خودروهای مانده در گمرک

رییس کل گمرک با اشاره به مصوبه هیات وزیران برای ترخیص ۱۳ هزار خودروی مانده در گمرک،گفت:این مصوبه چهار ماه اعتبار داردو خودروهایی که تا تاریخ تصویب این مصوبه، وارد کشور شده باشد، مشمول هستند.

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از مهر،مهدی میراشرفی در حاشیه نشست مدیران وزارت اقتصاد و دارایی با مجمع کارآفرینان در جمع خبرنگاران با اشاره به ترخیص خودروهای موجود در گمرک اظهار داشت: بعد از ممنوعیت واردات خودروهای لوکس، بیش از ۱۲ تا ۱۳ هزار نفر برای خرید خودرو، پیش‌ ثبت‌نام کرده بودند که به ناچار باید این خودروها تحویل مشتری شود.

وی افزود: از سوی دیگر گمرک باید ۴۲۰۰ میلیارد تومان درآمد گمرکی کسب می‌کرد که این درآمد معطل مانده بود.

وی ادامه داد: مجموع این دلایل موجب شد تا ترخیص خودروهای باقی‌مانده در گمرک با مصوبه هیات وزیران عملیاتی شود.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: خودروهایی که تا تاریخ ابلاغ این مصوبه در اماکن گمرکی و مناطق آزاد و ویژه، قبض انباره شده اند، با پرداخت حقوق و عوارض و انجام ثبت سفارش جدید، قابلیت ترخیص خواهند داشت که با ابلاغ وزارت صنعت به گمرک، ترخیص این خودروها از همین هفته آغاز می شود. 

به گفته میر اشرفی، مصوبه هیات وزیران چهار ماه اعتبار دارد .

رئیس کل گمرک در مورد نوع خودروهایی که می‌توانند از گمرک ترخیص شوند، اظهار داشت: خودروهایی که از کانال وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش شده باشند نباید بالای ۲۵۰۰ سی سی قدرت داشته باشند. همچنین متناسب با قیمت بالای ۴۰ هزار دلار، مشمول افزایش پرداخت سود بازرگانی هم هستند.

وی با بیان این‌که در ۹ ماه اخیر ۳۲ میلیارد دلار کالا از گمرکات ترخیص شده است، گفت: در همین مدت ۳۳ میلیارد دلار هم صادرات داشته‌ایم، با این حال تحریم‌ها باعث شده ماندگاری کالا در گمرک از ۲۰ روز به ۳۰ تا ۴۰ روز به طور میانگین افزایش پیدا کند.

میراشرفی با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد عدم ترخیص کالا بعد از ۱۳ آبان‌ماه، تصریح کرد: از ۱۳ آبان‌ماه تا اوایل دی‌ماه شش میلیارد دلار کالا از گمرک ترخیص شده است که این کالاها از کالاهای اساسی و مواد اولیه تا ماشین‌آلات خط تولید را شامل می‌شود.

رییس کل گمرک کشور با بیان این‌که کالاهایی که پرداخت ارزی آنها هم انجام نشده باشد تا ۸۰ درصد از آنها ترخیص می‌شود، گفت: این اقدام در راستای جلوگیری از بروز مشکل در خط تولید است. 

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • دارکوب IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  0 0
  پس تکلیف بقیه مشتریان مثل مشتریان داتیس خودرو که نزدیک به ۲ سال است ولوو ثبت نام کرده اند ، چه می شود ، خودروی ما هنوز در خارج از کشور است و وارد کشور نشده است ، چرا بین مردم و مشتریان تبعیض قایل می شوید ، ما پول خودرو را در سال ۹۶ پرداخت کرده بودیم ، چرا دولت در مقابل مشتریان پاسخگو نیست ... این خودروها که لوکس نیست و نیاز به انتقال ارز هم ندارد ، پس درد شما چیست ؟؟!!!!چرا می خوپاهید پول زور از مردم بگیرید و یا ممنوعیت ایجاد کنید .....آقای جهانگیری این کارها خوب نیست پ درست نیست . اگر اجازه واردات دادید به ما هم که خودرویمان در خارج از کشور است ، اجازه دهید ، ماشین ما هم وارد شود ، سال۹۶ که نگذاشتید خودروی ولوو وارد شود ، سال ۹۷هم اگر نگذارید ، پول ما دیگر خیلی خیلی بی ارزش خواهد شد ، آنوقت نمی تپانم خودروپی خود را تحویل بگیرم ، نرخ ارز بالاتر می رود ،حداقل تعرفه واردات را صفر کنید ...
 • یک شهروند IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  0 1
  چرا واردات خودرو را آزاد نمی کنید .... همه مردم حق زندگی و خرید کالا و سرمایه گذاری دارند ، پس کی باید به اهدافی که داشتیم دست پیدا کنیم ، آنهم با چه قیمتی ......
 • داریوش DE ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  0 0
  برخی از این خودروها سال هاست که زیر آفتاب سوزان جنوب و شرجی بودن ۱۰۰ درصدی بوده اند و نیاز به بازسازی دارند و البته آنهایی هم که وضعیت ظاهری مناسبی دارند سرعت پوسیدگی آنها سریع است من خودم یک نمونه از این خودروها را خریدم که بعد از مدتی کف خودرو سوراخ شد و مجبر شدم بعر از تعمیر با هزینه بالا زیر قیمت بفروشم
 • دارکوب IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
  0 0
  پس تکلیف مشتریانی که خودروی آنها اصلا وارد کشور نشده چه می شود؟؟؟
 • دارکوب IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  دولت اینهمه تبلیغات می کند که خودروهای در گمرک مانده ترخیص خواهند شد ،چرا هنوز وب سایت ثبتارش هنوز بروز رسانی نشده است؟؟!!آبا این مردم فریبی نیست؟؟!!!کسی که تابستان ۱۳۹۶ نسبت به انعقاد قرارداد فروش اقدام کرده ، اکنون چرا دولت و واردکننده باید از او رقم مابه التفاوت گمرک و نرخ ارز مطالبه کنند ، چرا اجازه واردات خودروهای مشتریان که در خارج از کشور است را نمی دهید ؟؟!!! چرا مردم را تلکه می کنید ؟؟!!زیان ناشی از تاخیر و عدم تحویل خودرو را چه کسی خواهد پرداخت ؟؟!!! وارد کننده یا دولت ؟؟!!!

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

آخرین اخبار