هیوندای آزرا

هیوندای آزرا که در بسیاری از بازارها با نام هیوندای گرنجور (Grandeur) شناخته می‌شود، از سال 1986 تاکنون در شش نسل روی خط تولید رفته است. نسل فعلی این خودرو از اواخر سال 2016 معرفی و با مدل 2017 در بازار داخلی کره‌جنوبی عرضه شد.

به گزارش «اخبار خودرو»،هیوندای آزرا یکی از باسابقه‌ترین و محبوب‌ترین خودروهای شرکت هیوندای محسوب می‌شود. این خودرو چندسالی زیر سایه برادر بزرگ‌تر خود یعنی هیوندای جنسیس قرار داشت؛ اما در سال‌های اخیر و با استقلال برند جنسیس، بار دیگر هیوندای آزرا به‌جایگاه پرچم‌داری سدان‌های این خودروساز مطرح شرقی بازگشته است. این پرچم‌داربودن سبب شده است هیوندای توجه زیادی به‌این سدان نیمه‌لوکس خود داشته باشد و همیشه آن را با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا روانه بازار کند.

سه‌نسل اخیر هیوندای آزرا در بازار کشور ما نیز عرضه شده‌اند و هرکدام در زمان خود طرفداران پرشماری را برای خود دست‌وپا کرده‌اند. آپشن‌های هیوندای آزرا را می‌توان یکی از علت‌های مهم این محبوبیت دانست. به‌همین بهانه «دنیای خودرو» تصمیم دارد برجسته‌ترین آپشن‌های هیوندای آزرا را بررسی کند.

معرفی هیوندای آزرا

هیوندای آزرا که در بسیاری از بازارها با نام هیوندای گرنجور (Grandeur) شناخته می‌شود، از سال 1986 تاکنون در شش نسل روی خط تولید رفته است. نسل فعلی این خودرو از اواخر سال 2016 معرفی و با مدل 2017 در بازار داخلی کره‌جنوبی عرضه شد. البته نخستین نمونه‌های این نسل از هیوندای آزرا، حدود یک‌سال بعد و با مدل 2018 وارد بازارهای بین‌المللی شدند. جالب این‌جاست که شرکت هیوندای به‌دلیل حضور پررنگ برند جنسیس در بازار آمریکای‌شمالی ترجیح داد نسل ششم هیوندای آزرا را در این نقطه از جهان عرضه نکند و بازار هدف عمده این خودرو را مناطق آسیایی قرار داد.

شرکت کرمان‌موتور پس از برجام و آغاز همکاری مجدد خود با هیوندای، نسل ششم هیوندای آزرا را نیز در مدل‌های 2018 و 2019 به‌ایران وارد کرد تا این کره‌ای محبوب پس از وقفه‌ای چهارساله، بار دیگر به‌بازار کشور ما بازگردد. البته تغییر قوانین واردات باعث شد این نسل از هیوندای آزرا برخلاف نسل‌های قبلی خود با پیشرانه شش‌سیلندر به‌ایران نیاید و قوای محرکه آن شامل یک پیشرانه چهارسیلندر 2.4 لیتری 188 اسب‌بخاری متصل به‌گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک باشد. هیوندای آزرا نسل ششم با این مشخصات فنی برای طی ‌کردن هر صد کیلومتر مسافت در سیکل ترکیبی به 8.3 لیتر سوخت نیاز دارد. شتاب صفر تا 100 و حداکثر سرعت این کره‌ای محبوب نیز به‌ترتیب برابر با 9.7 ثانیه و 213 کیلومتر برساعت است.

آپشن‌های هیوندای آزرا

وفور آپشن‌های کاربردی در هیوندای آزرا

کروزکنترل هوشمند

چندسالی است که کروزکنترل به‌عنوان یک آپشن استاندارد در بسیاری از خودروها شناخته می‌شود و هیوندای آزرا مجهز به‌نسل جدید کروزکنترل است که با نام کروزکنترل هوشمند یا کروزکنترل تطبیق‌پذیر (Adaptive Cruise Control) نیز شناخته می‌شود. این سیستم با استفاده از سنسور موجود درقسمت جلویی خودرو ترافیک را تشخیص می‌دهد و با کاهش سرعت خودرو به‌صورت اتوماتیک، فاصله ایمن را با خودرو جلویی تنظیم می‌کند. درصورتی ‌که ترافیک سبک‌تر شود و مانعی در فاصله نزدیک جلو خودرو وجود نداشته باشد، سیستم مجددا سرعت را به‌سطح تنظیم‌شده قبلی بازمی‌گرداند. مهم‌ترین مزیت کروزکنترل هوشمند این است که برخلاف کروزکنترل‌های عادی می‌تواند در ترافیک‌های شهری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

