کد خبر: 226232
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۱
ایران خودرو دیزل

خبرگزاری ایسنا در گزارشی از درخواست یکی از شرکت‌های خودروسازی برای حذف فیلتر جذب دوده خودروهای دیزلی موسوم به DPF خبر داد. اما واقعیت ماجرا چه بود؟

به گزارش «اخبار خودرو»، در گزارش خبرگزاری ایسنا به نامه‌ای اشاره شده بود که شرکت ایران خودرو دیزل خطاب به آقای دکتر جهانگیری معاون اول محترم ریاست جمهوری نوشته بود و وی در پاسخ به این نامه از وزیر محترم صمت و ریاست محترم سازمان محیط زیست خواسته بود که با توجه به نیاز کشور برای این کامیون‌ها برای مدتی مجوز صادر شود.

در این خصوص مهندس مهدی یونسیان مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل با اعلام اینکه شرکت ایران خودرو دیزل در این نامه خواستار معافیت از این قانون یا صدور مجوز محدود در خصوص خودروهای مجهز به فیلتر دوده تولیدی در کشور تا زمان تامین سوخت با استاندارد و کیفیت مناسب شده است، استفاده از فیلترهای جذب دوده را بدون تامین سوخت باکیفیت و استاندارد بی‌فایده و الزام بر اجرای آن را صرفا باعث هدررفت منابع ارزی کشور دانست.

مدیرعامل شرکت ایران خودرو دیزل تصریح کرد بعنوان مثال کامیون واگن هود تولیدی در این شرکت از یک سیستم فیلتر انحصاری موسوم به ATS (After Treatment System) طراحی شده توسط یک شرکت کره‌ای بهره می‌برد که شامل دو بخشDPF  و SCR است. در این میان فیلتر DPF برای جذب دوده و کاتالیست SCR برای جذب گازهای آلاینده خروجی به کار می‌رود. میزان کیفیت و استاندارد سوخت (گازوئیل) مورد نیاز جهت استفاده در سیستم ATS، بایستی استاندارد یورو 4 و با نرخ PPM سولفور کمتر از 50 باشد این در حالیست که در گزارشی که یکی از مراجع مورد تائید سازمان استاندارد از میزان آلایندگی و کیفیت گازوئیل توزیع شده در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور تهیه کرده، اکثر جایگاه‌ها نتوانسته‌اند از استاندارد و میزان کیفیت لازم بهره‌مند باشند و از نرخ PPM بالای 1200و حتی 7000 برخوردار بوده‌اند و به نظر می‌رسد پوشش سراسری توزیع سوخت مناسب انجام نپذیرفته است.

این بدان معناست که حتی با وجود نصب سیستم ATS بر روی این خودروها بلافاصله با استفاده از سوخت با کیفیت پائین موجود در جایگاه‌های توزیع سوخت، این سیستم عملا از کار افتاده و عملکرد لازم را نخواهد داشت.

مهدی یونسیان افزود: اگر چه اقدامات لازم برای داخلی‌سازی این فیلتر در داخل کشور صورت گرفته و در حال انجام است اما هم‌اکنون تامین هر قطعه ATS برای هر محصول ارزبری بالایی دارد که به قیمت تمام شده خودرو اضافه می‌شود و با از کار افتادن آن به طور خودکار این میزان هزینه ارزی دور ریخته می‌شود! نامه ما به معاون اول محترم رئیس جمهور در واقع دغدغه ما برای جلوگیری از هدررفت منابع ارزی است که در واقع به گران شدن بیشتر محصول هم منجر شده است. اگر زیرساخت لازم برای استفاده از سوخت استاندارد مورد نیاز براساس استاندارد مدنظر سازمان محیط زیست فراهم باشد مطمئنا ما هیچگاه چنین درخواستی مطرح نمی‌کردیم اما با وضعیت فعلی و نبود سوخت استاندارد عملا استفاده از این سیستم هدر دادن منابع ارزی است که به مشتریان ما به دلیل افزایش قیمت محصول فشار وارد خواهد کرد.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل در پایان تاکید کرد بدون شک حمایت از محیط زیست و هوای پاک همواره یکی از اهداف شرکت ایران خودرو دیزل بوده و دریافت استانداردهای زیست محیطی روز بیانگر این موضوع است. این شرکت تمامی تلاش خود را در خصوص رعایت الزامات زیست محیطی بکار گرفته و خواهد گرفت اما در شرایطی که زیرساخت‌های لازم در این خصوص فراهم نشده است الزام به بکارگیری برخی استانداردهای روز بر روی خودروهای تولیدی صرفا هزینه‌های تولید را، بدون اثرگذاری لازم بر بهبود محیط زیست، افزایش داده و بدیهی است بخش اصلی آن بر قیمت‌گذاری محصول و در نهایت مشتریان اثرگذار خواهد شد و باعث نارضایتی آنها می‌گردد .

وی در پایان تاکید کرد که درخواست مجوز یاد شده تنها برای مدتی محدود بود که مراجع قانونی ذیربط می‌توانستند و می‌توانند با آن موافقت کنند یا نه. در این صورت مبنای تلاش برای رسانه‌ای کردن موضوعی در این سطح را باید در حوزه‌های غیرفنی و کارشناسی جست و جو کرد اما بخاطر داشته باشیم تدوین این قانون در زمانی انجام پذیرفته که محدودیت‌های فعلی وجود نداشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

آخرین اخبار

بین الملل