌رسانی در این محور سبب شده است خیل عظیمی از مسافران نسبت‌به پرداخت عوارض در این محور معترض باشند که وجود جایگاه سوخت در شریان‏های اصلی کشور، از حداقل امکانات و زیرساخت‏ها به‏ شمار می ‏رود. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

آخرین اخبار