کد خبر: 226140
تاریخ انتشار: ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
فرشاد مقیمی

در این جستار با توجه به خوب نبودن حال بزرگ‌ترین خودروساز کشور، نگارنده که‌ ده‌ها سال حاشیه رویدادهای این صنعت را رصد کرده، چند پیشنهاد را برای بهبود حال آن عرضه می‌دارد.

به گزارش « اخبار خودرو » ، حسین نظریان در سرمقاله امروز (شنبه – ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ) روزنامه دنیای خودرو، به موضوع « پیشنهادهایی به‌ مدیر عامل جدید ایران‌ خودرو » پرداخت.

رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

حدود ۱۰ روز پیش با تصمیم و تصویب به اتفاق‌آرای اعضای هیات‌مدیره شرکت ایران‌خودرو، فرشاد مقیمی سکاندار کشتی این شرکت شد. وی که قبل از آن معاون امورصنایع وزارت صمت و صنعت خودرو نیز بخشی از حیطه تصدی‌اش بود، پیوسته با تلفیق مناسب واژه‌ها توصیه‌های مهمی به مدیران واحدهای خودروساز در دستیابی به هدف‌های توسعه و تعالی می‌کرد. ولی از گشت روزگار، مدیریت و مسئولیت بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی خاورمیانه به وی سپرده شد. 

اگرچه تاکنون برخی برنامه‌ها و اولویت‌های کاری او اعلام شده اما از آنجا که انتخاب ایشان سریع اتفاق افتاد شاید فرصت تدوین جامع برنامه‌ها تاکنون دست نداده باشد. در این جستار با توجه به خوب نبودن حال بزرگ‌ترین خودروساز کشور، نگارنده که‌ ده‌ها سال حاشیه رویدادهای این صنعت را رصد کرده، چند پیشنهاد را برای بهبود حال آن عرضه می‌دارد.

ایران‌خودرو مشکلات مالی فراوانی دارد و قرار بود طرح ارزیابی مجدد دارایی‌ها و اموال آن اجرا شود. نظر به اهمیت موضوع، اجرای این طرح را هرچه زودتر آغاز کنید تا بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه مشمول ماده۱۴۱ نشود چه؛ با فرصت‌سوزی و اطاله‌زمان قطعا مشمول ماده مذکور خواهد شد. در آن‌صورت خروج از شمول آن اگر غیرممکن نباشد، بسیار مشکل و وقت‌گیر خواهد بود «فِی‌التّأخیرِآفات» یا به عبارتی دیگر« درخانه اگر کَس است، یک حرف بس است».

هزینه‌های سربار تولید شامل زیان‌دهی شرکت‌های زیرمجموعه، تورم بیش‌ازحد نیروی انسانی، مدیریت‌های غیرضروری و غیرمرتبط و شاغلان تحت‌امرشان و ... است و در یک کلام اصلاح ساختار کنونی را می‌طلبد. در گذشته مقامات نهادهای مختلف، جایگاه واحدهای خودروسازی را با بنگاه اشتغال‌زایی اشتباه گرفته و نیروهای زائد فراوانی را به دو واحد خودروساز تحمیل کرده‌ بودند که حاصل کار چیزی جز کاهش بهره‌وری، افزایش ضایعات و فزونی هزینه‌های سربار تولید نبود. برای رسیدن به این هدف، تدوین و اجرای طرح جامع «چابک‌سازی» الزامی و از ضروریات است.

با نگاهی به ترکیب تولید درمی‌یابیم که ادامه این شیوه یعنی تولید و عرضه خودروهایی که طراحی و تکنولوژی ساخت آن‌ها متعلق به ۳ یا ۴دهه پیش است، مصداق واقعی واپسگرایی یا حداقل ایستایی است که به‌روز شدن و توسعه در آن جایگاهی ندارد. ادامه تولید و عرضه خودروهایی چون «پژو۴۰۵» یا «۲۰۶» به مشتریانی که در بازار انحصاری حق انتخابشان بسیار محدود شده است، آیا تضییع حقوقشان نیست؟ مهم‌تر از آن تداوم اجرای این سیاست، آیا انگیزه تفکر و اندیشه توسعه را در واحدهای خودروساز از بین‌نمی‌برد و آن‌ها را به روزمرگی و باری‌به‌هرجهت کار کردن سوق نمی‌دهد؟

می‌گویند عامل توسعه در تمام صنایع به‌ویژه صنعت خودرو واحد «R&D» پویاست، در ایران‌خودرو بیش از ربع‌قرن است مرکز تحقیقات ایجاد شده اما کارنامه موفقی ندارد و تاکنون صدها میلیاردتومان به شرکت مادر هزینه تحمیل کرده است. 

نگارنده از مراکز تحقیق و توسعه ۴شرکت خودروسازی اروپا و آسیا دیدن کرده و در یک کلام می‌گویم که «سنجیدن سنگ‌وگهر قیاس مع‌الفارق است.» 

