کد خبر: 25714
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۱

مقدمه

تایر به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت می باشدکه نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد.پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد. یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر باد لاستیک می باشد.برای روشن شدن هر چه بهتر این اصل به مثالی اشاره می کنیم.                                            

باورتان می شود در هر قدمی که بر می دارید نیرویی چند برابر وزنتان را به پاها وارد می کنید؟البته پزشکان معتقدندکه این نیرو به صورت یکسان روی تمامی پا وارد نمی شود.براساس مطالعات پزشکی شما چه لاغر باشید چه چاق موقع دویدن یا راه رفتن بیشترین فشار را روی قسمتی از پا وارد می کنید که مثل یک ضربه گیر وزن شما را تحمل می کندو مانع از آسیب رسیدن به استخوان ها می شود. جالب است بدانید همین نظریه را مهندسان مکانیک در مورد لاستیک خودرو دارند.براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است.به این ترتیب که تنها ۵درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و۹۵درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند.به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند.آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید  برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی ((پای))خودرویتان هم باشید.مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند.معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود.به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین ۳۰تا ۳۵ PSi  است.اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ،باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود.همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است.درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید.معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند.بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ،مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند.شمانباید باری که بیش از  حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید.اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنیدباید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان  فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

انتخاب متناسب با کاربری

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ،پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ،به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیادو.... باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند.برای نمونه روی خودرویی مثل پژو۲۰۶ ،لاستیک و رینگ استاندارد با سایز ۱۴/۶۵/۱۸۵ نصب شده است.اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود.عدد ۲۰۵ پهنای لاستیک به میلیمتر ،۴۵ عرض به میلیمترو۱۶ قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد.امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است،مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند وچندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است.کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام((اسپرت)) زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود.

((رادیال)) یا ((بایاس))؟

گام بعدی در انتخاب لاستیک توجه به نوع تکنولوژی تولیدی آن است. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.فروشندگان تایرمعتقدند که تایرهای بایاس اگر تحت تاثیر نیروهای عمودی قرار بگیرند ،سطح تماس آج آنها تغییر شکل داده وبه مرور حالت جمع شده پیدا می کند.این مساله باعث کاهش عمرلاستیک وچسبندگی آن به جاده می شود.درمقابل تایرهای رادیال به دلیل ساختار محکم وتغییرات اندک شکل آج ها، درپیچ،چسبندگی خوبی به سطح جاده دارند.این لاستیک ها به دلیل به کارگیری رشته های سیمی در ساختار خود،تحمل سرعت بالاتری نسبت به تایرهای بایاس را دارندوعمرآنها نسبت به لاستیک های بایاس ۴۰تا۶۰ درصد بیشتراست.به گفته فعالان بازار ،تکنولوژی تولیدی اکثر شرکت های ایرانی از نوع بایاس بوده و اکثر تایر های رادیال وارداتی هستند.توجه داشته باشید قیمت لاستیک های رادیال بیشتر از نوع بایاس بوده ونوع تایر روی آن حک شده است.

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

راه تشخیص یک لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.

متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.

خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده،  ... باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.

این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان ازآن باخبر هستند.

این لاستیکهای انباری توسط فروشندگان جزئی با قیمتی در حدود ده الی بیست هزار تومان کمتر از لاستیکهای تازه تولید شده از عمده فروشان لاستیک خریداری می گردد.در زمان خرید فروشندگان از وضیعت انباری بودن آن اطلاع می یابند.متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بیخبر فروخته می شود.

این لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آن را داد.سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.

متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست.با مطالعه مطلب ذیل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولیدآن است. این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که  ازتاریخ تولید آنها بیش از ۳ سال می گذرد مناسب نیست.

فرضا درج عدد ۱۶۰۷بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال ۲۰۰۰ می باشد.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.لاستیک های ایرانی از این دسته در دونوع در بازار یافت می شوند.در نوع اول لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد می باشد که این نوع لاستیک  درجه یک محسوب می شود.اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر این است که لا ستیک درجه دو می باشد.لاستیک هایی که در زمان تولید در کارخانه به هر علتی در حین تولید مانند قطع برق وقفه ای در تولیدشان می افتد به جمع لاستیک های درجه دو می پیوندند.

