سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان

تعهدات پیش‎فروش عادی که سررسید آن‌ها تا ۳۱ مردادماه 97 است، نباید افزایشی نسبت‌به قیمت‌های مصوب داشته باشند

به گزارش «اخبار خودرو»، طبق مصوبات جدید سازمان حمایت مصرف‎کنندگان و تولیدکنندگان، شرکت‌های خودروسازی مکلف شده‌اند تا 80درصد تولیدات خود را به فروش‌های قطعی و تعهدات معوق اختصاص دهند. در این مصوبه شرکت‌های خودروسازی می‌توانند 20درصد از تولیدات خود را با هدف ایجاد ثبات و کاهش نرخ محصولات در بازار در قالب طرح‌های فروش فوری در اختیار متقاضیان قرار دهند.

عباس تابش، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‎کنندگان و تولیدکنندگان با بیان این مطلب به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت‎گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت‎گذاری پرداخت و گفت: «در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت‎گذاری شورای رقابت باتوجه‌به شرایط جدید، خودروسازها همچنین مکلف به افزایش تولید براساس برنامه ارائه‎شده و موردتایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.» 

به گفته وی، یکی دیگر از وظایف خودروسازان عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فوری براساس قیمت‌های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آن‌ها نخواهد بود.

برای تعهداتی که سررسید آن‌ها بین یکم شهریورماه تا ۳۰ دی‎ماه امسال است، شرکت‌ها می‌توانند با لحاظ کردن ارزش روز ودیعه مشتری و تغییرات هزینه‌ای برای شرکت‌های خودروساز مبلغ باقی‎مانده را محاسبه و دریافت کنند

کدام پیش‎فروش‎ها اجازه تغییر قیمت دارند؟

بنابر مصوبات جدید، خودروسازان در تعهدات پیش‎فروش عادی که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها تا ۳۱ مردادماه 97 است، باید به قیمت‌های مصوب عمل کنند و به تحویل محصولات بدون قید و شرط ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت‌به قیمت‌های مصوب داشته باشند. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این خصوص اظهار کرد: «برای تعهدات پیش‎فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ‎های سررسید قرارداد آن‌ها بین یکم شهریورماه تا ۳۰ دی‎ماه امسال است، شرکت‌ها می‌توانند با لحاظ کردن ارزش روز ودیعه مشتری و افزایش‌های ناشی‌از تغییرات هزینه‌ای برای شرکت‌های خودروساز - اعم‌از مواداولیه و نوسانات نرخ ارز - مبلغ باقی‎مانده را محاسبه و دریافت کنند.» 

  وی درخصوص تعهدات فروش عادی که تاریخ‎های سررسید قرارداد آن‎ها از ابتدای بهمن‎ماه امسال به بعد است، گفت: «این تعهدها براساس شرایط مندرج در فرم قرارداد که حاصل توافق بین مشتری و خودروساز است، تعیین و اجرایی خواهد شد.»

ضوابط خودروهای خارج از شمول قیمت‎گذاری

تابش درخصوص خودروهای خارج از شمول قیمت‎گذاری شورای رقابت توضیح داد: «در این بخش نیز شرکت‎های عرضه‎کننده مکلف هستند تعهداتی را که تاریخ‌های سررسید قرارداد آن‌ها تا ۳۱ مردادماه سال جاری است، مطابق قیمت رسمی شرکت در موعد تحویل (طبق قرارداد) رعایت کنند و نباید افزایشی نسبت‌به قیمت مذکور داشته باشند.» 

مدیرعامل سازمان حمایت درخصوص تعهدات شرکت‌ها پس‌از تاریخ یکم شهریورماه سال جاری تصریح کرد: «تعهدات فروش محصولات شرکت‌های خودروساز که تاریخ‌های سررسید قراردادهای آن‌ها یک شهریورماه امسال (موعد اعمال تغییرات نرخ برابری ارز) به بعد است، براساس ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای تولید داخل و آیین‌نامه آن خواهد بود که ظرف اوایل هفته آینده در کمیته خودرو مصوب و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.» 

وی در ادامه افزود: «در موضوع مذکور، حفظ ارزش پول خریدار و دفاع از حقوق مصرف‎کننده اولویت اصلی سازمان حمایت است. قیمت تعهدات جدید سررسید نشده نیز باید با رعایت ضوابط قیمت‎گذاری توسط شرکت‌های عرضه‎کننده تعیین شود.»

کسر سود مشارکت با احتساب تاخیر از قیمت نهایی

مدیرعامل سازمان حمایت در پایان تاکید کرد: «در هر دو شرکت‌ خودروساز بزرگ کشور شرایط قیدشده برای ایفای تعهدات، سود مشارکت و تاخیر در تحویل مطابق مفاد مندرج در ماده 4 آیین‌نامه حمایت از حقوق مصرف‎کنندگان خودرو، از قیمت نهایی کسر می‌شود. همچنین یادآور می‌شود خودروهای مشمول خودروهایی هستند که به استناد مصوبه نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در مردادماه امسال قیمت‌گذاری شده‌اند.» 

