آلودگی صوتی

رئیس کمیته سلامت درباه فعالیت شورا شهر توضیح داده است: «کمیته‌ای در شورا شکل گرفت تا در حوزه  تعیین استانداردها بررسی لازم را انجام دهد. همچنین در برنامه سوم توسعه شهرداری به آلودگی صوتی توجه ویژه‌ای شده است. 

شورای شهر تهران زنگ خطر آلودگی صوتی در پایتخت را به صدا درآورد. این شورا قصد دارد با تشکیل یک کمیته به مقابله با این معضل بپردازد. به‌گفته یک عضو شورای شهر در برنامه‌سوم توسعه شهرداری برای اولین‌بار در  اسناد بالادستی به آلودگی‌صدا توجه ویژه‌ای شده است. اما یک نماینده مجلس بر این باور است که تشکیل این نوع کمیته‌ها مسکن موقت بوده و برای حل این مشکلات از لحاظ قانونی مشکلی نداریم.

به گزارش «اخبار خودرو»، سرانجام آلودگی صوتی، صدای یک نهاد مسئول را درآورد، شورای شهر تهران قصد دارد با این آسیب کمتر شناخته‌شده که صدای آن این روزها کرکننده شده، مبارزه کند. هرچند این معضل کمتر به‌عنوان یک آسیب موردتوجه قرار گرفته است.

البته تهران در صدر آلوده‌ترین شهرهای جهان به لحاظ صوتی قرار دارد. علاوه‌بر تردد روزانه حدود چهارمیلیون دستگاه موتورسیکلت، به‌همین تعداد خودرو نیز در این کلانشهر رفت‌وآمد می‌کنند. البته صدای بوق و دزدگیر خودروها در خیابان، صدای ساخت‌وساز ساختمان‌ها و مشاغل پرسروصدا و همچنین فرودگاه ازجمله صداهای مزاحم روزمره تهرانی‌ها هستند و عملا سکوت یک امر غیرعادی است.

به‌همین‌دلیل رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از بررسی ویژه آلودگی صوتی در شورای شهر خبر داده است. به‌گفته ناهید خداکرمی «آلودگی صوتی بسیار مهم است چراکه به صورت مستقیم بر اعصاب و روان افراد جامعه تاثیر می‌گذارد اما کمترین توجه به آن می‌شود.»

این عضو شورای شهر تهران از مسئولان و مردم هم درزمینه کم‌توجهی به آلودگی صوتی انتقاد کرده و گفته است برنامه‌ریزی برای مهار و کاهش آن به‌خصوص برای کسانی که در معرض مستقیم صدا هستند، ضروری است. وی تاکید کرد: «در برخی مناطق تهران که عمدتا در نزدیکی اتوبان‌ها قرار دارند، آلودگی صوتی  بیش‌از حد استاندارد است و باید اقدام عملی برای کنترل آن انجام شود.»

رئیس کمیته سلامت درباه فعالیت شورا شهر توضیح داده است: «کمیته‌ای در شورا شکل گرفت تا در حوزه  تعیین استانداردها بررسی لازم را انجام دهد. همچنین در برنامه سوم توسعه شهرداری به آلودگی صوتی توجه ویژه‌ای شده است. 

درواقع برای اولین‌بار آلودگی صوتی در  اسناد بالادستی مطرح شده است تا از نظر عملیاتی نیز بتوانیم حضور پرقدرت‌تری داشته باشیم. بنابراین باید تصمیمات و لوایح قبلی در اولویت اجرا قرار بگیرند تا میزان صدای استاندارد را به شهر برگردانیم.»

کمبود قانون نداریم

در چند سال گذشته پلیس بارها اعلام کرده است با مسببان آلودگی صوتی برخورد می‌کند. براساس قانون هوای پاک، هر نوع آلودگی صوتی غیرطبیعی که توسط موتورسیکلت‌ها و خودروها ازجمله بوق‌زدن‌های ممتد، نامناسب و همچنین گاز دادن‌های پرسروصدا شامل جریمه خواهند شد. 

محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه از لحاظ قانونی کمبودی برای برخورد با مسببان آلودگی صوتی نداریم، به «دنیای‌خودرو» گفت: «درحال‌حاضر قوانین زیست‌محیطی و قوانین برخورد با مسببان آلودگی صوتی اجرایی نمی‌شود و در زمینه تولید خودرو و موتورسیکلت باآنکه استانداردهای لازم اعلام شده اما اجرایی نشده است.»

قربانی  با اشاره به تشکیل کمیته آلودگی صوتی در شورا شهر تهران افزود: «برای حل چنین مشکلاتی باید برنامه عملیاتی مشخصی در قالب یک طرح پژوهش‌محور با حضور استادان دانشگاه و کارشناسان اجرا شود، البته ضروری است نحوه اجرای کار و منابع آن مشخص باشند. ضمن اینکه در کلانشهر تهران آلودگی‌ هوا و صوتی و همچنین مشکلات زیست‌محیطی آنقدر زیاد هستند که تبدیل به یک ناهنجاری بزرگ برای کشور شده‌اند. بنابراین تشکیل این نوع کمیته‌ها ازسوی مسئولان شهری مسکن موقتی است.» 

این نماینده مجلس درباره پیامدهای آلودگی صوتی بر سلامت شهروندان توضیح داد: «آلودگی صوتی نه‌تنها بر سیستم عصبی، روح و روان شهروندان آسیب وارد می‌کند، بلکه باعث افزایش فشارهای روانی و اضطراب  می‌شود.»

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

آخرین اخبار