واردات تایر

در شرایطی‌که بررسی‌ها حکایت از کمبود تایرهای رادیال  باری-اتوبوسی و برخی سایزهای سواری برای بازار شب عید و سه‌ماهه ابتدایی سال آینده دارد، ‌امکان حضور رقابتی برای تمام تجار واردکننده این محصول در بازار وجود ندارد.

به گزارش «اخبار خودرو»،امکان واردات تایرهای سبک و سنگین با قیمت‌های رقابتی برای تمامی تجار وجود ندارد. در شرایطی‌که بررسی‌ها حکایت از کمبود تایرهای رادیال باری-اتوبوسی و برخی سایزهای سواری برای بازار شب عید و سه‌ماهه ابتدایی سال آینده دارد، ‌امکان حضور رقابتی برای تمام تجار واردکننده این محصول در بازار وجود ندارد. اتفاقی که پس از الزام به استفاده از ارز حاصل از تهاتر کالا رقم خورد اما این روزها اخبار حوزه تایرهای وارداتی حکایت از این واقعیت دارند که گویا تعداد انگشت‌شماری تاجر،‌ نه‌تنها خود اقدام به صادرات کالا به دیگر کشورها و استفاده از ارز حاصل از صادرات آن نکرده‌اند بلکه با استفاده از منابع حاصل از صادرات صنایع مس اقدام‌به واردات تایر به کشور می‌کنند.
اگرچه استفاده از ارز به نسبت ارزان ‌می‌تواند قیمت تایرهای وارداتی در هر دو بخش سواری و سنگین را برای مصرف‌کننده نهایی و ناوگان حمل‌ونقل کشور کاهش دهد اما تخصیص این منابع به عده‌ای خاص سبب نارضایتی بسیاری از تجار رسمی تایر شده است. ازسوی‌دیگر استفاده واردکنندگان تایر از ارزی هم قیمت ارز تخصیص یافته به تایرسازان آن‌هم در شرایطی که کارخانه‌های داخلی مدعی ادامه تولید خود همراه با زیان هستند، می‌تواند تولید ملی را با چالشی بزرگ مواجه کند. چراکه کارخانه‌های تایرسازی با وجود ارسال مدارک و مستندات خود در خصوص زیان‌ده شدن، ‌هنوز موفق به دریافت مجوز افزایش قیمت رسمی محصولات خود نشده‌اند و تایر را با زیان به شبکه فروش خود عرضه می‌کنند.
اگرچه برخی فعالان بازار ادعای تخصیص دلار 18هزار تومانی به برخی واردکنندگان تایر را دارند اما ضوابط شرکت‌های صادرکننده ازجمله شرکت ملی مس حکایت از فروش ارز با نرخ نیمایی دارد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که تایرهای سواری در گروه کالایی 25قراردارند و برای وارداتشان باید از ارز حاصل از صادرات کالا استفاده کرد. ارزی که نرخ آن همواره 30درصد بالاتر از ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ‌ها، ‌فولاد یا مس است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =