بورسیه صنعتی سایپا

در این طرح، پذیرفته‌شدگان به میزان ۸ نیم‌سال تحصیلی از حمایت مالی گروه سایپا برخوردار می‌شوند و برای آن‌ها طی دوران تحصیل، حداقل حقوق پایه مصوب وزارت کار به‌علاوه بیمه در نظر گرفته می‌شود.

به همت معاونت منابع انسانی گروه و پشتیبانی، مرحله نهایی جذب دانشجویان بورسیه گروه سایپا که شامل تکمیل پرونده و بررسی مدارک توسط نمایندگان شرکت‌های منتخب گروه سایپا است، انجام شد تا مرحله آموزش و پشتیبانی برای دانشجویان بورسیه صنعتی در سطح گروه در نیم‌سال تحصیلی ۱۴۰۳/۱۴۰۴ صورت پذیرد.

طی این برنامه ۱۹ شرکت از شرکت‌های گروه سایپا شامل سایپا، سایپایدک، مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا، سایپادیزل، سازه گسترسایپا، مگاموتور، پارس‌خودرو، زامیاد، طیف سایپا، سیکو، مالیبل، سایپاپرس، رادیاتور ایران، سایپا کاشان، فنرسازی زر، پلاسکوکار، سایپا شیشه، ایندامین و ایدکوپرس به عنوان شرکت‌های منتخب گروه خودروسازی سایپا در فرآیند جذب دانشجویان بورسیه مشارکت دارند. بر این اساس نمایندگان شرکت‌های مذکور طی حضور و دریافت مدارک، مراحل نهایی جذب پذیرفته شدگان آزمون سراسری در گروه سایپا را به سرانجام رساندند.

تامین منابع انسانی گروه سایپا از محل بورسیه صنعتی

طرح بورسیه تحصیلی و شغلی دانشجویان به‌منظور ارتباط بخشی بهتر آموزش عالی و حوزه صنعت و همچنین تامین و تربیت بخشی از نیروی مورد نیاز گروه خودروسازی سایپا با مشارکت وزارت علوم در سال ۱۴۰۲ طراحی شد که این طرح برای اولین بار در سطح ملی توسط گروه سایپا اجرایی می‌شود.
هدف از طرح مذکور تامین منابع انسانی گروه سایپا از محل بورسیه صنعتی بوده که در مرحله اول بورسیه دانشجویان سال اول در دستور کار قرار گرفته است. بر اساس برگزاری جلسات کارشناسی با نمایندگان سازمان سنجش، ۶ رشته مهندسی مکانیک-برق، الکترونیک-مواد و متالوژی، کامپیوتر، صنایع و شیمی-پلیمر از دانشگاه‌های شریف، تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت، امیرکبیر، خواجه نصیرالدین توسی، فردوسی مشهد، صنعتی شاهرود، بین‌المللی امام خمینی، نوشیروانی بابل، سهندتبریز، صنعتی اصفهان و کاشان، انتخاب و در دفترچه آزمون سراسری ۱۴۰۲ قرار گرفت.

پذیرش دانشجو در رشته‌های بورسیه سایپا به‌صورت سراسری

در این طرح، پذیرش دانشجو در رشته‌های بورسیه گروه خودروسازی سایپا به‌صورت سراسری انجام شد و تعیین محل خدمت فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها با گروه خودروسازی سایپا، بر اساس نیاز این گروه و در شرکت‌های زیرمجموعه سایپا صورت می‌پذیرد.
در این فرآیند متقاضیان به صورت سه برابر ظرفیت معرفی شدند که بعد از انجام مصاحبه‌های تخصصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی و با در نظر گفتن نمره علمی نهایی داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، گزینش نهایی صورت پذیرفت.

فرآیند اولیه مصاحبه بورسیه صنعتی گروه سایپا

فرآیند اولیه مصاحبه بورسیه صنعتی گروه خودروسازی سایپا در سال گذشته به‌صورت متمرکز در محل مرکز آموزش سایپا برگزار شد که در این فرآیند با هدف جذب نیروهای نخبه و افرادی که دارای رتبه بهتری هستند به‌عنوان نیروی انسانی متخصص گروه، معرفی شدند و مراحل مصاحبه شامل پذیرش، احراز هویت و تشکیل پرونده همراه با انجام آزمون آنلاین و مصاحبه توسط تیم تخصصی صورت گرفت. همچنین گروه خودروسازی سایپا در سال گذشته برای سه‌برابر ظرفیت دانشجویان دارای شرایط اولیه به‌صورت متمرکز توسط ۱۱تیم کارشناسی مصاحبه انجام داد که در مجموع از ۶۶۳ نفر متقاضی اولیه، ۱۸۳ نفر به عنوان منتخب استفاده از بورسیه تحصیلی گروه سایپا انتخاب شدند که رتبه منتخبان زیر ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کشوری است.

مزایای طرح بورسیه صنعتی گروه سایپا

در طرح بورسیه صنعتی گروه سایپا، پذیرفته‌شدگان به میزان ۸ نیم‌سال تحصیلی از بورسیه تحصیلی (حمایت مالی) گروه خودروسازی سایپا برخوردار می‌شوند و برای دانشجویان بورسیه در طی دوران تحصیل برابر با حداقل حقوق پایه مصوب وزارت کار و رفاه اجتماعی به‌علاوه بیمه در نظر گرفته می‌شود. داوطلبان پذیرفته‌شده در رشته‌های بورسیه گروه خودروسازی سایپا، موظف به گذراندن ۴۰ واحد درس مهارتی بر اساس شیوه‌نامه مصوب ۹۵۴ شورای عالی برنامه‌ریزی در دانشگاه یا در محل شرکت خواهند بود و دانشجویان طی دوران تحصیل و همچنین دوره تابستان موظف هستند براساس برنامه اعلام‌شده ازسوی شرکت پذیرفته‌شده، در محل دوره مهارت آموزی حاضر و با موفقیت دوره‌ها را به اتمام رسانند و دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به استخدام گروه خودروسازی سایپا در خواهند آمد و با صلاحدید شرکت در گروه سایپا یا دفاتر منطقه‌ای مشغول به‌کار خواهند شد. قطعا این رویکرد گروه خودروسازی سایپا در جذب دانشجویان نخبه دانشگاه‌های برتر کشور به‌صورت بورسیه تحصیلی، مشکل تامین و جایگزین‌کردن نیروهای متخصص در بخش‌های فنی و مهندسی مجموعه سایپا را برای چندسال آینده برطرف خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =