کد خبر: 223925
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۴

تقی‎زاده رفت و گرچه در مراسمی که برای بزرگداشت او بر پا شد، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و بسیاری دیگر از چهره‎های دولتی و فعالان بخش‌خصوصی اعم‌از تشکل‎ها و شرکت‎ها حضور یافتند، اما برخلاف انتظارات و توقعات بدیهی، وزیر صنعت، معدن و تجارت حتی پیام تسلیتی برای او نفرستاد.

به گزارش « اخبار خودرو » ، محمدعلی دیانتی‌زاده در سرمقاله امروز (دوشنبه – ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۷ ) روزنامه دنیای خودرو، به موضوع «» پرداخت.

عضو ارشد شورای سردبیری روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

صنعت خودرو و جامعه کارآفرینان ایران با ازدست‌دادن بنیان‎گذار گروه صنعتی آمیکو در آخرین ساعات روز جمعه گذشته، هفته‎ای پر درد و اندوه را آغاز کرد.  

تقی تقی‎زاده یک سرمایه ملی بود که از دست رفت؛ مردی که در یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی در منطقه مرزی جلفا چشم به جهان گشود و کودکی سختی را پشت سر گذاشت، اما در پی جوشش و کوشش درخشانی که در مدرسه عالی مدیریت گیلان از خود نشان داد، با بورسیه تحصیلی شرکت خودروسازی فورد به آمریکا رفت و تا آستانه اخذ مدرک دکترا ادامه تحصیل داد.  

مردی که در سال 1357 برای خدمت به کشور بازگشت و پس از کسب دانش و مهارت فنی و اندوختن سوابق و تجارب ارزنده مدیریتی در مقام مدیرعامل نمایندگی‎های برخی خودروسازان خارجی در ایران، سنگ بنای مجموعه عظیم آمیکو را در زادگاه خویش بنیان نهاد و طی 30سال به توسعه و تاسیس واحدهای صنعتی متعدد در رشته‌های مختلف تولیدی پرداخت.  

مردی که در پیمودن این راه دراز و دشوار، رنج‎ها و ناملایمات بسیار دید، اما یک دم مأیوس نشد و از پای ننشست. تقی‎زاده دیگر در میان ما حضوری جسمانی ندارد، اما یادگاران او - از زیرساخت‎های صنعتی و 35هزار دستگاه خودرو کاروتجاری گرفته تا هزاران موقعیت مستقیم شغلی ایجادشده توسط او و دانشگاهی که در جلفا ساخت، در اختیار ما است. 

 تقی‎زاده رفت و گرچه در مراسمی که برای بزرگداشت او بر پا شد، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و بسیاری دیگر از چهره‎های دولتی و فعالان بخش‌خصوصی اعم‌از تشکل‎ها و شرکت‎ها حضور یافتند، اما برخلاف انتظارات و توقعات بدیهی، وزیر صنعت، معدن و تجارت حتی پیام تسلیتی برای او نفرستاد.  هم‎چنان‎که بسیاری از رسانه‎ها ازجمله صداوسیما، خبرگزاری‎ها و روزنامه‎ها نیز خبر درگذشت او را که ضایعه‎ای بزرگ برای صنعت کشور بود،  انعکاس ندادند. 

وای بر ما که نه‎تنها از نداشتن حافظه تاریخی لطمه خورده و می‎خوریم، بلکه حضور و غیاب بزرگان عصر خود را نیز در نمی‎یابیم، حضور و غیاب مردی که به قول مولانا: 

«گنج زری بود در این خاک‎دان» 

و به قول سعدی: 

«صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو  فرزند بزاید» 

طاقت نمی‎یارم به خودداری از نکوهش و سرزنش این غفلت وزیر صمت که خود نیز از خطه آذربایجان شرقی است و در سه‌دوره نماینده این استان در مجلس بوده است؛ شاید صدور پیام تسلیتی از او، رسانه‎هایی همچون صداوسیما و دیگر رسانه‎های به‎اصطلاح بزرگ را نیز بیدار می‎کرد تا درمی‎یافتند: 

«مرگِ چنین خواجه نه کاری‎ست خُرد.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

آخرین اخبار