نکته هایی درباره رینگ

یکی از توصیه های کارشناسان توجه به همخوانی رینگ و لاستیک خودرو است.آنها توصیه می کنند هنگام انتخاب رینگ ،به نوع وسیله نقلیه، اندازه و نوع تایر(تیوبلس یا تیوب تایپ ) توجه کنید.رینگ مورد نظر حتما باید با استاندارد وسیله نقلیه و متناسب به نوع تایر انتخاب شود. کارشناسان توصیه می کنند از رینگ های زنگ زده ،پوسیده، تاب دار یا جوشکاری شده مطلقا استفاده نکنید. درصورت انتخاب تایر تیوبلس (بدون تیوب) دقت کنید لبه های رینگ(محل نشیمنگاه طوقه به تایر) سالم و بدون زدگی باشد. همچنین از هرگونه تغییرات بر روی رینگ مثل جوشکاری ، سنگ زدن و ساج انداختن و... پرهیز کنید. همچنین توجه به سوراخ پیچ روی سطح رینگ بسیار مهم است. سوراخ های پیچ برروی سطح کروی شکل حالت واشرفنری دارند.اگر با رینگی برخورد کردید که سطح کروی سوراخ های پیچ آن به هر دلیلی صاف شده بود از خرید آن جدا خودداری کنید.

لاستیک تیوبلس

مقدمه: 

  تایرهای بدون تیوب یا تیوبلس (Tubeless Tire) گونه ای از تایر هستند که به سبب بهره مندی از خصوصیات کیفی ویژه ای از جمله ایمنی بالا، راحتی در کار و عملکرد خوب، در میان انواع تایر جایگاه ویژه ای را بخود اختصاص داده اند. در این نوشتار سعی شده است که ساختار تایر تیوبلس، عملکرد و نیز مزایای این لاستیک مورد توجه و بحث قرار گیرد.

۱٫ ساختمان لاستیک تیوبلس

تایر تیوبلس از لحاظ ساختمان شبیه به لاستیک معمولی میباشد؛ با این تفاوت که جدار داخلی آن بوسیله لایه نازکی از بوتیل (Butyl) بطور کامل عایق بندی شده است. این لایه لاستیک که از پلیمریزاسیون ایزوبوتیل بدست می آید، همان لایه نازکی است که در جدار داخلی تیوب های معمولی مورد استفاده قرار میگیرد. این لایه مانع از نشتی هوا شده و بنابراین تایر و لبه چرخ تشکیل یک مخزن هوا را میدهند که مانند تیوب معمولی قابلیت نگهداری هوا را دارا است. لذا در لاستیک تیوبلس نیازی به تیوب و روبان لاستیکی دور چرخ (Flap) نیست. همچنین بر خلاف لاستیک های معمولی که بر روی چرخ چند قسمتی (Multi-piece Wheel) سوار می شوند، لاستیک تیوبلس می تواند بر روی چرخ یکپارچه (Single-piece Wheel) سوار شود.

   دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

۲٫ عملکرد لاستیک تیوبلس

درصورتی که شیئی مانند میخ وارد بدنه لاستیک معمولی و تیوب شود، با سوراخ کردن جداره آنها موجب خارج شدن سریع هوا خواهد شد. این در حالیست که در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به بدنه لاستیک اطراف آن به سرعت آب بندی شده و خود میخ نیز بعنوان درپوش راه خروج هوا را می بندد. یک تایر تیوبلس که درست نصب شده باشد، بطور متوسط باد را با سرعت ۲۵/۰ اتمسفر در روز از دست میدهد، لذا اگر تایر تیوپلس باد  را با سرعتی بیشتراز مقدار ذکر شده از دست بدهد باید ابتدا از بابت سفت بودن درپوش سوزن باد اطمینان حاصل کرده، سپس به دنبال پنچری موجود در لاستیک گشت.

۳٫ مزایای لاستیک تیوبلس

هرچند که هر دو لاستیک معمولی و تیوبلس در اندازه یکسان و فشار باد یکسان میتوانند میزان بار یکسانی را تحمل کنند، لیکن لاستیک تیوبلس مزایای خاصی دارد که به ذکر آنها می پردازیم.

• نصب لاستیک تیوبلس بسیار ساده تر است. • استفاده از آن موجب کاهش وزن خودرو می شود. • تعداد قطعات کمتر و تعمیر آنها ساده تر است. • افزایش عمر تسمه درون لاستیک (Bead) بسبب افزایش فضای خالی در چرخ که منجر به کاهش انتقال حرارت از لنت ترمز خواهد شد. • افزایش عمر تاج و دیواره جانبی لاستیک. • افزایش تعادل جانبی بر سر پیچ ها و در هنگام دور زدن به دلیل کمتر بودن ارتفاع در مقطع لاستیک. • عدم انفجار لاستیک به سبب پنچری و افزایش ضریب ایمنی. • افزایش فاصله زمانی میان پنچری و خوابیدن لاستیک که به راننده این امکان را میدهد که خود را به تعمیرگاه برساند. • کاهش صدمات وارده از دست اندازهای مسیر به جلوبندی به سبب مقاومت لاستیک نسبت به ضربات وارده. • عدم امکان وجود پنچری ریز در لاستیک بدلیل ساختار خاص لاستیک تیوبلس. • عدم امکان نفوذ شیء ریز از کناره لاستیک به داخل آن. 