اگر مرد راهی از نشیب و فراز نهراس و در این بخش هم اصلاح‌ساختار کن. هرچند نیازهای اصلاحی دیگر هم وجود دارد اما برای آغاز می‌توان از همین اصلاحات بهره برد. فرجام سخن‌این‌که:

تحقق گر ببخـشی این هدف‌ها
برون آری جواهر از صدف‌ها
و گرنه همچو اسلافت در این راه
 همه فرصت بسوزی ناخودآگاه

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ... IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  16 1
  مرگ بر کارخانه های خودرو سازی داخلی
 • Sskk136493 IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  4 0
  اگه میخاد سیاست گذشته رو بره نمیومد سنگین تر بود اگه میخاد پشت سرش فحش ولعن باشه راه قدیمیا رو بره.ولی اصلاح کنه ایران خودرو از او به نیکی یاد میکنن ذکر خیرش همیشه هست. قیمتها رو هم کذایی نزاره
 • قاسم شیرزاد ینگی اباد IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  0 0
  برار گرامی راست میگویید در کارخانه ایران خودرو که نگذاشتن چیزی باقی بماند واقعآ جای تآسف است که ان فرمایشات را گفتی باید مدیران قبل را نباید رها کرد ملیلردها پول حیف میل شده باید جوابگو باشند چون مال ملت است پول منو شما چرا که ما ۸ سال رفتیم سینه سپر کردیم در برابر دشمن ان وقت یه عده شخص نا کار امد در جایی مثل ایران خودرو andزیان دهی به بار اید ماشینی که به ان مبلغ به مردم میدن اگر از خارج میاوردن نصف ان فیمت نمیشد وبی کیفیت . در خارج مردم میرن چند خودرو دم دستش میزارن هر کدام پسن کرد ان وقت با قسط چند ماهه در اختیارش میزارن بعد از چند ماه اگر از ان خودرو خوشش نیامد میتونه خودرو دیگری انتخواب کنه به شرطی که تمیز نگه داشته باشه
 • Irani IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  4 1
  هزینه حقوق نیروها و پرسنل شرکتهای اقماری و وابسته به ایران خودرو باید از جیب مردم پرداخت بشه ، کجای این کار درسته،
 • مهدی IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
  0 0
  مشکل ایران خودرو حاکمیت تسلط چند شرکت زنجیرهای جهانی در آنجاست. این زیر مجموعه به تیغه ان بستر هر تسلط و سازمان دهی را بوجود آورده. بهتر است ایران خودرو با تنوع محصول به چند شرکت زیر مجموعه خود تبدیل گردد.و رقابت بین تنوع محصولات در کلان ان خودرو ساز بوجود آید. هر برندی یک شرکت زیر مجموعه پویا در ایران خودرو باشد. برند اصلی تولید انواع خودرو ملی. برند های دیگر میتواند از کل جهان خودرو باشد.مشروط به سهم مهم تولید داخلی و سهم انبوه بازار جهانی. جائی برای تولید ژاپنی و آلمانی هم داشته باشد. ووو کشور های دیگر.
 • IR ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  1 0
  ایا تحمیل نیروهایی ازقبیل وابستگان نمایندگان مجلس واقازاده هاوکسانی که با لابی واردایران خودروشده اند وشماهم پذیرفته ایدشون بایدازجیب ملت بیچاره بره بریزین بیرون نیروهای مازادی که باپارتی وسفارش واردشدن
 • RO ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 0
  خودروهای آشغال ایرانی بدرد اسباب بازی بچه ها هم نمی خورند خدا لعنت کنه کسی را که قدر ملت را نمی دونه.
 • ایران IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  1 0
  صنعت یعنی پویایی یعنی تغییر یعنی پیشرفت. پس می بینیم که هیچ وقت ما صنعتی بنام خودرو سازی نداشته ایم
 • zafari IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 0
  به خاطر دو میلیون کارمند باید 80میلیون نفر زجر بکشند. آقا درشو تخته کنید بره. .......
 • حسین IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 0
  پرسنل یعنی 1سفره ،که چند نفر دارن امرار و معاش میکنند،پرسنل یعنی فراتر از توان تو بدترین شرایط کار کردن و خم به ابرو نیاوردن،پرسنل یعنی قدرت خرید که تولید داره با اون میچرخه،،هزینها های مدیران نالایق رو چرا کارکنان باید بدن، تو هر اداره ای میری کار چند نفر رو یک نفر انجام میده چطوری ما نیروی مازاد داریم،چطوری ما برای تحقیق و توسعه پول خرج میکنیم ولی خودروی سازی ما اینه،،ایا تابحال طرحی از همان بچه ها ی تحقیق و توسعه رو بررسی و اجرا کردیم یا فقط 30سال به یک خودرو چسبیدیم گفتیم توجیه نداره اینا بر میگرده به بی لیاقتی مدیریتی نه چیزای دیگه.
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  1 0
  ما ملت همه سر کاریم و در یک کلمه حقمان همین است که دم بر نمیاریم و تنها اصل ایمانی را اجرا نمیکنیم، اتحاد
 • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 0
  خودروهای معوق تحویل بدید هرروز چرندیات جدید تحویل مردم ندید

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

آخرین اخبار

بین الملل