صنعت خودرو

خودروسازان برای تکمیل ۱۵۰هزار دستگاه خودرو ناقص به تسهیلات ۸۴۴میلیون دلاری برای واردات قطعه نیاز دارند

افزایش زیان خودروسازان طی یک سال گذشته باعث شد تا سال پیش صحبت از ضرورت پرداخت 30هزار میلیارد تومان تسهیلات به آن‌ها مطرح شود. خودروسازان بیش از 15هزار میلیارد تومان بدهی به قطعه‌سازان دارند و همین مساله سبب شده است تا قطعه برای ادامه تولید وجود نداشته باشد، چراکه قطعه‌سازان نبود نقدینگی برای خرید مواد اولیه را دلیل کاهش عرضه قطعه به خودروسازان می‌دانند و با این شرایط روزبه‎روز بر تعداد خودروهایی که به‎صورت ناقص تولید می‌شوند، افزوده می‌شود.

حال، در همین شرایط و با توجه به ضرروت افزایش تولید خودرو به دلیل افزایش تعهدات خودروسازان به مشتریان، بحث پرداخت تسهیلات سنگین به خودروسازان مطرح شده و آن‎طور که یک منبع آگاه از بانک مرکزی به «دنیای خودرو» می‌گوید: «بحث پرداخت تسهیلات به خودروسازان به‎صورت جدی در حال پیگیری است. اما هنوز میزان تسهیلات به‎صورت دقیق مشخص نیست.»

وی می‌افزاید: «به‎هرحال پرداخت تسهیلات به هر صنعتی نیازمند تامین اعتبارات بوده و به‎ویژه پرداخت تسهیلات سنگین به هر کسی نیازمند طی‎ مراحل مختلف است.»

   نیاز خودروسازان به نقدینگی بسیار بالا
آن‎طور که مشخص است پرداخت تسهیلات به خودروسازان هنوز نهایی نشده است. اما تعلل در پرداخت تسهیلات باعث می‌شود خودروسازان نتوانند معوقات متعهدشده را پوشش دهند. فرشاد مقیمی، معاون صنایع وزارت صمت در این خصوص می‌گوید: «خودروسازان به تسهیلات ۸۴۴میلیون دلاری نیاز دارند، چراکه ۱۵۰هزار دستگاه خودرو در پارکینگ آن‌ها هست که به دلیل نبود قطعه قابلیت تحویل به مردم را ندارد.»

به گفته کارشناسان، بخش بزرگی از نیاز این 150هزار دستگاه خودرو به قطعاتی است که باید از خارج وارد شوند و همین باعث شده است خودروسازان به نقدینگی بسیار بالا نیاز پیدا کنند. افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به مرز 15هزار تومان و البته نوسان آن در روزهای مختلف نیز باعث شده است قیمت‌ها به‎صورت لحظه‌ای جابه‌جا شود. مقیمی درباره وام ارزی خودروسازان نیز می‎گوید: «مقرر بود در سال گذشته 844میلیون دلار وام ارزی به خودروسازان پرداخت شود، درحالی‌که تاکنون این مبلغ تخصیص پیدا نکرده است. بر این اساس، ما به دنبال تامین این تسهیلات هستیم و مقرر شده بانک مرکزی این وام را پرداخت کند، اما تاکنون این تسهیلات تامین نشده است.»

وی با بیان این‎که بانک مرکزی وعده تامین این وام را داده است، خاطرنشان می‎کند: «تعهدات براساس پیش‎فرض‎ها انجام شده و درحال‎حاضر تولید خودرو سه‎برابر شده است.»

این در حالی است که در صورت عدم تامین به‎موقع این تسهیلات احتمالا در ماه‌های آینده شاهد تعطیلی قطعه‌سازان بیشتری خواهیم بود. ضمن این‎که خودروسازان نیز توان خود را برای ادامه تولید و عمل به تعهدات معوق خود از دست خواهند داد. این مساله یک هشدار جدی است که بسیاری از کارشناسان نسبت به خطراتی که ممکن است گریبانگیر صنعت و البته بازار خودرو شود، گوشزد کرده‌اند.

توقف تولید؛ آغازگر وزش توفان در بازار خودرو

یک مقام مسئول در یک شرکت خودروسازی با هشدار نسبت به بحران تولید خودرو در کشور و عدم تامین نقدینگی برای خودروسازان به «دنیای خودرو» می‌گوید: «در شرایط فعلی که خودروسازان تولید را با مشکلات بسیار زیاد ادامه ‌داده‌اند، قیمت‌ها در بازار به شکل فزاینده و افسار گسیخته‌ای در حال افزایش است. حال در نظر بگیرید درصورتی‎که تولید متوقف شود، چه توفانی در بازار خودرو ایجاد خواهد شد.»

وی که نخواست نامش فاش شود، در ادامه با اشاره به ضرورت تصمیم‌گیری‌های دقیق و سریع از سوی سیاست‌گذاران، می‌افزاید: «اگر بحث اصلاح قیمت‌ها در ماه‌های ابتدایی سال گذشته انجام می‌شد، امروز این‎چنین شاهد افزایش قیمت‌ها تا این حد نبودیم. پس درصورتی‎که قرار است نقدینگی و تسهیلاتی به خودروسازان پرداخت شود، بهتر است از تجربه سال گذشته درس بگیریم و روند پرداخت را تسریع کنیم.»

این مقام مسئول همچنین معتقد است؛ اگر نقدینگی به منظور تولید خودرو تامین نشود، نمی‌توان آینده خوبی برای خودروسازان متصور بود، اما درصورتی‎که نقدینگی تزریق شود، خودروسازان نشان داده‌اند توانایی عبور از بحران‌های مختلف را دارند.

4هزار میلیارد تومان پرداخت‎شده صرف چه شد؟

مشکلات این بخش به‎صورت زنجیره‌ای به زنجیره تامین‌کنندگان قطعات خودرو نیز بازمی‌گردد و آن‌ها را نیز درگیر خواهد کرد. رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در این باره می‌گوید: «بدهی خودروسازان به قطعه‎سازان اکنون به حدود 17هزار میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که تامین مواداولیه و انجام تولید برای قطعه‎سازان نیازمند دست کم 11هزار میلیارد تومان نقدینگی است.»

محمدرضا نجفی‎منش پرداخت 4هزار میلیارد تومان نقدینگی به این صنعت پیش از شروع سال جدید را یادآور می‎شود و می‎افزاید: «این رقم فقط صرف پرداخت عیدی و حقوق کارگران و بازگرداندن تعدادی از نیروهای تعدیل‎شده به کار شد و حتی مطالبات 120روزه قطعه سازان از خودروسازان را پاس نکرد.»

این درحالی است که به گفته معاون صنایع وزارت صمت، بانک مرکزی هنوز با درخواست پرداخت تسهیلات 11هزار میلیارد تومانی به خودروسازان موافقت نکرده است. در صورت عدم تامین نقدینگی با سرعتی بالاتر، طی ماه‌های آینده شاهد افزایش میزان بدهکاری خودروسازان خواهیم بود و در آن صورت شاید حتی موافقت با پرداخت 844میلیون دلار نیز نتواند پاسخگوی حجم بدهکاری خودروسازان باشد.

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • داود IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
    0 0
    این خودروسازهاانگارازهمه .....اخه این همه پول چکارکردن ....میگه صرف عیدی شده.خوب این همه پول که ماشین فروختین چی شده که حالاهنوزکمک دولت دردی ودوانمیکنه.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

آخرین اخبار