کد خبر: 82045
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳

وجود بیش از پنج هزار ناوگان فرسوده در جاده های استان از نکات مهمی است که سلامت و ایمنی سفرهای جاده ای در استان را تهدید می کند موضوعی که مورد غفلت مسئولان واقع شده است.

عمر ناوگان و كاهش این رقم یكی از ضروریات مهم در تامین سلامتی و ایمنی سفرهای جاده ای به شمار می رود و از طرفی به لحاظ اقتصادی و به صرفه بودن فعالیت در این بخش نقش بسیار مهمی را ایفا می كند.

 ولی با وجود این تاثیرگذاری، طرح نوسازی از سال های گذشته به صورت راكد باقی مانده است و همین امر افزایش بیش از پیش تعداد ناوگان فرسوده كشور و به تبع آن آذربایجان غربی را که در حدود ۱۰۰ درصد جابجایی های از طریق ناوگان جاده ای انجام می شود، در پی داشته است.

اعطای تسهیلات به ناوگان فرسوده توسط تعداد معدودی از بانك ها انجام می شد كه در سال های گذشته هم محدودیت های اعتباری در بانك های عامل، مشكلات اقتصادی در كشور و كاهش درآمد صاحبان ناوگان دست به دست هم داد تا نوسازی ناوگان به یك طرح به كما رفته درآید.

ناوگان فرسوده

طرح نوسازی ناوگان فرسوده در سریعترین زمان ممکن از سرگرفته شود

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای را یکی از اولویت های اساسی برای کیفی سازی خدمات در این بخش دانست و افزود: برای تحقق این امر عمیاتی کردن طرح های مختلفی از جمله واردات کامیون های با عمر کمتر از ۳ سال  با تعرفه های پایین گمرکی در دستور کار قرار دارد.

مجتبی رحمانی در گفتگو با خبرنگار مهر یادآور شد: بخش حمل و نقل جاده ای یكی از بهترین عرصه ها برای سرمایه گذاری در جهت اشتغال زایی  و توسعه به شمار می رود و باید زیرساخت های لازم جهت تسهیل فعالیت در این بخش از طریق نوسازی ناوگان و توجه ویژه به حوزه راهسازی فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه باید در سریع ترین زمان ممکن طرح نوسازی ناوگان فرسوده از سر گرفته شود چراكه هرنوع تعلل در این خصوص بر بدنه اقتصادی كشور لطمه وارد می كند عنوان کرد: كاهش عمر ناوگان، ارتقاء ایمنی، پایش آلودگی محیط زیست و كاهش مصرف سوخت تنها بخشی از مزیت های اجرای این طرح است.

رحمانی در خصوص دلایل رغبت کم برخی صاحبان ناوگان فرسوده به نوسازی وسایل نقلیه اضافه كرد: در بخش حمل و نقل كالا مشتریان توجهی به نوع وسیله نقلیه و مدل آن ندارند و تنها رسیدن کالا به مقصد برای آن ها حائز اهمیت است و از طرفی برخی سخت گیری بانک ها برای بهره مندی از تسهیلات نوسازی در نهایت باعث بی میل شدن صاحبان خودروها به استفاده از وام می شود.

وی با اشاره به اینکه اما در مجموع با درنظرگرفتن جنبه های پنهان ضرورت این طرح برای رانندگان به لحاظ ایمنی و اقتصادی باید طرف مقابل یعنی دولت مشوق های لازم را ایجاد كند عنوان کرد: متاسفانه بی توجهی در سالهای گذشته موجب لطمه جدی در این بخش شده است.

پنج هزار و ۱۰۰ وسیله نقلیه باری فرسوده شناسایی شده است

رئیس اداره حمل و نقل کالای اداره کل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه متوسط عمر ناوگان باری استان به ۱۸.۱ سال بوده و این درحالیست که میانگین کشوری ۱۷.۴ سال است، گفت: هم اکنون در آذربایجان غربی ۱۸ هزار و ۶۹۰ دستگاه وسیله نقلیه جاده ای کالا وجود دارد و از این تعداد افزون بر ۵۱۰۰ دستگاه وسیله نقلیه جاده ای باربری با عمر بالای ۳۰ سال فعالیت دارند که نیازمند نوسازی هستند، این میزان ناوگان فرسوده بیش از یک چهارم کل ناوگان جاده ای کالای استان را در بر می گیرد که نشان از ضرورت اجرای طرح نوسازی است.

امیر عشقی در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه داد: از هشت سال گذشته پرداخت تسهیلات نوسازی ناوگان انجام نشده است چراکه از یک سو بازپرداخت تسهیلات از سوی وام گیرندگان دچار مشکل شد و از طرفی نظارت مناسبی برای نحوه مصرف تسهیلات پرداختی برای هدف مورد نظر انجام نگرفت.

وی یادآور شد: با توجه به بالا بودن متوسط عمر ناوگان باری استان و فعالیت بیش از سه درصد ناوگان با عمر بالای ۳۰ سال کشور در اذربایجان غربی نوسازی این وسایل نقلیه بسیار ضروری است و پیشنها می شود ۷۰ درصد از کل قیمت خرید وسیله نقلیه به صورت تسهیلات بانکی پرداخت و مابقی نیز بصورت آورده شخصی تامین شود.

ناوگان

اخذ مجوز واردات افزون بر هزار دستگاه کامیون در دست اجراست

به گفته این مقام مسئول با درنظر گرفتن قیمت واحد ناوگان به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان، رقمی معادل دوهزار میلیارد و ۳۵۲ میلیون تومان برای نوسازی ناوگان فرسوده استان مورد نیاز است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درخصوص واردات کامیون های با عمر کمتر از سه سال اقدامی شده است، اضافه کرد:  تاکنون برای واردات افزون بر هزار دستگاه کامیون از طرف شرکت های حمل و نقل کالا درخواست ارائه شده است که مراحل اخذ مجوز برای این درخواست ها در حال انجام است.

پیشتر استاندار آذربایجان غربی نیز در این زمینه با تاکید بر ضرورت اجرای طرح نوسازی ناوگان فرسوده در سریع ترین زمان ممکن گفته بود: حمل و نقل شریان اقتصادی هر جامعه ای به شمار می رود و با فراز و نشیب های اقتصادی توسعه کمی را در این بخش شاهد بودیم درحالیکه می توان با توجه ویژه به این صنعت در احیای اقتصاد استان گام های سازنده ای برداشت.

قربانعلی سعاد بالا بودن سن ناوگان حمل و نقل جاده ای کالای استان را نشان دهنده کم توانی اقتصادی فعالان این عرصه عنوان و اضافه کرده بود: دلیل اصلی این مشکل کشاورزی بودن آذربایجان غربی و ارزش افزوده پایین این بخش بوده که روند فعالیت حمل و نقل جاده ای از نظر اقتصادی را نیز متاثر کرده است.

وی با بیان اینكه حمل و نقل یكی از بخش های مهم در تولید درآمد ناخالص ملی است گفت: برای بهینه سازی فعالیت در این عرصه تلاش می شود تا از امتیاز منطقه ویژه اقتصادی برای كل استان بهره گرفته و از این بستر نسبت به واردات ناوگان جدید و به روز اقدام شود اما در كنار آن نباید از نوسازی ناوگان متردد در مسیرهای برون استانی غفلت كرد و از پیشنهادات در این زمینه استقبال می كنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

آخرین اخبار