اختلال در عرضه بنزين

معاون وزیر نفت با بیان اینکه «واردات بنزین را در قالب تهاتر و سوآپ داریم و در سال جاری هم منابعی برای آن درنظر گرفته شده است»، گفت: موضوع سه‌نرخی‌بودن بنزین بی‌اساس است و چیزی در این قالب تا امروز ابلاغ نشده؛ البته سیاست‌های غیرقیمتی در دستور کار دولت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در یک نشست خبری اظهار کرد: افزایش جهشی مصرف بنزین کشور پس از کنترل کرونا امکان صادرات بنزین را از بین برد. در شرایط کرونا در سال ۱۳۹۹ با مصرف روزانه حدود ۷۰ میلیون لیتر بنزین و تولید حدود ۹۳میلیون لیتر، امکان صادرات بنزین وجود داشت، اما با افزایش ۲۰میلیون لیتری مصرف پس از کنترل کرونا، امکان صادرات بنزین عملا وجود نداشت.

وی افزود: در سال ۱۳۹۹ اگر شرایط کرونا نبود، مصرف بنزین به ۱۰۵ میلیون لیتر می‌رسید و ۱۲ میلیون لیتر در روز ناترازی بنزین داشتیم، اما به‌خاطر کاهش مصرف بنزین به‌دلیل شیوع کرونا، امکان صادرات بنزین فراهم شد.

سالاری ادامه داد: در زمان تحویل دولت در سال ۱۴۰۰ بالغ‌بر ۷۴۴ میلیون لیتر تعهدات صادرات بنزین ما، معادل ۲۱ کشتی بود و نیاز به حل‌وفصل و تعیین تکلیف داشت و ۲۷ فقره صادرات بدون پشتوانه انجام شده بود که معادل ۵۸ کشتی بود که آن هم بخشی از تعهدات بود.

وی ادامه داد: ظرفیت تولید بنزین در ابتدای دولت سیزدهم حدود ۹۴میلیون لیتر بود که این ظرفیت را به ۱۰۵میلیون لیتر در روز رساندیم و با انجام تمهیداتی ازجمله افزایش ظرفیت شرکت‌های پالایشی، تولید بنزین به ۱۱۲میلیون لیتر در روز رسید.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: واردات بنزین در قالب تهاتر و سوآپ داریم و در سال جاری هم منابعی برای آن درنظر گرفته شده است.

سالاری در پاسخ به سوالی در خصوص میزان تولید بنزین پتروشیمی گفت: چیزی به‌اسم بنزین پتروشیمی نداریم، بلکه استفاده از مولفه‌های پتروشیمی مثل ریفورمیت و MTBE را در تولید بنزین داریم که این ریفورمیت نیز هم‌تراز ریفورمیت پالایشگاهی، کیفیت دارد و براساس استانداردهاست.

معاون وزیر نفت درخصوص برنامه‌های احتمالی افزایش نرخ بنزین گفت: موضوع سه‌نرخی بودن بنزین بی‌اساس است و چیزی در این قالب تا امروز ابلاغ نشده است؛ بلکه سیاست‌های غیرقیمتی در دستور کار دولت قرار دارد و جلوگیری از انحراف و قاچاق سوخت یکی از کارهایی است که اقداماتی برای آن انجام شده و باید این روند ادامه یابد.

وی افزود: مصرف بنزین کشور ۳برابر استاندارد جهانی است و اگر ۱۰درصد مصرف بنزین کاهش یابد امکان صادرات این سوخت فراهم می‌شود که درآمد قابل‌توجهی برای کشور خواهد داشت.

سالاری بیان کرد: هر خودرو ایرانی در هر پیمایش ۱۰۰کیلومتر، ۱۲لیتر به‌طور متوسط مصرف بنزین دارد که این رقم با هیچ استانداردی منطقی نیست و به‌ازای حدود ۲۴میلیون خودرو داریم روزانه ۱۱۶ تا ۱۱۸میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که رقم بسیاری بالایی است.

وی ادامه داد: متاسفانه اسقاط خودروهای فرسوده در کشور ما مغفول واقع شده است و باید این امر با استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در دستور کار جدی قرار گیرد، امسال ۱.۵میلیون خودرو به ناوگان حمل‌ونقل کشور افزوده می‌شود که میزان مصرف آنها ۵میلیون لیتر در روز خواهد بود.

سالاری با بیان اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت قبل به ‌بهره‌برداری رسیده بود اما در حوزه بهره‌برداری و نگهداشت مشکلات جدی در این پالایشگاه وجود داشت، گفت: اقدامات جهادی و فنی در دولت سیزدهم باعث شد این مشکلات عمده برطرف شود.

وی افزود: بعد از استقرار دولت سیزدهم ۱۶۰۰ نقطه در پالایشگاه اصفهان شناسایی شد که دچار عیوب فنی بودند و در زمان کوتاهی با تعویض کالا تعمیرات لازم انجام شد که در افزایش تولید و کیفی‌سازی مؤثر بود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: زیان انباشته شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ به‌میزان ۱۱۸درصد بود که با اقدامات موثر در ارتقای کیفی و مدیریت منابع در مدت فعالیت دولت سیزدهم، شرکت از زیان خارج شده است.

وی ادامه داد: تمامی حساب‌های بانکی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌تعداد ۳۶۰ فقره حساب در خزانه کشور متمرکز شده است که با اینکه این موضوع تکلیف قانونی از سال ۱۳۹۷ بود اما در آن مدت انجام نشده بود که در دولت سیزدهم و طی ۶ ماه صورت پذیرفت.

سالاری دلیل کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها را تعمیرات اساسی پالایشگاه شازند اعلام کرد و گفت: اولویت بنزین سوپر، ناوگان هوایی است که در بخش هواپیماهای آموزشی از این بنزین استفاده می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =