کد خبر: 236556
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸
صادرات بنزین

هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس آن یارانه پنهان را حذف کند. طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین، آزاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود. اما آیا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین ۱۱ هزار تومانی باشیم؟

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از تجارت‌نیوز، ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس آن، حذف یارانه‌های نقدی و یارانه‌های پنهان به رفراندوم گذاشته شود.

طرحی که احتمالا در تلاش است تا یارانه پنهان انرژی (یارانه سوخت و به خصوص بنزین) را حذف و به یارانه‌های نقدی اضافه کند. این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضاهای بسیاری نیاز دارد. اما اگر اجرا شود، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین 11 هزار تومانی باشیم. این گفته درست است؟

ماجرای بنزین 11 هزار تومانی چیست؟
اولین چیزی که در این طرح عنوان شده است، ماجرای حذف یارانه‌های پنهان است. اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد، باید قیمت بنزین واقعی شود.

قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود 38 تا 40 سنت است که با قیمت دلار آزاد به حدود 10 تا 11 هزار تومان می‌رسد. اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد، هر لیتر بنزین باید حدود 10 تا 11 هزار تومان شود.

این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای در ایران 1500 تومان و قیمت بنزین آزاد سه هزار تومان است. یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه‌ای حدود 9 هزار تومان و روی قیمت بنزین آزاد حدود 8 هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد.

سهمیه ماهانه بنزین خودروها 60 لیتر است. یعنی در این حالت، مالک هر خودرو ماهانه 560 هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. اگر خانواده‌ای سه خودرو داشته باشد، ماهانه 1٫5 میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد. یارانه‌ای که افراد فاقد خودرو از آن محروم هستند.

با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند، قیمت بنزین باید به حدود 10 تا 11 هزار تومان برسد. چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند.

اما مساله این است که سال 98 قیمت بنزین آزاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد. حالا مشخص نیست که آیا جامعه بنزین 11 هزار تومانی را می‌پذیرد یا نه.

یارانه 2 میلیونی در راه است؟
البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد. اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود.

اما یک محاسبه جدید برای مبلغ یارانه وجود دارد. اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می‌کند، حذف کند و معادل آن را به خانوارها یارانه نقدی بدهد.

بر اساس گزارش «آژانس بین‌المللی انرژی» ایران سالانه حدود 86 میلیارد دلار (معادل حدود 2 هزار تریلیون تومان) یارانه مصرف سوخت پرداخت کرده است. این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه 65 هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد. یعنی بنزین 11 هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود.

محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه 1400 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می‌دهد. اگر مبنا گفته نوبخت باشد، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه 45 هزار تومان است. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و 350 هزار تومان است.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مسعود نریمانی FR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  0 1
  بیخیال مگه مردم ما دلار میگیرن به دلار حساب میشه نفت مال سرزمین ماس اینا فقط عاشق تورم و‌مردم بترکون و حال بدن به دوستان همسایه یارانه پنهان چیه هیچ میدوتید کسی که خودرو سوار میشه برای چقدر مشاغل شغل ایجاد میکنه تا کسی ماشین نداره
 • حسین IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  0 1
  درسته که قیمت بنزین در منطقه خلیج فارس در حدود چهل سنت هست، در مقابل حداقل حقوق هم حدود سه هزار و پانصد دلار هست،تعادل هزینه و درآمد رو برقرار کنید،هنر خیلی بزرگیه والا
 • سروش IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
  0 1
  قیمت کارگر در کشورهای حاشیه به دلار چنده. کارگر یارانه ای دارند تو کشور استفاده میکنن کارگر ارزان و در حد رایگان
 • V99 IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  0 0
  عملا میخوان مردم بفرستن قبرستون خدا به دادمون برسه تورم و فقر گرونی و بیکاری .بعضی اوقات شک میکنم که این عزیزان نماینده مردم ایران هستن هرچی به ضرر مردمه تصویب میشه
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۱
  0 0
  ارواح پدر و ماورتون اذیت نکنید جووون ها رو انشگت تو چشمون نکنید بکشید دیگه از بنزین بیرون زندگیتونو کنید حالشو ببرید کاره مهم تری جز بنزین نیست خدایی
 • ساسان IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۲
  0 0
  البته واضح و مبرهن است که ابتدا از یازده هزار تومن شروع میکنیم و خوب که همه استرس و دلشوره و افسردگی گرفتند سپس منت سرشان گذاشته و به ۶ هزار تومان رضایت می‌دهیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

آخرین اخبار

بین الملل