مشخصات لاستیک خودرو  

روی دیواره بیرونی هر تایر، اعداد و کدهایی درج شده است که در حقیقت شناسنامه لاستیک خودرو هستند. در ذیل مفهوم این علائم بیان شده است. در ادامه به شرح برخی از مهمترین آنها می­پردازیم.   

 الف) اندازه تایر   

 اندازه لاستیک خودرو با علائمی همچونP185/60R1۴ نشان داده می‌شود.که بدین معنی میباشد: 

P = تایر خودروی شخصی  

 ۱۸۵= پهنای تایر  (برحسب میلی­متر)     

 ۶۰= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر) 

R = رادیال   

۱۴= قطر رینگ (بر حسب اینچ)    

دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

علاوه بر علائم بالا علائمی مانند۸۹H بر روی لاستیک وجود دارد که به H  شاخص سرعت (در بخش "ج" به آن اشاره شده ) و به عدد ۸۹ عنوان شاخص بار می گویند یا حد بارگذاری(که در بخش" ب" به آن اشاره شده ) می گویند.

 ب)حد بارگذاری     

 این عدد نماینده حداکثر وزنی است که تایر می‌تواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را  داشته ‌باشد و بین صفر تا ۲۷۹ متغیر است. برای خودروهای شخصی، عدد حد بارگذاری بین ۷۱ تا ۱۰۰ است.برای مثال، حد بارگذاری برای خودروی پراید ۷۶ و معادل ۴۰۰ کیلوگرم بار است، یعنی این تایرهنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد (بخش "و" را ببینید)، حداکثر۴۰۰ کیلوگرم را می‌تواند حمل کند.توجه داشته باشیدهرگز لاستیکی را که حد بارگذاری آن کمتر از میزان توصیه­شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید. برای آگاهی از میزان بار قابل تحمل هر شاخص به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص بار

۷۱

۷۲

۷۳

۷۴

۷۵

۷۶

۷۷

۷۸

۷۹

۸۰

۸۱

میزان بار به KG

۳۴۵

۳۵۵

۳۶۵

۳۷۵

۳۸۵

۴۰۰

۴۱۲

۴۲۵

۴۳۷

۴۵۰

۴۶۲

شاخص بار

۸۲

۸۳

۸۴

۸۵

۸۶

۸۷

۸۸

۸۹

۹۰

۹۱

۹۲

میزان بار به KG

۴۷۵

۴۷۸

۵۰۰

۵۱۵

۵۳۰

۵۴۵

۵۶۰

۵۸۰

۶۰۰

۶۱۵

۶۳۰

شاخص بار

۹۳

۹۴

۹۵

۹۶

۹۷

۹۸

۹۹

۱۰۰

 

میزان بار به KG

۶۵۰

۶۷۰

۶۹۰

۷۱۰

۷۳۰

۷۵۰

۷۷۵

۸۰۰

 

 ج) علامت حداکثر سرعت قابل­تحمل  

حداکثر سرعتی که لاستیک می‌تواند تحمل کند، با یک حرف از A تا Z بیان می‌شود.برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان می­دهد     هنگامی که تایر دارای فشار بار و بارگذاری مناسب است، حداکثر توان حرکت ۲۱۰کیلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر تایری تحت تأثیر حداکثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن را اعمال شود، آسیب می­بیند و یا ممکن است بترکد.برای اطلاع از میزان سرعت هریک از این حروف به جدول زیر مراجعه کنید.

شاخص سرعت

R

S

T

U

H

V

Z

سرعت به KM/H

۱۷۰

۱۸۰

۱۹۰

۲۰۰

۲۱۰

۲۴۰

۲۴۰+

 

  د) تاریخ ساخت لاستیک  

   کلیه لاستیک‌ها دارای تاریخ ساخت روی جداره خود هستند که با چهار رقم نشان داده می­شود. دو عدد اول نشان­دهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیک هستند. برای مثال عدد "۱۲۰۴" نشان می‌دهد این لاستیک در هفته دوازدهم سال ۲۰۰۴ میلادی تولید شده است. امروزه همراه لاستیک‌های نو خارجی، یک کارت دریافت می‌کنند که پس از وارد کردن مشخصات باید به آدرس شرکت سازنده پست شود یا لاستیک را از طریق اینترنت، ثبت می­کنند تا هرگونه کار­کرد نامناسب بعداً قابل پیگیری باشد.    

 ه) ترکیبات سازنده تایر   

 این بخش، مواد سازنده لاستیک را توضیح می‌دهد. مثال:TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2  STEEL یعنی رویه تایر مرکب از یک رویه پلی‌استری همراه دو لایه سیم فولادی است. 