گفتنی است قیمت‎گذاری خودروهای گروه سایپا شامل انواع محصولات ایکس۱۰۰ (سایپا ۱۱۱، ۱۳۱ و ۱۵۱)، ساینا و تیبا و محصولات گروه ایران‎خودرو شامل انواع سمند، پژو۴۰۵ (GLX و SLX )، پژو پارس سال و انواع پژو۲۰۶ و رانا از شورای رقابت به ستاد تنظیم بازار واگذار شده است.

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • علي US ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  4 0
  سلام واقعا اين درسته كساني كه ٩٦ثبت نام كردند و موعد تحويلشان شهريور ٩٧ بوده چه گناهي دارند !!!
 • Mohammad IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 0
  در اون سازمانی رو که اینجوری از مصرف کننده حمایت میکنه رو باید گل گررفت.زمانیکه بنده ماشین ثبت نام کردم فرق خودرویی ثبت نامی من با بازار آزاد 3 میلیون بود با رنگ دلخواه و کیفیت بهتر از حالا که زه ماشینم کم میکنند .حالا با گذشت 6 ماه از ثبت نامم باید خودرویی با قیمتی نامعلوم و بسیار بالاتر اززمان ثبت نام و همچنین تاریخ تحویل غیر قابل پیش بینی تحویل بگیرم تازه میگویند خودروی ثبت نامی شما باید به محصولی دیگر تغییر یابد
 • دهقانی IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 0
  سلام توجه ویژه ای به پیش فروش های عادی شده که تا برج 9 بایدطبق قیمت اعلام شده شرکت محاسبه شود ولی با افزایش قیمت همراه بوده است بااین زحمت مسئولین مبلغ پرداخت کننده اولیه مصرف کننده را آتش زده است و مبلغ واریز آنها رابه صفررساندن است
 • علی IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 0
  سلام من خرداد ماه یه برلیانی نوشتم ۲۳۰ و در اون زمان توبازاربا ۵۰تومن صفر میفروختن الان بعد ۶ماه باید ۶۵تومن پول بدم ماشینی بخرم که توبازار این قیمت فروش نمیره این کلاه برداری نیست
 • یک شهروند IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 0
  اینجانب در تابستان۹۶ نسبت به انعقاد قرارداد مشارکت در فروش یک دستگاه خودروی ولوو از داتیس خودرو مبادرت ورزیدم ، پس از مدتها این شرکت مجوز خود را در دی ماه ۹۷ دریافت کرد ، به گفته این شرکت خودروهای ثبت نامی اصلا وارد نشده است و بالطبع قیمت آن نیژ هنوز مشخص نیست ، آیا صحیح است اینجانب پس از ماه ها انتظار هنوز خودرو ام وارد کشور نشده است ، از مسولین مربوطه می خواهم در خصوص واردات و تحویل خودرو با داتیس خودرو تعامل سازنده داشته باشند ‌،همچنین من که تابستان ۹۶ ثبت نام کردم ،در آن زمان تعرفه واردات ۴۰ درصد و نرخ ارز۳۳۰۰بود ، خواهشمند پول اضافی و زور از مشتری دریافت نکنید ، تا من هم بتوانم پس از سالها خودروی وارداتی و شاید با کیفیت تر استفاده کنم . لطفا کمی هم فکر امثال من باشید.
 • عباس IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 0
  اگر حفظ ارزش پول ثبت نام کنندگان هم مد نظر بوده عدالت حکم میکند ملاک تغییر در قیمت خودرو تاریخ ثبت نام باشد نه تاریخ تحویل چرا که کسانیکه در یک روز ثبت نام کرده اند بسته به اینکه چه ماشینی و با چه شرایطی انتخاب کرده باشند تاریخ تحویل متفاوتی بوده و نباید اکنون بین آنها تبعیض قائل شد
 • محمد IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  0 0
  سلام،405 نوشتم تحویل دی ماه 97،آیا قیمت ماشین من همون 43 میلیون حساب میشه یا بیشتر از این میشه؟ کسی میدونه؟
 • حمید IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳
  0 0
  آخه وقتی قانون حمایت از مصرف کننده در ماده 4 نوشته قیمت خودرو بر اساس قرارداد در موعد تحویل . یعنی قیمت شهریور-مهر - آبان-.. هرچه بوده اون قیمت مبنای محاسبه هست. ..کجایند نمایندگان ملت. حقوق شهروندی کجاس؟
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  0 0
  سلام افزایش قیمت خودرو طوری شده که با اعصاب و روان مشتریان بازی می کنند خبر ندارند مشتریان الان مثل دینامیت دارن منفجر میشند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

آخرین اخبار