گرمکن و سردکن صندلی‌ها

یکی دیگر از آپشن‌های هیوندای آزرا، صندلی‌های مجهز به‌سیستم گرمکن و سردکن است و درسطح صندلی‌های جلو و عقب این خودرو، اِلمنت‌هایی وجود دارد که با فشار یک دکمه فعال می‌شوند و با گرم‌ کردن سطح صندلی‌ها محیطی گرم و مطبوع را در سرمای شدید زمستان برای سرنشینان به‌ارمغان می‌آورند. میزان درجه حرارت گرم‌کن صندلی‌های هیوندای آزرا برای سرنشینان جلو در سه‌حالت و برای سرنشینان عقب در دو حالت قابل تنظیم است. سرنشینان جلو هیوندای آزرا نیز می‌توانند درفصل گرم سال از سردکن صندلی سه‌حالته لذت ببرند. با فعال‌ کردن سردکن، فن‌های موجود در صندلی هوا را از روزنه‌های چرم صندلی بیرون می‌فرستند که این کار مانع از عرق‌کردن بدن سرنشینان خواهد شد.

درِ صندوق‌بار هوشمند

تصور کنید که برای خرید کردن بیرون رفته‌اید و با چند کیسه خرید در دست به‌سمت خودرو می‌آیید؛ اینجاست که یکی از جذاب‌ترین و البته کاربردی‌ترین آپشن‌های هیوندای آزرا به‌کمک شما خواهد آمد. در این حالت، کافی است ریموت خودرو در جیب شما قرار داشته باشد و چند ثانیه‌ای پشت صندوق‌بار بایستید تا درِ صندوق به‌آرامی باز شود. برای بستن مجدد درِ صندوق‌بار هیوندای آزرا نیز باید دکمه قرارگرفته در سطح درونی در را فشار داد.

دوربین 360 درجه

از دیگر آپشن‌های هیوندای آزرا که البته این روزها روی خودروهای ارزان‌قیمت‌تر بازار نیز به‌چشم می‌خورد، دوربین 360 درجه است. این سیستم با استفاده از دوربین‌ها و سنسورهایی که دورتادور خودرو قرار دارند، تصویری مجازی از زاویه بالا را روی مانیتور به‌نمایش می‌گذارد تا راننده در پارک‌ کردن یا حرکت در معابر باریک دچار مشکل نشود.

تنظیم حالت رانندگی (Drive Mode)

هیوندای آزرا نیز همچون بسیاری از خودروهای روز دنیا قابلیت انتخاب حالت رانندگی را دارد. درواقع راننده می‌تواند بسته به‌سبک رانندگی خود و شرایط موجود، مواردی همچون حساسیت دریچه‌گاز و نحوه تعویض دنده‌ها را تغییر دهد. وجه تمایز سیستم درایومد هیوندای آزرا نسبت به‌بسیاری از خودروهای هم‌رده، وجود یک حالت رانندگی به‌نام SMART است. در این حالت خودرو با توجه به‌سبک رانندگی راننده، حالت رانندگی را به‌صورت هوشمند تغییر می‌دهد. راننده نیز می‌تواند این تغییر حالت را با توجه به‌رنگ نوشته SMART در نمایشگر تشخیص دهد. اگر این نوشته به‌رنگ سبز باشد، یعنی خودرو درحالت ECO قرار دارد؛ رنگ سفید نشانه حالت COMFORT و رنگ قرمز نیز نماد حالت SPORT است.

سقف پانوراما

بررسی آپشن‌های هیوندای آزرا را با یک آپشن بسیار پرطرفدار در بازار ایران ادامه می‌دهیم. سقف هیوندای آزرا از نوع تمام‌شیشه‌ای (پانوراما) یک‌تکه است که در روزهایی که تابش آفتاب خیلی شدید نباشد، می‌توان پرده این سقف را به‌صورت برقی کنار زد و از یک کابین روشن و دل‌باز لذت برد. درروزهای معتدل نیز می‌توان این سقف را باز کرد و نسیمی خنک را در کابین به‌گردش درآورد.