 و) حداکثر فشار باد و بار تحمیلی به تایر   

عددی که در مقابل عبارت "حداکثر فشار باد" روی تایر درج می­شود، مربوط به فشار بادی است که باید لاستیک داشته باشد، وقتی شما می‌خواهیدحداکثر بار قابل تحمل را روی آن تحمیل کنید. این عدد، مقدار فشار باد توصیه شده  برای استفاده نرمال نیست. مقدار توصیه شده فشار باد تایرها روی یک پلاک که معمولاً در لبه داخلی یکی از دو درجلو نصب می‌شود، نوشته شده است. اگر آن را نیافتید، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.   

تایر run flat

با وجود تایرهای RF ،حتی زمانی که باد تایر خالی شده باشد شما می توانید به حرکت ادامه داده و عملکرد خودرو را در هنگام افت فشار باد در تایر حفظ نمایید. به جای تعویض تایر در کنار خیابان که امری ناخوشایند و خطرناک محسوب می شود، شما می توانید به حرکت خود ادامه داده و به راحتی خود را به منزل و یا تعمیرگاه برسانید.تایرهای RF زاپاس خود محسوب می شوند، با وجود دیوارهای جانبی تقویت شده، تایرها حتی اگر کاملاً از  باد خالی شده باشند، قادر به ادامه عملکرد خود هستند. ترکیب فرسایشی مقاوم به گرما که در ساخت این نوع تایر به کار گرفته شده است، در برابر افزایش احتمالی گرما مقاومت می کند. با استفاده از تایرهای RF شما قادر خواهید بود با سرعتی بالاتر از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت و بدون تغییر وضعیت محسوس به رانندگی خود ادامه دهید. در عین حال در وقت خود صرفه جویی کرده و بنابراین استرس کمتری خواهید داشت، دیگر نیازی به حمل تایر زاپاس هم ندارید و در نتیجه فضای بیشتری برای حمل بار در اختیار شما قرار می گیرد.

سیستم "رانندگی تطبیقی" (Adaptive Drive) تا حد ممکن فشار وارده بر تایر معیوب را کاهش داده و به تایرهای دیگر انتقال میدهد. این نوع تایرها موجب امنیت بیشتر، آسودگی خاطر سرنشین و نیز امکان استفاده از فضای بیشتر را در خودرو فراهم می کند.شرکت ADAC آلمان"، یعنی همان بزرگترین کلوپ اتومبیل در دنیا، از تایرهایRF به عنوان "اولین انقلاب اساسی در طراحی تایر" از زمان به وجود آمدن تایرهای بادی یاد می کند.

 دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل

مشخصات عمومی تایر

تایر یکی از قسمت های اصلی خودرو است که بر روی رینگ مستقر شده و مجموعه لاستیک را تشکیل می دهد .

به طور کلی یک تایر از ۴ قسمت تشکیل شده :

 ۱ : لایه های تایر                                                                

۲:  آج های تایر                                                              

۳ : تیوب 

۴ : والو  ( محلی که باد وارد تایر می شود ) 

تایر ها جز وزن فنر بنده نشده خودرو هستند و عملا نیروی عمودی وارد شده از سمت بالا را تحمل می کنند ، پس باید داری ویژگی های خاصی نیز باشند که به آنها اشاره خواهد شد ، یک تایر مناسب باید بتواند بار زیاد – لغزندگی جاده – سرعت زیاد را به خوبی تحمل کرده و از مسیر منحرف نشود . بدنه متشکل از لایه‌هایی از رشته‌های مقاوم و مستحکم است که مجموعا قابلیت تحمل فشار داخلی تایر و همچنین جذب نیروهای وارده از سطح جاده را داراست. معمولا در خودروهای سواری جنس این لایه از الیاف پلی‌استر است و در خودروهای سنگین از فولاد استفاده می‌شود. زاویه نصب این لایه‌ها نسبت به محیط تایر در نوع رادیال بین ۸۸ تا ۹۰ درجه و در نوع بایاس پلای ۳۰ تا ۴۰ درجه است. استحکام یک تایر معمولی با تعداد لایه‌های بدنه توصیف می‌شود.  

نحوه ساخت تایر                                                                                     

تایرها از روی هم گذاری لایه های لاستیک ایجاد می شوند ، این لایه ها در دمای زیاد تحت اثر پرس های سنگین قرار می گیرند و با لایه های فلزی نیز مقاوم سازی می شوند . لایه گذاری های مختلفی در تایرها انجام می شود که رایج ترین آنها زاویه دار متقاطع و رادیال است . زاویه دار متقاطع : این لاستیک ها دارای کیفیت مطلوبی هستند و به علت قیمت ارزان تر نسبت به رادیال کاربرد بیشتری دارند رادیال : یک لاستیک با لایه گذاری کاملا افقی ، خنک در سرعت های زیاد ، میل به غلتش خوب و استحکام بسیار زیاد ( در خودرو های دارای بار زیاد به علت نرمش زیاد استفاده نمی شود )  

 آج تایرها                                                                         

آج قسمت خارجی تایر است که مستقیما با سطح زمین در ارتباط است ، اهمیت آجها در جاده های شهری و اتوبان ها کمتر معلوم می شود و این یکی از همان دلایلی است که افراد نا آگاه فقط به زیبایی آج ها اهمیت می دهند . طرح‌های مختلف آج برای تخلیه بهتر آب از زیر تایر و افزایش قابلیت تایر در برخورد با شرایط گوناگون سطح جاده ساخته می‌شود. می‌توان به طرح‌های رگه‌ای (Rib) ، عرضی (Lug) ، ترکیبی از عرضی و رگه‌ای (Rib & Lug) و بلوکی (Block) اشاره کرد که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند. ولی نقش این بازیگران در جاده های شنی – برفی – مرطوب و کم اصطکاک به خوبی آشکار می شود ، انتخاب لاستیک با آج مناسب در شرایط سخت رانندگی فرمان پذیری خودرو را افزایش می دهد . انتخاب آجها با شکل مناسب از پرشدن لاستیک از گل و برف در جاده های  نا مطلوب نیز جلو گیری می کند . عمق آج در تایر نو ۵/۹ میلی متر است و تا عمق ۲ میلی متر قابل قبول است .

 نویسنده : محمد رمضی

   منبع : مجله خودرو امروز

نظرات

 • انتشار یافته: 108
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ali ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۲
  خیلی با تشکر از شما که این اطلاعات در اختیار مردم قرار می دهید
  • محسن ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶
   سلام موضو خوب بود ولی من باز فرق لاستیک معمولی با تیوبلس رو نفهمیدم
 • عرفان ج ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۴
  2 6
  ممنون ازتون چند سال پیش دوره جلوبندی رفتم اما فراموش کردم حوصله پیدا کردن جوزوشو نداشپم اتفاقی اینجا یادآوری شد بازم ممنون
 • حسین ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۰۳
  با تشکر از سایت خوب و مفیدتان .
 • مجید ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۰
  مرسی از اطلاعات مفیدتان
 • محمود ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۹
  باتشکر فراوان از شما
 • مهتاب ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
  عالي بود ممنون چه نوع عاجي را براي جاده هاي لغزنده توصيه مي كنيد؟
 • ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۷
  2
  سلام. آیا لاستیک سایز205 برای تیبا مناسب است....
  • ایدین افشار ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
   ممنونم خیلی‌ اطلاعا ت خوب و بدردبخوری رو به ما دادین امیدوارم در موارد دیگه هم همینطوری اطلاع رسانی‌ کنید
  • احسان ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
   جلوبندی ماشین رو نابود میکنه
 • احمدی ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۷
  با سلام بهترین نوع لاستیک برای تیبا ایرانی و خارجی کدام است ؟ بهترین ابعاد و اندازه کدام است ؟ آیا لاستیک تیوبلس برای تیبا وجود دارد ؟ احمدی
  • ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
   2
   salam falken/japan
 • دانا ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۰۴
  ممنون . بسیار آموزنده ومفید بود
 • سجاد منجزی ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۲
  باسلام واقعا کمال تشکر را دارم از شما استاد عزیز که این اطلاعات رو در اختیار ما گذاشتی. خواستم بدونم لاستیک اسپرتی هست به قطر 15یا16 اینچ پهنا حداقل 225تا245 که تیکاف نکنه وبیشتر به زمین بجسبه که فدرت زیاد ماشین هدر نره چون چند نمونه انداختم تا گاز میدم ماشین سر جاش میمونه.
 • یونس ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۸
  توضیحات مکفی بود،بسیار عالی . متشکرم
 • علی ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۱۸
  عالی
 • رسول اسکندری ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۴
  سلام با تشکر از زحمتی که کشیدید خیلی عالی و کاربردی بود
 • مهمان ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۹
  باسلام وخسته نباشيد خيلي عاللللليييييييييييي بودباتشكرفراوان
 • محمد مهدی ابطحی ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۵
  لاستیک مکسس شماره75/14/ R /215/مدله751 برای وانت مزدا ۱۶۰۰ مناسب هست یانه
 • اتوکمال ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۰
  باسپاس فراوان!
 • محمد ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۰
  با عرض سلام و خسته نباشید ممنون بابت اطلاعات مفیدتان آیا پهنا و قطر لاستیک به عملکرد ترمز و جسبندگی و لیز نخوردن ارتباط داره؟؟؟؟؟
  • محمد رمضی GB ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
   0 0
   سلام، افزایش سطح تماس تایر با زمین مسلما موجب چسبندگی بیشتر خواهد شد. مهم تر از این جنس لاستیک و خواص مواد سازنده می باشد که موجب فرم پذیری بهتر لاستیک خواهد شد.
 • ابوالفضل ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
  ایا گل لاستیک هاددر چرخها اگه فرق کنن مشکل دارد
