بازار خودرو

با توجه به‌نکات ذکرشده حتی در صورت کاهش احتمالی قیمت دلار هم نباید بیشتر از یک شوک کوتاه‌مدت به‌آن امید بست و نمی‌توان برای درازمدت روی ثبات قیمت کاسته‌شده دلار حساب کرد. 

به گزارش «اخبار خودرو»،شنیده شدن زمزمه‌هایی مبنی بر رسیدن به‌توافق در مذاکرات هسته‌ای با کشورهای 5 + 1، امیدواری جامعه برای تلطیف فضای اقتصادی را قوت بخشیده و طبعا یکی از مسائل اثرگذار بر اقتصاد جامعه، نوسانات نرخ دلار است. گرچه به‌دلیل طولانی شدن روند مذاکرات، تا حدی اعتماد و اطمینان بازار و تحولات متعاقب آن کاسته شده است، اما کماکان در بطن جامعه، خوشبینی قابل توجهی برای کاهش نرخ دلار وجود دارد که باید بررسی کرد تا چه‌اندازه با واقعیت آینده تطابق دارد. در این نوشتار قصد داریم به‌برخی از این واقعیت‌های موثر بر تغییرات نرخ دلار و تاثیر آن بر قیمت‌های بازار به‌ویژه بازار خودرو، نگاهی داشته باشیم. در کنار توافق هسته‌ای، مسائل دیگری نیز بر قیمت بالای دلار تاثیرگذار است که از آن جمله می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد.

بی‌اعتمادی بازار به‌توافق
طی 5 ماه اخیر نوسان روند تحولات، فعالان اقتصادی را به‌اخبار مذاکرات بی‌اعتماد کرده است. دلار که تا حدود دو هفته پیش، عدد ۲۹ هزار تومان را برابر خود می‌دید و در صرافی ملی تا ۲۸ هزارتومان نیز قیمت آن کاهش یافته بود، در بازار آزاد بار دیگر سقف ۳۰ هزار تومان را رد کرد. همچنین، افزایش قیمت یورو در بازار آزاد ایران تا آستانه ۳۲ هزار تومان، اتفاقی بود که با وجود برابری نرخ دلار و یورو در بازار جهانی رخ داد. از سوی دیگر نیز باید دقت کرد حتی در صورت تحقق توافق هم با توجه به‌تجربه پیشین از نتایج برجام، نمی‌توان خیلی به‌تاثیرپذیری بازار امیدوار بود.

مساله تورم ریالی
با توجه به‌نرخ 5 درصدی تورم شرکای تجاری ایران نظیر روسیه، چین و آلمان، ایران از این نظر حدود 45 درصد با آن‌ها اختلاف دارد که طبعا در عدم کاهش محسوس نرخ دلار در ایران موثر خواهد بود. بر اساس آمارهای رسمی، تورم در ایران برای چندمین‌ماه از مرز 50 درصد عبور کرده و طبق نظر کارشناسان، اختلاف آن با تورم 10 درصدی ایالات‌متحده، نرخ واقعی دلار در ایران را به ۳۸ هزار تومان رسانده است. مطابق پیش‌بینی‌های سال گذشته در صورت دخالت نکردن دولت در بازار، قیمت واقعی دلار تا ۴۵ هزار تومان هم ‌افزایش می‌یابد.

سایر موانع اقتصادی در داخل
نباید فراموش کرد مشکل اصلی پیرامون مذاکرات، نه در خود برجام که در سرعت روند لغو تحریم‌هاست. برجام توافقی اقتصادی است؛ بنابراین تا زمانی‌ که تمام طرفین منافع مد نظر اقتصادی‌شان را از این توافق نبرند، صِرف امضای آن به‌رفع کامل تحریم‌ها و بازگشت ایران به‌چرخه طبیعی بازار منجر نخواهد شد. به‌علاوه در ارتباط با قیمت دلار می‌توان به‌مسائلی نظیر عدم‌پذیرش اف‌اِی‌تی‌اف توسط ایران، مساله کسری بودجه، تراز تجاری و تراز ارزی کشور، بسترهای ضعیف در خدمت پول ملی، اخبار منفی حوزه اقتصاد و کمبود در برخی کالاهای اساسی اشاره کرد.

نوسانات دلار و بازار خودرو
با توجه به‌نکات ذکرشده حتی در صورت کاهش احتمالی قیمت دلار هم نباید بیشتر از یک شوک کوتاه‌مدت به‌آن امید بست و نمی‌توان برای درازمدت روی ثبات قیمت کاسته‌شده دلار حساب کرد.
آن‌چه به‌دنبال توافق احتمالی هسته‌ای پیرامون قیمت دلار تخمین زده می‌شود، کاهش موقت آن است. اما حتی در این صورت هم با توجه به‌خواست طبیعی جامعه برای حفظ ارزش دارایی‌های خود، کاهش قیمت کالاها درحدی نخواهد بود که انتظار می‌رود. طبعا خودرو نیز به‌عنوان کالایی گران‌قیمت از این قاعده مستثنی نیست.
نکته حائز اهمیت دیگر این‌که هر چه در پلکان قمیتی خودرو در بازار ایران بالاتر می‌رویم و به‌رده برندهای لوکس می‌رسیم، این تحولات قیمتی باز هم ناچیزتر خواهد بود. نوسانات قیمت بازار خودرو در رده‌های پایین‌تر می‌تواند متاثر از جو روانی جامعه باشد؛ اما با توجه به‌ارزبری بالاتر در خودروهای مونتاژی که قطعات آن‌ها وارداتی است، قیمت‌ها به‌نرخ واقعی دلار نزدیک است و طبعا کمترین میزان تلاطم متوجه آن‌ها خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

آخرین اخبار

بین الملل