کامپیوتر سفری پیشرفته

در دنیای امروز وجود کامپیوتر سفری آپشن خاصی محسوب نمی‌شود و بسیاری از خودروهای ارزان‌قیمت نیز به‌آن مجهز هستند. اما کامپیوتر سفری هیوندای آزرا تنها یک کامپیوتر سفری ساده برای نمایش اطلاعاتی مثل میزان مصرف سوخت، مسافت طی‌شده و… نیست. این کامپیوتر سفری منوهای متنوعی دارد که از طریق کلید روی غربیلک‌فرمان و مانیتور 4/2 اینچی وسط صفحه نشان‌دهنده‌ها، می‌توان به‌این منوها دسترسی پیدا کرد. امکاناتی همچون قفل ‌و باز شدن اتوماتیک درها، چراغ خوش‌آمدگویی و بدرقه، درِ صندوق‌بار هوشمند، راهنمای تعویض لاین، شدت نور داخل کابین و هشدار فرا رسیدن زمان سرویس دوره‌ای خودرو از طریق این کامپیوتر سفری قابل تنظیم است.

سیستم صوتی حرفه‌ای اینفینیتی

کم‌لطفی است اگر در فهرست آپشن‌های هیوندای آزرا به‌سیستم صوتی این خودرو اشاره نکنیم. سیستم مالتی‌مدیا هیوندای آزرا از برند معروف Infinity است که با وجود 14 بلندگو، ساب‌ووفر و آمپلی فایر، صدایی واضح و رسا را به‌گوش سرنشینان می‌رساند. امکاناتی همچون Apple Car Play، Android Auto، قبله‌نما و تنظیم هوشمند صدا با توجه به‌سرعت خودرو نیز از روی مانیتور هشت‌اینچی لمسی این سیستم قابل دسترسی هستند. جالب‌ترین نکته درمورد این سیستم صوتی، پشتیبانی از دستورهای صوتی است. البته این دستورات باید به‌زبان انگلیسی بیان شوند.

تنظیم برقی صندلی‌های جلو

تنظیم صندلی راننده و سرنشین جلو هیوندای آزرا به‌صورت تمام‌برقی انجام می‌شود و قابلیت تنظیم گودی کمر نیز برای هر دو صندلی وجود دارد. علاوه‌بر این، صندلی راننده این خودرو به‌قابلیت افزایش طول نشیمن‌گاه (خسته‌گیر زانو) نیز مجهز است.

ایربگ‌های کامل

در ادامه بررسی آپشن‌های هیوندای آزرا، از آپشن‌های رفاهی گذر می‌کنیم و به‌یک آپشن مهم ایمنی می‌رسیم. این روزها وجود ایربگ‌های راننده و سرنشین جلو، جانبی سرنشینان جلو و پرده‌ای، دربسیاری از خودروهای روز دنیا متداول است. هیوندای آزرا علاوه‌بر ایربگ‎‌های یادشده، به‌ایربگ‌های جانبی سرنشینان عقب و محافظ زانوی راننده نیز مجهز است تا با مجموع 9 ایربگ، محیط امنی را برای سرنشینان خود ایجاد کند.

سایر آپشن‌ها

گرمکن فرمان، تهویه‌مطبوع اتوماتیک دوگانه مجهز به‌سیستم یونیزه هوای ورودی و دریچه برای سرنشینان عقب، پرده برقی شیشه عقب با قابلیت جمع‌ شدن اتوماتیک هنگام دنده‌عقب، پرده دستی شیشه‌های جانبی عقب، سنسور نور، دی‌لایت، کی‌لس استارتر به‌همراه کلید کارتی، روکش جیر سقف و ستون‌ها، حافظه صندلی راننده، شیشه‌های سولار، ترمز پارک برقی به‌همراه اتوهلد و سیستم کنترل ایستایی در سربالایی (HAC) از دیگر آپشن‌های این خودرو است.

وفور آپشن‌های کاربردی در هیوندای آزرا

جمع‌بندی بررسی آپشن‌های هیوندای آزرا

در پایان با مروری اجمالی برآپشن‌های هیوندای آزرا می‌توان گفت این خودرو در این زمینه دست‌پر به‌میدان آمده است و امکانات کاربردی و راضی‌کننده‌ای را ارائه می‌کند. اما متاسفانه هیوندای آزرا در فول‌ترین حالت ممکن به‌ایران نیامده است و با توجه به‌قیمت این خودرو و رقبای آن در بازار، جای خالی آپشن‌هایی همچون اتوپارک، سیستم هشداردهنده نقاط کور، شارژر وایرلس و حتی ماساژور صندلی در آن احساس می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

آخرین اخبار

بین الملل