  • no name ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
   خخخخخخ عجب سوالی
  • خسرو ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۱
   درود . تا انجاییکه من میدونم تو ماشین سواری نه ولی تو وانت بارها چرا لاستیکهای جلو گل کوچکتر و عقب بدلیل بار زدن درشتره
  • ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   واقعا این چه سوالی میپرسی آخه
 • حمید ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۰
  1 1
  ممنون عالی بود
 • فرهاد ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۱
  ممنون از توضیحات جامع و کاملتون
 • محمد رمضی ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
  با سلام و احترام ضمن تشکر از حسن امانت داری سایت دنیای خودرو، صمیمانه سپاسگزار نظرات لطف شما خوانندگان گرامی هستم.(محمد رمضی)
 • mahmoud ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۶
  ایا لاستیک مکسس پرسا 195.65 R15 جهت خودروی سمند مناسب است؟؟؟؟
 • iman ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  سلام ممنون از سایت خوبتون و مقالات خواندنیتون بازم بهتون سر میزنم
  • ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
   برای منم بسیار مفید بود ممنون
  • ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
   خیلی مفیدوجامع بود. متشکر.
 • ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  عالییی
 • فواد ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  تو که استادی لاستیک چی بخریم داداش ؟
 • فرهاد ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  1
  در مورد رینگ ها و افست هاشون هم اگر توضیح بدید ممنون میشم
  • فريبود ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۵
   اطلاعاتتان ایراد دارد در ۱۸۵/۶۵عدد ۶۵ نشانگر درصد از پهنای لاستیک هست پس ۶۵ میلی متر نیست.
 • ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۳
  اگ میشه تصاویری از دکوراسونهایه برتر دنیا در حیطه ی لاستیک فروشی و آپاراتی گذاشته بشه.با تشکر
 • دوست شما ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۹
  سلام برای سواری پژو ۴۰۵ با لاستیک ۲۰۵ آیا رینگ ۱۴ یا ۱۵ توصیه می شود.لطفا راهنمایی بکنید
 • FARZAD_SE7EN ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
  سلام. بنده میخوام روی رینگ فابریک پژو ۴۰۵ که باید ۱۸۵ باشه اگه اشتباه نکنم، لاستیک ۲۱۵ بندازم. به نظر شما مشکلی نداره؟ لطفا هرچه زودتر راهنمایی کنید برای خرید عجله دارم. ممنون
 • اسماعیل قره داغی ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
  لاستیکی که بدون باد تولید بشه
 • ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  ممنون
 • علییییییییی ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
  با تشکر عالی بود فقط اگه عکسی از اج لاستیک خوب قرار می دادید جالب تر میشد
 • محمد رمضی ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۷
  با سلام و احترام خدمت خوانندگان عزیز خوشحالم که شاهدم مطلبی که سال های قبل در وبلاگ منتشر کرده بودم با امانتداری سابت دنیای خودرو و استقبال خوب خوانندگان مواجه شده است. با تشکر-محمد رمضی
 • مجتبی ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۸
  عالی بود
 • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۱
  سلام من لاستیک دانلوپ برا پراید خریدم میخواستم بدونم از نظر طول عمر و کیفیت چطور
 • هادی ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۵
  با سلام واقعا بابت راهنمایی و اطلاعات مفید که ارایه کردید تشکر میکنم ـ
 • بهمن ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
  با سلام من دو جفت لاستیک رودستون کره خریدم که روی یکی از اونا تاریخ تولید درج نشده،کسی میدونه دلیلش چیه؟ از نظر ظاهری کاملا شبیح به بقیه است
 • پیامک ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
  سلام اطلاعات بسیار مفید و کاربردی ارائه دادید، ممنون از زحماتتون عالیییییی
 • رضا ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۵
  باسلام : ازمطالب ارزنده ومفید شما تشکر وقدردانی مینمایم.
 • اردنجی ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
  با سلام به شما مطالب بسیار آموزنده و جالب بود ممنون از شما عالی بوووووود
 • محسن كندي ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۸
  ممنون از توجه ولطف تون من خیلی از مسایل مربوط به لاستیک رو نمیدونستم ممنون
 • ابوالفضل ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
  خیلی ممنون اطلاعات ازاطلاعات خوبی که قراردادین
 • ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
  باسلام ممنون از اطلاعات وراهنمایهاتون ازطرف علی
 • رضا ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۲
  سلام ممنون از توضیحاتتون فقط لطفا یک قسمت اطلاعات غلط دادین توضیح دادین که ٢٠۵ پهنای لاستیک و ۴۵ عرض لاستیک به میلیمتر میباشد به هیچ وجه این نیست معنی اون ۴۵ اینه که ارتفاع دیواره لاستیک ۴۵ درصد از پهنای لاستیک که ٢٠۵ میلیمتر هست میباشد که عددی حدود ٩ سانت در میاد مثلا لاستیک ١٨۵/۶۵/١۴ ارتفاع دیواره یا فاق لاستیک ۶۵ درصد از ١٨۵ میلیمتر هستش با تشکر
 • بهروز ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  با سلام به تازگی یک سمند ۹۳ خریدم ازکجامیتوانم بفهمم که لاستیک آن تیوپلس است یا تیوپ دار.آیا علامت خاصی دارد با تشکرازراهنمایی شما.
  • ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
   بله روی دیواره تایر نوشته tubeless
 • A ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  ممنون از متن نوشته شده
 • حسین حیدری ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۰
  سلام. لطف کردید. سپاسگزارم. مطالب بسیار مفیدی بود.
 • محمدعلی رحمانی ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۰
  سلام،خیلی مفید بود
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۵
  عالی بود متشکریم
 • غلامرضا رضاپور ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
  سلام ضمن تشکر اگر فقط دو طایر را بخواهیم عوض کنیم به هر دلیل کدام تایر ها رو عوض کنیم بهتراست عقب یا جلو چون دو دیدگاه وجود دارد . لطفا دلایل فنی و تجربه شده مناسب را بیان فرمایید .
  • مدیر سایت ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
   سلام به نظر من ضربدری بهتره
 • علیرضا ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۵
  از بندر تا شهرستان نی ریز{فارس} با تایر تیوب لس امدیم بعدش صبح تایر پنچر شده بود میخوام بدونم مشکلش چی بوده؟ اگرم باد کم کرده باشه مشکلش چیه ممنون لطفا جوابم رو بدهید
 • مهدی ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۱
  سلام من رنو کولیوس ۲۰۱۲دارم که سایز لاستیکهای آن ۲۲۵/۵۵R18 هست. می خواستم بدانم می توانم با لاستیک سایز۲۲۵/۶۰R17 کنم. ممنون از راهنمایی شما
 • monshizadeh ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۲
  سپاس
 • سایبان خودرو ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
  ممنون اطلاعات خوبی بود
 • حمیدتوگلی ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
  عالی بود ممنون مفی در حد لالیگا
 • کریم نزاد ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۵
  باتشکر از اطلاعات بسیار مهم وباارزش تان بیار آموزنده بود.
 • حسین ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
  میزان فشار باد تایر زاپاس باید بیشتر یا کمتر یا مساوی با بقیه تایر ها تنظیم شود؟ دلیل ان چیست؟
  • ملک محمد درخشیده ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
   سلام یک سوال داشتم ببخشید اگه هر ۴تا لاستیک کهنه باشند شخصی بخواهد فقط یک جفت لاستیک بگذار اونها را روی چرغ جلو بگذارد یا عقب
 • تقی اوتادی ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
  ایا لاسیک ها مخصوصا لاستیک کامیون ها سمت دور مشخص دارند و چپ و راست لاستیک ها مشخص شده یا فرقی ندارند. با تشکر
 • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  خیلی ممنون مطالب زیادی فهمیدم عالی بود
  • روشنك IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
   1 0
   با سلام- لاستيك بارز يك علامت فلش روش داره. همچنين دو نوار زرد و طوسي. آيا موقع نصب لاستيك در چپ و راست تريلر بايد به اين نوارها و علامت فلش توجه كنيم؟ يك راننده به من گفت كه بايد فلش ها حركت رو به جلو را نشان دهند و بر همين اساس اگر در يك سمت فلش حركت رو به عقب را نشان داد بايد جايش را با سمت ديگر تريلر عوض كنيم يعني اگر در سمت چپ بسته شده آن را باز كنيم و در سمت راست ببنديم. آيا اين موضوع درست است؟ يك نفر هم گفت كه فقط كافي است كه نوار زرد بسمت بيرون باشد و جهت فلش اصلا مهم نيست. لطفا راهنمائي ام فرمائيد. با سپاس
 • ناشناس ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۱
  سلام.تاریخ انقضای لاستیک کجای آن درج شده است و معمولا چند سال و چند کیلومتر است؟
 • ارمین ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
  تشکر.اطلاعات عالی بود
 • ارمین ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
  سپاس
 • توسلی ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
  سلام دوتاتایر گرفتم واسه ۲۰۶ صندوق دار که رینگ معمولیس اول اینکه تایرها ۲۰۵ گرفتم ایا برای این نوع رینگ اشکال داره یانه دوم تعمیر کار فلش های لاستیک رو درنظر نگرفته یکی به سمت عقبه ایالازمه درستش کنم یانه ضمنا تایرهای دیگه هم ۲۰۵ بودن
 • ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
  1
  عالی بود تشکر
 • رضا ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
  ممنونم از اطلاعات مفیدتون.
 • نادر ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون من ال ۹۰ E0 دارم، توی سایت نوشته سایز لاستیکش ۱۶۵/۸۰/۱۴ هست؛ با توجه به اینکه فرمانش هیدرولیک نیست، چه لاستیکی پیشنهاد میدید. ترجیح میدم بعلت ضربه پذیری کمتر، لاستیکم پهن باشه. با سپاس فراوان
  • کاردان ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
   سلام ۲۰۵
 • Amin khan ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۴
  سلام دوست عزیز من ال ۹۰ دارم ، ساز لاستیک های روش ۲۰۵٫۵۰٫۱۶ هست که لاستیک های جلو بدلیل استهلاک نیاز داره عوض بشن بخاطر لرزش فرمان بهم پیشنهاد شده لاستیک ها رو با فاق بیشتر تغییر بدم ینی ۲۰۵٫۵۵٫۱۶ به نظرتون ایرادی در فرمان پذیری رخ نمیده؟ کلا چه ایراداتی میتونه داشته باشه فاق لاستیک های جلو و عقب فرق داشته باشن؟
 • محمد ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
  سلام خوهشا جواب بدین من یه جفت لاستیک رودستون گرفتم ۱۸۵ ولی نسبت به لاستیکای دیگه عرض آجش کمتره و زیره ماشین خیلی بد شده حالا این فروشنده میگه بعد یه مدت کار درست میشه نظره شما چیه ممنون میشم جواب بدین
  • نا شناس ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
   نه اصلا درست نمیشه شما از اول باید به فکر این باشی که آجش برابر باشه
 • ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۷
  بسیار بسیار عالی بود دست شما درد نکنه
 • علی ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۶
  ممنون‌ از اطلاعات خوب و ارزشمندتون
 • ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۷
  ممنون عالی بود
 • Mahmoud ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۹
  عالی بود ممنون
 • ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
  دمت گرم داداش
 • امیر ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۷
  سلام. من لاستیکام هانکوک هست ۲۰۵/۶۰R15. یکی از لاستیکام ۹۰ درصده ولی وسطش سوراخ شده و نخاش اومده بیرون . به نظرتون چیکارش کنم میترسم هم باهاش جای دور برم. لطفا راهنماییم کنید. ممنون
  • سینا ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۱
   بیا رفته برو نمایندگی
 • ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
  خیلی ممنون از اطلاعات خوب شما
 • خرید ممبر تلگرام ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۴
  ممنون از سایت خوبتون
 • شاهین ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴
  1
  سلام، ضمن تشکر از طرح مطالب خوب یک اشتباه سهوی در قسمت "انتخاب متناسب و کاربری" در توضیح ۲۰۵/۴۵/۱۶ وجود دارد که بهتر است اصلاح گردد.
 • علی ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۴
  با سپاس وتشکراز اطلاعات خوب ومفیدتون
 • سلمان ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
  سلام. مطالبتون عالی و مفید بود. مخصوصا تاریخ لاستیک خیلی بدردم خورد. متشکرم
 • نیسان ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
  نیسان سایپا با تایر خاور فشار باد نود روش نوشته هر چرخ میتونه ١٨۰۰ کیلو تحمل کنه لاستیکای جلو بافشار باد ٧۵ میتونه تا ٩۶۵ کیلو تحمل کنه حالا من ماشینی ک ظرفیت دو تن بارو داره حدود سه تن و هشت صد کیلو چوب بار میزنم و هروز ١٢۰ کیلومتر طی می کنه با وزن ماشین میشه شش تن چی مونتاژ کرده سایپا تنها ماشین بدرد بخور ایرانه حیف توقف تولید شد زامیاد همین بارو بزنم گیربکسش خورد میشه تو کوهای ازربایجان فقط ترمزا لاستیکو خیلی داغ میکنه سالی ی بار لاستیک عوض میشه لاستیک خارجی هم نخرید فقط ایرانی تاریخ بروز بارز عالیه
 • حامد ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
  باتشکرازشما دوست عزیز
 • خانه ان ال پی ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
  بسیار مطلب عالی بود. یک سئوال آیا مشخصات تایر سواری و وسایل سنگین باهم یکسان هستند؟
 • آرمین ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
  با سپاس فراوان از سایت مفید و خوبتون
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۵
  خیلی عالی
 • ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۱
  ممنون از اطلاعات خوبتون تشکر از زحماتتون
 • حجت ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
  آقا سپاس فراوان از این اطلاعات بسیار مفیدتان. واقعا استفاده بردم
 • سید ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
  با سلام.عالی بود.فقط اگه میشه با عکس توضیح بدین و به روزش کنین.مثلا روی لاستیک علامتKBنشانه مدل گل لاستیک هست و ...
 • Mostafa IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
  0 0
  تشکر ویژه از شما
 • مصطفی RO ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۶
  0 0
  ممنونم بابت راهنمایی کردنتون بسیار عالی بود چیزهایی که نمیدونستم با توضیحات شما دونستم بازم ممنون
 • اویسی IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۲
  0 0
  سپاس از شمت

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

آخرین اخبار