مالیات خودرو

سخنگوی سازمان امور مالیاتی از سه سال فرصت تنفس در طرح مالیات بر عایدی سرمایه آن هم بعد از تصویب قانون خبر داد. وی در این زمینه بیان کرده که اگر کسی ۱۰۰ دستگاه خودرو بخرد مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شود مگر زمانی که بخواهد آن‌ها را بفروشد و سودی کرده باشد. موحدی گفت در این طرح کسانی که برای خود، همسر و فرزندانشان خودرو خریداری می‌کنند مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نخواهند شد

طرح مالیات بر عایدی سرمایه نگرانی‌هایی را بابت معاملات خودرویی ایجاد کرده است. این‌که هر معامله‌ای مشمول مالیات می‌شود یا خیر، سوالی است پرتکرار از سوی خریداران خودرو. بارها در رسانه‌ها به مشمولان طرح عایدی بر سرمایه خودرو پرداخته شده؛ با ‌این ‌حال همراه با اظهارنظر تازه سخنگوی سازمان امور مالیاتی در این زمینه، باز هم نکاتی یادآور می‌شود.

در طرح مالیات بر عایدی سرمایه که اخیرا ایرادات آن از سوی مجلس برطرف شده، مشمولان و کسانی که معاف از پرداخت مالیات خودرو هستند مشخص شده است.

مطابق با این طرح که هنوز تبدیل به‌قانون نشده، نگهداری خودرو کمتر از یک سال ۳۰ درصد مالیات بر عایدی را در بر خواهد داشت؛ یعنی قبل از یک سال، اگر خودرو خریداری‌شده به‌فروش برسد، فروشندگان باید ۳۰ درصد مبلغ مابه‌التفاوت آن را مالیات بپردازند؛ اما اگر خودرو بیشتر از سه سال تحت مالکیت باشد، دیگر مالیاتی به آن تعلق نخواهد گرفت.

در اصل می‌توان گفت اگر شخصی خودرویی بخرد و دو ماه بعد اقدام به‌فروش آن کند و دوباره یک خودرو دیگر بخرد و در چند ماه بعد آن را با قیمت بالاتری بفروشد، باید نسبت به مابه‌ازای مبلغ حاصل‌شده از خرید و فروش، مالیات بپردازد. بنابراین اگر مدت نگهداری خودرو کمتر از یک سال باشد، نرخ مالیات بر سود انتقال آن ۳۰ درصد، بین یک تا دو سال ۲۰ درصد و بیش از دو سال ۱۰ درصد است.

همان‌طور که عنوان شد، معافیت‌های مالیاتی نیز در این زمینه مدنظر قرار گرفته است؛ به‌طوری ‌که بر اساس طرح مذکور انتقال خودرو سواری دارای شماره انتظامی (پلاک) شخصی، متعلق به‌فرد غیرتجاری بالای ۱۸ سال در صورتی ‌که دوره تملک آن بیش از یک سال باشد و شخص مورد ‌نظر، مالک تمام یا بخشی از خودرو سواری دارای شماره انتظامی شخص دیگری نباشد، شامل پرداخت مالیات نمی‌شود.

همچنین عایدی سرمایه حاصل از انتقال خودرو سواری دارای شماره انتظامی شخصی متعلق به سرپرست خانوار، درصورتی ‌که دوره تملک آن بیش از یک سال باشد و این شخص فقط یک خودرو شخصی دیگر داشته باشد، مشمول مالیات نمی‌شود.

درباره سرپرست خانوار، شرط دوره تملک بیش از یک سال، می‌تواند در هر پنج سال، یک‌بار رعایت نشود. همچنین خودرویی که به ارث می‌رسد، شامل پرداخت مالیات نمی‌شود. بدین ترتیب فروش تنها خودرو سواری با مالکیت بیشتر از یک سال، یک خودرو مازاد برای سرپرست خانوار، تعویض تنها خودرو فرد در کمتر از ۶ ماه و خودرو ارثی از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف است. در این بین مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی از سه سال فرصت تنفس در طرح مالیات بر عایدی سرمایه آن هم بعد از تصویب قانون خبر داد.

وی در این زمینه بیان کرده اگر کسی ۱۰۰ دستگاه خودرو بخرد، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شود؛ مگر زمانی که بخواهد آن‌ها را بفروشد و سودی کرده باشد. موحدی گفت: «در این طرح کسانی که برای خود، همسر و فرزندانشان خودرو خریداری می‌کنند، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نخواهند شد.»

سخنگوی سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: «سه سال فرصت تنفس در طرح مالیات بر عایدی سرمایه در نظر گرفته شده که بعد از تصویب قانون شروع می‌شود؛ بر این اساس تا سه سال، مالکان اموال مشمول قانون می‌توانند آن‌چه را دارند، بفروشند؛ بدون این‌که مالیاتی به‌سود آن‌ها تعلق بگیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =