خودروسازان ژاپنی

با پایین آمدن حاشیه سود در سال گذشته، خودروسازان بسیاری در کشورهای مختلف برای حفظ توانایی خود در افزایش سودآوری و در زمانی که تولید کاهش یافته بود، با هم مسابقه‌ای بی‌فایده گذاشتند. با پایین آمدن حاشیه سود در سال گذشته، خودروسازان بسیاری در کشورهای مختلف برای حفظ توانایی خود در افزایش سودآوری و در زمانی که تولید کاهش یافته بود، با هم مسابقه‌ای بی‌فایده گذاشتند.

به گزارش «اخبار خودرو»،زمانی ‌که همه‌گیری کرونا، تقاضای جهانی را تحت‌تاثیر قرار داد و به‌تعلیق خطوط تولید کارخانه‌های خودروسازی انجامید، خودروسازان ژاپنی سریع‌تر از بقیه توانستند معادله‌ای را که با آن سروکار داشتند، تدارک ببینند و «اگر قرار است فروش به‌حداقل برسد، نقطه‌ سربه‌سر هم باید از آن تبعیت کند.» نقطه سربه‌سر میزانی از تولید بنگاه اقتصادی را نشان می‌دهد که در آن میزان هزینه‌ها با میزان درآمدها برابر می‌شود و بنگاه در این سطح از تولید نه‌سود می‌کند و نه زیان.

کاهش هزینه‌های ثابت
با پایین آمدن حاشیه سود در سال گذشته، خودروسازان بسیاری در کشورهای مختلف برای حفظ توانایی خود در افزایش سودآوری و در زمانی که تولید کاهش یافته بود، با هم مسابقه‌ای بی‌فایده گذاشتند. درنتیجه تغییر نقاط سربه‌سر موضوع اصلی بحث‌ها در تویوتا، نیسان و مزدا بود. هوندا نیز اعلام کرد که هزینه‌های ثابت خود را کاهش داده است. این موضوع شاید بیش از همه برای نیسان اضطراری باشد و با این‌که این شرکت در سال گذشته از ضرر مالی هنگفت خود خبر داد، همچنین گفت که نقطه سربه‌سر عملیاتی خود را به‌سطح فروش جهانی 4.4 میلیون دستگاه کاهش داده است. این درحالی است که این میزان در سال 2018 و پیش از وقوع پاندمی پنج میلیون دستگاه بود. این دستاوردی به‌هنگام است.

اقدامات نیسان
فروش نیسان در سال مالی جاری دقیقا در همین سطح 4.4 میلیون‌دستگاه با رشد 8.6 درصدی مواجه خواهد بود. اگر محاسبات این شرکت درست باشد، به‌این ترتیب می‌تواند از نقطه بحرانی عبور کند. در سال مالی اخیر که تازه به‌پایان رسیده، فروش جهانی نیسان 4.1 میلیون دستگاه بود که کاهش 18 درصدی را نشان می‌دهد. این کاهش فروش بزرگ‌ترین ضرر عملیاتی در یک سال مالی را روی دست نیسان گذاشته و آشوانی گوپتا، مدیرعملیاتی ارشد نیسان دراین‌باره گفته است: «حالا درسطح تولید 4.4 میلیون‌دستگاه ما می‌توانیم به‌سودآوری دست پیدا کنیم. این نقطه‌ سربه‌سر راهبرد ما را برای رشد سودآوری تقویت می‌کند».
نیسان با کسر بیش از 3.2 میلیارد دلار از هزینه‌های ثابتش از طریق اقداماتی مانند حذف محصولاتی از خط تولید خود، تعطیلی کارخانه‌های تولید و مهار هزینه‌های بازاریابی توانسته به‌این هدف دست پیدا کند.
نیسان با برنامه میان‌مدت احیای خود با عنوان «نیسان بعد» در حال کاهش ظرفیت تولید جهانی خود تا رقم 5.4 میلیون‌دستگاه است و نقطه سربه‌سر 4.4 میلیونی به این هدف کمک خواهد کرد. همچنین نیسان درحالی ‌که با محصولات جدیدی مانند مدل جدید کراس‌اوور روگ وارد دوره جدیدی می‌شود، خود را برای یک رشد آماده می‌کند. محصولات جدید به‌نیسان کمک خواهند کرد آن‌ها را با قیمت‌های بالاتری عرضه کند و درآمد سالانه‌اش را افزایش دهد.
شیوه‌ای از گذشته
پایین آوردن هزینه‌ در میان خودروسازان ژاپنی فلسفه‌ای موسوم به «کایزن» دارد و راهبرد کاهش هزینه‌ها به‌منظور ایجاد سودآوری هنگام دوره‌های افت اقتصادی از زمان بحران اقتصادی دهه 1930 در ژاپن رواج یافت. اما بحران کرونا و بعد از آن کمبود میکروچیپ‌ها سبب شد خودروسازان ژاپنی بار دیگر به این فلسفه روی بیاورند و همین مساله تاب‌آوری آن‌ها را نسبت به‌همتایانشان در سایر نقاط جهان افزایش داده است. هرچند چشم‌انداز کوتاه‌مدت چندان آفتابی نیست و هفته گذشته موسسه فیچ ریتینگز پیش‌بینی‌ کرد که بحران میکروچیپ‌های نیمه‌هادی درمجموع به‌قیمت افت تولید 3.8 میلیونی خودروسازان جهان تمام خواهد شد و این مساله فشار زیادی را به‌حاشیه‌سود خودروسازان تحمیل خواهد کرد. در ژاپن تمام خودروسازانی که در ماه مه گزارش مالی خود را منتشر کردند، بر تلاش‌های خود برای کاهش هزینه‌ها تاکید داشتند.

بهینه‌سازی در سایر شرکت‌ها
هونداموتور اعلام کرد که هزینه‌های ثابت خود را در سال مالی منتهی به 31 مارس، تا 200 میلیارد ین (1.8 میلیارد دلار) کاهش داده است. تویوتا نیز هنگام گزارش درآمدهای سالانه خود اعلام کرد که حجم فروش سربه‌سر خود را از زمان بحران بزرگ اقتصادی دو میلیون دستگاه کاهش داده است. در سال مالی منتهی به 31 مارس نیز که تویوتا در تلاش برای کاهش هزینه‌های خود بود، موفق شد نقطه‌ سربه‌سر خود را تا چندصد هزار دستگاه خودرو کاهش دهد. کنتا کن، مدیر مالی ارشد تویوتا دراین‌باره گفته است: «ما به‌بهینه کردن هزینه کلی تویوتا ادامه خواهیم داد و در آینده میزان تولید سربه‌سر خود را بیش‌تر از این کاهش می‌دهیم تا بتوانیم منابعی را برای سرمایه‌گذاری خود ایجاد کنیم.» حتی مزداموتور نیز که در میانه برنامه بازسازی خود است، جاده موفقیت را از میان نقطه سربه‌سر می‌بیند. مزدا به‌طور پیوسته میزان تولید خود را کاهش داده و از یک‌میلیون و 136 هزاردستگاه در سال مالی منتهی به‌مارس 2020، آن را به‌یک‌میلیون و 15 هزار ‌دستگاه در سال مالی منتهی به 31 مارس 2021 رسانده است. البته در سال مالی جاری مزدا قصد دارد این رقم را به‌یک میلیون دستگاه برساند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

آخرین اخبار

بین الملل