تایر

از مجموع  ۵طرح کلان مرتبط با صنعت تایر در ایران تنها کارخانه دوم آرتاویل‌تایر در اردبیل به بهره‌برداری رسید تا سه کارخانه دیگر که قرار بود با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اجرایی شوند، همچنان در مرحله تامین منابع مالی باقی بمانند.

به گزارش «دنیای‌ خودرو» براساس گزارش هشت‌ماهه سال ۹۸وزارت صنعت، معدن‌وتجارت ۳کارخانه تولید تایر که قرار بود با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در سنندج، ‌خرم‌آباد و زابل ایجاد شوند هنوز وارد فاز ساخت نشده‌اند و تنها آرتاویل‌تایر با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی توانسته است کارخانه تولید تایرهای تمام‌سیمی باری-اتوبوسی را در اردبیل راه‌اندازی کند. 

بر اساس این گزارش از بین سه کارخانه‌ای که بخش خصوصی و سازمان گسترش به صورت مشترک برای ساخت آنها در سه نقطه از کشور توافق کرده‌اند،‌ دو پروژه در مرحله تامین منابع مالی قرار دارند و در صورت تامین به موقع وارد فاز اجرا خواهند شد.

کارخانه تولید تایر در سنندج که سرمایه‌گذاری ۲۶هزار و ۶۲۹میلیارد ریالی را می‌طلبد، اشتغال‌زایی هزار و ۳۴۰نفری را درپی خواهد داشت.

از سوی دیگر، طرح ایجاد واحد تولید تایر در خرم‌آباد نیز در مرحله تامین منابع مالی قرار دارد و حجم سرمایه‌گذاری در این پروژه ۲۵هزار و ۹۵۸میلیارد ریال تعیین شده است. این کارخانه تایرسازی در صورت احداث هزار و ۳۴۴نفر اشتغال‌زایی خواهد داشت.

اما پروژه سوم مربوط به شهرستان زابل بوده که یک قدم از دو کارخانه دیگر عقب است. براساس گزارش کارشناسان وزارت صنعت،معدن‌وتجارت این پروژه تایرسازی در مرحله بازنگری طرح و تامین منابع مالی است. البته نباید شرایط آب‌ و هوایی زابل و توفان‌ های شن در این منطقه را به عنوان ترمزی قوی برای تولید تایر از نظر دور کرد و حتی این موارد را از دلایل بازنگری در این طرح دانست.

کارخانه تایرسازی زابل درصورت بهره‌برداری برای۶۷۰نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند ولی حجم سرمایه‌گذاری  لازم برای آن ۸هزار و ۸۴۴میلیارد ریال است.

راه‌اندازی کارخانه تولید استیل کورد در بیرجند خراسان‌جنوبی شاید جدیدترین خبر در صنعت تایر ایران باشد که تاکنون به آن اشاره نشده است. 

این شرکت به اذعان وزارت صمت در مرحله تاسیس و اخذ مجوزهای قانونی است و می تواند به عنوان دومین تولید کننده استیل‌کورد در ایران بعد از ماداکتو نام بگیرد. دراین واحد تولیدی قرار است دو هزار و ۶۴۲میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شود و ۱۵۳نفر در آن مشغول به کار شوند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

آخرین اخبار

بین الملل